Mijn concurrenten staan paf In Overveen worden sportleiders opgeleid I arl arl v. Empelen Radio Moors Predikbeurten Kort en Bondig CORRY DE WEERS Kampervest 45 ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 4 De voorbereidingen van de stichting van het „Centraal instituut voor op leiding van sportleiders" zijn zover gevorderd, dat mag worden aangeno men, dat de inrichting op 1 Januari 1948 zal kunnen worden geopend. Het instituut zal worden gevestigd op het landgoed „Duinlust" in Overveen. Het gebouw, de bijbehorende terreinen en de plaatselijke oefengelegenheden, lenen zich uitstekend voor het doel, namelijk leerkrachten op het gebied van de licha melijke opvoeding en de sport te kweken, die. na volbrachte studie, hun arbeidsveld zullen vinden buiten schoolverband. Het gebouw biedt plaats aan 175 personen. Aan de opleiding kunnen uitsluitend manlijke personen deelnemen. Wel ligt het in de bedoeling van de rijksinstanties om in de toekomst, wanneer de resultaten van dit instituut bevredigend zullen blijken te zijn, ook een centraal instituut voor vrou wen te stichten, waarvoor, naar men ons mededeelde, de belangstelling ook onge twijfeld zeer groot is en waaraan, evenals bij de heren, een grote behoefte is. De duur van de opleiding is vastgesteld op maximaal twee jaar. Gedurende de eer ste zes maanden zal het onderwijs zich richten op de algemene theoretische, prac- tische en didactisch-methodische vorming op het gebied van de lichamelijke opvoe ding en de sport. Gedurende het laatste half jaar worden de cursisten in de ge legenheid gesteld zich te specialiseren in een of meer takken van sport. De algemene vormende cursus zal wor den afgesloten met een door de docenten van het instituut af te nemen examen. De daarna volgende speciale cursussen zullen worden afgesloten met een examen, dat zal worden afgenomen door de leerkrach ten. die deze cursussen hebben geleid. Aan het instituut worden ook cursussen georganiseerd voor opleiding van instruc teurs ten behoeve van openbare diensten en instellingen zoals politie en brandweer. Van de candidaatcursist wordt verlangd, dat hij de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, dat hij in het bezit is van het ULO- diploma, van het einddiploma van een HBS met een drie-jarige cursus of een di ploma, dat ongeveer dezelfde ontwikke ling garandeert, dat hij practische erva ring heeft op het gebied van de lichame lijke oefening en de sport, dat hij over een goede lichaamshouding en een redelijke CewezenS.A.-commandeur voor het Tribunaal De man, die Donderdagmiddag voor de derde kamer van het Haarlemse Tribu naal terecht stond, herinnerde in niets meer aan de fiere W. H. J. G., die eens de SA-eommandcur van de Haarlemse afdeling van de NSNAP was. Het Tribunaal had enige moeite om vast te stellen of het om de idealen van de heer Kruijt of om die van Van Rappard ging. Een ding was zeker: hij had met beide organisaties ruzie gekregen en ook de NSB, waartoe hij later was overgegaan, had hem geroyeerd. Er waren brieven van de vrouw van de beschuldigde gevonden, waarin zij bij de groten der beweging po gingen deed dit „onrecht" teniet te doen. „Ik vind het vreselijk, mijn man, die in Frankrijk vertoeft, te moeten schrijven, dat hij uitgestoten is". De beschuldigde deed in die tijd dienst bij „Wach- imd Schutzdienst" te Rennes en uit verschil lende getuigenverklaringen en uit brie ven van de- verdachte bleek, dat hij prat ging op een arrestatie van vijftien Fran sen, die het op de voorraden van de Duit sers voorzien hadden, waaraan hij had meegewerkt. „Eindelijk is de loop van mijn geweer eens schoon", zou hij gezegd hebben. Verder was er een brief, waaruit dui delijk werd, dat G. ook dienst had willen nemen bij de Waffen SS. „Een kortzich tigheid van me, ik zag er geen kwaad in". Een lange reeks aanklachten bewees, dat deze SA-commandeur verre van geliefd bij zijn buurtgenoten geweest was. Een buurvrouw, die niet goed verduis terd had, zou door geweerschoten van G. daarop attent gemaakt zyn; met verschil lende lieden had hij ruzie gehad „een woordenwisseling", zei hij thans voor het Tribunaal waaraan woorden als „neer knallen" en „in' de kraag grijpen" een dreigend accent verleenden. Dan waren er nog een paar „kleinig heden" in de dagvaarding, zoals het aan vragen van de Duitse nationaliteit en een schietpartij in de Grebbestraat, waarvan de ware toedracht niet duidelijk werd, die mr. Muller deden concluderen: „Het lijkt me logisch, dat het Nederlandse volk aan u de pheeft". De SA-commandeur, die de meeste be schuldigingen afwees of verkleinde, was het helemaal met de voorzitter eens, want hij had er „niks anders dan narigheid van ondervonden". Advies over veertien dagen. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Rijn. Kleine Houtweg 15. tele foon 10639 Firma Loomeyer. ZIJlweg 34, telefoon 11495. Nolfs Apotheek. Kruisstraat 26, telefoon 11114. Sehoterbosapotheek. Rijksstraatweg 19, telefoon 12711. Apotheek Schotsman. Binnenweg 206—208, Heemstede, telefoon 28320. Voor Uw uitzet zijn er weer hemdjes, broekjes, trui tjes, luiers, onderleggers, navelband jes. washandjes, slobpakjes. zeiltjes, rubberbroekjes, slaappakjes, pyjama's Van lüeext voor de Baby Anegang 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 10 October 1047. BEVALLEN van een zoon: 8 Oct., G. M. Boo- marsGoosen; 9 Oct., C. M. KoekHof: A. v Amersfoort—Verslagers: M. J. Huel—A'.bers; L. Dijkstra—d. Graaf: G. Hoekstra—Vermeer; J. Zuldam—Saager: G Drogtrop—Derks; N. Vis- ■ers—v. d. Spruit; 10 Oct., A. C. W. v. Emmerik —Plus. BEVALLEN van een dochter: 8 Oct. T. v. Kul)k—Veldhuizen: 9 Oct., A. Baard—Adema; J. G v. Straaler.Poth: K. R Loerakker—Bol ten; M H A. v Munster—Horvers; 10 Oct. T. G Stuur—Massa. P. C. Koning—Steenklst, OVERLEDEN: 8 Oct.. W. Pcrsson, 52 J„ Prin- «es-ckade; C. F.. Peeien—Schnldt. 81 j,. Djambt- straat; M. H A. Dollé—KoolJ. 71 J.. Middenweg; 9 Oct.. H. C. d. Koning, 54 J„ Rustenburgerlaan; j% a. Hlra, 1 j„ Lijsterstraat bewegingservaring beschikt, dat hij zich onderwerpt aan een medisch onderzoek en dat zijn persoonlijk optreden en algemene gedragswijze aan redelijk te stellen eisen voldoen. Omtrent de benoeming van een direc teur voor dit instituut is door het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, bureau voor de lichamelijke op voeding en de sport te Den Haag, onder wiens auspiciën het instituut werken zal. nog geen beslissing genomen. Taxi tussen tram en auto gekraakt Een taxi, die Vrijdagmiddag op het Ken- nemerplein in de richting van de Jansweg reed, moest bij de Baljuwslaan stoppen voor een voor hem rijdende auto van de P-T.T., die linksaf wilde. Deze wagen moest op zijn beurt weer stoppen voor een van de Jansweg komende tram. Tegelij kertijd naderde uit de richting van het Kennemerplein een andere tram, waarvan de wagenvoerder niet tijdig kon remmen. De taxi werd tussen de tram en de P.T.T.-auto gekraakt en moest worden weggesleept. De C.O.V. voert Bach's hoogmis uit Vrijdag 17 dezer hoopt de Christelijke Orato riumvereniging in de Gemeentelijke Concertza^ !e Haarlem eer. uitvoering te gever van Bach s Hoogmis, onder leiding van George Rober:. Na de uitvoering van verleden jaar in de Grote Kerk waren er velen, die de wens uitspraken, dit werk ook eens in de Concertzaal te mager, horen, waar de accoustiek beter is dan in de :e grote Grote Kerk. Men moet de Hohe Messe trouwens meermalen horen, wil men er eniger mate in door dringen. Aan deze wens wordt thans voldaan, doch om niet te vee! in herhalin gen te vervallen er zijn immers nog zoveel koorwerken, die de moeite waard zijn! neem! de C. O. V. hierna voorlopig afscheid van de Hohe Messe. Thans wordt Bach's Johannes Passion (naast de MatthSus Passion) in studie genomen. Heren met een goede stem en enige muziekkennis. die instemmen met de grondslag der vereniging, zijn welkom als lid. Wat betekent „Fleurop" en „Interflora"? Dat zijn wereldorganisaties van bloemwinke- liers die orders aan elkaar overdragen. Wij kunnen weer zorgen voor bloemenge- schenken in bijna alle landen, per Fleurop voor Europa (continent) Interflora voor de overzeese landen per Bloemenexpresse m voor Nederland m Bloemenmagazijn V. Bin ^^Tel Binnenweg 18, Heemstede ■Telefoon 2-80-80 (Adv.) Van oude bekend Tel. 14800 orrirleel Philips-répara tour Kruisstraat 88 Haarlem (Adv De heer L. H. Koolhoven ter aarde besteld Rond de groeve van wylen de heer L. II. Koolhoven op de Algemene Begraaf plaats aan de Kleverlaan hadden zich Vrijdagmiddag enkelen van zijn sport vrienden van vijftig jaar geleden ge schaard. De heer W. J. H. Muiier was uit Twello overgekomen, om aan zijn oude vriend, met wie hij na de oprichting van H.F.C. in de Koekamp gevoetbald had, de laatste eer te bewijzen. Verder waren er de heren C. M. Pleyte d'Ally, J. J. Swens, mr. A. A. Diemer Kool. J. J. van Eeghen, A. E. Thierry de Bye Dolleman, die vroe ger met de heer Koolhoven cricket en hockey gespeeld hebben. Ook zagen wij de heren J. de Breuk en jhr. H. van Tets. Toen de kist in de groeve was neerge laten trad de heer P. P e e 1 e n naar voren, om de oudste commissaris dank te zeggen voor zijn arbeid ten behoeve van de Vic toria-bron N.V. Ondanks het klimmen der jaren woonde hij trouw de vergaderingen bij. De heer W. J. H. M u 1 i e r haalde her inneringen op uit de eerste jaren van H.F.C.toen de overledene een kracht was voor het elftal. Bovendien was hy een trouw vriend, die zacht en vriendelijk met allen omging. De heer J. J. Swens merkte op, dat de heer Koolhoven vroeger een aparte plaats innam op het sportveld, niet alleen door zijn prestaties, maar ook door zijn ridderlijkheid. Namens de familie is dank gezegd voor de büiken van deelneming. taxi2 Bei i 3000 DAG EN NACHT Toneel Nederlandse Reisvereniging Een vlot causeur en een aantal interes sante films hebben Donderdagavond de Haarlemse leden van de N.R.V. door Bel gië gevoerd: de heer A. C. Dijkman uit Den Haag, hoofdbestuurslid en penning meester, hield een causerie over België als „Een goede buur en een prachtig reisdoel", welke twee facetten hij geestig en aan schouwelijk aan zijn dankbaar publiek voorstelde., De vijf films toonden enkele aantrekkelijke détails van België als nabij touristenland: de beiaarden, de badplaat sen, het werk van Hans Memling, de Ar dennen en tenslotte antieke kunstschat ten. De inleider werd geëerd met een boekwerk als herinnering en aansporing, om nog eens terug te komen. De heer J. C. Gieteling uit Haarlem ls be noemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Beverwijk, hoofd de heer Th. Runia. M 31 iis CHIN. IND. REST. HONGKONG „Veel leven om niets" Shakespeares gouden blijspel voor „Geloof en Wetenschap" William Shakespeare schreef in de zon nige hoogtijdagen van zijn leven een trits zorgeloze blijspelen. Gelukkig is de samen loop van omstandigheden die het ons mo gelijk maakt deze drie gouden comedies in één seizoen te aanschouwen. Van Dalsum prolongeert zijn uitbundige „Driekoningen avond", Cor Hermus is bezig met de voor bereidingen van „Naar het u lijkt" en Paul Storm trekt met het nieuwe gezelschap van de Rotterdamse schouwburg het land door met de kostelijke fantasie „Veel leven om niets". Aan de goede zorgen van de vereni ging Geloof en Wetenschap dankte Haar lem gisteravond van laatstgenoemd stuk een vertoning, die in een uitverkocht huis enthousiast werd ontvangen. Velen der aanwezigen zullen met mij hebben gezien dat het gebodene verre van volmaakt was. doch niemand kan van mij verlangen dat ik in dit kort bestek de be zwaren groter uitmeet dan de winstpunten. Daar was in de eerste plaats Ko van Dijk, die met triomfantelijk bravour zyn hart op zijn tong liet balanceren als een geboren jongleur van de oude stempel. Kees Brusse gaf aan de kluchtspelfiguur Hommel het volle pond groteske stompzinnigheid, daar bij volstrekt binnen de grenzen van zijn tekst blijvend. Joan Remmelts speelde de kortzichtige gouverneur van Messina ten voeten uit. Daar de schrijver weinig zorg aan zijn tekst heeft besteed, stond Richard Flink voor de moeilijke taak gestalte te geven aan de boef in het spel. Hij deed het voorbeeldig. Op een veel lager plan bewo gen zich Paul Storm en Adolf Rykerus. Eerstgenoemde is als regisseur zo in dit bewegelijk schouwspel opgegaan dat 'hij de proporties van ziin eigen rol volkomen uit het oog heeft verloren. De ander trachtte uiterlijke sier voor liefde te verslijten. Rie Gilhuys, te veel een opgewonden standje, zou iets van haar spitse tong kun nen afbijten, Mieke FlinkVerstraete be naderde vrij aardig het oprechte karakter van de onschuldige Hero, maar daar bleef het ook bij. Geestig was Annie de Lange als de kamenier. De muziek van Arnold Juda en de décors van Nico Wijnberg kurunen beschouwd worden als een erfenis van de Start. De vertoning heeft ten opzichte van verleden jaar, vooral door een gelukkiger bezetting, veel gewonnen. Wat er blijft ontbreken is een gevoel voor hogere orde om de slordige improvisaties te vervangen. DAVID KONING. Uitgaven der B.S. „De bijzondere omstandigheden, waar onder de Binnenlandse Strijdkrachten werkten, brachten mede, dat uitgaven zijn gedaan, welke normaliter niet tot de rijks uitgaven mogen behoren" verklaart de Re kenkamer in een verslag over haar werk zaamheden. Zij vermeldt enkele uitgaven van de Binnenlandse Strijdkrachten, om een indruk te geven van hetgeen op dit gebied is voorgekomen. Het gewest Haarlem der B.S. bracht voor bier 4858.20, voor gedistilleerd 1462,60 en voor aardbeien(l) 1120.— in rekening. Het gewest Delft spant de kroon met 9.400.voor „feestelijkheden en muziek". Vier feestavonden in het ge west Den Haag kostten 6.932.27. De Haagse B.S.-ers rookten bovendien voor 3200.op. In Purmerend huurde de B.S. van 10 Mei 1945 tot 30 Juni 1945. negentien auto's, hetgeen 6.690.50 kostte. Wassenaar brachttwee gouden stifttanden in rekening a 40.per stuk. Vrijdag 5 doden In het Nederlandse legerbericht van heden wordt volgens U. P. gezegd, dat de schendingen van de order .staakt het vuren" voortgaan en gisteren aan Neder landse zijde vijf doden, zes gewonden en een vermiste te betreuren waren. Verder werd verklaard dat een aantal opruiers bij een botsing op Oost-Java, waar van ge weer- en machine-geweervuur gebruik werd gemaakt, gevangen werd genomen. Tenslotte worden de republikeinen ervan beschuldigd op drie Nederlandse posten te hebben geschoten in 't gebied van Salatiga. Een lichtstraal op een duister Kerstfeest Dezer dagen vergaderde het bestuur van de stichting weldadigheidsfonds „Het Schemerlampje". Besloten werd steunbon- nen van ƒ1.uit te geven, ter vermeer dering van 't kassaldo waaruit tegen Kerst mis aan de armsten der armen en ouden van dagen, van alle gezindten wordt uit gekeerd, om toch een klein lichtje te laten schijnen in het duister van het leven dezer mensen. Het fonds heeft steeds de volle mede werking van de zusters van Maatschappe lijk Werk, verbonden aan het St. Eliza beths Gasthuis, Diaconessenhuis en Maria, stichting. De donatie voor het fonds bedraagt slechts 3.per jaar, dus voor velen geen bezwaar. Men kan zich opgeven aan de penningmeester P. Barend, Bakkerstraat 64. Het secretariaat berust bij J. A. Mul der Jr., Hoogerwoerdstraat 9. Wie geen ƒ3.kan missen, wordt thans in staat gesteld een steunbon a 1.te kopen. Het vorig jaar kon het fonds aan 160 gezinnen een uitkering doen. Emmanuel Shinwell, de Engelse minister van Brandstoffenvoorziening is opgevolgd door Gaitskell en kreeg de onbelangrijke post van minister van Oorlog, welk mini sterie ressorteert onder Defensie. Hij viel ten offer aan de koude winter 1947, toen zijn beleid faalde en stormen van critiek verwekte. „De Wenteltrap" (Pal ace). Een knap stuk filmwerk is het, dit verhaal van een stom meisje dat in een. huis moet verblij ven waar een onbekende moordenaar rond waart, knap door de intense manier, waarop regisseur Robert Siodmak de camera laat meeleven met de hoofdpersonen, intussen met allerlei détails een sfeer scheppend, waarin de spanning bijna vleselijk aan wezig is. Knap is de film evenzeer door de opzet van het verhaal, waarin alle elemen ten glad aaneensluiten, elkaar steunend en voortstuwend. Knap is ook de typering van verschillende personages, met Dorothy Mc Guire in de hoofdrol, een meisjesfiguurtje in welks binnenste al een voortdurende spanning bestaat, die op de raadselachtige gebeurtenissen om haar onmiddellijk rea geert. Het is allemaal knap werk en daarom is het des te bedroevender dat dit alles werd besteed aan een verhaal dat niet meer blijkt te zijn dan een cliché uit de Holly- woodse draaiboekenfabriek, een boulevard- tasie en aan werkelijkheidsbesef beide laat tasei èn aan werkelijkheidsbesef beide laat zien. „Mijn vrouw heeft een baantje" (Spaa r- n e). In de jaren voor de oorlog was er in Amerika bijzonder grote belangstelling voor serie-films; niet de lange avonturen verhalen die hier ook bekend zijn. maar eenvoudige, wat huiselijke geschiedenissen, die zich bezig hielden met alledaagse on derwerpen en in alle volkomen zelfstan dige delen der serie dezelfde hoofd personen lieten zien. Het schijnt dat de familie Higgins. die in „Mijn vrouw heeft een baantje" voorkomt, tot dit genre hoort, maar dan naar de kluchtige kant over dreven. Dit gezelschap van humoristen be leeft een reeks van dwaze avonturen, waar niet veel rede in zit, maar die aanstekelijk werken op de lachlust. In het voorprogramma een verhaal over „Zilversmokkelaars" waarin dreunende E aardenhoeven en knetterende pistolen een elangrijk element zijn. Voor de variatie is de hoofdpersoon geen man. maar een be koorlijke dame. zonder dat dit overigens aan de traditionele eigenschappen van dit soort films afbreuk doet. Tarzan de Onoverwinnelijke" (City). Een Tarzan-verhaal uit de tijd, dat de ge luidsfilm nog zo'n beetje in de kinder schoenen stond. Wat de intrigue betreft, wel, de eerste twintig minuten was er hele maal geen wijs uit te worden, maar lang zamerhand begon het te dagen en bleek het dat Tarzan tezamen met enkele kornuiten aan een andere hoofdpersoon een Godin betwistte. Deze Godin echter bleek een kubus-achtig stuk steen te zijn, althans aan de buitenkant en toen hebben wy maar op gegeven om te trachten de diepere punten van het verhaal te doorgronden en zijn ons gaan verlustigen aan de scènes in de jungle waarbij Tarzan zoals gewoonlijk demon streert, dat hij een uitstekende voorwaarts voor de plaatselijke voetbalclub zou zijn en een slecht acteur is. Hij vermoordt een feweldig aantal tijgers en dergelijke met e handen en zwemt nog vlugger dan kro kodillen. Dit laatste twee maal zelfs (twee maal dezelfde opname ook trouwens). Op het laatst krijgt hij het hek van een tijger val op zijn hoofd en komt op verlies te staan. Einde van de eerste episode. Maar volgende week wringt hij er zich wel weer uit. „De bronzen godin" (Luxo r) heet eigenlijk „Philadelphia Story" en is een dier luchtige comedies zoals ze tegenwoor dig blijkbaar alleen nog maar in Amerika gemaakt kunnen worden: Een „comédie des moeurs". waarin drie mannen om een enkele, schijnbaar ongenaakbare vrouw ge groepeerd zijn in het onwerkelijke milieu van millionnairs, snelle scheidingen, over moedige verliefdheden en ondoordachte huwelijken, dat een goede voedingsbodem is voor flitsende dialogen en humoristische I ievenswijsheid. Het verhaal blijft er speels en vluchtig in en glydt maar een enkele keer weg in sentimentaliteit. Het gegeven is aan een toneelstuk ont leend er. heiaas ook een toneelstuk geble ven. Dat wil zeggen dat men meer dan een uur lang de hoofdpersonen aphorismen over liefde en huwelijk kan horen uitspreken, enkele goede speelscènes kan zien. maar verder geconfronteerd wordt met vrijwel bewegingloze beelden. Het is of de regis seur George Czukor er op het laatst zelf de draak mee steekt, want dan laat hij zijn figuren verstarren tot een onwezenlijke foto-in-een-album. Vooral de temperamentrijke Katherine Hepburn. Cary Grant er. de half phlegma- tieke, half dichterlijke James Stewart dra gen het verhaal; aan de onfilmische ver werking ervan kunnen zij echter nie's ver beteren. „Tot de laatste man" (Frans Hals). Uit de titel kan men reeds opmaken, dat dit een oorlogsfilm is. waarin strijd ge leverd wordt „tot de laatste man". Maar de oorlog, waar het hipr om gaat. werd gestrr den in de Verenigde Staten in het midd" van de vorige eeuw, niet alleen tussen dc „Noordelijken" en de „Zuidelijken", maar ook tussen het regeringsleger en de India nen. De centrale figuur is een jongeman. die op de militaire academie moeizaam carrière maakt en als de oorlog uitbreekt, door een administratieve vergissing tot generaal wordt bevorderd. Hij bezorgt de Noordelijken de overwinning, promoveert tot nationale held, saneert de toestanden in een afgelegen fort en wordt tenslotte genoodzaakt door kuiperijen van zijn tegen standers. een verbeten strijd te voeren tegen Indianen. In deze strijd, uitermate realistisch en spectaculair weergegeven, gaat hij met zijn regiment „tot de laatste man" ten onder. Men moet uit dit alles niet afleiden, dat deze boeiende film slechts een aaneenscha keling van oorlogstaferelen is, verre va dat. De liefdeshistorie is natuurlijk niet vergeten, zij is trouwens in het verhaal on misbaar. Erroll Flynn er Olivia de Havil- land spelen de voornaamste rollen in deze spannende rolprent, die, al zal zij wel niet geheel op historische feiten gebaseerd zijn, toch een merkwaardig beeld geeft van een bewogen periode uit de geschiedenis van de Nieuwe Wereld. „De vrouw met het geschonden gelaat" (Rembrandt). Een niet-alledaagse ge schiedenis, op niet-alledaagse wijze ver teld en daardoor in ieder geval recht hebbend op het praedicaat origineel, wat voor een film die zich hoofdzakelijk in de rechtzaal afspeelt, al een hele aanbeveling is. Het verhaal wikkelt zich af als illustra tie van getuigenverklaringen in de zaak tegen Anna Ho Lm. een duistere figuur en een onsympathiek karakter, die beide gaan deweg door een knappe intrige belicht en beter begrepen worden. Dit zou een van de grootste verdiensten dezer rolprent kunnen worden genoemd: Dat zii begint de hoofd figuur en haar manipulaties in een slecht daglicht te stellen en zelfs suggereert dat 2ij terechtstaat voor een misdaad, die schijnbaar niet meer kan worden goedge praat. namelijk de moord op een kind. Doch later blijkt niet alleen, dat zijNeen. het is niet fair tegenovei degenen die ar geloos en onwetend naar deze film gaan. om de clou van het verhaal te verk'aoper. en daardoor de spanning goeddeels teniet te doen. Joan Crawford en Melvyn Douglas spelen de hoofdrollen, doch de bijfiguren zijn kostelijk getypeerd en verdienen even veel attentie. Joop Geeslnk. In de voorprogramma's van een aantal bioscopen draait een re clamefilm van Joop Geesink, de Neder landse tekenaar, die ook door zijn toneel- décors bekend is geworden en die a! eerder i dit gebied iets aarlig leverde. Dit is n poppenfilm, die aardige vondsten laai tien en veel gewonnen heeft doordat zij in kleuren is gemaakt. Opvallend duidelijk gesproken teksten begeleiden de humoris tische beelden, Apologie van de heer Often Er is de laatste tijd veel te doen geweest over de activiteit van de heer Otten, pre sident-directeur van Philips, in bepaalde politieke kwesties. De heer Otten heeft on langs een adres met adviezen ter oplossing van de Indonesische kwestie aan de rege ring gezonden, tezamen met leden der Oost Indonesische regering. Op een bijeenkomst van Belgische, Nederlandse en Luxemburg se journalisten in Eindhoven heeft de heer Otten de Benelux-samenwerking ten voor beeld gesteld aan Europa en daarbij deze economische eenheid ook uit de politieke gezichtshoek bekeken. Teneinde eventuele misverstanden uit de weg te ruimen en een beter begrip te wekken voor zijn bedoe lingen, had de heer Otten Vrijdag in den Haag een persconferentie belegd, waar hij de gelegenheid gaf nadere inlichtingen te vragen en waar hij in een bezielde uiteen zetting zyn kijk op de wereldproblemen ten beste gaf. Samenvattend kan men uit de resultaten van deze persconferentie besluiten, dat de figuur van de heer Otten te vaak en te snel met het Philipsbedrijf wordt gecombineerd. Hij overtuigde zijn toehoorders ervan, dat hij als persoon en met persoonlijke ver antwoordelijkheid meent verplicht te zijn, zo krachtig en zo luid mogelijk te zeggen wat hy ervan denkt Hij gaf volmondig toe dat zijn positie hem in staat stelt, zijn me ning meer bekendheid te geven dan ande ren óat kunnen, doch hij voegde daarbij zijn opinie, dat iedereen in de wereld zijn fakkel moet dragen op de wijze, waartoe zijn omstandigheden hem in staat stellen. Als iedereen zijn fakkel draagt naar ver mogen, zo goed en hoog mogelijk, is de wereld veilig. De heer Otten gaf een inte ressante kijk op zijn persoonlijke visie ten aanzien van de levensproblemen in het al gemeen en ontwikkelde een philosofische gedachtengang, waarin heel wat goede raadgevingen lagen opgesloten. Hij stak zijn bezorgdheid over de gang van zaken in de wereldpolitiek niet onder stoelen of banken, doch kwam er openlijk voor uit dat hij een derde wereldoorlog ver wacht, wanneer de bezinning niet snel en radicaal komt. Hij waarschuwde vooral te gen het gevaar uit het Oosten en adviseer de de West-Europese staatslieden een krachtige, zelfbewuste houding aan te ne men en tegelijk een oprechte vriendenhand uit te steken naar het Russische volk, dat hij een prachtvolk noemde. De politieke zachtheid van Miinehen, volgens één der generaals uit Hitiers om geving de enige oorzaak van de oorlog, mag niet herhaald worden. De heer Otten laakte het materialisme en betreurde het dat er een teveel aan knapheid en een te kort aan wijsheid in de wereld te bespeu ren vallen. Hij pleitte voor de hoogste vrij heid van de mens, voor alle mensen, van welk ras of huidskleur ook. De heer Otten protesteerde fel tegen de aantijging, dat hij een oorlogsophitser zou zijn. Zowel het bedrijf van Philips als de heer Otten persoonlijk heeft zwaar onder de oorlog geleden. Thans gaat het erom een oorlog te voorkomen. De UNO zal dit niet kunnen, evenmin als de Volkenbond het kon. Het is voor de heer Otten schier een zekerheid, dat de dreiging van het ogenblik voornamelijk voortkomt uit de dodelijke vrees der Russen voor het Wes ten. Die vrees en daarmede die dreiging is slechts weg te nemen door een karakter volle, flinke en eerlijke vriendenhand. ZONDAG 12 OCTOBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.3Ó: Brouwerskapel, lng. Klokhuis- plein Avondgebed. Dhr. J. de Smalen. Zondag 10: Ds. Briët, Bevestiging Ds. S. H. J, Voors. 7: Ds. S. H. J. Voors, Intrede. Nieuwe Kerk. 10: Ds E, Pot. Noorderkerk 10: Ds. P. J. Mackaay, H.Avondmaal. Oosterkerk 10; Ds. W. J. van Elden. Bakenesserkerk 9.30: Ds. E. Dijkhuis. Kinderkerk. 10.30: Dezelfde, Jeugddienst. Ka pel Bethesda Sarepta 9.30: Dhr. C. D. Kouse maker, Kinderkerk. 10.45: Ds. Emous, Badhoe vedorp. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstr. 6 10.30: Ds. J. Heidlnga Church of England Sunday, Oct. 12th. 3 p.' m. at the Oud-Katho- lieke Kerk, Kinderhuissingel: Evensong, Rev. C. E. Elton. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: J" Kal, Haarlem. 7.30: A J. Bes- selaar, Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwjjk a. Zee H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Evahge- lisatiesamenkomst. Dhr Bardelmeyer. Opwek- klngssamenkomsten, Zuiderstr, 15. Donderdag 8: Ds. C. J. Hoekendijk, Baarn. „Youth For Christ", Wilhelmlnakerk. Ged. Oude Gracht 57 Zaterdag 11 Oct. 8: Jeugdbijeenkomst. Dr. H. v d. Loos. Medew. Ans Stroink, alt; Bouw Lem- k'es, viool. Jan Hugo Smit, plano, en Ko de Jong, zanglelder. Vr(|e Evang. Gemeente, Ba. kenessergracht 65. 10 en 4.30: J. Cappon, van Amsterdam. Broedergemeente, Rlpperdasfcr. 8. 10.30: Dhr. M. L. Frankena Christian Science. 10: Ned. Taal 11.15: Eng. Taal Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doops gezinde Gemeente 10.30: Ds. Hoekema. Rem. Geref. Gemeente 10.30: Ds. C. B. Heyn. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelmlnakerk 10: Ds. A M. Boeyinga. 5: Ds. L Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds, J. W. Siertsema. Lyceumkerk (lng. van Mer- lenstraat). 9: Ds A Dondorp, 5: Ds. IJv. d. Zee Geref. Kerk. (Art. 31) 10,30 en 5: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Gemeente. Raaks 10 en 4 30: Ds. M, Holtrop Baptlste Gemeente. Parklaan 34. 10: Ds. J. Hekhuis. bevestiging van Ds. J. Weeniuk. 4: Intree Ds J. Weenink 7.30: Be groetingssamenkomst. Leger des Ilells. Schag- chelstraat 26. 10 en 8: Majoor A. G. Schram Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Ged. Oude Gracht 47. Elke Maandagavond 8: Samenkomst. Sprs H v. d Brink te Bloemendaal en J Dam- muller te Alkmaar. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Ge meente des Heren 10 en 7: Samenkomst. Ver- Gadering \an Gelovigen, Hoofmanstr. 12. 10.30 K Rozendal, Den Haag Broodbreken iGem Góds. Frans Halsstr. 4. 10: Samenkomst, De Christengemeenschap. Jansstr 83. 10.30: Men- senwijdingsdiensi. Kerk van Jezus Christu: van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Vergaderingen Univer sele Eredienst (Soefi-Beweglng), Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Dienst. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente. WUhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening Hersteld Apost. Zendings gemeente, Jacobijnestraat 15 10 en 5: Gods dienstoefening. Ned. t er. van Spiritisten „Har- monla". Jansstraat 83 i0 30: Wijdingsmorgen. Spr dhr. Th. H. Kockx. Delft. Rozekruisers Genootschap. 7.15: Tempeldienst. Dhr. J Leene Egltse TYallonne. Begijnhof. Dimanche 12 Oct Service extraordinaire, présidé par le pas teur F Ch Krafft, 10.30 h. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia. nakerk.10: Ds. J. de Jong. H. Av. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuélkerk 10: Dr. H v, d. Loos. Voorber. H, Av. 7: Ds J de Jong. Kon. Emmaschool, Raafstr 10: Ds. G. H. v. d. Woord. K. Doop. Ned. Prot. Bond. Berkenstr. 10. Ï0.30: Ds A R. de Jong. te Haarlem Xoorder* Kapel, Minahassastr 7.30: Dhr. L. J. Pasman. Zang A. Pape Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk 9 en 10.30: Ds P. de Ruig. 5: Ds. A. M Boeyinga Chr. Geref. Kerk. Floresstraat 10 en 5.30: Ds. J. C Maris HEEMSTEDE. Ned. Ilerv'. Kerk. Kerk Wll- helminaplein 10: Ds Barger. 7: Ds v. Nieu- wenhuijzen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds Henkels. H Avondmaal 7: Ds de Ru. van Zandvoort Ned. Prot. Bond. 10 30: Ds. W. C Ligtheim. Hv Zwolle. Geref Kerk. Koediefs- laan 10: Ds A Dondorp 5: Dr P J. Richel. Caruplaan. 10: Dr P. J Richel. 5: Ds A Don dorp. Geref. Kerk (Art 31) Herenweg 141 8.15 en 3: Ds. J. Keizer AERDENHOUT. N'ed. Herv. Kapel, 10: D«. BINNENLAND Ondanks dc regens van de laatste weken is de veenbrand in de Peel nog niet gedoofd. Op verschillende punten smeult en brandt de grond nog. Een,uitslaan van de brand wordt echter niet meer verwacht. De collecte voor de deze zomer door brand getroffen Noord-Brabantse gemeenten, welke door de gehele provincie door de brandweer korpsen werd gehouden, heeft f 80.000 opge bracht. Voegt men daarbij de bedragen, welke Brabants Volksherstel reeds had ontvangen, dan heeft Noord-Brabant meer dan f 100.000 bijeen gebracht. Prof. Ir. W. Schermerhom, die van een kort bezoek aan Engeland is teruggekeerd, vertrekt Dinsdag naar de Verenigde Staten. Oud-minister dr. ir. J. A. Ringers is be noemd tot commandeur van het Brits imperium uit erkentelijkheid voor zijn adviezen tijdens de overstroming van het landbouwdistrict Fen in Maart en April van dit jaar. De „Willem Ruys" zat op 2 December uit varen voor zijn maidentrip. Het schip zal dan naar Batavia gaan. waar het voor Kerstmis aan komt. Het ligt in de bedoeling op 3 Januari de terugreis te aanvaarden. De Nederlandse regering heeft aan de Egyptische regering de levering van honderd duizend eenheden cholera-vaccln aangeboden. Dit aanbod is in dank door de Egyptische rege ring aanvaard. Dr. ir. W. J. liarmsen, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat heeft de nieuwe brug over de Eendracht bij Tholen officieel geopend. HAARLEM EN OMGEVING Vrijdag 17 October is het 25 jaar geleden, dat de Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijk bezorging werd opgericht. Ter gelegenheid daar van houdt het bestuur op Zaterdag 18 October een receptie. In de loop der jaren ls het leden tal tot ruim tien duizend gezinnen gestegen. De Arbeidersmuzickvercnlging „Excelsior" geeft op Zaterdag 18 October in het Concertge bouw een najaarsconcert, waaraan het mannen- kwartet „Euphonia", onder leiding van de heer Nico Hoogerwerf zijn medewerking verleent. De Courantenbezorgers van Haarlems Dag blad, verenigd in „Onder Ons' hielden in „De Leeuwerik" hun jaarlijkse feestavond, waaraan medewerking verleende het cabaretgezelschap ,.De Lachsprinters", onder leiding van Martin van Delden. De conferencier Frans Eykhof. de Watlana's. Mary Coranl (zang) en Franly (ko miek en tekenaar) oogstten veel succes. voor de hoge prijgen die Ik betaal voor alle soorten kleding. Na een week bussen: Minder vervoer per tram Morgen zal het een week geleden zijn, dat de N.Z.H. haar autobuslijnen in Haar lem en omgeving in hun huidige vorm ging exploiteren. Deze tijd is te kort om reeds nu een definitief oordeel te kunnen vellen over de kwaliteiten en de gebre ken, die aan de nieuwe verbindingen kleven. Wel kan al gezegd worden, dat de door trekking van lijn 5 naar de Amsterdamse buurt grote invloed heeft gehad op de rei zigersbezetting van de stadstram. Velen, die od het Plein de tram namen om aan het Station op de bus naar Haarlem-Noord over te stappen, maken nu rechtstreeks van de laatste gebruik. Daar bovendien de trajecten van de busliinen 3 en 5 en de stadstram zo dicht bij elkaar liggen, dat ze de reizigersbezet ting der afzonderlijke lijnen ongunstig beïnvloeden, ligt het voor de hand, dat de vervanging van de tram door bussen met een wyziging der routes genaard zal gaan. Opmerkeliik is ook. dat het vervoer op het traject Heemstede (west)stad van liin 3 ver beneden de verwachtingen blijft. Voor de oorlog kon een 714-minuten dienst de oassagierstoevloed nauwelijks verwerken, de bussen, die thans een tien minutendienst riiden. zijn vrijwel steeds onderbezet. Dit moet worden toegeschre ven aan het groter aantal treinen, dat te HeemstedeAerdenhout stopt en aan de doortrekking van buslijn 4 naar het Chr. HuygensDlein, waardoor de bewoners van dit vervoersgebied niet meer naar de hal ten aan de Leidsevaart trekken. Od lijn 5 gaat, het met de uitvoering van de dienstregeling nog niet helemaal naar wens. Er komen veel vertragingen voor. die te wiiten zijn aan het uitblyven van de Fordbussen, die begin October hadden moeten aankomen. Op het ogen blik wordt, voor de smalle straten in Haarlem-Oost. waarvan het wegdek bo vendien uitzonderlijk slecht is, met te «mot materiaal gereden. Zodra de kleine Fords ziin aangekomen, zullen de Crossleys alleen gebruikt worden voor de aanvullende diensten tussen het station en de Vergierdeweg. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen te: Haarlem (Vleeshal) C, Da tot en met Di. Bloemendaal (Hartelustschool) L. M en N Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 Bre tot Bro. 2 tot 4.30 uur restant B. Die dag kunnen inschrijvingsbewijzen A. B.. rijwielbanden „eerste montage" ingele verd worden te Haarlem voor <£e letters S en T en in Bloemendaal en Zandvoort voor alle letters. Loet Felsser. Dir. van de A M V. J te A'dam. Rellg. Kring. 10.30: Ds G. J Waardenburg, Ned. Herv pred. te Haarlem BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10; Dr. W. F. Dankbaar, van Oegstgeest. Ned. Prot] BÓND. Potgleterweg 4. 10 30: Ds. E. Frater Smid. Dg.. Amsterdam Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. J. B. van der Sijs. van Amsterdam-W, Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gezongen H Mis OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. SPAARNDAM N'ed. Herv Kerk. Oost. Oude Kerk 10: Ds J Kroon H. Doop 7: Ds G. H. v d. Woord. West Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. G. H v d Woord H. Doop Evangelisatie ..Bethel", Oo6t-Kolk. 10; H. de Wachter, uit Beverwijk.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6