Britse bliksemafleider Antwerpen herinnert zich de vliegende bommen Sport in het kort NIEUWE KOLENBONNEN Wereldnieuws J DINSDAG 14 OCTOBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De dreiging van Arabische zijde tegen een eventuele verdeling van Palestina, ge demonstreerd door voorbereidingen tot de ..Heilige Oorlog"', heeft niet kunnen ver hinderen dat de Amerikaanse regering zich duidelijk en onomwonden voorstandster van zulk een verdeling verklaarde: De afgevaardigde van de Verenigde Staten in de politieke commissie der UNO, Herschel Jojinsón, heeft Zaterdag het hoge woord gesproken en daarmede alle hoop der Ara bieren op Amerikaanse steun aan hun zaak de bodem ingeslagen. De Arabische Liga heeft rekening .te houden met een zeer nadrukkelijk uitgesproken Amerikaanse steun aan het zogenaamde „meerderheids plan" der Palestina-commissie, welk plan de verdeling van het Heilige Land in twee autonome staten voorstelde en een over gangstijd van drie jaar adviseerde, gedu rende welke periode de UNO verantwoor delijkheid voor orde en rust zou dragen. Het rapport, waarin dit plan aan de Alge mene Vergadering der UNO werd voorge legd, kwam 1 September uit en verwekte onmiddellijk een felle tegenstand bij de Arabische stateii, die inmiddels hun reac tie hebben gecoördineerd in demonstra tieve voorbereidselen toUgewapend verzet. De landen der Arabische Liga hebben niet nagelaten op de grote trom te slaan de oorlogstrom in dit geval om de wereld toch vooral duidelijk te maken dat zij met geweld en fanatisme zouden tekeer gaan tegen de uitvoering van het ver delingsplan. De reclame die zij maakten was eigenlijk wat al te doorzichtig om overtuigend te zijn. Zowel Washington als Londen noemden de „Heilige Oorlog", die volgens de Arabieren voor de poorten van Palestina smeulde, niets anders dan „bluf" en de Joodse strijdorganisaties lieten zich spottend uit over de Arabische bedreigin gen erbij voegend, dat zij bereid waren om zich op het slagveld te meten met hun tegenstanders, wanneer deze onverbidde lijk oorlog wilden. Intussen blijken echter de voorbereidingen der Arabische landen toch niet zo theoretisch als men ze zou willen voorstellen: Het feit dat de Groot- Moefti van Jeruzalem de laatste bijeen komst van de afgevaardigden der Arabi sche Liga bijwoonde, heeft het duidelijk gemaakt dat er serieuze krachten in het spel zijn, die niet terugdeinzen voor de meest radicale maatregelen. Bovendien zijn er zekere aanwijzingen dat de aan Palestina grenzende staten zich voorbe reiden op het verlenen van militaire hulp aan de Palestijnse Arabieren. Er is reeds een generale staf der Arabische Liga ge vormd en troepeneenheden van Syrië en Egypt! hebben stellingen aan de Palestijn se 'grenzen ingenomen. De Arabische Liga overweegt tevens het organiseren van een economische boycott, gericht tegen de landen die met een verdeling van Pale stina instemmen. Daorbij is thans dus ook, sinds Zaterdag, Amerika inbegrepen. Ook worden reeds Arabische bomaanslagen op buitenlandse consulaten te Jeruzalem ge meld, Zondag moest 't Poolse, Maandag 't Amerikaanse consulaat het ontgelden, waarbij alleen materiële schade werd ver oorzaakt. Rusland heeft gisteren, zoals verwacht werd, zich ook vóór verdeling uitgespro ken. Door recente Russische uitlatingen was men geneigd aan te nemen dat de Sovjet-Unie de Joodse zaak zou steunen en dus voor het verdelingsplan, zou stemmen. Het dilemma voor Rusland was' overigens niet eenvoudig, want stemmen vóór het verdelingsplan betekende voor de Sovjets zich verenigen met het Amerikaanse stand punt. en dat is iets wat 'het. prestige van de Russische buitenlandse politiek de laatste tijd amner schijnt te kunnen verdragen. De Britse regering, die in het vraagstuk- Palestina fungeert als het lijdend voor- wero, meer dan de in Palestina twistende partijen, is allerminst tevreden over de Amerikaanse beginselverklaring, die in enkele opzichten belangrijk afweek van bet volledige rapport der Palestina-com missie. De Verenigde Staten wezen er na drukkelijk op, dat de mandaathebber Engeland verantwoordelijk is en blijft voor de orde en de rust in het Heilige Land en dat de Algemene UNO-vergade- ring die verantwoordelijkheid niet wenst over te nemen. Dit betekent, dat Engeland verplicht zou zijn tot aan het einde van de overgangsperiode in Palestina te blij ven, wat geenszins in de bedoeling der Britse regering ligt. Zij heeffc enkele weken geleden immers verklaard, dat zij zich reeds prepareert op een evacuatie van al haar troepen uit. Palestina, en dat die eva cuatie onmiddellijk zal plaats hebben na dat de UNO een oplossing voor het pro bleem der verdeling zal hebben gevonden. De Engelsen verwijten de Amerikanen thans, dat zij hun deel van de verantwoor delijkheid weigeren te aanvaarden een deel, dat overigens alleen in de Engelse plannen aan Amerika was toegekend. Wel willen de Amerikanen een vrijwilligers corps zien opgericht, doch dat Xou dan onder Engelse supervisie moeten opereren, welke supervisie zou worden verleend door de UNO. Een afschuifsysteem, dat zelden ln de geschiedenis der internationale sa menwerking duidelijker is geformuleerd.' Wanneer de Amerikaanse suggesties tot practische uitvoering zouden komen, zou De radio geefl Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7. DO. 8.00, 13.00. 18 oo. 20.00 en 23.00 uur Nieuws 7 15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Brahms-programma. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Keuker.praatje 10.35 Spaanse lie deren. 10.45 Voordracht. ll.OO Platen. 12.00 Tango rumba-orkest. 12.30 Weerberioht. 12.33 Voor bet platteland. 12.38 Orgel. 13.IS Kalender. 13.20 Dans- orkest. 13.50 Franse liederen. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Seriehoorspel voor de Jeugd. 15.30 Kinderzang. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 ..Het staat in de krant". 17.15 Pianoduo. 17.30 Volksherstel. 17 35 Accor deonorkest. 18,20 Hawalïanserenaders. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Beginselprogramma Partij van. de Arbeid. 19.15 Jan Corduwener. 19.30 V. P. R, O-cursus. 19,45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Din gen van de dag. 20.16 Kamer-orkest. 21.00 „Sehul- dig of onschuldig", 21.05 Luisterspel „Een tak kersebloesem". 22.00 Llchle muziek. 22.45 Boek bespreking. 23.15 Dansmuziek HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7,00. 8.00, 13.00, 19.00.20.00 en 22.30 uur.Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Woord van de dag. 0,15 Koorzang. 8.30 Platen, 9.00 Ziekenbezoek. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Kwartet van Schubert. 10.30 Morgendienst. 11,00 Quatre mains. 11.30 Lachte muziek. 12.15 Mari nierskapel. 12.30 Weerbericht. 13,15 Mandollnata. 14.00 Alt er. piano. 14.30 Slavische symphondsche muziek. 16,30 Liedjes uit Curacao, Suriname en Hawai. 16.00 Voor jonge postzegelverzamelaars. 16.15 Kinderzang. 16.45 Voor de schooljeugd. 17 30 Ouverture Semiramlde. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Schutz-Monteverdl-cyclus. 18.20 Platen. 18.30 j,*>7ing over vaccinatie, 19.15 Nicu,.. i. ïrr" '5. 19.20 Actualiteiten 19 45 F.ngelse les. 20.05 Pro loog. 20-15 Grote levensvragen. 21.30 Symphor.i- sche rr.u.g::-. 22.45 Overdenking 23.00 Kwartet .van Beethoven. 32.30 Werken, .van Grieg. Engeland verplicht zijn een plan, dat slechts de instemming der Joden en de volledige afwijzing der Arabieren heeft, uit te voeren met behulp van het onbe trouwbare politie-apparaat van hetero gene elementen". Dat plan doorvoeren zou neerkomen op een geweldpolitiek, die En geland nadrukkelijk van de hand heeft gewezen. Men verwacht daarom terecht, dat En geland zichmiet-solidair zal verklaren met de Amerikaanse verklaring en zal aandrin gen op directe en onmiddellijke verant woordelijkheid van de UNO. De UNO-ver- gadering is zeer huiverig, voor deze ver antwoordelijkheid: Het zou wel eens kun nen uitdraaien op een gewapende UNO- actie, de eerste in de geschiedenis der Ver enigde Volken en de gevaaAijkste boven dien. Want dat zqu in het Oosten alle Mo hammedaanse krachten tegen de UNO in het harnas jagen en zo de oorzaak kunnen zijn van een werkelijke, serieuze „Heilige Oorlog" die onmeetbare gevolgen zou hebben. Het is daarom te begrijpen, dat zowel Amerika als andere, niet direct bij Palestina geïnteresseerde mogendheden, trachten die „Heilige Oorlog" te locali* seren tot een strijd tegen Engeland afzon derlijk, '„onder welwillende supervisie van de UNO", dat wil zeggen, met een werke loze UNO op de achtergrond. De Palestijnse kwestie is, voorzover het vrede en stabiliteit in het Beloofde Land betreft, nog ver van een oplossing, nu Engeland er blijkbaar weinig voor voelt om als bliksemafleider voor de UNO te fungeren. Een standvastige Engelse hou ding in dit opzicht en de Britse regering heeft heden reeds nadrukkelijk laten weten, dat zij blijft bij haar besluit tot terugtrekking barer troepen uit Palestina vóór het einde der huidige UNO-vergade- ring zal de UNO tenslotte nopen tot ingrijpen en tot het aanvaarden van ver antwoordelijkheid. Dat zij daar zo huizen hoog tegenop ziet, is overigens geen teken van krachtsbewustzijn. J. L. Verdeling van Palestina Het verdelingsplan voor Palestina in beeld. Dit plan omvat de vorming van een auto nome Joodse staat, een autonome Arabische staat en een vrije stad Jeruzalem. De juiste grenzen iioeten nog door de UNO-vergade- ring' worden vastgesteld. Daders van roofoverval te Amsterdam gearresteerd Een hunner was in Amerika wegens moord veroordeeld De daders van de overval op de sigaren winkel in Amsterdam-Oost zijn gearres- Het Resldcntle-orkcst naar Parijs. De minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het Residentie-orkest een subsidie toege- gestaan, waardoor het thans vaststaat dat het orkest eind Januari een drietal concerten te Parijs zal geven. Het „Orehestre du conserva toire" uit Parijs zal naar Nederland kpmen. De concerten te Parijs zullen worden gedirigeerd door Frits Schuurman, die van het „Orehestre du conservatoire" door Edmond Cluytens. Poëzieprijs voor Jonckheere. De driejaar lijkse prijs voor Vlaamse poëzie voor het tijdvak 1944/46 is met algemene stemmen toegekend aan Karei Jonckheere voordlens bundel „Spiegel der Zee". De Jury bestond uit de heren Van Mierlo, Raymond Brulez, Andrez Demedts, Richard Minne en Hérwig Hen sen. Pragcr zangers naar Nederland. Het Praagse mannenkoor „Krlskovsky" zal in November een tournée maken door Nederland. Hoogconjunctuur in de tapijtensmokkelarij Het smokkelen van vee naar België- neemt weer toe. De smokkelarij wordt echter niet zo druk beoefend als voorheen, want thans worden naar schatting in het [arrondissement Breda ongeveer twee koeien per week clandestien over de grens gebracht. De prijzen zijn dermate hoog, dat de smokkelaars weer wat risico durven te nemen. Aan drijvers, die de beesten over de grens brengen, zou per koe 250 tot 300 gulden betaald worden. Het smokkelgilde blijkt zich overigens speciaal toe te leggen op het transport van tapijten. De hoogconjunctuur in de tapij- tensmokkel heeft zelfs dusdanige afme tingen aangenomen, dat TÜburgse smok- kelploegen gecombineerd werken. Bij deze „fusie" zijn naar schatting ruim 60 man betrokken. De politie zit fel achter de vee- en tapijtensmokkelaars aan, doch heeft tot nu toe geen arrestaties verricht. 13 OCTOBER: Dertien October is een datum, die geen Antwerpenaar spoedig zal vergeten. Het was namelijk in 1944 de dag, waarop de Sinjorenstad voor het eerst door vliegende bommen werd bestookt. Te ongeveer 11.50 uur viel de eerste bom in de Karei Roegier straat en zij riohtte daar een ware ravage aan. Konden de Antwerpenaren aanvankelijk niet goed vaststellen wat hun was over komen, sommigen dachten aan een ont ploffing, spoedig moesten zij ervaren, dat de Duitsers een systematische beschieting van hun stad met vliegende bommen waren begonnen. Van dat ogenblik af leefde Ant werpen maandenlang in een paniekstem ming. Het lugubere geluid der sirenes was niet meer van de lucht en b'oven alles uit klonk het gegil der V-l-projectielen of de zware inslag der geluidloos vliegende V-2- bommen. Op 16 December richtte een vliegende bom een bloedbad aan in de bioscoopzaal Rex, waar ruim 1200 bezoekers verzameld waren. Meer dan 560 doden en 291 zwaar gewonden waren hier te betreuren. Het offensief van Von. Rundstedt in de Ardennen bereikte na deze datum zijn hoogtepunt en in de periode van 18 tot 31 December vielen niet minder dan 51 vlie gende bommen in het stadsgebied van Ant werpen neer. Eind 1944 telde men reeds 1215 doden en 2035 gekwetsten. De scholen werden gesloten en sedert de ramp in het Rextheater waren ook allebioscoopvoor stellingen verboden. Het was een gouden tijd voor de verhuis, onderiyamingen, want iedereen die het be. talen kon, verliet de gevaarlijke stad. Wie blijven moest voelde zich voortdurend be dreigd. Sedert 31 December hadden ook de Navigalor struikelde en gaf piloot een duw Hoe het vliegtuig van de „Willem Barendsz" veron gelukte bij Kaapstad Tn een openbare zitting heeft de Raad voor de Luchtvaart een nader onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het ongeval met het vliegtuig PH-NAWfvan de Neder landse Maatschappij voor de Walvisvaart op 7 December 1946 in de Tafelbaai bij Kaapstad. Bij dit ongeluk is de navigator Kuiper gedood. De drie andere leden der bemanning werden gewond. Het vliegtuig werd onherstelbaar beschadigd. Tijdens de start was er een radio-vraag van de „Willem Barendsz" in het vliegtuig ontvangen. Met die vraag heeft de navigal tor Kuiper zich naar de bestuurder J. van Donkelaar, begeven. Daarbij is hij ver moedelijk gestruikeld en waarschijnlijk heeft hij de hand van de bestuurder in zijn val geraakt, waardoor het hoogteroer in beweging kwam en het vliegtuig in de gol ven dook. De heer Van Donkelaar, als getuige ge hoord, deelde mede, dat hij even voor het ongeluk gebeurde, een duw tegen zijn arm kreeg, waardoor het hoogteroer eveneens een duw kreeg. Wat er verder gebeurd is, weet hij niet. De Raad voor de Luchtvaart zal op 10 November uitspraak doen. Paarden uil Duitsland Hoe groot het aantal paarden is, dat de Duitsers tijdens de oorlog uit Nederland teerd. Het zijn de 41-jarige D., die in het 'hebben geroofd, zal wel nooit precies kun- 'nen worden vastgesteld, maar zeker loopt het in de tienduizenden. Het allerbeste stamboekmateriaal van de inlandse fok kerij verdween daarbij over de grens. De pogingen, direct na de bevrijding aange wend om een aantal gelijkwaardige fok- merries uit Duitsland terug te krijgen, leden alle schipbreuk. Nederland kreeg paarden terug, ernaar niet het materiaal voor de fokkerij. Eerst thans, twee jaar na "de bevrijding, zal er een kleine restitutie plaats hebben. Binnenkort zal een commissie naar Olden burg vertrekken om daar, met medewer king van het Oldenburgs stamboek, een 50-tal paarden uit te zoeken ter gedeel telijke vervanging van de geroofde paar den. Nederland moet een gemiddelde prijs van ongeveer ƒ3000 per stuk voor deze dieren betalen. voorjaar van 1947 naar ons land „repa trieerde", nadat hij in de Verenigde Staten gratie had gekregen en was uitgewezen hij was daar tot levenslang veroordeeld voor moord en de 37-jarige B. Beiden zijn Amsterdammers. D., die reeds eerder een overval pleegde, had naar zijn vrouw, die in Den Haag woont, een aangetekende brief met 1300 gulden gestuurd. Dit kwam de politie ter ore, die D., zijn mededader en nog enige personen aanhield. In een café op de Zeedijk te Amsterdam werden de gestolen sieraden, de bij de overval gebruikte kleding en de twee revolvers met munitie gevonden. De caféhouder en zijn echtgenote zijn wegens heling in arrest ge steld. Voorts zijn een chauffeur en een bekende zwarte handelaar, die de inlich tingen over de situatie in de sigarenwinkel had verstrekt, in hechtenis genomen. sirenes opgehouden te waarschuwen: de alarmdienst beschikte niet over middelen om de aanwezigheid van de „stille" V-2's boven de stad vast te stellen. Deze toestand duurde tot einde Maart. Toen de oprukken de geallieerde troepen het afschieten van de vliegende bommen op Antwerpen on mogelijk hadden gemaakt, bleek dat in totaal 3700 van deze projectielen in de pro vincie Antwerpen waren neergekomen. In zes maanden tijds waren hierdoor 3515 mensen gedood, 5824 gewond en waren bij na 70.000 woningen vernield. Doodstraf geëist tegen een ex-;,kommandoleider" Door zijn mishandelingen vonden velen de dood Tegen de 27-jarige arbeider J. L. K., een der tien telgen uit een Amsterdamse arbeidersfamilie, die in 1944 door de Duit sers in kamp Zöschen als „kommamdo- leider" over 200 medegevangenen werd aangesteld en deze ernstig mishandelde, heeft de procureur-fiscaal bij het Bijzon der Hof te Amsterdam, mr. P. N. Janssen, de doodstraf geëist. Wenend verliet verdachte's oude moe der, die met enkele volwassen kinderen op de publieke tribune de zitting had bijge woond, de zaal. Op de gang voegde een van haar dochters haar toe: „Huil nou niet, moeder, hij heeft het immers ver diend". K. was een recidivist, die reeds op 17- jarige leeftijd in een tuchtschool werd op gesloten. Hij werd in 1944 gearresteerd wegens zwart£ handel en naar Duitsland getransporteerd „Hij had zo'n grote mond", verklaarde een der getuigen, „dat de Duitsers hem de aangewezen man achtten voor de functie van kommando-leider". Tien vroegere medegevangenen kwali ficeerden het optreden van verdachte als .beestachtig", „sadistisch" of „onmense lijk". Een der gevangenen die zich met zijn door hongeroedeem opgezwollen benen nauwelijks kon voortbewegen en op weg naar het 'werk achter geraakte bij de troep, werd door K. met de steel van een houweel zo hardhandig bewerkt, dat hij bewusteloos neerviel en enkele uren later overleed. Een andere gevangene, die door de mishandelingen van K. het verstand had verloren, moest zich buiten ontkleden, hoewel het vroor. K. liet hem met ijskoud water overgieten. Ook deze ongelukkige blies korte tijd later de laatste adem uit. Een derde slachtoffer was een jongen, die naar de mening van verdachte niet hard genoeg werkte. De kommando-leider sloeg hem zo hard op de rug, dat de nieren beschadigd werden en het slachtoffer vrij wel onmiddellijk overleed. Behalve deze drie waren er nog anderen, die door K. mishandelingen het leven lieten. Onverschillig hoorde verdachte de ge tuigenverklaringen aan. Hij ontkende ze niet, maar voerde tot zijn verweer aan? dat hij zelf door de Duitsers werd gesla gen als hij er niet op toezag, dat de jon gens hard werkten. Hij was van mening, dat de getuigen een complot tegen hem hadden gesmeed en voerde aan, dat hij in Duitsland reeds berecht was voor zijn houding in het kamp. Uitspraak op 26 October. Na de wilde zwijnen nu arénden? Het aantal verhalen over wilde zwijnen stijgt in Limburg met de dag en de jagers maken sensationele dagen mee, al zijn de successen van de jacht niet bijzonder groot. Inmiddels schijnt oc^: ander groot wild zich tot Limburg aangetrokken te voelen. In Gennep zou men in de afgelopen week twee arenden .gezien hebben, die enige tijd rondcirkelden en toen weer in de richting van Duitsland verdwenen. Of men hier werkelijk met arenden te doen had, is niet bevestigd. Meer reëel is de ervaring van een automobilist, die op de weg Deurne-Venray reed toen plotse ling een pauwhaan door de voorruit vloog. Zelfs tamme dieren schijnen wild te wor den. 73. De politieman die de kist met goud stukken onderzocht, sprong onverwacht overeind en gaf een kreet. „Halt!" riep hij. iyDie knuldie Kraan daar. beweert, dat drzkist van hem is, niet waar?" „Eh ja!" zei Kraan een beetle onzeker. „Ja, die kist is van mij, dat zei ik toch? Die twee schur ken wilden hem van me stelen en...." „Schei maar uit!" riep de politieman. „Dat is genoeg! Ik arresteer je! Deze kist is ge stolen! Wc zoeken er al dagen naar! Het is de vreemde munten-verzameling van de hertog van Ampulië. Je bent er bij, Kraan!" En terwijl de verblufte Kraan de boeien om zijn polsen kreeg, werden Oehoe en Panda weer in vrijheid, gesteld. „Neem me niet kwalijk!" zei de politieman. „Ik wist niet, dat jullie ook achter die schurk aan zaten!" „Ja, maar wacht eens even!" riep Pandadie van plan was om Kraan te hel pen. „Sssst!" siste Oehoe. „Sukkel!" Nederland importeert 1700 Duitse volksauto's Nederland zal 1700 volksauto's uit Duits land importeren. Het eerste contract voor de levering van 200 volksauto's aan Ne derland werd gesloten tijdens de beurs te Hannover. Thans heeft de Nederlandse importeur een contract gesloten voor de levering van nog 1500 wagens. De auto mobielen zullen in maandelijkse quota teft het einde van het volgend jaar worden geleverd. Venlo vrecmdelingenstad Volgens de gegevens van de vreemde lingendienst der Venlose politie is er op ongeveer iedere veertig inwoners van V^nlo een vreemdeling. Er zijn thans 500 Duitsers, 150 statenlozen, 60 Belgen, 37 Italianen en voorts Hongaren, Tsjechen, Russeq, Polen, Canadezen, Fransen en Chinezen in Venlo geregistreerd. Vooral het aantal statenlozen is opvallend. De vermeerdering hiervan moet worden toe geschreven aan hen, die in vreemde krijgsdienst zijn getreden, hun Nederlan derschap hebben verloren en nu lang zamerhand naar hun vroegere woonplaats terugkeren. Ook buitenlandse vrouwen, die in vijandelijke landen met Nederlandse onderdanen zijn getrouwd en niet het Ne derlanderschap verwierven, zijn hierbij. Vijf en twintig jaar coöperatie ve lijkbezorging in Haarlem In de schildersafdellng op de Centrale Werk plaats der Nederlandse Spoorwegen werden 25 jaar geleden de tarieven van een begrafenis be sproken, Hel bedrag werd te hoog genoemd en de schilders waren van mening, dat er pogingen in het wrek gesteld moesten worden, begrafenis sen te laten uitvoeren tegen een lager bedrag. Een vergadering werd gehouden op 17 October 1932 en het resultaat was, dat besloten wérd de Associatie voor lijkbezorging op te richten. In het eerste bestuur hadden zitting de heren w. de Bok. voorzitter. J. H. van der Werf. secreta ris. W. H. de Laat, penningmeester, W. H. Bak ker. H. Stinne en D. H. Piet. Gemakkelijk had het eerste bestuur het niet, want er moest iets nieuws opgebouwd worden en het ondervond veel tegenwerking. Met de gedachte van de associatie stemden velen in en na een jaar waren er duizend leden. De opbrengst der contributies werd bestemd voor het kopen van benodigd heden voor een begrafenis en na korte tijd begon het werk. Gedurende het eerste jaar wer den 47 leden begraven. In de loop der jaren steeg het aantal leden (beter is het te spreken van gezinnen) tot bijna elfduizend. Vorig jaar werden 441 begrafenissen uitgevoerd. Een groot aantal stadgenoten heeft meege werkt aan de uitbreiding der organisatie, die sinds 1925 heet Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijkbezorging U.A. Het voorzitterschap hebben bekleed de heren De Bok, H. Plant, Ka- leveld, A. Mars. T. C. R. Smit en op het ogen blik is' de heer C. F. Keyser voorzitter; secretaris is de heer J. H. J. Hulsman en penningmeestei de heer A, Koomen. In het hele land zijn achttien organisaties naai het voorbeeld van Haarlem opgericht, die aan gesloten zijn bij het Centraal Genootschap voor lijkbezorging. Aan de stichting van een aantal verenigingen heeft de Haarlemse een aandeel. Plannen zijn in voorbereiding in Beverwijk een afdeling op te richten. Wat de toekomst betreft, hoopt het bestuur het tegenwoordige perceel aan de Zijlweg, dat in 1939 betrokken werd, te verbouwen, waarbij het rekent op de steun der leden. De laatste tijd wordt veel gebruik gemaakt van de rouwkamers en daarom wil het bestuur een aula laten bou wen voor plechtigheden. Ook moet het inwendige gewijzigd worden, daar zich de werkzaamheden steeds uitbreiden. Op het ogenblik wordt 28 V# van de begrafenissen en crematies van over ledenen in Haarlem en omgeving geregeld. Alle plechtigheden worden sober gehouden en waar dig uitgevoerd, waarbij van een klassestelsel geen sprake is. Zaterdag a.s. wordt het 25-jarig bestaan her dacht met een receptie en een bijeenkomst voor bestuur en ledenraad. Muziek Frits Schuurman in Nederland terug Concerten in Oslo en Helsinki waren een groot succes Gistermiddag arriveerde op Schiphol de dirigent van het Residentieorkest de heer Frits Schuurman, die een aantal concer ten in Helsinki en in Oslo heeft geleid. Zowel in Helsinki als in Oslo gaf hij een Nederlands programma, in de Finse hoofd stad Wagenaar's ..Cyrano de Bergerac", Andriessen's Kuhnau-variaties en de derde symphonie van Orthel, in de Noorse hoofd stad de reeds genoemde ouverture van Wagenaar, diens symphonisch gedicht „El- verhoi" en voorts introductie en allegro van Willem van Otterloo en Pijper's piano concert. Op andere avonden werden com posities uitgevoerd van Beethoven, Bach, Ravel, Debussy, S.chumann en Mozart. De solist George van Renesse verwierf in het Noorden met zijn pianovertolkingen een geestdriftige bijval. Ook de heer Schuur man zelf had over succes niet te klagen. De laatste avond in Oslo had men de concurrentie van Jehudi Menuhin, maar desondanks was de zaal uitverkocht. Bui tengewone lof had de dirigent voor de Ne derlandse ambassades in Oslo en in Hel sinki. die alles hadden gedaan om het de beide Nederlandse kunstenaars zo aange naam mogelijk te maken. Reeds heeft men de heer Schuurman gevraagd om spoedig als gastdirigent terug te komen. Kinderkoor „Inter nos" naar Zwitserland In Juli 1948 zullen de grote meisjes van het Haarlemse kinderkoor „Inter-Nos", dirigent Jan Booda. een reis naar Zwitserland maken. Het koor. hetwelk onder de naam „Grote Meisjes Zangschool Haarlem" zal optreden, heeft uitnodiging ontvangen, om voor de Zwitserse Radio in ZUrich op te treden. Daar men dan toch in Zwitserland ls, werd het plan opgevat ook een concert te geven in het Sanatorium te Davos. Echter voor de reis is veel geld nodig: er zal geprobeerd worden dit bedrag door giften bij elkander te krijgen. Chaotisch beheer bij beheersinstituut Naar de omvang van de bij het Beheers-" instituut in Amersfoort gepleegde malver saties wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld. Thans staat reeds met vrij grote zekerheid vast, dat de gebrekkige admini- stratié tot chaotische toestahden heeft ge leid, Van de aanvankelijk gearresteerde employés V. B., E. S., De J., V. en J. is laatstgenoemde vrijgelaten. Hij heeft zijn werkzaamheden hervat. De vier anderen zijn voor de Officier van Justitie te Utrecht geleid. De gearresteerde V., can- didaat-notaris te Hilversum en secretaris van het Beheersinstituut, was eerst sedert I enkele maanden in Amersfoort werkzaam. I De arrestaties geschiedden nadat een Amersfoortse ingezetene, die aanvankelijk als Duitse was uitgewezen, bij terugkeer in haar woning sigaretten, drank en enige voorwerpen miste en een aanklacht bij de j politie indiende. Schaken Jubileumtournooi „Rolland" De Uitslagen van <ie eerste ronde van het Rol- land-tournooi lulden: Groep I. W. F Miedema—W. Burger 1—0. j Groep I: P. Verdonck—C. Nieuwendijk 1—0. Groep Tri: W. v. d. Werff—Ir. A. K. Speerstra 1—0; D. Wielioga—J. A. Er brink o—1. Groep IV: J. E. Wielinga—F. F. Groos 1—0; T. Slagt—J. Strijbis '/2—Vj. Groep V: F. Baay—C. Brink 0l; J. H. Prinsen—G. C. Hoogenes 0—1. Groep VI: J. Schippers—I. Risseeuw 0—1; B. Berkenkamp— C. Smit Groep VII: Th. Éekhout—J. v. d. Linden 0—l; R. Kraan—H. Kerkheide 01. Groep VIII: A. Franck—J. jle Vries i—0: J. H. Vermeer G. J. Sarlet 1—0. Groep IV: A. Winkelman— A. v. Emmerik 0—1; D. Vethaak—C. Schuite maker 1—0. De uitslagen van de eerste en tweede ronde der finale van het jeugdschaaktoumooi luiden: le ronde: J. Schullz—L. Roosjen 1—,0; R. den Boeft—R. Smit 0—1; W. Franck—P. Verhoeff 1—0. 2e ronde: L. Roasjen—P. Verhoeff 0—1; H. Smit—W. Franck 0—1; J. SchultzR. den Boeft Hockey Rood Wit' II geeft een voorbeeld Zondag speelde het zéér verjongde reserve elftal van Rood Wit met sleoht vier speelsters van verleden jaar tegen het sterke Victoria uit Rotterdam. Hoewel de strijd gelijk opging, was door allerlei tegenslag een kwartier voor het einde de stand 0—3 in het doordeel van de Rot- terdamsen. Toch liep de jonge voorhoede van Rood Wit in het laatste kwartier de achterstand in, en tien secondpn voor het einde maakte zij het winnende punt. Wij geven dit staaltje ten voorbeeld aan alle voetballers, hockeyers, hand en korfbalspelers. veteranen kam pioenschap wielren nen. De Haarlemmer J. Westbroek heeft zijn titel van kampioen van Nederland der veteranen moeten afstaan aan Krijgsman te Den Haag. Tweede werd C. Wijnberg, derde J. Bakker, bei den Amsterdam, vierde J. Westbroek en vijfde J. Braspennnig, Breda. RACE-CLUB „EXCELSIOR". De stand van het clubkampioenschap van de Haarlemse Race club „Excelsior" luidt: klasse A: l. J. van Mans 84 j.: 2. M. Taverne 50 p.; 3. B. Schell 47 p.; 4. J. van Eykeren 33 p.; 5. J. Jouby 33 p.; 6. J. Rijn- veld 32 p.; In de klasse B is de volgorde: 1. Snoek 43 p.; 2. Breurtng 21 p.; 3. De Bie 20 p.; 4. Krom 12 p.; 5. B. Petter 11 p.; 6. Van de Put ten 3 punten. 1 d Een telefoontje Eert kaartje en wij komen desgewenst de bij U afhalen. Ze worden verwacht dezer dagen. Neem een zaak met een goede repu tatie! Neem: BRANDSTOFFENHANDEL „De Spaarnestad" FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Tel. 14164 en 13904 (Adv.) Haarlem in het buitenland In de eerste acht maanden van dit jaar zijn 467 personen uit Haarlem naar het buitenland vertrokken om zich daar te ves tigen, daarentegen kwamen er 337 uit het buitenland naar Haarlem. Vijf Perzische dorpen door aardbeving verwoest Vijf dorpen zijn door een aardbeving in de buurt van Birdsjan in de Perzische pro vincie Chorassan volkomen verwoest, aldus meldt het Teheranse avondblad „Ettelaat". Volgens het blad zijn tot nog toe 210 lijken uit de puinhopen te voorschijn gehaald. Amnestie in Griekenland verlengd De Griekse regering heeft de afgekon digde amnestie voor Griekse guerillastrij- ders, die zich aan de autoriteiten overgeven, met een maand verlengd. Sedert de afkondiging hebben 821 gueril- lastryders zich overgegeven. Adoptie. Het Engelse koningspaar en prinses Elizabeth hebben elk een melaats kind ge adopteerd, dat op deze wijze medische zorg en een normale opvoeding krijgt in een spe ciaal daarvoor Ingerichte kolonie. Niet gewenst. De secretaris van de Hertog van Windsor heeft medegedeeld, dat de hertog en de hertogin geen uitnodiging hebben ont vangen voor het huwelijk van prinses Eliza beth. De hertog, die een kort bezoek aan Engeland heeft gebracht, zal Dinsdag naar Frankrijk terugkeren. Clark „fascist" Gable. De bij de vakvereniging aangesloten employés van de Hongaarse film industrie hebben besloten films met Clark Gable te boycotten, daar Gable leider is van de actie om Charles Ohaplln als sympathi serend met de communisten te brandmerken. De vakvereniging besloot alle andere Ameri kaanse spelers te boycotten, die fascisten zijn of die deelnemen aan de imperialistische beweging in de V. S. Nobel gebaar. Behalve drie kleine ondernemin gen hebben alle Amerikaanse distilleerde rijen besloten om met ingang van 26 October 60 dagen te sluiten. Hierdoor zal naar schat ting 10 a 20 millioen schepel graan per maand vrijkomen voor export naar Europa. De distilleerderijen besloten tevens hun voor raden graan aan de Amerikaanse regering te verkopen. Nu al. De nieuwe Turkse regering, die op 10 September door Hasan Saka werd samenge steld. heeft het Turkse parlement een program voorgelegd, waarin afschaffing van anti-democratische wetten en gelijke be handeling van politieke partijen wordt be loofd. Geen olie op de golven. Volgens het blad „GiamI Iran" heeft de Sovjet-ambassadeur in Perzië, Iwan Satsjikof de Perzische premier, Ghavam es Soeltaneh. verontwaardigd protesterend veriaten, toen de minister hem mededeelde, dat de olie-overeenkomst pas geratificeerd zou kunnen worden, nadat zowel met het parlement en de democratische partij als met „andere belangrijke kringen" overleg was gepleegd. Nationale eer. De gezamenlijke Russische geleer den hebben protest aangetekend tegen de herdenkingsplechtigheid, die onlangs in Italië ls gehouden ter ere van Marrtmi. De Russen beweren, dat de uitvinder van de „draadloze" een zekere Popof is. die reeds in 1895 het eerste radioapparaat, gedemonstreerd zou hebben De ondertekenaars wijzen er op. dat het niet de eerste keer Is, dat Westerse ge leerden zich de eer toeëigeoen van Russische uitvindingen. In de Sovjet-Unie, vertellen zij, komt de eer niet toe aan de uitvinder, mas'* aan het hele volk.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2