Grote bouwplannen te Haarlem Kort en BondigJ DINSDAG 14 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD De overdekte groentemarkt en de verplaatsing van het Coederenstation In ons nummer van 15 Augustus 1946 gaven wij een artikel met tekeningen over het door Openbare Werken gemaakte plan voor een overdekte groentemarkt met vei linggebouw in de Waarderpolder, aan de overzijde van het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem. Het voorstel heeft de raad nog steeds niet bereikt. Nu vonden wij in het tijdschrift „Publieke Wei-ken" een artikel van ir. M. H. Maas, directeur van Open bare Werken te Haarlem, over dit plan. Dit feit kon de veronderstelling wettigen dat dit vraagstuk thans in een stadium van acute voorbereiding gekomen is. Bij in formatie werd ons evénwel verzekerd, dat daarvan „helaas" zei de heer Maas geen sprake is. Uitvoering van dit plan hangt geheel af van de beschikbare mate rialen en de kans dat wij die spoedig zul len krijgen is sinds Augustus 1946 niet groter geworden. Alleen is er in zoverre enige vordering in de zaak, dat thans de onteigening is aangevraagd van de gronden die nodig zijn om dit en andere plannen in de Waarderpolder en omgeving te zijner tijd te kunnen uitvoeren. Wat de overdekte groentemarkt met vei lingsgebouw aangaat is wel te constateren, da*, daaraan steeds dringender behoefte komt. De toestand aan de Koudenhorn, waar nu de onoverdekte markt wordt ge houden, is onhoudbaar geworden. Om de toestand daar enigszins te verlichten is onlangs de maatregel afgekondigd, dat op de uren waarop deze maTkt gehouden wordt, het stadsverkeer wordt omgeleid. De-vrijkomende rijweg van de Koudenhorn wordt nu gebruikt als parkeerplaats. De heer Maas schrijft in zijn artikel: „Dit is het laatste middel om ter plaatse de markt j te kunnen laten doorgaan en ook dit mid del zal slechts werken als een laatste me dische opwekking," welke aan een patient met ongeneeslijke kwaal wordt toegediend." Het gemeentebestuur hoopt evenals in 1946 dat Haarlem het plan voor de over dekte groentemarkt met veilinggebouw „spoedig" zal kunnen uitvoeren. Ir. Maas merkt in zijn beschouwing op, dat het mo gelijk is, dat het plan van de overdekte groentemarkt met veilinggebouw in eerste aanleg niet volledig zal worden uitgevoerd, in het bijzonder wat de bouw van de grote markthal betreft, die vermoedelijk aan vankelijk kleiner zal worden. De brug over het Noorder Buiten Spaarne. Uitvoering is evenwel pas mogelijk als eerst goede toegangswegen tot de Waarder polder gemaakt zijn. Over het Noorder Bui ten Spaarne, 70 meter ten Noorden van de spoorbrug, moet een brug gebouwd wor den. Openbare Werken is thans bezig het ontwerp van deze brug te maken. Als het klaar is, hoopt men in staat te zijn het te kunnen uitvoeren. Het maken van dezl brug is ook van be lang voor andere plannen die men met de Waarderpolder heeft. Daartoe behoort, zo als bekend is, ook het maken van een r.ieuw goederenstation met rangeeremplace ment, omdat de Spoorwegen accoord zijn gegaan met het plan om dit te verplaatsen, dfear het aan de Westergracht niet voldoet. Maar de Spoorwegen die veel ander werk moeten uitvoeren dat meer haast heeft, haasten zich nog niet met deze verhuizing. Verder is er grond gereserveerd voor een vergroting van de Centrale Werkplaats der Spoorwegen, omdat het tegenwoordige ter rein te klein geworden is. Enige tijd ge leden hebben wij reeds medegedeeld, dat de directie der Spoorwegen van haar aan vankelijk plan de Werkplaats naar elders (de Veiuwe?) te verplaatsen, heeft afge zien. Onderwijzers bereiden weer Sint Nicolaasfeest voor Er is natuurlijk geld nodig Traditiegetrouw is de Sint Nieolaas- cemmissie van de Nederlandse Onderwij zersvereniging weer met de voorbereidin gen van haar Sint Nicolaasfeest begonnen. Bijgestaan door haar trouwe medewerkers, hoopt zij aan de leerlingen der Openbare Lagere en Voorbereidende scholen, de Doopsgezinde scholen, de .Leerschool, de Bcholen voor Buitengewoon Onderwijs en de laagste klassen der U.L.O. scholen, een prettige dag te bereiden. Teneinde de nodige gelden te verkrij gen, zullen van naif October tot Decem ber door de gehele stad intekenlijsten aan de huizen worden aangeboden. Stelt de initiatiefnemers niet teleur, tekent op de lijsten doch zie toe, dat zij voorzien zijn van het hoofd: „36ste Onderwijzers Sint Nicolaasfeest". De penningmeester, de heer G. Brouwer, OHonweg 46, giro no. 360236, houdt van 5 November af iedere Woensdagavond van 78 uur zitting in de Doopsgezinde school, Groot Heiligland 10, tot het ver strekken van inlichtingen. Helpt dit feest te doen slagen! Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 13 October 1947 BEVALLEN van een zoon: 11 Oct. A. Bogaart DIekman; 12 Oct., C. M. Tax—d. Goede; C. Kallenbacn—Hofman; 13 Oct., G. Borg—Nagte- gaal; C, M. d. Kruif—Swart. BEVALLEN van een dochter: 9 Oct., W. E. Kuiper—Lieuwes: 11 Oct.. M. Seheffer—Trljtel; S. A. Plugboer—ZielonkaE. A, A. v. d. Horst— Tervoort; A. N. Bothof—v. d. Meer; 12 Oct.. A. M v. d. SchorsRepkoT. A. Vos—Banning; J. M. v. d. Bugt—Ketelaars: E. J. Stals—Peil; F. G. Wildschut—v. d. Watering; 13 Oct., A. C. Sche ten—v. Hemert. OVERLEDEN: 10 Oct., J. Slingerland. *5 J„ Gasthuïssingel. Ir. Maas merkt in zijn artikel ook nog op, dat „bij hen die de stad verzorgen een zucht van verlichting zal opkomen als de groentemarkt verplaatst zal zijn, omdat met het vrijkomerf van het terrein aan de Koudenhorn mogelijkheden van stadsver betering ontstaan, die, bij het behoud van de markt, niet kunnen worden verwezen lijkt." Politle-rechter taxiBel 13000 DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem DINSDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: Ballet des Arts. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Maatschaplj tot Bevordering der Toonkunst, Theo Olof, 8 uur Gebouw Ver, Vrij zinnig Hervormden: Voordracht Mary Pos over „Zuid Amerika", 8 uur. Frans Hals: „Tot de laatste man", 2.30, 6^5 en 9.30 uur. Palace: „De Wenteltrap", 18 J., 2.00, 4,15, 7,00 en 9.15 uur. City: „Tarzan, de onoverwinnelijke", 14 J., 2.15, 4.30 7.00 en 9.15 uur, Luxor: „De bronzen godin", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Mijn vrouw heeft een baantje", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrouw met het ge schonden gelaat", toeg. 18 J.. 2.00, 4.15, 7.00 en 8.15 uur. WOENSDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: „De dag van Ie leven", 8 u. Gem. Concertgebouw: Voordracht dr. A. van der Boom, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstel ling „Kunst Zij Ons Doel". 10—5 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, Kenau in het ongelijk Voor de Haarlemse politierechter stond gisteren een bejaarde dame terecht, die mogelijk geïnspireerd door wijlen Kenau Simons Hasselaar haar medebewoners met kokend water had gegooid als laatste argument in een ruzie die over een vuil gemaakt aanrecht ging De dame in kwestie beweerde, dat het inwonend echtpaar „haar aan hst aanvlie gen was", waarop zij haar handen die toevallig een ketel heet water omklemden in de lucht had gestoken met het boven vermeld resultaat. De mannelijke helft van het inwonend echtpaar getuigde echteij, dat zij na een opmerking van zijn kant over het vuile aanrecht zonder meer met heet water aan het gooien was geslagen, hetgeen tot ge volg had, dat hij zowel als zijn vrouw zich onder doktersbehandeling moest stellen. Bovendien vertelde hij dat Kenau II zijn vrouw letterlijk in de haren was gevlogen. „Hele bossen heeft ze eruit getrokken", voegde de onvrijwillig gedouche'te er aan toe. Het commentaar, van de badmeesteresse hierop was: „Hij staat te liege, dat ie' zelf denkt, dat het waar is. Bovendien ben ik zelf ook „geblessuurd" geraakt". "foen echter een derde getuige kwam verklaren de haartrekkerij zelf gezien te hebben, bleek de politierechter de getui genverklaringen waarschijnlijker te vin den, dan hetgeen verdachte beweerde en hij veroordeelde haar tot zestig gulden boete en zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Simavi-collecte vraagt de aandacht Tot en met 18 October wordt te Haarlem, Heemstede en Bloemendaal door de Ver eniging S.I.M.A.V.I. (Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen) een in zameling gehouden. Onder leiding van me vrouw J. BermanVan Weerden, mevrouw D. v. d. BreggenSpillenaar Bilgen en de heer G. Maartens, heeft zich een comité gevormd, dat de actie leidt. SIMAVI is de enige organisatie hier te lande, die nu reeds meer dan twintig jaren financiële- en materiële steun verleent aan alle instanties in Indonesië en Suriname, die zich de medische verzorging van de inwoners der tropenlanden ten doel stellen. Die nood heeft in Indië en Suriname schrik barende afmetingen aangenomen! Van alle •kanten wordt dan ook om hulp gevraagd, die gaarne verleend wordt, voorzover ons volk SIMAVI tot helpen in staat stelt. Het Nederlands-Indisch Rode Kruis te Batavia ontving gratis voor meer dan 30.000 aan medicamenten; aan de bouw van een ziekenhuis in het Surinaamse Bos- land werd ruim 50.000 ten koste gelegd. Tal van Nederlandse doktoren en verpleeg sters op Nieuw-Guinea, Ambon, Celebes, Borneo etc. ontvingen wat ze nodig hebben voor hun menslievend werk. Maar de nood is zo groot, dat kapitalen nodig zijn om te kunnen blijven helpen. Daarom doet SIMAVI een dringend beroep op het volk om de harten en beurzen te openen. Huis aan huis zijn folders verspreid die getuigen van het schrikkelijke leed en lijden in de tropenlanden. Men zal niet zonder ontroering van een en ander kun nen kennisnemen. ;en en half mille voor „het zwakke kind" De „Week voor het zwakke kind" Is weer voorbij en zij mag in alle opzichten geslaagd heten. Het legertje collectrices onder aanvoering van mevrouw Steenhuis heeft circa f9500 opge haald, zodat de vier Haarlemse verenigingen, die zich bezig houden met het uitzenden van zwakke kinderen inderdaad reden hebben alle milde gevers hun dank over te brengen. Tramvertraging tussen Halfweg en Haarlem De tramdienst Haarlem—Halfweg heeft Maan dagavond van zes uur tot halfacht ernstige stag natie ondervonden door een defect aan de bo venleiding bij de Liedebrug. Het traject tussen Haarlem en Halfweg geraakte stroomloos en gedurende korte tijd ook het gedeelte tussen Halfweg en Amsterdam. Dit deel kon spoedig gebruikt worden en de tram reed regelmatig tussen Halfweg en de Spulstraat. Per autobus werden passagiers van Haarlem naar Halfweg vervoerd Vele reizigers waren gedupeerd. Een deel maakte gebruik van passerende auto's en een ander deel zette te voet de reis voort. Om halfacht was de bovenleiding zover gereed, dat tussen de Liedebrug en Halfweg een een richtingsverkeer onderhouden kon worden. Na twee en half jaar voor arrest vrijgesproken Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft Maandagmiddag vrijgesproken de zes en veertig jarige vrouWiR. S„ wie ten laste was gelegd, dat zij opgetreden zou zijn als „tipgeefster" van de zogenaamde inlichtingendienst der Haarlemse politie, althans van het lid van die dienst F. Krist. Zij had reeds twee en een half jaar in voor-arrest doorgebracht. De advocaat-fiscaal eiste een gevangenisstraf van vijf jaar. De ver dediger. mr. O. H. van Wijk, pleitte vrijspraak, daar volgens hem niet bewezen is, dat verdachte zich aan de feiten heeft schuldig gemaakt. Het Hof deed onmiddellijk uitspraak en sprak de vrouw vrij, die daarna op vrije voeten werd gesteld. Intrede ds. S. H. J. Voors Ds. S. H. J. Voors, gekomen van Enschedé, die beroepen is tot predikant der Nederlands Her vormde gemeente van Haarlem, om op te treden als predikant van het Diaconessenhuis, is Zon dagmorgen door ds. C. M. Briët, voorzitter van het bestuur van het Diaconessenhuis, bevestigd. Des avonds deed ds. Voors in d^ Grote Kerk zijn Intrede en sprak over Psalm 41 vers 4 b. De pre dikant lichtte zijn taak nader toe en merkte op. dat de Kerk ook belangrijk werk in een zieken huis kan verrichten, Ds. Voors bracht in her innering het vele goede, dat ds. Blauw gedaan heeft. Ook hoopte hij. dat er een band zal ont staan tussen de gemeente en het Diaconessen huis. Namers de kerkeraad der Ned! Hervormde ge meente sprak ds. P. J. Mackay de nieuwe predikant toe. Woensdagavond zal ds. Voors in het Diacones senhuis geïnstalleerd worden. Negi Hondenjacht in Heemstede B. en W. van Heemstede stellen prijs op een fraai toilet der gemeente. Er wordt dan ook veel geld besteed aan de plantsoe nen, die inderdaad een sieraad der ge meente zijn. Tot zover is alles goed; ieder die daaraan meewerkt verdient van de schooljuffrouw„een 10 en een griffel". Maar, helaas, hiermee is de geschiedenis niet uit; er is ook een lelijke schaduw kant aan deze zaak. Er zijn namelijk hon den die niet doordrongen zijn van hun plicht om mede te werken. Zij dartelen wel eens in de plantsoenen en dan sneu velt er af en toe een bloem. Dat is na tuurlijk jammer, maar het is nu eenmaal de risico van het vak van de plantsoen verzorger. Nuchter bekeken zou hij moeten zeggen: „de honden-bezitters betalen vele duizenden guldens aan honden-belasting, daarvan moet een bedrag afgetrokken worden voor het herstel van vernielingen." Maar zo nuchter bekijkt men de dingen in Heemstede niet. Daar zegt men: terwille van de smetteloosheid der plantsoenen moeten alle honden in huis gehouden wor den, of alleen aan een riem met de eige naar gaan wandelen. Een hond die vry rondwandelt wordt door de politie opge pakt en als de eigenaar hem niet afhaalt en de boete betaalt, afgemaakt. Om de ongereptheid der plantsoenen te beschermen is de politie de straat op ge stuurd. Niet om honden, die op heterdaad betrapt worden bij een vernieling te pak ken, maar om alle loslopendehonden te vangen, ook daar, waar geen plantsoenen zijn. Maandag trok de politie er weer met een vrachtauto op uit. De oogst van een morgen was zeven processenverbaal. Wij zijn overtuigd dat men in Heem stede, wat de hondenpolitiek aangaat, glad op de verkeerde weg is. Men gunt de hond zelfs geen hondenleven meer. Welk dier kan dag-in-dag-uit aan een ketting liggen? Want los in huis rondlopen gaat niet. Dan ontsnapt hij als de bakker of de melkboer aan de deur komt en moet zijn baas toch de boete betalen. Heemstede kan evengoed een verbod op het houden van honden uit vaardigen. Hebben de heren op het Raad huis wel eens bedacht, dat zij veel leed aan onze huisvrienden berokkenen? En wat nog belangrijker is veel ongemak véroorzaken aan elke hondeneigenaar? Er bestaat onder de honden-eigenaars veel ontstemming over het optreden der politie. Maar zij is in deze niet verant woordelijk; als het gemeentebestuur een verordening maakt moet zij die wel uit voeren. Het is daarom nodig, dat die hatelijke verordening wordt ingetrokken. De prijsbeheersing toegelicht Voor de lezing over de prijsbeheersing was zo weir.ig belangstelling, dat de spreker, de heer Meijer de Vries meende te mogen concluderen, dat op het gebied van de toepassing der richt lijnen voor de prijsbeheersing in Heemstede alles in orde was. In zijn toespraak vestigde de spre ker de aandacht op de volstrekte noodzakelijk heid, dat yan overheidswege de prijzen in de hand worden gehouden en dat het de plicht van ieder is, In geen geval voor een artikel hogere prijzen te betalen, dan is aangegeven. Overal zijn commissies voor de prijsbeheersing in het leven geroepen en In twijfelgevallen verlenen de leden van deze commissies leder met raad en daad bijstand. Spreker bepleitte de noodzakelijk heid van de grootst mogelijke zuinigheid, in verband met de zeer grote schuldenlast, waar onder ons land gebukt gaat. Alle luxe welke men zich tegenwoordig veroorlooft, verhoogt de schuldenlast. Slechts door zuinigheid en spaar zaamheid zal men er in slagen, de schuldenlast te verminderen. Daarom is ook de loonstop in gevoerd. Spreker gaf toe, dat er tegenwoordig een hevige strijd gevoerd wordt tussen lonen en prijzen, die het niet met elkander kunnen vin den. Daarom is het nodig, dat alles gedaan wordt, om de prijzen niet omhoog te laten komen. De voorzitter, de heer w. Koenraad dankte de spreker. Toneel Eerste voorstelling ten bate van de blindenzorg „Naar het volle leven" Er zijn reeds achttienhonderd aanvragen binnengekomen om de voorstellingen te kun nen bijwonen van het toneelstuk „Naar het volle leven" en er worden nog veel meer belangstellenden verwacht. Deze mare werd verkondigd door de hger F. H. Louman, voor zitter van het rayon Haarlem van de Neder landse R.K. Blindenbond St. Odilia. Ruim zevenhonderd leden en donateurs hebben gisteravond in de Stadsschouwburg de pre mière, die met inbegrip van enkele toespra ken tot bijna middernacht duurde, met in stemming begroet. Hun aantal werd vermeer derd door de aanwezigheid van loco-burge meester D, J. A. Geluk, de wethouders mr. S. C. van der Wall en A. J. Angenent, de hoofd bestuursleden van de Algemene en de R K. Blindenbond en zeer vele bekleders van gees telijke waardigheden. De opvoering zal niet alleen nog ten minste drie maal in Haarlem worden herhaald, maar zo mogelijk ook in andere steden des lands. Henk Assmann, de schrijver van „Naar het volle leven" heeft geen andere pretentie ge koesterd dan het leveren van een stuk waar devolle propaganda voor de uitbreiding en verheffing van de blindenzorg. Hij heeft de hem verstrekte stof op populaire wijze zonder vervelende schoolmeesterij omgezet in een blijmoedig spel. doorspekt met komische in vallen, waarvan overtuigingskracht uitgaat door de openhartige toon. Onomwonden hulde verdienen de leden van de rederijkerskamer Alberdingk Thijm, die onder de zekere leiding van Herman Moer kerk de even welsprekende als onderhou dende toelichting op deze moraal hebben ge leverd. Joop Kruijver moet, ook al speelde hij de eerste drie bedrijven zeer zwak. ais eerste genoemd worden omdat hij in de hoofdrol zijn pleidooi zonder rethorische na druk maar met volle warmte van zijn mense lijke overtuiging over het voetlicht bracht. Hij werd verdienstelijk bijgestaan door de dames Jeanne KruijverRubeling en M. NielenVlekke, twee geroutineerde krachten, De blind uit de oorlog teruggekeerde ser geant werd gespeeld door Henk Boeree, aan vankelijk enigszins pathetisch en tegen de stroom van het gevoel in, doch gaandeweg zo zuiver als wenselijk .was. Een open doekje had men moeten geven aan mejuffrouw Miep Beyk, die met onvervalst sentiment een sap pige dienstbode tot leven bracht, waarbij zij goede steun ontving van Jacob Henneman als de ongelikte huisknecht. Een extra krans voor Jan Icas van Dijk, die vier uur voor het begin van de voorstelling ja, vier uur! een rol van een ziek ge worden collega moest overnemen en dat deed op een wijze alsof hij er veeTtien dagen aan gewerkt had. Er is een mooi en nuttig stuk werk ge leverd. DAVID KONING De oplossing Enige tijd geleden werd in de rubriek „letters to the editor" brieven aan de redactie) van de Times de vraag ge steld, hoe men het makkelijkst in bed kon lezen, zonder moe of koud te wor den, of de dekens in brand te steken met pijp of sigaret. Deze vraag bracht talloze antwoorden van lieden die dit brandende probleem aan hun aandacht hadden onderworpen Het laatste woord in deze kwestie werd gesproken door een man, die schreef: „Mijnheer, wanneer gij op comfortabele wij-ze in bed wilt lezen, leer Braille schrift, dan kunt ge allebei uw handen onder de dekens houden". De brief was ondertekend dóór de hoofdredacteur van het blad van het nationaal blinden-instituut in Londen. De jongste opvarende van een der Joodse emigrantenschepen, die dezer dagen voor Haifa werden opgevangenivas een drie maanden oude baby, die onkundig van het drama dat zich in zijn onmiddellijke nabijheitL afspeelde, rustig in zijn mandje droom de van de goede dingen des levens.... Hij en zijn moeder mochten in Haifa van boord en werden aldus inwoners van Palestina. De anderen werden naar Cyprus gedirigeerd. Materiaal voor herstel van oorlogsschade De Wederopbouw heeft goed gevonden dat alle gevallen van lichte oorlogsschade te Haarlem nog dit jaar hersteld worden. Daaronder is ook begrepen bezettings- en inundatieschade. Het betreffen kleine gevallen, zoals kapotte ruiten, verrotte vloeren, vernielde schoorstenen, gehavende schuren, enz. Maar alleen wanneer die oorlogsschade indertijd is opgegeven. Hiervoor zijn extra hoeveelheden bouw materialen beschikbaar gesteld. Belang hebbenden kunnen, onder opgaaf van hun Schade-enquête-nummer, hun aanvragen indienen bij Bouw- en Woningtoezicht in de Kruisstraat. Paul Harden jubileert Ter gelegenheid van het feit, dat Paul Harden veertig jaar aan het toneel verbonden is, zal Vrijdag as. In de Stadsschouwburg een Jubi- leumvoorstelllng gegeven worden van „De dans in 'l geluk". Er is een .comité samengesteld, waarvan de heer D. ,T. A. Geluk ere-voorzitter waarvan de heer D. J. A, Geluk ere-voorzitter is. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag kunnen bonkaarten voedingsmidde len en schoen en bonnen afgehaald worden te: Haarlem (Vleeshal) restant E, F tot en met Fl. Bloemendaal (Hartelustschool) Q tot en met S Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uut Do tot Dr. 2 tot en met 4.30 uur restant D. Die dag bestaat er in Haarlem (Vleeshal) voor de letters X. IJ. Z en na-uitreiking gelegenheid tot het Inleveren van inschrijvingsbewijzen AB voor rijwielbanden, eerste montage en ln Bloe mendaal en Zandvoort voor alle letters. Nieuwe formule voor afkondiging van wetten Prinses Juliana is voornemens tijdens haar regentschap te verblijven in haar paleis te Soestdijk. Nu de Prinses heden middag het regentschap van het Konink rijk zal aanvaarden, is krachtens artikel 74 der Grondwet een nieuwe formule van afkondiging vastgesteld voor wetteif, Ko ninklijke Besluiten en algemene maatre gelen van bestuur. Het nieuwe formulier zal als volgt luiden: „In naam van H M Wilhelmina. bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nas sau, enz. enz. enz., Wij, Juliana, Prinses der Nederlanden, Regentes van het Ko ninkrijk,. Dagblad „De Nederlander" in andere handen De exploitatie van het Christelijk-Histo- risch dagblad „De Nederlander", dat tot Zaterdag werd uitgegeven door de N.V. Nationale Uitgeversmaatschappij, is door een andere financiële combinatie overge- nomeh. De hoofdredacteur de heer P. Brijnen van Houten heeft zich terugge trokken en wordt vervangen door de oud- hoofdredacteur van Elseviers Weekblad de heer H. A. Lunshof. In zijn laatste hoofd artikel deelt de heer Brijnen van Houten mede. dat hem gevraagd was, samen te werken met de heer Lunshof. Hij heeft dit geweigerd omdat naar zijn mening het verschil in politiek inzicht en geaardheid tussen hem en de heer Lunshof te groot is voor een vruchtbare samenwerking. De taak van de celbezoeker Een groot aantal bestuursleden van re- classeringsinstellmgen en toezichthouders had gevolg gegeven aan de uitnodiging van de commissie van samenwerking der Re- classeringsverenigïngen, welke samenge steld is uit de Reclasseringsraad, een bijeen komst bij te wonen in het gebouw van 't Nut van het Algemeen in de Lange Veer- straat. Pastoor F. Schoemaker, aalmoezenier van de strafgevangenis te Groningen, hield een voordracht over de praktijk van het reclasseringswerk, waarin hij de taak van de celbezoeker en van de toezichthouder uitvoerig besprak. Zij, die zich voor dit werk geven, zijn bezield met een liefde voor de medemensen. De celbezoeker ver vult een belangrijke taak, welke niet ge makkelijk is. Komt hij een cel binnen, dan moet hij niet ambtelijk te werk gaan, maar belangstellend spreken over de jeugd, over het huiselijk leven en over de omstandig heden, waaronder het misdrijf is gepleegd. Het werk eist geduld en (act. De celbezoe ker komt immers in contact met eenvoudige mensen, die nooit met de strafrechter in aanraking zijn geweest en met lastige, die hem met wantrouwen tegemoet treden. On der alle omstandigheden moet de celbezoe ker trachten zijn mede-mens zodanig te be ïnvloeden. dat deze op een hoger niveau komt en hij moet iets moois achterlaten, als de bezoeker de deur weer sluit. Pastoor Schoemaker, die door zijn arbeid van der tig jaar over een rijke ervaring beschikt, besprak de materiële hulp. zoals het zoeken naar werk, dat van groot belang is. Tenslot te gaf de inleider nuttige wenken voor de toezichthouders. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer S. Rijkes die het doel der commis sie uiteen gezet heeft en meegedeeld heeft, dat dank zij de steun der reclasseringsver- enigingen de radio in de Haarlemse straf gevangenis hersteld is, waardoor de aldaar verblijvenden hiervan weer kunnen genie ten in hun eenzaamheid. Propaganda voor lijkverbranding De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding hield dezer dagen in de tuinzaal van het Concertgebouw een propaganda-bijeen- komst, waarop de secretaris der afdeling en lid van het hoofdbestuur, de heer T. C. R. Smit Sr. een lezing hield. Hij gaf een historisch overzicht van de gedachte der lijkverbranding. In December 1874 'is in Den Haag een vergadering gehouden, waar op de mogelijkheid is besproken de begra feniswet gewijzigd te krijgen, met de bedoeling cremeren toe te laten. Een ver eniging werd gesticht, maar het heeft tot 1914 geduurd, alvorens in Nederland een stoffelijk overschot verast werd. Voor die tijd werden lijken naar het buitenland vervoerd, om verast te worden. Proces verbaal werd op Westerveld opgemaakt, omdat de begrafeniswet alleen begraven toestaat, maar het leidde niet tot een straf. In de loop der jaren steeg het aantal verassingen per jaar aanzienlijk. In 1920 177; in 1935 747 en dit jaar tot 1 Septem ber 856. In de toekomst wordt een tweede crematorium bij Zwolle gebouwd, waar voor reeds tekeningen bestaan. In Amerika zijn 207 crematoria, in Duitsland 130, in Engeland 58, in Zweden 29, in Zwitserland 22. in Frankrijk 6 en in België 1. Verder deelde de heer Smit mee, dat de Vereniging voor Facultatieve Lijk verbranding 25.635 leden telde op 1 Janu ari j.l. en de afdeling Haarlem 1629, welk aantal inmiddels tot 1700 gestegen is. Na de lezing werden lichtbeelden ver toond, waardoor de bezoeker een indruk kreeg van crematoria in het buitenland. Ook werden beelden op het doek gebracht van het crematorium te Westerveld. Aanneftner liet twee duizend woningen afbreken Woensdag 29 October zal zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te verantwoorden hebben W. A. C. uit Aer- denhout, die tezamen met anderen of al leen een groot aantal weermachtswerken heeft uitgevoerd, o.a. het uitdiepen van de tot tankgracht bestemde Jan Gijzenkade, het aanleggen van tankgrachten in Roo sendaal, bij Stoop's Bad te Overveen en de Delft, het afwerken van taluds van tankvallen, het aanleggen van munitie bunkers, het bouwen van bunkers, het verrichten van grondwerken te IJmuiden. het aanleggen van mitrailleursnesten nabij' Spaarndam, alsmede het afbreken en slo pen van omstreeks tweeduizend woningen en gebouwen in of om Velsen en IJmuiden. Moedige redding Maandagmorgen liep de bijna tweejarige Th. O. uit de Voorduinstraat spelenderwijs in de Delft. Mejuffrouw Henny Ardesch uit de WU- gensiraat zag dit en sprong te water. Het kind, dat ongeveer drie meter van de walkant lag en al voor de tweede keer was weggezonken, werd op het droge gebracht. Sergeant schoot luitenant dood Vier jaar gevangenisstraf, ontslag uit de militaire dienst en ontzegging van de be voegdheid, bij de gewapende macht te dienen luidde ;le eis tegen de 29-jarige sergeant P. uit Maastricht, die in Juli te Lüneburg in Duitsland zijn commandant, de reserve-luitenant J. H. W. heeft dood geschoten, toen deze beschonken thuis kwam en zijn vrouw te lyf wilde gaan. De krijgsraad zal op 24 October uit spraak doen. Zwaard voor Eisenhower Naar gisteren werd medegedeeld zou mr. Van Kleffens hedenochtend op de Neder landse ambassade te Washington het door Koningin Wilhelmina geschonken zwaard aan generaal Eisenhower overhandigen. Verschillende hoge Amerikaanse burger lijke en militaire autoriteiten zouden de plechtigheid bijwonen. Inbraak in ministerie van Marine opgehelderd De grootste inbraak die ooit in de Resi dentie gepleegd werd, is thans opgehelderd. In de nacht ^an 1 op 2 Mei werd uit de brandkast van het ministerie van Marine een bedrag van 180.000 gestolen. Drie daders en enige medeplichtigen, te weten twee boden van het ministerie, de inbreker P. van W., bekend als „de koning van de Haagse onderwereld" en enige anderen zijn gearresteerd. Aan geld en goederen is 20 30.000 gulden teruggevonden. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen, Dinsdag 14 October: Duivendijk. 12 Oct., van Los Angeles naar Everett. Indrapoera. Rotterdam—Java. 13 Oct te Belawan. Utrecht, 13 Oct. van Rotterdam te Ba tavia. Westerdam, 13 Oct. van Rotterdam te New York, Aan de burgemeester der gemeente Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwljk. zal wegens het be reiken van de leeftijdsgrens met ingang van 15 Januari eervol ontslag worden verleend. De voorzitter van de Raad van Bestuur der K.L.M., jhr. J- A G. Sandberg Is benoemd tot Rfclder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw. Benoemd zijn tot Officier In de Orde van Oranje Nassau de directeuren J. Martin en H. Vcenen- danl. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Is benoemd de heer L. Slllevls, gezagvoerder. De Koningin heeft Ha.fr deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen van de beide militairen, die enkele dagen geleden bij een explosie ln de Soerense bossen om het leven zijn gekomen. Met behulp van een drUvende bok heeft men de resten van de pier te Vlisslngen verwij derd. Deze pier werd ln 1934 geopend. Kort na het begin van de bezetting werd de pier afgebro ken. Slecht de fundering bleef over. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. Mars. voorzitter van de Haarlem se Bestuurders bond, heeft 15 October 191". met enige andere personen, de groep Brandstoffen- bewerkers var. de Ned. Bond van Transportarbel ders te Haarlem opgericht. Persoonlijk wenste hij geen viering van het 30-jang jubtlé. maar ln vakbondkringen meent men dat die dag toch niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Ds. S. E. Wesbonk te IJmuiden heeft be dankt voor het beroep als predikant by de Gere formeerde Kerk van IJlst. BÜ de Ned. Hervormde Kerk te Santpoort is beroepen ds. P.* A. Tichelaar, hulpprediker aldaar. De heer C. van Kalkeren, theologisch candl- daat te Beverwijk heeft het beroep der Gerefor meerde Kerk (art. 31 K. O te Schouwerzyl (Gr.) aangenomen en bedankt voor Glanerbrug en Smilde. De heer J. W. A. Klein de Groot te Haar lem is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het examen scheikundig Ingenieur. Toen mevrouw Bokcixnan—Surlng uit Heem stede in de Hout fietste, ontdekte zij dat een 7- jarlg jongetje ln een sloot bU de Kleine Houtweg te Haarlem geraakt was. Het kind zakte reeds dieper in de modder, zodat alleen zijn hoofdje nog boven water uitstak. Een toegeworpen riem kon de knaap niet meer pakken. Alleen door zelf in het water te gaan kon mevrouw Bokelman hem redden. Op een vergadering van de afdeling Bloe mendaal van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond heeft de voorzitter, de heer G. Daams gesproken over de samenwerking ln de middenstand. Er kan veel bereikt worden, indien gezamenlijke acties op touw worden gezet. Het is de bedoeling in de toekomst contactavonden te houden, waarop nieuwe ideeën besproken kunnen worden. De N1WIN kerstpakketactie, St. Nicolaasfeest. etalagewedstrijd. streckbeurs en viering regeringsjubileum zullen aan de orde worden gesteld. Op het in Scheveningen gehouden Inter nationaal kapconcours behaalde mevr. L. Pièrlot» Van Hees uit Haarlem de tweede prUs (een zilve ren medaille) in de afd. internationale ijzerondu- latle. De eerste, derde en vierde prijzen werden door Paryse kappers gewonnen. In Hillegom is een zeven en twintig Jarige chauffeur aangehouden, die zich te Haarlem en Heemstede heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van een fiets Dr. J. de Roy zal op Donderdag 16 October om 8 uur voor een Haarlemse Vrouwenstudie club in Brinkmann een lezing houden over „Gelelde economie". Ds. D. Zwart, Gereformeerd predikant In Halfweg ls beroepen bij de Gereformeerde Kerk te Zaandam. Op een feesteiyke bijeenkomst van de afde- t ling Haarlem van de Nederlandse Algemene j Bond van Postdulvenhouders heeft de voorzitter, de heer B. H, van Gelderen, een bedrag van f 6012 aan de heer G. van Waard administrateur van het Consultatiebureau, overhandigd, dat de opbrengst was van de actie der postdulvenhou ders ten bate van de llghallen op Brederodeduln, De heer P. v. d. Berg en mevrouw L. v. d. Berg—Bos, Weltevredenplein 19 te Haarlem, vieren a.s. Zaterdag hun 50-jarig huweiyksfeest. Vliegboot in zee gestort Negenenzestig passagiers aan boord Op Newfoundland is bericht ontvangen, dat een vliegboot van het type Boeing in het Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan in zee gestort ls. Vermeld wordt, dat de vliegboot door gebrek aan benzine gedwongen was te dalen. Zü had getracht dit te doen ln de nabijheid van ern weer kundig observatieschip. Er bevonden zich 69 passagiers aan boord. Over hun lot is nog niets bekend. Zes ton boete wegens prijsovertredingen De tuchtrechter te Amsterdam mr. J. A. Bletz heeft de N.V. De Bijenkorf te Am sterdam wegens overtreding der prijsvoor- schriften veroordeeld tot een boete van 490.650.met verbeurdverklaring van in beslag genomen goederen welke een waarde vertegenwoordigen van 125.000. De tuchtrechter stelde vast dat de over tredingen in hoofdzaak luxe-artikelen be troffen. De fout lag niet zozeer in het ma ken v^n overdreven winsten als wel in het inkopen tegen te hoge prijzen. Mr. Bletz concludeerde dat hierdoor de zwarte handel en de smokkelarij waren bevorderd. Advocaat liquideerde verenigingen Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam zal op 20 October terecht staan de vroegere advocaat en procureur mr. J. C- Y. N. uit Haarlem, wie o.a. ten laste is gelegd, dat hij in de bezettingsjaren is op getreden als liquidateur van verenigingen en stichtingen en dat hij versaheidene brie ven heeft geschreven naar instanties, waarbjj hij mededeelde, dat bepaalde in woners uit Haarlem en omgeving vijandig tegenover het nationaal socialisme ston den. Prins Bernliardkapel komt terug Met de Ko^a Inten zal de Prins Bernhard- kapel binnenkort uit Indië in het vaderland aankomen. De kapel heeft een Soendanees geadopteerd die de terugreis meemaakt. De bekende mascotte der kapel, Kees de Bok heeft gezelschap gekregen van een geit en vele papegaaien en apen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden giste-en 1% uur Koninklijke Olie. 465 482 Unilever 305 309% 389 392 A. K. U 184% 182% 210% Nederlandse Ford 397 415 Nederlandse Kabel 312 315 Calvé certificaten 184 184% Scheepvaart-Unie 195'dj Holl.-Amerika Lijn 201 Deli Maatschappij 167 165% H. V. A 236 235 A'dam Rubber 163 164 Ned. Handel My 141% 141% N.-I. Handelsbank 102% 103 Billiton Mjj H.... 400 404

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3