Haarlems Dagblad „Over twee jaar wereldregering" Verkeersongelukken Juli 1948 internationale Conventie in Versailles Wij kunnen niet meer wachten „Socialistische internationale zou brug tussen Oost en West kunnen vormen" Troepen naar Parijs Vondelbrug verbindt Amsterdam-West en -Zuid 62e Jaargang No. 18763 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 1U6UU. Directeur-Hoofd redacteur 15054. Bijkantoor H N.. Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 17 October 1947. Verschijnt dagelijks behalve Zon- cn Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VU IJ HEBBEN GISTEREN mededelingen gedaan omtrent het nog steeds grote aantal verkeersongelukken in ons land. In 1946 was het aantal ongelukken met dode lijke afloop 100 hoger dan in de voor oorlogse jaren en nu blijkt ten aanzien van de Haarlemse cijfers voor dit jaar, dat die zich weer ongunstig laten aanzien en wel- t licht zelfs een hoger percentage van toe neming zullen aanwijzen. De Haarlemse politie wijt dit aan achteloosheid van het publiek ten aanzien van de verkeersregels. Zij verklaart dat zij tegenover een grote onverschilligheid staat en dat zij bereid is soepel op te treden, maar streng moet zijn als het niet anders kan. De statistiek van de processen-verbaal, in de maand Septem ber opgemaakt, is als voorbeeld aange haald om aan te tonen, dat per agent slechts gemiddeld éénmaal in de vier dagen een bekeuring wordt gemaakt. Dat is niet veel en het getuigt van het streven van de po litie, om door waarschuwing verbetering in de toestand te brengen. Het aantal be keuringen is trouwens nog steeds lager dan voor de oorlog. Ik hei-haal deze punten ten bewijze van het feit, dat de politie haar best doet om door tactvol optreden verbetering te be reiken en voeg daar meteen aan toe. dat zij daarbij alle medewerking verdient. Dit eenmaal gezegd hebbende, is de krant zich wel bewust dat zij de daad bij het woord moet voegen en wij zijn dan ook voorne mens, gedurende enige tijd de verkeers regels naar voren te brengen. Gisteren is opgemerkt dat degene, die verkeersvoorschriften overtreedt, niet- al leen zichzelf maar ook anderen in gevaar brengt. Dat is een overweging, die bijzon dere nadruk verdient. Het gaat niet in alle gevallen, maar bijna altijd zo en daaruit blijkt dat wij ons in het verkeer rtiede ver- antwoordelijk voor medemensen moeten voelen. Dit geldt niet alleen /voor automo bilisten, fietsers en bestuurders van paard- en-wagen maar ook voor wandelaars, die soms door plotseling oversteken van een weg, zonder op- of omkijken, zichzelf en anderen in lelijk gevaar kunnen brengen. Nu het natte seizoen met de gladde straten intreedt en de winter daarop moet volgen, verdient dit punt bizondere aandacht. Vooral als het pas is gaan regenen zijn de wegen speciaal asphaltwegen als regel glad en onbetrouwbaar. Wie op zo'n ogen blik op een drukke verkeersweg stond of reed zal opgemerkt hebben, dat hét ge hele auto-verkeer dan zijn snélheid sterk vermindert. Met reden, want iedereen wil de kans vermijden, zijn rem plotseling sterk te moeten aanzetten. Hij zou alle kans op een geweldige slip maken, waarbij hij met voetgangers,fietsers of andere auto's in botsing zou kunnen komen om te zwij gen van bomen en andere vaste obstakels zonder dat hij zijn wagen meer in zijn macht heeft. Het is dus op natte en gladde wegen levensgevaarlijk, te pogen op het nippertje voor een auto langs te komen. Ook voor fietsers. Andér punt ter overweging: Als het re gent en ook als het licht slecht en snel veranderend is dus tijdens de overgang van daglicht in duisternis hebben auto mobilisten veel slechter uitzicht dan an ders. Bij regen werken wel de wissers op de voorruit, maar de portierruiten zijn be slagen en slecht doorzichtig. Hun aandacht is bovendien op het van rechts komende verkeer gevestigd. Wie van links komend voor hen poogt over te steken loopt dus bijzonder groot gevaar. Ik wil, met hier een paar voorbeelden van roekeloos beleid bij fietsers en voet gangers te noemen, niet zeggen dat geen verkeersovertredingen door automobilisten begaan zouden worden. Maar uit de aard der zaak is het lijfsgevaar voor anderen het grootst en zij schijnen daar soms geen begrip van te hebben of in een soort droom-toestand te verkeren. Het stadsver keer der twintigste eeuw laat, jammer genoeg, geen dagdromen toe. Het is een nadeel van belang dat het verkeers-onderwijs op de schol an in oor logstijd hepft stilgestaan. Dat is merkbaar. Er is een hele categorie van jonge mensen die roekeloze dingen op fietsen doen, bij voorbeeld plotseling met een wijde bocht uit een zijstraat een hoofdweg oprennen. En de grappigheid van kinderen, die een vriendje of vriendinnetje midden op straat vasthouden als een auto nadert, zou uitge roeid moeten worden. Er is niets grappigs aan. Het motorverkeer in den lande heeft een veel beter aspect gekregen dan het in de jaren 1945 (tweede helft) en 1946 had. Na de bevrijding werd het eerst verontrust door de ren-methoden der Canadezen en daarna door die van Nederlandse militai ren. De klachten daarover hebben evenwel tot goed resultaat geleid: de militaire auto riteiten hebben strenge voorschriften ge geven en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Toch hapert er ook aan het motorverkeer nog vaak iets. De enige goede manier om tot beter resultaten te komen is herhaald beroep op aller medewerking, met veel bekendmaking van de verkeersvoorschriften en voorlich ting en waarschuwing door de politie. Een stroom van bekeuringen zou veel minder uitwerken dan dit. Dat de politie die mening ook is toegedaan blijkt uit haar op treden in Haarlem en bijvoorbeeld ook in Amsterdam. Des te meer reden om haar werk te waarderen en het door eigen na leving van de verkeersregels te steunen. R. P. Voor een nationaal vredesorgel Er is een comité opgericht dat ter ere van de nagedachtenis van ben die voor ons vaderland vielen een yredesmonument wil oprichten en wel in de vorm van een monumentaal „vredesorgel". Naar' de mate waarin de belangstelling zich voor dat doel zal uiten zal het comité njfgaan of het mogelijk -is tot de stichting van een „na tionale vredesconcertzaal" te komen, in welk gebouw de namen van hen die zich voor het land opofferden op bronzen pla ten zullen worden vereeuwigd. Prins Bernhard heeft het voorzitterschap van het Erecomité aanvaard. Oud-minister prof. dr. G. van der Leeuw is voorzitter van het Comité van Aanbeveling en prof. dr. C. Zwikker van het Uitvoerend Comité, waarvan voorts deel uitmaken H. Andries- sen, Eduard van Beinum en A. van der Horst. Onschendbaarheid. De Tsjeeho-Slowaakse ra tionale vergadering heeft besloten de parle mentaire onschendbaarheid van twee Slowaakse afgevaardigden dr. Bugar en dr. Kempny die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan een samenzwering te gen de siaat op te heffen Arrestatiebevelen voor de beide personen zijn uitgevaardigd. JEAN LARMEROUX: Jean Larmeroux, president van de wereldbeweging voor een federale wereld regering, is op kruistocht. Deze enthousiaste Fransman is een wandelend vat buskruit, één brok gloeiend vuur en van top tot teen bezield door een schier fanatieke apostel geest hij reist door Europa met een fantastisch en overweldigend idee: „In twee jaren een wereldregering, gebaseerd op een wereldconstilutie". Jean Larmeroux was gisteren in Nederland en morgen is hij misschien al in Scandinavië. Als een wervelwind gaat hij door de landen en terecht: want de wervelwind van een drei gend ongeluk zit hem op de hielen. Jean Larmeroux is, als practisch ieder mens, een vijand van de oorlog en van de internationale vrijbuiterij maar hij is een vijand die het niet, zoals bijna ieder mens, bij woorden laat. Hij wil met zijn „mouvement" de doorbraak der internationale rechtsorde bewerkstelligen in een ongelooflijk korte tijd; in de eerste plaats, zo zegt hij, omdat hem nog slechts een zo ongelooflijk korte tijd rest. Tijdens een (slecht bezochte) persconfe rentie in Amsterdam spatte van achter de groene tafel een vuurwerk op ons af: Na dien was er een geanimeerd „vis-a-vis" over de détails van het idee, waartoe Jean Larmeroux naar Nederland was gekomen. De Fransman, jiog vervuld van de bemoe digende resultaten der conferentie te Mon- treux in Augustus, waar de beweging voor een wereldregering haar grote stoot kreeg door de aansluiting vali dissidente Europe se groepen, onthulde dat in de verschil lende landen het streven naar een gedeel telijk opgeven der nationale souvereiniteit ten gunste van een federatieve wereldre gering met vlag en wimpel in de parlemen ten is binnengetrokken, doordat het vaste voet kreeg in de harten van vele parle mentsleden. In Nederland moeten ook tal rijke aanhangers van deze idee in de volles- vertegenwoordiging aanwezig zijn, doch men weet nog niet hoeveel. Jean Larme roux sprak met Nederlandse parlements leden over deze aangelegenheid, en wel licht zal de Nederlandse afdeling van de beweging voor federale wereldregering binnenkort per communiqué bekend ma ken, hoe de zaken in de Nederlandse Ka mers staan. Afgezien daarvan zullen de Nederlandse parlementsleden, die bij de „Mouvement" zijn aangesloten, tezamen met hun collega's van andere landen in hun respectievelijke parlementen nog deze maand een motie indienen, waarin zal worden aangedrongen op een politiek die het voor het betreffende land mogelijk zal maken zich bij de wereldfederatie aan te sluiten. Lx Juli 1948 zal in Versailles de eerste „regeringsdaad" plaats hebben: In een grote Conventie zullen de afgevaardigden van alle landen de constituante vormen voor een wereldgrondwet, waarmede de gedelegeerden terug zullen keren naar him regeringen ter ratificatie. Dit alles is inderdaad een bliksemsnelle procedure. Jean Larmeroux oordeelt die snelheid levensvoorwaarde voor de ge dachte. „Het dreigende oorlogsgevaar", zo zeide hij, „maakt het noodzakelijk, dat de we reldregering spoedig in werking treedt. Wij kunnen niet lang meer wachten. Een nieu we wereldoorlog zou de vernietiging der mensheid kunnen betekenen. Daarom stel len wij ons ten doel, binnen twee jaren te komen iot verwerkelijking van onze plan nen". Rusland Sprekende over de opvattingen van Rusland inzake het wèreldparlement zeide de heer Larmeroux: „Rusland is zeker niet afkerig van een wereldregering. Hoewel de Sovjet-Unie op het internationaal con gres te Montreux niot aanwezig was, heb ik toch goede redenen aan te nemen, dat het geenszins uitgesloten is Rusland voor onze plannen te winnen. Wij hebben hier voor een sterk argument. De Sovjet-Unie heeft zich altijd laten voorstaan op haar streven naar internationale verbroedering. Wanneer zij zich ten aanzien van de we reldregering afzijdig blijft houden, kunnen wij haar met recht verwijten, dat zij de meest nationalistische regering van de we reld is". Sprekende over de positie van de kolo niën in de wereldregering, zeide de heer Larmeroux, dat er thans eigenlijk geen koloniaal probleem meer is. In Frankrijk is er naast de nationale regering de „As semblee d'union frangaise": Sedert 15 Oc tober kiezen ook de koloniën hun vertegen woordigers in dit lichaam, dat een belang rijke functie in het staatsbestuur vervult. De heer Larmeroux wees er op dat een combinatie van Frankrijk, België, Neder land. en Engeland met hun overzeese ge biedsdelen reeds 650 millioen inwoners zou omvatten een macht van betekenis om indruk te maken! „De Benelux", zo zeide hij, „is een open formule. Velen kunnen zich er bij aansluiten. Wellicht is hier reeds de kiem gezaaid voor de komende wereld federatie". Jean Larmeroux besloot zijn uiteenzetting met een treffend beroep op de verantwoor delijkheid van de mens. om het uiterste te doen voor het'behoud van zijn cultuur en het bereiken van een betere wereld. „Het is in onze handen", zeide hij nadrukkelijk, en hij voegde er onmiddellijk bij: „Het is in Uwe handen!" Waarmede hij kort doch krachtig de taak van de Nederlandse pers in dit opzicht karakteriseerde. Vijftien jaar geëist tegen Haagse ex-hoofdcommissaris De procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof in Den Haag eiste heden vijftien jaar gevangenisstraf tegen mr. P. M. C. J. Hamer, die van September 1940 tot September 1943 hoofdcommissaris van politie te Den Haag is geweest. Amerikaanse Congresleden in Griekenland in het nainy Twee Amerikaanse Congresleden heb ben gisteren lelijk in het nauw gezeten in de driehoek, die gevormd wordt door de grenzen van Turkije, Bulgarije en Grie kenland. Doordat drie bruggen door de verzetslieden waren opgeblazen, zaten de afgevaardigden in de val. Eerst na her haalde pogingen is men er in ge?laagd de Amerikanen met twee Griekse vliegtuigen uit hun isolement te verlossen. Militaire conferentie. In Volo aan de Griekse Oostkust is gis teren de eerste zitting gehouden van de belangrijke militaire conferentie, waar on der leiding van koning Paul van Grieken land de maatregelen besproken worden, welke tegen de „opstandige activiteit" dienen te worden genomen, aldus het Atheense persbureau. De conferentie wordt bijgewoond door de ministers voor leger en marine en en kele Griekse bevelhebbers. De Rus Tsarapkin, gedelegeerde in de politieke commissie der UNO, verkondigde de Russische instemming met het verdelingsplan voor Palestina. - Tsarapkin (rechts) moest na de vergadering waarin deze mede deling werd gedaan, de dank in ontvangst nemen van Joodse voormannen, die het v er delingsplan toejuichen als een Joodse overwinning op de 'Arabische aspiraties. De mening van de Italiaanse socialistische leider Saragat Groenland is niet te koop Denemarken zal ontruiming door de V.S. verzoeken Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een in terview te New York verklaard, dat hij voornemens is om a$n het eind van deze week tot George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, het ver zoek te richten, dat de Verenigde Staten Groenland volledig ontruimen. De Verenigde Staten hebben volgens het Deens-Amerikaanse defensieve verdrag van 1941 militaire bases en weerstations op dit eiland. Rasmussen, die dit verklaarde bij zijn aankomst te New York op de „Queen Eli zabeth", voegde er aan toe, dat Denemar ken een sterk verlangen heeft om dit ver drag op te zeggen en hierover met de Ame rikaanse regering wil overleggen overeen komstig artikel 10 van het verdrag, het welk bepaalt, dat bet verdrag van kracht blijft, totdat het gevaar voor de vrede en de veiligheid van het Amerikaanse conti nent voorbij is. Rasmussen sprak elke ver onderstelling tegen, dat zijn regering deze stap neemt onder communistische druk. Hij voegde er aan toe, dat Denemarken onder geen enkele omstandigheid bereid is ver koop van Groenland te overwegen. (Van onze Romeinse correspondent) •In het paleis Wedekind aan de Piaz za Colonna, het centrale plein der Ita liaanse hoofdstad is de zetel der Ita- laanse Socialistische Arbeidersparty, de partij van Giuseppe Saragat. De on geveer 45-jarige Saragat is na de „ver klaringen van Warschau" een figuur van grote betekenis geworden in het politieke leven van Italië. Zijn naam wordt in de communistische verkla ring naast die van Attlee, Bevin, Blum, Schumacher en Adler in het document genoemd als die van een der vyanden des volks. Togliatti, de communistenleider, heeft hem, een grote volksmenigte toesprekend, de „Judas van het Italiaanse socialisme" genoemd. Saragat zelf is overtuigd en hij staat in die mening niet alleen dat binnenkort een groot deel der so cialisten, die nu nog onder Nenni trouw blijven aan het pact met de communisten, zullen terugkeren tot het democratisch socialisme en zich bij zijn groep zuUen voegen. Met grote verwachting betraden wij dan ook zijn studeervertrek, waar hy ons mededelingen zou doen over de houding zijner partij een partij, die nu reeds 50 afgevaardigden telt, tegen die van Nenni 75 ten aanzien van de wederop richting der Komintern. Dat de commu nistische partijen van verschillende lan den zich hebben aaneengesloten, zo be gon hij, is een natuurlijk feit en niet ver ontrustend. Het is hun goed recht. Wat verontrustend is. is de inhoud der verkla ring, die een strijdkreet is tegen het socia lisme en tegen het plan-Marshall. Zonder enige toelichting wordt daar plompweg aangenomen, dat de belangen van alle arbeiders der wereld samenvallen met de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie. En het recent verleden leert hoe onjuist en hoe gevaarlijk dit is. In 1939 meende Sovjet-Rusland een pact van vriendschap te moeten sluiten met Hitler's Duitsland. Als daarmede op dat ogenblik Russische belangen werden gediend, staat het niet aan ons er een oordeel over uit te spre ken. Doch tegelijkertijd kregen de com munistisch georganiseerde arbeiders in andere landen de raad de „imperialistische oorlog der kapitalistische mogendheden" tegen Duitsland te saboteren. En dat leidde tot een catastrofe, vooral in Frank rijk. Een gelukkig toeval wilde, dat er in Engeland geen communistische partij van betekenis was. Dit heeft de wereld gered. Op de vraag, waarom er in Polen uit de West-Europese landen alleen vertegen woordigers der Franse en Italiaanse com munistische partijen aanwezig waren, gaf Saragat als zijn mening te kennen, dat 1. in die twee landen het communisme meer i aanhang heeft dan bijvoorbeeld in Enge land of Nederland, en dat het tevens de landen zijn, die het meest behoefte heb ben aan Amerikaanse hulp. In Nederland of Scandinavië is de democratische con sciëntie zo sterk, dat de communisten van die landen, wanneer zij zich openlijk tot dienaren van vreemde. Russische be langen zouden maken, stellig hun aanhang zouden zien slinken. Wat thans nodig Is, is de spoedige her oprichting van een Socialistische Interna tionale. die veel invloedrijker zal kunnen zijn dan de vroegere Tweede Internatio nale, omdat in bijna alle landen de socia listen aan de regering zijn. Doel dier In ternationale moet zijn het gerezen misver stand tussen Oost en West uit -de wereld te helpen, en aldus de vrede te redden., Rusland vreest, dat Amerika door middel van hulpverlening een economische en po litieke hegemonie in Europa zal verlangen. Amerika vreest een Russische hegemonie, geboren uit verpaupering ey, propaganda. De taak van het socialisme is, door samen werking der West-Europese landen en krachtige medewerking aan de reconstruc tie, te beletten, dat de verschillende lan den zo zwak worden,'dat de economische hulp der Amerikanen, welke dankbaar moet worden aanvaard, leiden kan tot politieke slavernij, en anderszijds de ar beidsklasse een welvaartspeil te verschaf fen, dat verpaupering uitsluit. Op die manier zullen Amerikanen en Russen, die geen van beide oorlog wensen, inzien dat democratisch Europa op eigen benen kan staan en geen gevaar loopt on der de hegemonie van een der beide reu zen te geraken. Het wantrouwen zal af nemen en daarmee het oorlogsgevaar, al dus Saragat. Ontmantelingsprogramma laat voldoende armslag Herstel van Duitse industriële capaciteit tot peil van 1936 De gouverneur van de Britse bezettings- zóne van Duitsland, Sir Brian Robertson, heeft op een persconferentie over de ont manteling der Duitse industrie in de Brits-Amerikaanse zóne verklaard, dat het voor de herleving van de Duitse industrie binnen de toegestane grenzen noodzakelijk is. dat het programma voor de herstelbe talingen zo spoedig mogeiyk uitgevoerd wordt. „Hopenlyk zal de publicatie van de lijst der te ontmantelen fabrieken de geschil len, die nutteloos en schadelijk zijn, slechten. De landen, die herstelbetalingen zullen ontvangen, zijn wellicht teleurgesteld, om dat zij niet meer krijgen. Aan de andere kant zullen zij de maatregelen, tengevolge waarvan een wezenlijke stroom van be talingen in de plaats zal Romen van een druppelsgewijs ontvangen zoals tot nu toe en de krachtige maatregelen om het oor logspotentieel van Duitsland te verlagen, toejuichen". Generaal Robertson verklaarde voorts, dat het nieuwe ontmantelingsprogramma zo veel industriële capaciteit voor de Duit sers zal overlaten, dat zij moeite zullen hebben haar volledig te gebruiken. De Duit sers zullen voldoende armslag hebben voor de wederopbouw van hun economie daar het plan is gebaseerd op een herstel van de Duitse productie tot het peil van 1936. Toen men hem vroeg, welke stappen zouden worden genomen als de Duitse ar beiders zouden weigeren het ontmante lingsprogramma uit te voeren, antwoordde Robertson, dat hij dit liever niet zou zeggen, doch dat men er zeker van kan zijn, dat de ontmanteling voortgang zal vinden. Catastrophaal. Naar het Duitse nieuwsbureau in de Britse zóne meldt, hebben zowel de Duitse partijen van de linker- als van de rechter vleugel het ontmantelingsplan voor de Duitse industrie als „catastrophaal" en „gevaarlijk" gedoodverfd. De Franse regering heeft een detache ment soldaten naar Parijs gedirigeerd. Woordvoerders van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Oorlog wilden geen commentaar op deze troepenbeweging ge ven. De strijdkrachten zijn met vrachtauto's naar de stad vervoerd en hebben veldkeu kens bij zich. Zij zijn in volledige velduit- rusting. Tijdens een nachtelijke vergadering heb ben de Franse minister-president Ramadier, de prefect van het departement Seine en functionarissen van het ministerie van Vervoer, de gemeentepolitie en het bestuur van de „Métropolitain" besloten stakende arbeiders te requireren, die men nodig heeft voor het gedeeltelijk herstel van de dienst der ondergrondse. Men besloot te vens wachtposten van de burgerlijke en de militaire politie bij alle installaties van de métro en bij de belangrijkste technische punten te plaatsen, daar er op enkele plaat sen volgens de berichten sabotage was gepleegd. Loodgieter viel tien meter Gistermiddag om half vier was een 23- jarige loodgieter J. W. bezig met het ver richten van herstelwerkzaamheden aan het Patronaatsgebouw in de Koningsteynstraat te Haarlem. Hij stond in de goot van het twaalf meter hoge dak. Hij gleed uit en kwam na een val van tien meter op een lager gelegen dak terecht. Hij is per auto ter observatie naar de Mariastichting over gebracht, waar bleek, dat bij een hoofd wonde aan de rechterslaap had. Ook klaag de hy over pijn in de rug. Sam Oly veroordeeld tot de doodstraf Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft hedenmorgen de 47-jarige voor malige agent van politie te Amsterdam Sam Oly tot de doodstraf veroordeeld Oly, die na de capitulatie tot de NSB toetrad, werd spoedig overgeplaatst naar de „Zentralstelle für Jüdische Auswan- derung". In deze functie arresteerde hij talloze Joden, waaronder 30 blinde Joden uit het blindeninstituut in de Rustenbur gerstraat te Amsterdam. Het woord is aan...- Seneca Het is niet verkeerd, van be leid te veranderen als de om standigheden veranderd zijn. Meer vergaderzalen Plannen van de N.V. Gebrs. Brinkmann Naar wij vernemen heeft de N.V. Gebrs. Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem het voornemen haar bedrijf uit te breiden. Aan de achterzijde (haar complex gebou wen loopt tot de Schoutensteeg) zullen enige zalen gebouwd worden. Daar er in onze gemeente een tekort aan zalen is, wordt gehoopt, dat het mogelijk is dit plan spoedig te verwezenlijken. Justitieel onderzoek naar graanspeculaties in V.S. Bijzondere Congreszitting minder waarschijnlijk President Truman heeft medegedeeld dat zijn pogingen om gelden voor de behoeftige Europese landen te vinden vóórdat het Con gres stappen ondernam, „vry veel succes" hadden gehad. Door deze verklaring van Truman worden de in Washington in om loop zijnde berichten, dat de regering voor lopig besloten heeft dit jaar geen speciale vergadering van het Congres byecn te roe pen, waarschijnlijker. Niettemin versterken zijn optimistische uitlatingen over het verkrijgen van gelden na het vrijgeven van 140 millioen dollar voor Frankrijk het geloof, dat de Ameri kaanse regering besloten heeft, te wachten op het tijdstip dat het Congres in Januari byeenkomt vóór het te verzoeken het pro gram van tussentijdse hulpverlening ad 800 millioen dollars goed te keuren. Truman hekelde „de'geweldige specula tie" op de Amerikaanse goederenbeurzen, die de prijzen op de binnenlandse markt omhoog deden vliegen en het verkrijgen van graan voor de export bemoeilijkte Hij onthulde dat Tom Clark, de Amerikaanse minister van Justitie, een onderzoek naar deze speculatie, vooral op de graanmarkt van Chicago, instelde. Met de voedselbespa- ringscampagne was men volgcfis Truman „een eind in de goede richting gekomen." Hij beschreef de actie als ..een poging om deze natie van de vrije onderneming iets te laten doen waar andere naties alleen met methoden van een politie-staat toe to bewegen zijn." Hij gaf evenwel toe. dat in enkele noodgevallen de laatste methoden haar nut hadden. Truman mankte he( dui delijk, dat nog steeds alle pogingen in het werk gesteld werden om de nodige gelden voor Italië, Frankrijk en Oostenrijk te ver krijgen. teneinde deze landen tot Januari vooruit te helpen. De Engelsen weigeren in Palestina te blijven De Britse afgevaardigde in de Pnlcstina- commissie van de Verenigde Volken. Ar thur Creech Jones, onderstreepte gister avond voor de commissie hot besluit van Groot-Brittannië om Palestina spoedig te verlaten en verklaarde, dat Groot-Brit tin ië geen grote rol zou spelen bij de ver deling van het Heilig Land. Jones richtte zich hierbij tot do Ameri kaanse afgevaardigde, die verleden weck had aangenomen, dat Groot-Brittannië verantwoordelyk zou blijven voor recht en orde in Palestina totdat de Verenigde Volken gereed zijn het Brits mandaat over te nemen. Hy stelde tevens de ^raag hoe men zich voorstelde de verdeling van het Heilige Land met geweld door te voeren. Zoals men weet spraken zowel Amerika als Rusland zich uit voor het verdelings plan zonder zichzelf te belaster, met de uitvoering van dit plan. „Mijn regering", aldus Jones, „wenst het duidelijk te maken, dat wij niet alleen ons mandaat ter beschikking stellen, doch tevens binnen een zekere tijd ons uit het Heilige Land zullen terugtrekken. Mijn regering maakt slechts het vol gende voorbehoud: In geval de Joden en Arabieren tot een vergelijk komen, zal mijn regering indien gewenst, voortgaan het bewind over Pa lestina voor een zekere tijd uit te voeren totdat het land onafhankelijk kan worden. Ook zal zij een uitnodiging om deel te nemen aan het ten uitvoer leggen van een overeenkomst voor deelgenootschap met andere leden van de Verenigde Vol ken in overweging nemen". De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly had gistermiddag zoals hij vertelde zijn hoge hoed meegeno men om in zijn functie van ambtenaar van de Burgerlijke Stand het huwelijk in te zegenen tussen het Vondelpark en de Von delbrug en de Westelijke en Zuidelijke stadswijken der hoofdstad. Met een zil veren briefopener, die het Vondelbrug comité hem als geschenk aanbood, maak te de burgemeester de weg, die versperd was met een cellophaanband, voor het verkeer vry. Stadsbestuurders, architecten en comi téleden wandelden over de nieuwe brug naar het Stedelijk Museum, waar een ten toonstelling „de Vondelbrug" een overzicht geeft van verleden, heden en zelfs toe komst van het deel der hoofdstad rond om de Vondelbrug. Duizenden Amsterdammers waren op de been om deze voor de hoofdstad be langrijke gebeurtenis bij te wonen. De be woners aan het Zuidelijke en Westelijke deel der brug hadden hun woningen met groen en vlaggen versierd om de feeste lijke opening zo luisterrijk mogelijk te doen zyn. De oorlogsomstandigheden hebben de bouw van deze schakel in het hoofdstede lijke verkeer zeer geremd. De autoriteiten, die by de opening het woord voerden, ge waagden allen van de bijzondere beteke nis. welke moet worden gehecht aan deze Vondelparkoverbrugging, die de Van Baer- lestraat met de eerste Constantijn Huy- gensstraat verbindt en die dc laatste schakel vormt in het grote tracé, dat van de Amstel tot de Haarlemmerweg dwars door Amsterdam loopt- I Weerbericht KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond: Matige, langs de Waddenzee tijdelijk nog krachtige, naar Noord of Noord- Oost draaiende wind. Wisselende be wolking met enkele buien. Kouder. 18 October: Zon op 7.08 uur. onder 17.42 uur Maan op 12.13 uur. onder 19 38 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1