PRODENT Psalmen op - een draaiorgel Taxi? Bel 1.2.3.4.5 falies Piano „ISOLA" Hang Klokschalen S. Bouma Woningruil MAANDAG 20 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Amerikaanse impressies vanMarguériteCouperus „We hebben er maar een heleboel Ave Maria's en Psalmen bijgedaan", zei de Ne derlandse vertegenwoordiger, toen hij het Amsterdamse draai-orgel aan het jubile rende Holland-Michigan overdroeg. De „Ave Maria's" verwekten bij deze aan het Gereformeerde geloof steeds trouw geble ven bevolking wel enige hilariteit. Zo ver telde ons de Haarlemse voordraohtskunste- naresse Marguérite Couperus, die dezer dagen per K.L.M.-Constellation van een tournée langs 26 Amerikaanste steden te rugkeerde. In Orange-City"(Iowa) wordt nog steeds Fries gesproken en tien tegen één zal de gene, die ge op straat aanklampt, een Bij beltekst in zijn antwoord verwerken, net als op Urk. En aan het Calvin-College te Grand Rapids houden de professoren Van Andel en Fridsma de Friese en Nederland se cultuur in ere en met succes. Vooral in de "oudere generatie leeft een sterk heim wee naar het Friese land, naar de meren en de molens, naar de kleine kerken onder de wijde lucht. Ik zong, aldus Marguérite Couperus, voor de overvolle zalen steeds het „O God, forlit us Fryslan net", dat mannen en vrouwen tot schreiens toe be woog. Natuurlijk bracht ik veel van Pieter Jel- les en een zekere Nammensma dichtte spe ciaal voor deze reis een lied, waarin de weemoed en het verlangen der Friezen naar hun vaderland wordt uitgedrukt. De kunstenaresse verhaalde ons verder, hoe zij zelf vol frisse en nieuwe indrukken van over de Atlantische Oceaan is weerge keerd. „Ik deed er heel wat stof voor m'n folkloristisch repertoire op, al vind ik het ontzettend jammer, dat er geen lied op de Hudson bij was. Want die rivier behoort evengoed haar ode te hebben als Rijn, Donau of Wolga". En zij vervolgt: „Voor ons, Nederlanders van na 1945, heerst ddar een ongekende rijkdom. De Amerikanen beseffen dat zelf niet, al voelen sommigen wel, dat ook bij hen een crisis voor de deur staat. Voor de meesten zijn de Euro peanen maar lastige kwanten, die allepn maar staken of ruzie maken; de Nederlan ders inbegrepen. En zoals in Nederland iedereen over zijn illegale staat van dienst roemt, gaat daar Jan en alleman prat op de pakjes, die hij naar hongerend Europa gezonden heeft". Maar deze critiek kan niet wegnemen, dat mevrouw Couperus vol lof is over de ontvangst, die haar in de „States" is ten deel gevallen. Iedereen was even hartelijk en mocht de tournée, vooral in de tropische hitte, die we te verduren hadden, nogal eens vermoeiend zijn ik legde duizenden kilometers af dan deed het succes, dat m'n répertoire oogstte, alle moeilijkheden spoedig vergeten. Ik kom er dan ook graag weer-terug", zo besluit zij. Een jaar voorwaardelijk voor ex-wethouder van Driel De eerste kamer van het Haarlems tribunaal heeft heden geadviseerd, de gewezen wethouder van onderwijs en waarnemend burgemeester van Haarlem ln de bezettingstijd, de Duitse leraar M van Driel, te veroordelen tot een Internering gelijk aan de tijd in voordetentie doorgebracht, een Jaar internering voorwaardelijk en ontzet ting uit de belde kiesrechten voor de tijd van tien jaar. „De Inktvis" zwemt naar Haarlem Het cabaret „De Inktvis", dat hoofd zakelijk uit journalisten bestaat en in de hoofdstad reeds grote successen boekte, zal op Vrijdag 31 October onder auspiciën van „De bezige Bij" in „De Leeuwerik" te Haarlem optreden. De regie berust bij J. J, van Mechelen. Han G. Hoekstra zal con fereren. De teksten en de muziek werden voor het overgrote deel door de leden van het gezelschap geschreven. Dr. Thysse's levenswerk Een dezer dagen zal het levenswerk van dr. Jac. P. Thysse ..De levende natuur" (uitgeverij Ploegsma. Amsterdam) verschijnen. Dr. Thysse was juist voordat hu in 1945 overleed, met de voorbereiding van dit boek klaargekomen. Na zijn overlijden heeft L. Tinbergen de uitgave van deze bloemlezing ter hand genomen. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen te: Haarlem (Vleeshal) Hek tot en met Hof. Spaarndam 9 tot 12 uur A tot en met G. 2 tot 4 uur H tot en met N. Overveen (gebouw Doml) C. D en E. Heemstede (Binnenweg) 9 tot 12.30 uur Het tot en met Him. 2 tot 4 30 uur Hln tot en met Hof. HULDIGING RIKA HOPPER. Het huldlglngs-comité voor Rika Hopper deelt ons mede dat avondtoilet op de jubileum-avond zeer op prijs zal worden gesteld. r groote tube 45 ct. Flinke tube 30 ct.. xeer g Associatie voor Lijkbezorging onderbindt veel waardering Op de receptie, welke Zaterdagmiddag 1n hötel „De Leeuwerik" ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan gehouden is.-heeft het bestuur van de Eerste Coöperatieve Asso ciatie voor Lijkbezorging ondervonden, dat zijn werk in den lande zeer gewaardeerd wordt. De minister van binnenlandse zaken, mr. dr. P. J. Witteman had telegrafisch zijn gelukwensen aangeboden Op de receptie was hij bovendien vertegenwoordigd door mr. Wilgenhuis. De com missarissen der Koningin lp de provincies Noord holland en Utrecht hadden brieven gezonden. Ook uit Engeland kwam een telegram binnen en wel van de Coöperatieve begrafenisonderne mingen ln Engeland, die haar zetel in Huil hebben. De voorzitter der Jubilerende organisatie, de heer C. F. Keyser, sprak een herdenkingsrede waarin hij een overzicht gaf van de afgelo pen Jaren. Hulde bracht hij aan de nog in leven zijnde oprichters, de heien W. de Bok, W. de Laat en D. H. Piet en bood hun een glas-in-lood- raam aan. Namens het gemeentebestuur voerde de waar nemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk het woord. Hij zeide, dat met belangstelling het werk der organisatie gevolgd is en sprak de beste wensen uit voor de tóekomst. voorzitter van het Centraal Genootschap voor Lijkbezorging, de heer Allebrandl, die te- Amsterdamse organisatie vertegenwoor digde. herinnerde aan het pionierswerk der Haarlemmers. Namens de leden voerde de heer Th. Jansen het woord, die als jubileumsgeschenk een bedrag van f 850 aanbood, welk bedrag vermoe delijk nog verhoogd zal worden. Het is bestemd voor de verbouwing van het eigen gebouw Verder spraken nog vertegenwoordigers van zusterorganisaties, de heer Van der Sleen, na mens de ondervakgroep begrafeniswezen en de heer J. M. Jansen namens het personeel. JSaagse jeugdleiders tegen „Butlin"-kampen De in de commissie voor de morele her opvoeding van de jeugd, „De Haagse jeugd- actie" verenigde vertegenwoordigers van alle Haagse organisaties voor dé vrije jeugdvorming, hebben een telegram ge zonden aan het hoofdbestuur van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap te Amster dam met betrekking tot de z.g. „Butlin"- kampen. Deze vertegenwoordigers zijn ten zeerste verontrust door het gewijzigde in zicht der regering inzake de massa-vacan- tieverblijven van een op winst gerichte vermaaksindustrie. Zij zijn van oordeel, dat de geestelijke en culturele vorming van het gehele volk, waaronder de vele duizenden aan hen toevertrouwde Haagse meisjes en jongens, met de vestiging van deze industrie binnen 's lands grenzen op zeer onjuiste wijze zal worden beïnvloed. Zij. verzoeken het hoofdbestuur van de N. J. G. stappen te doen, opdat met de uit voering van deze plarïhen op 1 November geen begin zal worden gemaakt. Tenslotte spreken zij het vetrouwen uit, dat de re- Muziek Arbeiders-muziekvereniging „Excelsior" Geen opgewekte vreugde-klanken van een traditionele inleidingsmars konden het begin zijn van het concert, dat de ar beidersmuziekvereniging „Excelsior" Za terdagavond in de Gemeentelijke Con certzaal gaf. Want de vereniging moest het verlies betreuren van een harer leden, de fluitiste mevrouw E. Caro, die Vrijdag nacht, nadat zij 's avonds nog aan de ge nerale repetitie haar krachten gegeven had, plotseling overleed. Met enkele ogen blikken van stilte en het treffend ge speelde „Ases Dood" van Edv. Grieg heeft men haar herdacht. Daarna begon „Excelsior" aan de taak, die zij voor deze avond op zich genomen had: de uitvoering van een programma, gevormd door werken van Rossini, Gross- mann. Nesvadba, Ganne, Keler, Bela, Popy en Verdi, composities, die van de dirigent uiterste zorg voor de technische afwerking en bovendien een zuiver muzï kaal inzicht verlangen. De dirigent J. M. Peeters heeft aan beide eisen voldaan. Weliswaar bleven enkele wensen inzake samenspel en intonatie nog onbevredigd; speciaal bij de vertolking van de Ouverture voor Jeanne d'Arc van G. Verdi, doch over het algemeen ston den de uitvoeringen op hoog peil. Het mu siceren van „Excelsior" berust op muzi kaal-verantwoorde principes en door deze grondslag konden de muzikale waarden als dynamiek, rhythmiek en phrasering uitnemend aan de dag treden. In technisch opzicht vielen de toonstabi- liteit, de gave, beheerste klank en de dui delijkheid van het passage- en figuraties- spel te loven, alsmede het solistisclf aan deel van bariton- en alt-saxophonist, ho boïst, fluitist, klarinettist en pistonist. Voor een vocale onderbreking van de instrumentale muziek zorgde het solo- mannenkwartet „Euphonia" (directeur N. Hoogerwerf). De uitstekende stemmen van dit toegewijde viertal verenigden zich voor de pauze voor het zingen van com posities van Kreutzer, Rameau, Sendel, Hoogerwerf en Roeske, werkjes van een zelfde, gekoesterd genre, gezongen met alle tere expressiviteit, waarover de zan gers beschikten. Een tweede optreden betrof werkjes van luchtiger aard en bezorgde „Eupho nia" warme bijval. P. ZWAANSWIJK. Sonaten-avond Zaterdagavond waren wij genodigd op een intiem concert van kamermuziek in het Centrum Westerhoutpark van de Open Religieuse Gemeenschap. De cellist Eduard Biele en de pianiste mevr. Miep van Luin Riemersma hadden zich disponibel gesteld om in deze kring, waarvoor (naar wij be- grepen uit de woorden van de voorganger ds. A. R. de Jong) de begrippen kunst, we. tenschap en religie nauw met elkaar ver want zijn, een programma van sonaten uit de cello-literatuur uit te voeren. Eerst werd uitgevoerd een belangwek kende sonate van Gjocomo Cervetto, de Italiaanse cellovirtuoos die het grootste deel van zijn leven in Londen sleet en daar, ruim 100 jaar oud, in 1783 overleed. De cellist is heer en meester in 'deze sonate, want haar beg^eiding is slechts een nede rig dienende continuo-partij. Alleen in het tweede deel mag de generale bas een har tig woordje meespreken, want daar wordt op interessante wijze een wisselspel ge speeld van stevig contrapuntische factuur, en wel met een thema dat de klassieken als gemeenschappelijk eigendom schijnt be schouwd te hebben: wij ontmoeten het ten minste evenzeer bij Handel, Haydn en Mo zart, als bij deze Cervetto. En dan volgt trekken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 18 Oct. 1947 BEVALLEN van een zoon: 16 Oct.: P J Visser—d. Boer, 2 z. 17 Oct.: M. Koers—Hoog- teiling. 18 Oct.: G. Driessen—Kamminga. A. R. v. d. Aakster—v d. Fluit. H. Cohen—Kos ter. R. M. KleinPrins. BEVALLEN van een dochter: 16 Oct.: A. Meulemand. Ruiter, 17 Oct.: D. H. Pijpers- Leen, M. ZuiderduijnHartendorp, T D. Wit jes—v. Hattum. A. M. Jore—Huijbens, 18 Oct.: K d. GoedeKusch OVERLEDEN: 16 Oct.: J. Apetz. 76 j., Stuij- vesantstraat. 17 Oct.: E C. in 't VeldKeijzer, 88 j„ IJdijk. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: „De dans ln 't geluk", 8 uur. Palace: Moord onder narcose". 18 J.. 2.00, 4.15. en 9.15 uur. City: „Tarzan", toeg. 14 J., 2.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De klokken van Capistrano" en „Zamboanga", alle'leeft., 2.30, 1.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De haven der ver leiding" 18 .1.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor- thcafer:' „Berucht", 18 J„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9,15 uur. Frans Hals: „Fanny by gaslight", 18 J., 2.30, 1.00 en 9.45 uur, DINSDAG 21 OCTOBER. Stadsschouwburg: Jubileum Rlka Hopper ..Het glazen Paleis", 8 uur. Gemeentelijk Concertge- w: Volksconcert HOV, 8 uur. Bioscopen: Mid- en avondvoorstellingen. Frans Hals Museum Tentoonstelling KZOD, 10 tot 5 uur. grepen een dankbaar object voor de execu tant is, temeer daar het muzikaal geladen blijft. Met dit stuk maakte Eduard Biele een mooi entrée. In de A majeur-sonate van Beethoven (die mij van al zijn cello-composities altijd het meest aantrekt) kon mevr. Van Luin zich als gelijk bedeeld partner laten gelden En dat deed zij dan ook met een smaak volle voordracht, waarvan haar parelend spel slechts één der vele facetten was. De beide executanten deden het stoere werk leven in al zijn viriele kracht. Tenslotte werden we vergast op de Sonate in e kl. t. van Brahms. Het tweetal concen treerde al zijn herscheppend vermogen op de slotfuga van het werk: dat bezorgde een overtuigend eindpunt aan deze stemmige muziek-avond. JOS. DE KLERK. Dame doodgereden Zaterdagavond 7 uur is ter hoogte van de R.K. kerk aan de Arendsweg te Bever wijk een dodelijk ongeval gebeurd, waarbij mevr. H, moeder van eenige kinderen het leven heeft verloren. Mevr. H. was op weg naar haar woning toen zij werd aangereden door een perso nenauto, bestuurd door een plaatsgenoot. Zij werd zó ernstig gewond, dat zij naar het Rode Kruis-ziekenhuis moest worden overgebracht en nog dezelfde avond over leed. De Haarlemse recherche heeft een achttien jarige bankwerker aangehouden, die ervan ver dacht wordt ten nadele van zijn patroon 220 blinde sleutels verduisterd te hebben. Een der tigjarige circusknecht werd gearresteerd als verdacht van verduistering van een carrier en herenrijwiel. Ex-kapitein der hrandweer voor het tribunaal Enige tijd geleden stowd voor de vijfde kamer van het Haarlemse Tribunaal de vroegere kapitein van de Staatsbrandweer H. B. uit Overveen terecht. De zaak werd geschorst voor het horen van getuigen. In middels is deze kamer opgeheven en Za terdag had B. zich voor de vierde kamer te verantwoorden. De secretaris las een lange dagvaarding voor, waaruit bleek, dat B. in de zomer van 1940 veel moeite heeft gedaan, om als offjeier van het Ne derlandse leger in Limburg legergoederen te verzamelen voor de Duitsers, dat hij als commandant van de W.A. een zaal in Gro ningen, waar een voorstelling werd gege ven, heeft laten ontruimen, omdat er iets gezegd was. dat de N.S.B.'ers niet welge vallig was, dat hij is opgetreden als ver bindingsman voor de W.A. in Brussel en dat hij in een gevorderde woning van de gemeentesecretaris van Deurne was gaan wonen, toen B. optrad als hoofd van de beroepsbrandweer aldaar. Kopje koffie met bittere nasmaak De gedetineerde ex-corpschef van poli tie en SD-agent te Deventer P. heeft, toen hij voor een getuigenverhoor in Zutphen was, kans gezien de plaat te poetsen. De bewakers gingen met P. in een res taurant een kopje koffie drinken. P. vroeg en verkreeg verlof even naar de W.C. te gaan. De bewakers hebben hem niet terug gezien N.V. DE HOLLANDSE VOORSCHOTBANK. In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. de Hollandse Voorschotbank te Haarlem werden de ba lans en verlies- en winstrekening over 1946 goedgekeurd. Tot commissaris werd her kozen de heer M. Lugt te Haarlem. Uit het jaarverslag blijkt dat in 1946 161.100 aan voorschotten werd uitgezet; 98.932 werd afgelost en 3.915 werd af geschreven. Aan het einde van het jaar De voorzitter, mr. dr. Sehr&urs, zeide uit J stond in totaal 256.334 uit. Het verlies het dossier de indruk te hebben, dat B. een felle nationaal socialist is geweest en na zijn werk in Deurne in 1943 van me ning veranderd is. In een brief aan J. Ne- ®?rkoorn liet hij zich in 1940 geestdriftig over de Duitsers en hun kameraadschap uit en ook heeft hij geschreven, dat hij tot September 1940 zijn plicht heeft gedaan als Nederlands officier, hetgeen de voor zitter echter betwijfelde. Toen B. in het najaar van 1944 als waarnemend hoofd van de Haarlemse brandweer is opgetre den, heeft hij echter in de illegaliteit goe de dingen gedaan. Men wist natuurlijk niet precies wat men aan hem had. Als verdediger trad op mr. R. K. P. Kalbfleisch, die moest toegeven, dat be schuldigde zich aanvankelijk niet behoor lijk gedragen heeft, waardoor hij zich aan feiten schuldig maakte, welke niet door de beugel konden. Die feiten moet men beschouwen in het licht van de tijd. Daar na is een verbetering geconstateerd. Plei ter verzocht clementie; Het tribunaal zal op 1 November zijn advies bekend maken. over 1946 was 6.192, met de nadelige saldi over vorige jaren wordt dit tezamen 130.179.. Baby vliegt naar Amerika Een baby van zestien maanden uit een Nederlands doktersgezin had een stukje afgebladderde verf in een der longen gekregen, dat volgens specia listen alleen in Amerika langs opera tieve weg verwijderd kan worden. Daar het ministerie - van Financiën alleen voor baby deviezen kon ver strekken is de kleine gisteren alleen per K.L.M.-vliegtuig naar New York vertrokken, onder de hoede van een medereizigster en de stewardess. In Neto York wordt de baby door een dokter afgehaald en per vliegtuig naar Philadelphia gebracht, waar in de* „Temple University Clinic" het stukje verf verwijderd zal worden. In de vishallen zijn tot nu toe houten kisten in gebruik. Men heeft echter aluminium- kisten geconstrueerd die legio voordelen bieden. Deze foto toont een aantal daarvan, in gebruik in de Engelse vissershaven Grimsby. Ook in IJmuiden neemt men e/ een proef mee Mr. Sinitb gaat naar Washington De Filmkring H46 die nu deel uitmaakt van de Haarlemse Kunst Gemeenschap vertoonde Zondagochtend in het Luxor Theater de film „Mr. Smith goes to Wash ington" van de Amerikaanse regisseur Frank Capra. Daarin wordt verteld van een eenvoudige, rechtschape® jongeman die in de politiek terecht komt en tegen de verwachting in ^geen „meeloper" blijkt te zijn,-maar zich met hand en tand verzet tegen de cor rupte opvattingen die hij tegen komt. De film wordt daardoor een pleidooi voor de menselijke rechten en vrijheden en blijkt, hoewel zij ongeveer tien jaar geleden ge maakt werd, in haar algemene strekking weinig aan actualiteit te hebben ingeboet. Het werk is Capra op zijn best: een knap gecomponeerde handeling, een tempo dat nergens verflauwt en toch niet gekunsteld aan doet en tot in de perfectie geleid spel van een grote natuurlijkheid. De phleg- matieke, verlegen en aarzelende James Stuart vormt met de doorgewinterde Jean Arthur een voortreffelijke combinatie, aanknopingspunt bij uitstek voor Capra's brilliante humor. Een keur van voortref felijke artisten is om hen gegroepeerd. Vrijdag twee doden Het Nederlandse legercommuniqué van Zaterdag meldt, dat de Nederlandse verlie zen op 17 October hebben bedragen twee doden, zeven gewonden en een vermiste. Zuiveringsacties werden uitgevoerd op West-Java en Noord-Sumatra. Bij scher mutselingen nabij Probolinggo (Oost-Java) werden enkele tegenstanders gevangen genomen evenals bij Bondowoso. In de Noordoostelijke sector van Noord- Sumatra werden nabij Bohorok 200 ont voerde Chinezen bevryd. Amerikaans radiozanger adop teert meisje uit Vlissingen De Amerikaanse vereniging „Foster Parents Plan for Warchildren", welke reeds meer dan 500 Nederlandse oorlogs wezen adopteerde, heeft vijf Europese kinderen uitgenodigd zes weken naar de Verenigde Staten te komen. Voor Neder land is de keus gevallen op de zesjarige Johanna Leydekkers uit Vlissingen, wier vader bij een bombardement in 1943 om het leven kwam. Haar reiskameraadjes zijn een Belgische, een Italiaanse en twee Engelse oorlogswezen. Begin. December vertrekken de kinderen naar Londen van- waarbij per vliegtuig naar Amerika gaan. Het Vlissingse meisje is geadopteerd door de Amerikaanse radiozanger Jack Smith, van wie zij zes weken de gast is. Een „zwarte" gymnastiekzaal in kasteel Nvenrode Dezer dagen kreeg de afdeling opsporing van het ministerie van Wederopbouw te 's-Gravenhage een vermoeden, dat in kasteel Nijenrode te Bteukelen, waar het N.O.I.B. (Nederlands Opleidingsinstituut voor het buitenland) gevestigd is, een „zwart" gymnastieklokaal werd gebouwd. Het bleek, dat de vermoedens juist waren. Het werk, dat zonder overheidsvergun- ning werd uitgevoerd werd stil gelegd en men maakte proces-verbaal op. De kosten van deze gymnastiekzaal, welke bijna klaar was, bedroegen f 38 000. Vijf jaar voor schipper die Duitse stoorzender bediende Het Bijzonder Gerechtshof te Middel burg veroordeelde de schipper P. C. de L. van W uit Goes, die anderhalf jaar lang gevraagd. Helst Duitse een Duitse stoorzender te Goes heeft be- PrU, p, m Sm-! 650 Aanb waakt en bediend, tot een gevangenisstraf j te richten aan H Boesenach van vyf jaar. p/a. Turfmarkt ia rd. Hrl Haarlemse ondersteunden gedupeerd Een onderzoek van de Haarlemse Bestuurders Bond Het bestuur van de H.B.B. schrijft ons: „Enkele weken terug is de mededeling in de pers verschenen, dat het besluit van de Haarlemse gemeenteraad om aan de minst draagkrachtigen een toeslag te doen ver strekken voor de bijdrage die betaald moet worden terzake contributie ziekenfonds en ziekenhuisverpleging, bezwaren ondervond. Deze mededeling heeft grote teleurstelling verwekt in de kringen van degenen waar de toeslag voor bedoeld was, vooral als men weet dat een dergelijke toeslag in vele plaatsen wel wordt verstrekt. Het bestuur van de H.B.B. heeft ten opzichte van deze aangelegenheid een onderzoek ingesteld en uit het resultaat daa^'an blijkt overduidelijk dat de minst draag krachtigen (waaronder degenen die door de dienst van Sociale Zaken afdeling Ar menzorg ondersteuning ontvangen) hier ter stede in vergelijking met de onder steunden uit andere plaatsen, ernstig ge dupeerd worden. Hoe is de toestand hier ter stede? Als men van Sociale Zaken afdeling Ar menzorg ondersteuning ontvangt en geen lid is van een ziekenfonds en ziekenhuis verzekering wordt van de uitkering, indien het een gezin betreft, niet minder dan een gulden en zestien cent ingehouden op het toch al reeds lage steunbedrag. Voor al leenstaande personen is de korting 58 cent- Deze inhouding was voor het bestuur van de H.B.B. aanleiding om tot een aantal bestuurdersbonden het volgende schrijven te richten: Vanwege de dienst van Sociale Zaken wordt van hen die in ondersteuning zijn bij de afdeling Armenzorg voor de genees kundige verzorging n.l. ziekenfonds en zie kenhuisverpleging wekelijks ingehouden een bedrag van 1.16 gehuwden en 0.58 ongehuwden. Wij zullen het op prijs stel len van u te mogen vernemen hoe deze aangelegenheid in uw gemeente is geregeld. Hieronder volgt een korte weergave van de antwoorden: Ut r e c h t. Zij -krijgen van de dienst Sociale Zaken een reductie van 50% op de premie. Alkmaar. De premie wordt door Maatschappelijk Hulpbetoon betaald zonder aftrek. Den Helder. Van het steunbedrag wordt niets ingehouden. De gesteunden en daarmede gelijk te stellen personen genieten vrije genees- en heel kundige verzorging en ook de kosten van ziekenhuisverpleging komen voor rekening van de gemeente. Den Haag. Door de dienst voor Sociale Belangen worden de volledige kosten voor ziekenfonds en zie kenhuisverpleging vergoed. G r o n in gen. De ondersteunden ontvangen 2'3 voor de premie van het ziekenfonds vergoed. Als regel wordt ziekenhuisverpleging voor rekening van Sociale Zaken genomen. Arnhem. Door Maatschappelijk Hulp betoon wordt van de premie 2 '3 vergoed. Amsterdam. De gesteunden behoeven voor het ziekenfonds en ziekenhuisver pleging niets te betalen, omdat zij koste loos hulp van de gemeente ontvangen. Tot zover de antwoorden, waaruit wel duidelijk blijkt dat de ondersteunden en daarmede gelijkgestelden in Haarlem bui tengewoon stiefmoederlijk behandeld wor den. Dat hierin spoedig verandering moge komen". Lizzv Ansingh exposeert In de Kunstzaal Frans Heerkens Thijs- sen" werd Zaterdag een expositie geopend van schilderijen, tekeningen en aquarel len van Lizzy Ansingh, Riek Wesseling, Ina Hooft, Sierk Schroder Sorella, Piet Spijker, Jan van Tongeren en H. IJkelen- stam. Verder zijn er enige plastieken van Theo v. d. Nahmer, Rudi Rooyackers en Joop van Kralingen. Aart van Dobbenburgh hield een inlei ding, waarin hy het geëxposeerde van tekst en uitleg voorzag. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich K. Alberdïngk Thijm, A. D. Huys- man van het Nederlands kunstverbond en H. van Borssum Buisman, conservator van Teylers museum. De tentoonstelling zal tot 15 November geopend blijven. SCHEEPVAART VINKE. EN CO. Hilversum, 17 Oct. Fernando Noronha gepasseerd. K. N. S M. Zeehond, 17 Oct. te Barranqullla Constantia. 16 Oct. te Santiago. Tiberius. 16 Oct. te Tel Aviv. Venus, 17 Oct. te Jaffa. Slentor. 17 i Oct. te Tel Avlv. Oreon, 17 Oct van Piraeus n. Algiers. Illos, 16 Oct. van Calamata naar Jaffa. Iris. 17 Oct. te Sint Catherines Zaanstroom, 17 Oct. te Jarmen. Orestes. 16 Oct. te Dublin Has' 5. 17 Oct. van Gdynia naar Lysekil. Ardennes. 17 Oct. te Amsierdam. Theseus, 17 Oct. van Gibral tar naar Rotterdam. Deo Duce. 17 Oct. van Ko penhagen naar Odense. Danae. 17 Oct. van LI- vorno naar Napels. Ornen, 17 Oct van Gothen burg naar Halmstad. HOLL. WEST AFRIKA LIJNEN. Con go- stroom. 18 Oct. van Le Havre naar Rotterdam. Amstelkerk, 19 Oct. van Amsterdam naar Ant werpen. Salatiga, 17 Oct. van Bordeaux n. Dakar. HOLL OOST AFRIKA LIJNEN. - Emanctpa- clon. 18 Oct. te Amsterdam. Nljkerk, 16 Oct. te Porto Amelia. Langlee Scott. 15 Oct. te Kaap stad. Aalsum, 18 Oct. van Antwerpen naar Tenerlffe. K. P. M. Batoela, 18 Oct. te Singapore verw. Laatste positie Nederlandse pasaglersschepen, Maandag 20 October: Delftdijk, Vancouver—Rot terdam. 19 Oct. van Cristobal, word: 2 N*ov te Liverpool verwacht. Johan de Witt, Amsterdam —Java. 20 Oct. te Algiers. Kota Gede, passeerde 19 Oct. Gibraltar, wordt 24 Oct. in Hoek van Holland verwacht. Noordam. Rotterdam—New York, passeerde 19 Oct. om 3.20 Scllly Sloterdljk. Java—Rotterdam 18 Oct van Singapore. Veen- dam. 25 Oct. van New York in Hoek van Hol land verwacht. Westerdam, 18 Oct. van New York naar Rotterdam. BINNENLAND Op 1 November ral het vjjf-en-twliitlg Jaar geleden zUn. dat de politierechter cn de kinder rechter hun Intrede deden ln de rechterlijke macht De Vereniging voor Strafrechtspraak zal ter gelegenheid daarvan een bijeenkomst hou den op s November ln de Ridderzaal te 's Gra- venhage. Mevrouw A. D. van Mook—Maureau. de echtgenote van de lultenanl-gouverneur-gene- raal, is Zondagmorgen van Schiphol naar Batavia vertrokken. De sultan van Pontlanak, die geruime tijd In ons land is geweest, is Zondagochtend, ver gezeld van de heer Sayld Bardui ramhan Almns- sawa, hoofdambtenaar bij de Regeringsvoorlich tingsdienst ln Batavia, per KLM-vliegtulg ver trokken. HIJ zal een reis door de Arabische landen maken, waar htj het Nederlandse stand punt inzake de Indonesische kwestie hoopt te verduidelijken. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor te benoemen tot tijdelijk leraar In de geschiedenis aan het Lorentzlyeeum de heer A. Guittart. in de Duitse taal aan de Hogere Bur* gerschool A met vijfjarige cursus de heer A. van der Vrtng te Soest en ln de Russische taa) aan dezelfde school de heer A'. Ktimenko t# "s Gravenhage. Dertien leden van het N.Z.n.-team Jubilerer dit Jaar. ZSj worden gezamenlijk gehuldigd op Woensdag 29 October in de Gemeentelijke Con* certzaa':. De feestelingen wordt een zeer geva rieerd programma met bal na aangeboden. Richting aangeven Een lezer schrijft ons naar aanleiding van het hoofdartikel „Verkeersongeluk ken" in ons blad van 17 October, dat het hem is opgevallen, dat een zeer groot aan tal auto's zonder of met onverlichte rich tingaanwijzers j"ijdt, zodat het voor da andere weggebruikers onmogelijk is er een idee van te krijgen, welke kant deze vier*- wieiers van plan zijn op te gaan Hij voegt er aan toe, dat het hem zee4 wenselijk voorkomt, dat de politie hie* met de nodige nauwlettendheid optreedt Heemstede Voorzitter van Indische Buurt vereniging gaat heen Op Donderdag 23 October houdt de In dische Buurtvereniging in „Het Wapen van Heemstede" haar jaarvergadering welke voor de laatste maal door de heer J. Neeskens als voorzitter zal worden ge leid. In de vele jaren dat de heer Nees kens de Indische Buurtvereniging heeft geleid, heeft hij zich zeer grote verdiensten verworven en onder zijn voorzitterschap heeft hij duizenden kinderen met uitstap jes en St. Nicolaasfeesten onvergetelijke genoegens bereid. Daarom zien bestuur en leden de heer Neeskens slechts node als voorzitter gaan en het laat zich aanzien, dat hij op de laatste vergadering zal wor den gehuldigd door vele ouders, als dank voor wat hij gedurende zoveel jaren met onverflauwde energie voor de kinderen heeft gedaan. Feestavond der K3 M.V. Op een feestavond van de K.J M.V. te Heemstede werd de oud-voorzitter, de heer J. Preyde, door zijn opvolger, de heer J, Drayer. gehuldigd voor het vele en goede werk, dat hij gedurende zoveel ja ren als lid en voorzitter voor de K.J.M.V. verricht had- Als bewijs van erkentelijk heid ontving de heer Preyde twee fraaie boekwerken en zijn echtgenote bloemen. Vooraf had de Vlaming Lode van Gent een causerie over Vlaamse humor gehou den. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: A R Emons en D de Groot. E G de Boer en E J Schluter GETROUWD: W C Harthoorn en W G M. Buscnman S. Morel en J Donkers. W. E S. Hüner en J. Elffers BEVALLEN: T A M. Fornler—Hoelen (z.) OVERLEDEN A. Huisman. 74 j. Bloemendaal Verrassing voor zieken Verscheidene zieken te Bloemendaal wer den Zondagmiddag verrast, toen meisjes en jongens van de Zondagsschool en Jeugd- kapel een herfstgroet aanboden, vergezeld van een opgemaakt fruitmandje. Deze at tentie werd ten hoogste gewaardeerd! N.I.W.I.N.-AVOND Ten bate van de Kerstpakketten-actie wordt er Donderdagavond 30 Oct. in het Jeugdhuis en N.I.W.I.N.-avond gehouden, waarop een elk wat wils programma ge bracht zal worden, dat is samengesteld door Bloemendaals Toneel. Medewerking wordt o.a. verleend door de militaire band van de Stormschool „Wildhoef". Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Vrijdag 1% uur Koninklijke Olie. 483 478 306 *6 307 393 395*4 I79y2 179 Nederlandse Ford 415 Nederlandse Kabel 312 311 Calvé certificaten 186 183 Scheepvaart-Unie 197 198 Holl.-Amerika Lijn 185*6 186 Deii Maatschappij 170 178 H. V. A 244 254% A'dam Rubber 165*6 177 Ned. Handel Mij. 143 144% N.-I. Handelsbank 108*6 115*6 Billiton Mij 11. 408 415 LEVERT ZO SPOEDIG MOGELIJK UW KOLEN. BONNEN 76—77 in bij een vertrouwd adres dus bij BRANDSTOFFENHANDEL PULSLAAN 3 - TELEFOON 14203 Tevens droog aanmaakhout en houtskool. BANKETBAKKERIJ. Voor direct gevraagd: een derde bediende een Jongen voor bakkerij- en loopwerk. Voor 6 u. H, Ferd. Kuipers. Barteljorlsstraat 22. Snelwegers „DE ZES" Dit voorraad leverbaar Handel. Reparatie Onderh„ Abonnementen SPAARNE 78. Telcf. 21818. Halfweg (Haarl)-Alkmaar Gevr.flinke woning ln Half weg. Haarlem of om? tegen flinke woning ln Alkmaar of Helloo Adres: Stationsweg 11, Alkmaar, Voor geldbelegging HUIS te koop gevraagd op nette stand te Haarlem. bJJ voorkeur aan een der Singels of omtrek Kleverlaan Brieven H. Bakker, Prinsengracht 1073 Amsterdam C. Huis aangeboden Bovenhuis aangeboden ln Let- den-Zuld. 5 min v. tramhalte kamer on suite, keuken, 3 slaapkamers, zolder en bulcon Huurprijs f 7 p w. ln rul! v'. derg beneden- of bovenhuis ln Haarlem of omgev Brieven aan J, de Koning. 81tterlaaa 62ALelden,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3