Oud paard van ial Overheid in bollenstreek accoord met opheffing van de tramlijn Brazilianen worden aangespoord tot „spontane reactie" op regeringsbeleid De nieuwe bonnen Wereldnieuws DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Het feit, dat twee landen besluiten op te houden met hun normale vriendschap pelijke, zakelijke omgang via de diploma tieke kanalen en er toe overgaan, elkaar te negeren, is altijd een teken geweest van internationale spanning en heeft deswege steeds een onbehagelijke bezorgdheid met zich gebracht maar afgezien daarvan is de breuk tussen Brazilië en Chili enerzijds en de Sovjet-Unie aan de andere kant zeer geschikt om het spannende in de in ternationale situatie, waarvan ieder zich langzamerhand bewust wordt, in concre ter vorm voor de ogen der wereld te bren gen. De eenzijdige actie van de twee Zuid- Amerikaanse staten, waardoor de directe relaties tussen hen en Rusland op alle ge bied plaats maken voor indirecte, hoogst noodzakelijke formaliteiten via een be vriende regering heeft een onprettig bij smaakje, waarvan de bitterheid zelfs de meest verbeten vijand van de Sovjet-Unie moet opvallen. Wanneer men gaat analy seren, wat deze stap in de huidige wereld situatie betekent en hoe ontmoedigend, provocerend hij werken zal op de ver schillend georiënteerde volken, vraagt men zich af of deze diplomatieke ibreuk in het onderhavige geval wer kelijk het enige alternatief en de meest- doelmatige geste was. Het is volledig bekend dat zich in de wereld een ernstige tweespalt heeft ont wikkeld en het is zo mogelijk nog volle diger gemeengoed dat de twee partijen hun uiterste best doen om de meest-gun- stige posities in te nemen voor de komen de krachtproef een krachtproef die naar alle waarschijnlijkheid op economisch terrein zal worden uitgevochten en op dit ogenblik niet de gestalte van een ko mende oorlog heeft aangenomen. Maar er is een grote mate van koelbloedigheid en overleg, verantwoordelijkheidsgevoel en verstand voor nodig, aan beide zijden, om die proef niet metterdaad in een militaire krachtmeting te doen ontaarden. Hoe hopeloos-recalcitrant en provocerend sommige staatslieden, vooral uit Oost- Europa soms tijdens hun diplomatieke spel ook optreden, men zal niet kunnen ontkennen dat zij alle, tot nu toe, zelfbe heersing hebben getoond wanneer het er op aankwam, een directe oorlogsaanleiding te aanvaarden of uit de weg te gaan Het doet er weinig toe, of die zelfbeheersing op gegeven momenten werd vergemakkelijkt door een nog gro tere aan de andere zijde een feit is, dat alle naties tot nu toe zorgvuldig verme den hebben, de in internationaal diploma tiek verkeer aangewezen en gebruikelijke weg te verlaten en hun toevlucht te zoe ken in internationaal-anarchistische me thoden, die een strenge reactie noodzake lijk zouden maken. Thans is die procedure onderbroken. De enigszins ouderwets en nutteloos aandoen de dramatiek van het wereldtoneel, zoals die in vooroorlogse jaren helaas gebrui kelijk werd, is door twee Zuid-Amerikaan se staten van stal gehaald en opnieuw met pathos opgevoerd. Het is een daad, waar voor niemand bewondering kan hebben die vervuld was van de hoop, dat de nieu-, we, na-oorlogse diplomatie met verstan diger en doelmatiger middelen zou gaan werken. Die hoop hebben vele mensen ge koesterd en velen koesteren hem nog, ondanks de verschijnselen die hun best doen er op te wijzen, dat hij ijdel is. Het lijkt, of de Zuid-Amerikaanse „initiatief nemers" de taal van de tijd niet hebben verstaan, en in hun haast voorbij rennen aan de diplomatieke evolutie, welke in weliswaar gebrekkige vorm in de UNO gestalte heeft gekregen. Niemand kan ontkennen, dat de UNO een product van die evolutie was en is, ondanks haar jammerlijke gebreken. Het is zelfs zo, dat die jammerlijke gebreken zekere tekenen behoorden te zijn van de noodzakelijkheid en waarschijnlijkheid ener verdere évo- lutie op het terrein der internationale ver standhouding. Hoe moet de voorzitter der Algemene UNO-vergadering, Aranha, zich voelen, wanneer hij in de kring der As semblee het woord moet verlenen aan een Rus, terwijl hij zelfBraziliaan is? Kunnen twee mensen, die elkaar heb ben dood verklaard, via een vereniging overeenkomsten met elkaar sluiten waar- doofitzij bijvoorbeeld beloven, elkander in nood bij te staan? Het lijkt moeilijk maar in de UNO is deze situatie thans volledig tot een probleem gegroeid. Het Handvest verenigt de naties irrdwingende overeenkomsten van bijstand en eenheid. Brazilië, Chili en Rusland zijn UNO-leden en ondertekenden het Handvest. Buiten de ideële banden der UNO spelen zij thans het oude spel van roofridders op geïso leerde ibergkastelen, die elkaar naar het leven staan en elkaar het operatiegebied voor hun kostwinning betwisten. Het ambacht van roofridder is sterk verouderd, sinds er nationale wetboeken en nationale rechtspraak zyn. Waartoe zou men zich dan, als een moderne Don Qui- chotte, in een harnas hullen en dreigend door de schietgaten van een ruïne gaan zitten kijken? Zeker, op internationaal terrein zijn er nog geen wetboeken en nog geen rechters maar er wordt sterk en doelbewust in die richting gestreefd en trouwens: Zijn er in Neurenberg niet diverse „roofrid ders" op internationale wijze berecht, na dat hun kastelen op internationale wijze waren gesloopt? Dat was een unicum maar ook een precedent. Dat was waar schijnlijk de enigszins geforceerde uiting van een levende gedachte en een levend verlangen omtrent een ontwikkeling, die algemeen wordt verwacht. Thans zijn er diplomatieke betrekkingen verbroken en gezanten terug geroepen. De indruk daarvan op de wereld is er niet langer een van ontzag, zoals vroeger wel eens het geval was. Het is eerder een in druk van pijnlijke ontmoediging over een duidelijk symptoom van onverstand, die nog versterkt wordt door het feit, dat de hele geschiedenis zo duidelijk het stempel van enscènering draagt. Het is goed recht van ieder land, dat meent in binnenlandse veiligheid bedreigd te worden, die bedrei ging te liquideren. In Zuid-Amerika lijken het de communisten te zijn, die.de drei ging vormden. De toneelachtige démarche tegenover Rusland was blijkbaar noodza kelijk om met meer gestrengheid tegen deze dreiging te kunnen optreden. Dit heeft waarschijnlijk Washington zelfs niet bedoeld: het strijdt met de principes van de Amerikaanse diplomatieke strategie. De overijlde, verhitte gemoederen der Zuid-Amerikanen zijn wellicht door de teugels gebroken maar zij hebben er nie mand een plezier mee gedaan. J. L. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM T, 301.5 M. 7.00, 0.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Operamuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Kamermuziek van. Haydn. Mozart en Chopin. 10.00 Morgenwijding, 10 20 Balletmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Platen. 11.15 Voordracht. 11.30 Marsen en walsen. 12.00 Operamuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport agenda. 12.38 Dansorkest. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Kookkunst. 14.20 London symphony van Williams. 15.00 Ons volk in zijn dichters. 15.20 Platen. 15.30 Orgel. 16,00 Platen. 16,30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel en zang. 17.20 Bespreking van Iberia" van Debussy. 18,30 Strijdkrachtenpro gramma. 19.00 Praat u rustig verder. 19.15 Ac cordeonorkest. 19.30 VPRO-lezing 19.50 „Tien voor acht". 20.05 Sonate van Richard Strauss. 20.30 Het probleem van het leven (IV). 21.00 Pla ten. 21.30 Lekenrechtbank. 21.50 Pianomuziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22,40 Mej. dr. N. A. BrulnJng. 22.45 Avondwijding. 23.15 Concert voor viool en or kest van Beethoven. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00, 13 00, 19 00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orgel, 7.4S Woord voor de dag. 8,15 Platen. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Sym- phonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en plano. 11.30 Harmonieorkest. 12.00 Franse koorzang. 12.15 Metropoleorkest. 12.30 Weerbe richt. 13.15 Musette-orkest. 14,00 Pandoratrio. 14.20 Fragment uit „Gesloten grenzen". 14.40 Platen. 15 00 Kamermuziek van Bach, Mozart en Ravel. 16.00 Declamatie. 16.20 Pianoduo; 16.50 Ensemble Lachman, f7.20 Serenade in C. van Tsj al kofski. 17.45 Kleine melodie uit een grote stad 18.15 Geen alcohol bij snelverkeer. 18.20 Platen. 18.30 Geestelijke liederen. 18.45 Causerie ds. F Visser. 19.15 Veredeling van tuintoouwge- wassen 19.30 Actualiteiten. 19.45 Lezing F. F, van der WeiJ. 20.05 Proloog. 20.15 Engelse orkest muziek. 20.45 Luisterspel „De Wartburg". 21.30 Engelse gewijde muziek. 22.00 Vragen aan voor bijgangers. 22.30 Viool-sonate van Debussy. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. 23.40 Zang met orgel. UiNrlV.Mim GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN „Franse socialisten tussen twee tofalitairen" De Gaulle zal wellicht referendum uitlokken Monsieur Robert VercEer, de assistent van Leon Blum en lid van het partijbe stuur van de Franse Socialistische Partij heeft volgens de Daily Herald verklaard: „Het succes van de Gaullisten is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de rechtervleugel, die voor de oorlog ver deeld was in een aantal splinterpartijen, voor het e#rst een man van nationaal prestige heeft gevonden, die in staat was deze te verenigen en ten tweede aan de algemene ontevredenheid in het land. De Parijse transportstaking heeft de Gaulle in de hoofdstad 100.000 stemmen opgeleverd door de ontevredenheid, die zij veroorzaakt had". De socialistische partij hoeft zich over de resultaten geen zorgen te maken. Haar stemmenaantal is sinds de algemene verkiezingen in November 1946 iets vooruitgegaan. Dit toont aan, dat een toenemend aan tal mensen zich realiseert, dat de socia listische partij het -enige bolwerk vormt tegen het totalitairïsme-Gaullisme aan de ene kant. communisme aan de andere". De Londense Times verdiept zidh in gissingen omtrent de volgende stappen van de Gaulle en zegt: „De grondwet schrijft voor dat veran deringen er in slechts door een meerder heid van twee-derde van de Nationale Vergadering of door drie vijfde vail beide kamers kunnen worden aangebracht. Een voorstel om de grondwet te veranderen dat slechts door meer dan de helft van de Nationale Vergadering wordt voorgestaan, moet door middel van een referendum aan het volk worden voorgelegd. In de tegenwoordige „Assemblee" hoeft de generaal er niet op te hopen tweeder de van de afgevaardigden achter zich te krijgen. Men kan dus aannemen, dat het zijn eerste doel zal zijn om de 51 procent voor zich te winnen, die hij nodig heeft om een referendum uit te lokken. Alleen dan zou een algemene parlementsverkie zing mogelijk zijn. Een oordeel dat zich baseert op de gemeenteraadsverkiezingen moet de verdedigers van de tegenwoordige grondwet dus - wel in staat van alarm brengen. Indien en men gelooft dat dit waar schijnlijk is generaal de Gaulle er in zal slagen vele socialisten achter zich te krijgen, dan kan hij zeker zijn van de no dige steun om een referendum te verkrij gen en te winnen. Dit referendum zal waarschijnlijk ko men in de vorm van een beroep op het volk om generaal de Gaulle persoonlijk „aan de macht" te brengen, veronderstelt de Manchester Guardian tenslotte. N.Z-H. CONTRA „TRAMARCHIEF" In ons blad van Zaterdag hebben wij de ar gumenten van de „Stichting Tramarchief", die zich tot tolk maakt van al diegenen, die tegenstanders zijn van de vervanging van tram- door autobuslijnen, opgesomd. De directie van de NiZ.H. is tegen de voorstelling van zaken, die „Tramarchief" in haar orgaan en in een brochure over de voorgenomen opheffing van de tram lijn Haarlem-Leiden en de stadslijn te Haarlem geeft, in het geweer gekomen. „Wij hebben er niets tegen, dat „Tram- archief' bezwaren heeft tegen de voorge nomen reorgnisatie, zo schrijft ons de di rectie der N.Z.H., wèl tegen de wijze waarop het zijn actie voert". Volgens de leiding der tramwegmaat- sdhappij worden in de artikelen der te genstanders enkele kardinale fouten ge maakt. Er zijn voor de uitvoering van de autobusdienst geen 75 bussen nodig, io- als het „Tramarchief" beweert en wan neer in het „spitsvervoer" op bepaalde lijnen thans nog niet in voldoende mate kan worden voorzien, ligt dit niet aan de exploitatievorm maar alleen aan het feit, dat nog geen enkele maatschappij over voldoende autobussen beschikt. En, zo merkt de tramdirectie op, het is toch economisch niet verantwoord alleen voor -het verwerken van de seïzoenspitsen in de bollentijd een tramlijn aan te hou den. Kortere reisduur. De schrijver van de gewraakte brochure heeft gezegd, dat de reisduur tussen Haar lem en Leiden niet verkort kon worden. Scheepsschroef nog steeds de attractie van Zevenbergen De reserveschroef van de „Willem Ruys" welke Zondag in Zevenbergen, op weg van de fabriek in Drunen naar Rotterdam is blijven steken, staat nog steeds op het marktplein in Zevenbergen. Verder trans port zal alleen mogelijk zijn, als de trans portonderneming een vergunning krijgt van het ministerie van Verkeer en Water aat. De schroef trekt in Zevenbergen zoveel belangstelling, dat de politie het gevaarte liever vandaag dan morgen ziet vertrek ken. De directie van de N.Z.H. stelt daartegen over uitdrukkelijk vast, dat, zonder over schrijding van de maximum-snelheid, deze met 20 minuten verminderd kan worden. Ook kan het tramtracé niet met „redelijke kosten" verbeterd worden. „Dat de omzetting van tram in autobus de Haarlemmers berooft van een zeer goedkoop transportmiddel, is al evenzeer onjuist. Als men, om slechts een voorbeeld te noemen, per bus van Bloemendaal naar Heemstede kan reizen voor 10 cent, dan kan niet worden gezegd, dat de Haarlem se burgers zo slecht af zijn", meent de directie, die de opvatting, dat haar maat schappij 'slechts geëxploiteerd wordt in het financiëel belang der Nederlandse Spoor wegen met verontwaardiging van de hand wijst. „De N.Z.H. onderhoudt alleraangenaam ste relaties met de bollenstreek en be langrijke plannen worden steeds met de Overheidsorganen in de streek behandeld. Ook het tegenwoordige reorganisatieplan is met de daarbij betrokken burgemeesters besproken en allen hebben zich accoord verklaard met de omzetting van de tram lijn Leiden-Haarlem en van lijn 1 in een autobuslijn". Intussen was de, volgens de directie der N.Z.H. op unfaire wijze, gevoerde actie van het „Tramarchief" voor de tramweg maatschappij aanleiding de relatie met deze stichting te verbreken. Extra-ï>ïaatsen voor EDO-Feyenoord De belangstelling voor de Zondag in het Noor der Sportpark te spelen voetbalwedstrijd EDO— Feijenoord is zo groot, dat alle plaatsen in voor verkoop uitverkocht zijn. Daarom is besloten staantribunes bij te bouwen, waarmee vanmor gen begonnen is. Daardoor is het mogelijk nog 2700 belangstellenden In de gelegenheid te stellen de wedstrijd bij te wonen. In totaal zullen onge veer 13.000 bezoekers aanwezig zijn, als alle kaarten gekocht zijn. Het bestuur van E'DO rekent erop dal- het publiek zal mee werken door op tijd naar het veld te gaan. C. RUTTEN VERONGELUKT. Woensdag avond ls de bekende motorrenner Ohr. Tb. Rut- ten wonen-db te Graetheide-Geleen in de nabij heid van een. stikstofbindingsbedrijf in volle vaart tegen een boom gereden. Hij Mep een schedelbreuk op en werd naar de verbandkamer van de staatsmijn „Maurits" vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Communistisch blad werd „uitgekleed" De Braziliaanse stap tot het verbreken van de betrekkingen met de Sovjet-Unie beduidt, naar men te Rio de Janeiro meent te moeten aannemen, dat strengere maat regelen genomen zullen worden ter uit schakeling van de grote communistische invloed in Brazilië, die de regering zorgen baart en mogelijk ook het begin van een anti-communistische campagne op het Westelijk halfrond. Brazilië, het eerste land in Zuid-Ameri ka, dat betrekkingen met de Sovjet-Unie aanknoo-pte, is nu het eerste Zuid-Ameri kaanse land, dat deze betrekkingen heeft verbroken, waarbij het dus de leiding blijft nemen in de strijd tegen het communisme in Latijns Amerika, die in Juni werd in gezet toen de Braziliaanse communistische partij buiten de wet gesteld werd. Ofschoon de Braziliaanse pers de laat ste dagen een verbreking der betrekkingen met de Sovjet-Unie heeft geëist, werd het nieuws hiervan door de man-in-the-street nuchter opgevat. Het communistische blad Tribuna Popular noemt de stap „het ge volg van Amerikaanse druk". Na de officiële bekendmaking van het bericht, werd via luidsprekers de tekst van de Braziliaanse regeringsverklaring herhaaldelijk omgeroepen, teneinde de Bra zilianen te doordringen van „de agressieve en schandelijke houding der Russen". Laat EERSTE KAMER in de avond drong een menigte het gebouw van de Tribuna Popular binnen en ver nielde de installaties. Dit was de eerste reactie van het publiek, dat voordien bijna apathisch was. Ook Tsjeclioslowaküe. Op het Chileense gezantschap in Den Haag is het officiële bericht ontvangen, dat de Chileense regering de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije heeft verbroken. Q-03 Boter Q-01 Vlees Q-02 Vlees Q-01 Melk Q-03 Melk Q-02 Diversen Q-03 Reserve Q-04 Reserve Q-06 Reserve Q-ll, Q-12 Vlees Q-13, Q-15 Melk Q-ll Diversen Q-12 Diversen Q-13 Reserve Q-14 Reserve Mr.G.J van Heuven Goedhart geïnstalleerd (Van onze parlementaire redacteur) Het enige belangrijke in de korte open bare vergadering van de Senaat was na een tweetal hamerstukken de beëdiging v^n mr. G. J. van Heuven Goedhart, die dé plaats inneemt welke opengekomen is doordat de heer N. A. Stufkens naar de overzijde van heit Binnenhof is verhuisd. Met mr. Van Heuven Goedhart doet de der de dagblad-hoofdredacteur zijn intrede in de Eerste Kamer, waarvan namelijk reeds zijn collega's H. Algra (A.R.) en A. J. Koe- jemans (Comm.) deel uitmaken. Mr. Van Heuven Goedhart brengt bo vendien het aantal oud-ministers in de Se naat op vier. Drie oud-ministers, de heren P. A. Kerstens, mr. H. A. M. T. Kolfschoten en ir. F, C. M. Wijffels hebben reeds zitting in dit college. Britse studiebeurzen voor Nederlanders (Van onze Londense correspondent) De British Council heeft aan 256 bui tenlanders, waaronder 7 Nederlanders, studiebeurzen verleend om gedurende een jaar hun wetenschappelijke kennis op ge specialiseerde gebieden -in Engeland te verrijken. Deze uitnodiging werd' tot de volgende Nederlanders gericht: dr. D, W. van Bek- kum, tweede assistent aan het bacteriolo gisch laboratorium der kliniek voor in terne geneeskunde te Leiden; D. Bijl, as sistent aan het Kamerling Onnes-labora- torium te Leiden; dr. A. A. Prins, leraar in het Engels aan het gymnasium te Lei den; dr. P. Muilender, leraar in de wis kunde te Apeldoorn; mr. G. M. F. R. Nu- chelmans, student in de philosophie te Nijmegen; A. H. Paap. student in de papy rologie te Utrecht; W. A. Verbon, beeld houwer te Rotterdam. Drie doden, tien gewonden in Indonesië wordt gemaakt. Het rantsoen boter voor Van officiële zijde wordt gemeld, dat de kinderen van 05 jaar wordt niet ge- Van 26 October tot en met 8 November zijn de volgende bohnen geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie Q). Q-01 Brood 800 gram Brood. Q-01 Boter 125 gram Boter. Q-02 Boter 125 gram Margarine of 100 gram Vet. 250 gram Margarine of 200 gram Vet. 100 gram Vlees. 400 gram Vlees. 4 liter Melk. 6 liter Melk. ■05 Melk61/2 liter Melk. 1-01 Diversen 100 gram Kaas of 125 gram korstl. kaas. 50 gram Cacao. 1600 gram Brood. 200 gram Kaas of 250 gram korstl. kaas. 800 gram Brood. Bonkaarten KD, KE 711 (serie Q). Q-ll Brood 800 gram Brood. Q-ll Boter 250 gram Boter. Q-12 Boter 125 gram Margarine of 100 gram Vet. 100 gram Vlees. 10 liter Melk. 100 gram Kaas of 125 gram korstl. Kaas. 50 gram Cacao. 800 gram Brood. 100 gram Rozijnen (Voorinlevering). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 712 (bijzondere arbeid, a.s. moe ders en zieken) (Serie Q). Q-21 Brood 800 gram Brood. Q-21 Boter 250 gram Boter. Q-22 Boter 250 gram 'Margarine of 200 gram Vet. Q-21 Melk 5 liter Melk. Q-21 Vlees 300 gram Vlees. Q-22 Vlees 100"gram Vlees. Q-21 Kaas200 gram Kaas of 250 gram korstl. Kaas. Q-21 Eieren 5 Eieren. Op de bonnen voor melk mag eerst op Maandag 27 October worden gekocht. De bonnen Q 14 Reserve voor rozijnen moeten uiterlijk Zaterdag 8 November bij een détaillist worden ingeleverd. Nog 100 gram vlees extra De paar koudere dagen in het begin van deze week hebben het aanbod van slacht vee plotseling doen toenemen. Teneinde het aangevoerde vlees te kunnen verwer ken, wordt boven het rantsoen van 500 gram dat in de bonnenlijst van heden is opgenomen nog een rantsoen van 100 gram beschikbaar gesteld voor personen van 5 jaar en ouder. Van 24 October tot en met 8 November is derhalve op bon Q-03 Vlees 100 gram vlees of vleeswaren ver krijgbaar. Margarine inplaats van boter De voor deze winter gereserveerde boter- voorraad maakt het niet mogelijk het aan deel boter in het totale vetrantsoen ongewijzigd te handhaven. Een aantal keren zal voor personen van 5 jaar en ouder 125 gram boter in het veertiendaagse rantsoen vervangen moeten worden door 125 gram margarine, zodat voor deze groep het rantsoen dan geheel uit margarine of vet bestaat. Deze omwisseling zal voor de eerste maal geschieden in het rantsoen, dat in de bonnenlijst van 6 November bekend Nederlandse verliezen op 21 October vol gens tot dusverre ontvangen berichten heb ben bedragen: 3 gesneuvelden én 10 ge wonden. Op verschillende plaatsen werden benden verdreven en uiteengejaagd. In de omgeving van Garoet werd bovendien een hoeveelheid dum-dum-munitie buit ge maakt. De „Willem Ruys" start zonder feestvertoon De directie van de Rotterdamse Lloyd heeft besloten het in de vaart komen van het nieuwe vlaggeschip „Willem Ruys" niet gepaard te doen gaan met enige fees telijkheid, niet alleen uit de overweging dat de tijdsomstandigheden feestvertoon moeilijk gedogen, maar ook omdiat door allerlei tegenslagen de werkzaamheden voor de voltooiing nog dermate omvang rijk zijn, dat de beschikbare tijd ten volle gebruikt zal moeten worden. Men kan niet het risico lopen, da<t het schip op de thans op 2 December vastgestelde vertrekdatum niet gereed zou zijn. Wel zal een technische proeftocht wor den gehouden van 15 tot waarschijnlijk 19 November. Hieraan zal echter uitsluitend worden deelgenomen door diegenen, die bij de bouy/ betrokken zijn geweest en door een aantal leden en oud-leden van het per soneel der maatschappij. Panda en de Meestervlieger 81. Oehoe stuurde zijn brandende machine met vaste hand recht op de oppervlakte van het water af. En zo kon het niet uit blijven, dat de machine met een luide plons sissend en rokend onder de oppervlakte van de zee verdween. Nu is het niet ge woon, dat een vliegtuig onder water vliegt. Ik weet, dat dat niet dikwijls voorkomt, maar als er soms iemand is, die het niet gelooft moet hij maar eens naar de teke ning kijken, dan zal hij zien. dat het echt gebeurd is. Oehoe's oude kist dook een eindje, de vlammen doofden sissend xiit en direct daarop trok Oehoe de neus van zijn machine weer omhoog, zodat hij met onge veer dezelfde vaart weer boven water uit schoot. ,,Dat is alles, leerling!" zei Oehoe tevreden. „De brand is geblust, zoals je zeker- op zult merken! De kist is een beetje nat, maar dat droogt wel weer. En nu: Voorwaarts! Naar de overwinning „Blub-blub!" was alles wat Panda kon zeggen. wijzigd. Brandstoffen voor kantoren en werkplaatsen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Eén eenheid 7e periode" tot en met' „Eén eenheid 12e periode" van de brandstoffenkaarten WA 707 elk geldig zijn verklaard voor het kopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voorts zijn de bonnen „Vijf eenheden 7e periode" tot en met „Vijf .eenheden 12e periode"- van de brandstoffenkaarten WB 707 elk geldig verklaard voor het kopen van vijf eenheden vaste brandstof fen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de brandstoffenkaarten gemerkt WA en WB zijn uitgereikt aan niet-particuliere huisbrandverbruikers, die daarvoor in aan merking komen (kantoren en werkplaat sen) Hagenaars pleegden inbraken in het Gooi Van de vele inbraken, welke de laatste tijd in het Gooi gepleegd worden, is thans een aantal opgelost. In Bussum werd des avonds in het Brediuskwartier ingebroken in een villa, welker bewoners op het ogen blik in het buitenland vertoeven. De in braak werd ontdekt door de huisbewaar der, die toevallig de woning binnenkwam. Ontvreemd waren enkele Perzische kleden, een radiotoestel en een aantal kleding stukken. Bij een onmiddellijk door de po litie ingesteld onderzoek op de rijksstraat weg werd een auto aangehouden, waarin zich de vermiste goederen bevonden. De beide inzittenden, afkomstig uit Den Haag, werden gearresteerd, waarna de politie in Den Haag een onderzoek instelde ib de woning van deze beide inbrekers. Vele goederen, afkomstig van in het Gooi gepleegde diefstallen, trof men hier aan. Het verdere onderzoek voerde de poli tie naar twee andere Haagse percelen, waar men nog twéé inbrekers aanhield. Ook hier kwamen in het Gooi gestolen goederen voor de dag. De inbrekers, die in het bezit waren van een groot aantal inbraak werk tuigen zoals rubberhandschoenen en een vloeistof om vingerafdrukken te verwijderen, trok ken er vrijwel iedere avond in de auto op uit om in het G-ooi te gaan inbreken. Zij zijn goéde bekenden van de politie en hebben reeds zestien veroordelingen achter de rug. Bezoek van Prins Bernhard uitgesteld Bij de Stormschool Bloemendaal is be- •icht ontvangen dat Prins Bernhard ver hinderd is Vrijdag een bezoek aan „Wild hoef" te brengen. Het bezoek is tot latere datum uitgesteld. „De eerste Walvisvaart van de Willem Barendsz, door dr. A. MELCHIOR. Uitgave: Gottmer, Haarlem, Het boek over -de eerste reis van de Willem Barendsz, dat zoveel stof heeft doen opwaaien, omdat dr. Melchior, de scheepsarts, er een aan tal misstanden aan boord ln signaleert, is niet alleen uit dat oogpunt Interessant. Het is een zeer smakelijk geschreven en al even smakelijk door de schrijver geïllustreerd relaas van al wat er met. de walvisvaart samenhangt. Het geef) een beknopt overzicht van de Nederlandse wal visvaart in vroeger jaren, het vertelt van he4 tot stand komen van deze expeditie, van de walvis en zijn vreemde gewoonten, van de ma nier waarop men deze kolos van de zeeën aan boord krijgt, bewerkt en „uitbeent", De einde loze, ijzige Poolzee wordt er in beschreven en het hele boek wekt herinneringen op aan oude reisverhalen uit de tijd, dat de Nederlanders ovei de zeven zeeën rondplonlerden. Een zeer aanbevelenswaardig boek, al was het alleen maar omdat het een duidelijke kijk geeft op het harde bedrijf, dat de walvisvaart is.. Muziek Willem Andriessen gaf een feestconcert Zaterdag aanstaande wordt Willem An driessen zestig, een mijlpaal in het leven van een kunstenaar, die niet onopgemerkt kan worden voorbijgegaan, en zeker niet wanneer het een artist betreft van zijn gehalte. Er staat dan, ook wel het, een en ander te zijner eer te gebeuren. Onder tussen is hij zelf ook reeds van wal ge stoken met een tournee, en Haarlem, An- driessen's geboortestad kreeg daarvan de primeur, alsof hij dankbaar getuigen wilde, dat die zestig jaar hier een aanvang ge nomen hebben. Het feestconcert in Haarlem is te plots opgekomen om een huldigings-comité samen te stellen op brede basis: maar ter elfder ure is dan toch iets gedaan om de jubilaris de goede wensen van vrienden en vereerders uit zijn vaderstad over te brengen. Ondergetekende had die taak als tolk van het publiek op zich genomen en het werd als 't ware een gezellige ontmoe ting op het podium, want Andriessen knoopte er een allerhartelijkst babbeltje aan vast, waaruit wel heel duidelijk bleek dat Haarlem een ruime plaats in zijn hart heeft. En dit werd nog op zeer innige wijze bevestigd, toen hij na een daverende ovatie, tot besluit- van de avond als toe gift een improvisatie ten beste gaf op een thema van wijlen zijn va-der, en hij zo doende de sfeer opriep van zijn jeugdjaren aan Bakenessergracht en- Jansstraat. Daar sprak niet alleen de kunstenaar, maar ook de dankbare zoon van een vader, die hem zijn vroegste muzikale indrukken bezorgde. Ik ben er zeker van dat Andriessen dat op geen enkel ander podium doen zal; het kon alleen hier gebeuren, een paar stappen van zijn ouderhuis vandaan. Daarom was dit moment ook zo zeldzaam treffend. Het concert zelf toonde ons Willem Andriessen in zijn volle kracht als bezield en bezielend hersehepper van Bach (Pre lude en#fuga in cis en Partita no. 1), Beethoven (op. 7) en Chopin (Sonate in bes en Polonaise in As). Zonder jacht op uiterlijk effect en succes werd daar op het toetsenbord een belijdenis gegeven van levensernst, diepte van gemoed, kinder lijke blijheid en mannelijke kracht. De een voud en de natuurlijkheid die Willem An driessen zo zeer kenmerken, uitten zich, als steeds, in een onbevangen en eerlijk interpreteren van zijn geliefde meesters van het klavier: Bach, Beethoven, Chopin. Moge de grote kunstenaar nog lang met een goede gezondheid zijn sterk herschep pingsvermogen behouden. JOS. DE KLERK. W eermachts aannemers veroordeeld I-Iet Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft de gebroeders H. J. W. en D. J. W. respectievelijk fot drie jaar met aftrek en een jaar en zes maanden met aftrek veroordeeld, Beide verdachten zijn voor het leven ontzet uit de burgerlijke en politieke rech ten. Als firmanten van een aannemersfir ma hadden zij gedurende de Duitse be zetting werkzaamheden verricht ten be hoeve van de Duitse weermacht. Zij had- jden zich beschikbaar gesteld voor het doen bouwen van barakken, scherfaf- I werende muren, bunkers, mitrailleurnes ten en geschutsstellingen. Voorts hadden zij wegen aangelegd bij de vliegvelden Schiphol, Schellingwoude en op het eiland Texel. Twee firmanten van het aannemersbe drijf G. K., beiden uit Amsterdam, wer den op grond van een gelijkluidende ten lastelegging elk tot drie jaar met aftrek en ontzetting uit de burgerlijke en poli tieke rechten veroordeeld. Ernstig. Tijdens een persconferentie heeft de Belgische minister van volksgezondheid, Ver bist, verklaard, dat. de kindersterfte in Bel gië een zeer ernstige vorm heeft aangeno men Hij wees er in dit verhand op, dat tegenover ieder Nederlands kind. dat in het eerste levensjaar sterft, er in België twee Overlijden. Slippertje. Luitenant Philip Mount'batten. de verloofde van Prinses Elizabeth van Enge land, werd Woensdagavond licht gewond doordat zijn sport-twoseater Bij Cirencester (Gloucestershire)„van de weg afslipte, Luite nant Mount'batten, die zich alleen in de wagen bevond, liep lichte kneuzingen op en verrekte zijn knie. De auto werd zwaar be schadigd. Moüntbatten kan zijn gewone werk blijven verrichten. Tegen. De Sjeiks van de stammen in Irak heb ben gisteren de „Jihad" (Heilige oorlog) voor de verd-ediging van Palestina afgeroepen. Toen premier Salih Jabr hierover zijn tevre denheid uitsprak werd hij onderbroken door de enthousiaste Sjeiks, die ln spreekkoor zich tegen Truman, legen de communisten, tegen de Zionisten en tegen de UNO uitspraken, en hun wilde kreten kracht bij zetten met geweerschoten In de lucht. Stadsfontein. De inwoners van het stadje Nerac ln Zuid-Frankrijk konden gisteren hun ogen niet geloven, toen zij zagen dat de stads fontein inplaats van drinkwater een soort aardolie spoot De vloeistof rook naar-petro leum en was brandbaar en de Inwoners heb ben reeds visioenen van onmetelijke rijkdom. Acht jets. Het Amerikaanse ministerie van lucht vaart maakt bekend dat gisteren met succes de eerste proefvlucht is geschied met de acht- jet-motorige vliegende vleugel, de YB-49, Zuinigheid met vïjjt. De internationale bank heeft meegedeeld, dat Nederland van het totale crediet van 195,000.000 dollar nog 165.000.000- dollar over heeft. Tranen. In Londen is een 26-jarige electricien tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden aan roof met ge weld en misdadige aanslagen op vrouwen. De man werd na een jacht van twee maanden, door het gehele land, waaraan 15.000 politie mannen deel hebben genomen, gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2