115 5_Z Pas op de kleintjes Kolenhandel KRUL N.V. De cursussen voor beginnen weer de schoolvrije jeugd Knipcursus! Van lOeevt Predikbeurten Kort en Bondig ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 4 FOLDERREGEN OP HAARLEM ;..mits er voldoende belangstelling is In de Haarlemse brievenbussen liggen deze week folders. Keurig gedrukt, over zichtelijke, prettig leesbare geschriftjes, die degenen, die ze in handen krijgen, da delijk voor hen innemen. Die „vouwboekjes" zijn afkomstig van de stichting „Jong Haarlem.... vooruit" en vormen de eerste tastbare bewijzen van derzelver activiteit. Over die stichting hebben we het in dit blad al eens meer gehad. Het is niet het zoveelste „overkoe pelende lichaam" in het Nederland van 1947. neen, het is dè organisatie, die een band slaat tussen het gemeentebestuur van Haarlem enerzijds en allen die het goed menen met de sociale en culturele ■vorming van de Haarlemse jongeren an derzijds. Het foldertje, dat thans huis aan huis verspreid wordt, dient om het eer ste resultaat van dat gezamenlijk overleg, het herstel van de cursussen voor de schoolvrije jeugd, alom bekend te maken. Wat, waar, wanneer? De onderwerpen van deze cursussen lopen uiteen van eenvoudige litteratuur kennis tot rhythmisch dansen voor de meisjes en geschiedenis van de radio voor de jongens. Zij bevatten evenzeer een gezondheidsleer voor beide sexen als een leergang in vrijmoediger spreken en beter brieven schrijven. Iedere cursus zal be staan uit een reeks van 20 tot 26 weke lijkse lessen van anderhalf uur gedurende het tijdvak van eind October tot begin April, te geven in de Haarlemse school gebouwen in alle delen van de stad. De kosten per cursus zullen slechts vijf gul den bedragen. In bijzondere gevallen kan gedeeltelijke of algehele vrijstelling van betaling worden verleend. Voor wie bestemd? Belangrijker dan al deze practische ge gevens is de vraag- voor wie zijn deze cursussen bestemd? Antwoord: Voor alle jongens en meisjes, die niet elke avond doelloos thuis willen zitten of even doel loos de pantoffelparade in de Grote Hout- straat willen maken. Zij zijn bestemd voor allen, die hun vrije tijd nuttig willen be steden. nog wat willen leren of meer wil len weten, vooruit willen komen in de wereld en vooral, die lust en zin hebben om met elkander iets goeds te bouwen. Op dit laatste komt het aan: de. jongeren, die straks de leslokalen zullen binnengaan, ontwikkelen niet alleen zich zelf. Zij ver rijken elkander door het uitwisselen van hun gedachten, ervaringen en opvattin gen. Tussen hen en de docenten zal van zelf een vriendschapsband ontstaan door het gezamenlijk aanpakken van actuele problemen. Deze jeugd zal de vraagstukken waarmee de wereld worstelt, beter gaan verstaan. Deze jongeren zullen een stapje dichter bij het ideale staatsburgerschap komen. De morele en materiële opbouw van deze geschonden wereld eist een intensieve belangstelling voor alles wat daartoe kan bijdragen. De cursussen voor de schoolvrije jeugd behoren daar evenzeer toe. Moge het stichtingsbestuur, waarvan de heer D. J. A. Geluk voorzitter en de heer J. L. Munnik, Van *t Hoffstraat 8. secre- taris-permingmeester is, de folders in grote I getale zowel door aanstaande cursisten als door belangstellenden, die dit werk willen steunen, ingevuld terug ontvangen! Met onze schriftelijke cursus kunnen de abonné's van dit blad thuis zelf PATROONTEKENEN, KNIPPEN en NAAIEN leren en het tekenen van modellen uit de modeplaat 't Is niet moeilijk, In de 7e les maakt U zelf al een aardig jurkje. De kosten zijn maar 75 ct. per rijk geïllustreerde les Bovendien krijgt U gratis een mooie mode plaat met ruim 300 modellen. U kunt zich nu nog opgeven als cursist, mits voor 9 Nov. Vermeldt duidelijk Uw naam en adres als U zich opgeeft voor de KNIPCURSUS ILMO, No. 9154 bureau van dit blad. (Adv Maisie Ward over Newman Op een bijeenkomst van Geloof en Weten schap hield de Engelse „lecturer" Maisie Ward, een causerie over de „onbekende Newman", waarin zij de jeugdgeschiedenis van de grote Engelse godgeleerde ontwik kelde aan de hand van brieven, gewisseld tussen Newman en zijn familieleden. De onbekende Newman, zoals hii was voor het begin van zijn loopbaan die hem leidde tot het kardinaalschap, werd in een ge voelige en meeslepende schildering door Maisie Ward aan de aanwezigen voorge steld, waarbij het de grote gave der in- leidster bleek, de feiten en bijzonderheden uit Newmans brieven te coördineren tot een diep-psychologische kenschetsing, zon der de vaststaande en in Newmans biogra fie tot uiting komende betekenis van deze belangrijke figuur in Engelands religieuze geschiedenis geweld aan te doen of uit het oog te verliezen. Tweede Volksconcert H.O.V. Op het tweede Volks-concert. dat de H. O. V. op Dinsdag 28 October geeft, zal de violist Jan During, in Haarlem geen onbekende. Mozart's "Vioolconcert No. 7 in D gr. terts spelen. Marinus Adam laat dit concert openen met de Ouverture Leonore III van Beethoven, het programma na de pauze zal gewijd zijn aan de uitvoering van de Vierde Symphonie van Tschaikowsky, DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen te: Haarlem (Vleeshal) KI. tot en met Ko, O verveen (gebouw „Domi") P tot en met R. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur Ko.; 2 tot 4,30 uur restant K. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Oct. 1947 BEVALLEN van een zoon: 23 Oct.: M. E. I. HennemanWitteveen, J Visser—Kamminga. K J v. GennipBosman, J. G T. Roosen Spoor. J. SnijderBocka, M. C. J. Dopheide Blok. 24 Oct M. A v. CampenVisser. P. M. Dikkeboom—Schools. BEVALLEN van eer. dochter: 21 Oct.: M. C. H. HenöikseGroot. 23 Oct C. H. M. Dikke boomv. Wooning, A W. HeiligersSiek- man. A. E. M. Lohman—Wüst. OVERLEDEN- 21 Oct.: C S Baas— Lee- meijer. 55 j. Oude Groenmarkt 22 Oct.: F. Haster. 76 j,. Gijsbr v. Amstelstraat. J. Meijer, 76 j.. .Cravenester'.aan, B Andrlnga, 47 j.. Mamixstraat. T. Lancée, 76 j Kamper laan. Ook dit jaar raden wij aan. Uw cadeaux zo vlug mo gelijk te kopen- De mooiste artikelen zijn er het eerste uit ook voor Speelgoed Anegang 46 Agenda voor Haarlem ZATERDAG 25 OCTOBER. Stadsschouwburg: „Glazen speelgoed", 8 uur. Rembrandt: „Sciuscia", 18 j., 2,00, 4,15, 7,00 en 9,15 uur; Palace „To be or not to be", 14 j., 2,30, 4,15, 7,00 en 9,15 utu-. Luxor: „Berucht", 18 j., 2,00, 4,15, 7,00 en 9.15 uur. City: „The letter", 18 j., 2,15, 4,30, 7,00 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrouwelijke tarzan", 14 j., 2,30, 7,00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De koerier van de Tsaar", 2,30, 7,00 en 9.15 uur. ZONDAG 26 OCTOBER. Stadsschouwburg „Het glazen paleis", 8 uur. Gem. Concertgeb.: Dansorkest „The Ramblers" 8 uur. Frans Hals Theater: „De jeugd van Maxim Gorki", 10,30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling .Kunst zij ons doel" 1 tot 5 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Gebouw Vereni ging Vrijzinnig Hervormden: Maranatha- conferentie, 3.30 uur en 8 uur. MAANDAG 27 OCTOBER. Gebouw Vereniging Vrijzinnig Hervorm den: Maranatha-conferentie 3.30 en 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Geen aulorijlessen in de binnenstad Verzoek van de Hoofd commissaris Hoewel het aanbod van auto's schaars blijft en zeker niet ledereen, die in het be zit is van een rijbewijs ook de beschikking over een wagen heeft, bestaat er blijkbaar grote animo oni de kunst van het bestu ren van een motorrijtuig machtig te wor den. De autorij-scholen zijn dan ook na de bevrijding als paddestoelen uit de grond verrezen en maken goede zaken. Niemand zal hen dit misgunnen, maar wel kan men er bezwaar tegen maken, dat velen hun leerlingen laten oefenen op de drukke wegen en pleinen in de binnen stad. Bij de politie zijn dan ook verschillende klachten van weggebruikers binnen geko men, die öf aanzienlijke vertraging oplie pen öf op kantje af aan een aanrijding ontssnapten door het „gestuntel' van hen, die de eerste „wielen" op het asfalt nog moeten drukken. De hoofdcommissaris heeft nu. aan de te Haarlem en omgeving gevestigde in structeurs het verzoek gericht de binnen stad voor hun lessen, wanneer deze nog in het eerste stadium verkeren, te mijden. De politie is er natuurlijk van door drongen, dat de aspirant-automobilisten ook in het stadsverkeer ervaring moeten opdoen. Maar dan moeten de leerlingen de eerste beginselen onder de knie hebben. Tot nu toe oefenden de instructeurs bij voorkeur op de Ged. Oudegracht, de Dreef, de Nassau- en de Parklaan. De hoofdcommissaris heeft hen ver zocht hiervoor de buitenwijken op te zoe ken- De hoofdcommissaris vertrouwt er op, dat de leraren aan zijn verzoek gevolg zullen geven. Zij zullen dan tevens een goed voorbeeld geven aan de aan hun zor gen toevertrouwde leerlingen, die behalve met de techniek van het atuorijden ook met de ere-code voor de weggebruiker, die gebaseerd is op practische burgerzin, bekend moeten worden. Weerberichten voor bet bloem bollen vak In samenwerking met het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse zal voortaan het KJI.M.I. bij het weerover- zicht ook aandacht schenken aan de weers omstandigheden welke van belang zijn voor de werkzaamheden in het bloembol lenvak. Ex-kommandoleider ter dood veroordeeld Conform de eis heeft het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam de doodstraf uit gesproken tegen de 27-jarige Amsterdam mer J. L. K. die in 1944 als leider van het buitenkommando van het Duitse strafkamp Zöschen zijn medegevangenen dusdanig mishandelde, dat sommigen van hen aan de gevolgen overleden. Volkshogescholen in Zweden en Denemarken In de bijeenkomst van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging van huisvrouwen Leeft mevrouw VisserVen een voordracht gehouden over haar reizen langs volkshogescholen in Denemarken en Zweden. Zij deelde mee, dat de belang stelling voor deze scholen bijzonder groot is. In Denemarken is men er ongeveer hon derd jaar geleden mee begonnen en de oudste school in Zweden bestaat 75 jaar. Films verduidelijkten het gesprokene. JUBILEUM A. VALBRACHT. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer A. Valbracht werd gekozen tot be stuurslid van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Grafische Bond. In een buitengewone bestuursvergade ring werd de jubilaris door de voorzitter van het hoofdbestuur en door de voorzitter van het afdelingsbestuur gecomplimen teerd. Verder werd het woord gevoerd door enige bestuursleden en oud-bestuur ders van de afdeling, die jaren met de ju bilaris hebben samengewerkt. Het bondsbestuur bood aan de heer Val bracht en zijn echtgenote een vacantie- week op het Troelstraoord aan. Van de afdeling Haarlem van de Grafische Bond ontving de jubilaris een ets. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, telq/oon 10378. Begeman er< Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Mamixstraat 65. telefoon 23525. Apotheek Schotsman. Binnenweg 206-208 te Heem- I btede, telefoon 28320. ZONDAG 86 OCTOBER HAARLEM, Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing Klokhuis plein Avondgebed. Ds. F. R. A. Henkels Zondag 10: Ds. G J Waardenburg. 4.30: Padvin- dersdlenst Ds. A. J. v. Rhijn. 7: Byzor.dere dienst Sprekers: Ds. I. P van der Waal. Den Haag Dhr. D. Boer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. H. Bartlema, Heemstede. Noorderkerk. 9: Ds. E Pot. 10.45: Ds W. v. Limburg. Amsterdam. Oosterkerk 10: Ds. S H J Voors Bakenesser- kerk 9.30: Klnderkerk. 10.30: Ds. N. O. Steen beek. Amersfoort. Jeugddienst. Kapel Bethesda Sarepta. Hazepaterslaan 9 30: Dhr J v. Win terswijk. Klnderkerk 10.45: Ds E Pot. Diaco- nessenhuis. Hazepaterslaan. 4.15: Ds. E Dijk huis Begijnhofkapel. 8.3Ö: Ds. E. Dijkhuis, ter. van Vr(|z. Herv.. Jncobstraat 6 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Vr(Jz. Christ. Jeugd, Ged Oude Gracht 47 4 30: Ds. J. Heldlnga. Church of England. Sunday. Oct 26th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel. Even song. followed by Holy Communion. Rev. C. E. Elton. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6 10: Dhr J Kal, Haarlem. 7.30: Ds. Jac Bui- ten. Haarlem Zuiderkapel. Zuiderstr. 15. 10: Dhr Joh. van Oostveen. Evangelist te Alkmaar 8: Geen dienst wegens Maranatha-Conferentie Opwekklngssnmenkoinstcn. Zuiderstr, 15 Don derdag geen samenkomst. Maranatlia-Coriferen- tle, gebouw Jacobstr 6. Zondag, Maandag en Dinsdag 3.30 en 8: Samenkomst Sprekers: J. Kits. Doorn. Joh v. Oostveen. Alkmaar, J. A. Bruyn. Wassenaar. 1 r(|e Evangel. Gemeente, Bakenessergracht 65. 10: Dhr G. J H. Alink. 5: Ds. D. J. D du Fossé Evang. Lutl». Ge meente. 10 30- Ds W Spllethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Dnalder, Belijdenis. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds A. J R; Brus- saard, van Bruchterveld. 5: Ds. H. J. Kampher- beek, van Heemse. Wilhelminakerk 10: Ds. A. A. v. d. Hoorn, van Gramsbergen. 5: Ds Th. Swen, van Hardenberg. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. Th. Swen. 5: Ds. A A. v d. Hoorn. Lyceum- kerk. 9: Dr. P. J Richel 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente. Dinsdag 3 en 7: Ds, L. RIJksen. Dankdag. Zaterdag 1 Nov 7: Ds. v. d. Ketterij Oud-Geref. Gemeente, Park- laan 21. Maandag 7 30: Ds. E. van Dijk. van den Haag, Clir. Geref, Gemeente, Raaks. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. Baptlste Gemeente, Park- laan 34. 10 en 5: Ds J. W. Weenlnk. 8: Jeugd- samenkomst (geb, Salem). Ned. Clir. Genieen- schapsbond. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 8: H v. d, Brink te Bl'daal en J. Dammuller te Alkmaar. Christian Science. 10: Ned. Taal 11.15: Engelse Taal. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7,30: Samenkomst. Ge meente des Heren. 10 en 7: Samenkomst. Ver gadering van Gelovigen, Jansstraat 85 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47 10.30 en 6: Ver gaderingen. De Christengemeenschap, Jans straat 83. 10,30: Mensenwijdingsdienst. 11.30: Doop Hersteld Vpost. Zendingsgemeentc. Wil- helminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Uni versele' Eredienst (Soefi-Beweging). Ged. Oude Gracht 47. 10 30: Dienst. Ned. Ver. van Spiri tisten „llarmonia". Jansstr 83 10.30: Wijdings morgen. Mevr. D Funke-Determan. uit Haar lem. Ro/ckrnisrrs Genootschap. Bakenesser gracht 13. 7.15: Tempeldienst. Dhr J. Leene Rem. Geref. Gemeente. 10 30: Dr. A. H. Haentjens. Vrijdag 31 Oct 8: Ds J. Heidinga. Herdenking Kerkhervorming Leger Des Ilells, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Kapitein D. Th. Krommenhoek. Broedergemeente. Ripperdastraat 8 10.30: Dhr. H Schutz. Herdenking Hervorming. HAARLEM. Oud-Kath. Kerk. Kinder huissingel. Church of England 3. p.m. Evensong Rev. C. E Elton. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julla- nakerk. 10: Dr H. v. d. Loos. Zaterdag 7.30- Avondgebed. Immanuèlkerk. 10: Ds J. de Jong 7: Dr. H v. d. Loos. Kon. Emmaschool. Raaf straat. 10: Ds J. Kroon, Voorber H. Av. Vrij dag 3i Oct 8: Ds. G H. v. d. Woord, Herden king Hervorming. Ver. van Vrljz, Herv. Ber kenstraat 10 10.30: Ds. J. de Graaf. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en 10 30: Ds H, J. Kampherbeek, van Heemse. 5: Ds. A J R. Brussaard, van Bruchterveld Clir. Geref. Kerk Floresstraat 10 en 5Ds. J. C. Maris. H Av. en Dankzegging. Noordcrkapel. Minahassastraat. 7.30: Geen dienst. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wll- helmlnaplein, 10: Ds. Barger. 7: Ds. Bartlema. Vrijdag 31 Oct 8: Ds Henkels. Kapel nieuw Vredenhof 10.30: Ds v. Nleuwenhuijzen. 7: Ds Kroon van Spaarndam. Ned. Prot. Rond. 10.30: Ds. A R. de Jong, Herv.. Haarlem. Geref, Kerk Koedlefslaan. 10: Ds A Dondorp 5: Ds H. W. Wlerda. Camplaan i0: Ds. H. W Wierda, Loosduinen. 5: Dr P. J Richel Geref. Kerk. (Art. 31) Herenweg' 141 8 15 en 3: Ds J. Keizer AERDENHOUT Ned. Herv. Kapel. 10: Ds J. C. van Dijk. Relig. Kring. 10.30: Ds. G. J Slrks Remstr Pred te Amsterdam BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds P. J. de Jong, van Amsterdam H. Av. Ned. Prot. Bond. Potgleterweg 4 10: Ds C H. Brandt, Luth. Haarlem. Geref. Kerk. 8.45, 10.30: Ma joor Ds. H. Steenhuls. H Av. 5: Idem en Nabe trachting Vrije Katholieke Kerk, 10 30: Gezongen H Mis Toediening van H. Wijdingen door Mgr. P. Brandt OVERVÈEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. H Av 3X>? Bel 13 0 0 0 DAG EN NACHT Heemstede MOTORRIJDER BREEKT EEN BEEN Op het kruispunt BronsteewegLanckhorst- laan Is de motorrijder J van E in botsing ge komen met een vrachtauto. Hij brak een been en Is naar het St. Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Motorfiets en auto werden be schadigd. Werk aan de Wagenweg begint te vorderen Over een maand de weg weer voor het verkeer open? Indertijd hebben wij uitvoerige medede lingen gedaan over het werk van de Rijks waterstaat, die het asfaltdek op de Wa genweg aan het vernieuwen is. Reeds ein de Augustus is begonnen met het gedeelte tussen de Schouwtjeslaan en de Span jaardslaan. Het asfaltdek was daar slechts 6 m.. maar nu wordt het 12 meter. Het was dus nodig het puinbed over vrijwel de gehele breedte van de weg uit'te brei den. daar nu het asfalt meteen bij de trot toirs aansluit. Op enkele punten moesten de trottoirs versmald worden. Het puinbed is thans zeer zwaar ge maakt. Eerst een laag van zware beton blokken, daarna een van stukken klinkers, vervolgens een laag van grof en tenslotte nog een van fijn basaltslag. Pas daarop komt het asfaltdek. Het gedeelte tussen Westerhoutstraat en Spanjaardslaan is wat het onderbed aangaat gereed. Op het stuk Westerhout straat- Schouwtjeslaan vordert men goed met het puinbed. Eerst als het gehele stuk klaar is wordt de asfaltlaag gelegd. Het doorgaand verkeer ging al die tijd over de Spanjaardslaan en Fonteinlaan. Nu is men ook begonnen met een deel ten Zuiden van de Spanjaardslaan (daar He renweg geheten). Dit maakt het nodig het verkeer nu over de Lanckhorstlaan te leiden. Omdat in de strenge wintertijd geen asfalteringswerken kunnen worden uitge voerd zal dit jaar slechts een klein ge deelte van de weg ten Zuiden van de Spanjaardslaan onder handen genomen worden. De verwachting van de Rijkswaterstaat is, dat omstreeks half November, uiterlijk eind November, de gehele weg weer voor het verkeer kan worden opengesteld. Het is van belang met het werk op deze belangrijke verkeersweg op spoed aan te dringen. Werken aan hoofdverkeerswegen moeten steeds zo snel mogelijk uitgevoerd worden, omdat het ongewenst is een verkeersbelemmering een dag langer te laten duren dan abso luut nodig is. Men is nu al sinds einde Augustus met de Wagenweg bezig. Menig een kan de overtuiging niet van zich af zetten, dat het mogelijk moet zijn geweest het tempo van het werk op te voeren. Deskundigen bij de wegenbouw ontkennen dit evenwel, zij W'zen er op, dat het hier een omvangrijk werk was, want niet al leen moest het nuinbed verbreed worden, maar er war ook veel bijkomende wer ken nodig, het versmallen der trottoirs, rioleringen, enz. De Wagenweg krijgt geen afzonderlijke rijwielpaden, maar wel zal op de asfalt weg een strook door strepen worden aan gegeven die bestemd is voor de wielrij ders. Veilig verkeer is ieders belang Voetgangers: Loop nimmer op de rijweg, als een trot toir aanwezig is. Steek de rijweg alleen over, als die vrij is. Kijk tijdens het oversteken eerst naar links en dan naar rechts. Steek langs de kortste weg dus haaks over. Maak gebruik van de speciale oversteek plaatsen voor voetgangers, welke zijn aangeduid door borden „hier overste ken" of die door kettingen zijn afgeba kend. Het gebruik van deze plaatsen is bij oversteken verplicht. Spring niet op of van rijdende trams of autobussen. Schaken Schaakcompetitie begint in Noordholland De competitie 19471943 van de Noordhollandse Schaakbond zal dezer dagen beginnen. De schaakclub ..Haarlem". die voor het eerst in competitieverband aantreedt, zal haar grote kracht toijen tegen „Rolland", welke club bij zijn eerste wedstrijd in de le klasse dadelijk met een zeer zware opgave begint Minder zeker zijn de uilslagen te voorspellen van de wedstrijden Heemstede—Santpoort en Het Oosten—Bloemendaal. Vorig Jaar deden de thuisspelende clubs het niet te best. doch alge meen was de opinie dat de A-afdellng. waarin deze clubs Ingedeeld waren, veel zwaarder was dan de afdeling B. De uitslagen van de wedstrij den zullen aantonen, of deze mening Juist was of niet. H. S. G. II krijgt in afdeling B een verre gast op bezoek n.l. Purmerend I. Het tweede tiental van Haarlem gaat naar Be verwijk. om aldaar Weenink I te bekampen. Vorig jaar was deze club tegenstander zowel van De Roenade ais van H.S.G., zodat vele be kenden elkander zullen weerzien. De zege zal wel voor Haarlem zijn, Voorts zijn de uitslagen onzeker van de wed strijden: Spaarndam I—Het Oosten III in de 3e klasse B en H.W.P. I—De Pion II en H.S.G V— t Schouwtje I in de 3e klasse C. Het eerste tien tal van Kennemerland komt pas November in actie en Is dan lang niet kansloos tegen het pas gepromoveerde Rolland II. CHIN. IND. REST HONGKONG HAARLEM. Smedestraat 81. Telefoon 81375 (Adv.j Muziek Primeur voor de H.O.V. tripelconcert van d'Indy „De muziek geworden waardigheid" heeft mer. de kunst van Vincent d'Indy wel eens genoemd, en men kan het daar :n hoofd zaak mee eens zijn; doch dit etiket past in geen enkel opzicht op het werk van hem dat Vrijdagavond voor 't eerst op een H.O.V.-programma voorkwam. Dit tripeiconcert voör fluit, cello, piano en strijkorkest, begint weliswaar als de aan hef van een echt barok-stuk. wat zou kun nen leiden tot een plechtstatigheid waarbij men pruik en bef kan denken, maar die tevens de echt muzikanteske impulsen los werkt, de zin voor prettig musiceren wak ker roept. D'Indy liet zien door dit laatste verlokken en schreef een partituur, zo open, zo klaar, zo gevoelig, zo vrolijk en opgewekt, als slechts iemand mat een jeug dig, blijgeestig gemoed uit de pen kan laten vloeien. Het werk zit bovendien vol verrassende effecten van instrumentale combinaties en het klinkt alles gezond en fris. Dit stuk was een mooie tractatie op dit ledenconcert en werd, mede om zijn nieuw heid voor ons, het grote succes van de avond. Dit verdiende het ook om de voortreffe lijke vertolking van de solisten Marius Ruysink (fluit), Eduard Biele (cello) en Miep van Luyn, die aan 't slot in een fraaie cadensachtige passage even de ge legenheid kreeg extra te tonen wat zij als pianiste waard is. Ook het belangrijke aandeel van het strijkorkest was onder leiding van Adam uitstekend. Een stuk om nog eens te horen! Eduard Biele had het publiek daarvoor reeds vergast op een correcte, maar wel wat te gereserveerde vertolking van Saint- Saëns' celloconcert in a. Marinus Adam liet in de symphonische suite Printemps van Debussy het orkest zeer fraai in evenwicht klinken en de plas tiek van deze jeugdige muziek duidelijk tekenen; en met de Carnaval Romain- ouverture van Berlioz, waarin de alt hoboïst een mooie beurt maakte, werd het concert effectvol besloten. JOS. DE KLERK. Toneel „De geborduurde bal" Een prachtige rol van Frits van Dijk De mens is groot en de fantasie is zijn profeet, zegt de regisseur orgens midden in een bedrijf van het Chinese spel „De Geborduurde Bal" (Wang Pao Ch'man) als hij met een handomdraai achttien jaren laat verstrijken, om daarna het publiek in te lichten dat het op enkele stoelen na volkomen lege toneel het paleis van de koning der Westelijke Landstreken voor stelt. Er is een levendig voorstellingsver mogen nodig om dat (en nog zij veel meer) te geloven, maar wie zo gelukkig is daar over te beschikken" zal van dit eeuwen oude, door S. I. Hsiung naar authentiek modei bewerkte melodrama genieten als een kind van een sprookje. Het Chinese toneel verschilt letterlijk en figuurlijk hemelsbreed van het onze. Er wordt geen moment getracht de kunst matigheid van het toneel te verbergen. In tegendeel: de regisseur en de inspiciënt re gelen voortdurend 'het verloop van de han deling door het geven van toelichting en het aanbrengen van requisieten, al worden zij door hun zwarte kledij verondersteld onzichtbaar te zijn. Voor ons is er de beko- ring van het vreemde. Wij werpen een blik op een kinderlijke verbeeldingswereld en genieten geamuseerd van het vorstelijk ceremonieel. Te wonderlijker is het dat dit stuk, dat geen enkele kunstwaarde bezit en vrijwel nergens stijgt boven het peil van een operette-librette, ons op sommige, weliswaar schaarse momenten betovert. De creatie van de mi ld-ironische regis seur door Frits van Dijk stelde geen ogen blik teleur. Zijn dictie is zo melodieus als de muziek van een Chinese fluitspeler. En wie van de weinige bezoekers heeft' gister avond niet genoten van het brok kauwende onverschilligheid dat Jo Sternheim voor de inspiciënt liet doorgaan? Mies Hagens is er niet in geslaagd Georgette Hagedoorn als Parelstroom Uit mijn herinnering aan vroegere voorstellingen te bannen en Jo- han Schmitz als de verliefde tuinier be vredigde slechts matig. Louis Saalborn en Louis" van Gasteren bleven ondanks de schitterende costuums zichzelf gelijk. Van de bijna dertig andei'en noem ik nog Hetty Beck als de vrouw van de eerste minister en Jenny van Maerlant als de prinses der westelijke ladstreken. A. Defresne had de regie van deze voorstelling, die gegeven werd door het Amsterdams Toneelgezel schap. DAVID KONING. Voetbalelftallen EdoFeyenoord. Het EDO-elftal is als volgt samengesteld: doel: Wille; achter: Lasschuit en Schijve- naar; midden: Karpes, Schildwacht en Oden thai; voor: Spek, Verdam. Bax, Root- selaar en Sleendam. R.C.H.—Unitas. R.C.H. verschijnt in de volgende opstel ling: doel: Van der Vliet: achter: Bartels en Poeias; midden Heyermans. Vos en N.N.; voor:. Hut. Biesbrouck, Hanse, Hellingman en Hoogendoorn. fcirnrntr^-^ Michael Strogoff (Frans Hals) Er zijn van clle filmverhalen, die zo by uitstek ge schikt zyn voor de vervaardiging van „Eeuwig Jonge" films, dat zy telkens weer uit de stof fige archieven worden opgediept voor een nieuwe versie. Zo is het ook met het boeiende relaas van de stoutmoedige koerier van de Czaar, die via gevaariyke avonturen en dank zy onverzetteiyke heldenmoed komt i waar hy volgens de opdracht van zyn „majesty" komen moest en daarbij door de aanhankelijk heid van drie vrouwen wordt gesterkt, Het zou geen film zijn wanneer er tenslotte niet een van de drie de uitverkorene werd. wat niet moeliyk was op te lossen daar de tweede zijn moeder en de derde zyn vyandln was. Dat die vyandln tot inkeer komt door haar huar vrouweiyke zwakheden en tenslotte aan een wrekende kogel ten offer valt. is volgens de filmmoraal een kwestie van logica I-Iet valt Intussen op te merken, dat deze film iets mist van de sobere heroïek, die de eer ste zwygende film van deze naam bezat zij geeft daarvoor in de plaats echter een over vloed van modern geënsceneerde avonturen en spannende momenten, waarin de Duitse En gelsman Wohlbrück of Walbrook het middel punt is. „Gevaarlek spel" (Pal ace). Van de Duitse inval in Polen, het leven onder het nazi-regiem cn het werk der illegaliteit zou een van ons nooit een spot-verhaal kunnen maken. Voor ons is dat alles een realiteit, vervuld van zoveel droeve her inneringen dat we helemaal geen zin meer in grapjes hebben. Voor de Amerikanen echter is het allemaal heel ver en heel vaag geweest. Het is nodig dat te bedenken voor men deze spotternij van Ernst Lubitsch gaat zien. Want hij verandert het onder grondse verzet in een maskerade met aan geplakte baarden, een namaak-Hitler en een verzameling ocr-domme Duitsers. Wel, wij weten beter, maar de Ameri kanen wisten in 1944, toen deze film ge maakt werd, voor het merendeel niet beter en zij hebben haar een geslaagde klucht gevonden. En: wanneer het verhaal, na een voor ons veel te lang exposé, eindelijk goed op gang is, wordt het Hitlerisme bespot op zo'n prachtige manier en schept Lubitsch met onnavolgbaar talent zulke dubbelzin nige situaties dat de vonken er af vliegen. Die Hitler-bespotting ligt ons best, maar verder denken wy over deze zaken anders. wyien Carole Lombard speelt in deze film met charme de rol van een koelbloe dige toneelspeelster, Felix Bressart komt zo nu en dan even naar voren, Jack Benny en Stanley Ridge verwisselen net zolang van identiteit tot er geen touw meer aan vast te knopen is, maar de mooiste cari- catuur is Lig Ruman als Gestapo-man. De Brief (City). Bette Davis speelt in dit verhaal uit de jungle een weinig sym pathieke rol. Zij bedriegt haar man. ver moordt haar minnaar, laat gevaariyke ge tuigen omkopen en forceert >op deze weinig fraaie manier een vrijspraak. Maar een brief welke z\j een dag voor de moord aan haar minnaar schreef komt in handen van diens inlandse vrouw en de gevolgen voor de moordenares zijn fataal: haar misdaad wordt bloedig gewroken. Dit gegeven is tot in alle détails uitvoe rig uitgewerkt, waardoor de film soms wat langdradig wordt en de spanning teloor gaat. Bette Davis maakt door knap spel de wat onwaarschijnlijke hoofdfiguur aan nemelijk. De film munt uit door uitsteken de fotografie, welke de beklemmende sfeer waarin deze tragedie zich afspeelt, accen tueert. „De vroim'eiyke Tarzan" (Spaarne). Er is al weer een eerste vertoning in Spaarne, ditmaal van een van die avon- turengeschiedenissen dia even ingewikkeld als onwaarschijnlijk zijn. De „Jungle Ko ningin" gaat over een heel knappe dokter die blijkbaar zó buitengewoon edel is dat hij in moeilijkheden geraakt door misda dige praktijken van zijn tweeling-broer, de beschaafde wereld heeft verlaten en rust heeft gevonden by de Masamba-stammen in de Afrikaanse jungle. Maar het toeval, dat in dergelijke romans altijd een belang rijk element is, doet ook daar de boze broer opduiken. Ditmaal is hy belust op diaman ten. De edele broer sneeft, maar zijn mooie dochter zet de traditie van rechtschapen' heid voort. Er is voorts sprake van een geheimzin nig amulet en van een afgunstig medi cijnman die wel iets voor samenwerking met de blanke schavuiten voelt en daar mee zijn de voornaamste aanleidingen aan wezig voor een lange reeks avonturen in de wildernis. Hoe de reeks eindigt is nog niet te voor zien, want de regisseur kon "haar niet bin nen anderhalf uur laten gebeuren, maar het gaat er, ondanks de lieftallige aanwe zigheid van juffrouw Nyoka heftig toe, dat is zeker. „Sciuscia" (Rembrandt) hebben wij in ons nummer van Donderdag uitvoerig besproken. Het is een voortreffolyke rea listische film. „Berucht" (geprolongeerd in Lux or) is een knap gemaakte roman, maar ge baseerd op een gegeven dat even zwak als on waars chy'nlyk is. C. Op 30 October zullen in Den Haag bespre kingen beginnen met een Spaanse handelsver tegenwoordiging teneinde te komen lot een nieuw handels- en betalingsverdrag met Spanje. oe voormalige K. P.-leider N. A. uit Am sterdam. tegen wie 3 jaar was geëist omdat hij een Illegaal werker die hij van SD-relaties ver dacht had doodgeschoten, is door de krijgsraad vrijgesproken De Arnhemse tuchtrechter voor de Pryzen heeft de Nederlandse Heidemaatschappij tot f 250 boete veroordeeld omdat zij 1000 overalls aan haar personeel had verkocht f 15. hoewel de maximumprijs f 13.72 bedraagt. Frits van Dongen, onze landgenoot die als fllm- spelei bekend is geworden en na io Duitse films te zijn opgetreden naar Amerika vertrok, heeft In Hollywood de naam Philip Dorn aangenomen. Hij heefi een rol vervuld in ..Random Harvest" een film die onder de titel „Gevangenen van het verleden" in ons land wordt vertoond. HAARLEM EN OMGEVING Bij de Ned. Herv. Gem. van Houtrijk en Polanen ls beroepen ds. H. W. Hielkema te Hel- lendoorn. Ter gelegenheid vpn het vüfJarig bestaan geeft Wes'-Frisia op Zaterdag 8 November in ..De Leeuwerik" een opvoering van „Skoin" toneelstuk In het Westfriese dialect, te spelen door leden, onder regie van de heer K. May, die ook de Westfriese bewerking heeft verzorgd. Een liederen-avond wordt Dinsdag 28 October door Laurens Bogtman in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem gege ven. Aan de vleugel begeleid door Hans Schouw man voert hij o.m. uit „Die Schöne Müllerin" van Fr. Schubert. Het Heemsteedse gemeenteraadslid O. de Ronde is bij Koninklijk Besluit onderscheiden met het Kruis van Verdienste wegens de moe dige en beleidvolle houding, die hij als gezag voerder bij de koopvaardij gedurende de oorlog heeft betoond, De Begijnhofkapel ls aangewezen als wijk- gebouw voor wijk V der Ned. Herv. Kerk, pre dikant Ds. E. Pot. Er is in die wijk dezer dagen een dameskring opgericht. Le NIWIN Kerstpakketten actie Heemstede heeft In totaal f1816.46 opgebracht, zodat er 693 pakketten van Heemstede voor onze jongens overzee zullen worden verzonden. 1 November zal hel 40 jaren geleden zijn, dat de heer H. A. Montauban In dienst trad bij de N.V. Wapenmagazijn voorheen S. de Jager. Hij begon als jongste bediende, werd later boekhouder en tenslotte directeur, welke functie hij reeds jaren vervult. Voor het maken van een stenen muur ter lengte van 54 meter aan de Spaarndamseweg. ter hoogte van de Nederlandse Raffinaderij van petroleumproducten stellen B. en W. van Haar lem de gemeenteraad voor een bedrag van f 35.000 ter beschikking te stellen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het onderwijs in het vak eenvoudige huishoudkunde aan de meisjes der Centrale scholen te doen ge ven aan de Haarlemse Huishoud- en Industrie scholen. onder leiding van aan deze scholen ver bonden krachten, zulks met ingang van l Januari 1948. De kosten bedragen f 1830. Aan de driedaagse Maranatha-Conferentie in het gebouw der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat 6. welke Zondagmiddag 26 October wordt geopend, zullen ook medewer ken de heren W Dubbeldam. Evangelist te Rot- terdamb en P. D. Bardelmeyer, hoofd der Chris telijke school te Noordwijk aan Zee. Zondag en Maandagavond zal het Zuiderkapelkoor, dirigent de heer J. de Jong. enige liederen ten gehore brengen. Er komen deelnemers uit vele plaatsen, o.a. groepen uit Leiden. Aalsmeer en Beverwijk. Mr. A. Bruch zal voor de antirev. kiesver eniging. „Dr. H. Colijn" op Donderdagavond 30 October spreken over „Democratisch Staatsbe- stuui". De vergadering wordt gehouden In het lokaal Lotterstraat 4. Door de prijsbeschikking brandstoffen worden veelal de prijzen plaatselijk vastgesteld. Voor Bloemendaal o.a. gelden de verkoops prijzen van brandstoffen lager dan die voor Haarlem. U kunt hiervan profiteren door Uw bonnen bij ons in te zenden. STATIONS EMPLACEMENT OVERVEEN Telefoon 23517—24430 (Adv.) Vijfhuizen uit isolement verlost Vijfhuizen zal morgen uit zijn isolement verlost worden. De autobusondememmg Maarse en Kroon opent dan een lijn Hoofd dorpHaarlem, die via dit tot nu toe ver geten dorp zal lopen. De vertrektijden uit Hoofddorp zijn: 7.30, 9.30, 11.30, 13.30, 15.30 en 17.30 uur, die uit Haarlem een half uur later. De nieuwe verbinding vormt evenzeer een welkome verbetering voor de Meer- bewoners tussen Hoofddorp en Vijfhuizen. Welke route de bussen op dit traject zul len volgen, is nog niet bekend. Indien de lijn rendabel blijkt, zal een grotere fre quentie niet onmogelijk zijn. Bewoners van Hoofddorp mogen over deze lijn niet naar Haarlem reizen. Gratificatie gemeentepersoneel In de maand Augustus is aan de leden van het gemeentepersoneel van Haarlem een gratificatie uitgekeerd van 2%, met een maximum van f 50, indien het salaris voor gehuwden het bedrag van f 4.380 en voor ongehuwden f 4.152 niet te boven ging. Hiervoor was een bedrag van f 102.000 nodig. B. en W. stellen de ge meenteraad voor de gratificatie ook toe te kennen aan de leden van het personeel, die een hoger inkomen genieten. Daar voor vraagt het college f 6-000 ter be schikking te stellen. OFFICIËLE PUBLICATIE VERPLAATSING RIJKSVERKEERSINSPECTIE, AMSTERDAM. Met Ingang van 3 November 1947 zullen de kan toren van de Rijksverkeersinspectie te Amster dam (C) Bungehuis, Spuistraat 198—212. zijn verplaatst naar Koningslaan 38 te Amsterdam iZuid). Ze zijn van het Centraal-Statlon af te bereiken met de tramlijnen 1 2 en 16, Telefoon nummer 97101 (7 lijnen). Er wordt een dringend beroep op het publiek gedaan om voor weinig spoedeisende gevallen gedurende het tijdsverloop van 27 October tot en met 1 November a.s. zich niet met de rnspectie in verbinding te stellen, In genoemde periode kunnen uitsluitend dringende aangelegenheden In behandeling worden genomen, waarbij be zoekers slechts na voorafgaande afspraak zullen worden te woord gestaan. DISTRI3UTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. A.s. en Jonge moeders. In het bezit van z.gi CM Inlegvellen 703 kunnen hun extra levensmid delenkaart MD 703—801. waarvan de geldigheid Ingaat op 23 Nov. a.s. als volgt afhalen. Te Heemstede, Binnenweg 160, uitsluitend de» morgens tussen 9—12 en 's middags van 2—3 uur, des Zaterdags tussen 9—11 uur. Letters A—D 27 October. Letters E—H 28 October. Letters I—L 29 October. Letters M—R 30 October. Letter? s- V 31 October. Letters W—Z 1 November. Te Bennebroek, op so October a.s.. des mor eens tussen 9.30—12 uur letters A—Z. Per kaart van 3 weken worden 2 lnlegvelboa* nen Ingenomen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6