Samenwerking met Partij van de Arbeid kwam ter sprake op K.V.P.-congres Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Opvatting van de diaconale arbeid is gewijzigd MAANDAG 27 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Prof. Romme zou uitbreiding van de basis toejuichen CURIOSA In Utrecht is Zaterdag en Zondag het eerste congres van de Katholieke Volks partij gehouden. De secretaris der partij de heer R. Al- bering uit Den Haag bracht verslag uit over de periode der eerste 22 maanden van het bestaan der partij- Deze periode was rijk aan ervaringen betreffende de oubouw en organisatie. Er waren ook zor gen en moeilijkheden, niet het minst op financieel gebied. In 1946 telde de partij 465.000 leden. Aangenomen kan worden, aldus de secretaris, dat dit aantal belang rijk is teruggelopen. De paötijvoorzittef- de heer J. W. An- driessen, gaf eveneens een overzicht van de afgelopen periode. Hij herinnerde er aan dat geen overeenstemming bereikt kon worden over een gemeenschappelijk urgen tie-programma met de Partij van de Ar beid. Spreker gaf een analyse van de ver kiezingen en trok daaruit de conclusie dat de in de kringen van de Partij van de Ar beid gewenste doorbraak-poging was mis lukt. Het samengaan met de Partij van de Arbeid in de regeringsformatie op basis van een concreet program bood in de omstandigheden van het vorig jaar de beste waarborgen voor een door de KVP noodzakelijk geachte politiek. Nadrukke lijk verklaarde spreker dat de partij ech ter een eigen koers heeft gevolgd en daar van in de toekomst niet zal afwijken. Zij zal voortgaan met een vooruitstrevende politiek te voeren. Er is geen bezwaar tegen, dit een progressieve politiek te noe men, mits men progressief niet identiek Verklaart met socialistisch. De heer An- driessen herinnerde aan uitlatingen in „Het Vrije Volk", waarin gezegd ^/erd „dat de economie van thans geen geleide, maar. een gecontroleerde economie is welke met so cialisme niets gemeen heeft". Tenslotte zeide spreker, dat de proble men van de middenstand en van de grote gezinnen de aandacht van de partij en de regering vragen. Na de eerste plenaire zitting werden Sectievergaderingen gehouden. De tweede plenaire zitting werd bijgewoond door de minister-president dr. L. J. M. Beel en de ministers Van Maarseveen, Witteman en Fiévez. In deze zitting bracht prof. mr. C. P. M. Romme verslag uit over het parlementaire werk in de afgelopen peri ode. Hij verklaarde dat in het pro gramma dat dr. Beel als kabinetsformateur voorlegde de geest van het urgentiepro gramma van de KVP terug te vinden is. Uit het feit, dat door de constellatie in ons land. waarbij de KVP een minderheid vormt, zij het de grootste minderheid, de regering op twee partijen moet steunen, vloeit voort, dat zij in het régeringsDro- gramma niet overgenomen kan krijgen alles wat in het urgentie-programma staat en dat men rekening heeft te houden met de verlangens van hen die uit andere be ginselen leven. Het is geen fout geweest aldus prof. Romme de samenwerking met de Partij yan de Arbeid in het steunen van het ka- binet-Beel te aanvaarden. Verbreding van de samenwerking ware toe te juichen, ver smalling er van zou spreker betreuren. Tenslotte zeide prof. Romme, dat men het Indonesisch probleem moet zien als een kwestie van opbouw. Er mogen dan ver schillen zijn in het Nederlandse volk, die niet overbrugd kunnen worden, hij zou het gehele volk willen toeroepen de handen ineen te slaan voor dit opbouwwerk. Aan het eind van het congres boden de voorzitters der sectievergaderingen zeven resoluties aan het partijbestuur aan. Deze resoluties betroffen de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, de verhou ding tot de West, de regeling der oorlogs schade, de loon- en prijspolitiek, de open bare zedelijkheid, het communisme en de volkshuisvesting. E.B.O. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Toneel „Glazen speelgoed" Comedia geeft ontroerend samenspel te zien Glazen Speelgoed, het melancholieke toneelstuk van Tennessee Williams, waar van Comedia de eerste voorstelling in Haar lem gaf, verdient in het bijzonder door het onder leiding van Johan de Meester zuiver afgestemde spel van alle vier de medewer kenden een langdurige voortzettine van het Zaterdagavond behaalde succes. Een ver gelijking met muziek dringt zich onweer staanbaar op, want het is de toonschakering en allerminst het onderwerp die onze ver beelding bevrucht. De grote Amerikaanse criticus George Jean Nathan sprak van een sentimentele suite voor violen en cello. Het thema van dit retrospectieve spel kan in weinig woorden worden naverteld. Een moeder, bevreesd dat haar kreupele dochter geen echtvriend zal vinden, draagt haar zoon op om een nette jongeman mee naar huis te nemen. Zii koestert de hoogste ver wachtingen van dit herenbezoek, doch het loopt op niets uit, want het jongmens is reeds verloofd. Bij de uitwerking van deze gegevens zijn vele tere snaren aangeroerd door de geest van D. H. Lawrence, wiens invloed de boventoon voert. De schrijver is gelukkig bij zijn positieven gebleven. Hii heeft zijn gezond verstand laten meespreken om de- kwetsbaarheid der personen en de over spanning van de situatie te corrigeren. Zijn eigen stemgeluid reikt niet ver, maar ont roert door het warme timbre van zijn men selijk gevoel. Mien van Kerckhoven Kling maakte van de door bekrompen romantiek verblinde moeder een aandoenlijk tragikomisch ka rakter. Humor en realisme bleven voort durend in evenwicht. Ware zij niet blijven steken in het anecdotische van haar rol dan zou men van een creatie mogen spreken. Het manklopende meisie Blue'Rose zoals zij werd genoemd door een klasgenoot die het woord pleurose verkeerd had verstaan werd door Ellen Vogel gevormd tot een breekbaar beeldje, haast even transparant als het glazen speelgoed, waarmee zij in een afzonderlijke wereld moet leven. De zoon drinkt. Mén noemt hem Shakespeare omdat hii gedichten schrijft op de achterkant van schoenendozen. Han Bentz van den Berg schoot in deze rol in de verhalende frag menten, bedoeld als zelfbevrijding, enigs zins tekort. Guus Oster speelde het heren bezoek. een moeilijke opgave waarvan hij zich kweet op een wijze, die eindelijk weer geheel van zïin talent overtuigde. Johan de Meester bereikte een prachtig Wisselspel van licht en donker. De inzet in brons en goud en groen als straalbre king van licht in vensterglas, is slechts één van de voorbeelden, die voor het grij pen liggen. DAVID KONING. Louis Saalborn regisseur van de H.T.C. Als opvolger van Wim Pauw. die 10 jaar de H.T.C. (Haarlemse Toneel Club) ver dienstelijk geleid heeft, is als regisseur be noemd de bekende acteur en regisseur Louis Saalborn. Agenda voor Haarlem maandag 27 OCTOBER Gebouw Vereniging Vrijzinnig Hervormden: Maranatha-conferenlle 3,30 en 8 uur. Rembrandt: „Sciuscia", 18 J., 2.00 4.15 7.00 en 9.15 uur. Palace: „To be or no to be". 14 J., 2.30, 4,15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Berucht", 18 J., 2,00, 4.15, 7.00 en 9 15 uur. City: ..The letter", 18 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 0.15 uur. Spanrne: ,,De vrouwelijke tarzan", 14 j. 2.30, 7.00 en 9 15 uur Frans Hals: ,,De koe rier van de Tsaar", 2.30, 7.00 en 9,15 uur. dinsdag 28 october Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 u. Bioscopen: Middag- en a vond voois teling en. „Eva" aan de gemeente overgedragen Op een der mooiste plekjes van het Kenaupark, een oase van groen en bloemen temidden van de „stenen stad" is thans het beeld „Eva" van de Haar lemse beeldhouwer Johan Limpers ge plaatst als een gedachtenis niet alleen aan een groot kunstenaar, maar ook aan aan goed vaderlander die in de strijd tegen de bezetter het hoogste offer heeft gebracht. Een groep ingezetenen heeft dit beeld aan de gemeente geschonken en Zater dagmiddag is het aan het gemeente- bestuir overgedragen. Voordat dr. J. E. baron deVos van Steenwijk het beeld onthulde, hield hij een toespraak tot de genodigden, waartoe de weduwe en' de moeder van de beeld houwer, wethouders, r aadsleden en een aantal ingezetenen behoorden, die deze schenking hadden mógelijk gemaakt. Dr. De Vos van Steenwijk zeide, niet te spreken als Commissaris der Koningin of als oud-burgemeester van Haarlem, maar als Haarlems burger, een der velen bij wie na de bevrijding de gedachte opkwam de herinnering aan Johan Limpers levend te houden door de plaatsing van een zijner werken op een voor ieder toegankelijke plek. Deze gedachte vond instemming bij zeer velen en weldra was het benodigde bedrag bijeen om een bronzen afgietsel te doen vervaardigen van een van Limpers' laatste ontwerpen. De kunstenaar verwierf kort voor de oorlog de Prix de Rome, doch het daaraan verbonden verblijf in Rome was toen reeds niet meer mogelijk. Het gemeentebestuur gaf hem opdracht, een beeld te vervaardi gen om uiting te geven aan zijn waardering voor het feit, dat een burger van Haarlem winnaar van de Prix de Rome was. Tijdens de oorlog heeft Limpers deelgenomen aan het verzet en daarvoor hei hoogste offer gebracht. Eerst na de bevrijding is ten volle gebleken wat hij ook in dit opzicht voor zijn vaderland heeft betekend. Uit zijn werken heeft men het ontwerp „Eva" gekozen en dit in brons laten gieten. Namens de schenkers dankte spreker de commissie tot vermeerdering der kunst schatten van het Frans Halsmuseum, welke goed vond dat het beeld niet in het mu seum, zoals oorspronkelijk in het voor nemen lag, maar op een openbare plaats geplaatst zou worden. Ook dankte spreker het gemeentebestuur, dat de schenking heeft aanvaard en voor een passende om geving heeft gezorgd. Hij verwijderde ten slotte de driekleur welke het beeld om hulde. De loco-burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. G e 1 u k, verklaarde, dat het gemeentebestuur erkentelijk en dankbaar was voor de geste van de groep ingezetenen die door de aanbieding van dit beeld de kunstenaar Johan Limpers eren en hem hulde brengen voor hetgeen hij voor de bevrijding van ons land gedaan heeft door zijn kunst in dienst te stellen van gerech tigheid en recht. De heer Geluk hoopte dat dit beeld tot in lengte van dagen zou doen herinneren aan een groot kunstenaar en aan een man die voor zijn land en zijn volk het hoogste offer heeft gebracht. „De jeugd van Maxim Gorki" De uit 1938 daterende film „De jeugd van Maxim Gorki" van de Russische regisseur Mark Donskoi hier te lande vooral be kend door zijn verzetsfilm ,.De regenboog" maakte op het talrijke publiek, dat Zon dagmorgen de door het Instituut voor Ar beidersontwikkeling in het Frans Hals theater verzorgde voorstelling bijwoonde, diepe indruk. Deze kwam in de eerste plaats voort uit de sociale bewogenheid, die de allesoverheersende factor van deze rol prent vormt. Het is de grote verdienste van de vervaardigers, dat noch de verontwaar diging over, noch de bestrijding van de wantoestanden in het tsarenrijk aanleiding werd tot haalstaatpropa- gandastukjes. De nadruk werd veel eer gelegd oo karakters dan op de régimes en het waarlijk revolutionnaire ging schuil in het woord van de grootmoeder: „Je moet nooit anderen voor je laten denken," De jeugdige acteur Alesji Ljarski gaf van Alesji Pesjkof. die eens als Maxim Gorki de feodaliteit van zijn land litterair zou gese len. een aangrijpende vertolking. Vooraf draaide een Russische tekenfilm, die het sprookje van ..Roodkapje" geestig weergaf. Willy Vervoorts cabaret De Nederlandse reisvereniging hield Za terdagavond in de Concertzaal haar jaar lijkse cabaret-avond. Zij had voor deze avond beslag gelegd op het cabaret-gezel schap van Willy Vervoort en dat was zeker geen slechte keus. al was het alleen maar. omdat deze leutige Vlaming met een conférence voor. de dag kwam, die alle aanwezigen waarschijnlijk naar een zo spoedig mogelijke verwezenlijking van een zo uitgebreid mogelijke Benelux-unie heefi doen verlangen. Hij stak met hoofd en schouders boven zijn medewerkers uit, waarvan er eigenlijk nog maar één vermel ding verdient, namelijk een meisje, dat blijkbaar over twee paar stembanden be schikte. Zij zong althans zowel sopraan als bariton. Van haar kan met een kleine va riant op Roothart gezegd worden, dat zij de beste bariton onder de sopranen en de beste sopraan onder de baritons is. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen te: Haarlem: (Vleeshal) restant letter K. Heemstede: (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur L tot en met Li, 2 tot 4.00 uur restant letter L. Oyerveen: (gebouw „Dom") S tot en met u« j Neen, ik bedoel niet de voetbalclub van die naam. Er bestaat een ander E.D.O. Het is een merkwaardige vereniging. Zij is al achtenvijftig jaar oud. Maar sinds 1899 heeft zij geen nieuwe leden meer aange nomen. Een dozijn leden telt zij nog, die allen over de zeventig jaar oud zijn. Zij stammen dus uit de blijde jonge jaren van activiteit der club, die tevens hun eigen blijde jonge jaren wdren. Maar actief zijn zij veel langer gebleven dan E.D.O. Zij houden het in ere, omdat het zo'n kostelijke vriendenclub was en dat dus moest blijven. Ieder jaar, op de vijfde October, houden zij nog het verjaardags diner van hun club; in de bezettingsjaren werd dat vervangen door een eenvoudige lunch. Voor het overige sluimert E.D.O. Wat was het in zijn energische jonge jaren? De Amsterdamse Wielrijders Ver eniging E.D.O genoemd naar de voorzitter van de A.N.W.B., Edo Bergsma, die haar erevoorzitter werd en tevens naar de spreuk Eendracht Doet Overwinnen. Dat staat in een mooi uitgevoerd Gedenkboek, ver schenen bij het tienjarig bestaan in 1899. Jhr. Jan Feith, onze collega van het Han delsblad, die een paar jaar geleden is heen gegaan, was toen de voorzitter en hij schreef de roemrijke geschiedenis van die tien jaren in dat boek, met veel illustraties, waarbij de portretten van alle leden. An deren voegden daar opstellen aan toe over E.D.O.-taal, Oude en Nieuwe Tijd, E.D.O.'s Kraamkamer en Het Feestjaar. En ge vindt een reeks van bekende Amsterdamse na men in dat oude Gedenkboek. Het is moeilijk ons voor te stellen hoe de jonge wielersport, die behalve aan snel heids-wedstrijden ook met geestdrift aan zaalrijden en clubtochten deed, in de negen tiger jaren genoot. Probeer u de fiets voor te stellen als iets nieuws! Probeer u een zaalrijders-ploeg voor de geest te roepen met een „commandant", J. E. Veltman, die zich langdurig voorbereidde voor een wed strijd in deze kunst en elke Zondagochtend „oneindige slangen en voltes, zigzags en cirkels, krakelingen en kurketrekkers" reed over de houten vloer van het oefen gebouw. Denk u een clubtocht in met de „correct vooraan rijdende captain", die de leden naar Sloten, door de Haarlemmer meer naar Hoofddorp, dan naar Aalsmeer en langs Amstelveen terug naar Amster dam voerde. Gewoon op de fiets.... en dat wordt vermeld als een evenement! Maar zij bleek ook bijzonder snelle man nen te bezitten en Jaap Bultman, J. Ott Bultman. Jan Feith, P. Hart Nibbrig, B. J. Nieuwenhuis wonnen prijzen op baan of weg. Jan Feith vestigde zelfs een record op 150 km. De route was Amsterdam-Ede en terug. Na 1893 nam E.D.O. niet meer aan races deel, maar het leefde opgewekt voort en fietste geestdriftig verder. Later ging het kamperen en deed mee aan een bloe mencorso. Het is allemaal lang geleden. Maar het treft dat dit E.D.O. nog bestaat en dat twaalf grijze mannen telken jare nog plech tig zijn geboortedag vieren en de sport- vreugde hunner jeugd herdenken. Eigen lijk lijkt dit toch wel een heel goed voor beeld voor de sportjeugd dezer dagen. Den ken velen hunner ook zoiets te zullen vol brengen? Een goed voornemen niet voor één, maar voor tientallen Oudejaars avondenH. R. IJmuiden is ongenaakbaar De Zaterdagmiddag competitie In de Zaterdagmiddagcompetitie van de KNVB is IJmuiden even ongenaakbaar als destijds in de HVB. De IJmuidenaren boek ten tot dusverre slechts één verliespunt. Zaterdag j.l. was WGA op bezoek, de club van de oud-internationaal Diepenbeek, die als rechtsachter fungeert. IJmuiden nam voor de rust een voorsprong van 30, die zii na de rust consolideerde. Kennemerland was vrij. SIZO was op bezoek bij AMVJ, dat weliswaar met 3—1 won. doch in het veld de mindere van de Hillegommers was. Een kwestie van doel punten maken! Ruststand 20. Blauw-Wit Wormerveer heeft eindelijk de terreinmoeilijkheden opgelost. Na vijf weken gedwongen rust kwam de ploeg in het veld tegen Hoorn en won zowaar met 4—3. Dindua werd met 21 in Amsterdam door de Geuzen verslagen. Na een zwak begin hebben de Geuzen zich prachtig her steld. De uitslagen van de afdeling Haarlem luiden: TelefoniaIJmuiden II 23; Johez Eto 52: Tweede JeugdVEW 30: Kennemerland 2WRA uitgesteld. VEW 2 Zandvoortmeeuwen 010; RCHKenne merland 4 4—3: Nieuw-VennepKenne merland 3 12: Kennemerland 6Johez 2 16; Telefonia 2—SIZO 4 09; Kennemer land 5—VVSV 1 0—2. Telefonia had enkele minuten voor het einde nog de leiding met 21, doch in de laatste minuten kwam IJmuiden 2 opzetten en won zelfs. ETO had Vele invallers tegen JOHEZ en VEW verscheen met negen man, waardoor de nederlagen wel verklaarbaar zijn. Loonkwestie bij de opbouw Verleden week werd bij een aannemer, die in Velsen-Noord de bouw van een aan tal huizen uitvoert, looncontröle gehouden en de ambtenaren constateerden, dat be doelde aannemer meer betaalde dan de vastgestelde contract-lonen. De controleurs traden met kracht tegen de overtreding op. Inmiddels is gebleken, dat de betrokken aannemer reeds geruime tijd geleden' bij het college van Rijksbemiddelaars om toe stemming heeft gevraagd, een prestatie- premie te mogen invoeren, zoals dat ook bij diverse grote bedrijven ten Noorden van het kanaal gebruikelijk is. De Rijksbemid delaars hebben echter nog niets van zich laten horen, maar Den Haag heeft sinds enige tijd wel een serieuze controle op de lonen in het bouwbedrijf gelast. Zwarte ruilhandel in het groot In een smokkel-affaire, die reeds enige tijd bij de fiscale recherche in behandeling is, waarbij door een bloembollenhandelaar uit Hillegom in samenwerking met een rederij uit IJmuiden bloembollen naar En geland werden uitgevoerd, zijn thans weer twee verdachten opgedoken. De ponden, door verkoop van de bloem bollen in Engeland verkregen, zijn gebruikt om sigaretten en fietsbanden te kopen, die op de zwarte markt in Nederland wer den verkocht. De twee nieuwe verdachten, een auto-monteur en een grossier in rij wielonderdelen, fungeerden als tussenscha kels' bij de verkoop hier en zij hebben in die functie 700 buiten- en 346 binnenban den en 41.000 sigaretten zwart verhandeld. Is hier iets van IJ bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem. Nassaulaan 3, zijn op alle werkdagen van 10 30 tot 12.30 uur Inlichtingen te verkrijger, omtrent de volgende, in de afgelopen week a'.s gevonden aangegeven voorwerpen: armbanden, bonnen, brillen, broche, boek. ceintuurs, doos Inhouden de bonnen, étui m. Inhoud, geld. horloges, hand schoenen. honden. Jassen, koppel, gouden ket tinkje. loten, manchetten van overhemd, mut sen. overall, oorbel, polls, portemonnales met inhoud, portefeuille met foto's, reger.ptjpen. gou- I den ring. rok. rozenkrans, padvlndersrlcm. sleu- I tels, schoentjes, schroevendraaier, tassen me: 1 Inhoud, vulpennen, vulpotlood, wanten, kolen- zakken. Debat over nationale souvereiniteit I De studentenvereniging voor Federatie ve Wereldregering organiseert op Woens dag a.s. in de Gemeente Universiteit te Amsterdam een debat over de kwestie: „Nationale Souvereiniteit". voorafgegaan door een causerie van dr. J. H. C. Creygh- ton S.J. over het onderwerp „De strijd tegen de nationale souvereiniteit". Aan het debat zullen deelnemen wethouder B. S. Polak en een aantal hoogleraren in de filosofie, geschiedenis, politica en interna tionaal recht. In de woestijn Elseviers Weekblad meldt, dat toen twee (nogal wereld-vreemde) dromedarissen in de woestijn een kameel tegenkwamen, de een tegen de ander zei: „Niet direct kijkenmaar daar komt iemand met een bult aan." „Associatie" 1922—1947 Onder grote belangstelling werd de Her denkingstentoonstelling „Associatie" 1922 1947, die in hel gebouw van de Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijkbezorging aan de Zijl weg te Haarlem gehouden wordt, geopend door de voorzitter, de heer C. F. Keyser. Er zijn verschillende door de ver eniging bijeengebrachte historische gege vens, daterend van haar oprichting af, te zien. Verder enige poppen aangekleed in oudf aansprekerscosluums. waaronder een in een costuum, hetwelk gedragen werd omstreeks het jaar 1800. Enkele mooie gra vures en overlijdensaankondiginger. uit de 17e eeuw werden in bruikleen afgestaan door het gemeente-archief De tentoonstelling is geopend tot en met 2 November. De Muiier- en Velserbeek-parkloop J. Weenink en marinier Goes winnaar In tegenwoordigheid van de wethouders Visser en Kruisman, die het college van Burgemeester en Wethouders vertegen woordigden, de 82-jarige „sportvader" Pim Muiier, die speciaal voor deze gelegenheid uit Twello was overgekomen, de ambte naar voor de Lichamelijke Opvoeding en Sport P. Dijkstra, de KNAU-vertegenwoor diger G. Kramer en vele andere belang stellenden vond gisteren in het park Vel- serbeek te Velsen vroeger geschiedde zulks op Rooswijk de traditionele Mu iier-veldloop plaats, waaraan ditmaal voor het eerst vastgekoppeld was de pas inge stelde „Velserbeekparkloop", bestemd voor niet KNAU-leden (E-klassers). Eerstgenoemde veldloop was een han dicap-race over 3500 m. voor A, B, C en D-klassers en werd gewonnen door de houder van de Mulier-beker J. Weenink, de bekende Suomi-crack, in de tijd van 13 minuten 38 seconden, gevolgd door J. de Boer (NFC) in 13,46 en H. Collens (Zaanland) in 13.48. De verenigingsprijs werd toegekend aan Suomi. De Velserbeekparkloop over 3000 meter, waarvoor door de gemeente Velsen een wisselbeker beschikbaar was gesteld, werd gewonnen door marinier Goes van het kamp in Doorn, gevolgd door marinier Van Ameyden en marinier Koot, beiden eveneens van het marinierskamp te Doorn. Voorts werd nog een wedloop voor junio ren gehouden over 1600 m. Winnaar werd W. Rootsaert (Gazelle, Zeeuws-Vlaande- ren) in 6 min. 0.4 sec., op de voet gevolgd door H. Adrichem (DEM) in 6 min. 3 sec. en W. Vreenegoor (Suomi) in 6 min. 11,3 sec. Hier werd de verenigingsprijs toege kend aan „De Gazelle". Zij nog vermeld, dat de organisatie hier en daar haperde. Wanneer de tijd. waarop net startschot gelost zal worden nauwkeu rig is aangegeven, moet ook op die tijd begonnen worden. Voetbal H.B.C. vierde negende lustrum De viering van het 45-Jarig bestaan van HBC ls Ingezet met een H, Mis. Des middags zorgde het eerste elftal voor een overwinning van 4—1 ln Oegstgeest en de zege was een welkome aanleiding, om het avondfeest met nog groter vreugde te vieren. De toneelafdellng heeft op uitstekende wijze een gedeelte van hei programma verzorgd. Er weiden drie kluchten opgevoerd, „Cel 13 Is vrij", „Henkle" en ..Opera Eulalia" waarbij in het bij zonder het spel van de heren J v. d. Veldt en C. Warmerdam opviel. Het orkest „Black and white" zorgde voor de muzikale afwisseling. Twee jongelui met een guitaar deden dit even eens In T-Toorlom wrvrrlt bestemd is voor het Zonnehuis. Ten bate 111 IldaricIIl WUIUl van huis wordt op Donderdag 30 Oc- 1 J ~~1 tober in het Concertgebouw een bijeen- V661 nooa gGlGnigU komst gehouden. Ds. A. K. Straatsma uit Den Haag zal een korte uiteenzetting Het klinktmisschien vreemd, maar de yan de Uak en werkwijze der Ne_ Nederlands Hervormde Gemeente r an derlands Hervormde Diaconie, muziek en Haarlem helpt zijn leden \an de zang zullen ten gehore worden gebracht en het graf. Zij beschikt o\er een - dan verleent de heer Van Dorp met decla- centrum, een kindertehuis, een weeshuis. matje zjjn medewerking zij verleent steun aan hen, die in nood verkeren en tenslotte heeft zij een tehuis voor ouden van dagen, waar men zijn levensavond kan doorbrengen". Deze mededelingen deed ons dr. A. H. de Vries, diaken der Nederlands Hervormde Gemeente in een gesprek over de opvat ting van de huidige normale arbeid der diaconie. Nog te veel zien talrijke landge noten het werk der diaconie in het ver strekken van geld en goederen. Met deze gedragslijn heeft de Haarlemse diaconie reeds geruime tijd gebroken en zij heeft haar werkzaamheden belangrijk uitge breid. Dat blijkt b.v. uit verschillende in stellingen in de stad, welke door de dia kenen beheerd en onderhouden worden. In de eerste plaats wordt gewerkt-onder hen. die lid zijn van de kerkelijke ge meente. De diaconie rekent het tot haar verantwoordelijkheid ook aandacht te be- Duitse herstelbetaling in Haarlem gearriveerd Enige dagen geleden werd gemeld dat aan de Chemische fabriek „Rids" een deel van de Westphalisch Anhaltische Spreng- stoff A.G. (Wasag) te Allendorf toege wezen was, en dat de eerste wagons met materiaal uit deze te ontmantelen Duitse fabriek begin 1948 te Haarlem verwacht konden worden. Deze ontmanteling gaat blijkbaar sneller dan oorspronkelijk werd aangenomen, want Zaterdag j.l. bleken de eerste wagons al aan het goederenstation te Haarlem te zijn aangekomen. Enkele dagen geleden werd nog in Engelse vakbladen geklaagd over BINNENLAND Op de Israëlitische begraafplaats ln Mal de rberg ls Zondag een gedenksteen onthuld op het graf van Henrl Polak De Nederlandse Ouderraad zal minister Glc- len verzoeken bij de herziening van de L. O wet de Instelling van ouderraden ln plaatsen met drie of meer ouder-commlssles verplicht te stellen. Het aantal geregistreerde geheel werklozen bedroeg eind September J.l. 21.600. tegen 20.200 eind Augustus en 47.000 eind December 1946. Negenhonderd personen ontvingen geheel of ge deeltelijk wachtgeld tegen 1200 eind Augustus en 7600 eind December 1946. In Juli werden gemid deld per week 2804 overbrugglngsultkeringen aan werklozen verleend Het uitbetaalde bruto bedrag was groot f 305.000 In Juni waren deze cijfers respectievelijk 3765 en f 404.000. Drie Jaar geleden vernielden de Duitsers de belangrijke verkeersbrug over de Dommel te 's Hertogenbosch. Zaterdag ls een 87 m. lange en 19 m. brede nieuwe brug In gebruik genomen. Naar de ANWB verneemt ligt het ln de be doeling met Ingang van t Januari 1948 voor te schrijven, dat alle autobussen van veiligheids glas moeten worden voorzien. In Amsterdam heeft de Bond van Gemengde Zangverenigingen zijn 60-jarig bestaan gevierd met een feestavond, een receptie, een feestdiner en een autobustocht. Uit het jaarverslag, dat ln de alagemene vergadering, welke onder leiding stond van de heer C. Overbeek uit Haarlem, werd uitgebracht bleek, dat er 252 aangesloten verenigingen zijn met 17.517 leden. BU wijze van rechtsherstel U bU Koninklijk Besluit van 13 October aan mr. J. Linthorst Hom an. op zijn verzoek, gerekend met ingang van 15 April 1945. eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in de Provincie Gro ningen. met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. „Woudschoten", het conferentiecentrum van de Nederlandse Chrlsten-studentenVereni- girvg is na acht Jaar heropend Te Utrecht ls de bekende literator en radio spreker dr. P. H. Rltter Jr. ter gelegenheid van zijn 65ste verjaaidag gehuldigd. Een vertegen woordiger van minister Gielen deed de Jubllare» mededeling van zijn benoeming tot Officier ln de Orde van Oranje Nassau. Dr. Rltter kieeg onder andere zijn door de Haarlemse schilder Waalko Dingemans geschilderd portret ten ge schenke. Haarlem 'en omgeving De NlWIN-kertspakkctlcnactic ln Heem stede heeft het mogelijk gemaakt 963 pakketten (niet 693 zoals abusievelijk was gemeld) naar de jongens overzee te zenden. Door tot nog toe onbekendo oorzaak kwam een negenjarige scholter lilt dc Arnulfstraat toen hij op ae fiets in de Karolingenstraat reed, te vallen. Hij viel met zijn wang op het stuur, waardoor deze werd opengescheurd. In het Grote Gasthuis ls de wonde gehecht. Zaterdagmiddag reed een 28-jarige fabrikant met zijn motor in de Schalkivtjkerstraat Zijn loshangende jas wikkelde zich om de as var. het achterwiel, waardoor hij tegen de grond sloeg. De man kreeg een gat ln zijn achterhoofd en vermoedelijk een hersenschudding. Hij ls naar de Maria-Stichting overgebracht. De heer R. H. M. Hcssellnk te Santpoort is aan de rijksuniversiteit te Groningen geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. De heer G. J. Arnold, d!e vtjf en twintig Ja ren achtereen penningmeester van dc IJsclub „De Volharding" is geweest en kortgeleden als zodanig ls afgetreden werd in de laatste verga dering benoemd tot erelid. Met ingang van 1 November I* mr. G. H. Puhri Snethlage te Heemstede benoemd tot di recteur van de Hilversumse Spaarbank. De wethouders van Heemstede zullen, als de raad het voorstel van B. on W aanneemt, gerechtigd zijn huwelijken te sluiten. ZIJ worden benoemd tot onbezoldigde ambtenaren van de Burgerlijke Stand. De Raad van Heemstede vergadert a.s. Don derdag om 4 uur, Voor de benoeming van hoofd der Bronst ee- school worden door B. en W van Heemstede voorgedragen dc heren: l. D. de Boer, hoofd te Medembllk, 2. C, J Theunissen. onderwijzer te Rotterdam en 3 .J. K Dijkstra, hoofd te Gorin- ohem. Het tegenwoordige hoofd der Bronstee- school de heer H Venema ls benoemd tot in specteur van het L, O. te Meppel, De Bond Nederland—Israël houdt Woensdag 29 October een vergadering Ir Llon d' Or te Haarlem. De heer Van Dijk uit Oegstgeest zal spreken over „Jeruzalem eeen lastige steen aller volken" B. en W. stellen de gemeenteraad voor tot overplaatsing ever ie gaan van de heer J. Kroes als onderwijzer van de J P. Coenschool nati de Spaameschool. de heer J. C. Wlllemse van de Spaarneschooi naar dc J. P Coer.school en de heer Ph. J. Deys van de Jan LIgthartschool naar de Dagopenluchtschool. Amateurs gaven een geslaagde H~- -- ^et feit, dat van het aan Engeland toege- itedén "aan hen,"diè"gëbo"ren zijn uit Her- wezen materiaal nog totaal niets was aan- vormde ouders, voor zover zij niet aan- gekomen. Men moet zich afvragen hoe gesloten zijn bij een andere kerk. Juist dit zware materiaal naar de Waarderpol- door haar sociale arbeid wil zij hen terug der getransporteerd zal kunnen worden, brengen naar het Evangelie. gezien het uiterst primitieve toegangsbrug- Natuurlijk wordt de materiële hulp, getje tot een landweggetje in deze polder, hetzij in geld. hetzij in natura niet ver- waar een groot deel van de Haarlemse geten. Was dit de traditionele diaconalezware industrie geconcentreerd is. Her- arbeid, in Haarlem kent men sedert bijna haaldelijk duikelen hier zware transporten qevarieerde avond een eeuw het Diaconiehuis. Verder in de sloot, aldus verzekert men ons van j De Haarlemse Hawaiianmuziekverenijring worden bedlegerigen en chronische zieken de zijde der betrokken bedrijven. i gaf Zaterdagavond een geslaagde show van verpleegd in het Adriana Koenehuis en i de vele en veelziidige talenten, waarover in do huizen Jansrtraat 30 en 32 is Teraardebestelling Th. Lancée afllïe.5'hef »«n dï'.™ pension gevestigd. Het Velen waren vanmorgen op de Algemene be- eniging, het gro'.e amusementsorkest, dat doet wat ouderwets aan en daarom zijn graafplaats aan -de Kieveriaan bijeen, om de eens te meer onder de bezielende leiding er plannen gemaakt voor een geheel nieuw iaat£te eer 1e bewijzen aan hei stoffelijk over- van de heer Prinsen blijk gaf een homogeen gebouw. Het zal nog enige jaren moeten j schot van de heer Th. Lancée. oud-directeur van ensemblespel ten beste te kunnen geven, duren, alvorens met de bouw begonnen j de Rijkskweekschool voor onderwljzersfessen).1 Als beste prestatie noteerden wij de ver kan worden Het Hofje van Guurtje de j Onder hen waren prof. dr. R. H. woltjer. voor-j tolking van ..Nobody knows the trouble I've Waal aan de Lange Annastraat 40 wordtzi,ter van de onderwijsraad, de heren E. Geeris seen", dat in een geraffineerd arrangement door de diakenen in hun functie van re<*en- I W/n- en A Ridderbos, namens de hoofdbesturen werd uitgevoerd. Sedert korte tud bewust SïlïïSuïï ic ir ïïnifi van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging en de H.H.V. ook eer aan Terpsichore en als ten, beheerd. Het is echter nodig tot van volksonderwijs, mr. a. Beets, verder i eerste resultaat konden de vele bezoekers restauratie over te gaan. Ook hiervoor be- ]erarerii oud-leraren en oud-leerlingen van de j van de zaal van de Haarlemse Kegelbond staan plannen. Haarlemse Rijkskweekschool. een pittige balletgroep waarvan dc costu- De werkzaamheden van de laatste jaren Aan de groeve las ds. G. a. Barger predikant! mering opviel, in actie zien. De „Spnarne- formde Gemeente van i spatters" zorgden zoals gewoonlijk voor grappige intermezzo's, die door een goed van de tongriem gesneden conférencier werden ingeleid. Jammer genoeg viel het optreden van het ensemble, waaraan de vereniging haar ontstaan dankt, in duigen doordat de microfooninstallatie verstek liet gaan. De avond werd door twee gasten op geluisterd: Henk Hoogendoorn en inspec teur Endlich wedijverden in de rapheid, waarmee ze hun instrumenten accordeon en ukelele hanteerden, wie het eerst de afbraak van de zaal zou bewerkstelligen. We hadden de indruk, dat de man van de recherche het met enige decibels won. Het dansorkest „De Narren" begeleidde tenslotte een geanimeerd bal. zijn ondergebracht in de Stichting Christe- j bii de Nederlands Hervormde lijke Gezinszorg der Samenwerkende ker- J Heemstede een gedeelte uit de tweede brief aan Kerkelijke Gezinszorg, die gevestigd is aan de Oude Groenmarkt en waaraan drie so ciale werksters haar medewerking ver lenen. in de Florakliniek", gehuisvest in het Florapark 8, waar een internaat voor de opleiding voor kraamverzorgsters en het bemiddelingsbureau gevestigd zijn en waar volledige hulp verleend wordt aan kraamvrouw en baby en tenslotte in het kindertehuis „Het Zonnehuis" aan de Ha- zepaterslaan, waar vijftig kinderen van 0 tot 10 jaar verpleegd worden. Dr. De Vries vertelde, dat al het werk bestuurd en gefinancierd wordt door de Nederlands Hervormde Diaconie. Hiervoor is geld nodig en om het werk bekendheid te geven is een propaganda-commissie sa mengesteld. Deze commissie verzorgt het uitgeven van busjes, waarvan er honder den geplaatst zijn en waarvan de opbrengst De honderdste verjaardag De Haarlemse 100-jarige, mej. C. S. Jansen, heeft gisteren in het rusthuis „Sorghvliet" een verjaardag gevierd, die zij, naar zij zeide „voor nog niet zoveel zou hebben willen missen". Van het mo ment, dat zij 's ochtends om zeven uur opstond, tot het ogenblik dat zij zich om half tien 's avonds weer te ruste begaf, is het een aaneenschakeling geweest van bezoeken, huides en geschenken en wat is een beter bewijs voor haar uitstekende Port Sald gezondheid dan het feit. dat zij zich door v al deze drukte niet in het minst vermoeid voelde. Temidden van een zee van bloemstuk ken ontving zij de talloze bezoekers, waar onder ook loco-burgemeester D. J. A. Geluk, die haar het allerbeste kwamen toewensen. Een van de hoogtepunten van de dag was een zanghulde door het per soneel en de gasten gebracht En wat de honderd-jarige zelf zei, was dat zij hoopte nog vele jaren te mogen blijven leven, figuur, die men niet licht zal vergeten, een zeer hoffelijk man met grote eruditie en grote bescheidenheid. Geen wonder, dat zijn heengaan in bredè kring betreurd wordt. Niet alleen zijn vrouw en kinderen, doch ook besturen, commis sies en zijn oud-leerlingen, die van zijn gaven van wijsheid hebben geprofiteerd zullen hem missen. De heer Lancée was een trouwe kerk ganger. omdat hij zelf ook wat wilde leren. In het voorgelezene ln de Bijbel staat, aardse gebouw afgebroken wordt en d na een eeuwig huis ls. Daarvoor heeft de heer Lancée zich opengesteld. In dat opzicht kunnen wij ook van hem leren, zei ds. Barger. Vervol gens ging de predikant ln gebed voor. waarna een broer van de overledene dankte voor de blijken van deelneming en een afscheidsgroet bracht namens de kinderen en kleinkinderen uit Indlé. SCHEEPVAART K. N. S M. Stentor. 24 Oct te Piraeus. Stuy- vesanl, 23 Oct. van Trinidad naar La Gualra. Danae. 24 Oct. van Valencia naar Catagena Zaanstroom. 24 Oct. te Amsterdam Vulcanus. 25 Oct. te Amsierdam. Deo Duce. 25 Oct. van IJmui den naar Odense. Omen 24 Oct. van Amster dam naar Santander. Torfinn Jarl. 24 Oct. te Sevllla Venus. 24 Oct. te Piraeus. OOST AFRIKA LIJNEN. Nljkerk, 23 Oct. van Mozambique naar Lourenzo Marqeus WEST AFRIKA LIJNEN. - Amstelland. 31 Oct. te Dakar verwacht. Maaskerk, 30 Oct. van Dakar naar Plymouth (verwacht). MIJ. NEDERLAND. - Rottl. 21 Oct. te Van couver. Hugo dd Groot, 23 Oct. te Singapore. Lawak 24 Oct. te Algiers. Tawall, 24 Oct. van Marseille. Aden naar K. p. M. Bagan, 22 Oct. Colombo. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 25 Oct. 1947 GEHUWD: 25 Oct.: J. Provoost en P. M. v. d. Ven. BEVALLEN van een zoon: 24 Oct.: A. A. M. DalkPlasmeijer. M. A. E. MeertsSchol ten, A Ried IjkSjoukens. C v. GooiHazel- zet BEVALLEN van een dochter: 23 Oct.: H. S. T. M. OttenVeling. 24 Oct.: G. Hoff- schlag—Bakker. E. Bogaart—v. Dijk. „De gouden bal" te Heemstede Ruim 250 kinderen, leden van het Nederlands® Padvlndersgilde. werkten Zaterdagmiddag med® aan een keurige opvoering van „De Gouden Bal" eer» buitengewoon merkwaardg spel van fantasie en werkelijkheid, waarin het ideaal van de'pnd- vlndster met zang. spel muziek en dans werd uitgebeeld Met de gouden bal wordt bedoeld het ideaal van B.«der; Powell, de Jeugd weer blij heid en Godsvertrouwen te schenken en vooral in het eerste tafereel waarin dc gouden bal steeds weer naar andere kinderen werd doorge geven. kwam dit streven zeer goed tot uiting. Amsterdamse Beurs I Slntkners Heden Vrijdag 1% uur Koninklijke Olie 470 461 297 290 383% 380J4 A K. U 175% 172 195 Nederlandse Ford 411 Nederlandse Kabel 307% 300 Calvé certificaten 181 175% Scheepvaart-Unie 195J4 192% Holl.-Amerika Lijn 18611 184 Delj Maatschappij 174 173 H V A 241 239 A'dam Rubber 167 164 Ned Handel Mij.. 144 142 y4 Nf.-L Handelsbank 100.# 105 Billitön Mij II..,. 400 397

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3