Indonesisch afgevaardigde Palar trekt ergerniswekkende parallel VEILIGHEIDSRAAD Koninklijk Huwelijk Goeree en Overflakkee in feesttooi „Waartoe tederheid? Duitsers moeten betalen" 62e Jaargang No. 18772 q 11 1 Dinsilag 28 October 1947 Bureaus: Grote Boutstr. 93. Tel. Admln. 10724, K"v| 1 I 1 ^^F ^^F 1^^ I ^^1 Verachdnt daeelijk, behalve Zon- en Fcrstdageo. 14825. Redactie 10800. Directeur-Hoofdredacteur I I 1 1 I I I 1 I MM II II 111 II 1 AhonncmcntaprD» per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H..V. Soendapleln 37. TeL 12230. JL JL J. jjj. JL i JL V JL^^r V J V >4 4'—Frin™ 9" POBt 41,0 Po,t3,r° f73""- Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12T13, 10132. AdverUarieven op aanvraag b(J de AdminiatraUe Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem /")P 20 NOVEMBER zal te Londen het huwelijk Uissen de Britse troonopvolg ster prinses"'Elisabeth en prins Philip Mountbatten (die voor deze naamwijziging prins Philip van Griekenland was) vol trokken worden. Vele Engelsen verheugen zich in het vooruitzicht van deze gebeur tenis, niet in het minst vanwege de praal waarmee zij voltrokken zal worden. De gemiddelde Engelsman houdt van pracht en praal bij officiële ceremonies en van sier lijke, kleurige optochten. „Pageantry" ligt hem en vooral zijn vrouw na aan het hart. Dit zou kunnen dienen ter verklaring van de handhaving van zoveel oude gebruiken in het land en van allerlei antieke costumes, niet alleen bij de jaarlijks optochten als een nieuwe Lord Mayor of London benoemd is en als de Koning het parlement opent, maar ook in velerlei officiële functies. Er liggen evenwel dieper motieven aan dit traditio nalisme ten grondslag. Wellicht zijn ze het eenvoudigst samen te vatten in de gedach te, dat men er het behoud van het goede, dat het verleden heeft doen ontstaan, mee wil symboliseren. Men is zich in Engeland van die aanwezigheid van de invloed der geslachten, die voor ons geleefd hebben, altijd sterk bewust. G. K. Chesterton, vermaard essayist, heeft het in een van zijn werken scherp gefor muleerd toen hij, de samenleving van het Heden aanduidend als uitkomst van de ar beid van vele generaties, het levende ge slacht aanduidde als de tijdelijk aanwezi gen. die slechts poogden voort te bouwen op de arbeid van voorgangers, wier geest en wier scheppend werk men nog steeds in zo velerlei uiting temidden van ons voelde. De huwelijksplechtigheid van 20 Novem ber zal tevens getuigen van het onverzwak te Britse vertrouwen in het koningschap. Het heeft in de hevige beroeringen der twintigste eeuw niet aan aanzien ingeboet. De'Koningen, die op de lange en indruk wekkende regeringsperiode van Koningin Victoria volgden, hebben dit vertrouwen weten te handhaven. Eerst Edward VII (19011910), daarna zijn zoon George V en nu zijn kleinzoon George VT hebben vol komen aan de Britse opvatting van het constitutionele koningschap beantwoord. Tussen die der laatste twee koningen in lag de korte regeringsperiode (slechts één jaar) van Edward VIII, van wie men zo grote verwachtingen koesterde toen hij -de Prins van Wales was. Hij trad af als gevolg van de crisis, veroorzaakt door zijn huwelijks plannen. Dat was een vreemde en onver wachte tegenslag in de moderne geschiede nis van het koningschap in Groot-Brittan- nïë. Zijn volk zag hem met berusting en met enige weemoed gaan; het bleek wel dra volkomen tevreden gesteld met de per soon van zijn opvolger, de tegenwoordige Koning, die als hertog van York altijd in de schaduw van zijns broeders populariteit had gestaan. Van zijn oudste dochter, de 21-jarige prinses Elisabeth, die binnen enige weken een Prins-Gemaal naast zich zal zien, hoopt en verwacht men in Engeland veel. Het vooruitzicht, dat binnen afzienbare tijd een Koningin de reeks Koningen der twin tigste eeuw zal opvolgen, wekt generlei twijfel. In vroegere eeuwen is Engeland meestal gelukkiger met zijn Koninginnen dan met zijn Koningen geweest en de naam Elisabeth wekt (herinneringen aan een grote vorstin der historie. Het optreden van een Prins-Gemaal herinnert aan de overeen komstige gébeurtenis van ongeveer een eeuw geleden. In het jaar 1840 trad het jonge Koninginnetje Victoria, toen pas en- kele jaren aan de regering, in het 'huwelijk met prins Albert van Saksen-Koburg- Gotha. Het was een buitengewoon gelukkig huwelijk en de prins kreeg op den duur een vrij belangrijke invloed op de staatszaken. Aanvankelijk bekleedde hij alleen militaire ambten, maar het vertrouwen dat de Ko- 'ningin en later ook de raadslieden van de Kroon in zijn onbaatzuchtigheid, kennis en grote activiteit gingen stellen werd zo groot, dat men hem steeds meer invloed gunde. Tenslotte verwierf hij ook algemene popu lariteit bij het volk en zijn vroegtijdig heen gaan ('hij stierf in 1861, op 42-jarige leef tijd) werd als een nationale ramp ervaren. Veel monumenten werden tot zijn nage dachtenis opgericht. Dat heit grootste dier gedenktekenen, het Albert Memorial te Londen, een der lelijkste .monumenten tor wereld is doet aan de oprechtheid der Brit se gevoelens jegens prins Albert niets af. Herinneringen aan Koningin Elisabeth en Koningin Victoria beïnvloeden het Britse volle ten gunste van prinses Elisabeth, her inneringen aan prins Albert en aan de glorierijke, schoon nu zo vreselijk ver ouderde „Victorian era" stemmen het hoop vol ten aanzien van de a.s. Prins-Gemaal. Verleden en traditie zijn bondgenoten van het jonge phar, dat op 20 November in de echt verenigd zal worden. En dat wil in Engeland heel wat zeggen. Al staat het zeer te bezien of de gemaal der toekom stige Koningin van Engeland ooit de in vloed zal krijgen, die prins Albert in de vorige eeuw heeft uitgeoefend. De tijden zijn veranderd en het zal moeilijker voor een prins-gemaal zijn, een dergelijke po sitie té bereiken. Hetgeen niet wegneemt dat hij goede kansen op erkenning zal heb ben, als hij zich door bijzondere karakter eigenschappen en arbeid blijkt te onder scheiden. Men zal hem dan wel met prins Albert gaan vergelijken. Maar dit is alles nog in hoofdzaak in de toekomst verborgen. Koning George VI is nauwelijks een vijftiger en gezond en sterk: hij 7a 1 wellicht nog tientallen jaren blijven. R. P. Internaat verpleeghulpen voor Indië Dinsdag 4 November zal op „Duin en Kruidberg" te Santpoort een internaat worden geopend voor hen, die zich be schikbaar stellen verpleeghulp te verle nen in Indië. Zoals gemeld is zullen onge veer zestig meisjes een opleiding genieten, welke ongeveer zes maanden duurt en on der leiding staat van het Rode Kruis. BEKEND INDUSTRIEEL BIJ AANRIJDING GEDOOD. Op" de straatweg HengeloEnschedé is de bekende industrieel A. M. Dikkers, direc teur van de Kopergieterij en Pompenfabriek G. Dikkers en Co. N.V. bij het oversteken van de weg door een auto aangereden en gedood. TRIBUNAAL. De openbare behandeling van de zaak tegen de gewezen griffier der Provinciale Griffie van Noordholland H. J. van Urk, die hedenmorgen voor de tweede kamér van het Haarlemse Tribunaal zou plaats hebben, is in afwachting van een nader ge tuigenverhoor uitgesteld. De Veiligheidsraad heeft gistermiddag het debat over de Indonesische kwestie voortgezet, waarbij het consulair rapport de hoofdschotel vormde. De eerste spreker was de afgevaardigde van India, Pillai. Hij was de mening toegedaan, dat de verant woordelijkheid voor de voortzetting van de oorlog in Indonesië na de resolutie in zake het staken van het vuren aan de Nederlandse regering moest worden toege schreven. Dit standpunt was volgens hem door de bevindingen van de consulaire commissie, zoals zij uit het volledig rap port bleken, bevestigd. Het was duidelijk, dat de republiek en de republikeinse troe pen de order tot het staken van het vuren opgevat hadden in de zin, die men er over het algemeen aan toekende. „De verklaring van de consulaire commissie", aldus Pillai, „zegt, dat de republikeinse strijdkrachten overeenkomstig de order hun positie niet wijzigden". Merkwaardige „indrukken". De Indonesische afgevaardigde Palar verklaarde vervolgens, dat de Veiligheids raad zich voor twee problemen geplaatst ziet: 1. het acute probleem, welke stappen de raad moet nemen voor de uitvoering van de order „staakt het vuren" en 2. hoe de raad kan helpen bij het aanknopen van nieuwe betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Het consulaire rapport laat volgens Palar drie indrukken na: De toestand is een parallel van de Duitse bezetting van Nederland, waar een verzetsbeweging werkzaam was. „Wijzig het wbord Duits in Nederlands en men verkrijgt de toestand,, die thans in Indonesië heerst". De vernie tiging, corruptie, intimidatie en wreed heden, die door beide partijen in de door de Nederlanders bezette gebieden worden bedreven, zijn verschijnselen, die een oor log vergezellen. De schuld en verantwoor delijkheid liggen in de eerste plaats bij de Nederlanders. Het consulaire rapport bewijst volledig, dat er voor de inval der Neder landse troepen orde en recht in het repu blikeinse gebied heersten. De republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking der Nederlandse troepen in het republikeinse gebied op de posities voor de oorlog". De republikeinse regering ga randeert veiligheid, vrede en orde in alle door de Nederlandse troepen ontruimde Vliegtuigramp bij Athene kostte 44 mensenlevens Zweedse D.C. 4 tegen bergwand De Zweedse DC 4, die volgens berichten van gisteren bij Athene in een storm raakte en daarna vermist werd, blijkt te zijn neergestort op de Oostelijke helling van het Hymettusgebcrgte, 30 kilometer van Athene. Alle inzittenden, 36 passa giers en 8 leden der bemanning, vonden de dood. Het wrak ligt op een bijna onbe reikbare plaats en de berging der slacht offers is nog niet voltooid. Het vliegtuig werd bestuurd door een Engelsman en zeven Zweden. Het had een gemengd gezelschap passagiers aan boord, doch geen Nederlanders. De piloot had vlak voor het ongeluk nog verbinding met het vliegveld van Athene gehad, waarbij hem de raad werd gegeven op zijn instru menten te landen, aangezien het weer slecht was en het zicht werd belemmerd. De bestuurder seinde echter terug, dat hij de lichten van de stad kon zien en zou trachten een gewone landing uit te voe ren. Hij is daarbij waarschijnlijk te ver afgedwaald en de machine heeft hoogte verloren zodat zij in aanraking is gekomen met een bergwand. De D.C. 4 was afkomstig uit Istanboel en behoorde aan de ABA, de Zweedse lucht vaartmaatschappij, die sinds het jaar van haar oprichting, 1924, 828.000 passagiers vervoerde, van wie slechts één om het leven kwam bij een noodlanding in 1936 op Malmö. De Griekse politie heeft verscheidene personen onder arrest die beschuldigd worden geld, documenten en brieven,'be stemd voor Istanboel, Brussel en Genève te hebben gestolen uit de bagage van het neergestorte Zweedse vliegtuig. De bagage lag over een groot gebied verspreid. Shinwell: Krachtig naar links Shinwell. minister van Oorlog en oud minister van Energie, heeft op de jaar lijkse conferentie van de Schotse Labour- partij verklaard, dat een krachtiger zwen king naar links in Engeland noodzakelijk is, wil men niet binnen enkele jaren tot de ontdekking komen, dat de toestand ernstiger zal zijn dan hij thans is. gebieden. De Indonesische republiek aan vaardt zowel toezicht als samenwerking met de veiligheidsraad of elk ander voor dat doel ingesteld internationaal lichaam. De republikeinse regering verzoekt met klem, dat er ter oplossing van het pro bleem zal worden gearbïtreerd. Om dat doel te bereiken is het noodzakelijk, dat aan de commissie van drie de bevoegd heden tot arbitrage zullen worden ge geven. De Veiligheidsraad zal Woensdag om 3 uur 's middags opnieuw bijeenkomen. Reeds meer dan een uur voor de aan komst van de hoge bezoekers had de jeugd van Middelharnis zich in de koude morgen aan het havenhoofd opgesteld, waar de „Minister C. Lely" omstreeks kwart over negen meerde. Bepje Verhage, het tien jarig dochtertje van een inwoner van Mid delharnis, die bij een beschieting door Duitse vliegtuigen om het leven gekomen is, bood de Prinses bloemen aan. De bur gemeester van de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk, de heer D. Rijnders be groette het Prinselijk Paar op het haven hoofd. De sport- en gymnastiekverenigingen van het gehele eiland hadden zich op de kade opgesteld en juichten de hoge gas ten hartelijk toe, toen deze zich naar de auto's begaven. In snelle vaart ging de stoet naar Middelharnis, waar de Prinses- regentes en de Prins in gezelschap van burgemeester en wethouders een zang- hulde van de schooljeugd in ontvangst namen. Hierna begaven de Prinses en de Prins zich nahr het raadhuis, waar een officiële ontvangst plaats had. Prinses Juliana en Prins Bernhard ont vingen een maquette van het oude raad huis. door leerlingen van de ambachts school uit triplex, notenhout, ijzer en ko per vervaardigd. Burgemeester Rijnders somde in een toespraak enige hartewensen van de eilandbewoners op: ten eerste een bryg, welke Goeree en Overflakkee uit zijn iso lement zal bevrijden, ten tweede de her beplanting van het eiland, noodzakelijk geworden door de inundaties van het vruchtbare land en ten derde: electrifica- tie van het Oostelijk deel van het eiland, dat aldus burgemeester Rijnders waarschijnlijk het enige deel van Neder land is, dat niet over electrische verlich ting beschikt. Geruime tijd onderhield het Prinselijk Paar zich in de raadszaal met verscheide ne vertegenwoordigers van de bevolking. Toen ging het naar Stad aan 't Haring vliet. Poppen voor de prinsesjes. Ook hier was het enthousiasme zeer groot. Het bereikte zijn hoogtepunt toen het echtpaar Van der Mast-Swartz, dat in Mei zijn diamanten bruiloft vierde, het Prinselijk Paar vier voor de prinsesjes be stemde poppen aanbood,* gekleed in de Flakkeese klederdracht en genoemd naar de meest voorkomende namen op het eiland: Dirkje, Tannetje. Jopje en Leun- tje. Op hun beurt werden de oudjes door de Prinses bedacht met een foto van het gehele prinselijk gezin. Vervolgens ging het Prinselijk Paar naar Den Bommel, waar de boerderij van de heer Jacobs werd bezocht, welke in de oorlog een belangrijk illegaal centrum was. Hoewel het land onder water was gezet, zijn de heer Jacobs en zijn vrouw in hun huis blijven wonen. In Januari 1945 heeft de illegaliteit een zender in de boerderij ondergebracht. Elke dag vlogen geallieer de vliegtuigen boven de boerderij en vin- Teken des tijds Bij een voordracht voor een tijdelijk leraar scheikunde aan het gymnasium te Delft tekenen B. en W. van Delft aan dat de betrokkene nog student is en vol komen onbevoegd tot les geven. Zij voegen aan deze mededeling toe: „Er is geen ander." Vliegende baby op de terugreis De Nederlandse baby van zestien maan den, die in Philadelphia een operatie heeft ondergaan voor de verwijdering van een verfschilfer in de longen, is gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Het' resultaat van de operatie werd door de dokters zeer bevredigend genoemd. Denen ter stembus De bevolking van Denemarken gaat heden ter stembus voor de verkiezing van een nieuwe volksvertegenwoordiging. De voor naamste verkiezingsvraag is het probleem Zuid-Sleeswijk: of Denemarken een plebi sciet zal aanvragen over de Deens-Duitse grens (opneming van Zuid-Sleeswijk bij Deens territorium) of dat het land zich er mee tevreden zal stellen de belangen van de Deense minderheid aldaar te bescher men. Tijdens de verkiezingen van 1945 ver kregen de socialisten en communisten samen 927.000 van de 2.049.000 stemmen. In Stad aan 't Haringvliet bood het echt paar Van der Mast, dat onlangs zijn dia manten bruiloft had gevierd, vier poppen in de kledij van het eiland aan voor de prinsesjes. gen berichten over troepensterkte en for- tificatiesop, welke de illegaliteit met deze zender doorgaf. Vele dappere mannen van het eiland werden hier aan Prinses en Prins voorgesteld, onder wie Cor van Se- ters, die de „Westerdam" in de haven van Rotterdam tot zinken heeft gebracht. In Oude Tonge, de volgende plaats wel ke bezocht werd, trok een optocht van wagens aan Prinses en Prins voorbij. Op bescheiden wijze maakten de inwoners het Prinselijk Paar opmerkzaam op het elec- triciteitsprobleem. „Steeds in het donker valt niet mee", stond op een der wagens te lezen. Van het donker naar het licht. Was er geen plaats in het Oostelijk deel van het eiland, waar de vorstelijke gasten geen klachten te horen kregen over het uitblijven van de electrifïcatie, het Wes ten liet een geheel ander beeld zien. Dirksland was feestelijk geïllumineerd en behalve deze overvloed van licht t en kleur spoten fonteinen hun water ver om hoog. Hier bezochten de hoge bezoekers het plaatselijk ziekenhuis, waar vele pa tiënten met bloemen werden bedacht. Voordien bezochten Prinses en Prins Oolt- gensplaat, waar de koffiemaaltijd werd gebruikt, Nieuwe Tonge. waar de ruiters van het eiland zich voor een défilé ver zameld hadden en Herkingen met zijn be roemde visbank. Op deze visbank prijkt een oranje-wit-blauw windvaantje, dat twee vijandelijke bezettingen, de Franse en de Duitse, heeft getrotseerd. Lange tijd vertoefde het Prinselijk Paar in Melis sant. waar de landbouwloods van de land- bouwvereniging „Ons Belang" werd be zocht en een demonstratie werd gegeven van het boerderijbedrijf op Flalckee in de loop der tijden. Na een kort oponthoud in Ouddorp en Goederede ging de tocht naar Stellendam, waar de vismijn werd bezocht. Via het eveneens feestelijk verlichte Sommelsdijk ging de tocht daarop weer naar het uitgangspunt Middelharnis, waar het Prinselijk Paar na een zeer vermoeien de dag het avondmaal gebruikte. Een stap naar unie der lage landen Morgen, Woensdag, zal op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel in aan wezigheid van baron van Harinxma Thoe Slooten, Nederlands ambassadeur, de Luxemburgse zaakgelastigde en de heer P. H. Spaak, eerste minister en minister van Buitenl. Zaken van België, de raticifatie plaats vinden van de douane-overeenkomst te Londen in 1944 door de drie regeringen gesloten, waaraan thans gehecht is het ge meenschappelijk toltarief dat door de doua- neraad werd uitgewerkt. Zoals gemeld zal het gemeenschappelijk tarief op 1 Januari 1948 van kracht worden. Een varken in bed! De CCD oefent voortdurend controle uit op het houden van varkens. Voor het ver bergen van deze clandestien gehouden dieren worden soms de zonderlingste plaatsen uitgezocht. Zo werd in Hilvaren- beek zelfs een varken in een bed gevonden! In vijf gemeenten in Noord-Brabant werden in totaal 39 processen-verbaal op gemaakt wegens het clandestien houden van varkens; 37 varkens werden in beslag genomen. In Limburg werd op 10 var kens beslag gelegd. Een gemeente-ambte naar te Hilversum hield met collega's 12 varkens voor gezamenlijke rekening. De dieren zijn in beslag genomen. De Zwitsers kozen een nieuwe Nationale Raad De uitslag van de verkiezingen voor de Zwitserse Nationale Raad toont het vol gend resultaat: Vrijzinnigen 51 (voorheen 47), Soc. Democraten 48 (55), Katholieken 44 (43), Boerenpartij 21 (22), Onafhanke- lijken (Duttweiler) 8 (6). Communisten 7 (1), Democraten 5 (6), Liberalen 7 (8), Partijlozen 2 (6). Eén zetel is nog onbeslist. Deze komt aan de vrijzinnigen of aan de socialisten. Nederland schenkt bloembollen aan Oslo Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis te Oslo in het voorjaar van 1948, op welk tijdstip Oslo tevens het 900-jarig bestaan viert, zal de Nederlandse regering een zending bloembollen ten ge schenke aanbieden. De regering wordt hiertoe in staat gesteld door het Centraal Bloembollencomité. De bloembollen, welke reeds in Oslo zijn aangekomen, zullen deze herfst worden gepoot. Bulgaarse gezant in Bern in ongenade De Bulgaarse regering heeft haar gezant te Bern, Veltcheff, van zijn functie ont heven, zo meldt het Bulgaarse persbureau. Bij de jongste processen in Bulgarije zou een en ander over Veltcheff aan het licht zijn gekomen. Later werd gemeld, dat de gezant ontslag had genomen. In het Britse Lagerhuis is gisteren de kwestie Duitsland ter sprake gekomen. John Hvnd, de vroegere minister verant woordelijk voor de Britse politiek in Duitsland, critiseerde het beleid in de Britse zóne, vooral wat betreft de syste matische ontmanteling van fabrieken, ten gevolge waarvan de zo noodzakelijke ver hoging van de productie wordt verhin derd. Hynd kreeg steun van conserva tieve en liberale zijde. Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, zeide in zijn antwoord, dat de re gering vasthoudt aan het principe, dat Duitsland nimmer meer een bedreiging voor de veiligheid in de wereld moet kun nen worden. Bevin verdedigde de ontmanteling door er op te wijzen dat de fabrieken der Ne derlanders, Luxemburgers en Fransen wei-den geruïneerd en door de Duitsers waren weggevoerd. „Laat ons geheu gen ons niet in de steek laten", aldus Bevin. „Waarom al deze tederheid in het aangezicht van de aangebrachte verwoestingen, waaronder ieder te lijden heeft gehad? Ik ben vergevingsgezind, doeli niet op die manier, dat de Duitsers niet de prijs zullen moeten betalen en ik hoop dat zij niet ontmoedigd zullen wor den bü het betalen". De moeilijkheden bij het maken van Duitsland tot een economische eenheid kunnen niet alleen aan de Sovjets worden toegeschreven, aldus Bevin. De Fransen hebben ook menig voorbehoud gemaakt, onder andere wat betreft de instelling van centrale bureaux. „Ik wil niet trachten mij in de geest van de Sovjets te ver plaatsen om te weten te komen, waarom Graantekort zal de wereld nog jaren kwellen Dennis A. Fitzgerald, algemeen secre taris van de internationale noodvoedsel- raad. waarin 35 landen vertegenwoordigd zijn, heeft in een rapport aan de afgevaar digden van het bestuur geweien op de noodzakelijkheid van „ongekende natio nale en internationale inspanning om de opkomende crisis in de voedselvoorraden het hoofd te bieden". Zijn waarschuwing was in vier punten vervat: De graanexport moet 20 procent hoger worden dan verleden jaar, indien de rant soenen in de landen van import op gelijke hoogte willen blijven; De veestapel in Europa moet drastisch beperkt worden tengevolge van het ern stig tekort aan veevoeder; De neiging tot het sluiten van bilaterale overeenkomsten over voedselaankopen moet een halt toegeroepen, wil een eerlijke en gelijkmatig over de wereld verdeelde toewijzing van schaarse artikelen niet ge saboteerd worden en tensiotte: Het graantekort zal de wereld nog jaren kwellen. Maiiiu staat Woensdag terecht Volgens United Press heeft radio Moskou bekend gemaakt dat het proces tegen de Roemeense oppositieleidei Juliu Maniu 29 October in Boekarest zal geopend worden. Maniu wordt ervan beschuldigd te hebben geprobeerd de Roemeense regering omver te werpen. Het woord is aan... Bolleau Wie tevreden is met weinig bezit alles. Japanse democratie nog op losse schroeven Volgens een artikel in het invloedrijke Japanse blad „Asahi" van de hand van een vooraanstaande Chinese autoriteit, heeft de Japanse „verborgen regering" zich ge durende de twee jaren van geallieerde be zetting sterk ontwikkeld. „Indien wijze Japanners dit niet beseffen en de gealli eerde supervisie te edelmoedig is. moeten wij rekening houden met de mogelijkheid van een herleving van het militarisme". Volgens het blad was de bevolking van Japan reeds eerder bekend met het door een woordvoerder van generaal MacArthur naar voren gebrachte feit, dat een onder grondse organisatie achter een „zwart gor dijn" alle politieke partijen beïnvloedt en de democratische constitutie bedreigt Mikolajczyk is welkom in Engeland De Britse regering heeft gistermiddag laten weten, dat de gevluchte Poolse boe renleider Mikolajczyk welkom zal zijn in Engeland. In antwoord op een desbetreffen de vraag in het Lagerhuis, zeide de onder minister van Buitenlandse Zaken, C. P. Mayhew: „De Britse regering zal zich in het geval-Mikolajczyk zeer zeker houden aan de traditionele Britse politiek van het verlenen van gastvrijheid aan politieke vluchtelingen." Een leidende figuur van de Poolse Boe renpartij, die in Engeland gebleven is na dat Mikolajczyk in zijn vaderland was teruggekeerd om deel te nemen aan de „verbrede Poolse regering" van 1945. deel de aan United Press mede. dat Mikolajczyk zich veilig en wel buiten Polen bevindt. Hij voegde hieraan toe, dat Mikolajczyk zich „ergens" in Europa bevindt en op weg is naar Londen waar zijn gezin vertoeft. Volgens een nader bericht van Reuter heeft een functionaris van de Poolse boe renpartij te Londen heden verklaard, dat Stanislaw Mikolajczyk te Stockholm is aangekomen. Elf culturele films zoekgeraakt Een pakket met elf culturele films welke in opdracht van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ten behoeve van de propaganda in het buiten land zijn vervaardigd, is tijdens het vervoer per trein tussen Deventer er Amsterdam zoekgeraakt. Het zijn 16 mm -rnalfilms van 30 meter ter waarde van 5000. zij zich tegen economische eenheid hebben verzet en zal mij tot de feiten bepalen De economische eenheid is niet tot stond ge komen. De Sovjet-zóne heeft herstelbeta lingen uit de lopende productie moetep verrichten. Hoe het in die zóne precies is, kan ik niet zeggen. Wij komen slechts weinig te weten. De terugslag op onze zóne is echter verschrikkelijk geweest. De bevolking is van 20 tot tussen de 22 en 23 millioen zielen gestegen, een toeneming van 13 procent. Vluchtelingen stroomden bin nen en het strekt de Britse regering tot eer dat zij hen niet terugzond. De beste arbeidskrachten voor de industrie zijn krijgsgevangen of elders ln Europa te werkgesteld en wij moeten in onze zóne de industrie opbouwen met ongeschoolden. De zóne kan zich wat voedsel aangaat met zelf bedruipen, wanneer niet uit andere delen van Duitsland kan worden geïm porteerd". Eerste vergadering der drie landen-cömmissie De driemogendhedencommissie heeft, kort na haar aankomst te Batavia, haar eerste bijeenkomst gehouden. De leden zul len hedenavond een beleefdheidsbezoek brengen aan dr. Van Mook en dr. Gani. De volgende bijeenkomst van de commissie zal heden plaats hebben, waarbij het werk program zal worden besproken. De driemogendhedencommissie vertrekt morgen naar Djokja om besprekingen te voeren over de meest geschikte plaats voor de onderhandelingen tussen de beide par tijen. De republikeinen geven de voorkeur aan Singapore. Morgen zullen in de vliegtuigen der commissie ook dr. Gani en twee andere republ'keinen. die nog in Batavia waren, naar Djokja vertrekken. Ze kregen daar toe van de Nederlanders toestemming door bemiddeling van de driemogendhe dencommissie. JP.R.A. personeel vraagt wachtgeldregeling De bond van P.R.A.-personeel heeft een telegram gezonden aan de minister van Justitie naar aanleiding van het besluit, waarbij aan het personeel per 1 November ontslag zal worden aangezegd tegen 1 Ja nuari 1948. De bond protesteert tegen het uitblijven van de toegezegde wachtgeld regeling. Het bondsbestuur verzoekt voor 1 November de beloofde wachtgeldrege ling bekend te maken, aangezien het bondsbestuur zich anders genoodzaakt zal zien zijn leden te adviseren een benoeming tot voortzetting van de werkzaamheden na 1 Januari 1948 niet te aanvaarden. Weerbericht KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K N M T in De Bilt. geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond" Aanhoudend droog en koud weer met i meest matige Oostelijke wind en over- drijvende wolkenvelden 29 October: Zon op 7.27 uur, onder 17.19 uur Maan op 17.22 uur. onder .6.42 uur (Volle maan) ln de hoofdstad zijn enige schooljongens van 12 d 13 jaar door de politie opgeleid tot „verkeersagent" met de speciale opdracht hun kameraadjes veilig door de drukte te loodsen. Een 12-jarige verkeersregelaar in actie in de Jan Luykenstraat. Prinselijk Paar verneemt de wensen der eilandbewoners De bewoners van Goeree en Overflakkee waren gisteren in feeststemming. Hel ge hele eiland was in feesttooi; in de dorpen Wfcren erebogen opgericht en wapper de de nationale vlag van bijna ieder huis. De jeugd had zich met oranje sjerpen ge tooid en er was wel geen eilandbewoner, die geen oranje of rood-wit-blauw lintje op zijn jas had gespeld. Dit alles ter ere van het Prinselijk Paar, dat gisteren een officieel bezoek aan het eiland bracht. BEVIN VERDEDIGT DE ONTMANTELING:

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1