Haarlems Dagblad Engeland blijft nog zes maanden w „voogd over Palestijnse tweeling Vrolijkheid Veiligheidsraad weigert terugtrekken der troepen in Indonesië te bevelen De leraren zullen met gaan staken Nederlandse verliezen in Indonesië 62e Jaargang No. 18776 Bureaus: Grote Houtstr. 93, Tel Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 1 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bfl de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Be V EN W. VAN HAARLEM zullen gisteren weinig tegenspraak ontmoet hebben bij onze lezers, toen zij kennis namen van. de mening van het achtbare college over hun verlangen naar vrolijkheid. Zes raadsleden hebben een motie ingediend, waardoor zij een eind willen maken aan het verlenen van vergunningen voor kermis-vermake- lijkheden, zoals dat in de laatste jaren vaak bij feestelijke gelegenheden geschiedt. Zij achten het in strijd met de geest van een raadsbesluit van 5 Januari 1916, waarbij de kermis werd afgeschaft. Maar Burge meester en Wethouders achten de strekking van dat decreet uit het grijze verleden on gedeerd „door de wijze waarop en het ver band waarin" in deze gemeente kermis vermakelijkheden zijn toegelaten. Dit te minder omdat door hen, B. en W., steeds nauwlettend wordt toegezien, dat een en ander niet ontaardt en dat aan geen der bevolkingsgroepen aanstoot wordt gegeven. Niet zonder humor merken zij dan ook op, dat zij tegen de conclusie van de ingedien de motie, afgezien van de overwegingen, geen bezwaar hebben. Want in die conclu sie worden zij alleen maar uitgenodigd om het raadsbesluit van 5 Januari 1916 naar zijn strekking te handhaven. Nu. zij zijn van mening dat zij dat steeds hebben ge daan. Het is een gezellig prae-advies in die vaderlijke, ouderwetse trant die wel nim mer geheel uit raadsstukken zal verdwij nen, welke stormen-der-tijden ook woeden mogen. De stijl herinnert genoegelijk aan die vervlogen sfeer der negentiende eeuw* waarin het leven een rustig voortkabbelend beekje gelijk was. Tenminste: zo lijkt het ons nu. „Ook wij wensen de kermis als een op gezette tijden terugkerende, op zichzelf staande feestviering niet terug. Maar wij zien geen bezwaren tegen het toelaten bij bepaalde gelegenheden, zoals nationale feestdagen of een feestweek, van een aan tal inrichtingen van onschuldig vermaak, waarin jong en oud behagen blijken te scheppen. Dit laatste wijst op een behoefte, die bij velen "bestaat, om nu en dan eens vrolijk t^ zijn, om de vrolijkheid zelf. Naar onze mening zit daarin niets minderwaar digs.'* Dit schrijven B. en W. aan de Raad en ik ben het met hen eens. Alleen zou ik de vrolijkheid veel hartelijker bijval willen schenken dan zij doen. Ik zou haar meer recht willen doen wedervaren. Als B. en W. het hebben over een behoefte, die bij velen bestaat, om nu en dan eens vrolijk te zijn. onderschatten zij de verlangens der bevolking. Om iri hun stijl te komen zou ik eigenlijk jnoeten zeggen: de desbetreffende verlangens. Want ik geloof dat bij schier alle ingezetenen van Haarlem, evenals bij die van de overige bijna elfhonderd ge meenten des lands, de wens voorzit om niet nu en dan, maar elke dag vrolijk te zijn. Helaas lukt dat iedereen niet. De noden der tijden en de maatregelen van de overheid hebben daar veel invloed op. Vooral minister Lieftinck, overigens hele maal geen onaardige man, die op zijn ma- I nier het beste met zijn medemensen voor J heeft, doet nogal wat vrolijkheid teniet. I Jammer genoeg. Want wat is gezonder en i natuurlijker voor de mens, dan vrolijk te I wezen? Het verhoogt zijn activiteit en zijn levensgeluk en het heeft een heilzame in vloed op allen die hij ontmoet. Want niet alleen sommige ziekten zijn besmettelijk. De levensvreugde is het eveneens. Ik heb een man gekend, van wie ieder die hem kende hield omdat er zoveel vrolijkheid van hem uitstraalde. Hij is onlangs op heel hoge leeftijd gestorven. Die man was al over de tachtig, toen een verkeersongeval hem in het z.iekenhuis deed belanden. Ik zocht hem daar op en hij zei vrolijk: „Ik heb nu pech. maar als ik eraan denk hoe veel vjuk ik in mijn leven heb gehad schiet ik hier, in mijn eentje, telkens in de lach." Dat is de mentaliteit waarbij men gelukkig is en sterk staat. En natuurlijk kwam ik lachend van mijn ziekenbezoek terug. Wij moeten vooral in deze tijd ervoor I zorgen dat de mensen zoveel gelegenheid I krijgen om vrolijk en opgewekt te zijn, als maar mogelijk is. Wie daartoe kan bijdra- I gen. dient het te bevorderen. Ook de ge meente kan daar haar steentje toe bijdra gen en dat zouden die zes raadsleden eens dienen te overwegen. Zij moeten de men sen hun eenvoudige genoegens niet gaan afnemen. Het heeft geen zin zo zwaar op I de hand te zijn, al wonen wij in het Noor den en al is de herfst grijs en kil. Laten zij liever, met hun zessen of met een gro- ter aantal, zich eens bezinnen op wat I nieuw jolijt om de bevolking te plezieren. Daar is heus nog 'ruimschoots gelegenheid I voor. De gemeenteraad zou er zelf ook vrolijker door worden en het college van I B. en W. minder voorzichtig en gereser veerd in zijn aanbeveling van de vrolijk- heid om de vrolijkheid. R. P. Wettelijke regeling voor de positie van scheepsartsen I Naar wij van dr, Melchlor \erneinen lieert de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. Banning, het voornemen om zich In contact te stellen met de hoofden der geneeskundige diensten van de scheepvaart maatschappijen en de scheepsartsen van de Willem Barendsz. dr, i Bierman en dr. Melchior, teneinde hun advies j te vragen over een wettelijke regeling van de positie van scheepsartsen. Zoals men zioh zal herinneren, verklaarde I dr Me.-lchior onlangs op een persconferentie, dar het bereiken van deze regeling een ran de doelen was. die hij met zjjn boek over de eer- •te reis van de Willem Barendsz nastreefde Aalmoezenier der stooltroepen gesneuveld Op 19 October is de aalmoezenier van I Eet 7e regiment stoottroepen, L. A. T. I Allard. (pater Johannes van de paters van de H.H. Harten) afkomstig uit Den Haag, l nabij Pagardewa in de sector van Palem- bang gesneuveld. Pater Allai'd is de tweede aalmoezenier van dit regiment, die bij de gevechtshandelingen sneuvelde. De eerste was pater Hubertus Verbeeten, van de Augustijnenorde, die bij de landing onzer troepen op Banka het leven liet. Pater Al lard, die toenmaals als aalmoezenier op Malakka werkzaam was, werd toen tele grafisch door de hoofdaalmoezenier, als plaatsvervanger bij het 7e r.s. aangesteld, ïn zijn geheel is sedert de mobilisatie reeds een tiental aalmoezeniers omgeko men, waarvan twee in Duitse concentratie kampen, drie door auto-ongevallen en de overige in Japanse kampen. WINTERTIJD IN ENGELAND. In Groot-Brittannië wordt in de nacht ran heden de wintertijd ingevoerd. Subcommissie zal Amerikaanse resolutie met amendementen corrigeren Tijdens de voortgezette behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheids raad zijn de twee resoluties, die het terugtrekken der troepen in Indonesië voor stonden de Australische en de Russische verworpen. Over de Poolse resolutie, die de ontruiming van Indonesië door de Nederlanders op straffe van strenge maatregelen eiste, is niet gestemd. De Amerikaanse resolutie, die voorstelde de partijen nogmaals te wijzen op de noodzakelijkheid tot nakoming van het bevel tot staking der vijandelijkheden, zal door een speciale subcommissie worden gecoördi neerd met de verschillende amendementen die werden uitgebracht en waarschijnlijk in de volgende zitting in stemming komen. De amendementen behelzen een verbod om wijzigingen te brengen in het gebied dat op 4 Augustus onder controle der partijen was. Voor de stemming over de resoluties heeft mr Van Kleffens een uit voerige rede gehouden, waarin hij vooral de aandacht vroeg voor de Indonesiërs die loyaal met de Nederlanders samenwerken in het verlangen naar de in Lingga- datji voorziene vorming van de verenigde staten van Indonesië. Mr. van Kleffens protesteerde tegen de volgens zijn mening aperte verdraaiing van het consulaire rapport door sommige afgevaardigden, die er een bevestiging in beweren te zien van de beschuldiging, dat de Nederlandse troepen wreedheden zou den hebben begaan. Hij verdedigde de goede naam der Nederlandse soldaten met te zeggen: „Hoofdstuk twee van het con sulaire rapport toont aan, dat de disci pline van onze troepen niet slechts goed, maar zelfs uitstekend was. Gezien dit oor deel en in aanmerking genomen onze hu mane ideeën in het algemeen, is het toch wel zeer onwaarschijnlijk, dat onze solda ten wreedheden in de eigenlijke beteke nis van het woord hebben begaan, noch tegenover de republikeinse troepen of benden noch tegenover de bevolking. De goede naam van onze jongens daar gaat ons zeer ter harte en ik protesteer in naam van deze jongens, van hun ouders en van de gehele Nederlandse natie tegen elke poging hun goede naam te besmeu ren. De Poolse gedelegeerde heeft het doen voorkomen alsof de consulaire .com missie zou hebben geconstateerd, dat onze troepen wreedheden hebben begaan. Dit is een aperte verdraaiing van het rap port en ik ben van mening, dat de con suls deze verdraaiingstactiek niet op prijs zullen stellen". Mr. Van Kleffens vroeg vervolgens aandacht voor het feit. dat er niet alleen een conflict is tussen de Nederlanders en Indonesiërs, doch evenzeer een intern conflict in de republiek. Hij zeide: „Deze zijde van het probleem is tot dusverre op de achtergrond gebleven. Vele eerzame lieden aldaar, die minstens even goed na tionalist zijn als de aanhangers van Djokja. hebben geheel afwijkende politie ke inzichten. Er bestaan een algemene ten dentie. om al degenen in de republiek die een regionale autonomie voorstaan voor die gebieden, welke de republikeinse auto riteiten. zonder raadpleging van de bevol king. tot hun gebied hebben geprocla meerd. te beschouwen als marionetten van de Nederlanders of zelfs als verachtelijke quislings. Maar iedereen die enig begrip heeft van de realiteiten en de commis sie van drie is een vah hen zal het on houdbare van deze beschuldigingen inzien. Veelzeggend 'rapport. Om zeer gezonde redenen wenst de grote meerderheid van de bewoners van Oost-Indonesië en Borneo niet onder de regering der republiek te staan. Berich ten maken melding van gelijkgezinde stre vingen onder de bevplking van West-Java en de Oostkust van Sumatra en een rap port van de Amerikaanse consul-generaal en van een majoor der Amerikaanse ma riniers zijn in dit opzicht bijzonder veel zeggend: ik citeer: „Een belangrijke critiek werd uitgebracht door verschillende per sonen die verklaarden dat zij niet konden begriioen hoe de wereldpers en de intel- lectuëlen van de verschillende volkeren blindelings de gedachte hebben aahvaard van een republiek over geheel Java en Sumatra en geen aandacht hebben ge schonken aan de veel belangrijkere ge dachte van een Verenigde Staten van In donesië. Zij waren van mening dat het voor het denkende deel der mensheid ten hoogste tijd werd af te zien van de on dersteuning van een kleine republiek on der controle van een kleine clique heb zuchtige lieden en hun steun te verlenen aan de vaderlandslievende Indonesiërs die streven naar de Verenigde Staten van In donesië. Zonder uilzondering verklaarden deze mensen dat zij behoefte hadden aan de hulp en de leiding der Nederlanders bij de vorming der Verenigde Staten van In donesië, zoals overeengekomen is in de overeenkomst van Linggadjati", aldus deze rapporten". Van Kleffens voegde daaraan toe: „Ik vraag u deze mensen te geloven. Hun inzichten in deze materie staan veel dichter bij de werkelijkheid dan die van de meeste buitenstaanders. Hen die ons verdenken van een verdeel- en heers politiek roep ik het onweerlegbare feit in herinnering dat wij eeuwen lang de enige samenbindende kracht in Indonesië ge weest zijn. Het nationalistische sentiment is thans hiervoor in de plaats getreden en wij beschouwen dit als een gezonde ont wikkeling, welke zich richt naar een fede ratie en niet naar een overheersing van een element over alle anderen". Mr. Van Kleffens protesteerde hierna tegen de „onrechtvaardige beschuldiging, Weer nieuwe bonnen voor fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 31 December op de bonnen C 32 en C 33 van de inschrijvings- bewijzen voor vervanging van fietsban den B.I. 612 en B.I. 701 een toerbuitenband verkrijgbaar is. De bonnen D 43 en D 44 van de inschrijvingsbewijzen voor fietsbanden B.I. 610 en B.I. 611 zijn tot en met 31 De cember geldig voor een binnenband. Ver der is eveneens tot deze datum op bon A 08 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 08 van dit inschrijvingsbewijs een binnen band verkrijgbaar volgens welke wij vertegenwoordigers zou den zijn van een verouderd koloniaal systeem." Hij riep uit: „Beoordeel ons naar onze daden! Wantrouwen verwek ken is gemakkelijk maar het brengt niets goeds voort". Linggadjati gehandhaafd. „De vertegenwoordigers van de republiek en van Polen verklaarden dat wij het programma van Linggadjati hebben ver worpen. Ik heb mijn regering uitdrukke lijk gevraagd om inlichtingen om mij er van te vergewissen dat de Nederlandse re gering het programma van Linggadjati nog steeds handhaaft. Het antwoord was een ondubbelzinnig „ja". Niet alleen heeft de Nederlandse regering bij herhaling ver klaard dat zij dit programma als een vaste grondslag voor haar politiek blijft be schouwen, maar ook thans nog handhaaft zij dit standpunt. „Wraak en terecht". De resolutie van de Russische, Austra lische en Poolse afgevaardigden hebben allen dit gemeen, dat zij terugtrekken van onze troepen eisen. Ik veronderstel dat niemand die het rapport met aanhangsels heeft gelezen enige twijfel zal hebben over hetgeen zal geschieden indien onze troe pen op dit ogenblik worden teruggetrok ken. Ik behoef in dit verband slechts te wijzen op de sombere aankondiging van de republikeinse eerste minister zelf, wel ke vermeld staat op bladzijde 72. Hem werd door de commissie de vraag gesteld: zal er opgetreden worden tegen lieden die met de Nederlanders samenwerkten wan neer deze gebieden weer onder uw con trole komen? Het antwoord was „ja en terecht". Hier hebt u een van de meest wraakzuchtigen der republiek die niet een woordvoerder is van een of andere plaat selijke commandant, maar de eerste mi nister zelf. Wat is er in het licht van deze uitlating nog te verwachten van tegen overgestelde republikeinse beloften?" Nadat mr. Van Kleffens de Amerikaan se resolutie had gecritiseerd, die hij een nutteloze herhaling achtte van de eerste door de raad geaccepteerde resolutie tot staking der vijandelijkheden en daarom aangevuld wenste te zien met bepalingen, die ook ophitsing en gewelddaden tegen de bevolking zouden verbieden, werd overgegaan tot de stemming over de Australische en Russische resoluties tot terugtrekking der troepen, die werden af gewezen. De overblijvende Amerikaanse resolutie werd herhaaldelijk geamendeerd, zodat de raad tenslotte een subcommissie instelde om de verschillende voorstellen in een aanvaardbare vorm te gieten. He den zal de Veiligheidsraad bijeen komen om het resultaat daarvan te bespreken. Nederlandse gedelegeerde uit vlucktelingencommissie De Nederlandse gedelegeerde in de voor bereidende commissie voor de vluchtelin gen. mevrouw Hilda VerweyJonker, is uit deze commissie getreden, waarbij zij als reden opgaf, dat de principes, welke dooi de meerderheid van de commissie aanvaard zijn, niet voldoende in acht worden geno men. Het ontslag van mevrouw Verwey komt niet onverwacht. Zij heeft zich krachtig verzet tegen de zogenaamde ..bevriezings bepaling". welke het onmogelijk maakt dat ook voor nieuwe vluchtelingen gezorgd zal worden en kon zich in het geheel niet ver enigen met het compromisbesluit dat ten aanzien van deze bepaling werd genomen. Naar vernomen wordt heeft mevrouw Verwey zich bij het indienen van haar ont slag voornamelijk laten leiden hoewel dit punt in de ontslagbrief niet wordt aan geroerd door het feit, dat het voorstel ingediend door Frankrijk, Nederland, Bel gië en Guatemala bij de permanente advies commissie, uitgesteld is nadat de executieve secretaris met ontslag had gedreigd. (U.P.) Amsferdam-Batavia in twintig dagen v Snelle reizen van de „Oranje" De „Oranje" van de maatschappij „Ne derland" is Donderdag te Priok aangeko men met ongeveer 100 passagiers, die voor gezinshereniging naar Indië reisden. De „Oranje" zal 22 November in de hoofdstad terugkeren en tot 3 Januari in de hoofdstad blijven. Op 3 Januari 1948 begint de eer ste van een reeks van vijf snelle retourrei- zen AmsterdamBatavia, die tot 28 Oc tober, als de „Oranje" weer aan de Java- kade voor anker zal gaan, zullen voortdu ren. De vertrekdata van Amsterdam zijn: 3 Januari. 12 Maart, 4 Mei, 25 Juni en 15 September. Aankomst Batavia respectie velijk: 23 Januari, 1 April, 24 Mei, 15 Juli en 5 October. De vertrekdata van Batavia zijn 2 Februari. 9 April, 1 Juni, 23 Juli en 9 October. Aankomst in Amsterdam 21 Februari. 28 April, 20 Juni, 12 Augustus en 28 October. Op de eerste vier reizen zal ook lading meegenomen worden. Een deel van de M.R.P. helt over naar De Gaulle Binnenkort verklaringen verwacht Volgens sommige kringen, die een nauw contact met de Republikeinse volksbewe ging onderhouden, zou een belangrijk deel dezer groep neiging vertonen om zich bij generaal De Gaulle aan te sluiten met het oog op de door deze geëiste grondwetsher ziening van de vierde republiek. Er zou binnenkort een belangrijke ver klaring hieromtrent te verwachten zijn, die door verscheidene oprichters van de M.R.P. ondertekend wordt. Deze verkla ring zou behelzen, dat zij, hoewel met de generaal van mening verschillende om trent de kwestie van tijd en werkwijze, zij het in hoofdzaak met hem eens zijn, dat een herziening van de grondwet als mede die van de kieswet nodig zijn om tot regeringsstabiliteit te komen. Schip op mijn gelopen in de Noordzee Vrijdagavond om acht uur is een sein op gevangen van het schip „Oakland", dat het in de Noordzee op een mijn gelopen was. De sleepboten „Maas" van Smit en Co. en „Oceaan" van Doeksen voeren kort nadien ter assistentie uit. Het schip gaf als positie 5430 Noorderbreedte en 31 Ooster lengte op (ten Oosten van de Doggersbanlc) Later op de avond seinde het schip „Spanker" dat het op pl.m. 300 meter van de ..Oakland" lag en dat geen verdere as sistentie nodig bleek. Een dergelijk bericht werd ontvangen van het schip „Hillside". De nationaliteit van het in nood verkeren de schip werd niet geseind, evenmin als de registratienummers. Ook is het niet bekend, of er ongevallen onder de bemanning zijn gebeurd. Volgens de inlichtingendienst van Lloyds te Londen zou de „Oakland" een Duits schip zijn, dat 6757 ton meet Het woord is aan. Börne: De mensen zijn bang, alsof zij slechts schepsels van dit ogen blik waren. Daarom blijft zo veel goeds, in woord en daad, achterwege Geen doodstraf voor bewakers van Sachsenhausen Het Sovjet-gerechtshof te Berlijn, dat de zestien SS-bewakers van het concentratie kamp Sachsenhausen berecht,heeft veertien der beklaagden tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. De andere twee beklaagden werden veroordeeld tot vijf tien jaar dwangarbeid. In het kamp zouden 100.000 gevangenen om het leven zijn gekomen. De Sovjet-aanklager verwees bij het eisen der straffen naar het jongste decreet, waarbij de doodstraf in de Sovjet-Unie werd afgeschaft. Bommeimcrpers voor de Negus Zestien twee-motorige duikbommen werpers streken gistermorgen neer op Schiphol. Deze machines waren in Zwe den gebouwd in opdracht van Abessinië. Na enige uren op de Amsterdamse lucht haven te hebben vertoefd, vervolgde het eskader, dat wordt voorafgegaan door een Bristol-Airfreighter de vlucht naar Addis Abeba. WASHINGTON STELT VOOR: De vliegtui&n op Schiphol. Bemanningen van de Zweedse lucht macht voeren deze vlucht uit onder lei ding van captain Bjernd von Rosen. Deze ex-oorlogsvlieger en oud-K. L. M. piloot zal enige tijd in Abessinië blijven om het personeel, dat deze bommenwerpers zal bemannen, op te leiden. De UNO-subcommissie voor Palestina hoeft gisteren een nieuw Amerikaans voor stal inzake Palestina aangehoord, dat een verzachting betekent van het oorspronke lijke Amerikaanse plan ten aanzien van de Engelse taak bij de ten uitvoerlegging van het verdeelproject. Washington heeft bij monde van Herschel Johnson voorgesteld dat de verdeling van Palestina in een Jood se en een Arabische staat op 1 Juli a.s. tot stand komt. Voorts werd voorgesteld, dat de Assemblée der UNO een commissie van drie benoemt om leiding te geven in de overgangsperiode tussen nu en Juli. De Britse strijdkrachten in Palestina moeten gedurende die periode verantwoordelijk blijven voor de handhaving van orde en recht. Joden en Arabieren moeten in de overgangsperiode in de gelegenheid worden gesteld „schaduwregeringen" te vormen, die bevoegd zijn haar eigen ordetroepen te recruteren en te bewapenen. Amerika heeft zijn oorspronkelijk voorstel tot oprichting van een vrijwilligersleger om de orde te handhaven ingetrokken. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de Britse regering bereid is het Amerikaanse voorstel te aanvaarden. De Engelsen kun nen zich tot Juli op de algehele ontruiming voorbereiden. De door de Assemblée te be noemen commissie van drie moet onder leiding van de hoge commissaris voor Pa lestina staan - en als adviserend lichaam optreden, daarbij samenwerkend met Ara bische en Joodse leiders en met de Britse autoriteiten. Onder jurisdictie van de As semblée zal de commissie slechts tot het doen van aanbevelingen bevoegd zijn, doch wanneer de vrede in Palestina in gevaar mocht komen, zou de commissie onder ju risdictie van de Veiligheidsraad geplaatst kunnen worden. Op een vraag, of de Arabische en Joodse ordetroepen wapens zouden mogen hebben, antwoordde Johnson bevestigend. Deze troepen zouden echter het karakter hebben van een burgerlijke politie en niet volledig als een leger zijn uitgerust, zodat zij geen grote voorraden wapens of uitrusting nodig zouden hebben. De Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs heeft giste ren in Utrecht een buitengewone algemene vergadering gehouden ter bespreking van de salariskwestie. Er werd een motie aan genomen waarin verklaard wordt „dat het in de huidige omstandigheden niet gewenst is over te gaan tot het voorbereiden van maatregelen welke het verstrekken van goed en geregeld middelbaar onderwijs nog bezwaarlijker maken dan reeds ten De Britse afgevaardigde in de verdelings subcommissie, John Martin, werd tijdens de middagzitting gevraagd naar de reactie der Britse regering op het Amerikaanse voorstel. Hij zeide: „Het standpunt der gevojge van de regeringspolitiek het geval Britse regering blijft zoals door haar is Gisteren bracht minister L. Neher een bezoek aan IJmuiden om de wederopbouw in ogenschouw te nemen. Minister Neher (midden met zwarte jas) tijdens de rondgang bij de vissershaven, naast hem de bvrgem eester van IJmuiden mr. M. M. Kwint. uiteengezel. De Britse regering heeft de UNO verzocht om aanbevelingen betref fende het Palestijnse probleem. Wanneer de Algemene Vergadering bereid is een concreet plan voor te stellen, zal de Britse regering in staat zijn haar standpunt ten aanzien van de wijze, waarop zij haar rol in dat plan ziet, kunnen uiteenzetten." Tevens zou Martin hebben gezegd, dat het Amerikaanse voorstel de Britse rege ring in feite verzoekt de volledige verant woordelijkheid voor het uitvoeren van de verdeling „tijdens de periode, dat Palestina het leven schenkt aan een tweeling een gewapende tweeling" op zich te nemen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedvezen de volgende verliezen zijn ge rapporteerd in de afgelopen week. Koninklijke marine. Korp. mar. J. Bijdemast. uit Amsterdam, gesneuveld 22 October 1947; mar. Ie kl O.V.W. M. H. Smit, uit Badhoevedorp, gesneuveld 22 October 1947; mar. 3e kl. P. K. Stam. uit Delft, overleden aan verwondingen 22 October 1947. Koninklijke landmacht. Aalmoezenier L, A. Th. Allard, uit 's Oravenhage, ge sneuveld 20 October 1947 bij Pagardewa: sold. C. J. van Spronsen, uit 's Graven- zande, gesneuveld 19 October 1947 bij Ka- bandjahe; korp. M. Volwerk, uit Eemnes (Utr.), gesneuveld 19 Oct. 1947 te Medan; Ie It. A. van der Hoeven, uit Oostvoorne, gesneuveld 23 October 1947 bij Sadang; sold. J. Hofman, uit Gouda, gesneuveld 23 October 1947 te Cheribon; sold. Ie kl. G. de Jong, uit Midwoud (N.H.), gesneuveld 25 October 1947 te Malang; majoor F. J. G. M. Knaapen, uit 's Gravenhage, gesneu veld 25 October 1947 te Praboemoelih: sold. H. Kroezen, uit Hoogeveen, gesneu veld 25 October te Cheribon: serg. J. Luin- stra, uit Leeuwarden, gesneuveld 25 Oc tober 1947 te Soekaradja; serg. J. Morrem, uit Amersfoort, gesneuveld 25 October 1947 te Rempola; sold. S. van Es, uit Den Helder, gesneuveld 27 October 1947 te Medan; sold. A. Versnel, uit Rotterdam, gesneuveld 27 October 1947 te Soerade. Koninklijk Nederlands-Indisch leger. Kapt. der infanterie A. van Zuuren, uit 's Gravenhage. overleden aan verwon dingen 25 October 1947 te Semarang: Jav. korp. inf. Rachmat, gesneuveld 23 October 1947 (plaats niet vermeld). Hongaarse oppositieleider met arrestatie bedreigd De openbare aanklager van het Hon gaarse Volksgerechtshof heeft bekend ge maakt, dat hij zal overgaan tot de arresta tie van Zoltan Pfeiffer, leider van de op positionele Hongaarse Onafhankelijkheids partij, zodra diens parlementaire onschend baarheid opgeheven is. Tot het parlement is reeds het verzoek gericht tot deze maat regel over te gaan. Pfeiffer verklaarde vandaag na een on derhoud met de premier, Lajos Dinnyes, dat hij in geen geval zou trachten te ont vluchten, maar bereid was de verdere ont wikkeling onder de ogen te zien. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft inmiddels geant woord op vragen van het Kamerlid Dee ring over de ernstige toestand bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs. De minister verwacht binnen zeer korte tijd het resultaat van het werk der salariscommissie en is bereid alle wensen der lerarenorganisaties, voor zover deze voor hen specifiek zijn. in te willigen. Voorts acht hij het rechtvaardig, dat de z.g. volledige betrekking hersteld wordt. Hetzelfde geldt voor het terugbrengen van het maximum aantal lesuren tot 26, be houdens een eventuele vermeerdering tot 29. Hij is eveneens bereid een verhoging van de aanvangswedde te bevorderen, op dat er een redelijke verhouding tot de on derwijzerssalarissen ontstaat. Hij is niet bereid de maximum-wedde te verhogen, daar dan een onredelijke verhouding zou ontstaan tot de soortgelijke intellectuele beroepen enerzijds en de onderwijzers an derzijds. Nederlands contact met commissie van drie De commissie van drie voor Indonesië heeft Vrijdagavond een communiqué uit gegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de vertegenwoordigers van België. Austra lië en de Verenigde Staten in Batavia ge confereerd hebben met Nederlandse auto riteiten over de plaats, waar de toekomstige Nederland-Indonesische besprekingen kun nen worden gehouden, aldus meldt United Press. De „Brastagi" op een rif Passagiers in veiligheid Het Nederlandse vracht- en passagiers schip „Brastagi" van de Rotterdamse Lloyd (9.246 ton) is bij het eiland Caldeira, een van de reeks eilandjes voor de kust van Portugees Oost-Afrika. ongeveer 200 k.m. ten Zuiden van Mozambique, aan de grond gelopen. De „Brastagi" heeft Kaapstad op 15 Oc tober verlaten en zou enige havens aan de Afrikaanse Oostkust aandoen. Alle passagiers bevinden zich in veilig heid. De eerste stuurman van de „Brasta gi" heeft verklaard, dat wanneer het weer erg slecht wordt, er gevaar bestaat dat het schip in tweeën breekt. Het zit vast op een koraalrif. j Weerbericht WEINIG VERANDERING i Verwachting, medegedeeld door het K N. M. I. te De Bilt. geldig van Za- terdagavond tot Zondagavond: Meest 2 zwaar bewolkt met in de nacht op- nieuw op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Zwakke, later matige Z j naar Zuidelijke richtingen draaiende wind en iets zachter. Overwegend droog weer. 2 NOVEMBER Zon op 7 35 uur, onder 17.12 uur i Maan op 19.20 uur, onder 12 16 uur Z 3 NOVEMBER Zon op 7.36 uur, onder 17.10 uur Maan op 20.22 uur, onder 13-24 uur 5 huw* i

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1