Labour Verliest Gemeenteraadsverkiezingen bezorgden haar verlies van 643 zetels Slotzitting van Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie Indonesiërs hadden meer verwacht Beroep op beide partijen tot onmiddellijk contact 62e Jaargang No. 18777 wm mm m "IT 1 MaanSag 3 NovemHer 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93. TeL Admin. 10724, IwaJ I I 1^^ I Verschijnt dagel^ks behalve Zon- cn Feestdagen. 14825. Redactie IU600. Directeur-Hoofdredacteur I I I I I I I I WÊÊÊ^ 111 I 1 II 11 111 11 1 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15U54 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. -8- jB V J8 J I I I _l. g4p A ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem LABOUR KREEG EEN SCHOK: hebben, evenals de pas gehouden Franse, tot een grote verschuiving naar rechts ge leid. Dat is het grote politieke nieuws van het week-end. Het mag merkwaardig heten dat zulk een vervaarlijke „landslide'" letterlijk: grondverschuiving zich plot seling voordoet, nadat gedurende een be wind van twee-en-half jaar de Labour- regering bij tussentijdse districts-verkie zingen voor het Lagerhuis steeds haar po sities had weten te handhaven. De grote moeilijkheden, waarin de economische toe stand het Britse volk heeft gebracht, moes ten vroeger of later haar politieke terugslag op Labour doen gelden, temeer omdat het wel wat erg veel beloofd had als gevolg van zijn zeer omvangrijke experimenten ïi I nationalisatie. Het heeft die beloften niet kunnen inlossen. Wie objectief oordeelt moet erkennen, dat dit in hoge mate aan de internationale crisis is te wijten. Maar de kiezers hebben geen vertegenwoordigers in een federaal parlement; zij verhalen hun teleurstelling over de loop van zaken logi scher wijze op het binnenlands bewind waarop zij uitsluitend invloed kunnen doen gelden. Labour's verlies is omgezet in een grote winst voor Churchill's Conservatieve Par tij en een kleinere winst voor de groep onafhankelijken. De Liberale Partij is zich zelf precies gelijk gebleven. 1-Iet betrof de bezetting van één derde van de gemeente raadszetels in 388 steden en dorpen van Engeland en Wales Schotland was er ditmaal niet bij betrokken en op een totaal van 3266 beschikbare zetels hebben de conservatieven een netto-winst van 617 zetels behaald, de onafhankelijken een winst van 35 en de communisten schaars in aantal. een verlies van 9. Labour beeft een netto verlies geboekt van 643 zetels. Bewijst dit nu, dat de meerderheid in Engeland en Wales zich achter het conser vatieve partijprogram heeft gesteld? Neen, want dat is er niet. Tot dusver hebben Churchill en de zijnen het niet gewenst of beleidvol geacht, tegenover het Labour- program een eigen opzet te formuleren. Zij hebben er zich toe bepaald, voortdurend te waarschuwen tegen het kostbare beleid en dé huns inziens roekeloze experimenten in nationalisatie. Zij hebben dat, vooral in de laatste tijd, niet in zachtzinnige bewoor dingen gedaan. Hun actie heeft evenwel een negatief karakter gedragen. Dat die toch vrucht heeft gedragen kan men alleen verklaren uit ontevredenheid over de toe stand en geschokt vertrouwen in het re geringsbeleid, leidend tot de slotsom: Laten de. anderen het dan maar eens proberen. Geloof in de dynamische persoonlijkheid van Winston Churchill heeft daar ongetwij feld mede invloed op gehad, ofschoon vele ontwikkelde mensen in den lande van me ning zijn dat hij wel de qualiteiten van een oorlogs-premier maar niet die van een bouwer in vredestijd bezit. Dit onderscheid wordt wellicht in de grote kiezers-massa minder scherp gevoeld. Labour's nederlaag komt zelfs in belangrijke mate in arbeiders kringen tot uiting. Dat zulke belangrijke industrie-centra als Manchester en Bir mingham een volkomen ommekeer ten gunste van de Conservatieven tonen is kenmerkend voor Labour's nederlaag. Met dat al zijn dit slechts gemeente raadsverkiezingen geweest en de grote meerderheid in het Lagerhuis blijft onver anderd in Labour's handen. De erkende zittingstermijn van het Lagerhuis is vijf jaar, waarvan pas de helft verstreken is. Formeel zou men dus kunnen zeggen: La bour heeft nog twee-en-half jaar voor de boeg. In Engeland in tegenstelling met Frankrijk heeft men evenwel nooit ge schroomd om het middel der tussentijdse parlementsontbinding te hanteren, als de toestand in den lande daar aanleiding toe gaf. Gewoonlijk gold het dan een buitenge woon belangrijke maatregel, waarover men het volk direct uitspraak wilde laten doen. De Britse staatsorde, die geen geschreven grondwet kent, rust op diepe democratische overtuiging en een sterk ontwikkeld besef van constitutioneel gebruik. Of een rege ring zal kunnen blijven zitten, waarvan men moet aannemen dat zij de meerderheid der kiezers tegen zich heeft, is minstge nomen twijfelachtig. Het is geen forma lisme dat deze dingen beheerst en als een maal sterke invloeden van waardering in Engeland zich doen gelden is de premier Attlee zeker niet de man om zich daaraan te onttrekken. Evenals Churchill en zovele andere leidende politici in Engeland is hij een overtuigd parlementariër. Het zal moe ten blijken of die invloeden thans overwe gend zijn. Churchill zal natuurlijk geen blad voor zijn mond nemen en het is te verwachten dat zodra het Lagerhuis bij eenkomt de in dergelijke situaties gebrui kelijke kreet „Resign!" neem uw ont slag! op de regeringsbanken zal losge laten worden. Mocht de Labour-regering zich voor lopig nog weten te handhaven, dan zal haar positie toch zeer verzwakt blijken te zijn. En dat zal zich dan wel spoedig gaan aftekenen in nederlagen bij tussentijdse verkiezingen voor het parlement. Zij heeft er zich steeds op beroepen dat haar aan hang in den lande, ondanks alle tegenslag bij haar beleid, onverzwakt was. Dat sterke argument is haar nu uit handen ge slagen. Bij de verkiezingen voor het Lagerhuis in Juli 1945 behaalde Labour ongeveer 400 van de 615 zetels, ofschoon slechts onge veer de helft van de kiezers op Labour stemde. Dat was een gevolg van het Britse kiesstelsel, dat oorspronkelijk berekend is op twee partijen. Wie in een district het hoogste aantal stemmen haalt is meteen gekozen. Er wordt geen herstemming ver eist. als er drie of meer candidaten zijn en nummer één niet de volstrekte meevw- heid heeft behaald. Een voorbeeld maakt dit duidelijk. In 1945 b"1-"'»1de e°n man in den district 6000 stemmen, een Conservatief 5000 en een Liberaal 4000. Dan was de Labcur-man meteen gekozen, ofschoon hij de absolute meerderheid (7501) lang niet gehaald had en er 0000 opposiciestemmen tegen zijn 6000 waren, uitgebracht. 1-Iet gevold van dit js r\-* Ho nart'ï die de politieke wind mee he,>r<- en het grootste aantal stemmen verwerft, alt?id veel meer zetels krijgt dan haar volgens evenredige vertegenwoordiging zouden toekomen. 1-Iet is niet wiskundig-juist, maar er zit iets hi H«t voorkomt vaak ver- sninoerina van "krachten in het parlement. Men hee^t h^t in Ti,i"»ir>nd apm'~a>'c' of schoon het eigenlijk ..bij toeval" zo ge worden is. Er valt uit af te leiden, dat als er nu Lagerhuis-ontbinding kwam en Conservatieven eisen nieuwe parlementsverkiezingen De Zaterdag in Engeland en Wales gehouden gemeenteraadsverkiezingen hebben de Labourpartlj een schok bezorgd, die zij vooral in deze omstandigheden kwalijk kon verdragen: De Conservatieven hebben een overwinning behaald, die het fundament van de Labourregering als verzwakt heeft gekenmerkt en de waar schijnlijkheid bewijst van de stelling, dat zij niet meer de meerderheid der kiezers achter zich heeft een stelling die Churchill bij voortduring in het parlement heeft verkondigd, wanneer hij de maatregelen en het beleid der Labourministers critiseerde. Van de vijftien millioen stemgerechtig den is een belangrijk deel van links naar rechts geschoven, waardoor de conserva tieven talrijke Labourzetels veroverden. De netto winst der conservatieven bedroeg volgens de laatste uitslagen 617 zetels, het netto verlies van labour was daartegen over 643 zetels. De liberalen bleven on veranderd op 46 zetels zitten, de commu nisten verloren negen zetels, de onafhan kelijken wonnen er 35. In totaal waren er 3266 zetels vrij. waarvoor de conservatie ven 1.737 candidaten hadden gesteld, te gen 2600 van Labour. Slechts 824 Labour- can didaten werden gekozen, tegen 1269 conservatieven. Labour heeft ook in de industriële ge bieden een aantal verliezen geleden. In meer dan twintig gemeenten, waar Labour de meerderheid had, heeft zij deze verlo ren. Hiertoe behoren Birmingham en Man chester. De verkiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook meer gestemd dan bij vele voor gaande gemeenteraadsverkiezingen. De Britse conservatieve partij heeft he den een beroep gedaan op de Labourrege ring om af te treden en accoord te gaan met het houden van nieuwe verkiezingen voor het parlement, nu de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen een verzwak king van het Labour-prestige aantonen. Lord Woolton, voormalig minister van Voedselvoorziening en thans voorzitter van de Conservatieve partij, verklaarde: „Ik geloof, dat de regering moet inzien, dat het Lagerhuis niet meer de politieke overtuiging der democratische meerder heid vertegenwoordigt en een ander man daat moet zoeken. Ik geloof, dat de voor naamste reden voor deze verschuiving deze is, dat het volk van dit land het ver trouwen heeft verloren in het vermogen der regering, niet alleen om haar belof ten, op grond waarvan zij werd gekozen, na te komen, maar ook om het land door de stormachtige wateren, waarin wij thans te vechtefï hebben, te leiden". Morgan Philips, de secretaris van de Britse Labourpartij heeft verklaard, dat de uitslagen van de gemeenteraadsverkie zingen teleurstellend zijn voor de Labour partij, doch geen politieke verschuiving betekenen. „In November 1945 won de Labourpar tij niet minder dan 1.359 zetels en sinds de algemene verkiezingen heeft zij ruim 2000 gemeenteraadszetels gewonnen", al dus Morgan Philips. De Britse conservatieve leider Winston Churchill juichte het succes van zijn partij toe als „een schitterende overwinning over de verkeerd gerichte krachten, die het land reeds ver op de weg naar de vernie tiging hebben geleid". Perscommentaren. Het blad van de Labourpartij de Daily Herald, spreekt pertinent de bewering te gen. dat de verkiezingsuitslagen een ge weldige verschuiving zouden betekenen of algemene verkiezingea zouden wettigen. Toegegeven wordt, dat de Labourpartij een teruggang ondervonden heeft. „De Tories hebben evenwel in hun uitbundig heid over het eerste succes bij welke ver kiezing ook sinds 1945 hun winst opgebla zen". Het blad constateert, dat de regering in zekere mate tekort geschoten is in haar taak van voorlichting van het volk. De Daily Herald schrijft tenslotte, dat de te ruggang „slechts van tijdelijke aard" be hoeft te zijn. Het aantal verloren zetels was minder dan de helft van de winst, die de socialisten in de afgelopen twee jaar hadden geboekt. De onafhankelijke Times schrijft, dat de verkiezingsresultaten gezien moeten wor den als een uitdrukking van ontevreden heid met het beleid der regering. De Liberale News Chronicle is van me ning, dat de kiezers niet zozeer voor de Tory-politiek gestemd hebben dan wel té gen de politiek der regering. Revanche. De conservatieven hebben revanche ge nomen, of beter: het is de eerste aanloop tot een revanche, aldus onze correspondent in Londen. Dit waren nog slechts provin ciale gemeenteraadsverkiezingen en boven dien was nog slechts een derde van het to taal aantal plaatselijke raden in het geding. Eik jaar wordt namelijk dit deel der ge meenteraden in het land vernieuwd. Lon den deed ditmaal niet mee. Pas in Novem ber 1948 komt de Britse hoofdstad aan bod. Toch gingen deze verkiezingen het plaat selijk karakter verre te boven. Het is nog te vroeg om de invloed van de verkiezingsresultaten op de Londense pobtiek te voorspellen. Voor de regering zal het waarschijnlijk een aansporing zijn om nog zakelijker en harder door te tasten. Labour beschouwt de tegenslag van het ogenblik niet als een onherroepelijke ne derlaag. doch eerder als een onvermijde lijk gevolg van de heftige conservatieve agitatie. Zonder duidelijk omschreven uit- Defrn't'eve uitslag Her Franse gemeenteraadsverkiezingen Volgens de thans door het Franse mi nisterie van Binnenlandse Zaken gepubli ceerde uitslag van de gehouden gemeente raadsverkiezingen hebben de centrum-, rechtse en Gaullistische partijen 45.1 pro cent verworven van het aantal gemeente raadszetels, socialisten en onafhankelijke socialisten 18.7 procent, radicalen 20.5 pro cent, MR.P 8.8 procent, communisten en aanverwante groepen 6.9 procent. spraak van het gehele kiezerscorps zal naar mag worden verwacht de regering haar mandaat niet uit handen geven. Misschien is het toch nodig om Bevin of misschien zelfs Cripps op de brug te roe pen, indien Labour zijn positie tegen de krachtiger wordende tegenstand in zou handhaven. Of komt er gezien het nationaal ka rakter van de crisis ondanks alles toch nog een coalitie? Ernstige aanrijding eist drie gewonden Vannacht omstreeks één uur heeft op het kruispunt BriniostraatStationsweg- Willabrordstraat te IJmuiden een ernstige aanrijding plaats gehad tussen een mili taire vrachtauto en een personenwagen. De vrachtautS wilde uit de Briniostraat de Stationsweg oversteken om de Wille- brordstraat in te rijden. Op dit moment naderde een personenauto het kruispunt in de richting Velsen. Regen en mist waren oorzaak dat de bestuurders elkaar te laat opmerkten. De vrachtauto reed de per sonenwagen aan de rechterkant aan en duwde hem het trottoir over. Van de vier personen die in de aangere den wagen zaten, afkomstig uit Berkhout en Opperdoes, kwam slechts de bestuurder er met lichte verwondingen af. De drie anderen liepen een hersenschud ding, schouderfracturen, kneuzingen en een beschadigde nier op. Dokter D. J. Boosman verleende eerste hulp, waarna de heer Bakker de slacht offers naar het politiebureau vervoerde, vanwaar zij later per ziekenauto naar het Antonius Ziekenhuis zijn gebracht. Van morgen was hun toestand redelijk wel. De pei*sonenauto werd zeer zwaar be schadigd. Parapluies en nog eens parapluies overdekten het plein voor de kathedraal in Milaan tijdens een demonstratie van arbeiders tegen de massale ontslagen in Italië, die een gevolg zijn van de economische crisis. nieuwe verkiezingen werden gehouden de Conservatieven wellicht, op hun beurt, met slechts de helft van de stemmen der kie zers 400 zetels zouden halen. R. P. Geamendeerde Amerikaanse resolutie aanvaard Na drie maanden debatteren en conclu deren heeft de Veiligheidsraad Zaterdag zijn laatste zitting over de Indonesische kwestie beleefd. Voorlopig de laatste al thans, want ofschoon deze aangelegenheid thans niet meer op de agenda staat, is het mogelijk dat zij eerlang weer door de „be schermers" van de Indonesische republiek, India. Polen, Rusland en Australië of door een andere natie voor verdere behandeling wordt voorgedragen. De Veiligheidsraad nam een laatste resolutie aan, namelijk de Amerikaanse, uitgebreid met verschillende amendementen, die door een subcommissie werden opgesteld en verwierp alle andere. Deze resolutie, waarvan de volledige tekst op deze pagina is afgedrukt, doet een be roep op beide partiien, onmiddellijk met elkander in contact te treden. Na de felle critiek die herhaaldelijk op Ne derland geoefend is, is het vermeldens waardig dat in de tekst van de resolutie een aantal punten opgenomen is, die over genomen zijn door de sub-commissie (be staande uit Amerika, Australië, België en China), van hetgeen Van Kleffens in zijn rede van Vrijdag en bij eerdere gelegen heden gezegd heeft. In Nederlandse krin gen is men tevreden over de uiteindelijke tekst der resolutie, daar Nederland niet als aanvaller gebrandmerkt wordt. De repu blikeinse vertegenwoordigers verklaarden dat zij hogere verwachtingen van de beslis singen van de Veiligheidsraad gekoesterd De Amerikanen gaan Groenland verlaten Geruststelling voor Noorwegen Naar de correspondent van de Sunday Times te Lake Success meldt zullen de Amerikanen zich van Groenland terug trekken en de geweldige luchtbasis aldaar aan Denemarken afstaan. Dit is, aldus de correspondent, het resultaat van de ver trouwelijke besprekingen tussen de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Rasmus sen. en Marshall. Met de evacuatie der Amerikaanse troepen zou reeds een aan vang zijn gemaakt. Het enige onopgeloste probleem zou nog zijn, de moeilijkheid om de grote radar- en weerstations aan de Denen over te dragen, niet alleen omdat de instandhouding daarvan boven de draag kracht van Denemarken zou gaan, doch ook omdat de Denen niet voldoende ge schoold personeel voor deze installaties hebben. Marshall zou namelijk niet tot ont manteling willen besluiten, noch de Sta tions verloren willen laten gaan. Volgens de correspondent slaan de Noren deze onderhandelingen nauwkeurig gade, „daar zij menen, dat de pogingen van de Sovjet- Unie om bases op Spitsbergen te verkrij gen. nauw samenhangen met de houding van Amerika ten opzichte van Groenland. Derhalve is het resultaat der Deens-Ame rikaanse onderhandelingen een aanzienlijke geruststelling voor hen geweest". hadden. Men verwacht dan ook, dat zij de beschermers der republiek zullen verzoeken de republikeinse zaak bij de eerste gelegen heid weer voor te brengen. De competentie-kwestie. Tijdens het debat bracht Lopez, de afge vaardigde van Columbia, opnieuw de com petentiekwestie in het geding en ver klaarde: „indien wij deze nieuwe resolutie accepteren, dan aanvaarden wij impliciet, dat de Veiligheidsraad geen competentie ter zake bezit". Daarop antwoordde de voorzitter, de Amerikaan Austin: „Door de Veiligheidsraad is geen enkele stap gedaan over de kwestie van de algemene jurisdic tie van dit geval. De raad heeft zich even min onthouden van een beslissing, doordat zijn jurisdictie betwist werd. Alle stappen van de Veiligheidsraad gingen uit van het standpunt, dat geen dergelijke beslissing werd genomen". Hij légde er de nadruk op, dat de beslui ten van 25 Augustus (instelling van de consulaire commissie en die van goede diensten) met instemming van beide par tijen waren genomen. De nieuwe resolutie onthoudt zich van een uitspraak of de raad buiten dit punt al dan niet compe tentie bezit. Gromvko herinnerde de raad er aan, dat het Belgische voorstel om de competentie kwestie voor het Internationale Hof van Justitie te brengen was verworpen. Daaruit concludeerde hij, dat de Veiligheidsraad de vraag, of zij gompetent was in de Indone sische kwestie, bevestigend had beant woord. Het zou absurd zijn, indien de Vei ligheidsraad zich drie maanden met deze kwestie had bezig gehouden zonder com petent te zijn. Hij ging dus niet accoord met Austin, dat over de competentie geen beslissing was genomen. Dit kon geen uit spraak van de voorzitter zijn, doch slechts de persoonlijke mening van de Ameri kaanse gedelegeerde. De voorzitter Austin besliste, dat de competentievraag buiten de orde viel en verzocht de afgevaardigden zich niet op dit terrein te begeven. Nederlandse voorstellen aan commissie van drie Een communiqué van de commissie van goede diensten voor Indonesië deelt mede: „Tijdens een Zaterdagmiddag gehouden vergadering heeft de commissie van goede diensten een memorandum bestudeerd, dat haar is voorgelegd door de Neder landse contact-commissie en waarin bepaal de voorstellen zijn vervat, welke naar de mening van de contactcommissie bespre kingen in een geest van goede wil kunnen begunstigen." Een omschrijving gevend van de taak en verantwoordelijkheid der commissie, zoals deze in de resolutie van de Veiligheidsraad zijn neergelegd, brengt de commissie in herinnering, dat haar eerste taak is „nota te nemen van de wensen der beide partijen en van alle voorstellen, welke beide par tyen zouden kunnen formuleren." Van haar kant kan de commissie voorstellen formuleren, indien beide partijen dit zou den verzoeken. Aangaande de keuze van de plaats, waar de besprekingen tussen Ne derlanders en Republikeinen zullen wor den gevoerd, verklaart het communiqué, dat de commissie „gereed is haar voorstel len tegenover beide partijen te formuleren". Tenslotte brengt hef communiqué naar voren, dat de „voornaamste taak van de commissie is te trachten de gezichtspunten der beide partijen te verzoenen door van haar kant voor beide partijen aanvaardbare voorstellen te doen." Op zee? Van welingelichte zijde verneemt Aneta, dat de Nederlands-Indonesische besprekin gen in tegenwoordigheid van de commissie van goede diensten zeer waarschijnlijk zul len gehouden worden aan boord van een schip, dat voor anker zal liggen bij de 1000 eilanden ten Noorden van Batavia. Waarschijnlijk betreft het hier een com mando-schip, dat door bemiddeling van de Verenigde Volken ter beschikking zal wor den gesteld. Het woord is aan... Harold Nicolson; Het zijn niet alleen de macht en de betekenis van grote mannen, die de stroom der geschiedenis een andere loop doen nemen; het zijn ook hnn zwakheden en hun fouten. (Uit: De Spectator). „Ontmanteling van Duitse fabrieken is definitief" Robertson tot Duitsland Sir Brian Robertson, - die Sir Sholto Douglas is opgevolgd als-Brits opperbevel hebber en militair gouverneur in Duits land, heeft in een in het Duits voor Duitsland gehouden radiotoespraak er dc nadruk op gelegd, dat het jongste besluit om fabrieken, die voor de oorlogsindustrie werkten, in de Britse en Amerikaanse zóne van Duitsland te ontmantelen, defi nitief is en dat men zich in de Britse zóne niet alleen aan de opbouw kan wijden. De opbouw van Duitsland definieerde Robert son als volgt: herstel van de democratische levenswijze in Duitsland en hulp aan Duitsland, opdat het zijn plaats als zich zelf achtend lid van de gemeenschap van vredelievende volken herovert. Robertson kondigde aan, dat Engeland de gewone voedselrantsoenen in Duitsland tot 1800 calorieën per dag wil verhogen, „Zodra het noodzakelijke voedsel beschik baar gesteld kan worden", de kolenproduc- tie in de Britse zóne onmiddellijk tot 300.000 ton per dag en zo spoedig mogelijk tot het vooroorlogse peil wil verhogen, liet vervoer wil verbeteren en de export wil doen toenemen. Tenslotte legde Robertson de nadruk op de wens van Engeland, dat de vier grote mogendheden het eens wor den over de kwestie Duitsland. RESOLUTIE VAN VEILIGHEIDSRAAD Zaterdag heeft de subcommissie van de Veiligheidsraad ter behandeling van de verschillende amendementen op de Ameri kaanse resolutie inzake Indonesië het vol gende ontwerp aan de Veiligheidsraad voor gelegd: „Na ontvangst en kennisneming van het consulaire rapport van 14 October, waarin er op gewezen wordt, dat de reso lutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 Augus tus betreffende het staken van de vijande lijkheden niet volledig ten uitvoer is gelegd, na er kennis van te hebben genomen, dat volgens dit rapport door geen van beide partijen een poging is gedaan om tot over eenstemming te komen over de wijze, waar op deze resolutie zou kunnen worden uit gevoerd; doet de Veiligheidsraad een be roep op beide partijen om aanstonds direct of door bemiddeling van de commis sie van goede diensten met elkander in overleg te treden over de middelen, welke kunnen worden gebruikt teneinde uitvoe ring te geven aan het bevel „staakt het vuren", hangende een overeenkomst be treffende het staken van alle activiteit, welke direct of indirect in strijd is met die resolutie en de geëigende maatregelen te nemen om leven en eigendom te bescher men; verzoekt de commissie van goede diensten om partijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van een overeenkomst over een regeling, welke de nakoming van het bevel „staakt het vuren" verzekert: ver zoekt de consulaire commissie met haar militaire adviseurs haar diensten aan de commissie van goede diensten ter beschik king te stellen: geeft tegenover de betrok ken partijen, de commissie van goede dien sten en de consulaire commissie te kennen, dat de resolutie van 1 Augustus zodanig moet worden geïnterpreteerd, dat het ge bruik van de gewapende macht door een van beide partijen om door vijandelijke actie de controle uit te breiden over gebied, dat op 4 Augustus niet bezet was, onver- De staking bij de Meelfabriek Holland" te Amsterdam Regering zal ingrijpen Op verzoek van de Raad van vakcentra les en de Stichting van de Arbeid had de directie van/ de meelfabriek „Holland" te Amsterdam de stakende arbeiders uitge nodigd een vergadering bij te wonen, waarin zij een verklaring zou afleggen, Het stakingscomité wenste echter niet dat de arbeiders aan deze oproep gehoor gaven. Er verschenen dan ook slechts enkelen, aan wie de directeur mededeelde, dat de regering zal ingrijpeh, als het werk op de fabriek niet zeer spoedig wordt hervat. IN 1948 ALGEMENE VERKIEZINGEN IN IERLAND. De Valera, eerste-minister van Ierland, heeft medegedeeld, dat in het begin van het volgende jaar algemene verkiezingen in Ierland zullen worden gehouden. enïgbaar is met de resolutie van de Veilig heidsraad van 1 Augustus. Mocht blijken, dat enige terugtrekking van de gewapende macht noodzakelijk is. dan nodigt de ïaad beide partijen uit zo spoedig mogelijk te komen tot een overeenkomst, zoals bedoeld in de resolutie van 25 Augustus. Dit ontwerp werd met zeven stemmen voor, één tegen en drie blanco aangenomen. Veel slachtoffers bij aardbeving in Peru Volgens te New York ontvangen radio berichten heeft zich Zaterdag in Peru een ernstige aardbeving voorgedaan, waarbij tot dusver ten minste 41 personen om het leven zijn gekomen, en 100 werden ge wond. Velen, die onder neerstortend puin werden bedolven, zijn vermist. Bij de stad Satipo, waar de aardbeving het hevigst was, veroorzaakte zij een aard verschuiving, die de loop van de rivier Satipo verstoorde. In de daardoor ont stane vloedgolf zijn vele personen ver dronken. Azzam Pasja slaat op de Arabische grote trom Abdoel Raiiman Azzam Pasja, dc secre taris-generaal van dc Arabische liga, heeft gisteren tfe Bagdad verklaard: „Ik bevestig de berichten, dat dc legers van dc Libanon. Syrië en Egypte aan dc Palestijnse gren zen worden geconcentreerd. Het Transjor- daanse leger is binnen Palestina op zijn post". Azzam Pasja, die uit Transjordanië was gearriveerd, voegde aan zijn verklaring toe, dat de Arabische Liga geen opperbe velhebber had benoemd voor het concen treren van de troepen aan de grenzen van. Palestina, doch een commissie van Defen sie. „De Arabieren hebben tot vechten be sloten om Palestina te redden van iedere mogendheid, die het verdelingsplan tot uitvoer wil brengen", aldus Azzam Pasja. Hij zeide verder, dat koning Abdoellah van Transjordanië zijn volledige steun heeft toegezegd aan de besluiten „ter waarborging van Palcslina's territoriale integriteit", welke op de conferentie te Beiroet zijn genomen. Reuter voegt aan dit bericht toe, dat het door Azzam Pasja genoemde „Trans- jordaanse leger" vermoedelijk dc Trans- jordaanse „grensstrijdkrachlen" zijn, die zijn gerecruteerd uit de Palestijnse en Transjordaanse Arabieren cn onder Britse officieren staan. Het. hoofdkwartier van deze strijdkrachten is onlangs van Trans jordanië naar Rasj Pinna in Oost-Gallilea overgeplaatst. Een woordvoerder van het persbureau der Arabische Liga tc Cairo heeft zijn ver bazing uitgedrukt over de verklaring van Abdoel Rahman Azzam Pasja te Bagdad. De woordvoerder zeide, dat zijn bureau zich niet bewust is van enige nieuwe ont wikkeling van militaire aard, die door de Arabieren zou worden veroorzaakt. „Voor zover wij weten is de situatie aan de Pa lestijnse grenzen onveranderd, sinds zich daar vorige maand Arabische troepen heb ben gelegerd volgens net op de conferen tie te Beiroet genomen besluit om de Pa lestijnse Arabieren te beschermen", aldus de woordvoerder. BOMMEN IN VOOR -ÏNDIë. Een officieel zegsman verklaarde Zondag volgens U.P. dat een Indisch vliegtuig een bom had laten vallen op Pakistaans gebied. De bommen zouden bestemd zijn geweest voor de Kohala-brug op de hoofdweg van Pakistan naar Kashmir. Een der bommen kwam in een dorp terecht, een tweede en derde vielen in de rivier. Prinses Elizabeth van Engeland enhaar aanstaande echtgenoot luitenant Philip Mount batten zullen hun ivittebroodswcken doorbrengen op het buitengoed Broad - lands", het huis van de familie Mountbatten nabi> Southampton. Een gedeelte van het huts ts ingericht als ziekenhuis. De ivestelijke vleugelwaar de familie Mount batten woont, zal het prinselijk paar herbergen. Weerbericht TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I, in De Bilt, geldig van Maan- i dagavond tot Dinsdagavond: Matige. aan de kust tijdelijk nog vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Wisselende bewolking, maar overwegend droog en tamelijk zacht weer. 4 NOVEMBER Zon op 7.38 uur, onder 17.08 uur Maan op 21.39 uur, onder 14.14 uur Z

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1