Haarlems Dagblad Mikolajczyk vluchtte uit Polen om een bloedbad te voorkomen Rusland gaat niet accoord met het Amerikaanse Palestina-plan De Kernvraag Hevige gevechten in Yoor-Indië Goederenvervoer per vrachtauto krijgt een wettelijke regeling Aardbeving teistert zeven steden Attlee In ons land TNI-parachutisten op Borneo geland 62e Jaargang No. 18778 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie IU600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230, Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 4 November 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon* en Feestdagen- Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4tFranco per post ƒ4,50. Postgiro 273107 Advert,tarieven op aanvraag by de Administratie Üitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem POOLS OPPOSITIELEIDER IN ENGELAND 1 Party bij de Britse gemeenteraadsver kiezingen, nieuw en sprekend bewijs van de beweging-naar-rechts die zich in de Westerse landen voordoet, geeft veel aanlei ding tot commentaar. Evenals in Frankrijk is in Engeland en Wales al sinds geruime tijd gebleken, dat de stemming onder de kiezers lusteloos is. Zij tijgen in meerder heid ter stembus omdat zij het hun plicht achten, maar het rumoer en de krasse termen van politici vinden weinig weer klank bij hen. Een der oorzaken is onge twijfeld, dat de politici zelf niet zeer over tuigd zijn. Zestien jaar geleden schreef Ortega y Gasset, wiens woord ik meer malen geciteerd heb: „Heden ten dage is er geen staatsman die van mening is, dat zijn politiek is zoals zij onherroepelijk moet zijn en hoe nadrukkelijker en uitbundiger hij doet, des te holler is zijn woord. Het enige leven dat wortels heeft en uit eigen bodem voortkomt is het leven, dat bestaat uit de daden en gebeurtenissen die onver- I mijdelijk waren". De Franse kiezers hebben zich voor een t groot deel geschaard achter de Gaulle, die geen duidelijk omschreven plannen heeft, maar zich tegen de middenpartijen en. het communisme keert. De Britse kiezers heb ben zich voor een groot deel geschaard achter Churchill, die geen duidelijk om schreven plannen heeft maar zich tegen de Labour Party keert. En zowel in Enge- j land als in Frankrijk is het feit onmisken baar, dat de heersende economische noden niet afhankelijk zijn van het, beleid der regerende partijen, maar van de interna tionale economische ontwrichting. Het economische leven wordt sinds lang. en in nog steeds toenemende mate door interna tionale maatstaven en verhoudingen be paald. Het politieke leven, dat zich krampachtig blijft toespitsen op het be grip nationale souvereiniteit en de kern vraag niet onder ogen durft zien, is binnen de benauwde grenzen van de afzonder lijke staat niet bij machte, de heersende noden blijvend op te heffen. Zij liggen buiten zijn bereik, evenals de waar borg van de veiligheid der bevolking. Sinds de atoombom is uitgevonden kunnen zelfs de twee machtigste staten van het ogenblik niet meer voor de veiligheid hunner staatsburgers instaan. Het is geen wonder dat lusteloosheid onder de kiezers van Frankrijk en Groot- Erittannië heerst. Diezelfde lusteloosheid kenmerkt andere landen trouwens niet minder. Het is evenmin wonder, dat de Gaulle en Churchill geen van beiden met een program voor de dag zijn gekomen. Want de oorzaken der overheersende noden kunnen alleen bestreden worden in groter kader dan dat van hun respectieve staats verbanden. Evenmin als de thans regerende groepen kunnen zij dus binnen die staats verbanden die oorzaken wegnemen. Dat de toestand in waarheid zo is daarvan rijn de volken zich in toenemende mate bewust geworden. Zij beseffen het nu beter dan na 1929, het jaar waarin een economische wereldcrisis uitbrak. De ene regëring na de andere geraakte toen in moeilijkheden en werd ten val gebracht, omdat zij de gevolgen van een wereldcrisis in haar eigen land niet had kunnen voor komen. Maar haar opvolgers konden die wereldcrisis evenmin opheffen. Dat lag buiten hun macht. Zij kondén slechts aller lei pogingen die overal tekortschoten ondernemen om de ontstane werkloosheid tc bestrijden. En de gelegenheid was schoon voor nationaal-socialistische en fascistische bewegingen, om van de heer sende ontevredenheid gebruik te maken en met drogredenen en nationalistische op- zweperij hun slag te slaan. Maar zij raakten de kernvraag niet en hun opzweperij kon alleen tot oorlog leiden. De oorlog ver woestte zoveel mensenlevens en zoveel be zit, dat er geen werkloosheid meer was. Een der gevolgen van de nood werd opge heven. Maar de nood zelf bleef bestaan, de verouderde versnippering van krachten bleef bestaan, het communisme vond in het Westen opnieuw de bodem gereed en nu komen er alweer berichten uit Duitsland, die op een gedeeltelijke herleving van het nationaal-socialisme duiden. Het is natuurlijk interessant, dat verkie zingen in Frankrijk en Engeland tot zulke grote verschuivingen naar rechts hebben geleid. Zij zullen wel verder doorwerken ook. Ramadier en zijn medestanders uit de middengroepen zullen het niet lang meer tegen de Gaulle kunnen houden en uit de komende „by-elect!ons" in Engeland (er zijn in de eerstvolgende weken vijf van die tussentijdse Lagerhuis-verkiezingen op til) zal wel blijken dat de Labour-regering steeds zwakker komt te staan en haar einde nadert. Maar mag men nu verwachten dat dc Franse en Engelse rechterzijden, een maal aan het bewind, het beter zullen doen dan ha-w voorgangers van links? Neen, want zij zullen tenslotte evenmin de kern- vi.. .cvnnen oplossen-en hun conserva tisme zal hen wellicht nog huiveriger van nieuw internationaal beleid doen zijn dan hun voorgangers. Het baat niet de dingen kleiner te zien dan zij in werkelijkheid zijn en zich vast te blijven klampen aan na tionale tegenstellingen, die niet meer houd baar zijn als men tot waarlijke opbouw der wereld wil komen. Dat dit zo is weten vele politici in vele landen. Maar zij dur ven de grote erkenning en de grote sprong niet aan. Zoals Ortega, reeds zestien jaar geleden, schreef: „Nu ziet Europa zich ver plicht, zichzelf te overvleugelen. Dit is het schema van het ontzaglijke drama, dat in de komende jaren zich zal afspelen. Zal Europa zich kunnen bevrijden fan over leefde instellingen of zal het voorgoed daar-* in opgesloten blijven? Het is al eerder gebeurd, dat een grote beschaving ten onder ging omdat zij de traditionele opvatting van de Staat niet kon veranderen". Als de kiezers van Frankrijk en Enge land en van andere landen eens ter stembus geroepen werden om huh oordeel te geven over een plan tot internationale federale samenwerking der volken.als zij opge roepen werden om hun afgevaardigden in een federaal parlement te kiezen4an zou men de lusteloosheid en de twijfel, die nu slechts moedeloze verschuivingen van links naar rechts brengen, zien verdwijnen. Dan zouden er weer geestdrift en onder nemingsgeest ontstaan, in de hoop op een werkelijk groot en nieuw beleid. Maar zover is het nog steeds niet. R. P. In Mogadicio (Italiaans Somaliland) hebben zich botsingen tussen Somalies en Arabieren voorgedaan, waarbij 8 Arabie ren en een Somalië werden gedood en ruim 50 personen werden gewond. Hij stond voor een doodvonnis De leider der Poolse Boerenpartij, Sta nislaus Mikolajczyk, die op 20 October uit Warschau verdween en daarna een tijd lang spoorloos was. is in een vliegtuig van de RAF in Engeland gearriveerd op de middag van 3 November. Hij was totaal uitgeput en begaf zich onmiddellijk met zijn vrouw naar de woning in Middlesex, nabü Kenton, waar zijn vrouw woont sinds hij naar Polen ging om met de nieuwe Poolse regering samenwerking te zoeken. Maandagmiddag deelde de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, Mayhew, in het parlement mede dat Mikolajczyk in Engeland was gearriveerd en toestemming had gekregen om er te verblijven. Het parlement juichte deze mededeling luide toe. In een kort interview dadelijk na de landing van zijn vliegtuig op het vliegveld Manston vertelde de Poolse boerenleider, dat hij gevlucht was om zijn leven te red den en om een bloedbad in zijn vaderland te.voorkomen. Hij had de mededeling ont vangen dat zijn parlementaire onschend baarheid zou worden opgeheven en dat hij en zijn medewerkers voor een militair gerechtshof zouden worden gedaagd met de bedoeling, hen ter dood te veroordelen. Wanneer hij was gebleven, zouden zijn partijleden hem zonder twijfel hebben ge wroken en het gevolg daarvan zou een bloedbad zijn geweest, waardoor de com munisten er in geslaagd zouden zijn hun macht te vergroten. „Dit bloedbad heb ik willen voorkomen", aldus Mikolajczyk. Hij vertelde dat hij eerst naar West-Polen was gereisd, waarna hij de grens was gepas seerd en door de Russische zóne naar de Britse was gereisd, waar een RAF-vlieg- tuig hem opnam. Een intieme vriend van Mikolajczyk verklaarde, dat de Poolse boerenleider zijn vlucht begon, nadat hij een gefingeerd telegram uit Poznan had ontvangen, waar in hem werd bericht, dat zijn moeder ziek was. De veiligheidspolitie te Warschau heeft het telegram waarschijnlijk voor echt aangezien. Mikolajczyk reisde met opzet per trein naar de Sovjet-zóne van Duits land, daar niemand verwachtte, dat hij deze weg zou durven kiezen. Wat er van zijn medewerkers, die met hem vluchtten, geworden is, wist hij niet, doch hij verwachtte spoedig bericht over hen te krijgen. Zijn reis door het Russi sche bezettingsgebied duurde van 20 tot 29 October en hij had al die tijd geen nacht rustig kunnen slapen.' Mikolajczyk zeide nog geen plannen voor de toekomst te hebben. Misschien zal hij naar de Verenigde Staten gaan, waar hij verschillende goede vrienden heeft on-' der de aldaar vertoevende politieke bal lingen uit Oost-Europa. Naar heden officieus te Washington is bekend gemaakt, zal aan Stanislaus Miko lajczyk in de Verenigde Staten asyl wor den verleend, indien hij zich daarheen wil begeven. In Kasjmir treffen van India en Pakistan De uit Pakistan in de Noordelijke Voor- ïndische staat Kasjmir binnengedrongen troepen, die daar door soldaten uit India worden weerstaan, hebben hun posities geconsolideerd en in het onder hun con trole gebrachte gebied een vrije regering uitgeroepen, die thans met rigoureuze maatregelen haar gezag tracht uit te brei den. In een communiqué van de regering van India wordt gezegd, dat de troepen van India die per vliegtuig naar Kasjmir zijn gebracht, in het offensief zijn gegaan tegen de indringers van Pakistan en de stad Pat tan heroverd hebben, welke op 17 mijl van Srinagar, de hoofdstad van Kasjmir ligt. De voorlopige regering van „het vrije Kasjmir", met Sadar Mohammed Ibrahim aan het hoofd, heeft via Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO, een beroep gedaan op „alle democratische volken om het volk van Kasjmir in zijn strijd voor de vrijheid en erkenning van de voorlopige regering bij te staan". Een telegram, waar in dit beroep is vervat, is gezonden aan de Britse premier, Attlee, president Truman, Tsjang-Kai-Tsjek en de leiders van alle Mohammedaanse landen. Engelsen vermoord. Een aantal leden van een inheemse stam heeft een rooms-katholiek klooster te Baramoela (Kasjmir), 48 kilometer ten westen van Srinagar. aangevallen, aldus meldt het legerhoofdkwartier te New- Delhi op grond van binnengekomen be richten. Twee Engelsen, luitenant-kolonel Dykcs en zijn echtgenote, benevens de moeder-overste, werden gedood. De drie kinderen van kolonel Dykes, die, naar ver luidt, in het klooster op school gingen, worden vermist. Over 20 andere Engelsen in dit district heeft men ook niets meer vernomen. Spiomiagecomplot in Hongarije ontdekt Het Hongaarse ministerie van Binnen landse Zaken heeft de ontdekking van een spionnagecomplot bekend gemaakt, waar van de medewerkers zijn gearresteerd of uitgewezen, naar gelang hunner nationali teit. De correspondent van Associated Press Jack Guinn, wordt genoemd als een der handlangers. Hem werd het verdere ver blijf in Hongarije ontzegd voor zijn leven. Gearresteerd zijn enkele vooraanstaande leden van de oppositiepartij van Pfeiffer, die zelf enige tijd geleden reeds in arrest werd gesteld en enige personen die'functies in dienst van reeds genoemde arrestanten bekleedden. De vroegere Poolse oppositieleiderthans politiek vluchteling, Mikolajczyk kwam Maandagmiddag op het Engelse vliegveld Manston aan, nadat de wereld een week lang in gespannen verwachting had geleefd of deze Poolse emigrant er in zou slagen, aan de wrekende hand van de geheime staatspolitie van Polen te ontkomen. Zijn vrouw, die in Londen woont, haalde hem op het vliegveld af. Minister Jonkman weer op zijn post Minister Jonkman heeft met ingang van lieden wederom de leiding van het Depar tement van Overzeese Gebiedsdelen op zich genomen. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland Dc volledige resultaten van de gemeen teraadsverkiezingen in Engeland en Wales luiden als volgt: Verloren Gewonnen zetels zetels Conservatieven18 639 Labour-partij695 43 Liberalen47 46 Onafhankelijken 135 176 Communisten 9 Het aantal gekozen conservatieve leden is 1.269, er werden 831 Labourleden ge kozen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van het vervoer van goederen met vrachtauto's. Dit wetsontwerp zal, naar de minister van Verkeer en Waterstaat verklaart, spoedig door een wetsontwerp tot regeling van het goe derenvervoer te water worden gevolgd. Daarnaast zal nog een herziening van de wet Autovervoer Personen nodig zijn. Wanneer deze ontwerpen wet zijn geworden, dan is daarmede het geheel van wettelijke maatregelen verkregen, op grond waarvan binnen elke vervoerstak, ten dienste van de onderscheidene daarbij betrokken belangen, juiste verhoudingen kunnen worden geschapen en verder de grondslag voor de juiste verhouding tussen de verschillende vervoerstakken kan worden gelegd. In hoeverre voor deze laatste de coördinatie nog afzonderlijke wettelijke bepalingen zullen nodig zijn, zal eerst blijken, wanneer het geheel der wettelijke bepalingen ter regeling van de onderscheidene vervoerstakken zelf enige tijd zal hebben gewerkt. Een schrede op de weg naar coördinatie Deze coördinatie, aldus deelt de minister in de toelichting op het ontwerp mede, is het eindoel der vervoerswetgeving. Zij zal de keuze van vervoermiddel aan elke ver lader moeten vrijlaten. Wanneer de tarie ven der onderscheidene vervoerstakken op juiste wijze worden geregeld, zal daardoor met eerbiediging van de vrijheid van de verlader, een juiste en billijke verdeling van het vervoer over de verschillende ver voerstakken kunnen worden bereikt. Naast deze meer algemene en principiële bedoe ling heeft het wetsontwerp er nog een van meer incidentele aard: bij te dragen, voor zoveel het goederenvervoer langs de weg aangaat, tot het doen eindigen van de regelingen, welke daarvoor in de bezettings tijd waren vastgesteld. Het wetsontwerp moet worden gezien als een overgangsregeling tussen het straffe regiem van de bezettingstijd en de toe stand, welke de minister als uiteindelijk wenselijk voor ogen staat. Bij de opstelling van het wetsontwerp is het verband met de regeling van het goe derenvervoer te water voortdurend in het oog gehouden. Hetzelfde is het geval bij de opstelling van het wetsontwerp voor het watervervoer, dat in een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeert. Bij de opstelling van het ontwerp heeft de wet autovervoer personen tot voorbeeld gediend. Ten aanzien van het „eigen ver voer" is niet de eis van een vergunning, maar wel van inschrijvingsplicht gesteld. Het ontwerp behandelt alleen het^ wegver voer van goederen met vrachtauto's en laat dat met andere transportmiddelen en met motorrijwielen vrij. Evenals dit in de wet Autovervoer Per sonen het geval is, is een der grondslagen van de regeling van het goederenvervoer langs de weg een indeling van dit vervoer in groepen. In de categorie der vi-achtautodiensten is een 1600-tal bedrijven en bedrijfjes samengevat van zeer uiteenlopende grootte en economisch belang. Deze bonte veelheid zal haar plaats moe ten vinden in een welgeordend verkeers- apparaat, hetgeen zonder concentratie niet zal gelukken. Dit besef, aldus de minister, dringt ook meer en meer tot het bedrijfs leven door. Men stelt pogingen in het werk om tot samenwerking en samensmelting van bedrijven te komen. Van overheids wege zal dit streven bij de vergunning verlening zoveel mogelijk moeten worden gesteund en gestimuleerd. Hier jén daar zal dus moeten worden gesnoeid. Echter zal de vrije ontwikkeling niet verder en niet meer mogen worden beperkt, dan de har monische ontplooiing van het gehele ver- voersapnaraat gebiedt. De zorg voor die ontplooiing eist ook dat bij elke te nemen maatregel het verband met het spoorweg en waterverkeer in het oog wordt gehou den. En daarnaast zal men moeten beden ken, dat elke maatregel van concentratie en inperking sociale gevolgen ten aanzien van de ondernemer en zijn personeel kan hebben. Het wetsontwerp onderscheidt vracht autodiensten, ongeregeld vervoer en eigen vervoer. Een regeling voor het ongeregelde ver voer zal het moeilijkst zijn, verklaart de minister. Het betreft hier een der meest wild uit gegroeide takken van het vervoer. Het aan tal ondernemers kan worden gesteld op 7400 van de meest uiteenlopende aard, wat vakbekwaamheid en financiële draagkracht betreft. Ook de omvang der bedrijven is sterk uiteenlopend. Vele zijn éénmansbe- drijfjes met één vrachtauto. Zij houden zich met vervoer van allerlei soort bezig. Het blijft nodig deze categorie in het totale vervoerbeeld als een eenheid te zien. Con centratie en sanering zullen hier onver mijdelijk zijn. De wet opent de mogelijk heid door weigering, wijziging of intrek king van een vergunning de totale capaci teit van dit vervoersonderdeel te beheersen. De aardbevingen,'die Zaterdagmorgen in midden-Peru begonnen en tot Zondagmor gen vroeg voortduurden, hebben, volgens officiële opgave, totnutoe 51 doden geëist, maar men verwacht dat dit cijfer nog aan zienlijk zal stijgen. Aan zeven steden is ernstige schade toegebi-acht. Tengevolge van de aardbevingen ontston den ernstige overstromingen en naar ge meld wordt, werden in het stadje Satipo tal van gebouwen verwoest, waaronder een ziekenhuis, waarvan maar weinig patiënten gered konden worden. Het totaal aantal doden te Satipo wordt op veertig gesteld, maar de leden der reddingsploegen vrezen, dat nog vele slachtoffers onder de puin hopen liggen of door het water- zijn mee gesleurd. Het dodencijfer te Satipo zal wellicht tot honderd stijgen, wanneer de volledige om vang van de ramp bekend is. Op zee veroorzaakten de bevingen hevige vloedgolven. Aan de Noord-Peruaanse kust zonken zes vissersboten, maar volgens de totnutoe ontvangen berichten worden geen personen vermist. Het stadje Satipo ligt te midden van een onherbei-gzaam gebied en zelfs onder 'nor male omstandigheden zijn de verbindingen met de rest van het land gebrekkig. Voor reddingsvliegtuigen is het een njoeilijke taak in de nabijheid te landen. De Engelse premier, Attlee, is gis teravond in ons land aangekomen. Ilij ar riveerde in een 4-motorige York-machine van de R.A.F. en was vergezeld van zijn echtgenote en Air-Marshall Lees namens de R.A.F. Op Schiphol werd hij verwel komd door de Engelse ambassadeur in Den Haag, sir Nevile Bland, de minister van Buitenlandse Zaken, baron Van Boet- zelaer van Oosterhout, mr. Peck, hoofd van de Chancery van de Britse ambas sade en Group-captain Heber Percy, lucht vaart-attaché van de ambassade. Nieuwe Sovjet-maarschalk Naar radio Moskou gisteravond meldde, is generaal Mikolai Boelganin, minister van de strijdkrachten en vice-president van de ministerraad, tot maarschalk van de Sovjet-Unie benoemd. Radio Moskou voegt er aan toe. dat Boelganin bij decreet van het presidium van de Opperste Sovjet de titel van maar schalk der Sovjet-Unie is verleend „we gens zijn buitengewone verdiensten in de grote patriottische oorlog". Het woord is aan...- Rabindranath T a go r e De mens begeeft zich onder dc luidruchtige menigte om zijn eigen roep om stilte te smoren. Het spoor der boterbonnen Dezer dagen werden door een grote Haarlemse melkfirma boter- en margartnecotipuies ter waarde van 3500 rantsoenen bij het C.D.K. in de Smedestraat Ingeleverd. Deze coupures bleken vals te zijn. Bij een onderzoek dat door de economische recherche werd Ingesteld kwam uit, dat de firma de bonnen van een melkhandelaar geleend had om een tekort te dekken. Van deze melkhandelaar leidde het spoor r.aar Gouda waar een grossier ln zuivelproducten werd aangehouden, die dc coupures door bemid deling van een kaashandelaar ln Zwammerdam gekocht had van een winkelier ln Deo Bosch. Een tweede kaashandelaar ln Zwammerdam en zijn vrjuw bleken ook nog een „vinger ln de pap" te hebben gehad. De vijf laatstgenoemden zijn gearresteerd. Nadat op Schouwen reeds een wild zw(Jn was geschoten :s een tweede ever ontdekt, die zich in een dennenaanpianUng schuil houdt. De Sovjet-JJnie wenst Engeland geen verantwoor delijkheid meer te geven Het nieuwe Amerikaanse voorstel voor de uitvoering van het verdelingsplan voor Palestina, dat dezer dagen in de Palestijnse UNO-commissie door Herschel Johnson is ingediend en dat de verantwoordelijkheid voor de uitvoering op de schouders van Engeland wil leggen, heeft de goedkeuring van Rusland niet kunnen verwerven. De Sovjet-Unie heeft gisteren door haar ver tegenwoordiger Tsarapkin laten weten, dat zij beëindiging van het Brjtse mandaat op 1 Januari 1948 eist. Tevens stelde Tsarapkin voor. dat de Veiligheidsraad onmiddellijk in de Joodse en in de Arabische staat een provisoire re geringsraad zal instellen. De Britse troepen zouden drie a vier maanden na het af lopen van het Britse mandaat over Pa lestina het land moeten hebben verlaten, aldus Tsarapkin. In zijn eritiek op het Amerikaanse plan zeide de Sovjet-afgevaardigde, dat dit de gehele verantwoordelijkheid voor het uit voeren van het verdelingsplan op Enge land legt, hetgeen de Sovjet-Unie niet kan goedkeuren, daar Engeland reeds heeft ge faald bij de uitoefening van hel mandaat en de Britse regering openlijk te kennen heeft gegeven, dat zij niet bereid is enige beslissing uit te voeren, welke voor Joden of Arabieren onaanvaardbaar is. Volgens het Sovjetrussische voorstel zou de commissie van de Veiligheidsraad on middellijk na haar aankomst in Palestina beginnen met het vaststellen van de greh- zen overeenkomstig het besluit der Alge mene Vergadering. De voorlopige regeringsraden moeten ten minste zes maanden nadat zij zijn in gesteld ,.op democratische wijze" verkie zingen uitschrijven voor constituerende vergaderingen. Naar verluidt, heeft de Amerikaanse af gevaardigde ter zitting, die met gesloten deuren werd gehouden, verklaard, dat het Amerikaanse en het Sovjetrussische voor stel elkaar ten dele dekken, doch hij zag niet in hoe men zonder Britse medewerking gedurende de tussenperiode de orde in Pa- lastina kan handhaven. De Britse autoriteiten hebben nog geen officiële commentaar gegeven. Zij hebben de Amerikaanse voorstellen eveneens een koele ontvangst bereid omdat deze de En gelsen verantwoordelijk willen stellen tot midden 1948. Engeland heeft er de Assem blee reeds van verwittigd dat het van plan is om Palestina spoedig geheel te verlaten, tenzij de Arabieren en Joden tot een schik king kunnen komen over de toekomstige status van het mandaat. Arabische cn Joodse overeenstemming schijnt echter welhaast onmogelijk. Ambtenaar-pensionhouder beheerste zijn prijzen niet Zwarte winst van drieduizend gulden Tegen een ambtenaar van de Prijsbe- lieersing, die er tevens een pension op na hield, is proces-verbaal opgemaakt wegens het berekenen van te hoge pensionprijzc», waarbij hij een zwarte winst boekte van drie duizend gulden. De man is geschorst. Hjj had het pension gehuurd voor 4800 gulden per jaar van een inwoner uit Aer- denhout, die hij bovendien maandelijks een bedrag van twee honderd gulden „on der de tafel door" betaalde meldt de „Volkskrant". Dit bedrag werd bij het voldoen van de huur verrekend door mid del van fictieve schuldbekentenissen. De frauduleuze prijsbeheersingsambtenaar kocht voor zijn pension, dat door zijn echt genote werd gedreven, op clandestiene wijze boter, kaas en eieren. Deze feiten kwamen aan het licht, toen ambtenaren van de prijzencontróle een onderzoek in het pension van hun collega instelden, nadat reeds geruime tijd ver denking tegen hem was gekoesterd. Met Amerikaanse Dakota vervoerd Een officieel Nederlands-Indisch commu niqué meldt: Blijkens verklaringen van een in Zuid- Borneo gevangen genomen parachutist is een groep van twintig republikeinse para chutisten, onder leiding van majoor Raden Soeprapto en kapitein Soepardjo van de TNI op 12 October j.l. in het landschap Kotawaringin op Zuid-Borneo uitgewor pen. Deze groep zou in een Dakota met een I Amerikaans piloot zijn overgevlogen. De I parachutisten waren aanzienlijk bewapend en zij hadden de opdracht de bevolking tot een opstand aan te zetten om dan tevens een kern van gewelddadig optreden te vormen. Volgens het communiqué worden de andere leden van de groep opgespoord. De zegsman verklaarde tevens, dat andere soortgelijke avonturen in het voornemen liggen: de organisatie van deze actie zou van Djokja uitgaan. Het communiqué ein digt met te verklaren, dat, mocht zich een herhaling van soortgelijke actie voordoen, de regering zich genoodzaakt zal zien ge- eigende maatregelen te treffen. Beverwijker veroordeeld tot zeven jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de 41-jarige J. D. uit Beverwijk wegens het verraden van onderduikers aan de politie tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Er was acht jaar tegen hem geëist. Negen oorlogsmisdadigers der S.S. veroordeeld De vroegere Duitse luitenant-generaal van de SS, Oswald Pohl, werd Maandag wegens zijn aandeel in de wreedheden in de Duitse concentratiekampen door een Amerikaans gerechtshof tot de dood door de strop veroordeeld. De plaatsvervanger van Pohl, August Frank, kreeg levenslange gevangenisstraf. Heinz Karl Fanslau, chef van het perso neel werd tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hans Loerner, chef van de af deling financiën kreeg 10 jaar gevangenis straf. Georg Lerner, chef van de afdeling be voorrading van de SS kreeg evenals Pohl de doodstraf door de strop. Erwin Tschentscher, leider van dc voed selvoorziening van het kamp, kreeg tien jaar gevangenisstraf. Max Kiefer, architect voor de concen tratiekampen, werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Franz Eirenschmalz, administratief offi cier van de SS, verantwoordelijk voor de crematoria van Dachau en Buchenwald, werd veroordeeld tot de dood door de strop. Karl Sommer, die de toewijzing van werkkrachten in handen had. hoorde de zelfde straf tegen zich uitspreken. Herman Pook. SS kolonel, die er van be schuldigd was goud van de tanden der slachtoffers van de concentratiekampen te hebben genomen, werd tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Door de lage waterstand in de Waal ligt de listen voorzichtig van de glooiing moeten onder. veerpont in Druten zo laag dat automobi- rijden, die bij een normale waterstand water staat. Weerbericht TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen. Meest matige wind. hoofdzake- lijk uit Westelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. i 5 November: Zon op 7.40 uur, onder 17.06 uur Maan op 23 04 uur, onder 14.50 uur (Laatste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1