Haarlems Dagblad Boomplantdag Prinses Juliana plant eerste boom in Bellamypark te Vlissingen Feestelijke stemming op Walcheren Spaanse sinaasappelen vinden geen kepers Wereld voedselpositie blijft zorgelijk Weerbericht 62e Jaargang No. 18779 Bureaux: Grote Houtstr. 93, 1'eL Ad min 10724, 14825. Redactie 1U6UU. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bgkantoor H.N., Soendapleln 37. Tel. 12230. Drukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woensdag 5 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107 Advert.tarieven op'aanvraag by de Adml üstraUe Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NIEUW LEVEN VOOR ONTLUISTERD LAND fiET EILAND WALCHEREN heeft zijn in he<t voorjaar uitgestelde boom plantdag gisteren beleefd en er een glorieus feest van gemaald. Daarbij is Walcheren alle eer bewezen, die het eerlijk toekwam. Het heeft in de laatste phase van de Twee de Wereldoorlog zeer grote offers aan de zaak der geallieerden moeten brengen. Het schone eiland veranderde grotendeels in een bruisende zee, die veel verwoestte, ook zijn beplanking. En de vijftigduizend bewo ners maakten, na zware beproevingen, een naoorlogse tijd van opbouw en herleving door, die nog geenszins voltrokken is. Het feit van'de boomplantdag bewijst het op zichzelf. Wij in ons Zuid-Kennemerland, dat zo veel minder van de oorlog geleden heeft en welks natuurschoon na opruiming van de Duitse monsterachtigheden vrijwel ongedeerd uit de oorlog te voorschijn is gekomen, mogen ons nog wel eens even indenken wat Walcheren heeft moeten doorstaan. En hoe de bevolking, na een tijdlang temidden van een woestenij ge leefd te hebben, sinds jaren nog dagelijks herinnerd wordt aan de slag, die het eiland getroffen heeft. De Zeeuwen zijn een stoer slag volk en er dus niet toe geneigd, bij de pakken te gaan neerzitten, maar zij moeten allen in die jaren de druk van de toestand hebben ondervonden. De beproevingen van de bezettingstijd zijn voor hen voortgezet in een vorm. die ons bespaard is gebleven. Daarom verheugt zich zeker heel Neder land met hen in de blijde feestviering, die het eiland gisteren heeft vervuld en die het vooruitzicht opeflt van een in zijn oude schoonheid herlevend Walcheren. Het ging voor de oorlog prat op een niet gering vreemdelingenverkeerdat dit hervat zal worden is zeker. En wat zullen de Zeeuwen mét nieuwe trots hun eiland tonen aan de bezoekers, als het eenmaal in zijn oude glorie hersteld zal zijn, met die eigen, pittoreske bekoring die zozeer van Zeeland en vooral van Walcheren is. De Prinses-Regentes zelve heeft in het Bellamypark de eerste boom geplant. Zij en Prins Bernhard, de Britse premier Atfclee en de Britse, Franse en Belgische ambassadeurs, minister-president Be^l en verscheidene leden van zijn kabinet hebben allen deelgenomen aan een tocht over het eiland, die de burgemeester van Middelburg als een zegetocht heeft bestem peld. De aanwezigheid van zo hoge buiten landse autoriteiten, in de eerste plaats wel van de Britse Prime Minister, heeft getui genis afgelegd van de grote sympathie, die het lot van Walcheren ook in de bevriende, ons omringende landen heeft gevonden. Dit was trouwens Attlee's tweede bezoek aan het eiland; in 1945 kwam hij aken reed in een „duck" door de overstroming. Het is bekend, dat sindsdien de Britse belang stelling voor het herstel van Walcheren voortdurend en daadwerkelijk gebleken is. En Attlee heeft zijn verbazing uitgesproken over de snelheid van het herstel, gevolg van de ongelofelijke energie en geestkracht, waarmee de zaken op Walcheren zijn aan gepakt. Die verdiende woorden van erken ning zullen de Zeeuwen als muziek in de oren geklonken hebben. Zij bewijzen op nieuw hoe hoog in het'buitenland Neder landse energie eii kracht tot herstel aan geslagen worden. Wij Nederlanders zijn er zelf lang niet altijd tevreden over en dat kan ook geen kvftiadgezonde en opbou wende critiek in eigen kring is nodig om tot goede resultaten te komen. Maar zo af en toe, als wij de moeilijkheden waarnemen waarmee het herstel in andere landen worstelt, mogen wij toch wel eens met enige geruststelling zij het zander zelf verheffing, want anderen zijn er in som mige gevallen kwader aan toe dan wij constateren, dat het in ons land naar men selijke normen niet slecht gaat. De oude pit en fut van de. bevolking der Lage Landen zitten er nog degelijk in: de oude veer kracht was maar tijdelijk gestoord; geenszins verlamd. Zij is er weer en zal ook in de toekomst tot. grote en moeilijke ondernemingen bereid zijn en in staat blij ken. Ook dat bewustzijn wordt door Walcherens feest der herleving gesterkt. R. P. De burgemeestersbenoeming te Haarlem In ons n'mjimer van 29 October deelden wij mede, dat wij reden hebben aan te nemen- dat grote kans bestaat op de be noeming van mr. P. O. F. M. Cremers, griffier der Prov. Staten van Zuidholland, tot burgemeester van Haarlem. Enige bladen méldden Dinsdag, dat in de op die dag verschijnende Staatscourant het Koninklijk Besluit zou verschijnen waarbij Mr. Cremers benoemd zou zijn. In de Staatscourant van Dinsdag komt de benoeming evenwel niet voor. Onze Haagse redacteur heeft vernomen, dat sinds 29 October geen wijziging in de stand van zaken gekomen is. Wel wordt het Koninklijk Besluit thans zeer spoedig verwacht. Labour verloor 62 zetels in Schotland Gisteren zijn in Schotland gemeente raadsverkiezingen gehouden. De uitslagen, waarvan bijna 5% nog niet binnen zijn, tonen aan, dat de Labourpartij 74 zetels verloren en 12 gewonnen heeft. In Glasgow boekte de Labourpartij een verlies van drie zetels, doch behield de meerderheid in de gemeenteraad. Het zeteloverwicht van Labour in de gemeenteraad van Dundee ging verloren. In Edinburgh moest Labour één zetel af staan aan de anti-socialistische progres sieve partij doch veroverde één zetel op de communisten. De gemeenteraad, die jarenlang een progressieve meerderheid heeft gehad bestaat nu uit 39 progressieven, 27 Labour-leden, twee onafh ankelij ken en één lid van de protestantse actie. Te Perth wonnen de rechtse gematigden één zetel ten nadele van Labour en twee ten koste van de onafhankelijke Labour partij. De nieuwe raad is samengesteld uit 21 gematigden en vijf Labour-leden. Spionne ontsnapt De 38-jarige Pauline Vlaeming van Ne derlandse nationaliteit is er dezer dagen in geslaagd te ontsnappen uit het interne ringskamp te St. Andries bij Brugge. De vrouw was door de krijgsraad te Antwer pen tot levenslange detinering veroordeeld, daar zij deel heeft uitgemaakt van de Duitse contra-spionnage. (Van een speciale verslaggever j Het bezoek dat Prinses Jülïana en Prins Bernhard ter gelegenheid van de boom- [plantdag aan Walcheren brachten is een j ware zegetocht geworden, die eens te meer bewees dat de traditionele gevoe lens van aanhankelijkheid aan liefde voor het Oranje-Huis in dit gewest nog onverzwakt voortleven. Omstreeks elf uur arriveerde het hoge gezelschap, dat behalve uit het Prinselijk Paar uit de Britse minister-president Attlee en diens echtgenote, de ministers Beel, Witteman, Vah Boetzelaer van Oosterhout, Mansholt, Van Maarseveen, Neher en Fié- vez, de ambassadeurs van Engeland, Frank rijk, België, Canada, da Noorse gezant, de commandant der Nederlandse zeestrijd krachten, luitenant-admiraal C. Helfrich, luitenant-generaal R. A. D. Brooks, com mandant der Britse mariniers, de vertegen woordigster van de Koningin, mejuffrouw mr. M. A. Teilegen en nog vele andere bur gerlijke en militaire hoogwaardigheidsbe kleders bestond,' met een speciale trein aan het station te Vlissingen. Daar weyd de stoet geformeerd, die veertig auto's en en kele autobussen telde, waarmee naar de Jacobskerk te Vlissingen werd gereden. Hier smeekten twee predikanten respectie velijk in het Frans en het Angels en een pastoor in het Nederlands Gods zegen over het herbeplantingswerk af. Vervolgens be gaf men zien naar het Bellamy-park, waar de Prinses de eerste herinneringsboom ter nagedachtenis van de op Walcheren geval len Franse, Nederlandse en andere geal lieerde militaire verzetsstrijders en bur gers plantte. Van de toespraken vermelden wij die van de Franse ambassadeur Jean Rivière, die de offers door het zevende Franse leger m de Meidagen van 1940 op Walcheren gebracht, releveerde en de har telijke wensen van zijn land aan Nederland overbracht. Premiers spreken. Had de Vlissingse bevolking al in grote getale enthousiast hulde gebracht aan de vorstelijke bezoekers, in Westkapelle stond het wit van de vrouwen en zwart van de mannen. Duizenden waren uit alle delen van Walcheren gekomen om de plechtig heid aan de voet van de vuurtoren, die machtig oprees tegen de helderblauwe he mel, bij te wonen. De Westkapelse boeren zoons in zwarte dracht met oranje sjerpen vormden een erewacht. Het Westkapeller meisjeskoor zong oud-vaderlandse liede- De Britse minister-president Clement Attlee herinnerde in zijn toespraak aan het bezoek, dat hij in 1944 aan Walcheren ge bracht. had. Toen reeds was hij getroffen door de ontembare geestkracht van de be volking, die zwoer: liever overstroomd dan overheerst. Hier werden toen hechte ban den gesmeed tussen twee zeevarende naties. Na er aan herinnerd te hebben dat de plechtigheid te Westkapelle diende als eer betoon aan de gevallenen besloot Attlee: .,Wij zullen in de toekomst alleen succes hebben, wanneer wij allen hard en samen werken in dezelfde geest, die ons ook in 1944 en 1945 bezielde. Mogen onze landen altijd samengaan in een vredelievende we reld." Nadat de Marinierskapel het Engelse volkslied had gespeeld, beklom minister Beel het spreekgestoelte. „Nog nimmer", aldus spreker, „viel Walcheren zo'n hoge en veelzijdige belangstelling ten deel, doch deze is dan ook ten volle verdiend. Het eiland heeft een aparte rol in de bevrijdings- strijd gespeeld, omdat hier niet de vernie lingen het gevolg van de bevrijding waren, maar juist de voorwaarde daartoe. Walche ren heeft dit offer gebracht en daarmee de dank van vaderland en volk verdiend.Maar bovendien vinden wij hier een letterlijk beleven van het Zeeuwse devies: Luctor et emergo. In de nationale wederopbouw gaat Walcheren voorop en dient als voorbeeld voor ons allen. Enorme geestdrift. Vervolgens plantten de Prinses, Attlee, Sir Neville Bland, luitenant-generaal Brooks en minister Beel herinneringsbomen ter herdenking van de op Walcheren ge sneuvelde Engelse militairen. De politie had gedurende deze plechtigheid nauwelijks kans gezien het in zijn geestdrift steeds op dringende volk in bedwang te houden. Att lee gaf de wens te kennen naar de plaats te willen gaan, waar de eerste Britse mari niers voet aan wal zetten. Met grote moeite kon de politie voor het gezelschap een weg door' de dorpsstraat banen, maar meer ook niet. De straat was één kokende zee van Prinses Juliana plant een boom te West-Kapelle. witte kappen en zwarte petten. Alles juich te en zong en drong op in de richting van de zeewering, waar Attlee en generaal Brooks grote belangstelling toonden voor de gedenksteen. De lunch werd aangeboden in een barak van een wederopbouwkamp en droeg een ongedwongen karakter. Kleine Westkap- pelse meisjes gingen teloor in het gedrang, maar men zag haar de dienbladen met de broodjes met kaas, de croquetten en de koppen koffie hoog boven de hoofden der toeschouwers uit laveren. De Prinses en de Prins lieten zich het eenvoudige maal goed smaken. Daarna ging men verder, en Westkappele bleef schor van ontroering achter. De reis ging nu langs de meest verwoeste en verdorde streek van het eiland. Maar hoe onttakeld en hopeloos huizen, gehuchten en dorpen er ook uit mochten zien, overal was het rood-wit- blauw-oranje, overal blijde en stralende ge zichten. In Middelburg. Al deze aanhankelijkheid, al deze blijd schap culmineerde in de Zeeuwse hoofd stad, waar de mensen gedurenHe vele uren in dichte rijen, langs de straten en wegen hadden gestaan, die naar het Seisbolwerk leiden. Op de glooiing stond de schooljeugd die aan een wedstrijd zou meedoen bij haar boompjes, waaraan kleurige luchtballon netjes dansten. Ook de boom, welke de Prinses zou planten was met zo'n ballonne tje getooid. Behalve door Prinses Juliana werden hier bomen geplant door mevrouw Attlee en de ministers Mansholt en Neher, die samen één stam voor hun rekening na men. Er waren toespraken van de burge meester van Middelburg jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg en door de Com missaris der Koningin jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford. Na de plechtigheid op het Bolwerk woon den allen de uitvoering van een declama- torium en een internationale vlaggen- parade op het eivolle marktplein bij. Onder donderende toejuichingen inspecteerde de Prinses de erewacht. Daarna begaven alle genodigden zich naar het station, waar de presidentdireeteur der Nederlandse Spoor wegen ir. F. Q. den Hollander, een Zeeuw van geboorte, het vertreksein gaf. De Zeeuwse hoofdstad bleef de gehele avond nog in feeststemming; ondanks de steeds heviger wordende regen volhardde het pu bliek by vuurwerk en taptoe. Maar heden ochtend was Walcheren weer onversaagd aan de wederopbouw. In Japan overleden krijgsgevangenen Urnen met as naar Nederland Dezer dagen zal uit Indië in Amsterdam een aantal urnen aankomen welke de as bevatten van in Japan overleden Neder landse krijgsgevangenen. De urnen zullen met militair eerbetoon worden overgedra gen aan het Nederlandse Rode Kruis, in tegenwoordigheid van, de naaste familie leden der doden. Hongaars oppositieleider verdwijnt van 't toneel Gevlucht of gearresteerd Zoltan Pfeiffer, leider van de Hongaarse Onafhankelijkheids Partij en oppositielei der, is gisteren uit het' parlementsgebouw te Boedapest verdwenen, kort voordat hij, naar men verwachtte zich tot het parle ment zou richten in verband met de eisen van de openbare aanklager tot zijn ar restatie, aldus deelt Reuter mede. Enige dagen geleden werd Pfeiffer, wiens partij reeds beschuldigd was van fraude bij de nationale verkiezingen in Augustus, er van beschuldigd, dat hij ver leden jaar als minister van Justitie de vrijlating van een gearresteerd lid der Hongaarse SS heeft bewerkstelligd. De openbare aanklager eiste toen, dat de par lementaire onschendbaarheid van Pfeiffer zou worden opgeheven, zodat er een aan klacht legen hem zou kunnen worden in gediend en hij gearresteerd zou kunnen worden. Ook werd reeds een bericht ge lanceerd dat hij gearresteerd was. Gister morgen had Pfeiffer in het parlementsge bouw een onderhoud met minister-presi dent Ditmyes, doch toen de voorzitter van het parlement hem uitnodigde zijn rede te houden, was hij verdwenen. Pfeiffer's naam werd gisterenavond in verband gebracht met de beweerde ont dekking van een spionnage-organisatie, toen de minister van Binnenlandse Zaken de arrestatie bekend maakte van Varga, persoonlijk secretaris van Pfeiffer, en van Stirling, die lid van Pfeiffer's partij werd genoemd. Nog een Pool. Naar te Ottawa in Poolse kringen wordt verteld is dr. Fiderkiewicz, de vroegere Poolse gezant te Ottawa, die zes maanden geleden naar zijn land werd teruggeroe pen, uit Polen gevlucht en bevindt zich thans op "weg naar de Verenigde Staten. Volgens onbevestigde berichten heeft Fiderkiewicz de wijk naar Italië genomen, waar hij scheep zou zijn gegaan. In Poolse kringen te Londen wordt de vlucht van dr. Fiderkiewicz onmogelijk geacht. Déze kringen verklaren, dat Fiderkie wicz niet in Polen is, doch op een diplo matieke missie in Hongarije. Voorts is Fiderkiewicz reeds meer dan twintig jaar lid van de communistische partij. Smirnoff naar Iran K.L.M.-nestor wordt adviseur van luchtvaartmaatschappijen Iwan Smirnoff, de nestor van de KLM zowel beroemd om zijn recordvlucht met de „Pelikaan" als om zijn 28.000 vlieguren waarin hij gelegenheid te over had om te tonen, dat hij tevens een der meest ca pabele piloten van Nederland is, zal ons 12nd Donderdagmorgen verlaten, om zijn nieuwe functie van adviseur van de Iraanse burgerlijke luchtvaartmaatschappij op zich te nemen. Het is slechts een tijdelijke benoeming, "want Smirnoff,wordt „uitgeleend" door de K.LM, bij wie luj in dienst blijft. Hij denkt ongeveer twee maanden in Iran te blijven om de zaak daar te organiseren. Smirnoff, die in 1922 bij de KLM in dienst kwam, is thans 52 jaar. Gedurende de oorlog, toen het vliegen beslist geen pretje was, heeft hij op de nog functio nerende KLM-lijnen gevlogen. COMMISSIE VAN DRIE Voorstellen voor de plaats der onderhandeling uitgewisseld Naar Antara meldt, heeft dc commissie van drie een permanente contactcommissie te Djokja ingesteld. Gisteren is Joseph Scott, van de staf van Graham, naar Ban doeng gevlogen met een brief voor de voorzitter van de Nederlandse contactcom missie, Abdoel Kadir. De brief zou de re publikeinse voorstellen betreffende de plaats van de komende onderhandelingen inhouden. Scott keert heden naar Djokja terug. De commissie wordt niet vóór Don derdag te Batavia terugverwacht. Volgens Antara heeft de commissie van goede diensten Maandag ,de Nederlandse voorstellen bij de republikeinse regering ter tafel gebracht, zulks met inachtneming van vroegere onderhandelingen en verdere punten van het programma. De commissie ontmoette een aantal vooraanstaande re publikeinse autoriteiten. Volgens Antara hebben kringen, die een nauw contact met de commissie onderhouden, verklaard, dat de commissie slechts twee partijen er kent: Nederland en de Indonesische rege ring. Deze verklaring is gegeven naar aan leiding van de toetreding van Oost-Indo nesische léden tot de contactcommissie, welke door de Nederlanders is gevormd. In December wellicht Het woord is aan Rabindranath Tagore: Rust behoort bij bet teerk als de oogleden bij de ogen. geen waspoeder In Frankrijk is een grote partij soda aangekocht ten behoeve van de vervaar diging van waspoeder. De lage waterstand der grote rivieren, ook in Frankrijk, ver hindert echter de verscheping naar Ne derland. Dit zou er toe kunnen leiden dat in December geen bon voor waspoeder wordt aangewezen. De in ons land aanwezige voorraad is nog voldoendt om de op 20 November aan te wijzen bon voor waspoeder te honoreren. De productie van harde en zachte zeep ondervindt van de gestagneerde soda-aan- voer minder moeilijkheden. Tien landen gaan praten over Europese Tollinie Reuter meldt dat tien Europese landen de uitnodiging van de lage landen .tot bij woning van een conferentie om de moge lijkheid van stichting van een Europese Tolunie te bestuderen, hebben aanvaard. Het zijn Oostenrijk, Frankrijk, Grieken land, IJsland, Ierland, Italië, Portugal, Turkije, Denemarken en Engeland. Voor de conferentie, die 10 November begint, zijn alle Europese landen, behalve Spanje en Duitsland uitgenodigd. Tevens wordt vernomen dat zes Britse dominions^ Noorwegen en Zweden waarnemers zullen zenden, en Zwitserland als „genodigd lid" aanwezig zal zijn. Deviezen inleveren na buitenlandse reis. Met ingang van 15 November zijn Ne* derlanders, die een builetdandse reis heb ben gemaakt, verplicht aan de grens de niet gebruikte buitenlandse betaalmidde len bij een wisselkantoor in te wisselen. Indien ter plaatse geen wisselkantoor ge vestigd is, moeten de ingevoerde buiten landse betaalmiddelen en buitenlandse geldswaardige papieren binnen drie dagen na terugkeer in Nederland bij de Neder landse bank zijn ingeleverd. DE OLDEBARNEVELT PASSEERT DE SLUIS. Gisteravond is de Johan van Oldebarne- velt de IJmuider sluis gepasseerd. Gevolg van 's werelds deviezennood (Van een bijzondere medewerker) ..We krijgen regen geloof ik". De landbouwkundige ingenieur achter het stuur van de oude Fiat wijst naar de horizon. Een grijs gordijn hangt over het groene land ten Zuiden van Valencia. Een kwartier later horen we de eerste drup pels op het autodak. De ingenieur gnuift. „Water kunnen we hier altijd gebruiken", zegt hij, terwijl hij de ruitenwisser in schakelt. a Water is inderdaad alles in dit belang rijke landbouwgebied. Er was een tijd dat kunstmatige bevloering nog een grote uitzondering was, toen het land hier grauw en droog onder de schroeiende zon lag. Een stuk met bevloeiïng bracht in die tijd veertig maal meer op dan de rest, Nu is er overal water. Er zijn wellen geslagen, goten voeren het water overal heen. De grond is tot de laatste vierkante meter in cultuur gebracht. Soms moet het water Op Duin en Kruidberg te Santpoort is hulpen voor Indië geopend. - De foto toont Haarlemse afdeling van het Rode Kruis en die een kijkje nemen bij de eerste theorie- Dinsdag het eerste internaat voor verpleeg de heer Ch. E. Visser, voorzitter van de de directrice, zuster ReuderinkSnoeks les. West-Europa zal zijn veestapel belangrijk moeten inkrimpen Dc voedselpositie van de wereld bluft grote zorgen baren. De wereld- voedselraad overweegt maatregelen, om het tekort aan essentiële voedings middelen enigszins te verminderen, doch de organisatoren hebben reeds de zekerheid dat dit zelfs in 1948 nog niet zal gelukken. Zij erkennen dat radicale maatregelen zullen moeten worden genomen. Zo heeft de com missie voor veevoeder van de wereld- vocdselraad voorgesteld de veestapel in Wesl-Europa te verminderen, ten einde een zo goed mogelijk gerecht vaardigd gebruik van de onvoldoende voorraden veevoeder te waarborgen. De commissie verklaarde, dat een derge lijke vermindering onvermijdelijk is, aan gezien het onmogelijk is iets te onder nemen om het tekort aan veevoeder in de komende winter en lente te verlichten, al erkende zij, dat deze maatregel catastro- phale gevolgen zal hebben op de toekom stige productie van dierlijke voedingsmid delen en op de gehele agrarische economie van West-Europa. Volgens genoemde commissie zijn de totale oogsten van Nederland en Dene marken 20% kleiner dan in 1946 en er is in beide landen nog grotere achteruitgang in de -productie van hooi, wortelen en andere soorten veevoeder. In vele Euro pese landen is de situatie even slecht en in sommige gevallen zflfs nog slechter. Sir John Boyd Orr, directeur-generaal van de FAO (organisatie voor voedsel en landbouw), heeft de wereldvoedselraad, die te Washington zijn eerste vergadering hield, toegesproken. Hij waarschuwde vooi zen mogelijke „algemene breuk in de structuur van de menselijke samenleving" en riep op tot „koene en vérstrekkende actie" om de huidige voedseltekorten in de wereld in de komende jaren op te lossen.- HU verklaarde, dat de voedseltoestand nog steeds verslechtert en dat de vraag naar graan 10 millioen ton groter is dan het aanbod, hoewel dit verschil tevoren op negen millioen was geschat. HU besloot: „Indien de inspanning der volken met de zelfde intensiteit wordt gebruikt voor de ontwikkeling van landbouw en indtlstrie. als voor de productie van vernietigings wapenen tüdens de oorlog, kan een wereld van honger binnen vijf jaar in een wereld van overvloed veranderd worden Indisch jeugdcentrum krijgt Haarlemse afdeling Het Indisch Jeugdcentrum, een sedert 1938 hier te lande bestaande vereniging, welke de schooljeugd meer vertrouwd wil maken met land en volk van overzee, heeft gisteravond in de H.B.S. A te Haarlem een bijeenkomst gehouden, waarvoor uit onderwijskringen grote belangstelling be stond. De waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk hield eep toespraak, waarin hij het streven van het Indisch Jeugd centrum prees en ieders belangstelling voor het werk van deze volstrekt onpoli tieke vereniging vuoeg, die reeds in vele plaatsen afdelingen heeft. De .heer C. H. W. van der Ven, hoofd redacteur van „Naar ruimer horizon", het orgaan van het I. J. C.' gaf een uiteenzet ting van de wijze waarop dc vereniging haar doel tracht te verwezenlijken. Zij wil hetgeen op school van Oost en West wordt geleerd, aanvullen door lezingen en voor drachten, films én lichtbeelden voor de gehele Nederlandse schooljeugd van de zesde klasse der lagere school tot en met hen, die college lopen. Nadat de voorzitter van de afdeling Haarlem der vereniging „Oost en West" alle medewerking aan het Indisch Jeugd centrum had toegezegd, werd een voor lopig comité samengesteld, dat de oprich ting van een plaatselijke afdeling zal voor bereiden. van driehonderd meter diepte opgepompt worden, sommige pompen geven vierdui zend liter per minuut, vaak werken zij maanden lang dag en nacht ononderbroken voort- Het voornaamste verkeer gaat met kar ren, die in lange karavanen volgeladen met producten naar de stad trekken. Een plaag voor de automobilisten! De trek- ezels dwalen altijd naar het midden van de weg, de voerders dommelen terwijl zij door de kilometers lange rijstvelden links en rechts trekken. Nu dc oogst voorbij is staan de velden droog. „Over het algemeen is de oogst dit jaar in Spanje niet meegevallen", vertelt de ingenieur van de landbouwdienst, als we naar de auto terug slenteren. „De weers omstandigheden waren niet al te gunstig. Wat de rijst betreft, we produceren niet meer dan tien procent van de binnenland se behoeften. En dan te bedenken dat Spanje voor de oorlog zelfs rijst uitvoerde. Maar we hebben een groot gebrek aan meststoffen. Dat is een van de oorzaken van het tekort aan rijst, aan broodgraan en andere producten. Maar ja, deviezen, en nog eens deviezen". „En we hebben al zoveel zorgen met de sinaasappelen", klaagde de deskundige. „Een mooie oogst van millioenen goéde vruchten. De ellende is echter, dat er zo weinig kopers voor zijn. Sinaasappelen, citroenen en mandarijnen kunnen nog zo lekker en gezond zijn. het is helaas luxe. En dat is het eerste wat het buitenland schrapt als het slecht in de deviezen zit. Engeland heeft geen bestellingen kunnen plaatsen. Andere landen kopen evenmin. Neem Nederland bijvoorbeeld, oen goede afnemer voor de oorlog en nu ook al niets meer. Er is weliswaar een Nederlands- Spaans handelsverdrag, maar iedereen tracht tegenwoordig datgene te krijgen wat hij hard nodig heeft hoewel de ander hem juist wil verkopen wat hij graag kwijt wil. En in tijden als nu verkeert Spanje altijd economisch in zeer moeilijke om standigheden door de aard van de uitvoer- producten. Het zijn meest artikelen waar de mensen het eventueel buiten kunnen stellen. Sinaasappelen, citroenen, gedroog de vijgen, olijven, sardines in blik, noten en dergelijke dingen. En het resultaat is niet alleen dat Wij er geen afnemers voor kunnen vinden, maar dat we ook niet de beschikking krijgen over deviezen om drin gend nodige artikelen als bijvoorbeeld meststoffen te kunnen Invoeren". Spanje heeft daardoor de beschikking over weinig buitenlandse betaalmiddelen. Het spreekt vanzelf dat een en ander niet nagelaten heeft een stempel te drukken op de economische toestanden, waarvan zoals meestal uiteindelijk de huisvrouw de gevolgen moet dragen. Er is een nijpend tekort aan verscheidene artikelen. Koffie en suiker worden slechts zelden verstrekt, het broodrantsoen is laag, boter is een zeldzame luxe. De onontbeerlijke olijfolie is ontoereikend. De zwarte markt is de enige uitkomst. En de prijzen bewegen zioh nog omhoog. Attlee naar Engeland teruggekeerd De I^ritse premier Clement Attlee is he denmorgen om kwart voor tien in gezel schap van zijn echtgenote en Airmarshall Lees in 't zelfde York-toestcl van de RAF, waarin hij Maandagavond arriveerde, van Schiphol naar Engeland vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de minister van buitenlandse zaken baron Van Boetze laer van Oosterhout. KOUDER Verwachting, medegedeeld» door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond: Kouder met op beschutte plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar och- tendmist Wisselende bewolking mei voornamelijk in het Noorden van het land nog een enkel buitje. Matige tot zwakke wind tussen Noordwest en Noordoost. 6 November: Zon op i.. 7.42 uur, onder 17.05 uur Maan op' 23.48 uur. onder 15.15 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1