Haarlems Dagblad Frankrijk geeft zijn veto-recht op hij ballotage van nieuwe UNO-leden Alles Is rustig in Suriname Het Griekse leger offensief begint Marshall vraagt dollars voor Europa Monument op historische grond Spaak vraagt vermetelheid Mackenzie King zal vier dagen in ons land vertoeven j Weerbericht 62e Jaargang No. 18784 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 11 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,— Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bft de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Internationaal gerechtshof wordt öm advies gevraagd De kwestie van toelating der aspirant leden tot de UNO is nog steeds het onder werp van geanimeerde besprekingen in de politieke en veiligheidscommissie. Na de mislukte procedure in de Veiligheidsraad, waarbij, de Russische toestemming om Italië en Transjordanië te accepteren af hankelijk werd gesteld van de toelating van Oost-Europese landen, heeft deze commissie de kwestie van de Algemene Vergadering overgekregen te. bestudering. Thans is besloten, de Veiligheidsraad te verzoeken, opnieuw de verschillende aan vragen in overweging te nemen. De Franse afgevaardigde Parodi deelde daarna mede, dat Frankrijk zijn vetorecht in de Veilig heidsraad niet zal gebruiken wanneer deze aangelegenheid ter sprake komt. Amerika en Engeland] hebben reeds eerder hetzelfde beloofd. Verder nam de commissie met 24 tegen 13 stemmen en 16 onthoudingen de Belgi sche ontwerpresolutie aan om het Inter nationaal Gerechtshof naar zijn mening te vragen over de vraag, of een lid der UNO juridisch bevoegd is zijn toestemming tot toelating van een ander land afhankelijk te stellen van voorwaarden, die niet in het Handvest vervat zijn en of een lid, onder erkenning, dat de naar het lidmaatschap dingende staat aan de voorwaarden van het Handvest beantwoordt, zijn bevestigende stem onderhorig mag maken aan de toe gevoegde voorwaarde, dat andere staten tegelijkertijd worden toegelateh. Het Poolse voorstel om vijf permanente leden van de Veiligheidsraad bijeen te roepen voor een poging tot oplossing van hel vraagstuk der toelatingen, werd aan genomen. 'Een Zweeds voorstel om alle elf verzoeken om toelating zonder meer voor heronderzoek naar de Veiligheidsraad te „Staatsgreep" ging uit van ontevreden oud-militairen Omtrent de in Suriname ontdekte revo lutions ire plannen verneemt het ANP nader, dat bij de beweging tot wederrech telijk ingrijpen in de bestaande bestuurs vormen aldaar een 80-tal personen betrok ken is, nagenoeg allen uit Indonesië terug gekeerde Surinaamse oorlogsvrijwilligers. Om de gedemobiliseerde militairen in de gelegenheid te stellen zich een positie in de Surinaamse samenleving te verwerven heeft de regering een vakopleiding in het leven geroepen en een wekelijkse kostwin nersvergoeding van f 15 tot f 20 toegekend. Onder de samenzweerders heerste echter een verbitterde stemming, omdat er naar hun mening vrijwel niets voor hen gedaan werd. De leider der beweging, Simon E. H. Sanches, vertoefde dertien jaren in Neder land en bij zijn terugkeer in Suriname in Augustus van dit jaar trachtte hij zich reeds dadelijk een leiderspositie te verwer ven. Tegelijk met Sanches zijn 15 anderen aangehouden, onder wie zeven Surinaam se militairen. De bedoeling was de gouverneur en en kele vooraanstaande Nederlanders te gij zelen teneinde de instelling van een nieuw onafhankelijk bestuur af te dwingen. De uitvoering van dit plan kon door tij dig ingrijpen van politie en parket worden voorkomen. De toestand is rustig. Het on derzoek wordt voortgezet. Amnestie loopt Donderdag af verwijzen werd met 26 tegen 13 stemmen en 14 onthoudingen verworpen. Er werd over iedere candidaat afzonderlijk gestemd inzake de vraag pf zij aan de Veiligheids raad moesten worden aanbevolen voor on derzoek. Deze stemming had het volgende resul taat: Eire: 35 tegen 7 stemmen, 8 onthoudin gen. (Tevoren werd met 43 tegen 7 stem men en 3 onthoudingen E?re een vrede lievende staat genoemd, die het lidmaat schap van de UNO moet verkrijgen.) Portugal: 40 tegen 8, 4 onthoudingen. Transjordanië: 46 tegen 7, 2 onthoudingen. Italië: 46 tegen 8, 1 onthouding. Finland: 46 tegen 8, 1 onthouding. Oostenrijk 43 tegen 8, 3 onthoudingen. Maniu: In Roemenië heerst geen volledige vrijheid Tien van de aangeklaagden in het pro ces tegen dr. Maniu, de Roemeense boe renleider en 18 anderen, die beschuldigd worden van pogingen tot het omverwerpen der regering, hebben Maandag hun laatste verklaringen afgelegd. Heden zal het von nis worden uitgesproken. In een bezielde slotrede, die herhaalde lijk door de voorzitter van het gerechtshof werd onderbroken, verklaarde dr. Maniu, dat hij zowel in het politieke als in zijn particuliere leven steeds tegen geheime militaire organisaties is geweest. Dr. Maniu ontkende, dat hij met Amerikaanse agen ten heeft gewérkt en eiste bewijzen van de beschuldigingen. Hij ontkende ten stel ligst schuldig te zijn aan het beramen van een plan tot omverwerping der regering. Maniu gaf toe, dat hij aan Engelsen en Amerikanen documenten heeft overhan digd, die betrekking hadden op de werk zaamheden van de regering, omdat de re gering naar zijn mening de bepalingen van de overeenkomst van Moskou had ge schonden en het begrip „volledige vrijheid" niet kende. Radiorede van de minister van Sociale Zaken „Het Nederlandse volk wordt geroepen tot een massaal getuigenis van het be sef, dat de jaren 1940-1945 in de ge schiedenis van zijn volksbestaan een dieptepunt, maar tevens een hoogtepunt zijn geweest. Het wordt geroepen om zich te bezinnen op de betekenis van» die jaren voor zijn vrijheden, zijn rech ten en ook voor zijn eenheid welke in grote ogenblikken boven alle verdeeld heid uitrijst. Het wordt in de gelegen heid gesteld door een klein offer, een offer immers dat klein b 1 ij f t zelfs voor wie een groot bedrag geeft, om dat het enkel een g e 1 d e 1 ij k offer is, te doen blijken zich bewust te zijn van de grote offers, die toen gebracht zijn, toen zovelen vrijheid, gezondheid, ge zinsgeluk en het leven zelf zonder aarzeling op het spel zetten." meer ontvangen wordt dan voor cjp mo numenten nodig is en het comité ver trouwt, dat het véél meer zal zijn ten goede zal komen aan enige organisaties en dat daafhiede de sociale belangen gediend worden van de slachtoffers van de mili taire strijd en van het ondergrondse ver zet. Ook zal een bedrag ter beschikking worden gesteld van de oorlogsgraven stichting, die zich een waardige verzorging van de Nederlandse oorlogsgraven ten doel stelt. Ook dit raakt een ere-plicht van ons volk. Mr. P. 0. F. M. Cremers wordt Haarlem's burgemeester De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken George Marshall heeft het Congres om een bedrag van 597 millioen dollar gevraagd als tussentijdse hulp voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk tot 31 Maart a.s. Volgens zijn schatting is voor het uit te voeren Europese programma op lange termijn (waarmee op 1 April 1948 zal wor den begonnen) tussen de zestien milliard en twintig milliard dollar nodig. De bedragen voor de tussentijdse hulp zijn iets lager dan de enkele weken gele den door Truman genoemde. Marshall zei, dat ..een automatisch succes" van de beide programma's niet verzekerd was, maar dat er een behoorlijke kans van slagen bestaat. Naar MarshalUs mening werken drie der grote mogendheden, die in deze oorlog de as bevochten hebben, aan het Europese hërstel. „Slechts de Sovjet Unie heeft haar eigen redenen om hieraan niet deel te ne men", zeide Marshall. ..Wij moeten niet toestaan, dat de vrije Europese gemeen schap uitgeroeid wordt. Op de Verenigde Staten rust een grote verantwoordelijk heid". Marshall bleek van plan de hulp ook uit te breiden tot China, alwaar Tsjang Kai Tsjek nog immer als enig wettig rege ringshoofd wordt erkend, in weerwil van de pogingen der communisten om gewa penderhand het bewind te veroveren. Marshall verzekerde opnieuw, dat de Amerikaanse hulp dient om de onafhan kelijkheid van Europa te waarborgen en dat dit stellig in overeenstemming is „met de pogingen en offers van twee Ameri kaanse generaties", maar dat het geenszins het verkrijgen van speciale voordelen voor de Verenigde Staten beoogt. De goede gaven In de wet tot hulp aan Europa, die door Marshall aan het Congres is voorgelegd, De Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Constantin Tsaldaris. heeft in het aanwezigheid allerminst prijs, werd van hef verzet" in Griekenland. Het leger steld- De.poht.cman toen zijn colleges heeft bevel gekregen onmiddellijk tot de „Professor" Pootjes was niet thuis De Hilversumse politie heeft 's nachts met vijftien man een inval gedaan in de woning van „professor" Pootjes, die door de justitie wordt gezocht wegens uitlok king.tot desertie. De hoofdinspecteur, die de leiding bij de inval had, kreeg van de bewoners te horen, dat hij zich bij het betreden van het huis „op heilige grond" zou begeven. Dit weerhield de politiemannen echter niet. de woning van onder tot boven te doorzoeken. De voortvluchtige „professor" bleek niet thuis te zijn. Veertien politicmannen verlieten onver- richterzake het huis. Eén rechercheur was ongemerkt achtergebleven en had zich huis verstopt, in de hoop zo iets te weten te komen over de verblijfplaats van de „professor". Deze toeleg mislukte, want een der bewoners, die na het vertrek van de politie de ronde deed, ontdekte hem en gaf de rechercheur te kennen, dat op zijn ge- aanval over te gaan. „Aangezien de geste van de staat geen weerklank gevonden heeft, zal thans met geweld van wapenen worden opgetreden", aldus zeide Tsaldaris, zinspelende op het door de regering eerder gedane aanbod van amnestie voor alle ver zetslieden, die zich zouden overgeven aan de autoriteiten. Men maakt uit deze woor den op, dat de regering het aanbod van amnestie, dat dertien November afloopt, niet zal verlengen. Op de genoemde datum zal een nieuw opgerichte nationale garde van twintigduizend man gereed staan om de taak over te nemen van het geregelde leger, wat betreft de verdediging der dor pen. Het leger zal dan gebruikt worden voor een offensief. Tsaldaris voegde nog aan zijn mededeling toe: ..Dank zij de ma teriële hulp van Groot-Brittannië zowel als van de Verenigde Staten hebben wij een nationaal leger kunnen uitrusten, dat zowel wat betreft getalsterkte als „vuurkracht" in staat is een beslissend offensief te ope nen om de gewapende opstand te breken". Palestijnse kwestie komt nader tot oplossing Naar United Press meldt is Rusland be reid zijn eis te laten varen dat een com missie van de Veiligheidsraad de deling van Palestina zou moeten afdwingen. Rus land zal ook zijn eis dat Engelands man daat over Palestina per 1 Januari e.k. zal moeten eindigen, laten varen. Rusland gaf van deze verzoenende hou ding blijk op een besloten conferentie dei- vier grote landen te Lake Success, welke was gearrangeerd om opnieuw te trachten de Amerikaans-Russische geschillen zake dc Palestijnse kwestie op te lossen. De Russische gedelegeerde, Semyon Tsarapkin, deelde op deze conferentie mede, dat hij door zijn regering gemach tigd was om met de Verenigde Staten te onderhandelen over het neteligste geschil punt of de Veiligheidsraad dan wel de Algemene Vergadering gezag over Pales tina zou hebben bij de overdracht der autonomie. maar achterna gegaan. EUROPESE TOL UNIE: Met deze woorden besloot de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees gis teravond zijn radiotoespraak over de actie der Nationale Monumenten-Commissie. De minister verklaarde dat het stichten van een centraal monument in het Damplant- worden als de belangrijkste drie oorzaken j soen *e Amsterdam en van andere ge- van de economische crisis in Frankrijk, i denktekenen een nationale taak is. Inzon- ltalië en Oostenrijk genoemd: de ernstige j derheid de grond welke het centrale mo- oogstverliezen als gevolg van de strenge nument als nationaal symbool zal dragen, winter en de droge zomer, de scherpe stij- moet worden een stuk nationale bodem ging van de prijzen in Amerika en de op- j by uitstek. Daarom is de gedachte gerezen heffing van de omwisselbaarheid van het de bijdragen te vragen in de vorm van pond. Van de voorgestelde 597 millioen dol- symbolische aankoop van een stukje van lars zal Frankrijk ontvangen: tarwe voor clie grond, waarvoor men dan een certifi- 110, melkproducten voor 3, vetten en oliën j caat ontvangt. Het terrein is twaalf mil- voor 20, Amerikaanse steenkool voor 116, j lioen vierkante centimeters groot, 1 cm Duitse steenkool voor 9, olieproducten voor i zal tegen 50 cent worden aangeboden. De 22, katoen voor 38 en meststoffen voor 9 i certificaten zijn te verkrijgen van 50 cent millioen dollar. I tot 1000 gulden. Grote bedrijven, scholen. Oostenrijk zal ontvangen: voedingsmid- groepen en clubs kunnen collectief een delen voor 20, steenkool voor 13, zaden en j aantal centimeters kopen, waarvoor zij een meststoffen voor 7, en medicamenten voor'op naam gesteld certificaat ontvangen. In 2 millioen dollar. i December zullen de gezamenlijke Commis- Italië zal ontvangen: granen voor 128,1 sarissen der Koningin grond van een ge- vetten en oliën voor 12, peulvruchten voordenkwaardige plek in elk hunner provin- 5, melkproducten voor 2, Amerikaanse cies naar Amsterdam brengen. Die grond steenkool voor 36, Duitse steenkool voor 10, zal in urnen op het Damplantsoen worden olieproducten voor 13, landbouwartikelen bijgezet. Ook dit zal die plaats nog te meer met inbegrip van meststoffen voor 19, en tot nationale grond stempelen en de her medicamenten voor 2 millioen dollar. I innering van alle gewesten bundelen. Deze hulp is voldoende om vermindering I Maar in het plan zijn de monumenten van de rantsoenen te voorkomen, doch niet niet het belangrijkste. Het beste monu- om de economische activiteit te vergroten ment voor de oorlogsjaren is een behoor- of wederopbouwprojecten uit te voeren. lijke zorg voor de slachtoffers. Deze zorg ONDERZOEK NAAR GRIEKSE EXCESSEN. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de heden, dat het ministerie een onderzoek instelt naar de juistheid der berichten over excessen van het door de Engelsen opge leide Griekse leger en Griekse gendarme rie, welke berichten in het linkse Londense blad „Daily Mirror" werden ge publiceerd. „GEEN VRIJE DUITSE BEWEGING" VERKLAART DUITS OFFICIER. Luitenant-kolonel Fritz Kaiser, lid van de staf van veldmaarschalk Friedrich von Paulus, de vroegere Duitse bevelhebber van het vroegere Duitse leger om Stalin grad, heeft het bericht, dat er in de Sovjet- Unie nog een „vrije Duitse beweging" be staat, tegengesproken, aldus meldt Dena, het Duitse nieuwsbureau in de Ameri kaanse zóne. Kaiser, die onlangs uit krijgsgevangen schap in de Sovjet-Unie in Frankfort is teruggekeerd, ontkende tevens, dat hon derdduizenden Duitse krijgsgevangenen tot de organisatie behoren en voor dienst in het Sovjet-leger worden opgeleid. in de eerste plaats een taak van de staat. Er blijven echter noden, waarin niet af doende is voorzien. De ereschuld is niet alleen een ereschuld van de staat, maar van heel het maatschappelijk leven. Het is de bedoeling, dat hetgeen bij de symbolische verkoop van het Dam-terrein Boter wordt duurder Koek en beschuit weer op de bon? Het is te verwachten dat nog deze maand de prijs van roomboter met veertig a vijf tig cent per pond verhoogd zal worden. Het ligt in de bedoeling na deze prijsverhoging keuzebonnen bekend te maken, waarop zowel boter als margarine verkrijgbaar zal zijn. Waarschijnlijk zullen enige meelpro- ducten zoals koek, biscuit, beschuit, ver micelli. macaroni en dergelijke weer onder de distributie gebracht worden. Overwogen wordt deze artikelen ver krijgbaar te stellen op broodbonnen. In dit geval zouden bonnen voor 2100 gram brood worden aangewezen. Momenteel be-' draagt het broodrantsoen 2000 gram. Twee en twintig landen, waaronder Brit se dominions, zijn Maandag in de Belgische hoofdstad besprekingen begonnen betref fende de vorming van een Europese tol linie. Rusland en de landen in Russische invloedssfeer waren niet aanwezig. De conferentie zal ongeveer een week duren. Paul Henri Spaak, minister van Buitenlandse Zaken van België, zeide in zijn openingsrede overtuigd te zijn van het „kapitale belang" van het werk dat ondernomen moest worden, dat, indien het succes zal hebben, „een nieuwe betekenis aan Europa" zal geven. Spaak zeide het te betreuren dat niet alle geïnviteerde landen bevestigend ant woordden op de uitnodiging en zeide te hopen dat de wegblijvers in de toekomst van mening zouden veranderen. Spaak waarschuwde, dat de arbeid moeilijk zou zijn: „Wij weten dat het tot stand brengen van een tolunie voorspel van een economische unie een grote mate van goede wil eist. Het huidige tijdstip is geschikt om het werk te beginnen. De wereldsituatie en in het bijzonder die van Europa is moei lijk,. doch juist wanneer de dingen slecht gaaii, kan een experiment van deze aard slagen", meende Spaak. Hij besloot: „Ik vraag u vermetel te zijn. Na de bevrijding zijn we onze oude systemen lang genoeg trouw gebleven. Indien deze conferentie enige aanwijzingen oplevert omtrent de creatie van een toekomstig Europa, dan zal haar arbeid positief zijn geweest". Op voorstel van Engeland, Frankrijk en Italië werd bij acclamatie de Nederlander D. H. Spierenburg gekozen tot presi dent van de groep voor economisch onder zoek. Wie mocht menen dat deze arbeiders bezig zijn met het herstel van een fabrieks gebouw heeft het mis. Zij werken in het inwendige van een der grote roldeuren van de Noordersluis in IJmuiden, welke tijdens de oorlog werd beschadigd. Het woord is aan Erasmus: Als er onder de sterfelijke mensen iets bestaat, dat uitge roeid moet loorden en dat ieder verplicht is met alle wettige middelen tegen te gaan en tc helpen voorkomen, dan is het zonder twijfel de oorlog. Reeds in ons nummer van 29 October deelden wij mede, dat wij reden hadden aan te nemen dat grote kans bestond op de benoeming van mr. P. O. F. M. Cremers, griffier der Provinciale Staten van Zuid holland, tot burgemeester van Haarlem. Thans is zijn benoeming zeker; wij heb ben reden aan te nemen, dat het Ko ninklijk Besluit heden of anders morgen in de Staatscourant zal verschijnen. Mr. Cremers is op 6 Mei'1904 te Arnhem geboren. Hij studeerde rechten aan de Ge meente-universiteit van Amsterdam, waar na hij zich als advocaat en procureur te Arnhem vestigde, waar hij tevens waar nemend griffier aan de rechtbank is ge weest. In 1932-'33 was hij adjunct-secretaris van de door mr. R. J. H. Patijn voorgezeten commissie ter bestuderipg van het systeem van beleggen van de gelden van Rijks fondsen. Op 28 Maart 1934 zag hij zich benoemd tot commies-griffier van de Tweede Ka mer. Tijdens de bezetting, van 1941 tot 1945, was hij werkzaam alis administrateur (op arbeidscontract) bij de dienst van de Wederopbouw, om in Juli 1945 zijn functie als commies-griffier van de Tweede Ka mer weer op te nemen. Spoedig daarop, in November van hetzelfde jaar, werd hij griffier van de Provinciale Staten van Zuidholland. Mr. Cremers en mevrouw C. Cremers- de Bruyn (<üe een officiersdochter is en wier vader indertijd commandant van het remonte-depót Milligen was) hebben vijf kinderen: drie jongens en twee meisjes. Het oudste der kinderen, een jongen, is twaalf jaar en het jongste, eveneens een zoon, pas zes maanden. De nieuwe burge meester zelf is Geldersman, afkomstig uit Arnhem. Russisch ontwerp voor agenda der Londense conferentie De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier nebben Maandag te Londen besloten de volledige agenda voor de raad van mi nisters te bespreken. Dq Sovjet-Russische afgevaardigde, Smirnof, heeft een ontwerp-agenda inge diend, waarop de volgende vijf punten voorkomen, ten aanzien waarvan op de Berliinse conferentie der grote vier geen overeenstemming is bereikt: 1. De procedure voor het samenstellen van het Duitse vredesverdrag. 2. De Duitse politieke organisatie. 3. Het rapport van de Duitse bestuurs commissie over de demilitarisatie. 4. Het Duitse industriepeil en de her stelbetalingen. 5. Het rapport van de viermogendheden- commissie voor het Oostenrijkse vredes verdrag. Twee mannen, die 's nachts met een zware koffer dpor de straten van Venlo liepen hebben een agent die hen wilde aanhouden, bewusteloos geslagen. De mannen zijn zoek. de agent ligt met een hersenschudding m het ziekenhuis. Tandtechnici voor de kantonrechter De vraag of dc Nederlandse tandtechnici hun beroep kunnen blijven uitoefenen of moeten opgeven, is een dezer dagen be sproken voor de Amsterdamse kanton rechter. Zeven tandtechnici waren gedag vaard wegens het onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. De tandtechnici betwistten niet, dat zij de tandheelkunde hebben uitgeoefend. Volgens de secretaris van de Nederlandse Tand-technische Vereniging, de heer F. Spoelstra, was de bron van wat hij de „tandtechnische misère" noemde, gelegen in fouten van de wetgever in de wetten van 1913 en 1925. In een arrest van de Hoge Raad van Februari 1920 werd over wogen, dat bij de wet van April 1913 de benaming van „tandmeester" is gewijzigd in die van „tandarts*'' en deze laatste behalve een arts alleen bevoegd is lot de toepassing van de tandprothese. De toepassing door ieder ander is strafbaar gesteld. De wetgever van 1913 aldus betoogde de heer Spoelstra beoogde niet het uit schakelen van de tandtechnici, d#?h de wetgever van 1925 heeft deze conclusie hieruit wel getrokken. Men heeft bij deze wet degenen, die vóór Juni 1913 hun beroep uitoefenden een vergunning uitgereikt. Voor hen, die na die tijd in het beroep ge komen zijn is deze mogelijkheid niet ge schapen, hoewel nadien nimmer een prin cipiële overgangsregeling gemaakt is. Ook in latere jaren heeft deze kwestie veel stof doen opwaaien en in Juni heeft de Tweede Kamer zich nog met deze aan gelegenheid bezig gehouden. De ambtenaar van het O. M. was van mening, dat hoewel vele fouten gemaakt zijn, thans een eind moet worden gemaakt aan een onhoudbare toestand en conclu deerde daarom, dat de tandtechnici zul len moeten worden veroordeeld. Hij requi- reerde tegen de zeven tandtechnici geld boeten variërende van f 75 tot f 300. De kantonrechter bepaalde de uitspraak, welke schriftelijk zal geschieden, op 20 November. Schoenen worden goedkoper Begin December zal de prüs van dames-, j lieren- en kinderschoenen met circa zes procent worden verlaagd. Reeds in de loop vau die maand zal deze prijsverlaging merkbaar worden. De handel krijgt echter ..tot ongeveer 10 Januari 1948 gelegenheid de voorraad duurdere schoenen uit te ver- I kopen. In het bijzonder wordt de aan- dacht van het publiek er op gevestigd, dat j de verbruikersprijs gestempeld moet zijn I in de hiclvoering of op tie loopzooi van de linkerschoen van ieder paar. Bon voor huishoud- of toiletzeep Kleine kinderen krijgen een dubbel rantsoen Naar wij vernemen zal Donderdag een i bon bekend gemaakt worden voor 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. Kin- j deren tot vijf jaar rantsoen. krijgen een dubbel Als officiële gast der Nederlandse regeripg De Canadese minister-president W. L. Mackenzie King arriveert morgen. Woens dag aan de Nederlandse grens bij Putte (N.-B.), waar hij door de Canadese am bassadeur en mr. J. Visser, chef van de af deling protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen zal wor den. De heer Mackenzie King is in Neder land de officiële gast van de regering. In Bergen op Zoom zal hij omstreeks half vijf een krans leggen bij het monument op het militaire kerkhof, waar het stoffelijk over schot van ongeveer 1800 Canadese soldaten rust. Daarna vertrekt de heer Mackenzie King naar Wassenaar, waar hij het diner ten huize van de Canadese ambassadeur zal gebruiken. Donderdag ontvangt minister-president dr. L. J. M. Beel zijn Canadese collega, ambassadeur en -de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Na de lunch bij dr. Beel wordt de Canadese premier om vier uur 's middags in een ver gadering van de Staten-Generaal ontvan gen. Verwacht wordt, dat de heer Macken zie King na een toespraak van de voor zitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg het woord zal voeren. Na deze zitting wordt een receptie gehouden. Om acht uur 's avonds zal de heer Mackenzie King aan een galadiner, aangeboden door de Nederlandse regering, aanzitten. Vrijdag wordt de Canadese minister president door burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly op het gemeentehuis te Amsterdam ontvangen. Aangezien de heer Mackenzie King zeer veel belang stelt in stedebouw en ontwerpen daartoe, zal hij een bezoek brengen aan het stedebouwkundige bureau van de hoofdstad. Om half drie in de middag ontvangt de heer Mackenzie King het ere-doctoraat in die vergezeld zal zijn van de Canadese de rechtsgeleerdheid in de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. In de avonduren biedt de Canadese ambas sadeur de heer P. Dupuy een officieel diner aan, waartoe Nederlandse regerings personen zijn genodigd. De Prinses-regentes zal de Canadese minister-president Zaterdagmiddag om één uur in het paleis op de Dam te Amsterdam ontvangen. Nadien brengt de heer Macken zie King een informeel bezoek aan het paleis Soestdijk. Hij is zeer verlangend de prinsesjes weer te zien. Hij kent de oud sten, die tijdens hun verblijf in Canada veel bij herfi op bezoek kwamen, zeer goed. Tussen zes uur en half acht 's avonds houdt de heer Mackenzie King een offi ciële receptie voor leden van het Corps Diplomatique en andere autoriteiten. Daar na vertrekt hij met de nachtboot van Hoek van Holland naar Engeland. Geen bezoek aan Aalsmeer? De Canadese premier was ook uitgeno digd tot een bezoek aan het bloemendorp Aalsmeer, doch het zal hem waarschijnlijk niet mogelijk zijn wegens de zeer beperkte tijd aan deze uitnodiging gevolg te geven. (Een bericht, waarin dit bezoek aan Aalsmeer als vaststaand werd aangekon digd, konden wij in ons blad van gisteren nog laten vervallen, doch door een ver gissing is het opschrift blijven staan). Evenveel ratten als mensen in Berlijn Volgens de berekening van de betrokken stedelijke diensten moeten thans in de ruïnes van Berlijn drie millioen ratten leven of ongeveer evenveel als er mensen in de stad wonen. Naar schatting verslindt het ongedierte dagelijks 90.000 menselijke voedselrantsoenen. Men is thans een syste matische campagne tot uitroeiing van de ongewenste medebewoners begonnen. Russische afoombomproeven? De Moskouse correspondent van het Pa- rijse avondblad ..lTntransigenat" bericht, dat de Sovjet-Unie haar eerste proef- atoombom in de morgen van 10 Juni in een afgelegen gebied van Siberië liet ex ploderen. De correspondent verklaart, dat de proefneming heeft plaats gevonden in aan wezigheid van 280 Russische atoomdes kundigen en enige regeringsfunctionaris sen. De stad, die het dichtst bij de plaats van de proef lag, zou Irkoetsk zijn geweest. RUSSEN PARADEREN NIET MEE. Volgens de Duitse nieuwsdienst heeft de Sovjet-Unie geen antwoord gegeven op de Amerikaanse uitnodiging, deel te nemen aan een grote militaire parade te Neuren berg ter gelegenheid van de Amerikaans# wapenstilstandsdag. BRITTEN ZIJN VOORZICHTIGER. Volgens de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne van Duitsland heeft een functionaris van de Britse bestuursraad verklaard, dat de door de Britten gecon troleerde pers in Duitsland instructie heeft ontvangen, niet deel te nemen aan de anti communistische campagne, welke door het Amerikaanse militaire bestuur is ingezet. j AANHOUDEND WISSELEND WEER j Verwachting, medegedeeld door het KNMI. in De Bilt, geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. In het Noorden van het land tijdelijk veranderlijke wind. Overigens nu en dan krachtige en aan de kust tijdelijk harde Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, vooral in I het Zuiden van het land. 12 November: Zon op 7.53 uur, onder 16.55 uur Maan op 7.17 uur, ondeT 16.47 uur (Nieuwe maan).

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1