Haarlems Dagblad Een Toeloop Nederlands afgevaardigde vindt Spaans regiem geen vredesgevaar Bijzonderheden onthuld over de Russische atoombom-proefnemingen Jaarlijks begrotingsdebat is begonnen De grote lijn ontbreekt nog Liet regering te Londen Nederlandse gevangenen aan hun lot over? Weerbericht 62e Jaargang No. 18785 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. WocnsHag 12 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4tFranco per post 4,50 Postgiro 27310T. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem p\AT ZOVEEL LEERLINGEN bij het Middelbaar Onderwijs het eindexamen niet halen heeft minister Gielen tot de opinie gebracht, dat de toeloop bij dit onderwijs te groot is. Daarom wil hij naar middelen zoeken om slechts de werkelijk begaafden, ongeacht hun sociale omstan digheden, op deze scholen te brengen. De Groene Amsterdammer vertrouwt dit plan netje niet en vreest dat het arbeiderskind, dat toch al gehandicapt is orfidat het op school uit zijn boeken allerlei dingen moet leren, waarmee het kind uit beter gesi tueerde kring vqn jongs af in aanraking komt, de dupe zkl worden. Het blad roept de vakverenigingen, de Partij van de Ar beid en „het deel van de K.V.P., dat hierbij betrokken is", tot waakzaamheid op. Ik hoop dat wij in Nederland niet zo hopeloos in vakjes verdeeld zijn, dat alleen de onder deze etiketten vermelde mensen zich zou den interesseren voor de ontwikkeling van het arbeiderskind. Ik hoop het niet alleen, maar weet het. De Groene betoogt evenwel ook iets anders. Hei blad schrijft: „Merkwaardiger wijze heeft de minister, die zich anders nogal sterk toont in het vinden van alter natieven, hier de voor de hand liggende oplossing over het hoofd gezien. Als men eens de school richtte naar de leerlingen? Als men eens niet. met handhaving van al de oude leerstof, er steeds nieuwe bijvoegde en de boom hoe langer hoe dikker maakte? In de litterair-economische H.B.S., de H.B.S.-A, heeft men een prachtig instru ment geschapen, dat aan de behoeften van de maatschappij beantwoordt, ingesteld is op de maatschappij en dan ook terecht „de maatsehappijsohool" is genoemd. Tal van leerlingen stranden hier, ofschoon zij voir gens de leraren voortreffelijke candidaten voor het eindexamen zouden zijn gewor den. Zij stranden echter, omdat men voor deze school het zware wiskunde-program- ma van de H.B.S.-B heeft willen handhaven gedurende de eerste drie jaren, aan welke Tennis de leerlingen weinig meer hebben dan aan die van Arabisch of zeepzieden". Ja, als men eens de school richtte naar de leerlingen en naar de behoeften van de samenleving! Als men eens handelde vol gens de gedachte, dat deze samenleving slechts een beperkt aantal wetenschappe- lijk-gevormden behoeft en te werk kan stellen, maar daarnevens een zeer groot aantal mensen, dat zijn arbeid in het prac- tlsche leven beter zou verrichten als het in zijn geheel tot een hoger peil van ontwik keling en beschaving werd gebracht! Het Amsterdamse weekblad moge zich niet in ieder opzicht gelukkig uitdrukken, het duidt wel aan waar de schoen wringt. En het is zeker dat de gevoelens van onbeha gen betreffende het onderwijs, waarvan het blijk geeft, in brede kring levgn. De onderwijs-herziening, die velen na de bevrijding van ons land op vervaarlijke tchaal wilden projecteren, is vooral des wege in de versukkeling geraakt. Er waren visioenen van plannen, die ettelijke mil- Bioenen zouden kosten en van een snelheid Van herzieningen, die in deze zaken niet uitvoerbaar is. Ten aanzien van de mil- lioenen is men langzamerhand gaan begrij pen, dat Amerika ze wel bezit maar wij niet. De oorlog heeft er ons van beroofd. Ten aanzien van de snelheid van uitvoe ring doet zich de zekerheid voor, dat niet elleen grote weerstand tegen vernieuwing onder de vakmensen bestaat, maar dat met name èen verlegging van het zwaartepunt van „onderwijs" naar ..opvoeding" de moei lijkheid moet ondervinden, dat vastgeroeste begrippen in ons gehele volk bestaan. Langs wegen van geleidelijkheid zal evenwel veel te /bereiken zijn. En met de Groene ben ik van mening, dat minister Gielen radicaal de verkeerde weg inslaat, als hij de toeloop naar het M.O. wil beper ken omdat zovelen het eindexamen niet halen. Zoiets zou betekenen, dat men de klok achteruit zette. Die toeloop, dus die aandrang naar meer ontwikkeling, is op zichzelf een verheugend verschijnsel, waarmee de samenleving gebaat kan wor den. Men moet hem .dus niet remmen, maar integendeel bevorderen, door hem in de juiste banen te leiden. Men moet zich afvragen: wat kunnen wij voor al dié kin deren doen, ten bate van de gemeenschap? Zelfs heeft men alle reden om zich af te vragen: Ligt het feit, dat zovelen het be staande eindexamen niet halen en er min of meer bekaaid en zeker geschokt in hun zelfvertrouwen afkomen, niet aan ons onderwijs? Was het ooit op een dergelijke toeloop berekend? Passen wij niet een, stelsel toé, dait op verouderde maatschap pelijke verhoudingen en een tot weinigen beperkt Middelbaar Onderwijs gegrond is? Het schijnt onvermijdelijk, dat die vragen bevestigend beantwoord worden. Is het onuitvoerbaar, een aantal vakken tot keuze-vakken te maken, waaaonder dan natuurlijk de veel-aangevochten wis kunde, waarvan mijn oude directeur, van Mourik Broekman, eens getuigde dat niet meer dan vijf procent van zijn leerlingen der H.B.S.-B er een werkelijke aan leg voor had? Is het zo ondenkbaar dat men de school naar de leerlingen richt, door hun Middelbaar Onderwijs te geven alleen in die vakken, waarvoor zij voldoen de begaafdheid bezitten? Zou daarmee al niet grote vooruitgang in de ontwikkeling van ons volk, dus ook van het arbeiders kind, bereikt worden? Laat men maar eens even aan de kennis van de eigen taal en aan die van moderne vreemde talen denken! Het is niet nodig dat aldus verworven „gedeeltelijke" einddiploma's toegang tot de Universiteit zouden geven, ofschoon ook daar op den duur meer onderscheid ge maakt zal worden tussen de opleiding van geleerden en Aan mensen, bestemd voor de levenspractijk. Een teken daarvan ziet men al in de wording van de zevende facul teit in Amsterdam. Het heeft overigens geen zin de Universiteit te gaan overvoe ren; zij zal in haar karakter van Hoger Onderwijs altijd voor een bepaalde cate gorie van begaafdheid bestemd blijven. Hoofdzaak is voor mij evenwel, dat de ontwikkelingsdrang van ons volk (geluk kig) haar oude grenzen gepasseerd is, dat het oude stelsel van onderwijs daarbij tekortschiet en dat men zich 'nu niet in examen-eisen moet vastbijten, maar de nieuwe grote toeloop dankbaar in goede banen leiden. Het onderwijs is er voor het volk en niet omgekeerd. En het is niet duidelijk dat op de bedoelde wijze niet veel te bereiken zou zijn zonder millioenen uit te geven. 4 R. P. Na een langdurige en avontuurlijke reis is de schroef var. de „Willem Ruys" eindelijk op het terrein van de Rotterdamse Lloyd aange komen. Cand. J. Berger te Heemstede is beroepen bij de Geref, Kerk van Oosthein (Fr.), FRANCO WINT STEUN IN DE UNO; De stemming over het Franco-regiem in de UNO begint tekenen van kentering te vertonen. In de politieke commissie werden gisteren de debatten over deze aange legenheid geopend, waarbij al spoedig bleek dat onder invloed der laatste inter nationale ontwikkelingen een optreden tegen Franco niet in de wens van de Westclijk-gcoriëntecrde landen ligt. De Nederlandse en Belgische afgevaardigden gaven ronduit te kennen, dat zij het Franco-regiem niet als een gevaar voor de vrede of een factor van agressie beschouwen. Dr. van Royen zeide zelfs, dat hij de nood zakelijkheid van een heengaan van Fanco niet inzag. De Poolse afgevaardigde, dr. Oscar Lange, verklaarde dat het régime van Franco zich in het afgelopen jaar heeft gereorganiseerd en zijn legale basis heeft verstevigd. Dr. Lange verweet Spanje, de internationale samenwerking en de UNO te tarten. Hij drong er op aan, dat de Veilig heidsraad geïnstrueerd zou worden pas sende maatregelen te nemen om de toe stand in Spanje te doen verbeteren. Hij legde een resolutie voor, waarin de Vei ligheidsraad verzocht wordt op te treden volgens het bepaalde bij artikel 41 van het Handvest (economische boycot en verbre ken van betrekkingen). Nadat de Nederlandse afgevaardigde gesproken had, waarschuwde de gedele geerde van Pakistan de commissie er voor, dat, als de UNO zou beginnen met in- tei'ventie in liet bewind van andere volken, zij een gevaarlijke weg zou betreden, daar er geen maatstaven zouden bestaan om te oordelen of Spanje al of niet fascistisch is. De gedelegeerde verklaarde, dat er in de UNO vele staten vertegenwoordigd zijn, die naar de mening van anderen niet de beginselen der vrijheid in acht nemen, die de UNO Spanje wil opleggen! De Tsjechoslowaakse afgevaardigde, Masarijk, steunde de Poolse resolutie, doch api_ Herfst en jachtstoeten horen hij elkaar de grijze morgennevel is een onmisbaar décor voor de kleurige ruiters en de ijle bossen zijn de klankborden voor het vrolijk geblaf der meute. Een Engelse jachtpartij trekt uit de herfstsfeer is volledig. Wat Haarlems nieuwe burgemeester er van zegt Uit het Koninklijk Besluit van 8 November blijkt dat de benoeming van mr. P. O. F. M. Cremers tot burgemeester van Haarlem op 1 December a.s. ingaat. Op pagina 3 van dit nummer zullen onze lezers het resultaat aantreffen van een onderhoud, dat onze parlementaire mede werker met Haarlems nieuwe burgervader had en waarbij voor onze stad interessante aangelegenheden ter sprake kwamen. Heden in Haarlem Hedenmorgen heeft mr. Cremers een bezoek aan zijn nieuwe gemeente ge bracht. Hij werd door de heer D. J. A. Geluk ten stadhuize ontvangen en hij heeft ook met de andere wethouders en de gemeentesecretaris kennis gemaakt. Dr. van Mook benoemt „wapenstilstandscomité" Di'. Van Mook heeft een comité van vier leden genoemd, welke tot. taak heeft be sprekingen te voeren over de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. Voorzitter van dit comité is dr. Koets, die pas uit de Verenigde Sta ten is teruggekeerd. Voorts zal spoedig een vijfde lid worden gekozen. Zoals bekend, heeft de republiek reeds een dergelijk comité onder voorzitterschap van dr. Leimena gevormd. België en Peru verklaarden zich er tegen, daar zij Spanje geen gevaar voor de we reldvrede achtten. De Peruviaanse afge vaardigde zeide, dat de UNO zich niet als een werktuig voor politieke wraakneminig moet laten gebruiken. De Sovjet-Russische gedelegeerde, Gromyko, zeide, dat Enge land en Amerika goede zaken met generaal Franco doen. „Amerika stelt tevens belang in de Spaanse vindplaatsen van uranium", aldus Gromyko, die er op aandrong, dat de Veiligheidsraad de Spaanse kwestie als „dringend" in overweging zou nemen. Republikeins kabinet grondig gewijzigd Vijf zetels voor Masjoemi Dinsdagavond heeft radio-Djokja be langrijke wijzigingen In het republikeinse kabinet aangekondigd. Vijf portefeuilles zijn beschikbaar gesteld voor de Masjoemi- partij. vijf voor de Partai Sosialis. Samsoeddin (Masjoemi) wordt eerste vice-premier, Wondo Amiseno (PSI) twee de vice-premier en Moh. Roem (Masjoemi) krijgt Amiseno's portefeuille van Binnen landse Zaken. De volgende PSI-ministers zijn benoemd of blijven: Sjahboeddin Latif, Voorlichting; Aroedji Kartawinata, vice-minister van Defensie: Soekotjo, vice-minister van So ciale Zaken; Hadji Agoes Salim blijft mi nister van Buitenlandse Zaken. De PSI heeft dus een vice-premier, twee minis ters en twee vice-ministers. Masjoemi heeft thans een vice-premier, twee ministers, een minister van Staat en een vice-minister. Gani en Setyadjit blijven vice-premier. OOK RUSSEN HADDEN EEN „BIKINI" Zoals gisteren gemeld, heeft de Moskouse correspondent van het Parijse avondblad „l'Intransigeant" bericht, dat de Sovjet- Unie haar eerste pröef-atoombom in de morgen van 10 Juni in een afgelegen ge bied van Siberië liet exploderen. De correspondent verklaart, dat de proefneming heeft plaats gevonden in aan wezigheid van 280 Russische atoomdes kundigen en enige regeringsfunctionaris sen. De stad. die het dichtst bij de plaats van de proef lag. zou Irkoetsk zijn geweest. De correspondent, John Griggs ver klaarde, dat de explosie in een omtrek van 30 km werd gevoeld. Het zou een kleine bom geweest zijn met een gewicht van ongeveer 6 kg. De deskundigen, die de ex plosie hadden waargenomen, zouden eind Juni naar Moskou zijn teruggekeerd en sedertdien „in het grootste geheim" wer ken aan rapporten voor maarschalk Sta lin. Aan Griggs zou „in het grootste ver trouwen" medegedeeld zijn, dat Sovjet deskundigen hadden toegegeven, dat de Sovjet-Unie „vijf jaar bij de Amerikanen ten achter was in de productie van atoom bommen". Volgens de Intransigeant was Andrei Zjdanof, die tot een der leiders van de Cominform benoemd is, als persoonlijke vertegenwoordiger van Stalin bij de proef neming tegenwoordig. Voorts werd de proefneming bijgewoond door maar schalie Kiemen ti Worosjilof, plaatsvervangend voorzitter van de ministerraad, maarschalk Ivan Bagramyan, lid van de Opperste Sovjet, en Serge Vavilof, leider van het Sovjet-Russisch atoomkracht-onderzoek. Volgens het telegram zouden de Sovjets, ondanks hun ontdekkingen, voorlopig geen schijn van kans hebben om een massa productie van atoombommen op te zetten. Wel zouden zij reeds verschillende grote centra van atoomkracht-industrie hebben opgericht in Midden-Azië achter de Oeral. In de Oeral en bij het Baikalmeer zouden belangrijke vindplaatsen van radio-actief erts ontdekt zijn. Vier Duitse deskundigen zouden in dienst van de Sovjets werken, namelijk dr. Gustav Hertz, de bouwers van het Duitse cyclotron, dr. Robert Doe- pel, natuurkundige uit Leipzig, dr. Ludwig Bevilogua, de voormalige assistent van Vissersvaartuig vergaan Drie opvarenden waar- schïjnlïjk omgekomen Dinsdagmorgen werd te Breskens gerap porteerd, dat in de Westerschelde de mast van het vissersvaartuig Breskens 27 boven water uitstak. De Breskens 27 was Maan dagnacht ter gamalenvangst uitgevaren en des avonds niet in de thuishaven terugge keerd. De reddingsboot „President J. V. Wierdsma" van de Noord-Zuidhollandse Reddingsmaatschappij, welke onmiddellijk uitvoer, heeft Dinsdagmiddag vergeefs ge tracht enig spoor van de Breskens 27 te. ontdekken, zodat verondersteld wordt, dat j tengevolge van het ruwe weer de mast van het verongelukte vaartuig is weggeslagen. Algemeen wordt aangenomen, dat de uit drie koppen bestaande bemanning, de 31- jarige J.V., de 33-jarige A.S. en de 38-jarige J. T. om het leven is gekomen. Allen zijn gehuwd en vader van enige kinderen. professor Heisenberg, en professor Thies- sen, vroeger verbonden aan het Kaiser Wilhelm-instituut te Berlijn. Vooraan staande Sovjet-geleerden op het gebied van de atoomkracht zijn, volgens het tele gram. professor Joffe, Flerof, Petrjak en Kzesjisjansky. Han van Meegeren tot één jaar veroordeeld Eigenaars krijgen hun schilderijen terug Joodse immigratie via Noord-Af rika Volgens de correspondent van de Daily Telegraph te Rome trachten de organisa toren van illegale Joodse immigratie in Palestina de plaats van inscheping van Italië naar Frans Noord-Afrika te verleg gen, daar de Italiaanse autoriteiten hun waakzaamheid hebben verscherpt. Naar verluidt steekt men in kleine bootjes van Sicilië naar verlaten delen van Algerië en de kust van Tunis over. Het woord is aan Casti: Als de machthebbers hun twis ten met elkaar persoonlijk uit moesten vechten zouden er weldra geen oorlogen meer zijn. (Uit; Animali Parianti) TWEEDE KAMER Op 29 October heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. ministertafel was gaan zitten. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren begon de Tweede Kamer met het jaarlijks debat over de rijksbegroting. Een grote lijn viel er tot dusverre in de redevoeringen nog niet te bekennen. Voor al de heren Schouten (A.R.) en Ti 1 a- nus (C.H.) sprongen, meer dan men van hen gewoon is, van de hak op de tak. Laatst genoemde begon, typerend voor het ge halte van zijn rede, met.een treurzang over de vermaarde buigings-n. om vervol gens even een blijmoedig geluid te laten horen op grond van zijns inziens waar neembare groeiende arbeids- en onder nemingslust van ons volk, waarna hij enige beschouwingen ten beste gaf over het kabinet. Jammer vond hij het, dat het in 1946 door tegenwerking van de Partij van de Arbeid geen nationaal karakter had gekregen. Voor verbreding van de grondslag van de huidige ploeg voelde hij niets; daarentegen hoopte hij, dat na de ver kiezingen in 1948 toch weer geprobeerd zou worden een nationaal kabinet te vormen, iets wat mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) vermoedelijk niet zou toelachen. Evenals de C.H.-woordvoerder en prof. Romme (K.V.P.) wilde de fractie-aanvoerder van de Partij van de Arbeid nog wel eens wat naders horen over de positie van de minister zonder portefeuille, die wat later op de middag naast zijn collega mr. Jonkman achter de H. A. Wassenbergh, twee jaar geëist tegen de kunstschilder Han van Meegeren wegens „oplichting met behulp van listige kunst grepen" en het „opzettelijk valselijk signe ren van kunstvoorwerpen." Uitspraak doende veroordeelde de recht bank hem hedenochtend tot een gevange nisstraf van één jaar. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen. Ten aanzien van de schilderijen heeft de rechtbank be paald, dat zij aan de eigenaars zullen wor den teruggegeven. Geen broodcrisis in de Britse zóne Voor het eerst sinds 1945 is er geen ge vaar voor een broodcrisis, aldus de direc teur van het voedsel-, landbouw-* en bosbureaü in de Britse zóne. Als iedereen meehelpt, kan het Duitse volk juist dooi de winter „gesleept worden". De heer Schouten (A.R.) liet een in alle opzichten oppositioneel geluid horen, aangaande het Indisch beleid, dat zowel in financieel opzicht als in het al gemeen hem te zeer een vaste grondslag die van het Christelijk geloof mist. Mr. Van der Goes van Naters en prof. R o m m e, beiden aanvoerders van regeringsgetrouwe fracties, deden dit na tuurlijk niet. Waarmee echter nog geens zins gezegd zij, dat zij het onderling in alle opzichten eens waren. Zo kon men be paald tussen hen verschil van inzicht om trent plaats en betekenis van de K.V.P. waarnemen en waarschuwde de K.V.P.- I spreker tegen sommiger neiging om de overheid te veel in het economische te laten ingrijpen, al mag zij op dat gebied wel leiding geven. Daar degenen, die gistermiddag het „Mayor-sliow" in Londen In Londen heeft Maan dag een grote optocht plaats gehad voor de Lord Mayor, traditie getrouw doch voor het eerst na de oorlog weer groots opgezet. „Het plat teland komt naar Lon den" is het devies van dit festijn, dat gekenmerkt wordt door een „agra risch" accent. Landelijke ruiters, boerenwagens, tractors en andere' lan delijke vehicles rijden mee in de kilometers lange stoet, gadegeslagen door de Londense ge meentelijke autoriteiten. De foto toont een „deta chement" Fordson-trac- toren, de beroemde St.- Paul's Cathedral passe rend. Rapport van het Rode Kruis zou heervarend zijn Twee jaar geleden hebben het Nederlandse Rode Kruis en de Grote Adviescommissie der Illegaliteit een commissie benoemd, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de Neder- lande regering in Londen gezorgd heeft voor de voedselvoorziening der Neder landse regering in Londen gezorgd heeft Het rapport van deze commissie is op 29 September aan het hoofdbestuur van het Rode Kruis overhandigd, dat echter tot dusverre niet tot publicatie is overgegaan. Enkele bladen hebben echter reeds bij zonderheden uit het rapport bekend ge maakt, waaruit blijkt, dat volgens de con clusie van de commissie van onderzoek de levens van duizenden Nederlanders als gevolg van tekortkomingen van Neder landse autoriteiten in Londen en elders nodeloos verloren zijn gegaan. Volgens de „Volkskrant" wordt in het rapport verklaard, dat een bekende Ne derlandse diplomaat, die aanvankelijk in Portugal belast was met de zorg voor vluchtelingen-aangelegenheden, gedurende de oorlog benoemd werd tot hoge commis saris van het Rode Kruis in Londen, het geen hi.| tot eind Juli 1944 is gebleven. Gedurende deze periode demonstreerde hij een grote onverschilligheid ten opzichte van de voedselvoorziening van politieke gevangenen en gedeporteerde Joden in Duitsland. Terzelfdertijd zond hij echter wel aan vrienden in Nederland Rode- Kruispakketten. Later heeft hij er zich op beroepen, "dat de Engelse regering het niet toestond, pakjes naar Duits of bezet gebied te versturen. Toen de commissie van onderzoek ver nam, dat in diezelfde tijd de Noren en Denen in Londen wel pakketten naar Duitsland en hun eigen land verzonden, hebben de heer Koos Vorrink en de direc teur-binnenland van het Rode Kruis een reis naar Scandinavië gemaakt, waar zij tot de ontdekking kwamen, dat zulke zendin gen wel mogelijk waren geweest. Niette- doen ontstaan over de vraag, of publicatie varf het rapport gewenst was of niet. Het hoofd van het London Committee heeft, aldus liet rapport, in tegenstelling met hetgeen andere naties deden, geen en kele maatregel genomen om politieke ge vangenen in Duitsland bij te slaan. Men liet zelfs na, de in Londen bekend gewor den gevallen te registreren. In Maart 1945 werden de Denen en Noren in de Duitse gevangenkampen met Zweedse Rode- Kruisauto's geëvacueerd naar Neueugam- me. vanwaar zij kort voor het eind van de oorlog naar Zweden konden uitwijken. Een soortgelijk aanbod is van Zweedse zijde aan de Nederlandse regering te Londen gedaan, die er echter niet op is ingegaan. De hoofdambtenaar van Sociale Zaken (Londen) en het hoofd van de repa- triëringsdienst konden de transportkosten niet vergoeden, heette het. Het rapport gaat uitvoerig in op de ge volgen die dit heeft gehad voor de bewo ners van het kamp Sachsenhausen. Eind Augustus '44 zaten in dit kamp ongeveer 350 Nederlanders. Na de evacuatie van het kamp Vught op 5 en 6 September 1944 steeg dit aantal tot ongeveer 3500. Medio October was het door transporten gesion- min werd bedoelde diplomaat, die voor de ken tot 1800. Op 21 April 1945 vertrokken oorlog gezant was, ondanks zijn grove te kortkomingen aan initiatief, durf en fan tasie, na de oorlog tot ambassadeur ver heven. Het zijn onder meer deze onthul lingen die in het dagelijks bestuur van het Rode Kruis verschil van mening hebben 900 Nederlanders. „Hiervan is het grootste gedeelte onderweg om het leven gekomen. Op grond van tellingen, aan de grens on dernomen, moet worden geconcludeerd, dat niet meer dan 236 het vaderland heb ben bereikt". Levenslange dwangarbeid voor dr. Maniu Dr. Maniu. de Roemeense boerenleider, is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Ion Mihalacke, vicc-voorzitter van de boe renpartij. werd eveneens op alle hoofdpun ten van de aanklacht schuldig bevonden en hoorde zich tot dezelfde straf veroor delen. Dr. Maniu en achttien anderen, die te Boekarest zijn veroordeeld, hebben tegen het vonnis beroep aangetekend. Geruchten over aftreden van twee ministers Er lopen geruchten over een mogelijk aftreden van de minister van Marine, de heer J. A. Schagen van Leeuwen. Hij zou zich niet kunnen verenigen met de door minister Lieftinck noodzakelijk geachte be zuiniging op zijn departement. Ook de minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huysmans, zou aan aftreden denken, omdat er in het kabinet verschil van mening zou bestaan over de overheids bemoeiing met het bedrijfsleven en de voornemens tot beperking van het distri- butié-pakket. Twee in militair uniform geklede mannen hebben 's avonds laat een caféhouder ln de Van A^aesenstraat te Rotterdam vari f1025 beroofd. woord voerden vooral een reeks van uit eenlopende onderwerpen aanvoerden, moge hier met het bovenstaande worden vol staan, aangezien allicht het antwoord van de minister-president een en ander in overzichtelijker verband nogmaals ter sprake zal doen komen. Er zij alleen nog vermeld, dat de heer Tilanus (C.H.) belangstellend vroeg of de geruchten over het aftreden van de minister van Marine juist zijn en dat mr. Van der Goes van Naters voorlopig afdoende door mr. Kor- t en horst (K.V.P.) weerlegd kreeg, dat deze zich indertijd door zijn deelneming aan een debat, waarin een onderneming waarvan hij commissaris is ter sprake kwam. uit een oogpunt van goede parle mentaire zeden minder juist gehandeld zou hebben. Mr. Kortenhorst had toen name lijk geenszins voor enig belang van die onderneming gepleit, doch louter een paar verkeerd weergegeven feiten, welke met dat belang niets te maken hadden, recht gezet. Jammer was het mijns inziens alleen, dat hij toen niet meteen openlijk van zijn commissarisschap gewag had gemaakt. Bonaanwijzing voor brood wordt vereenvoudigd Op de A-kaarten één bon van 2000 gram per week Met ingang van 23 November zullen bon kaarten van eenvoudiger model in gebruik worden genomen. Tezelfder tijd zal ook een aanzienlijke vereenvoudiging in de bonaanwijzing worden ingevoerd. Van die datum af zullen de broodbonnen van de gewone bonkaartofi per week wor den aangewezen en wel op de A-kaarten één bon voor 2000 gram; op de B-kaarten één bon voor 2000 gram en één voor 800 gram; op de C-kaarten één bon voor 2000 gram en één voor 400 gram; op de D- kaarten één bon voor 800 gram en één voor 400 gram en op dc E-kaarten één bon voor 800 gram. Door dit nieuwe systeem van bonaan wijzingen behoeven in plaats van 51 Vó mil- lioen slechts 29'/2 millioen bonnen per 14 dagen in omloop te worden gebracht. Dit houdt in, dat de bakkers elke veertien dagen 22 millioen bonnen minder behoeven te plakken dan thans het geval is, dus dat zij elke 14 dagen tenminste 250.000 opplak- vellen minder zullen behoeven te gebrui ken, hetgeen een belangrijke geld- en arbeidsbesparing betekent. Voorts betekent de nieuwe regeling ook voor de staat een bezuiniging, niet alleen uit een oogpunt van papierbezuiniging, maar ook omdat minder bonnen behoeven te worden ingeno men en gecontroleerd. De consument zal van de nieuwe rege ling geen moeilijkheden ondervinden. Hij zal vrijwel steeds wissclbonnen terug kun nen krijgen. Van de per 14 dagen in om loop komende 29 millioen bonnen zijn bijna 13 millioen bonnen van 800 en 400 gram, namelijk de bonnen van de D- en E-kaarten, de aanvullende bonnen van de B- en C-kaarten, alle bonnen van de kaar ten voor bijzondere arbeid en rantsoen bonnen. Een tweede wijziging is, dat de brood bonnen van de gewone bonkaarten voor voedingsmiddelen na 23 November één week geldig zullen zijn. De broodbonncn van de toeslagkaarten worden eens per 14 dagen aangewezen en blijven 14 dagen geldig. Lagerhuis fnuikt macht der Lords Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdagavond in beginsel zijn goedkeuring verleend aan het voornemen van de regering om dc be voegdheden van het Hogerhuis te beper ken door de periode, gedurende welke dit lichaam een door het Lagerhuis aangeno men wet kan ophouden, van twee tot één jaar terug te brengen. Een amendement van de oppositie om het wetsontwerp te verwerpen, werd met 345 tegen 194 stemmen afgestemd en het ontwerp werd in tweede lezing aangeno men. Schip in nood bij Terschelling? In de afgelopen nacht omstreeks 2 uur zijn bij Terschelling op de Noordzee door het Nederlandse stoomschip „Rijn" nood signalen opgevangen van een onbekend stoomschip. De „Rijn" gaf deze signalen direct door naar Torschelling. Onmiddellijk daarop is de reddingboot ..Brandaris" uit gevaren. Ook de sleepboot „Oceaan" van de rederij Doeksen voer ter assistentie uit. Tot nu toe heeft men niets van het schip, dat noodsignalen uitzond, kunnen ontdek ken. Uit de signalen heeft men niet kun nen opmaken met welk schip men te doen heeft. Het is op de Noordzee noodweer en het zicht is zeer slecht. De „Brandaris" en de „Oceaan" zyn on- verrichterzake naar Terschelling terugge keerd. MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Geleidelijk afnemende, maar aan de kust tijdelijk nog harde wind tussen West en Noord-West. Wisselende be wolking met enkele buien. Minder zacht. 13 November: Zon op 7.54 uur, onder 16.53 uur Maan op 8.37 uur. onder 17.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1