c 3 Hink-stap-sprong Sombere toekomst voor Indische economie Centimeter na centimeter wordt de „Prins Willem V uit het water gehesen Moeilijk karwei in de Nieuwe Waterweg Wereldnieuws WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD' 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De eerste formele stap van de hinkstap- sprong, \%aarmede Amerika het nooddruf tige Europa te hulp snelt, is gezet. Mi nister Marshall heeft via de commissie van buitenlandse betrekkingen het Amerikaan se Congres dat overigens evengoed op de hoogte is van de voornemens der Ame rikaanse regering als Marshall zelf offi cieel om toestemming gevraagd, enkele Europese landen die het erg arm hebben, alvast wat dollars toe te stoppen als een voorschot op wat het eigenlijke Marshall plan voorziet met betrekking tot zestien Europese landen. Die extra-arme landen krijgen tussentijdse hulp: het zijn Frank rijk, Italië en Oostenrijk, die volgens de inlichtingen waarover Marshall beschikt, onmogelijk kunnen wachten tot het grote hulpplan tot uitvoering zal komen. Wat aan deze eerste formele stap van Marshall is voorafgegaan, is moeilijk in kort bestek te beschrijven. De wenk van de Ajneri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, dat Amerika een verzoek om hulp van Europa verwachtte tegelijk met een betui ging van economische goede wil ten aan zien van Europa's eigen productie, was het begin van alles. Toen volgde /le Europese conferentie van zestien, oorspronkelijk be doeld als een pan-Europese conferentie, doch door tegenwerking der Sovjet-Unie en weigering der Oost-Europese landen geworden tot een West-Europees overleg. De lijdensgeschiedenis van het definitieve rapport, dat te Parijs tot stand kwam, ligt nog vers in het geheugen. De Amerikanen waren allerminst tevreden over de Euro pese economische samenwerking, die te Pariis in het vooruitzicht werd gesteld, en vonden de gevraagde hulp te gepeperd. Er kwamen Amerikaanse assistenten te pas aan de opstelling .van het eindrapport ■waarnemers die wisten wat ze van hun Congres wel en niet mochten verwachten en het rapport dienovereenkomstig inkleed den. Intussen reisden Amerikaanse Con gresleden lcris-kras dooi1 Europa om te zien, wat er nu eigenlijk van Marshalls beweringen en de Europese mededelingen waar was. De samenwerking die in Parijs was geboren, deed de zestien lan den verlangen naar een Europese tolunie, zoals Marshall die gesuggereerd had. Zij besloten pogingen te doen zulk een unie te verwezenlijken, waarbij de Engelsen schoorvoetend medewerking beloofden en enkele andere landen nog schoorvoetender hun medewerking voorbehielden. Zwitser land en Zweden bijvoorbeeld durfden niet zonder meer deelnemen aan de geprojec teerde Tolunie-bijeenkomst, die intussen te Brussel begonnen is. Zij vreesden voor hun zo moeilijk bewaarde neutraliteit en zonden slechts waarnemers inplaats van afgevaardigden. Deze twee landen waren het ook, die in ^Parijs onder voorbehoud instemden met het rapport aan Amerika, omdat zij niet geheel zeker waren van de ongegrondheid der Russische beschuldi ging. dat Amerika politieke druk zou uitoefenen op de van zijn hulp afhankelijke Europese landen. De gevolgen van de Amerikaanse sug gestie waren velerlei. Oost-Europa werd nog hechter samengekneed in de Russische vuist en nog verder gescheiden van het Westen. West-Europa werd enigszins naar coördinatie gedreven en kreeg voor het eerst na de oorlog een stevige stimulans naar samenwerking op economisch gebied, waarbij het zich groepeerde rond de reeds gevormde economische kern Nederland- België-Luxemburg. De politieke tegenstellingen in vele landen kregen een nieuwe, heftig-wer- kende injectie, wat vooral in Italië, Frank rijk en Duitsland te merken was. De „Cominform", kleine communistische in ternationale, was een indirect gevolg van het plan-Marshall. En dat alles zijn de duidelijke uitvloeisels van een procédé, dat op zichzelf nog geen enkele realiteit heeft: Of het plan-Marshall .zal werken en hoe het zal werken, ligt nog in de toekomst verborgen. Het is zelfs theoretisch denk baar, dat het Amerikaanse Congres de hulpverlening toroedeert, en Europa aan zijn lot overlaat. Theoretisch want prac- tisch is er ook voor het Congres geen keus. nu de economische toestand op de wereld een gevaarlijke dreiging inhoudt voor de economie der Verenigde Staten insgelijks. Het gaat er alleen om. of het Congres ge neigd zal zijn de Amerikaanse dollars te stoppen in een Europese automaat zonder eisen te stellen ten aanzien van hetgeen die automaat te voorschijn brengt. Het Amerikaanse Congres bevat overtuigde te genstanders van een communistisch Euro pa, doch ook veel tegenstanders van een socialistisch Europa en dit feit heeft het ook nu nog niet denkbeeldige gevaar op geleverd. dat Amerika politieke eisen zal verbinden aan zijn hulp, voornamelijk de eis, dat de behoeftige landen ophouden met hunne socialistische experimenten en terugkeren tot het systeem der vrije eco nomie. Amerikaanse Congresleden die Europa bezochten, kwamen tot de over- MIJMHARDT ZEN U WTAEtETTEN De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Marsen en walsen, 8.45 Werken van Korsa koff. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Claveclmbel. 9.45 Platen. 10,30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Strijkorkest. 11.20 Musette- klanken. 11.50 Renovaseptet. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Orgel en piano. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Piano. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Concert van Williams. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Dans- orkest. 18.15 Sportpraatje. 13.30 Strijdkrachten- programma. 19 00 Nu naar bed. 19.05 Praatje uit New York. 19.15 Orgel en zar.g. 19.45 De R. V D. 20.05 Reportage. 20.15 Viool en orkest. 21.25 Luisterspel ..Carel en de Elegast". 22.10 Lichte muziek. 22 45 Grondgedachten der taaiweten schap. 23.15 Lichte muziek. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7 00 8 00. 13,00. 19.00 20 00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9.00 "Werken van Mozart en Haydn. 9 35 Tsjechoslo- wnakse koren. 10 00 Leger des Heilsmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 1100 Ziekenbezoek. 11.45 Beroemde violisten. 12.00 Angelus. 12.03 Ch. Pan zé ra zingt. 12.30 Weerbericht. 12.33 Liohte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek?. 13.25 Lichte muziek. 13,45 Hprs d' Oeuvre. 14.00 Twee plano's. 14.30 Sopraan, 14.40 Voor de vrouw. 15.00 T-.jeehlsch Symphonie-orkest. 15.15 Strijkkwar tet. IC 00 Bijbellezing. 16.45 Piano. 17.00 Jeugdjour naal. 17.30 Gecstel'jke liederen. 17.50 Rijk over zee 18.00 CNV-leidtng, 18,15 Platen. 13.30 Koor. 19.15 Platen. 19.30 Actualiteiten. 19.55 Bachkoraal. 20 05 Proloog. 20.20 Over de BBC. 20.30 BBC- Jubileumconeert. 22.00 Piano. 22.10 De vaart der volkeren. 22.45 Overdenking. 23.00 Concertsonate van Spohr, 23.16 Symphonlsche muziek. tuiging dat ook maar de geringste politieke druk op Europese regeringen, averechtse uitwerking zou hebben en het hele plan van Marshall dat tenslotte indirect een politiek plan is, aangezien het door sane ring van West-Europa paal en perk hoopt te stellen aan een communistische infiltra tie in duigen zou doen vallen. De En gelse conscrvalieven, uit de aard der zaak hartstochtelijke bestrijders van het socia lisme, hebben tegenover de Amerikaanse bezoekers duidelijk verklaard, dat zij een inmenging van de Verenigde Staten op politiek terrein niet zouden dulden. „Han den a£ van ons socialisme", klinkt vreemd uit Conservatieve mond, doch zo en niet anders sprak zelfs de tweede man der Britse Conservatieven, Anthony Eden, en de Amerikanen gingen naar huis met het vaste voornemen, te doen wat in hun ver mogen lag om het Congres te behoeden voor een dwaling, die noodlottig zou kun nen zijn voor de hele Amerikaanse poli- tiek-economische planning. Intussen is het nog niet zover, dat het Congres zich aan het beraden is over het grote hulpverleningsplan. Niet voor niets noemden wij het een hinkstapsprong! De „hink" komt eerst in de vorm van een debat over de tussentijdse hulpverlening aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Het Congres zal daarover volgende week gaan praten en de voorbereidingen van het grote plan zullen daarna nog duren tot April 1948, het tijdstip waarop Marshall de „sprong" hoopt te doen, met andere woorden, de volle laag aan dollars cn goe deren op Europa hoopt los te laten. Europa moet tegen die tijd gereed zijn om zijn beloften ten aanzien van nauwe economische coördinatie in te lossen. De zestien landen zullen 1948 moeten ingaan met een soort economische alliantie, wan neer tenminste de economische unie die men in Brussel gestalte wil geven, niet voor die tijd verwezenlijkt is. En die hoop is te stout de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft in zijn openingsspeech wel „de vermetelheid" der afgevaardigden gevraagd, maar niemand durft te verwachten dat die op zo korte termijn tot zo grote resultaten zal leiden. Wanneer er alleen maar een betrekkelijk hechte economische alliantie uit de Brus selse bus komt. kan Europa echter al te vreden zijn: Ook in dit opzicht moet men op een hinkstapsprong rekenen. J. L. Duitse kolentreinen worden weer geplunderd Met het naderen van de koude is men in Duitsland weer begonnen met het plun deren van kolentreinen. In de vorige win ter zijn duizenden tonnen kolen uit de treinen geroofd en er bestaan aanwijzin gen, dat de kleinere diefstallen gedurende de zomer plaats zullen maken voor geor ganiseerde overvallen ter voorziening van de zwarte markt. Daarom hebben de spoor weg- en politieautoriteiten maatregelen getroffen om de kolentransporten te be schermen. In de meeste steden beginnen ook houten hekken en banken reeds te verdwijnen. Ook de bossen uit de omgeving moeten het ontgelden. De ruïnes van gebombardeerde gebouwen worden nog eens op brandbaar materiaal doorzocht. De prijs van zwarte kolen was gedurende de zomer het tien voud van de normale prijs; verwacht wordt, dat deze zal stijgen tot het zeven- tienvoudige. Hoewel de officiële toewijzing groter is aan in de vorige winter, klagen de Duitsers over de geringe hoeveelheid. De meeste Duitsers menen, dat de beperk te toewijzing het gevolg is van uitvoer ten behoeve van herstelbetaling, hoewel van bevoegde Duitse en Britse zijde meer dan eens is bevestigd, dat de schaarste te wij ten is aan gebrekkig vervoer en verhoogd gebruik door de industrie. Fosthume Britse onderscheiding voor de redder van de Waalbrug Gisteren heeft de familie van wijlen Jan van Hooff, de redder van de Waalbrug te Nijmegen van de Engelse ambassade offi cieel bericht ontvangen, dat het Koning George van Engeland behaagd heeft, hun zoon J. van Hooff. die zich tijdens de oor log zeer verdienstelijk gemaakt heeft voor de geallieerde legermacht, posthuum te onderscheiden met de „King's Comman- dation for brave Conduct" met de twee zilveren lauwertakken. De officiële mededeling ging vergezeld van een verklaring van minister-presi dent Attlee, waarin deze zijn grote waar dering uitspreekt voor het dappere gedrag van Jan van Hooff. Reeds vroeger werd Jan van Hooff door generaal Patton van de Amerikaanse le germacht onderscheiden met de Ameri kaanse vrijheidsmedaille. Van Nederlandse zijde werd hem posthuum de Militaire Willemsorde 4e klasse verleend. Onmiddellijke economische samenwerking dringend noodzakelijk De waarnemend voorzitter van de Indische ondernemersbond, drs. van Strik, verklaarde te Batavia ten aanzien van Nederlands-Indische economie, dat hij de toekomst donker inziet. De heer 'van Strik sprak een herdenkingsrede uit ter gelegenheid van het 25-Jarig jubileum van de onderremersbond. In zijn rede zelde de heer van Strik: „Ondanks de Inspanning van alle krachten hebben wij in de afgelopen twee jaar niet kunnen bereiken, wat wij hadden gehoopt. Na de oorlog zien wij, dat van Indonesische zijde door velen een algehele politieke onaf hankelijkheid op zo kort mogelijke termijn als eis wordt gesteld". Hij releveerde, dat over het algemeen economische hulp van het westen als onontbeerlijk wordt geacht, en dat thans de na druk wordt gelegd op samenwerking, juist op economisch gebied. Nederland kan zich stellig niet permitteren verder te heipen. wanneer het zelf bij deze hulp slechts nadeel ondervindt. Indien op economisch terrein geen samenwer king is te bereiken, niet alleen ten bate van deze gewesten, maar tevens ook van Nederland, dan zal de fraaiste politieke oplossing geen nut hebben", aiadus de heer van Strik. Voorts verklaarde hij „Het Nederlands be drijfsleven zal zich dan moeten terugtrekken. Wordt er in het alagemeen niet te veel gespecu leerd op de grote belangen, welke het bedrijfs leven hier zou hebben? Wordt er niet te veel geredeneerd in de trant van „ze hebben hier hun kapitaal geïnvesteerd, dus ze blijven toch om er zoveel mogelijk uit te halen". Men zie vooral niet over het hoofd, dat, zodra voor een bedrijf vast staat, dat een winstgevend werken in de toekomst niet meer mogelijk is, de inves tering daardoor volkomen waardeloos is ge worden. Het besluit om te liquideren is dan niet moeilijk meer. Men denke niet, dat. na het eventueel uitval len van het bestaande bedrijfsleven, van alle kanten nieuwe ondernemers zullen opdagen, die bereid zijn hun kapitaal in een land te investe ren. waaruit hun voorgangers zich zojuist heb ben teruggetrokken. Nieuw te Investeren kapitaal is niet aan Indonesië gebonden. Wanneer aan Nederlandse zijde de regering en het bedrijfsleven niet zeer spoedig de handen ineen zullen slaan om tezamen met de Indone- Rechtsherstel impopulair in Duitsland Het Amerikaanse militaire bestuur heeft een wet afgekondigd, welke voorziet in de restitutie van eigendommen in de Ameri kaanse zóne van Duitsland, die sedert 1933 uit hoofde van ras, religie en politiek der bezitters door de nazis geconfisceerd wer den. De waarde van deze eigendommen wordt op 31/2 milliard mark geschat. Tach tig tot negentig procent hiervan was Joods bezit. De Duitse autoriteiten dragen de ver antwoordelijkheid voor de uitvoering van de bepalingen van deze wet, doch de re geringen van de staten in de Amerikaanse zóne weigerden haar als een Duitse wet te publiceren, omdat dit impopulair zou zijn. siërs tot overeenstemming te komen, zal het gevaar dreigen, dat men, ondanks eventuele politieke successen, voor een economische déba- cle komt te staan ten nadele van Nederland en hebben", aldus de'heer van Strik. Bezwaren tegen de huidige politie-organisatie Wegens de vele bezwaren, welke in gemeentelijke kringen tegen de huidige politie-organisatie blijken te bestaan, heeft het bestuur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten besloten een bijzonder congres aan dit vraagstuk te wijden. Het congres zal op Woensdag 19 November in Tivoli te Utrecht worden gehouden. De leiding van deze vergadering, welke waar schijnlijk door meer dan zeshonderd bur gemeesters zal worden bezocht, berust bij de voorzitter der vereniging mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. Mishandelingen door SD-ers moeten worden aangegeven Nu het zover is, dat de Duitse en Neder landse SD-ers binnenkort berecht zullen worden, is het noodzakelijk dat allen, die gedurende hui^ gevangenschap in de Euter- pestraat of op de Weteringschans te Am sterdam mishandeld zijn geworden, hier van opgave doen aan het Bureau voor Oorlogsmisdadigers, Stadionweg 135 Am sterdam. „Het is zeker" aldus de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam mr. N. J. G. Sikkel, „dat er door Duitse en Nederlandse SD-ers zware mis handelingen zijn gepleegd op gevangenen in de Euterpestraat en op de Wetering schans. Wij beschikken echter over weinig positieve gegeven. Het publiek meent waarschijnlijk, dat het niet nodig is aan gifte te doen van het leed, dat de SD hen berokkende. Dit is echter een onjuist standpunt. Ook zij, die mishandelingen van geringe aard ondervonden, dienen hiervan onverwijld aangifte te doen. Velen, die deel uitmaakten van de ondergrondse beweging, zijn bezweken aan de mishan delingen der SD-ers. Zij kunnen niet meer getuigen. Doch hun levende celgenoten, die het optreden der SD hebben meege maakt moeten zoveel mogelijk gegevens hoe onbelangrijk zij ook mogen schijnen aan het Bureau voor Oorlogsmisdadigers verstrekken". Toen de oorlog ten einde liep en de geallieerden steeds dichter bij Neder land kwamen, lieten de Duitsers in de Nederlandse waterwegen duizenden schepen zinken. Alleen in de omgeving van Rotterdam, waaronder begrepen de Brielse Maas, werden 162 schepen tot zinken gebracht, waarvan. 32 in de Nieuwe Waterweg en 19 in de Rotter damse en de Schiedamse havens. Bij de telling op 1 April 1946 kwam men tot 21 schepen minder, maar nader hand bleek, dat onder een gezonken boot vaak nog een andere lag. De op de rivierbodem liggende schepen waren van diverse grootte. Een der grootste was wel de Franse tanker „Salomé", welke 18.500 brt. meet. Dit schip is ge licht en wordt thans op de werf van Wilton-Feijenoord te Schiedam voor Franse rekening hersteld. Het volgende jaar zal deze bodem weer in de vaart komen. Voor het bergen van gezonken schepen kent men vijf systemen. Zit een schip niet te diep, dan kan het worden „opgekist' De luikhoofden worden dan verhoogd tot zij boven water uitsteken, waarna met leegpompen kan worden begonnen. Een tweede methode is lichten door middel van een drijvende bok, een derde omhooghalen door middel van tegen de zijkanten aange brachte tanks. Dit systeem levert bij stro mend water echter moeilijkheden op. Een vierde methode'is lichten met vijzels en een vijfde: het schip zover naar beneden zuigen, dat het beneden de rivierbodem komt te liggen en dan geen obstakel meer vormt. Churchill wil geen standbeeld WVT Er bestondèn plannen voor de oprichting van een standbeeld van Churchill, van 70 meter hoogte, op de rotsen van Doverdat Churchill in marine-uniform, een grote sigaar rokend, zou voorstellen. In de punt van de sigaar zou een licht worden aan gebracht, dat tot in Frankrijk zichtbaar zou zijn. Churchill heeft echter schriftelijk te kennen gegeven, dat hij de uitvoering van het plan liever uitgesteld zou zien tot dat hij zich definitief uit de politiek heeft teruggetrokken of tot na zijn dood. Men heeft dientengevolge van het plan afgezien. Het model van het standbeeld ziet men op de foto. Roemeens diplomaat windt geen doekjes 0111 zijn opinie Mircea Moschune-Sion, de Roemeense zaakgelastigde te Rome heeft „in verband met de huidige crisis in Roemenië" zijn ontslag ingediend. Moschune-Sion, die jn 1944 ontslag nam uit hetzelfde ambt, daar hij „niet langer een pro-Duitse regering" wilde dienen, verklaarde thans, dat hij door deze daad zijn koning en vaderland van dienst wilde zijn. Hongaarse logica Zoltan Pfeiffer, de leider van de Hon gaarse oppositiepartij, die verleden week uit Hongarije is verdwenen, „moet als een verrader van zijn land worden behandeld", aldus heeft Laszlo Rajk, de Hongaarse minister van Binnenlandse Zaken op een persconferentie verklaard. „Wanneer de leider van een partij als een verrader het land verlaat, moet de gehele partij als verraders behandeld worden", aldus Rajk. Post voor militairen, die met het „Groote Beer" naar Indië vertrekken moet uiterlijk 11 November gepost zijn, wil deze cor respondentie nog in Algiers kunnen worden uit gereikt. Wil men de stukken bij aankomst in Makassar doen bezorgentdan moeten zij uiterlijk 25 November ter post bezorgd zijn. Panda en de Meestervlieger 98. „Ik wist het!" zei Oehoe. „Daar is geen ontkomen aan!" Hij opende de porte feuille waar zijn prijs in zat en begon met een bezorgd gezicht het geld te tellen. „Het is zevenhonderddrieëntachtig gulden, twee enzeventig en een halve cent!" zei de deurwaarder. „En dan moet U er aan den ken, dat U in aanmerking komt voor de vermogensaanwasbelasting en dat U de omzetbelasting ook nog verschuldigd bént! Over de weeldebelasting en invoeraccij-ns voor een vliegtuig praat ik dan nog niet eens! Mooi, dit bedrag is in orde'. Tot ziens!" De brave ambtenaar nam beleefd zijn hoed af en schreed heen, terwijl Oehoe zuchtend de rest van zijn geld in zijn por tefeuille borg en in zijn binnenzak stopte. „Het leven is hard!" mompelde hij. „Soms denkt men wel eens: „Waar leeft men eigenlijk voor? Waarvoor verdient men eigenlijk geld? Weet jij het, leerling?" „Nee," zei Panda„Ik heb honger, baas! Zullen we ergens gaan eten?" De vierde methode wordt thans toege past bij de berging van de „Prins Willem V", een van de vier grote schepen, welke de Duitsers in het najaar van 1944 ander halve kilometer boven Maassluis in de monding van de Nieuwe Waterweg lieten zinken, om een volledige blokkade te krij gen. Deze blokkade is grotendeels mislukt, omdat de Duitsers geen begrip hadden van de stromingen in de Nieuwe Waterweg. De vier schepen waren de „Dinteldijk" (9400 brt.). de „Prins Willem V" (1535 brt.), de „Zuiderdam" (11.000 brt.) en de „Baud" (4400 brt.). De „Zuiderdam" is in middels gelicht en weggesleept. Van de „Dinteldijk", die gebroken was en niet ge borgen kon worden, is met behulp van explosieve stoffen een groot deel afgesla gen. Men zal proberen de rest van het vaartuig volgens de vijfde methode in de rivierbedding te begraven door de stroming er onder door te leiden. De „Prins Willem V" verkeert nog in zeer goede conditie. Door middel van vier niet al te grote gaten liet men het zinken. Het is een motorschip van 78.64 meter lengte en 12.80 meter'breedte. Het is eigen dom van de maatschappij „Zeevaart", te Rotterdam. Het lag in Mei 1940 kant en klaar op de bouwhelling van de scheeps werf „De Merwede" te Hardinxveld, maar het werd op 21 Augustus 1942 door de Duitsers gevorderd en later ingericht als moederschip voor duikboten. Ruim twee jaar later liet men de „Prins Willem V" zinken. Het lag aanvankelijk vrij hoog, maar zakte dieper door uitschuring van de bodem tot het bleef rusten op een op 18 meter onder water aanwezige kleibank. Alleen de schoorsteen en de masten bleven bij laag water zichtbaar. De eerste pogingen tot lichten met behulp van drijvende bokken en heftanks faalden, omdat het schip voor een deel was volgelopen met fijn zand en slik. Een nieuw plan, om het schip van een tijdelijke op pijlers rustende brug- constructie af met kabels en hydrauli sche vijzels langzaam uit het water te tillen en het, wanneer het hoofddek eenmaal boven water was, leeg te pompen, bleek uitvoerbaar. Er werden langszij pijlers in het water gezet van zeer zware constructie, stalen trossen werden onder het schip doorgetrokken en door middel van de vijzelinstallatie wordt beurtelings aan bakboord en aan stuurboord het schip een tiental centi meters hoger gehesen. Dit werd echter eerst mogelijk, nadat men een maand lang bezig was geweest alle zand en slik, waarmee het schip geweldig werd verzwaard, te verwijderen. Zo kon het eerst'op 4 November gebeuren, dat de vijzelstangen eindelijk omhoog gingen en het schip 20 cm rees. In totaal moet het echter negen meter worden opgeheven. Maandag was het al twee en een halve meter boven de rivierbodem. Thans ziet het er naar uit, dat binnen veertien dagen de berging een feit zal zijn. Met belangstelling slaan de Maassluizenaars het ongewone en uiterst moeilijke karwei gade. Amerikaanse hulp aan Griekenland schoot tekort Truman brengt verslag uit Truman heeft in het eerste verslag aan het Congres over de hulpverlening aan Griekenland en Turkije verklaard, dat de oorzaken van politieke en economische onrust in Griekenland, de Amerikaanse regering ernstige ongerustheid blijven ba ren. Truman liet doorschemeren, dat wellicht meer dan de reeds beschikbaar gestelde 300.000.000 dollars nodig zullen zijn om het Griekse hulpverleningsplan te doen slagen. Hij zeide, dat de economische ineenstorting van Griekenland door de Amerikaanse hulp weliswaar voorkomen is, doch dat de toestand in wezen nog niet is verbeterd. Truman noemde zeven punten op, die de toestand sinds de Amerikaanse hulpver lening ongunstig beïnvloed hadden. „De uitbreiding der militaire operaties heeft het nodig gemaakt, dat de gelden inplaats van voor economische doeleinden voor mi litaire worden gebruikt", zeide Truman. Hij beschuldigde „de noorderburen van Griekenland" er van, dat zij het verslaan der guerilla-troepen veel moeilijker ma ken. De guerilla-troepen noemde hij gering in aantal, doch fanatiek geleid door com munisten, die vele verharde misdadigers gerecruteerd hebben. Wat Turkije betreft, dit land heeft van Amerika reeds ontvangen: vijf millioen voor bouw en herstel van wegen, bijna 15 millioen voor de zeemaqht, bijna 2g mil lioen voor de luchtmacht. 48 millioen voor de landmacht en vijf millioen voor de ver betering der arsenalen. Tot midden September zijn ongeveer 1600 ton aan uitrustingen in Turkije ge bracht. Voorts werken Turkse en Ameri kaanse technici nog aan détails van het hulpprogramma. Truman besloot met te verklaren dat de opdracht van Amerika in beide landen hierin bestaat, dat getracht moet worden, vrije volken te helpen een regering te handhaven, zoals de meerder heid in ieder land die wenst. Saargebied spoedig economisch één met Frankrijk Volgens het blad van de Franse bezet tingsautoriteiten in het Saargebied heeft de gouverneur Grandval verklaard, dat de economische samensmelting met Frankrijk binnen 14 dagen een_feit zal zijn. De eco nomische samenvoeging zal volgens het blad zonder wrijvingen tot stand komen. Dammen District Dambond In de week van 3 tot 10 November werden de volgende competitiewedstrijden gespeeld voor de Haarlemse District Dambond. Hoofdklasse: St. BavoHDC II 8—12 en Ooster kwartier—Oostzaan vermoedelijk einduitslag 8—12. Eerste klasse: Stabiel—St. Bavo II 13—7; TEP- Halfweg 6-M4; BDCHillegom 13—7 en HDC III Hlllegom 8—12. Tweede klasse: 't Noorden—HDC V 16—4; DOS -HDC IV 17—3; Kijk Uit—Cruqulus 20—0; HDC —Kijk Uit voorlopig 8—8 en HDC IV—DVS voorl, 7—9. Sport in 't kort ARSENAL. VERSLAGEN.... IN PARIJS. De raditionele wedstrijd op Wapenstilstandsdag ussen de Racing Club de Paris en Arsenal is net 4—3 door de Parijzenaars gewonnen. In Ant werpen won Chelsea van een Antwerps elftal met 3—2, Boekenhoek Met de inleider van Spier's laatste bundel teke ningen, de heer Glavimans, ben ik het eens. dat het moeilijk is om minder goede eigenschappen in zijn werk te ontdekken, Eigenlijk is het toch te geestig, te prettig, te amusant om op zoek te gaan naar slordigheidjes en onvolmaaktheden. Spier is een merkwaardig man. HIJ is door-en door Nederlander, nuchter in zijn humor, mede lijdend in zijn spot. Hij bezit de goede eigen schap om zich zelf niet te sparen, Ik'bewaar een tekening van hem. die hij op 17-jarige leef tijd maakte en die hij mij toezond in ruil voor een bezoek op mijn atelier. Toen reeds bezat zijn werk het bedachtzame en zorgvuldige, dat later in zo verheugende mate uitgroeide tot het wer kelijk eigene en oorspronkelijke, dat het thans typeert. Hij is de bedachtzame gebleven, wijs gewor den en zowaar wijsgerig. Dit laatste doet hem moraliseren. Iets waarin hij uitstekend slaagt. Hij spitste ziCh met de dag meer toe en werd langzamerhand bijna feilloos. Spier legt aan. mikt en treft meestal recht in de roos óf dreigend dicht daarbij. Het is een lust om naar zijn werk te kijken en eens ruiterlijk alle goede dingen te zeggen, die men in hem vindt. Wie hem beoordeelt naar zijn advertentie^ gijntjes doet hem onrecht. HIJ komt ln deze dingen niet voor de dag zoals zijn talent ver dient. Beter leert men hem kennen uit de bundel „Pennevruchten". Zijn techniek is zorgvuldig, bijna zonder uit zondering verantwoordend. Hij tekent niet wat hij niet ziet en weet te suggereren. Hij is niet speels, eerder beredeneerd, maar uiterst een voudig. Waar zijn liefde voor de natuur blijkt, zonder bijkomstige charge, zoals uit sommige vergezich ten, ragfijne boomgroepen en verzorgde détails, daar is zijn werk het best, het gevoeligst. Spier is geen schilder, maar hij voelt het pittoreske en weet het met juistheid aan te duiden. Al zijn de gechargeerde dingen, de tranches-de- vie als „Geld", „Reizen", „Zaken", „Wandelen" ook nog zo puntig en raak, technisch zijn de landschapjes en stadsgezichten als ..Marken" en „Edam" veel verder en misschien zelfs juister van aanduiding nog, omdat zij zo ontroerend kunnen zijr. in hun eenvoud. De humor maakt hierin plaats voor een ondefinieerbaar tragisch element waardoor, voor mij althans, deze uitin gen stijgen boven de moraliserende en spottende. Daar is een milde geaardheid ln deze tekenaar, die hem in staat stelt de doorsnee-Nederlander (want om die gaat het) de waaijieid te zeggen zonder hem pijn te doen, terwijl hij zich zelf all mikpunt gebruikt. De heer Glavimans voorzag deze Interessante bundel van een toegewijde, onderhoudende In leiding. HERMAN MOERKERK, Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en gevoelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de we tenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloed zuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer hele maal de oude te worden, vief en fit en tot het verzetten van bergen in fetaat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (AdvJ Olympische Spelen Scliaatsrijdersploeg traint in Noorwegen Op 8 December a.s. zal de Olympische trai4 ningsploeg. bestaande uit de hardrijders Lange-* dijk (Oudkarspel). Broekman (De Lier). Huis- kens (Wierden). De Koning (Purmerend). Van der Voort ('s Gravezande) en Kortenoever ('s Graveland) naar Noorwegen vertrekken, om op de boerderij „Fjetre", bij Hamar onder lei ding van de oud-wereldkampioen Peter Slnnerud en zijn zoon Arve Sinnerud zich voor te berei den op de Olympische winterspelen. Deze ploeg zal echter pas dan in haar geheel kunnen worden uitgezonden, indien in de ko mende weken voldoende gelden zullen binnen komen voor het speciale Olympische trainings fonds van de K.N.S.B. Het ligt in de bedoeling de rijders'tot half Januari in Noorwegen te laten trainen, hetgeen dus neer komt op een verblijf van ongeveer vijf weken in het buitenland. Cricket Nederlaag voor India Het ongeslagen record van de Indian Tourist» werd door de cricketploeg van Nieuw'Zuid Wales gebroken, die met innings en 48 runs won. Met nog twee wickets in handen had India nog 106 runs nodig om het innings-verlles te redden. Ofschoon Iadikhari (65) en Sen (38) hardnekkig weerstand boden, waren de Indian Tourists voor de lunch allen uit voor 215 runs. De uitslag was: Nieuw Zuid Wales eerste in nings 561 voor 8 India eerste innings 298 runs tweede innings 215 runs. Communisme. De Russische regering heeft de Tsjechische premier Klement Gottwald drie moderne in Rusland gemaakte auto's cadeau gedaan. Een van de wagens heeft Gottwald voor zichzelf gehouden en de twee andere aan functionarissen van de Tsjechische com munistische partij gegeven. (U. P.) Officieel. Volgens een officieel communiqué heeft de Joegoslavische veiligheidsdienst op 6 November j.l. de monnik Albino Semplicio Gomlere in een schuur van het klooster Sint Antonlus te Pola betrapt op het uitzenden van een radioboodschap, welke „spionnage- gegevens voor een vreemde mogendheid" in hield. De zender en andere bewijsstukken zijn in beslag genomen. Campagne. Sinds het begin wan de campagne tegen de in Kasjmir binnengevallen stam men heeft het Indiase leger niet meer dan 30 man aan doden verloren, aldus Reuters speciale correspondent te Sarlnagar. In milli- taire kringen worden de verliezen van de invallers op „enige honderden doden" geschat. Zondaar zonder berouw. De Griekse vice-presl- mler Tsaldaris heeft in het parlement ver klaard. dat Griekenland bereid is. da diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te herstellen, ofschoon Bulgarije „tot dusverre geen tastbaar bewijs geleverd heeft van zijn voornemen om zijn zondig verleden af te zweren". Tiso twee. Stefan Tiso. de neef van Josef Tiso, „president" van Slowakije tijdens de Duitse overheersing, is veroordeeld tot 30 Jaar ge vangenisstraf. De aanklager had levenslang geëist tegen Stefan Tiso. die beschuldigd wordt van medeplichtgheid bij dfe uitvoering van antl-JPodse wetten. Hij werd in 1945 door de Amerkaaen aan de Tsjecho-Slowaak- se autoriteiten uitgeleverd. 7 leden van zijn kabinet stonden met hem terecht. Schoonmoeder. Franziska Braun, Hitler's schoon moeder, is door het zuiveringsgerechtshof te MUnchen vrijgesproken, daar dit de bewe ring, dat zij zich beroemd had op de betrek king lussen haar dochter en Hitier, onvol doende bewijs acht voor pro-nazi-gezlndheid. Koning. De 26-Jarlge koning Michael van Roe menië zal morgen naar Londen vertrekken om het huwelijk van prinses Elizabeth van Engeland bij te wonen, aldus wordt in wel ingelichte kringen te Boekarest vernomen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2