Bezoekt V&D's Speelgoedland rerplex BELASTINGAANGIFTEN Belangrijke inboedelveiling Geschiedenis van Bloemendaal in boekvorm r. Kort en BondigJ geroutineerde steno-typiste St. Nicolaas als gast VROOM DREESMANN LOOSJES PROVINCIE NOORDHOLLAND DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Dr. Pier Hoekstra heeft belangrijk werk verricht door de geschiedenis van Bloe mendaal op schrift te stellen. Ovèr deze gemeente bestaat veel literatuur doch een werk. zoals ..Bloemendaal, proeve, ener streekgeschiedenis" er één is, bestond er niet. Het zal veler aandacht hebben, omdat de historie op goede wijze is weergegeven en prettig is beschreven. De schrijver heeft vele jaren in Bloemendaal doorgebracht en toont grote belangstelling voor zijn omgeving, die zo rijk is aan his torische plekjes. Het resultaat van zijn studie begint met een beschouwing over de ontginning en de bebouwing, die zich in de duingrond en de veenachtige dalen hebben voorgedaan. De gemeente, een 13.6 k.m,. lange en hoogstens ettelijke honderden meters brede strook, welke de vorm heeft van een biil, omvat het-duingebied en de voor- en tussenlig gende venen ten westen van Haarlem en Heemstede. Dr. Hoekstra acht het onmo gelijk de geschiedenis te beschrijven zon der het omliggende gebied er bij te be trekken. Eertijds heerlijkheid en eigendom der grafelijkheid van Holland, behoort dé gemeente waterstaatkundig nog net tot Rijnland en men rekende haar juridisch tot Kennemersgevolg. Later ging de streek, die een geliefd buitenverblijf van rijke Amsterdammers en Haarlemmers was en een belangrijk terrein voor blekerijen en brouwerijen, over tot Haarlem, totdat in de negentiende eeuw een afzonderlijke ge meente ontstond, op welker zelfstandigheid in de twintigste eeuw beknibbeld werd. De economische betekenis is nooit groot geweest. De hoogtepunten waren de ves tiging van blekerijen en brouwerijen. Na een beschrijving over „de vorming van het landschap" gaat dr. Hoekstra verder met de geschiedenis van de mens in dit landschap en de ontwikkeling van zijn cultuur weer te geven. Van de hoofdstuk ken noemen wij het ontstaan der grafe lijke en heerlijke nederzettingen, de eeuw van beroering, de,eeuw vanJHollands wel varen, waarin buitenplaatsen gesticht wor den, blekerijen ontstaan'" en een Protes tantse kerk, scholen en een weeshuis ge bouwd worden, een eeuw van genoeglijke buitenrust, het streven naar burgerlijke vrijheid en nuttigheid, de liefelijke bloei van het negentiende eeuwse Bloemendaal en de streek in literatuur en kunst na 1800. Het boek wordt besloten met een hoofd stuk over de moderne ontwikkeling, waar bij aandacht wordt besteed aan verbete ring der verkeersmiddelen, parkaanleg vóór 1914, de groei van de gemeentehuis houding, de woningbouw na 1914 en de annexatie van 1927, de Zeeweg en Raad huisplannen. Over de nieuwe taak en mogelijkheden schrijft dr. Hoekstra, dat uitsluitend vast houden aan het historisch gewordene, met heimwee terugzien naar het verleden aan Bloemendaal geen levenskracht voor he den en toekomst biedt. Daarvoor is haar legging in het meest bevolkte deel van Holland te centraal, haar eigen bevol kingsgroei te sterk, de expansiedrang van Haarlem te benauwend. Haar ruimte voor bouwterrein is nog slechts beperkt en een verdere uitbreiding zou gaan ten koste van vroegere voorbeeldige aanleg of van natuurschoon dat ongerept is gebleven dank zij vaak irriterende afrastering of prikkel draad. In de bewaring van haar karakter als villastreek aan de raad van een onge rept te houden duingebied ligt haar grote taak en dit in een nieuwe zin, nl. in het algemeen belang van de gehele streek. Bloemendaal blijve, aldus merkt de schrij ver op, woonplaats voor degenen, die in Haarlem, maar vooral in Amsterdam hun Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Nov. 1947 ONDERTROUWD: 12 Nov.: L. H. v. Rossen L. L. Rose. E. v, d. Laan en C. Beekhuijs. J. A. v. d. Eem en C. W. v. Rossum, P. C. Pieren en C. M. Mantje, H. Prins en E. M. Zijp, J. J. Ekel en M. J. Haasbeek, J. Hooger- v'orst en H. Schenau, H. v. Rooden en R. J. M. Klaver. W. J. C. v. d. Bosch en E. M. v. Wetering, P. M. Trommelen en I. I. R. Miïller, G. P Borst én J. M Stuurman, J. J. v. d. Dornhof en P. C. Ligthart, C. Wittebol en H. Smits, H. H. Meure en S. Tot, T. Kuijer en W. E. v. Kleef, J. Nuijten en M. C. Hoogland, W. J. v. Beek en J. t. Klooster, C. Venema en E. Prinsen, J. d. Groot en P. -d. Vries, J. H. •lemse en M. H. Smit, J. F. Diekmann en C. F. d. Meiier, G. Monnier en J. M. C. d. Meijer, H. Visser en A Brand, E. d. Vries en N Roussac, H. J. W. Neder en A. R. Nagte- gaal, M. v. d. Heuvel en J. W. Donders, N. G Weijland en R. v. Leen, P. J. Verputten en J A. Koonings, D. H. Pietersen en H. Ketting, B. Borgman en M. G. Burger, J. H. Visser en T. Oostwouder, J, Rookhuijzen en W. C. H. Zuurendonk, J. G. Schulpzand en C. W. Hirs, G. J. v. d. Linden en J. M. A. d Ligt, T J. Pleijt en j. P. Schutterpp, T. C. Sack en J. v Heerden, C. Snijder en J. H. Preus, M. T. Kioos en M. Bartels. GEHUWD: 12 Nov.: T. Poelman en A. War- ringa, A. Roossien en M. R. G. Jansen, G. J. d. Groot en P. Azier, G. Smit en G. Feeleus, P. J. Castien en J. M. Garsten, H. G. de Jong en J. v. Heerden, A. Evers en W. Horeman, J. H. Mos en P. Wijnands, D. v. Merkenstein en J. L. Mol, A. v Haarlem en M. C. Koper, H. C v. d. Colk en J. M. Mulder, H. Harms J Smit, C. Kieft en M. W. Kopmels, H. v. 't Hul en P. Broek, L. B. Bennink en A. G. v. d. Berg, A. v. Kouteren en M. J. v. d. Mer- kenhof, H. M. Huismans en E. A. Voelkel, A. v. d. Pol en N. Calandt. BEVALLEN van een zoon: 10 Nov.: W. F. JonkerVisser, 11 Nov. M. v. d. Velden v. d. Hoek, W. v. d. ReepEsveldt, A. A. G. v. Delft—Bruins, G. T. Piebinga—Mol, 12 Nov.: H. N. M. v. LeuvenKerslholt. BEVALLEN van een dochter: 11 Nov.: G. F. KampHageboud, E. S. d. ZaaijerStuij, 12 Nov. M. M Miedemav. Dijck. OVERLEDEN: 8 Nov.: A. v. Splunter, 14 d„ Gasthuisvest. A, P. Groeneveld, 90 j-, Wester- houtpark. 9 Nov.: M Huijnink, 77 j., N. Tuin dorplaan. J. t. Meulen, 84 j., Schoterweg. 10 Nov.: H. M. Kuijsenaars. 82 j., M. v. Heemskerkstraat. C. v. Splunter, 16 d.. Gast huisvest. J. Verkaart. 59 j., Oostvesfe. C. J. d. GelderVisser, 85 j.. Nagtzaamstraat. J. Aartsen, 87 j., Kloppersingel. E. v. d. Werf Boonsira. 65 j Hazepaterslaan. 11 Nov.: P. T, M. Romijn, 18 dKamperlaan. A. M. Vis- .-Gomes, 91 j.. Voortingstraat. J. Com mandeur. 53 j., Kamperlaan. Taxi Bel 3 OOO DAG EN' NACHT Agenda voor Haarlem DONDERDAG 13 NOVEMBER Gebouw Vereniging Vrijzinnig Hervormden: .Weten en Werken", eerste lezing.-8 uur. Luxor: ,De duivel was de laatste gast". 18 j.. 2.30, 7.00. en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 j., 2 15, 4-30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrouwelijke Tarzan", 14 j., 2.30, 7,00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Walvis in zioht", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9,15 uur. Rembrandt: ..Theater Plezier", toneel, 2.30 en 8.00 uur. Palace: „Avontuur op Martinique". 14 j., 2.00. 4 15. 7.00 en 9 15 uur. VRIJDAG 14 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Liederenavond Mies d'Ailly, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. vaak belangrijke werkzaamheden hebben, rustoord voor ouden en gebrekkigen en herstellenden, vooral ook recreatie-oord voor degenen, die uit de zo dichtbij gele gen steden, hier zuivere zee- of duinlucht willen inademen, willen wandelen of fiet sen door de altijd bekoorlijk blijvende bossen en lanen, kracht willen opdoen, ook geestelijke, voor hun dagelijks werk in heerlijk gelegen conferentie- of clubhuizen. Met dit boek, dat niet al te wetenschap pelijk geschreven is, hoewel het een proef schrift is, zal de belangstelling voor de historie voor Zuid-Kennemeidand toene men. Het bevat een groot aantal illustra ties en negen kaarten. Uitgeefster is Meijer's Boek- en Handelsdrukkerij te Wormerveer. Gijs Beths verlaat de H.O.V. De concertmeester van de H.O.V., Gijs Beths, gaat het orkest per 1 December verlaten. Met ingang van die datum zal hij dezelfde functie bij de Nederlandse Opera aanvaarden. De heer Beths zal in zijn nieuwe betrekking meer gelegenheid vinden zich te wijden aan de ontwikke ling van zijn solo-spel dan bij de H.O.V. die behalve de eigen concerten ook nog verschillende begeleidingen van oratoria moet verzorgen. Over de opvolging van de heer Beths is nog geen beslissing genomen. De salariskwestie. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond, waarin vele leden verenigd zijn. heeft zich tot het bestuur der Haarlemse Orkest Ver eniging gericht met hef, verzoek een voor schot van een maand salaris te verstrek ken in afwachting van de nieuwe salaris regeling, die in Den Haag ten departe- mente wordt voorbereid. Het bestuur heeft echter gemeend hieraan niet te moeten voldoen, omdat „het eind de lasten zou dragen", d.w.z. hetgeen nu met behulp van de gemeente meer zou worden uitbetaald, zal aan het eind van het jaar weer in min dering van de subsidie gebracht worden. John Gebruers komt het Bavo-carillon bespelen De Antwerpse stadsbeiaardier John Ge- bruers komt op uitnodiging van het ge meentebestuur naar Haarlem om er op Zondag 16 November het carillon van de Bavo te bespelen. Hij speelt van half zes tot half zeven. De Haarlemse stads beiaardier Reinoud Heering, op wiens ini tiatief dit concert tot stand kwam speelt van vier tot vijf uur. Programma van John Gebruers: Ru- bensmarch. P. Benoit: Mijn Nederland, Rich. Hol; Klein Vogelijn, Johan de Veer: Oude Speeldoos, De Man; Menuet, J. van Hoof: Ich liebe dich, Ed. Grieg; Wolga, Wolga, C. Mentschek; Fascination, J. D. Marchetti; Heeft het roosje milde geuren, P. Benoit; Mijn Vlaanderen heb ik harte lijk lief, Antheunis: La Bohème, Puccini. Programma Reinoud Heering: Allegro, J. H. Fiacco: Heer Jezus heeft een hofken. In den Hemel is eenen dans, 't Ros Beyaard doet zijn ronde, Oud-Nederlandse liede ren; Le Fifres, F. Dandrien; Regendag, V. Loosjes; Marleentje, E. Hullebroeck: Mooi Lievertje. A. Loosjes; „Cecilia" (met va riaties")A. Denijn; Dansliedje uit „Zon- neklaartje", P. van Anrooy; The Old Folks at Home, S. Foster: The Blue Bells of Scotland, S. Foster; Duet uit „Die Zau- berflöte", W. A. Mozart. Weer tien jaar geëist in „Wëinreb"-zaak Procureur-fiscaal protesteert tegen internationale „con trole" Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage zette heden de behandeling voort van de zaak tegen de 36-jarige doctorandus in de economie F. W.. W. een uit Lemberg ge boortige Jood, wordt er van beschuldigd, tussen April 1942 en Februari 1944 Joodse medeburgers voorgespiegeld te hebben, dat zij ten einde aan deportatie door de Duitsers te ontkomen naar het buiten land konden emigreren, hoewel hij ge weten zou hebben, dat van deze emigratie niets kon komen. W. plaatste de toekom stige emigranten op een lijst, de z.g. ..Wein- reb-lijst". De „Internationale Liga voor de Rechten van de Mens" te New York had een vertegenwoordiger in Nederland op dracht gegeven, als waarnemer bij deze zitting te fungeren. Bij de Liga is men van oordeel, dat vervolging van W., gezien de verklaring van vele betrokkenen, niet gerechtvaardigd is. De procureur-fiscaal mr. P. S. de Gruv- ter zeide in zijn requisitoir het een erger-, liike comedie te vinden, die in de zaken W. en K. is opgevoerd. Het aanvullend on derzoek heeft sterke aanwijzingen in de richting van verraad op grotere schaal opgeleverd, doch brengt overigens geen wijziging in het bewijs der telaste gelegde feiten, zodat spreker van oordeel was bij zijn eis van 10 jaren gevangenisstraf te moeten persisteren. Zowel in Nederland als in het buitenland wordt een sterke actie ten gunste van W. gevoerd, zo vervolgde de procureur-fiscaal, ■aarbij deze als martelaar wordt voorge steld. Spreker zeide ernstig bezwaar te moeten maken tegen het feit, dat aan deze actie voedsel wordt gegeven door de voor stelling, dat de vervolging van W. ver band zou houden met anti-semitisme. Vérgaand is het ook. aldus mr. De Gruy- ter, dat de „Liga voor de Rechten van de Mens" het nodig acht om. als het ware ter controle van de Nederlandse justitie, een i afgevaardigde de terechtzitting te doen bij wonen. Op deze wijzë wordt in de buiten wereld op een onbehoorlijke manier stern- mine gemaakt. Het is dwaasheid, aldus besloot de pro cureur-fiscaal, om aan een complot te ge loven, waarvan verdachte het slachtoffer zou zijn. SCHEEPVAART K. P. M. Nieuw Holland, 10 Nov. van Suez naar Aden. K. H. L. 11 Nov te Rio de Janeiro (uitreis). Delfland. 11 Nov.. te Pernambuco (thuisreis). K N. S. M. Oreon, 11 Nov. te Rotterdam. Torfinn Jarl, 9 Nov te Flume. Venus, 11 Nov. van Izmir naar Tessaloniki. Deo Duce, 11 Nov. van Odense naar Kopenhagen. Odysseus. 11 Nov. te Triëst, Danae en Helena. 12 Nov. te IJmuiden. Stuyvesant, 11 Nov. van Trinidad naar Azoren. Haarlem. 11 Nov. te Curacao. Hydra, 11 Nov. te Puerto Cabello. van Ostade, 10 Nov. te George town. Ganymedes, 10 Nov. van La Guaira naar Puerto Cabello. Breda. 10 Nov. te Jucaro. Wlobe, 12 Nov. van Hangö naar Helslngfors. H. OOST AFRIKA LIJNEN. Alphacca, II Nov. uit East London vertrokken naar Durban. Oranje Fontein, 11 Nov. Vlissingen gepasseerd naar Southampton. Langlee Scott. 11 Nov. te Amsterdam aangekomen. MIJ. NEDERLAND. Nieuw Holland van Port Said naar Jndlé. Tawall, 11 Nov. te Port Said. Celebes, 11 Nov. van Port Said naar Halifax, Goed kerkconcert, ondanks Toneel een gebrekkig orgel He: orgel In de Bakene&serfcerk, dat enige jaren geleden door een bekwaam orgelbouwer werd opgebouwd met het materiaal van twee oude orgels, vertoont thans enkele gebreken. Het mechanisme is niet meer betrouwbaar en enkele stemmen moeten noodzakelijk nleuwd worden. Om een restauratie mogelijk te maken heeft de organist Henk Lasschult het besluit genomen enkele concerten te ge ven ten bate van het orgelfonds dat bestemd is voor de restauratie samenwerking met de zangeres Akke de Vries Het concert, dat de organist gisteravond ln en de hoboïst Joop Lenaarts ln de Bakénes- seikerk gaf. had groter belangstelling ver diend. In de eerste plaats om het artistiek voorname gehalte van het programma en ten tweede om de uitvoeringen, die getuigden van verantwoordelijkheidszin en van bekwaam heid. Met werken van Kuhnau Telemann, Sweellnck, Const. Huygens. Frescobaldl, Scar latti en J. S. Bach was muziek gekozen van kernachtig, fris soms lyrlsch-gevoelig karak ter. typerend voor de tot volle ontwikkeling gekomen renaissancistische tijdgeest v*n dc 17c en het begin van de 18e eeuw. Men kon voor de vertolkingen van Henk Las. schuit respect hebben, zowel ten aanzien van registraties en het stijlbegrip, als voor de han digheid, waarmede de nukken van het orgel werden bestreden. Een verheugende kennis making met voortreffelijke muziek werd de uitvoering van G. Ph Telemann's Cantate „Ihr Yölker. hórt!" Akke de Vries zong dit werk met fraaie stemklank en overtuigende expressie. Joop Lenaarts werkte ln uitstekende eenheid met de zangeres samen met een door gaafheid opvallende obligate hobo-solo. Twee Psalmen van Const Huygens, werken 'van bijzondere schoonheid, maakten door de zang van Akke de Vries indruk, al moest geconstateerd wor den, dat de nadrukkelijkheid van zegging soms een ongewenste, plotselinge wisseling van klankkleur veroorzaakte. Tenslotte moet de uitnemende vertolking genoemd worden van een Aria en een Canzo netta van D. Scarlatti door Joop Lenaarts. waar bij de organist naast de verrukkelijke toon van de hobo een goed contrasterende orgelklank vond. P. ZWAANSWIJK. Kerkconcert in Heemstede voor liet NÏWIN-comité In de Gereformeerde kerk aan de Koediefs- laan werd Woensdagavond een concert gege ven ter herdenking van de gevallen en ge wonde militairen in Indië, Als middel om de mooie en belangrijke actie van N. I. W. I. N. ten bate van onze Jongens in Indlë, meer be kendheid en steun te geven, is een dergelijke avond zeker niet te misprijzen. De zangeres Jannie van Houten-Kruger en de pianiste Ans Bouter verzorgden met hun belden een tamelijk uitgebreid programma. Mevrouw van Houten wist vooral te tref fen met de eenvoudigste liederen; het oud- Vlaamse „Iloe lelt dit Kindeken" bijvoorbeeld, en „So gehtst du nu mein Jesu hin" van Bach, klonken zeer Innig en doorademd van stille ontroering. Het „Dignare Domine" van Handel hoor Ik liever ln een donkerder geluld en het „Virgin tutto amor" van Durante iets be weeglijker. Veel verdienstelijks hadden de Mo- zart-nummers en die van J. W Pranck. Een voornaam ding was. dat alles heel zuiver klonk. Maar de beste Indrukken gaven toch die simpele melodieën, waarop lk hierboven doelda. Over Ans Bouter als begeleidster ls veel goeds te zeggen en als concertpianiste ver diende ze de hoogste lof Zij speelde J. S. Bach, L. Ph. E. Bach en Haydn, en trof in leder werk de specifieke stijl; bij vader Bach: de klare objectiviteit, die ln zich een en al blij heid en zekerheid is; bij de zoon Bach het in teressante worstelen met een zeker eenzelvig- heidsgevoel; by Haydn de spontane levens vreugde van iemand, die de vrucht mocht plukken van al dat geworstel van zijn voor gangers Ans Bouter maakte haar plano- voordrachten bovendien door een delicate technische afwerking zeer boelend JOS. DE KLERK. „Mijn zoons" Wederzijdse verantwoorde lijkheid scherp aan de orfle gesteld Chris Keiler ls teruggekeerd uit de oorlog, verlicht door de zaligmakende wetenschap dat er. terwijl alles kapot ging, één nieuw ding geboren werd: wederzijdse verantwoordelijk heid. De overlevenden hebben een onontwijk bare verplichting op zich gekregen, want zij zullen, om de gesneuvelden niet als „stomme idioten" te doodverven, blijvend moeten stre ven naar de volkomen overwinning van eigen belang, Na de stryd ls het leven zonder rein geweten een onmogelijkheid geworden. Dit vermaan ls door de schrijver Arthur Miller ln zyn toneelstuk „Mijn zoons" viymend scherp aan de orden gesteld met een byna klassieke consequentie. De fabrikant Joe Keller heeft ondeugdelijke vllegtulgenonderdelen geleverd, waardoor twin tig manschappen het leven verloren. Hy ls uit de gevangenis gebleven door de schuld op zyn compagnon te schuiven. Zijn zoon Larry, als i vermist opgegeven, pleegde, naar later komt vast te staan zelfmoord bij het ontdekken van dit bedrog. De moeder weigert uit zelfbehoud aan zyn dood te geloven omdat zy deze sa- meiThang tusschen sohuld en boete niet on der ogen durft te zien. Er biyft Jo^ Kéller echter niets over dan het leven te of feren als hy beseft dat ook die twintig ln we zen ..zijn zoons" waren. De belangwekkende verdienste van dit stuk van deze tijd, dat hier gisteravond werd op gevoerd *loor het Rotterdams Toneel, is gele gen in de onverschrokken probleemstelling en de hartverheffende strekking. De ontwtkkellng van de verhoudingen ls op vele punten aan vechtbaar, maar lk kan het de schryver niet als een gebrek aanrekenen dat zyn mensen liefde hechter Is gebleken dan zijn wijsbe geerte. Men verlaat de schouwburg met de kreet 'ln zJJn oren: „Jullie kunnen betere mensen zijn!" Het ls een sterk speelstuk met een klein te veel aan theatrale effecten en overbodige ara besken, door Joan Remmelts met ware devotie geregisseerd. Wanneer, in het derde bedryf, echter het grove geschut ln stelling wordt ge bracht. vermindert zyn vat op het spel. Richard Flink speelt de eerst woedende en naderhand gebroken vader zo natuuriyk,- dat men moeite heeft de geslepen creatie van WUly Haak als zijn vrouw te aanvaarden Rem melts blonk uit ln het eerste bedryf en werd goed gesteund door Mleke Flink. DAVID KONING. Onrust op Heiclelust Voor een goed-bezette zaal in de Leeuwerik voerde gisteren het R.K. Toneelgezelschap „Rokato" de thriller „Onrust op Heidelust" ten tonele. Heidelust is een inrichting voor zenuwpatiënten, waar de toch al nerveuze sfeer nog meer in beroering wordt gebracht door de diefstal van een waardevolle dia mant. De diefstal wordt opgehelderd door een inwonend rustend arts, die trouwens ook op ander gebied een uiterst capabel man blijkt te zijn, zo capabel, dat hij wel eens een beetje vervelend wordt. Over het algemeen werd er niet onverdien stelijk geacteerd en er viel op te merken, dat regisseur W. J. Vogel zijn werk met zorgvul digheid heeft verricht. Zoals dat gewoonlijk bij dilettanten-toneel het geval is. lieten rol vastheid en correcte uitspraak te wensen J. Mulders verdient een pluim op zijn hoed voor de zeer verdienstelijke creatie van mijn heer de Bont, de zeurpiet van de inrichting. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag kunnen bonkaarten voedingsmidde len en schoenenbonnen worden afgehaald te: Haarlem (Vleeshal) SI tot en met So. Heemstede (Binnenweg 160) 9—12.30 uur V en Wa, 2—4.30 uur We-Wi. Zandvoort (Haltestraat 4) X. Y, Z. Schilderijententoonstelling M. H. Mackenzie Tot en met 22 November exposeert M. II. Mackenzie in de Kunstzaal Niemann, Gedempte Oude Gracht, Haarlem. Daar hangen een „Kinderkopje" en een „Meisje voor de Spiegel", die beide enige origina^ liteit vertonen en waarbij de tekening weinig storends heeft. „Enkhuizerbocht", „Kromboomsloot" en „Rue Saint Der,is" hebben hier en daar iets eigens in de kleur, hetgeen opvalt om dat al het andere werk als gedompeld is in een opdringend bruin. Wat zouden „Lichteffect aan de Munt' en „Verlichte winkels te Parijs" suggestie ve dingen kunnen zijn als al het lichtge speel niet werd uitgedoofd door dat on waarachtige bruin. Het overige werk is een adorerend na volgen van de geweldige Breitner. Of een onmachtige imitatie van diens ontdekking: Amsterdam öf een zeer zwakke poging om te doen geloven in de sfeer van de licht stad Parijs. „Bouwwerk Kalkput" en „Afbraak Ro zengracht" proberen te herinneren aan Breitner's grondwerken. Waarom bekijkt Mackenzie Amsterdam niet op zijn eigen manier? Waarom moet de onnavolgbare meester er worden bij gehaald? Kom niet oneerbiedig aan Breitner's wa penen, pas op: ze zijn geladen. Breitner is een enig, kostbaar bezit van ons allemaal. Speel er niet mee. Op hoeveel manieren kan men Amster dam bekijken, kan men onder een luifel zitten op de Place du Tertre of de Place Pigalle? En waarom doet men dat dan net zoals men denkt, dat Breitner het zou heb ben gedaan? Bovendien: hoeveel tijd verknoeit men niet met zulke pogingen, die aan de ont wikkeling van eigen talent zou kunnen worden besteed. Men gaat telkens eerder achter- dan vóóruit. Ik zou de schilder willen raden: Kijk niet meer naar Breitner, breng dat offer ver geet hem en wees u zelf. Tekenen, heel veel tekenen, alles wat ge ziet en waar ge ook zijt, een lange tijd en dan later, veel later schilderen. Majr kijk door uw eigen ogen en wees voorzichtig voor iemand van Breitners formaat. HERMAN MOERKERK Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: H. J. Stevens—Dechesne, z. ONDERTROUWD: K. C. Willemse en M. M. Vink; H. C. Dixon en C. M. Kropf. OVERLEDEN: G. J. Bossert, 80 j„ wed. Vlte- hoff; G. Krabbe. 77 j.; H. L. v. Vlier, 56 J. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren IX uur Koninklijke Olie. 453% 450 Unilever 294 291% 373 368% A. K. U 168 167 Nederlandse Ford 390 385 Nederlandse Kabel 299% 296 Calvé certificaten 173)4 173)4 Scheepvaart-Unie 188% 187% Holl.-Amerika Lijn 180 181 Deli Maatschappij 172 172)4 H. V. A 236 234 A'dam Rubber 162 161 Ned. Handel Mij. 142)4 142 N.-I. Handelsbank 105 104 Billiton Mij II 406 410 HAARLEM EN OMGEVING In het Dlaconessenhuls tc Haarlem slaagden voor he: diploma A ziekenverpleging de vol gende zusters: B. Herder. M. Landwaart en M. Porck en broeder: K. Peper. Haarlems Symphonle-orkcst „Euterpe" zal Maandagavond ln de tulnzanl van het Concert gebouw een concert geven met medewerking van mevr. Nely de Bock. zang. Er zullen worden uit gevoerd werken van Beethoven, Schubert. Weber en Mozart. De federatie Haarlem van de PartU van de Arbeid houdt Maandag 17 November een open bare vergadering ln het Concertgebouw, waarop mr. A. M. Joekes zal spreken over „Politieke perspectieven". De Arbeldersmuzlekvereniging „Excelsior" verleent medewerking. De heer Nico de Zwager, die Zaterdag a.». vijftig jaar dirigent ls. zal des avonds ln gebouw „Zang en Vriendschap" gehuldigd worden. De coöperatieve broodbakkerU en verbrulks- vereniging „Vooruitgang" u.a. heeft onder voor zitterschap van de heer P. van Gessel haar jaar lijkse algemene vergadering gehouden. Ter be handeling kwamen het Jaarverslag en de reke ning aan de orde. welke met algemene stemmen werden goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden, de heren P van Gessel en S. P. Doek, werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de commissaris de heer A. Mars. die op grond van de statuten niet kon worden herkozen, werd de heer C. van Sleen benoemd. Volgens een oude gewoonte verenigen de leden van de wereldbonden voor Christelijke Jonge mannen en vrouwen de Y.M.C.A. en Y.W.C.Aè ln alle landen zich in de tweede week van No vember ln gebedssamenkomsten. In Haarlem zal een Jeugddienst in de Grote Kerk op Zondag I> November van 7 tot 8 hieraan gewijd zijn. Daar zullen spreken ds. H. J. Drost uit Den Haag en mevr. M. W. BijtViets uit Den Haag. In de Nederlands Hervormde Kapel te Aer- denhout 'zal heden, Donderdagavond een ge meenteavond gehouden worden, waarop diverse gemeentebelangen en plannen tot opbouw van de gemeente besproken zullen worden. De heer W. A. van der Donk, die gekozen Ia tot lid van Gedeputeerde Staten van Noordhol land. zal evenals zijn voorganger mr. dr. P. J. Witteman, de portefeuille van financiën be heren, BU het goedcrenstation aan de Westergracht heeft de politie een paard aangetroffen, dat daar onbeheerd rondliep, Het dier is overgebracht naar het Openbaar Slachthuis, waar de eigenaar het terug kan halen. Wegens diefstal van lakens, slopen en hand doeken tot een gezamenlijke waarde van 150 heeft de politie een twee en twintig Jarig® dienstbode aangehouden en wegens medeplich tigheid haar vijf en twintig Jarige verloofde Het paartje 'wilde juist op de dag van aanhouding ln ondertrouw gaan. Hedenavond spreekt in de Gereformeerde Kerk ln Overveen, Croesenstraat. dis. J. Verkuyl van Midden-Java. over „de wereldgodsdiensten en het Christendom". Voor het doctoraal examen rechten is aan de Vrije Universiteit geslaagd de heer H. Siert- sema uit Haarlem. Op Woensdag 26 November !s het vijftig Jaar geleden, dat mr. A. M. Ledeboer oud-president van de rechtbank te Alkmaar, wonende te Over veen, aan de Leidse Universiteit promoveerd® tot doctor in de rechtswetenschap JUBILEUM C. VAN GOG. Onze bezorger C. van Gog vierde heden zijn zilveren pubileum. Hij werd heden morgen door de directie toegesproken; een envelgppe met inhoud werd hem daarbij overhandigd. Het bezorgen der courant is voor deze dag aan een ander opgedragen. Hoezeer Van Gog door de abonnés in zijn wijk gewaardeerd wordt, bleek uit de bloemen en cadeaux welke hem van die zijde werden toegezonden. Machinefabriek in Noordholland vraagt een Lfts. 25 t/m 35; de voorkeur genieten zij, die zelfstandig kunnen werken en op de hoogte zijn met de moderne talen. Bij gebleken bekwaamheid wordt een leidende positie in vooruitzicht gesteld. Br. onder no. 2348 Adv. Bur. ReclaTechnica, Singel 512, Amsterdam. GEVRAAGD FLINK NET MEISJE boven 18 jaar. RESTAURANT MUNNIKS, Grote Markt 10. Gevraagd voor dé St. Nicolaas 2 NOODHULP VERKOOPSTERS in de Parfumerie-branche. Brieven onder no. 9310 bureau van dit blad. Gevraagd voor direct FLINKE JONGEMAN (ca. 20 jaar) voor diverse werkzaamheden in de fabriek. Aanm. GOEMANS PUDDINGPOEDERFABRIEK Raadhuisstraat 2, Haarlem-N. KOK-BANKETBAKKER voor direct gevraagd een kok-banketbakker, of vrouwl. kok. Moet voll. op de hoogte zijn met het maken van croquetten, slaatjes, opmaken van schotels etc. etc. Adres te vernemen bureau van dit blad. VANAF a.s. VRIJDAG (14 NOV.) voor elk kind een verrassing. Café-Rest. TAVENU, Kruisweg hoek Parklaan ■yiOGK: ST. ZEER SPECIALE NICOLAAS AANBIEDING!!! Fondant Suikerbcestjes per 2 ons Chocolade Menagerie (melk en puur) per ons Chocolade Holfiguren (leuke dingen) Borstplaat Harten e (in cellophane) Suikerletters (diverse smaken) Chocoladeletters (melk en puur) per ons Figuren per ons 35 ct. 35 ct. 60 ct. 20 ct. 25 ct. 45 ct. De gróótste nurks, 't Vrolijkste Fransje...i Iéder is dol Op LONKA MELANGGI HAARLEM BEVERWJK Ze kunnen, evenals die PERPLEX- vloer, tegen een behoorlijk stootje. Neen, Uw P E R P L E X-vloer komt geen momentin gevaar... PERPLEX is de ideale vloerbedekking, een zeer solide parket, afwasbaar, geluid dempend, isolerend. Reeds vanaf f. 4.- per M2 gelegd. Toonkamer: Plein 18 Haarlem, Telefoon 20879 Een product van de rffcè 7*QJt6et vteerenfabriék, den Haag. AANBEVOLEN BOEKEN VOOR ST. NICOLAAS: Cronxn, De Sleutels van het Koninkrijk 6,90 Hobart, De Pauw legt zijn staart af 6, Gibbs, Dans der Daem'onen5,50 Körniendi, De Vergissing 6,95 Körmendi, Een weekdag in Juni4,95 Szekely-Lulofs, De'andere wereld 5,90 Roime keuze van werken op Kunstgebied. Thans voorhanden: ENCYCLOPAEDIA BRITANNICA geheel compleet in 24 delen. Nadere inlichtingen: Grote Houtstraat 100, tel. 13060 BEHANDELING VAN ALLE BELASTINGZAKEN P. H. TEUN'IS, Lid Ned Inst. v. Belastingconsulenten. Clivialaan 15 Telefoon 27386 t. O. Deurwaarder Erbrink. DINSDAG 18 NOVEMBER. KIJKDAG: Maandag van 10 tot 3 uur. Zeer mooi vooroorlogs Bankstel, Rietsalon, porselein, textiel, aardewerk. ledik., tafels, stoelen enz. Heeft U goederen voor deze veiling bel op 21355 en wij komen direct VEILINGLOKAAL „1 CENTRUM" GED. OUDE GRACHT 78 UITGIFTE van 1S.248.000 1% obllgatiën 1947 in stukken van nominaal 1.000.— aan toonder, waarvan reeds 4.248.000— op inschrtjvings voor waarden zijn geplaatst tot de koers van lOO'/i Ondergetekenden berichten dat de inschrijving op boven genoemde uitgifte zal zijn opengesteld op VRIJDAG 14 NOVEMBER 1947 van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, te hunnen kantore te Amsterdam, Herengracht 420. alwaar exemplaren van het prospectus en inschrijvingsformulieren verkrijgbaar zijn. BEELS CO. - DE CLERCQ BOON HARTS1NCK Amsterdam. 6 November 1947.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3