c Rumoer op straat Het grote alternatief: verlaging van de Nederlandse levensstandaard Ook in België doet barmhartigheid opgeld J Wereldnieuws ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Dit is een rumoerige week geweest. Onze tekenaar heeft in dit nummer uitdrukking gegeven aan zijn verlangen en wiens verlangen is het niet om wat minder lawaai, wat minder geschreeuw en vooral wat minder geschreeuw op hetzelfde tijd stip. Want wanneer twee mensen het nodig achten, hun standpunt met stemverheffing aan elkander duidelijk te maken, moeten zij toch, in de eerste plaats terwille van die duidelijkheid, opletten dat zij niet tege lijkertijd praten. Dan komt er immers van die standpunten niets bij de andere partij terecht. Overigens zou men geneigd zijn aan te nemen, dat al die schreeuwende par tijen niet langer de bedoeling hebben, el kander iets wijzer te maken, doch slechts streven naar de overheersing van het eigen geluid, ook al is dat geluid niets dan wat' rauwe klanken zonder wezenlijke beteke nis. Zo is het in de wereldpolitiek in de afgelopen week op verschillende plaatsen gegaan niet alleen met lawaai maar ook met djWen. Straatterreur bijvoorbeeld is altijd een veeg teken geweest voor de kwa liteit van idealen der partij die dit middel te baat nam, maar het is ook altijd het wapen geweest dat het minst overtuigde. Nu heeft Noord-Italië de laatste dagen ondervonden, dat er nog steecte lieden en zelfs hele volksgroepen zijn die menen, door terreur en vandalisme hun politieke overtuiging aan anderen deelachtig te kun nen worden. Men heeft kennis kunnen nemen van straatovervallen en vernielin gen in verschillende Italiaanse steden en zelfs van ranselpartijen, waarbij gewonden vielen. Neo-fascisten en communisten wa ren de tegenstanders. De Italiaanse fascis ten zullen graag op straat politiek bedrij ven, aangezien dat het terrein is waar zij zich het best thuis voelen en waar zij hun geliefkoosde wapen, de terreur, kunnen voeren. Zijn de Italiaanse communisten ge neigd, de uitdaging te beantwoorden en ook de straat tot hun politieke arena te maken? Het lijkt er veel op, want zij heb ben zich de laatste dagen in dat opzicht uitstekend geweerd en het aantal aangeval len krantenkiosken en rechtse partij- bureaux is formidabel. Maar of er veel Italianen communistisch door zijn gaan denken? Daaraan moet worden getwijfeld en wel tengevolge van de simpele ervaring, die talloze Europeanen de laatste jaren hebben gehad: straatterreur, bruut geweld, anarchistische vernielzucht heeft hen wel bevreesd, maar niet ontvankelijk gemaakt voor de leerstellingen der bende, die als een goedbewapende minderheid met steun van de bezetter trachtte de straat te ver overen en naliet, de geesten te boeien. Niet alleen Noord-Italië, doch ook Frank rijk is het toneel geweest van vernielingen en aanslagen in het openbaar. De Italiaan se regering heeft in krachtige bewoordin gen aangekondigd, de terreur van welke zijde die ook komt, te zullen uitroeien en de communistische Kamervoorzitter, die de verantwoordelijkheid voor de orde in die Kamer droeg, gedoogde het niet dat de wanorde van de straat in het parlement binnendrong. Toen een der communistische afgevaardigden trachtte de woordvoerder der regering, minister Scelba, te interrum- Madame la Mode ik geef alleen m'n toestemming als jullie je ringen koopt bij <2 Een kleine zaak mei een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM De radio geeft Zondag HILVERSUM X, 301.5 M. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8,15 Platen. 8.30 Causerie over Londen. 8.45 Barcarole. 9.12 Sport. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Trio van Saint Saëns. 10.30 Briefgeheim. 11.00 Koor en orkest. 12.00 Platen. 12.30 Zondagclub. 12.40 Tsjechische volksliederen. 13.15 Lichte muziek. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14 00 Symphonl- eche muziek. 14 05 Boekbespreking. 14.30 Polltle- stafmuziek. 14.30 Fllmpraatje. 15.30 Dansorkest. 16.30 Sportreportages. 17.00 Platen. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport reportage. 18.15 Gesprek met lezers. 13.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Kerkdienst. 20.05 Een kwarteeuw BBC. 20.10 Actualiteiten. 20.15 Walsmuziek. 20.50 Hersen gymnastiek. 21.20 De Speeldoos. 21.40 Luisterspel „De Kopermijn". 22.20 Kamerorkest. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Piano. 8.25 Hoogmis. 9.45 Gewijde muziek. 10.30 Kerkdienst. 12.00 HSndel. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Kareolseptet. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13.20 Kareolseptet, 13.40 Apologie. 14.00 Symphonische muziek. 15.15 Cabaret. 15.45 Sonate van Mozart. 16.00 Vespers. 16.40 Platen. 17.00 Geref. kerkdienst. 18.50 Psalmen van Sweellnck. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Orgel. 19.55 voet balreportage. 20.05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Rythmsextet. 20.45 Luisterspel „Enrico Caruso". 21.30 „De zilvervloot". 22.10 De Van Rooyens. 22.15 Gebed. 22.50 Koor „Katholiek Haarlem" onder leiding van Albert de Klerk. 13.15 Symphonische muziek. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00. 8 00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23 00 uur Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Platen. 9.15 Symphonische muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11 20 Piano. 11.40 Voordracht. 12 00 Dansorkest, 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20 Platen. 14.00 Mozart en Debussy 14 30 Voor Jonge moeders. 14.45 Har- tnoniemuziek. 15.35 Luisterspel „Crainquebille". 16.25 Jiddische muziek. 16.50 Puccini-potpourri. 17.00 Voor kleuters. 17.15 De school is uit. 17.30 Piano-duo. 17.45 Rijk over zee. 18.15 Dansmuziek uit 1930—1940. 18.30 Strijdkrachtenrogramma. 19.00 Sylvestrlkwartet. 19.15 Klankbeeld over wederopbouw. 19.45 Causerie over Onderne mingsraden. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 U. S. A.-Dlscoparade. 20.45 Radiodebat. 21.05 Zweedse muziek. 22.15 Lezing over vakbeweging. 22.30 MeestertriO. 23.16 Jan Corduwener. 23,35 Zang duetten. HILVERSUM TI. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7,45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Bach. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Haydn en Beethoven. 10.30 Morgendienst. 11.00 Strijk kwartet 11.15 Voorlezing 11.35 Platen. 12.05 Ko perkwartet. 12.30 Weerbericht. 12.33 Planoduo. 13 15 Vliegtocht naar Johannesburg. 13 30 Metro- pole-orkest. l*A0 Voor scholen. 14 30 Zang. 15." Symphonische muziek. 16.15 Kwartet van Brahms. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Divertimento van Mozart. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Platen. 17.45 Orgel. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.15 Lees lamp. 19.30 Actualiteiten. 20.05 Proloog. 20.15 Sans-Soucl. 20.45 Orgel. 21.10 „De fouten der Verenigde Volken". 21.30 Het motet ln dc 16c eeuw. 22.00 Kerkelijk orgelspel. 22.45 Overden king. 23.00 Kamermuziek voor blaasinstrumenten. 13.50 Platen. ten Hij was het blijkbaar in dit enkele opzicht met de regering eens: rechteloos heid en plat wapengeweld vond ook hij niet de middelen om politieke ideologieën te laten zegevieren. Misschien vond hij het zelfs middelen om politieke ideologieën zwaar afbreuk te doen en wilde hij, als een verstandig man, zijn partij voor schade behoeden. In Frankrijk was het toneel van de troe belen Marseille. De Gaullistische burge meester werd gewond en wel uit het stad huis gejaagd een officiële autoriteit dus werd geïntimideerd en van zijn recht matige zetel verdreven. Het succes van dit alles? Herinneringen van de massa aan tijden der Duitse bezetting worden leven dig. Zij denkt aan de schrikbarende en dol drieste brutaliteit der inheemse naji-ele- menten, die zich sterk wisten door de militaire macht van de bezetters en het volk, het gewone, op vrede en veiligheid gestelde volk. een chronische angst en een op wraak beluste woede bezorgden. Rama- dier, de eerste minister, heeft reeds de ge voelens vertolkt die de Fransen op dit mo ment moeten bezielen: „Het gaat om de republiek, het gaat om Frankrijk." De par tijentegenstelling raakt op de achtergrond, wanneer de meubelen van gewone men sen op straat verbranden en de kogels van machts-wellustelingen om de oren suizen van de kleine Fransman. Dan gaat het om de republiek, dat is om de orde die veilig heid belooft. En dan gaat het tégen de terroristen tegen de belagers van de veiligheid der straat. Straatterreur is verouderd en heeft zich zelf veroordeeld. Degenen die er nog ge bruik van willen maken hebben een slecht geheugen, een slecht inzicht in de massa psychologie en voor alles: een slechte naam bij de massa, die zij willen winnen, in het vooruitzicht. Dat laatste moest eigen lijk al voldoende zijn tenminste wan neer zij die massa werkelijk willen win nen en niet knechten. J. L. De mode kan ook cynisch zijn, en neemt dan de sobere strengheid te baat om haar lyriek tot uitdrukking te brengen. Cynisme om de dikwijls tot uitbundigheden leiden de vrouwelijke zucht tot opschik cynis me ook om de behaagziekte harer gedweeë slavinnen. Zo spot de mode met haar eigen kracht en met de zwakte van haar die haar dienen. Zij lanceert bij tijd en wijle een bijtende creatie, simpel en reëel, zonder enige sier en met de charme van een hekel dicht. Madame la Mode is een intelligente vrouw, die er op bedacht is tot bezinning te manen opdat zij straks nog tot grotere uitbundigheden kan verleiden. Dit wandel toilet heet bezinninghet herinnert aan de garderobe van Sherlock Holmes en aangezien dit heerschap een man was, gaat er thans een manlijke indrukwekkendheid uit van dit ensemble, dat bijzonder wordt aanbevolen voor zelfstandige vrouwen. Want ook die moeten tenslotte gekleed gaan. Het is niet de effectenbeurs zelve, die deze week de belangstelling trok, want de zaken waren van geringe omvang, maar wel de financieel-economische positie van Nederland, welke tenslotte ook voor de beurshandel het richtsnoer is en die door minister Lieftinck in zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag inzake de begroting voor 1948 opnieuw is belicht. De minister heeft dat met grotere duide lijkheid gedaan dan we van hem gewend zijn. Hij heeft er ditmaal geen doekjes om gewonden, maar een vrij scherpe belichting gegeven van de „concrete situatie", waarin we ons bevinden en die er allesbehalve rooskleurig uitziet. In tegenstelling met de raming van het Planbureau in September 1946, die het tekort op de Nederlandse be talingsbalans voor 1948 op 600 millioen meende te mogen ramen en voor 1949 reeds een evenwicht zag, constateert de minister voor het volgend jaar een betalingsdeficit van 2 milliard, dat op de een of andere wijze zal moeten worden overbrugd. Een half milliard zullen we vermoedelijk kun nen krijgen door gewone credieten en liquidatie van buitenlandse effecten, maar 11/2 milliard zal in de een of andere vorm van het Marshall-plan moeten komen. Van daar dat de besprekingen in het Ameri kaanse congres over genoemd plan ook ten onzent met grote spanning worden gevolgd. Het ziet er, naar het zich thans laat aan zien, niet zo slecht uit. Voor 1948 zal een bedrag van 6 a 7 milliard als eerste hulp worden verstrekt, wat de hulp voor voed sel en andere nooddruft betreft, als ge schenk, voor werkelijke investering als cre- diet, dat later zal moeten worden terug betaald. Op welke wijze de verstrekking van levensmiddelen en grondstoffen zal plaats hebben en hoe zij zal worden ge financierd, valt thans nog niet te zeggen, maar de hoofdzaak is voorlopig dat het Congres in de voorstellen van Marshall bewilligt en op korte termijn met de hulp verlening aan West-Europese landen een aanvang wordt gemaakt. Want anders staan we ook hier in Ne derland voor het grote alternatief, in casu een drastische verlaging van de levens standaard. Uit wat de minister heeft mede gedeeld is immers weer eens duidelijk ge bleken dat we tot dusver boven onze stand hebben geleefd. We teren hard op de reserves in en we kunnen daarmee niet voortgaan. Komt er geen hulp van Ame rika. dan wil de minister op zijn hoogst het volgend jaar nog V2 milliard interen op onze goudvoorraad en onze buitenland se effecten, maar dan zal de formidabele som van 1 milliard op andere wijze moe ten worden gevonden. Hij schat dat de overheidsbehoeften met 100 millioen kun nen worden verminderd, maar dan toch nog 900 millioen zal moeten worden be spaard op de Nederlandse consumptie en de investering. Deze besparing, gèsteld dat zij mogelijk zal blijken, zal dan echter de overheidsinkomsten weer met 300 mil lioen doen dalen, welk bedrag dan dus weer uit het volksinkomen zal moeten worden opgebracht. De minister spreekt het openlijk uit dat _irgelijke beperking een ernstige terug slag zou hebben op heel ons sociaal-econo misch leven en daardoor een gedeelte van het in beide voorafgaande jaren bereikte herstel verloren zou gaan. We zijn dus wel in een critiek stadium aangeland en het is in dit verband geen wonder, dat de effectenbeurs de pas even inhoudt om te zien wat er nu straks zal peren, liet hij deze „schreeuwer" wegens onbeschaamdheid uit de vergadering zet- gebeuren. Reeds wordt buiten regerings kringen het pleit voor' openlijke devaluatie van de gulden gevoerd (ir. Louwes e.a.) zoals we de vorige week hebben medege deeld. Men meent dat de regering het roer moet wenden, geen subsidies op levens middelen meer moet toestaan, prijzen, lonen, huren moet laten stijgen tot hun natuurlek niveau, kortom aan heel het systeem der geleide economie een einde moet maken, opdat daardoor werkelijke armoede onbemanteld aan de dag zal tre den als enig middel om ons volk tot de grootste zelfbeperking en de uiterste krachtsinspanning te brengen. Hierover zou, als we meer plaatsruimte hadden, veel te zeggen zijn, maar we moe ten ons ditmaal beperken tot de opmerking dat een zodanige krachtproef ons met het oog op de vele consequenties onder de huidige omstandigheden bedenkelijk voor komt. Zij zou in ons land niet meer of minder aan een economische en sociale revolutie betekenen en of dit uiteindelijk aan de productie want hier gaat het tèn slotte om ten goede zal komen, is de vraag. Intussen is het uit de koersloop der Ne derlandse Staatsobligaties wel duidelijk, dat men hier en daar met de kans op devaluatie welke ook voor de ons om liggende landen bepleit wordt, rekening houdt, want de 33 V2 Nederland 1947 in guldens is tot beneden 99 gedaald, de 3 Nederlandse Dollarlening tot boven 101 gestegen. De beurs weet niet recht welke kant zij uit moet, teminder nu de emissie van de Koninklijke nog steeds boven de markt hangt en het is daarom te hopen dat er over deze emissie en over de Amerikaanse hulpverlening spoedig zekerheid wordt verkregen. HET PROBLEEM DER POLITIEKE DELINQUENTEN Grote belangstelling voor openbare executies Van de problemen, waarmede de Belgi sche openbare mening zich op het ogenblik bezig houdt, is dat van de berechting der politieke delinquenten zeker niet het minst belangrijke. Op 1 November 1947 bedroeg het aantal gedetineerden wegens misdrij ven tegen de veiligheid van de staat 15.520 mannen en 868 vrouwen. Het aantal uitge sproken doodvonnissen bedroeg op die zelfde datum 5.580, waarvan 3.464 bij ver stek. Aan 180 personen werd tot nu toe het doodvonnis voltrokken. In België gaan, vooral van katholieke zijde, steeds meer stemmen op tegen het voltrekken der doodvonnissen, waarbij velen de mening zijn toegedaan, dat het voltrekken van de doodstraf slechts gewet tigd zou zijn wanneer er een bedreiging voor het land bestond. Minister Struye, de huidige minister van Justitie, verklaarde kortelings dan ook tegenover vertegen woordigers van de pers, dat hij zeer zuinig zou omgaan met het bloed van de ter dood veroordeelden. Men zou slechts geen mede lijden tonen met hen, die zich schuldig hadden gemaakt aan bijzonder laakbare daden. Maar zelfs indien hij dit criterium als maatstaf aanneemt, zullen er toch nog altijd minstens 200 terechtstellingen moe ten plaats hebben. De terechtstellingen, die door middel van de kogel geschieden, zijn openbaar. Het aantal personen dat bij een dergelijke terechtstelling wordt toegelaten, is dikwijls zeer groot en bedroeg bij de massa-fusillade van 10 November, waarbij 27 SS'ers werden terechtgesteld, niet min der dan 500. Herklassering. Bij het aan het bewind komen van de tegenwoordige regering heeft deze verklaard de herklassering der berouw hebbende „incivieken", zoals de politieke delinquenten in België worden genoemd, te zullen bevorderen door een rechtvaar dige toepassing van het recht van gratie en de voorwaardelijke invrijheidsstelling. Minister Struye heeft de ondankbare taak gehad in een tijdsverloop van 7 maanden 21.000 dossiers van politieke delinquenten opnieuw te doen onderzoe ken. Het resultaat hiervan is geweest dat 7300 van hen in vrijheid werden gesteld en van 5600 de straf dikwjjls zeer belang rijk werd verminderd. Vooral van linkse zijde zijn tegen de in- vrijheidsstellingen stormen van protest opgegaan en de minister van Justitie heeft tijdens- de laatste debatten in de kamer dan ook heel wat moeite gehad om zijn handelwijze te rechtvaardigen. Een argu ment was evenwel, dat hij kon aantonen, dat het onderhoud van 20.000 „incivieken", de Belgische staat 1 millioen francs per dag kost. t Kan vriezen 't Kan dooien De afdeling klimatologie van het K.N. M.I. deelt over de te verwachten water temperatuur het volgende mede: ,J2r valt weinig met zekerheid te zeggen. Wij beleven een tijd met zeer zeldzame meteorologische omstandigheden, waar van in vele opzichten de oorzaak nog niet bekend is. Het is echter wel dui delijk geworden, dat dit tijdperk nog voortduurt. - Het karakter van het winterweer vertoont onder de tegen woordige omstandigheden een grote mate van grilligheid, zodat naast zeer koude ook zeer warme winters mogelijk zijn. Er zijn enkele aanwijzingen, dat de komende winter nog koud zal zijn, waar mede men dus rekening zou kunnen houden." ut »mkeiijk, eet BLUE M/VP Repatriërings-strubbelingen België—Rusland Radio-Moskou heeft beweerd dat de Belgische autoriteiten pogingen doen om de repatriëring van Sovjet-burgers te ver hinderen. Bij de inscheping van een groep Sovjet-burgers op 3 November zouden 20 politie-mannen de vertrekkenden aan on dervraging onderworpen hebben en ge tracht hebben hen er van af te brengen naar hun land terug te keren. Tien der repatrianten zouden pas na stappen door Sovjet-vertegenwoordigers uit de gevan genis vrijgelaten zijn. Roemeense diplomaten dienen ontslag in De Roemeense gezant in Oslo, Vallima- rescu, en de gezantschapsraad Cugler heb ben de Roemeense regering hun ontslag aangeboden. Vallimarescu verklaarde in een inter view aan de pers, dat de politieke ontwik keling in zijn vaderland niet overeenstemt met zijn beginselen. Vallimarescu zal voor lopig in Noorwegen blijven. Geheimzinnige explosie in hydrogeenfabriek Door een nog niet opgehelderde explo sie werd gisteren in Gumpoldskirchen, verscheidene mijlen ten Zuiden van We nen in de Sovjet-zóne een hydrogeen fabriek vernield. Ooggetuigen beschreven de explosie als een bombardement door Amerikaanse forten. Verscheidene gebouwen in de omgeving van de fabriek werden zwaar beschadigd. De schade kon nog niet geschat worden, doch zou belangrijk zijn. Over het aantal doden en gewonden is eveneens nog niets bekend. (U. P.) Tolunie-conferentie gesloten De slotbijeenkomst van de 22 landen, die te Brussel confereren over de voorberei dingen voor een Europese tolunie, heeft Vrijdagmiddag plaats gehad. Er is een ge- détailleerde vragenlijst opgesteld, die aan de betrokken regeringen zal worden voor gelegd om informaties te verkrijgen voor een studiecommissie. Een tweede bijeen komst zal gehouden worden in Brussel in het midden van Januari 1948. Panda en de Meester-goochelaar 1. Panda was naar het kantoor van de krant, waar zijn advertentie in had ge staan, geweest en had tot zijn verbazing een stapeltje brieven gekregen. ..Eens kij ken wat er bij is!" mompelde hij. „Het wordt tijddat ik een betrekking kr\jg Mijn geld is op en vannacht heb ik niet eens een bed om te slapen!" Hij ging op een bank zitten en scheurde de enveloppen open. Er waren vijf brieven bij waarin hem een bet rekking als huis-knecht werd aangeboden en pas de zesde en laatste brief scheen andere mogelijkheden te bie den. „Geachte Panda stond er in). Naar aanleiding Uwer annonce verzoek ik U tussen tien en elf uur v.m., te mijnent te komen. De astraaltrillingen die ik middels Uw advertentie ontving doen mij hoop gevend aan. Ik zou U te werk kunnen stel len als leerling tovenaar, een vak met toe komst.' J. Pocus Sahib (meester tovenaar). Grand-Hotel-alhier." ,fiat lijkt me!" mom pelde Panda, De „onverzoenlijken" geven het echter nog niet op en binnenkort zal het ,waak- en daadcomité" met aan het hoofd kolonel Bergeron van het geheime leger uit de be zettingsperiode, een protestbetoging orga niseren. Intussen duren de geheimzinnige bom aanslagen op de bezittingen van in vrijheid gestelde politieke delinquenten voort Ook barmhartigheid in Frankrijk. Het Franse ministerie van Justitie is eveneens bezig met een systematische her ziening van de vonnissen, welke zijn uitge sproken wegens collaboratie, teneinde op gelegde gevangenisstraffen te doen verla gen en eventueel doodvonnissen te ver zachten. Volgens een hoge ambtenaar van het ministerie zijn van de herziene vonnis sen in de meeste gevallen de gevangenis straffen tot de helft teruggebracht. Van de 5386 doodvonnissen, sedert de bevrijding wegens collaboratie uitgesproken, zijn er slechts 634 ten uitvoer gebracht. De meeste andere doodvonnissen zijn veranderd in levenslange dwangarbeid. In het afgelo pen jaar zijn aldus ongeveer zesduizend vonnissen per maand herzien en men ver wacht, dat nog verschillende maanden al dus zal worden voortgewerkt. Duitse politici in de Sovjet-zone gearresteerd Naar de Duitse persdienst in de Britse zóne meldt, hebben de Sovjet-Rusissche autoriteiten weken geleden gedurende een grote nachtelijke razzia te Goerlitz bij de Poolse grens leidende politici van de libe raal-democratische partij, de christelijk- democratische unie en de onder Sovjet- Russische bescherming staande socialisti sche eenheidspartij gearresteerd. De woningen van de gearresteerden, die „politieke inlichtingen aan de Westelijke zónes hebben verstrekt", werden grondig doorzocht en verzegeld. Boze Chinezen koelen hun woede op Nederlandse kapitein Veertig met geweren gewapende Chi nezen hebben een bezoek gebracht aan het Nederlandse schip „Tjitjolenka", dat in de haven van Amoy lag. Zij waren slecht te spreken over het feit, dat een hoeveel heid goederen, bestemd voor de Chinezen, door de Engelse douane te Hongkong in beslag was genomen. De Chinezen dreig den de kapitein van de „Tjitjolenka" neer te schieten en deze kon zijn leven slechts redden door betaling van 7000 Honkong- dollars voor de in beslag genomen goede ren. Voortaan zal het schip de dienst Singa poreAmoy onderhouden zonder Hong kong aan te doen, teneinde op die wijze de contröle door de Engelse douane, en de gevolgen daarvan voor het humeur van de Chinezen, te vermijden. Mot or-ster tocht naar liet midden-Damplantsoen Ter ondersteuning van het werk der stichting Nationale Oorlogsmonumenten zullen Zondag enige duizenden Nederland se en een aantal buitenlandse motorrijders zich verzamëlen rond het Amsterdamse Damplantsoen. dat symbolisch aan het Nederlandse volk wordt verkocht. Alleen al voor de stertocht werd inge schreven door 3600 motorrijders. Van de deelnemers wordt een sportieve prestatie verlangd, welke er op neerkomt, dat een aantal plaatsen, waar eerlang oorlogs monumenten zullen verrijzen, binnen be paalde tijden moeten worden bezocht. Bij het door de deelnemers betaalde in schrijfgeld is de aankoop van 1 vierkante centimeter van het midden-Damterrein inbegrepen. De vraag naar aankoop-certificaten is, ook bij de plaatselijke comités, buitenge woon groot. Daar de actie tot 31 Januari 1948 zal duren, kan iedereen er van ver zekerd zijn. dat hij zich een certificaat kan verschaffen. Voetbal Beperkt programma in de eerste klassen Vanmiddag komen het Rotterdams elftal en ..De Rest van Nederland'/ op het terrein van Sparta tegenover elkaar in de strijd om de gou den Onafhankelijkheidsbeker. Daardoor is voor de eerste klas een beperkt programma samenge steld. Van de clubs uit Kennemerland speelt alleen Haarlem, dat bezoek krijgt van HBS Wil len de roodbroeken in de running blijven, dan dienen zij te winnen. In de tweede klas speelt Kennemers uit te£en Sehevenlngen. De ploegen bezetten de op één na laatste en de laatste plaats. De ontmoeting is dus van groot belang. Schoten speelt ln het Noorder Sportpark. Het programma van de derde klassers bevat de ontmoteing Schoten—Bloemendaal op het ter rein van EDO in het Noorder Sportpark. De thuisclub bezet de derde plaats doch kan'bijna gelijk komen met het leidende WMS, als twee maal achtereen gewonnen wortd. In het Heemsteedse Sportpark gaat de strijd om de leiding in de derde kla- a van district II tussen HBC en TYBB. De Haarlemse ploeg heeft een achterstand van twee punten, die zij kan inhalen Op het terrein aan de Schalkwljkerweg komen Ripperda en HFC tegenover elkaar. Ook daar zal spanning heersen. Waterpolo W aterpoloprogramma Het programma van de waterpolowedstrljden in de week van 16 tot en met 22 November luidt als volgt: Competitie Kring Haarlem. Zondag 16 Novem ber. Afd. 2: HFC 2—DWR 2; afd. 3: DWT 2— HPC 3; DWR 3—HVGB 3; afd. 4: Haarlem 3— DWT 3. Rococent-beker-competitie: DWT-HDZ. Maandag 17 Nov. Dames: DWT 1—Haarlem 1. Dinsdag 18 Nov. Afd. 3: PSVH 1—HVGB 3. Donderdag 20 Nov. Dames: HPC 1—HVGB 1. Zaterdag 22 Nov. Adspiranten: DWT—Haarlem, Korfbal Eerste revanche-wedstrijden Aurora gaat naar ZKV, dat met revanchegevoe- lens bezield ts. Immers In Haarlem verloren de Zaandammers met 63; wij verwachten dat „Aurora" dit thans niet zal bereiken. Watervliet, dat het dit seizoen buitengewoon doet, gaat naar Landlust, dat ook reeds in Velsen met 5—3 verloor Wanneer de Hoogovenmensen enthousiast spelen, kunnen zij wellicht één of twee punten medenemen. Oosterkwartier en Sport vereent zijn vrij. Oosterkwartler 2 ontvangt thuis Archipel 2 en daar de Haarlemmers a.s. Zondag volledig kun nen verschijnen, zal ongetwijfeld Archipel het onderspit delven Tenslotte gaat Sport Vereent 2 naar Swift 3. Onderschatten W. Vink c.s. de Amsterdammers niet, dan gaan de punten naar Santpoort, Lieve Sinterklaas lk zit op rrujn stille kamer hoo?, bovai de stille stad. De gordijnen zijn nog open. En de vensters zijn helder als de hemel boven de stad. Ik zie wel bomen. De maan is er niet. Maar spoedig zal de maan er zijn. En spoedig zal het heerlijk avondje komen. Daar verheug ik mij op, lieve Sin- terklaas. Want misschien heb ik een koek ver diend. Sinterklaas, zie van het hoge dak aan de overzij door mijn lichte venster naar deze, uw dienaar. Hij heeft niet één zwarte sigaret ge kocht. Hij heeft geen enkel zwart ei gegeten, En geen textielbonnen voor vijftig cent, Hij heeft niet achteloos de steekpen- ningen in zijn broekzak laten rinkelen, want hij begeerde niets. Geen toewijzing voor een auto. Geen toewijzing voor een fiets. Geen woning. En geen deviezen. Geen reisje naar Zwitserland. Geen dertien mud kolen. En geen slagroom in zijn koffie, di» niet helemaal zuiver was. Laat uw ros stilstaan op de dakrani aan de overzij. Sinterklaas, kijk in de licht heid van mijn kamer en in de onsehulj van mijn hart en zie mijn schoenen b{ de schoorsteen staan, schoenen op de lette G, Sinterklaas, wit en niet op een voor z« gulden gekochte bon. Zij zijn leeg, dij schoenen, Sinterklaas. Twee lege, ver- langende schoenen. Vindt ge niet dat aj in aanmerking komen voor .-een suikerei hart, zo rose als de schoonste en de blijdst» der hemelen? Want deze uw dienaar, Sinterklaas, heeft niets begeerd. Geen carrière. Geen rijkdom. Geen eer. Hij heeft niet minister willen worden. Niet van Overzeese Gebiedsdelen. Niet van Wederopbouw. Niet van Binnenlandse Zaken. Hij heeft geen burgemeester willen worden. Niet van Arnhem. Niet van Haarlem. Niet van Breda. Hij heeft geen gezant willen worden fi Moskou. En geen lid van welk driemanschap da: ook. Geen secretaris-generaal. Geen lid van het parlement. En zelfs niet van welk bestuur, van well comité, van welke delegatie ook en va: wat voor commissie ge maar bedenket kunt. Hij heeft geen begeerte gehad naar welk! post en naar welke ere ook, die openviel en beschikbaar kwam. En daarom, lieve Sinterklaas, heeft hl) niemand zwartgemaakt en niemand weg gedrongen, de eigen grootheid niet bezongen noch ook doen bezingen, niemand schadf berokkend in niemands ambitie en nooil ziin been uitgestoken, opdat een mede- dineer daarover struikelen zou. Hij is de staatsruif voorbijgewandeld en heeft zijn onsje vlees, zijn pinte melk zijn sigaretje op de eigen bonnetjes ge haald. Hij heeft zelfs niet de begeerte gevoelj naar reis-declaraties of representatie kosten. Hij heeft gemopperd noch geklaagd, ge kankerd noch schande gesproken v welke schande dan ook, Sinterklaas. En nu zit ik op mijn stille kamer hoog boven de stille stad. En zie de winters bomen. Maar de maan nog niet. Doch spoedig zal de maan er zijn. En spoedig zal het heerlijk avondjl komen. Zie de lichtheid van mijn kamer. De onschuld van mijn hart. En de leegheid mijner schoenen, Sintel* klaas. Misschien heb ik een koek verdiend. En heel misschien een suikerenhart. Sinterklaas? ELIAS. HUKHARDT I bij Kou.Griep.Pijn Cholera. Naar Donderdagavond officieel te Cairt werd bekend gemaakt, zijn er in de laat!» 24 uur 82 personen aan cholera gestorven werden 125 nieuwe gevallen gemeld. Lange reis. Zestien Estlanders, onder wie vrouw met baby, die 11 Juni met een jacht van 20 ton. voorzien van een klein zeil e 24 p.k. motor, zonder in het bezit te zij) zeekaarten, uit Estland vertrokken „om aan Sovjet-Russische wraak in hun land te ontkomen", zijn na een gevaarvolle rell te Luederitz ln Zuid West-Afrika aange komen. Record. Edwin Greenlade, een mijnwerker Zuid-Wales, heeft in een week 120 ton kolö gedolven. Hij verbeterde het laatste record met 40 ton. Minister van voorlichting. Het Praagse tribunal! heeft om opheffing van de parlementair onschendbaarheid van de communistisch! Tsjechoslowaakse mloister van voorlichting Kopecky, verzocht. Minister Kopecky is o} aanklacht van zijn naamgenoot ingenieu.' Kopecky schuldig bevonden aan laster in rede welke hij heeft gehouden over goede en de slechte Kopecky". Arrestatie In Bangkok wordt gemeld, dat Poenl Sri Tsjand, voorzitter van het ontbonde Siamese huis van afgevaardigden gisteren h gearresteerd. Hij presideerde een vergaderinl van het huls van afgevaardigden, bijgewoond door 19 vertegenwoordigers van partijen, dk de vorige regering steunen. De vergaderinl werd verdaagd, nadat Poeng Sri Tsjand hid verklaard, dat er geen voldoende aantal lede» was. Hij werd na de vergadering gearresteerd, Nederlanders. Op 14 October werd de bejaard! abt Gustave Vrind ts. pastoor van de kerï Notre Dame de Neige te Borgerhout, op gru welijke wijze door onbekenden vermoord en van een bedrag van fr. 10,0000 beroofd. I» verband met deze moord heeft de gendar merie van Luik thans twee personen aange houden, Het zijn de Nederlanders WllhelmUI de Vos. oud 21 jaar, uit Utrecht en Marlnui Aarden, oud 19 jaar, uit Den Haag. Hun kamp. Het eerste nummer van het officiïli blad van de Comlnform is gisteren in Bel grado verschenen in het Frans, Russisch Engels, onder het devies: „voor een duurzi- me vrede, voor een volksdemocratie" voorpagina bevat de leuze: „arbeiders der wereld verenigt u". In het hoofdartikel wordt gezegd, dat het blad zal trachten alle pogin gen aan te wenden om de communistisch» partij nauw verbonden ln een kamp bUeeJ te brengeen voor hun strijd tegen het anti democratische en Imperialistische kamp. Bijkantoor. Naar Aneta uit betrouwbare brofl heeft vernomen is de wereldbank voornemen! in de nabije toekomst een Europees kantoof te openen in Amsterdam, Nadere gegevecl zijn op het ogenblik niet beschikbaar.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2