Zandvoort geeft Butlin- kamp niet op St. Nicolaas rten Restaurant Trein verplettert militaire auto Radio Moors GELD BAGGER FIETS TOUW JAC. v/d NOORD Spaarne 60 CAFETARIA „FLUKS" Centrale Verwarming VAN OEFFEL- HAARLEM TAAN Groentjes «r RADIO'S.... ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 4 De gemeenteraad van Zandvoort heeft Vrijdagavond met 76 stemmen besloten pogingen te doen de beslissing van Gede puteerde Staten, waarbij goedkeuring ont houden werd een Butlin-kamp in het uit breidingsplan op te nemen, ongedaan te maken. De snelheidsbeperking op Herenweg-Wagenweg In bebouwde kommen 45 km De Herenweg is een voorrangsweg. In het algemeen gelden daarvoor dus geen snelheidsbeperkingen, alleen in de be bouwde kommen is het maximum 45 km. In Heemstede begint die beperking reeds bij de Manpadslaan en zij geldt dan in het gehele verdere deel van Heemstede tot de Haarlemse grens. Ook in Haarlem hier is het Wagenweg blijft dat voor schrift bestaan. Nu ontvingen wij een klacht dat auto bestuurders in de omgeving van de Man padslaan nog niet kunnen zien dat zij in een bebouwde kom zijn. Een bord wordt niet altijd opgemerkt. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verklaarde ons, dat die snelheids beperking soepel wordt toegepast. Er is zo zei hij naar ik mij herinner nog geen enkele bekeuring opgemaakt op het nog al landelijke deel van de Herenweg. Toch is ook daar natuurlijk voorzichtig heid geboden, omdat daar immers de Rijn straat en de uitgang Groenendaal op de Herenweg uitkomen. Als er evenwel auto bestuurders zijn die met 80 of 90 km snel heid de kruisingen van de Van Merlen- laan en de Kerklaan passeren, dan is het begrijpelijk dat de politie procesverbaal opmaakt. Natuurreservaat oneer Bloemendaal Voorbereiding van de aankoop der duinterreinen vordert Indertijd deelden wij mede, dat plannen bestonden onder Bloemendaal een natuur reservaat te maken. Thans kunnen wij daaraan toevoegen, dat de onderhandelin gen over de aankoop van deze gronden, die tot de bezittingen van de Erven Van der Vliet behoren, goede vorderingen maken, zodat binnen enige tijd een gun stige beslissing verwacht mag worden. liet gaat over het gehele complex duinen ten Noorden van de Zeeweg tot aan de ge meente Velsen. Het rijk interesseert zich sterk voor deze aankoop en ook steun van de pro vincie is verzekerd. „Haerlem" naar Leitien Vanmorgen heeft een gezelschap Haarlemmeis leden van de vereniging „Haerlem" een be zoek aan Leiden gebracht. Zl] waren de gasten vars d9 vereniging ..Oud Leider.Alvorens hun excursie door de stad ?e beginnen werd het ge zelschap op het stadhuis ontvangen door de burgemeester Jhr mr. F. A. van Kinschot, dlc een korte begroetingsrede uitspTak. De heer J. L Tadema voerde namens de Haarlemmers het woord. Na een koffiemaaltijd in het Gulden Vlies stond o.a. een bezoek aan de Pieterskerk en de Academie op het programma. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot hel afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen te: Haarlem (Vleeshal) T en U. Heemstede (Binnenweg 160) 912.30 uur Wo; J—4.30 uur restant W, X. Y en z. Vogelenzang (gemeenteschool) A tot en met M CITY TAX Nv.m Telefoon 16.12.2 Rozenstraat 49, - DAG EN NACHT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 Nov. 1947 ONDERTROUWD: J. W. Neder Helman en A. R Nagtegaal. GEHUWD- 14 Nov. N. S. Blesgraaf en J. Schouten. A. M. L. Entzinger en G. Witte. BEVALLEN van een zoon: 13 Nov.: C. A. W. Duisterhof—Terpoorten. W. T. Burdorf— Willems. 14 Nov.: P. H. d. HaanSwart. BEVALLEN van een dochter: 13 Nov.: L. M v Veer.—Roodenburg, J. SchaapLing- beek. J. v DorpKoelemeijer. 14 Nov.: M. M. VoulonStam. K. d. Vries—Meier. G- Ploch— Huijboom. A P. SchuitPekops de Haas, C- d. LeeuwBak. OVERLEDEN- 12 Nov.: H. F. Verkroos?. 51 J.. N. Kruisstraat M. Rijkboschv d. Valk. 87 i„ Ged. Oude Gracht. P Krom, 60 j.. Rus tenburgerlaan. C. Blom—Straver, 73 j.. Rijks straatweg. H. v. Leuven, 83 j., Ampzingstraat. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: A. T. G. Sehoonebeek en M. J. van der Asdonk; H. C. Heemskerk en L. Schreurs. GETROUWD: J. W. M. Pennekamp en J. T. Opstal; W. E. Thunnissen en M. H. van Sambeek, BEVALLEN: E. Wüstefeld—de Graaf, d.; E. Meyer—Westerhoven, z.\ L. M. V. Reukers— Kimman, z.; P. M Hilders—Lauwers, z. cadeaux kunt U beter nu kopen. U heeft ruimer overzicht, koopt rustigej- en kunt vlug ger uw keus bepalen. Voor kinderen van 16 jaar hebben wij een grote sortering. Van lüeeit Anegang 46 ook voor Speelgoed De oogst van de straat Aan het hoofdbureau van politie. Nassaupleln 3. zijn op alle werkdagen van half elf tot half een Inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende In de afgelopen week. als gevonden aangegeven voorwerpen: autoped, zilveren armband, brillen, broche, kinderboekjes, capuchon, ceintuurs, postduif, hoofddoek, dassen, étui met Inhoud, geld, handschoenen, honden, armbandhorloge, Inlegvel, regenjas, dameskousen, buskaart, ach terlicht van motor, lorgnet, mantel, zakmes, gou den medaillon, oorbel, loden pijp, portemonnaie met Inhoud, parapluie, tabakspijp, paspoort, damesrok, rozenkrans, dasspeld, herenschoen, slutéls, tassen met Inhoud, vulpenhouders, kln- dervest, achterwiel van rijwiel, knot wol, wan ten. rentezegels, zakken met meel, klnder- gchouclcrias, sigaretten. Toneel De zaak A. D. Een experiment met publiek debat Gisteravond heb ik in een statig grachten huis te Amsterdam, waar het weekblad Vrij Nederland wordt uitgegeven, een 6tuk natu ralistisch toneel mogen aanschouwen om nooit te vergeten. Herman Bouber en de zijnen voerden daar „De zaak A. D op, geschreven en geregisseerd door Hans Tiemeijer, zijnde een aanschouwelijke reportage van een zitting van een kinderrechter die een geval van mood, bedreven door een minderjarig meisje uit wraak tegen de samenleving, te behande len krijgt. Het op zichzelf vrij zwakke maar voortdurend boeiende stuk, vol rake typerin gen, draagt als ondertitel „een probleem van deze tijd" omdat op de voorgrond is geplaatst het schrijnende vraagstuk van de door oorlog en zwarte handel verwaarloosde en ontwrich te jeugd. De criticus schrijft zo vaak in een recensie dat een bepaalde rol „doorleefd" was Maar eerst gisteravond heb ik gezien hoe volkomen een actèur of actrice in het leven van de ge speelde figuur kan opgaan. De kinderrechter wordt voor een triest geval geplaatst: de vader werkte in Duitsland, de moeder werd uit haar eenzaamheid in de armen van een andere man gedreven, hun enig kind raakt door het slechte voorbeeld en teleurgesteld haar verwachtingen op het verkeerde pad. Emmy Arboüs speelde deze moeder met zo veel gevoel, dat haar ogen rood behuild waren. Na afloop, toen zij kwam danken voor de bloemenhulde, lachte zij door haar tranen heem En even echt was de emotie van Ans Koppen, het meisje, bij de herinnering aan de gefusilleerden in het Weteringplantsoen. Zij en Piet van der Meuien waren twee na tuurgetrouwe toonbeelden van de opstandige jeugd die uit machteloosheid en bij gebrek aan goede leiding verkeerde wegen kiest. De twee Boubers bewezen eens te meer wat voor machtig indrukwekkende spelers zij zijn. min der spectaculair, maar met elke vezel op het uit te beelden karakter ingesteld. In de pauze kreeg het publiek gelegenheid zijn mening te zeggen. Daarvan werd dank baar gebruik gemaakt. Aan het woord kwa- i onder anderen twee predikanten, een bekend publiciste van vrouwenlectuur en een wankelmoedige. Tenslotte beleefden de aan wezigen het zeer merkwaardige voorval dat de echte Amsterdamse kinderrechter z'n col lega op het geïmproviseerde toneel met „edel achtbare" aansprak. De schrijver spreekt in zijn inleiding de wens uit dat zijn experiment nieuwe dramati sche mogelijkheden zal openen. Ik kan dit verlangen niet delen. Het toneel moet over tuigen en kan dit ook met artistieke middelen en is er niet om spreekbeurten te vervangen. En toch: als Vrij Nederland „De zaak A D." niet naar Haarlem kan brengen, laat dan iemand anders het initiatief nemen! DAVID KONING ZONDAG 1(1 NOVEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Brouwerskapel. lng. Klokhuis- plein. Avondgebed. Ds. G. H. v d. Woord. Zondag. 10: Ds. I. P. van der Waai, den Haag 4: Liturgische Godsdienstoefening voor doof stommen en slechthorenden in de Consisto riekamer. 7: Bidstond, uitgaande van de C J. V. F en het N. J. V. in het kader van de We reldbond Gebedsweek. Sprekers: Ds P. J Mackaay. Ds H J. Drost, 's Gravenhage. Mevr. Bijl-Viets Nieuwe Kerk. 10: Ds E. Dijkhuis. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds, P. J Mackaay. 7: A. J van Rhijn. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhljn. 7: Ds. Dijkhuis Bakenesserkerk 9 30: Kinderkerk Kapel Bethesda Sarepta 9.30: Dhr. A. J Houwelingen Rijkhoek. Kinderkerk. 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Diaconessen- huls: 4.15: Ds S. H J. Voors, Ver. tan Vrijzin nig Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heldinga Egllse Wallonne, Begijnhof 30. Dl- manche 16 Novembre a 10 h. 15: Service pré- sidé par mr. Ie pasteur M Jospin. Church of England. Sunday, Nov. 16th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel. Elven- song. Rev. C. E Elton. Stads-Evangeilsatie, Lange Herenstraat 6, 10: Ds. Jac Bulten. Hrl. 7.30: J. F. Snoeks. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15, 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer. Noordwljk a. Zee. 8: „Beverwijk-avond", Dhr. H. F Huson. Oostzaan. met medew. v. h. Chr. Zangkoor .De Lofstem" uit Beverwijk, orgel- en viool muziek. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15, Donderdag 8: Dhr, J. A. Bruyn, Was senaar, Vrye Evangel. Gemeente, Bakenesser- gracht 65. 10 en 5: Ds J: I. v, Wijck, van Gouda. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark IA 10.30: Ds. A R. de Jong. Evang. Luth. Gemeen te. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Reinonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. F. v. Leeuwen Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. W. Siert-sema 5: Ds. P. de Ruig. Wllhelmlnakerk 10: Ds. A. M. Boeylnga. 5: Ds J. A van Arkel Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L Hoorweg Jr 5: Ds J. W. Slertsema. Lyceumkerk 9: Ds J A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr Geref. Kerk. (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds A. Bos Ond-Geref. Gemeente. Parklaan 21 Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. van den Haag Baptist»» Gemeente. Parklaan 34. 10 en 5: Ds J V Weenlnk 8: Jeugdsamenkomst (geb Salem Ned. Clir. Gemeenschapsbond. Ged Oude Gracht 47. Sprs. H. v d Brink, te Bloemen daal en J. Dammuller, te Alkmaar Leger des Hells, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majoor A C. Schram. Vergadering van Gelovigen. Jans straat 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken) Pinkstergemeente, Nieuwe Krulsstr. 14. 10 en Samenkomst. Gemeente Gods, Fr. Hals straat 4 10: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22 10 en 5: Samen komst. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen. Ged Oude Gracht 47 10.30 en 6: Vergadering. Christian Science. 10; Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhelminastr 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendlngs- gemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienst oefening. Universele Eredienst (Soefi-bewe- ging), Ged. Oude Gracht 47 10.30: Dienst Ned. Ver, van Spiritisten „Hnrmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Servaats Smlts-Pele- tler. Het Rozekruisers Genootschap. Bakenes- sergracht 11-13. 7.15: Tempeldienst, Mevr, H Stok-Huyser. De Christengemeenschap, Jansstr. 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen, 10 30: Mensen- wUdlngsdlenst. 11.30: Doop. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julla- nakerk. 10: Prof. Dr. G. C van Nlftrlk, van Amsterdam. 7: Ds. G. Koch, Zaterdag 7.30: Avondgebed, Immanuëlkerk 10: Ds G. Koch Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. van de Woord. 5: Dezelfde. Ned. Prot. Bond. Ber kenstraat 10, 7: Ds. P v. d. Veer. te A'dam. Ver. Doopsgez. Gemeente. Noorder Kapel Mi- nahassastr. 10.30: Ds. Daalder. Noorder Kapel Mlnahassastraat. 7.30: Dhr. L J. Pasman. Medewerking zang Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. 9 en 10 30: Ds. P, de Ruig 5: Ds A. M. Boeylnga. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat en 5: Ds. J C. Marls. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk Kerk Wil- helminaplein 10: Ds v. Nleuwenhuijzen 7: Ds. Bartlema Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds Barger. Jeugddienst 7: Ds Henkels Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. H. A. Enklaar. Voorg N. P B-, Laren Geref. Kerk. Koedlefslaan. 10: Ds. A, Verschoor, van Santpoort. Dankstond voor het gewas. 5: Dr. P J. Richel Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. Dankstond voor het ge was. 5. Ds. A. Verschoor. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141. 8 15 en 3: Ds. J Keizer. Doopsgezinde Kring, geb v d Volksbond aan de Heemst. Dreef 10 30: Ds. C, P. Hoekema D G Pred. alhier AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. J Drost, Voorber. H Avondmaal. Rellg. Kring. 10.30: Ds A. van Blemen, Dir. Woodbrookers ln Holland, Bentveld. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds van Glnkel, van Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Potgleterweg 4. 10.30: Ds. J. M. Leen- dertz. Dg. Haarlem Vrije Katholieke Kerk. 10.30: Gezongen Heilige Mis. Soefi Beweging Centrum. Popellaan 1. 4: Dienst OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 eu 5: Ds. Joh_ C. Brussaard, van Oegstgeeat. CURIOSA Zo'n klein ding, met een intieme sfeer. Niet hier, maar elders in Holland. Makke lijke stoelen, rose kleedjes op tafeltjes en zacht licht uitstralende lampjes, met kleu rige kleine kappen. Ook veel spreuken aan de wand. Het restaurant is knus, maar niet thuis. Dat kan het niet helpen. Het doet zijn best en serveert volgens de spreuken (in Gothische letters) hetgeen de tong streelt en de maag vult. Ook meent het het goed met ons zowel als met zichzelf. De habitués zijn natuurlijk vrijgezellen. Ge ziet het hen aan. Habitus of laat ik zeggen: gewoonte is hen van het gelaat te lezen. Zij kennen de borrel door en door. En de kwaliteit van het biertje. Ook het menu. Alle obers hebben zij sinds jaren dóór, ofschoon minder dan de obers hen. Maar één hunner heeft er genoeg van. Ik zie het hem denken. Hij zit alleen temid den van vier armstoelen, een tafeltje met een lampje en een bloem in een vaasje en speelt met de gedachte, dat hij tenslotte toch wel eens kon trouwen. Bijvoorbeeld met dat meisje ginds. Het zit ook zo alleen temidden van leunstoelen en rose snufjes en is niet zo piepjong meer. Maar toch heel aardig en een beetje verlegen: met donkere ogen, kuiltjes in de wangen en een nogal gedurfde kleine hoed. Die vrijgezel heeft al honderdmaal naar haar gekeken, op de manier die hij betitelt als steelsgewijs. Alle vrouwen hebben het dus opgemerkt. Maar voor het meisje is hij lucht gebleven. Zij heeft er niets van gezien. Dat denkt hij tenminste. Een strenge oude dame, aan wezig met echtgenoot, neemt hem met af keuring op. Hij is kennelijk haar idéé van een bonvivant. Maar hij leeft niet zo vro lijk; hij verveelt zich alleen maar en wou dat dat zwarte meisje hem eens éénmaal zag. Helaas wil zij niet. Nog niet. Zij onder gaat welvoldaan het kruisvuur van steels- gewijze blikken aller vrijgezellen en blijft bedeesd. De strenge oude dame beschouwt haar met achterdocht. Twee vriendinnen komen nu binnen. Zij zijn niet zozeer bekoorlijk. Zij werpen een verachtelijke blik op het zwarte meisje en kijken vrijmoedig rond. Niemand let op haar. Zij komen blijkbaar dagelijks en stevenen op haar vaste tafeltje af. Iedere éénling en ieder tweetal zoekt een tafeltje voor zich alleen en beschouwt daarna de anderen. Het zou geen stijl zijn bij iemand tè gaan zitten, zolang er nog een tafeltje vrij was. Hij of zij mocht eens iets denken, als zij of hij zoiets deed. En die obers! Zij zijn wel keurig en hoffelijk, maar het schij nen volgens de krant mensenkenners te zijn. Je moet er dus mee oppassen. Er verschijnen twee achteloze jongens, zich vrolijk onderscheidend door kleurige truien en achterovergekamde zwarte ha- „Dis done".... begint er één haastig, in het voorbijgaan. Fransen! Hoe komen die hier? Zij glimlachen royaalwe'g tegen het zwarte meisje, dat hartelijk terug lacht. Alle vrijgezellen schrikken ervan, vooral de man die zichtbaar denkt, dat dit eenzame leven hem verveelt. Maar hoe maak je er ooit een eind aan, als zwarte meisjes alleen naar Fransen kijken willen? Een van de andere bezoeksters converseert nu vertrouwelijk met een ober, die beleefd glimlacht en tussen twee glimlachen vaag over haar heen staart. Maar dan wenkt iemand hem. En een ander. En nog een. Het borreluur is plotse ling voorbij. Er wordt eten besteld. Alles leeft op. Binnen vijf minuten roept de ober dringend naar het buffet: „Die éénmaal snoekbaars filé, Vrn die marcheren?" De vrijgezel glimlacht bitter. Ik zie hem denken: „Beter dan ik." De benijdenswaar dige snoekbaars is inderdaad voor het zwarte meisje. Zij stapt naar een witgedekt tafeltje en keert hem weldoordacht de rug toe. H. R. Taxi i Bel 13 000 DAG EN NACHT De lieer G. H. Holt benoemd tot hoogleraar te Delft Tot buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hoge School te Delft, om onderwijs te geven in de architectuur, is benoemd de heer G. H. Holt te Over- veen. De nieuwe hoogleraar is op 16 Juni 1904 te Haarlem geboren en studeerde architec tuur aan de toenmalige school voor Bouw kunst, versierende kunsten en kunstambach ten te Haarlem. Daarna was de heer Holt werkzaam op verschillende architecten- bureaux, o.m. op het bureau Poshma aan grote utiliteitsgebouwen en op het bureau Staal onder meer aan het project voor „de Beurs" te Rotterdam- Na zich in 1930 zelfstandig gevestigd te hebben, bouwde hii complexen te Am sterdam, Haarlem, Bilthoven. Waalwijk en Rotterdam, kantoren en utiliteitsgebouwen te Amsterdam en Rotterdam, een gym- nastiek-lyceum te Haarlem en een open luchtzwembad in Stoop's Bad enzovoorts. Bij verschillende prijsvragen en meervou dige opdrachten werden successen behaald. Thans zijn o.m. onderhanden het natio naal monument te Arnhem-Oosterbeek, kantoor en flatgebouwen te Rotterdam, kerken te Overveen en Amsterdam, de be bouwing van de Zuid-Boulevard en het zwembad te Katwijk aan Zee, uitbreidings plannen voor de gemeente Hengelo, en zovoorts. In samenwerking met architect Komter is in voorbereiding het nationaal monument „De Erebegraafplaats" aan de Zeeweg. De heer Holt maakte studiereizen naar Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land en Engeland. Op onderwijs-gebied is hij sinds 1943 docent in het architectonisch ontwerpen aan de cursus voor voortgezet en hoger bouwkunst onderricht te Amsterdam. Met ir. Berghoef en een tweetal andere architecten vormde de heer Holt de stu diegroep betreffende de opleiding van ar chitecten. later opleidingsraad van de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.). Van de noodraad van de gemeente Bloe mendaal heeft de heer Holt deel uitgemaakt voor de Katholieke Volkspartij. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21. Telefoon 21375 (Adv.) X van Zijtveld overleden In de ouderdom van bijna 44 jaar is na een ernstige ziekte overleden de heer J. van Zijtveld, ere-lid van de voetbalclub EHS, uitkomende in de vierde klas van de KNVB. Zes en twintig jaar heeft hij in verscheidene functies zijn medewerking aan deze club verleend. „Gevaarlijke vrienden" (City). Inder daad kan men het stelletje boeven, dat de verdwaalde jongedame Joan Bennet tot gezelschap koos, gevaarlijke vrienden noe men maar de film maakt het niet dui delijk of met deze eretitel soms ook niet het tweetal „journalisten" moet worden aangeduid, dat de held van het verhaal een nog al naïeve en stuntelige held op het quasi-journalistieke pad leidt en daar bij weinig waardigheid aan de dag 'legt, waardoor de Amerikaanse journalistiek (bedoeld wordt sensatiejagerij en duim- zuigerij) in een kwaad daglicht komt. Overigens geeft de film een merkwaardig beeld van de activiteit en het prestige van de Amerikaanse gangsters, die op 't hoofd stuk „terreur" blijkDaar hun sporen ver diend hebben en tenslotte wordt men vergast op een dolle schietpartij met vuur werk- en echte wapenèn, vergiftigingen op grote schaal en traangasbommen. Zo dat men niet behoeft te vrezen, dat men een „tamme geschiedenis" te zien krijgt. „Vrolijke jongens" (L u x o r). Dat Laurel en Hardy vrolijke jongens zijn, valt moei lijk te ontkennen. Dat hebben zij in hun oneindig lijkende carrière wel bewezen. In deze film zijn ze extra vrolijk en daaruit ontstaan nóg' dwazer situaties dan men van hun films gewend is. Over het karak ter van dit geval is weinig nieuws te zeg gen. Men weet nu onderhand wel wat men aan hen heeft en wat er van hen te ver wachten is. Wanneer men er het fijne van wil weten, moet men de twee een bezoek brengen en zij zullen dan hun gasten bezig houden met een potpourri van alle „chao- tkrhp" crpannnn rlio 7Ü nn Vtnr, ronor+nipi „De Barbier van Sevilla" (Frans Hals). De opera van Rossini „De Barbier van Sevilla", welke 125 iaar geleden bij de eerste uitvoering uitgefloten werd, omdat de componist dezelfde gegevens verwerkt had als een ander, is daarna een werk ge worden, dat met groot succes ten gehore werd gebracht. Ook thans nog hoort men graag de prachtige muziek. Daarom zal er voor de film. welke in het Frans Hals draait grote belangstelling bestaan. Italiaanse zangers (essen) hebben hun medewerking verleend, die er voor gezorgd hebben, dat de zang op een hoog peil staat. De opera is op goede wijze verfilmd. Op het doek gaat het verloop sneller dan op het toneel. Mo gelijk dat er veel aandacht van de toe hoorder gevraagd wordt, maar zijn inspan ning wordt beloond. „De hemel kan wachten" (Rembrandt) Het Hiernamaals heeft de laatste tijd blijk baar een bijzondere aantrekkingskracht voor toneelschrijvers en filmregisseurs, en de „levensgeschiedenis" geniet weer een periode van belangstelling. Van het eerste geval kennen we voorbeelden als: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" en „Een zaak van leven en dood"; het tweede symntoom kwam tot uiting in producten als" „Cheers for miss Bishop" en „Lydia". Ernst Lubitsch heeft de beide elementen verenigd in zijn technicolor-creatie „Heaven can wait" (De hemel kan wachten), waarin we gecon fronteerd v/orden met een Peer Gynt- achtige Henry van Cleve van Don Ameche, die zelfs ondanks ziin verzoek in de hel niet terecht kan. Met een ironisch ge baar wordt hij door „zijne excellentie" „naar boven" verwezen, nadat we het in beeld gebrachte relaas van zijn leven heb ben aanschouwd. Niet zo heel goed en niet zo heel slecht vooral het zwakke geslacht is zijn zwak ke punt zal hij echter eerst wel in „het bijgebouw" moeten „antichambreren". Dit vocabularium geeft precies de sfeer weer waarin we terechtkomen: Zij, die met de ernstige zaken van leven en dood geen spot verdragen, zullen deze fantasie niet kun nen waarderen; liefhebbers van een bril- lante comedie kunnen welhaast aan de ge hele film de liefdesscène met de lachbui ging iets over de schreef hun hart op halen. Het Polygoon-nieuws munt als gewoon lijk uit door aardige opnamen en een vlotte tekst. „De Opschepper" (Spaarne) brengt een van de weinige vrouwelijke klucht figuren van het witte doek, Judy Canova, samen met Joe Brown, wiens reputatie geen nadere toelichting behoeft. Zij wor den in dit verhaal gedwongen samen op te treden als helden in een filmverhaal, zodat de film tussen de bedrijven door de gele genheid heeft een loopje te nemen met de film en met de verheerlijking der film sterren, die, volgens onze begrippen, in Amerika wanstaltige vormen heeft aange nomen. De werkzaamheden van het tweetal lei den, zoals te verwachten was, tot hoogst ingewikkelde situaties, waarin het feit, dat Joe niet kan paard rijden een belangrijk element is. Verkleedpartijen en valse voor wendsels doen ook hier opgeld, en aan het einde is er voor Joe Brown gelegenheid zichzelf te rehabiliteren bij een geënsce neerd ongeluk. Met zijn al te grote voort varendheid schept hij echter een werkelijk gevaar en dan. net op het nippertje, ver zamelt hij zo veel echte moed. dat hij toch nog een heuselijke held kan worden. In het voorprogramma een film, die meer serieuze gevaren behandelt en waarin de zingende cowboy Gene Autry de hoofd persoon is. „Niemandsland" is de titel van dit avonturenverhaal. Zigeuneradel" (Pal ace), oorspronke lijk „Wings of the morning" geheten, is een Engelse kleurenfilm, die vóór de oorlog is gemaakt. Zij vertelt een nogal romantisch verhaal van een Zigeunerinnetje, dat als jongen verkleed betrokken wordt bij paar denrennen en dat verschaft drie motieven. In de eerste plaats de spanning welk paard de race zal winnen, dan de onontkoombare ontmaskering van het meisje en de gevoels- perikelen die daar uit voort vloeien en ten derde het romantische waas dat om een Zigeunermeisje behoort te hangen en dat hier nog aangedikt wordt door een voorge schiedenis, waarin een vloek op haar ge slacht wordt gelegd. Toch is de film niet zwaar-op-de-hand geworden, maar gekruid met knapperige humor. Annabellars lieftalligheid komt tus sen deze verwikkelingen alleszins tot haar recht en van haar enigszins exotisch uiter lijk is alle profijt getrokken: Henry Fonda is haar tegenspeler; Harold Schuster regis seerde het geheel en putte zich uit in veel kleurrijke en massale tafrelen, waarbij de kwaliteit der kleuren niet tegenvalt. De slotscènes zijn vermengd met beelden van een echte Derby en paardenliefhebbers kunnen zich verdiepen in de vraag hoe slimme filmers er in slagen om twee ver schillende Daarden één ir de race en één in het verhaal uiteindelijk precies op elkaar te laten lijken. Wielrijder aangereden Gisteravond had op de hoek Leidsevaart Maxwellstraat een aanrijding plaats tus sen een personenauto en een wielrijder. De oorzaak was, dat de wielrijder die uit de Maxwellstraat komende linksaf de Leidse vaart op wilde gaan. aan de personenauto, welke in de richting stad reed, geen voor rang verleende. De wielrijder brak zijn linkerscheenbeen. Na door de O.D. te zijn verbonden, is hij per auto naar de Maria- stichting overgebracht. Het rijwiel werd geheel vernield. Maandagavond houdt de afdeling Haarlem var. de Nederlandse Christen Vrouwenbond een i vergadering ln restaurant Brinkmann, waarop mejuffrouw mr. G. H. J, van der Molen zal j spreken over „Schijnwerper over New York", I Een dode, licee genonden De electrische trein, die gistermiddag om 14,23 uur uit Haarlem in de richting Rot terdam vertrok, is op de onbewaakte over weg nabU \Ybestduin, even voorbij het sta tion Heemstede, in botsing gekomen met een militaire vrachtauto, waarin zich een adjudant, een sergeant-majoor en een sol daat van het depót Haarlem van de A.A.T. bevonden. De gevolgen waren verschrik kelijk. De auto werd geheel vernield en de 29-jarige sergeant-majoor Lous was op slag dood. De adjudant W. Verschage uit den Haag werd met onbetekenende verwondingen naar de Ripperda-kazerne, waar zijn on derdeel is gelegerd, vervoerd; de soldaat J. C. W. Bakker uit Amersfoort moest met een lichte hersenschudding en een hoofd wonde naar de Joannes de Deo-stichting worden overgebracht. Ook de trein werd beschadigd, wat ten gevolge had, dat het treinverkeer een aanzienlijke vertraging ondervond. Naar de commandant van het depot A.A.T. te Haarlem ons mededeelde, is dit het eerste dodelijk bngeval bij dit onder deel in anderhalf jaar. In die tijd werd niet minder dan 4 millioen km afgelegd. Van oude bekend Tel. 146(10 Officieel Phlllps-reparittenr Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv Prijsverlaging van textielgoederen Door een verlaging der fabrieksprijzen en een herziening der handelsmarges zul len vele textielgoederen over enkele maan den goedkoper worden. Deze te verwachten prijsverlaging bedraagt voor herenconfec- tie ongeveer 7 procent, overhemden 10 pro cent, dameskousen 7M> procent, damesja ponnen 13 a 15 procent, mantels 11 a 12 procent, wollen stoffen 10 procent en tapij ten 15 procent. GRIEKSE GUERILLASTRIJDERS TER DOOD VEROORDEELD. Het militaire gerechtshof te Lamia (Griekenland), heeft vijf guërillastrijders ter dood veroordeeld. Te Kavalla in Mace donië is een proces begonnen tegen 47 communisten. BINNENLAND Het ontwerp van de nieuwe kerkorde der Nederlands Hervormde Kerk zal Maandag n November door de commissie voor de kerkorde tijdens een besloten zitting in de Domkerk te Utrecht aan de Generale Synode worden aange boden. Ter gelegenheid van Kerstmis en de komen de jaarwisseling zal het mogelijk zijn van 2j December tot en met 3 Januari, met uitzonde- ring echter van 28 December, rechtstreekse radiotelefoongesprekken te voeren met Curasao tegen een sterk verlaagd tarief. HAARLEM EN OMGEVING Tot lult.-kolonel tit. Is bij Kon. Besluit be- noemd de majoor b d. C. Eldermans, voormalig Hoofd Indellngsraad Haarlem. Het departement Haarlem van de Neder landse MaatschapU voor Nijverheid en Handel belegt een bijeenkomst op Dinsdag 25 November in café Gebr. Brinkmann. waar door de heer Prof. Dr, Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau te 's Gravenhage. gesproken zal worden over het onderwerp: „Planning". Voor het candidaatsexamen rechtsgeleerd heid zijn aan de Leidse Universiteit geslaagd -ie heren A W. Korteweg en J. G. A. ten Bokkel, belden ie Haarlem. Prof. G. C. van Niftrik spreekt Dinsdag u November ln het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht over „De verhouding van Kerk en politiek". Ds. P. A. Tichelaar wordt Zondag 23 Novem ber door ds. Jellema uit Hoogland in de ochtend- dienst bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Santpoort. Des middags te drié uur zal de nieuwe leraar zijn intrede doen Op de afdeling gevonden voorwerpen van het Haarlemse hoofdbureau van politie zijn twee balen meel gedeponeerd, welke vermoedelijk van een vrachtauto zijn gevallen. Waarschijnlijk door het achteloos wegwer pen van een sigaret is Donderdagmiddag brand uitgebroken in de kazerne aan de Koudenhorn. Door een deel van de vloer open te breken heb ben militairen het vuurtje geblust. De brandweer behoefde niet op te treden. De verkeerspolitie van Haarlem heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een groentehan delaar uit Hillegom. die een vracht-aulo bestuurde, waarvan de remmen niet deugden. Ook was hij niet ln het bezit van een rijbewijs. De film Suriname Zending wordt Maandag avond 17 November ln de kerk der Broederge meente aan de Parklaan vertoond. Zr. Nelly de Borst en de heer W. J. Sythoff zullen daarbij spreken. Broedergemeentekoor en Chr. gemengd koor „Haarlem" verlenen medewerking onder leiding van Bets Nederkoom. BU Koninklijk Besluit is bevorderd tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau de heer M. C. Koning, te Aerdenhout, voorzitter van de Raad van Bestuur der N.V. Koninklijke Paket- vaart Maatschappij en commissaris der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland". In de Vrlldagavond gehouden vergadering van de Vereniging „Haerlem" is besloten een wijziging te brengen in de statuten en het huis houdelijk reglement, waarbij o.a. bepaald is, dgt de contributie verhoogd wordt. Lezin® over doel en wezen der Vrijmetselarij op Dinsdag 25 Nov. as. te 20 uur ln het gebouw der Lo ges. RlRperdastraat 13. Haar lem Alleen op vertoon van toegangsbewijs hetwelk vóór 22 November schriftelijk dient te worden aangevraagd bij het secretariaat Ripperdastr 13 te Haarlem tassen Fietstassen. Schooltassen. Padv, tassen netten. Teerkoppen. Bokkepoten. Poetskatoen handschoenen Wanten. Werkhandschoenen. Regenpijpen. voor ledereen. Klotnpsokken, Vlaggen. Schommels. HERFST IN HET LAND, US AAN DE KANT. NU weer erwtensoep en stamppotten met? Geld worst, biefstuk, gehakt, rolpens. Tevens ruime keuze in warme schotels, slaatjes, croquetten, belegde broodjes enz. enz. Voor 26 cent een kop koffie met een gebakje blijft nog steeds onze attractie. GROTE HOUTSTRAAT 21-25 HAARLEM Gonnetstraat 30 Tel. 13658; b. g. g. Tel. 17638 I. c. Complete Meubilering Barteljorisstr. 39-41 Tel. 10250 Opgericht 1833 Tel. 16084. HAARLEM FOTOTOESTELLEN en SMALFILMAPPAR. te koop gevr. Hazevoet, Ko ningstraat 48. Tel. 17308. Hrl. Voot i nuren van DAMES. EN HERENKLEDING TONEEL, en ST. NICOLAAS. COSTUUMS enz enz is het adres: Kraagjeshuis (led O Gracht 11.9 iriem Tel 20257 Lessen FOUTLOOS SCHRIJVEN, keurige stijl, nieuwe spelling. 4 maanden. Kosten i 15 In lichtingen en proefles gratis. Cursus Ned. Taal, Postbus 57, Amersfoort. Diversen VERLOKEN ln de omg Gr. Houtstr. een koralen beursje met zilveren beugel Inhou dend 3 briefjes van i 20. 4 f 1 en wat klein geld Tegen bel. ter. te bez. by N. v Ba kei Vosmaerstr 4. Tel 11516 Weggelopen JONGE BOXER naam Wanda Teg. g. bel. ter bez. C. Ham, Molukkenstr. lé Haarlem-N. Hoe vind ik een woning? WOMNGRFILCENTR. „NE DERLAND", Spoorstraat 11 (bij C. S.) Utrecht, tel 21758 Adressen direct tot uw be schikking Te koop gevraagd HAND- Of TRAPNAAIMA- CHIXE. Brieven G 4785. Te koop aangeboden HEREN WINTERJAS bruin m 52—54, Molljnstraai 46 ELECTR. TREIN compleet f 125 en garage en auto's t 50 's Av, van 7-8 uur Sterrebos- straat 53, H.-W GEBAKSTEL, wit met goud, Drie Heren laan 21 H'stede, Grote sortering KLEIN MEUBELEN VOETZAKKEN enz. Bijjxondere ST. NICOLA AS-AANBIEDING Ziet de uiterst lage prijzen van schildeiijen in onze étalage SCHILDERDEN- EN LDSTENHUIS MODERNE KUNST GIERSTRAAT 53, HAARLEM Weet ook U al!! dat „VELQ" Wasmachine Mij. SCHOTERWEG 34 Haarlem (N.) WEER GEOPEND IS OPENINGS AANBIEDING Compl moderne blank eiken slaapkamers vanaf f 377.- 2 pers. ledikanten f 83.- Teverts Ook alle soorten Wasmachines door onze reparatie als nieuw terug. FILMTOESTEL m films. Gr. cell, pop ruilen v n. d. badpak. Brieven G 4994. 1 pers OPKLAPBED m. pr ombouw en kapok matras sen Kamperstr. 70 Lange leren MOTORJAS (H.) Rozenprieelstr. 65 zw. Haarlem. Te koop. KACHELTJE. Perseusstraat 8 zw. LANGE ZWARTE BONT JAS (veulen) maat 42. Heda» Straat 16. 3/4 GERUITE JAS vooroor- logs, 1 paar zw. damcsmollèrea m 39. Hartenlustlaan 3. Bloe- mendaal. Gebruikte doch in g staat zynde DAMESKLEDING pl.m. m. 40. Jeugdig model. Bloem- veldlaan 3, Overveen, u

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6