Haarlems Dagblad Poiitieke onrust en geweld Italië en Zuid-Frankrijk in Vele doden Mackenzie King waszeergetroffen door de ontvangst in Nederland Hartewens van Amerikaanse schoolmeester werd vervuld Franse politie ontdekt wapens in een kamp van Russische repatriërenden Het plan-Marshall komt reeds ter tafel in de speciale Congres-zitting Weerbericht 62e Jaargang No. 18789 Bureaux. Grote Houtstr. 93 Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 17 November 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag b(j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Italiaanse communisten geven openlijk toe dat zij de regering ten val willen brengen Zowel in Italië als in Zuid-Frankrijk zijn de politieke gemoederen verhit en de relletjes die vorige week op verschillende plaatsen uitbraken, nemen langzamerhand het larakter aan van een doelbewuste ordeverstoring, die ernstige gevolgen kan hebber voor de binnenlandse omstandigheden der beide landen. Op de dag dat president Truman het Congres om speciale hulp voor Frankrijk en Italië vraagt heden doen de linkse elementen in deze landen een uiterste poging om de stabilisatie van de economie door Amerikaanse hulp, te verhinderen met een zo intensief mogelijke chaos, waarbij stakingen, aanslagen, plunderingen en demonstraties welkome mid delen zijn. De arbeiders van het transportwezen te Marseille hebben een loonsverhoging van 25 procent geëist. De havenarbeiders heb ben besloten de staking voort te zetten. Voor het geval de marine gebruikt wordt voor het lossen van schepen, hebben zij besloten de havenarbeiders van geheel Frankrijk tot staking op te roepen. Alle employés van het tram- en busver voer hebben eveneens besloten in staking te gaan. De depóts zijn door de stakers be zet. De Italiaanse communistische partij heeft toegegeven de drijfkracht achter het offensief van geweld te zijn. Zij blijft opwekken tot ..eenheid van strijd met het doel de regering ten val te brengen". Deze opwekking had de vorm van een heftige resolutie van de executieve dei- communistische partij, waarvan de toon diende om het geweld eerder aan te moe digen dan te temperen. In de resolutie wordt de regering er van beschuldigd het land tot slavernij te brengen en een vazal van de Verenigde Staten te maken, door dat zij,zich achter het plan-Marshall stelt. Zaterdag en in de afgelopen nacht heb ben politieke ongeregeldheden plaats ge had te Padova, Cartura, Ferrara en Peru gia. De politie werkte met traangas en ma chinegeweren en verscheidene personen werden gewond. Volgens te Rome binnengekomen be richten hebben in het gehele gebied rond om de stad Cerignola (Z.O. Italië) bloedige onregelmatigheden plaats gehad. De plaat selijke politie heeft de toestand niet meer in de hand en er zijn vele doden en ge wonden. Volgens het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de politie drin gend om versterkingen uit Bari verzocht, liet politiebureau te Cerignola, aldus het ministerie, is door demonstranten omsin geld en kan ondanks gebruikmaking van vuurwapenen en handgranaten niet wor den ontzet. Volgens officieuze berichten worden doden en gewonden opgehaald door auto's, die witte vlaggen voeren. De ongeregeldheden zijn Vrijdagavond reeds begonnen en hebben Zaterdag de ge hele dag voortgeduurd. Een grote menigte heeft de gebouwen van alle rechtse par tijen te Cerignola vernield, alsmede het hoofdkantoor van de christelijk-democra tische partij. De incidenten zijn overge slagen op omringende plaatsen als Foggia, Lucera en San Severo.' Alle telegrafische verbindingen met Cerignola zijn verbro ken en de verkeersweg van Foggia naar Lecce is door demonstranten afgesneden. Marseille in staking. Afdelingen soldaten en politietroepen zijn gedurende het weekeinde in Marseille overgegaan tot arrestatie van onruststo kers. Meer dan 100 personen werden aan een verhoor onderworpen, waarna 82 hun ner werden gearresteerd. Gevreesd wordt, dat de staking van havenarbeiders naar' alle Franse havens aan de Middellandse Zee zal overslaan. In de havens Sete, Vendres, Bastia en Ajaccio zijn de havenarbeiders reeds in staking en eisen een loonsverhoging van 33 procent, i zich voor het paleis verzameld had om de Rumoerige massale reactie op de Belgische zuivering 25.000 veteranen der beide wereldoor logen, ex-politieke gevangenen, krijgsge vangenen en vroegere ondergrondse strij ders uit het gehele land hielden Zondag ochtend in de Belgische hoofdstad een de monstratie tegen de „ongelooflijke en schandalige politiek van toegeeflijkheid, sedert de bevrijding door de opeenvolgen de regeringen, in het bijzonder de huidige, gevoerd jegens collaborateurs en samen zweerders". Op ordelijke wijze marcheerden de de monstranten door het centrum der stad. honderden vlaggen en spandoeken mede voerend, waarop om snelle berechting ge vraagd wordt van politieke, economische en militaire collaborateurs, die „de gevan genis uitgestroomd zijn". Op een spandoek stond: ..1500 ter dood veroordeeld, 151 ge- executeerd". Op een ander: „Het schan daal van de protectie der grote collabora teurs moet eindigen. Wij zullen maken dat hel eindigt". Na de mars door de stad werd halt ge- maakt voor het Paleis van Justitie waar I sprekers het een en ander vertelden over de toegeeflijkheid die door de huidige re gering jegens collaborateurs en verraders betoond en de protectie die hun gegeven wordt. (United Press). Weerzien der Prinsesjes op paleis Soestdijk Zaterdagmiddag heeft de Canadese mi nister-president Mackenzie King een offi cieel bezoek gebracht aan het Prinselijk Paar in het paleis, op de Dam te Amster dam. Een compagnie matrozen, onder com mando van luitenant ter zee eerste klasse A. N. baron de Vos van Steenwijk en de Marinierskapel stonden voor het paleis opgesteld. Om half één arriveerde de minister van Buitenlandse Zaken, C. W. L. baron van Boetzelaer van Oosterhout, tien minuten later reed de wagen van de minister-pre sident, dr. L. J. M. Beel, voor de hoofd ingang. Elke nieuwe gast werd met trom geroffel verwelkomd. Met luid gejuich van de inmiddels voort durend aangegroeide mensenmassa werd het Prinselijk Paar begroet, dat om kwart voor één voor het bordes reed. Langzaam schrijdend langs de opgestelde erewacht inspecteerde het Prinselijk Paar de com pagnie, terwijl het Wilhelmus gespeeld werd. De prinselijke standaard werd ge hesen en de Prinses-regentes betrad in ge zelschap van haar gemaal onder luide toe juichingen het paleis. Even later, voorafgegaan door gemotori seerde Amsterdamse politie, geflankeerd door acht huzaren van Boreel, reed de eerste minister van Canada met zijn ge volg voor. De Marinierskapel liet de plechtige klanken van het Canadese volkslied over de Dam schallen. Vriendelijk groetend overzag Mackenzie King de menigte, die Volgende UNO-vergadering wellicht in Europa De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag besloten de volgende zit ting in Europa te houden, mits de daaraan verbonden extra-kosten worden goedge keurd. Het voorstel werd aangenomen met 32 tegen 17 stemmen en 5 onthoudingen. De secretSris-generaal, Trygve Lie, en een commissie van negen zullen de plaats der bijeenkomst kiezen. Er is een vrij grote oppositie tegen Genève als vergader plaats. aangezien het moeilijk is Zwitserse francs te krijgen. Het merendeel geeft de voorkeur aan Parijs. Op deze bewogen vergadering betoogde de Britse afgevaardigde sir Hartley Shaw- cross, dat het houden van een zitting in Europa niet alleen extra kosten zou mee brengen, doch ook het werk van de ver schillende delegaties zou belemmeren. Naast Engeland behoorden tot de tegen stemmers: Australië, Brazilië, China, India, Nieuw-Zeeland, Turkije en Zuid-Afrika, Tot de landen, die zich van stemmen ont hielden behoorden Canada en Denemar ken. De Verenigde Staten stemden vóór. De extra kosten worden voor Genève op een millioen dollar geschat en voor elke andere plaats in Europa op anderhalf mil lioen. Later werd bekend gemaakt, dat de commissie voor de keuze van de plaats der volgende zitting zal bestaan uit Australië, Wit-Rusland, Ethiopië, India, Libanon, Nederland, Noorwegen, Panama en Uruguay. De Algemene Vergadering komt Maan dag weer bijeen. Twee compagnieën van de rijkspolitie, die te Marseille gestationneerd zijn, wer den ontbonden zonder pensioen. Hoewel er geen reden werd opgegeven, wordt deze maatregel in verband gebracht met het besluit der regering, op te treden tegen ambtenaren, die in hun plicht, het uit breken van gewelddadigheden te verhin deren, te kort schieten. Met het oog op de staking wordt over wogen het leger en de marine in te schake- vertegenwoordiger van het land, dat zo veel voor onze vrijheid heeft gedaan, te begroeten. Vervolgens inspecteerde de hoge bezoeker de wacht. Aan de lunch, welke Mackenzie King met het Prinselijk Paar gebruikte, zaten mede aan de minister-president, de mi nister van buitenlandse zaken, de Kamer heer van de Koningin voor de stad Am sterdam, jhr. F. J. E. van Lennep, wet houder B. C. Franke, de Canadese gezant Ier, bij het vervoer van levensmiddelen. Uit P. Dupuy en zijn echtgenote, de vertegen- Kopenhagen wordt gemeld, dat de Deense j woordïger van het Canadese ministerie van luchtvaartmaatschappij de dienst op Mar seille heeft gestaakt. Nederlands tankschip in brand geraakt en gezonken Bemanning door Duitse trawler gered Gistermorgen is brand uitgebroken aan boord van het Nederlandse tankschip „Hol land" dat zich op de Noordzee ter hoogte van de Deense kust bevond. De Duitse trawler „Heimig SÖhli" heeft assistentie verleend en de bemanning aan boord ge nomen. De „Holland" is enige tijd later gezon ken. Vele Polen vluchten Twee-derde wordt gearresteerd De derde Poolse boerenleider, die, bin nen een periode van veertien dagen, in ingeland is gearriveerd, Stefan Korbonski, heeft meegedeeld, dat „de meerderheid der Polen zich voorbereidt op een andere op lossing", indien een vreedzame oplossing van het Poolse probleem mocht falen. Korbonski gaf te kennen dat „het Poolse volk ook thans vertrouwen heeft in het Westen en hoopt, dat de Westelijke mo gendheden zullen bijdragen tot hetgeen zelfs nu als bevrijding wordt beschouwd". Hij voegde er aan toe, dat een ontzag lijk aantal Polen het land poogt te verla ten en dat twee van de drie gepakt wor den. Tussen 30.000 en 35.000 personen, aldus Korbonski, zijn gegrepen bij pogin gen om het land te verlaten. Franse minister van Onderwijs stelt zijn bezoek uit Het bezoek, dat de Franse minister van onderwijs de heer Naegelen op 16, 17, 18 en 19 November aan ons land zou brengen is wegens een dreigende staking van on derwijzers in Frankrijk uitgesteld. COURANTENPAPIER NIET IN PRIJS VERLAAGD. Onlangs is een bericht verschenen, dat de papierprijs verlaagd werd. Deze prijs verlaging geldt echter niet voor het ro- totiepapiar hsa «Lb dagbladen. buitenlandse zaken, J. W. Pickersgill, kapi tein J. E. Theunissen en enkele leden van de hofhouding. Naar Soestdijk. Luide toegejuicht door de mensenmassa, die het Damplein omzoomde stegen het Prinselijk Paar en de Canadese premier in de auto's die hen naar Soestdijk zouden brengen. Het bezoek aan Soestdijk duurde onge veer drie kwartier. De Prinses toonde de Canadese gast haar jongste dochter en poseerde tezamen met de Koningin, de Prins en de gasten voor de fotografen. Beatrix vertelde Mackenzie King in het Engels, dat ze zich hem nog herinnerde van haar verblijf in Canada. Om kwart voor vijf keerde Mackenzie King naar Den Haag terug. Afscheidsreceptie. In de vooravond hield de Canadese pre mier een afscheidsreceptie op het buiten goed „Groot Haesebroek", de woning van de Canadese ambassadeur. Vrijwel het ge hele corps diplomatique, onder wie de ambassadeurs van China, Frankrijk, Sov jet-Rusland en de Verenigde Staten, was aanwezig. Voorts kwamen minister-presi dent dr. L. J. M. Beel en vele leden van het kabinet afscheid nemen. Tot de ruim 120 gasten behoorden voorts leden van het Internationale Hof van Justitie, leden van het kabinet van de Koningin, de voorzit ters van de Eerste en de Tweede Kamer, de chef van de generale staf luitenant- generaal mr. H. J. Kruis, de bevelhebber van de zeestrijdkrachten luitenant-admi raal C. E. L. Helfrich en de commandant van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten generaal-majoor C. Giebel. Verder waren er hoogleraren van de Amsterdamse ge meentelijke universiteit, de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Nijmegen, Wassenaar, Groesbeek, Aals meer en Bergen op Zoom. alsmede afge vaardigden van de vereniging „Nederland- Canada" en de voorzitter van het Canada instituut te Rotterdam. Na het diner reisde Mackenzie King naar Hoek van Holland, vanwaar hij met de „Oranje-Nassau" naar Engeland zou over steken. In Hoek van Holland. Omstreeks tien uur zwenkte een stoet van vier auto's, begeleid door een motor afdeling van militairen de kade in Hoek van Holland op. De begeleidende militai ren vormden een erewacht, toen de grijze minister-president uit de auto stapte. Hij drukte alle leden van deze erewacht de Atoom duikboten aangekondigd Volgens een verklaring van admiraal Blandy opperbevelhebber van de Ameri kaanse vloot in de Atlantische Oceaan, .,Ik ken U nog wel uit Canada" zei prinses Beatrix, toen de Canadese premier Mackenzie King het Prinselijk Paar in paleis Soestdijk bezocht, waar ook de Koningin aanwezig was. hand. Vervolgens begaf hij zich aan boord om afscheid te nemen van degenen, die hem tot Hoek van Holland hadden ver gezeld. Onder hen bevonden zich Baron Sweerts de Landas Wyborgh, Kamerheer van de Koningin, als vertegenwoordiger van de Prinses-regentes. Bij het afscheid verklaarde Mackenzie King dat hij haast geen woorden kon vinden om de gevoelens, die dit bezoek aan Nederland in hem ge wekt hadden uit te drukken en hoe hij ge troffen was door de vele blijken van warme genegenheid hem betoond en de vele be wijzen van de hechte vriendschap tussen de beide landen. Hoewel de „Oranje-Nassau" tussen tien en half elf had moeten vertrekken, ge schiedde dit pas tegen twaalf uur, daar men met het vertrek had gewacht op een uit Duitsland komende trein met Engelse ver lofgangers, die vertraging had onder vonden. Furtwangier uitgefloten Een aantal slachtoffers uit concentratie kampen hebben de Duitse orkestleider Wil helm Furtwangler uitgejouwd en met do ellebogen geduwd, toen hij te .Wenen bij de concertzaal arriveerde om daar een uit voering te leiden. Hij slaagde er in, de zaal binnen te komen, maar enige van zijn vrienden werden afgeranseld. Toen Furtwangler het podium betrad, ging er zowel gejuich als gejouw op. Dr. Ma'tejka, die zes jaar te Dachau gevangen heeft gezeten, trachtte duidelijk te maken dat Furtwangler de gast der Oostenrijkse regering was en dat men hem gezuiverd had en vrijgesproken van sympathie voor de nazi's, maar toen het concert begon, nam het gejoel opnieuw een aanvang..De demonstranten werden door de politie ver wijderd, waarna de uitvoering voortging. Het woord is aan S irius Meer mensen zien het kleine in het grote dan het grote in het kleine. RUSSISCH GRAAN NAAR WEST- DUITSLAND. De vertegenwoordigers van Engeland en Amerika in de geallieerde bestuursraad voor Duitsland hebben, ongeacht de ko mende principiële oplossing, het Sovjet- Russische aanbod tot het leveren van graan, benzine, rubber en timmerhout als tegenprestatie tegen de toewijzing van 15% der herstelbetalingen uit de Westelijke zönes aan de Sovjet-Unie, aanvaard, al dus heeft generaal Lucius Clay verklaard. Dalton en Zuidzande vinden elkaar ken". Na de bevrijding is het Dalton geweest, dat het deerlijk gehavende plaatsje Zuid zande in Zeeuws-Vlaanderen met zijn 1000 inwoners heeft geadopteerd. Het was de heer Bowlby, die de talloze voedsel en kledingpakketten in Amerika bijeenbracht en voor transport naar Zuidzande zorg droeg. En in Zuidzande distribueerde het hoofd van de openbare lagere school, de heer Van de Reepe, deze kostbare goede ren onder de burgerij. Twee en een half jaar lang voerden de beide schoolmeesters een uitgebreide correspondentie en er ont stond een hechte vriendschap tussen hen beiden en tussen hun dochtertjes. Met Mutual Broadcasting System kende de heer Bowlby de eerste prijs voor zijn opstel toe: een 10-daagse reis naar Neder land en stemde er bovendien in toe, dat hii zijn beide dochtertjes zou medenemen, opdat zij met hun Nederlandse vriendin netjes zouden kunnen kennis maken. Zaterdag arriveerde de heer Bowlby met een K.L.M.-lijnvliegtuig uif New York op overwegen de Amerikaanse marine-apto- Schiphol. Een delegatie uit Zuidzande met burgemeester D. M. Vermet aan het hoofd „Indien van vandaag af de handen van alle kinderen der wereld in hechte vriend schap in elkaar zouden liggen, dan zou de toekomst van deze wereld zonder angst tegemoet kunnen worden gezien, alle atoombommen, ras-, kleur- of geloofsver schillen ten spijt", zo schreef korte tijd ge leden de Amerikaanse schoolmeester Char les L. Bowlby uit het 4500 inwoners tel lende plaatsje Dalton in Massaschusetts in een opstel, dat hij aan het Mutual Broad casting System toezond in antwoord op een uitgeschreven prijsvraag. Deze Amerikaan se radiomaatschappij had in haar „Heart's Desire Program" (hartewens-programma) de luisteraars gevraagd: „Waarom is het uw hartewens een reis naar Holland te maken?" „Mijn hartewens is", zo schreef de heer Bowlby verder in zijn opstel, „mijn twee dochtertjes. Joan en Roberta, naar Holland te laten gaan om als afgezanten van het kleine Amerikaanse stadje Dalton de doch tertjes van de heer Van de Reepe in het kleine Hollandse plaatsje Zuidzande. Cor- I ^Verenigde Statem hein heeft verzekerd nelia en Janneke, de hand te kunnen druk' hun vragen. Hartelijk schudden de twee schoolmeesters elkaar voor het eerst de hand. Dalton en Zuidzande hadden elkaar gevonden. De eerste dagen van hun verblijf in ons land zullen de heer Bowlby en zijn doch tertjes in Amsterdam, Den Haag en Hil versum verblijven en na een kort bezoek aan het Amerikaanse militaire kerkhof in Limburg wacht hun Donderdag een feeste lijke ontvangst in Zuidzande. Niet met lege handen. De heer Bowlby bleek bij het passeren van de douane op Schiphol een ongewoon gi'oot aantal-koffers en andere bagage te hebben meegebracht. Reeds maakten de ambtenaren de uiteraard ook ongewoon hoge rekening van te betalen invoerrech ten op, toen men bij navraag over de in houd der koffers tot de ontdekking kwam, dat de heer Bowlby een hoeveelheid relief- goederen had meegenomen voor Zuid zande. De K.L.M. betaalde voorlopig de ver schuldigde invoerrechten. Voorlopig, want de heer Bowlby vertelde, dat mr. Van Kleffens de Nederlandse ambassadeur in riteiten de bouw van met atoomenergie gedreven duikboten, die een jaar zouden kunnen varen zonder brandstof in te ne men met een snelheid van 30 knopen. Ad miraal Blandy, die de leiding had over de atoombomproeven bij Bikini, zeide dat een speciale afdeling van het scheepsbureau der marine „voortdurend werkt" aan de toepassing van atoomenergie op oorlogs schepen. Ongeveer 2.000 Franse bewakers met vier pantserauto's hebben het Sovjet- repatricringskamp te Beauregard bij Parijs omringd, waar twee kisten met wapenen in een bergruimte werden ontdekt. Deze wapenen, waaronder 50 revolvers, stenguns en geweren en een dozijn granaten, wer den ontdekt, toen op last van de Franse regering in het kamp gezocht werd naar drie Franse kinderen, die door hun Russi sche moeders zouden zijn „ontvoerd", al dus een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Het kamp genoot geen ex-territoriale rechten en de Franse politie was geheel vrij er binnen te komen. De Franse rege ring had echter toegestaan, dat de bewa king practisch door Russische onderdanen werd uitgeoefend. Sovjet-ambassade: „Alles was in orde". De Sovjet-Russische ambassade heeft er op gewezen, dat, ingevolge een in 1945 ge tekende overeenkomst, de wapenen van Sovjet-Russische of Duitse herkomst, die in het bezit zijn van Sovjet-Russische bur gers of door hen veroverd zijn op Duitsers in de loop van de oorlog, naar de Sovjet- Unie moeten worden overgebracht en be schouwd worden als eigendom van de Sovjet-Russische regering. In afwachting van verzending moeten de wapenen be waard worden op een plaats waarvoor de Sovjet-Russische commandant van het kamp verantwoordelijk is. Bovendien mag het Sovjet-Russisch personeel van het kamp volgens dezelfde overeenkomst ge wapend zijn ter handhaving van de orde. Bij de overval op het kamp heeft men, al dus de verklaring, niet meer dan 58 ver plaatste personen aangetroffen, wier repa triëring was vastgesteld op 11 November, doch vertraagd is. De Sovjet-ambassade heeft ontkend, dat de kinderen in het kamp verborgen wa ren. Volgens de ambassade waren de kin deren in afwachting van een scheidings uitspraak volgens de wet bij hun moeders gebleven, die door een scheiding zonder middel van bestaan waren geraakt en in het kamp haar toevlucht hadden gezocht. In officiële kringen in Frankrijk ver luidt, dat het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken de Sovjet-ambassade er van op de hoogte heeft gesteld, dat het kamp afgesloten zal worden, daar de pri vileges misbruikt waren. Men brengt de genomen maatregelen in verband met een strenger toezicht op Sovjet-invloed op Frankrijk. en natuurlijk de heer Van de Reepe met zijn echtgenote waren ter verwelkoming aanwezig. Ietwat beduusd, maar verre van verlegen, beantwoordden de twee dochter- tjse, 11 en 12 jaar oud, de journalisten op De heer Bowlby arriveert met zijn dochtertjes Roberta en Joan op Schiphol. Amerikaanse troepen spoedig uit Italië Generaal-majoor Jaynes, de commandant van de Amerikaanse troepen in het Middel landse Zeegebied, heeft te Livorno ver klaard. dat de Amerikanen Italië binnen 18 dagen geheel zullen ontruimen. President Truman heeft besloten gedu rende de speciale zitting van het Ameri kaanse Congres die heden begint, ook het plan-Marshali voor hulpverlening aan Europa op lange termijn in te dienen, en deze zitting niet, zoals aanvankelijk het plan was, te beperken tot bespreking van de tussentijdse hulpverlening aan Frank rijk, Oostenrijk en Italië, President Truman heeft besloten van daag het congres te verzoeken 597 mil lioen dollar ter beschikking te stellen voor Het voorstel van Truman zal gebaseerd zijn op het rapport van de commissie- Harriman. Deze schatte de kosten van het volledige plan gedurende vier jaar op 12 a 17 milliard dollar, waarvan in het eerste jaar (1948) te verstrekken een bedrag van 5.75 milliard dollar. Geen flessen, geen slaolie! Enige tijd geleden is reeds een dringende oproep gedaan ledige slaolieflessen snel bij tussentijdse hulpverlening. In een tweede de winkeliers in te leveren om de tweede boodschap tot het Congres, die een of verstrekking van olie, welke in December twee weken later zal worden uitgesproken, zal geschieden, niet te doen mislukken zal.de president het vierjarenplan voor het 'door een tekort aan flessen. Deze oproep herstel van Europa (het plan-Marshall) voorleggen. Ofschoon niet verwacht wqrdt, dat het Congres voor de in Januari a.s. beginnende gewone zitting het volledige herstelplan in behandeling zal nemen, zal het door de vervroegde voorlegging in staat zijn over de tussentijdse hulp te be- slissen aan de hand van het volledige plan. heeft niet ten volle de gewenste uitwerking gehad, zodat het gevaar bestaat, dat de olie niet tijdig in flessen getapt kon worden. Een onmiddellijke inlevering van alle nog in omloop zijnde ledige flessen kan er toe medewerken, dat de distributie van olie toch nog op tijd kan gebeuren. een telegram te zullen sturen naar onze minister van Financiën om er zorg voor te dragen dat deze reliefgoederen zonder invoerrechten Zuidzande zouden bereiken. Vijf millioen kinderen in Europa ondervoed Minstens 5 millioen kinderen in Europa lijden aan sterke ondervoeding, aldus heeft dr. Charles R. Joy, vice-voorzitter van de Amerikaanse vereniging voor het behoud van het kind, die zes maanden door Europa gereisd heeft, te New York verklaard. Volgens dr. Joy kan de vereniging in overweging nemen, langzamerhand het hulpprogramma voor kinderen in België in te trekken „wegens een golf van voor spoed" aldaar. In Nederland is het gebrek aan kleren nog groot, aldus dr. Joy. Nieuwe West-Ja va conferentie Het „Dagblad" te Batavia verneemt, dat de West-Java conferentie, waarheen elk regentschap zowel Indonesische als re presentanten van andere bevolkingsgroe pen zal zenden, in December zal worden gehouden. Aangezien op deze conferentie de alge mene richtlijnen voor de toekomstige sta tus van West-Java zullen worden bespro ken, is zij te vergelijken met hetgeen de conferentie van Denpasar voor Oost- Indonesië betekende. Verwacht wordt, dat de basis zal worden gelegd voor een z.g. „Daerah Istimewa". een zelfbesturend ge bied, welke staatkundige vorm door het grootste deel der bevolking van West-Java schijnt te worden geprefereerd, ofschoon er toch ook een belangrijke groep is, die aan een „Negara" (staat) de voorkeur geeft,, aldus „Dagblad". Nieuw slachtoffer Het parket van het volksgerecht te Boe dapest heeft officieel medegedeeld, dat het aan het gerecht gevraagd heeft aan de voorzitter van het parlement voor te stel len, een commissie van onderzoek te vor men inzake opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van de sociaal democratische afgevaardigde Peyer. Het parket heeft verder voorlopige aanhouding van Peyer verzocht op grond van nauwe verstandhouding met leden van een on langs ontdekte spionnage-organisatie. De winter ligt op de loer Steeds koudere lucht wordt nu uit het hoge Noorden over de Noordzee naar ons land gevoerd. Aangezien de temperatuur in de hogere luchtlagen aanzienlijk verder is gedaald, komen naast regen- en hagel buien thans ook sneeuwbuien voor. Bij de stroming over het nog warme Noordzeewater wordt de koude lucht enige graden verwarmd. Gedurende de nachte lijke uren evenwel kan de temperatuur bij tijdelijke opklaringen tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. In de omgeving van Noord-Schotland is in de koude luchtstroming een nieuwe luchtdrukstoring verschenen, welke de wind in ons land tijdelijk weer zal doen toenemen en voorlopig in de Noordwest hoek zal houden. Wij zullen dus nog niet onmiddellijk bevreesd behoeven te zijn voor het invallen van een flinke vorst. BUIIG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.MI. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Tijdelijk krachtige en langs de Wad- denkust nu en dan tot storm toene mende wind tussen West en Noord, Wisselend bewolkt met regen-, hagel - of sneeuwbuien. Koud. 18 November: Zon op 8.03 uur, onder 16.46 uur Maan op 13.32 uur, onder 20.58 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1