c J De Verenigde volken te Genève Prijzen van' textielgoederen zullen vrij belangrijk dalen Kerken doen een beroep op het Nederlandse volk „Economische blokkade noodzaakt Argentinië een deel van zijn graanoogst te verbranden'' Wereldnieuws MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 De voorbereiding der te Havana te houden Wereld conferentie voor Handel en Werkgelegenheid. Financiële moeilijkheden der Vluchtelingenorgani satie. De oprichting van de Wereldvoedselraad. Deskundigen bestuderen de economische weder opbouw van Europa. De Wereldorganisatie voor de Gezondheid aan de arbeid. Genève, 12 November 1947 Op zijn laatste persconferentie bij gele genheid van de goede afloop der ruim 100 onderhandelingen over een verlaging der invoerrechten en der preferentiële rechten verklaarde de leider der Amerikaanse de legatie Winthrop Brown, die een warm aanhanger der Verenigde Naties is, het zeer te betreuren, dat iedereen nauwkeurig op de hoogte wordt gehouden van alle te Lake Success heersende onenigheid, doch vrijwel niets verneemt over het interna tionale werk te Genève, dat toch ook een deel van de arbeid der Verenigde Volken uitmaakt en in de regel veel beter slaagt dan de politieke besprekingen te New York. Winthrop Brown had volkomen gelijk, toen hij zijn leedwezen erover uitsprak, dat aan het te Genève plaats vindende niet- poütieke werk der Verenigde Naties zo weinig bekendheid wordt gegeven. De vele besprekingen, die in deze zomer en in dit najaar te Genève gevoerd zijn, verdienen stellig de belangstelling van een brede kring. Buiten Genève heeft het op 10 April in het „Palais des Nations" alhier begonnen en op 30 October geëindigde werk van de commissie van voorbereiding voor de We reldconferentie voor Handel en Werkge legenheid nog het meest de aandacht ge trokken. De commissie, waarin de twintig belangrijkste handeldrijvende staten dei- wereld zitting hadden (alleen Sovjet- Rusland was helaas weggebleven), was einde Augustus erin geslaagd de tekst vast te stellen van het Handvest voor de Inter nationale Handelsorganisatie, die te Ha vana zal worden opgericht. In dit ontwerp- Handvest zijn de beginselen voor een uit gebreid internationaal handelsverkeer neer gelegd en is de oprichting voorzien van een internationaal orgaan Van toezicht op de naleving dier beginselen. Eén der hoofd beginselen is de verlaging van de invoer rechten door wederzijdse concessies. Een ander hoofdbeginsel is de afschaffing der contingenteringen, die met hoge invoer rechten de voornaamste hinderpalen voor de internationale handel zijn. Daar de meeste staten echter wegens deviezen- moeilijkheden de invoer moeten beperken, werd het voortduren der contingenteringen toegestaan, zolang dit voor de betalings balans noodzakelijk is. Het is duidelijk, dat hierdoor uiteraard ook de practische be tekenis der tariefverlagingen verkleind wordt. Desniettemin hebben de twintig in de commissie van voorbereiding vertegen woordigde staten reeds het goede voor beeld willen geven en elkander tariefver lagingen op grote schaal toegestaan of al thans elkander beloofd reeds lage tarieven niet te zullen verhogen. Goederen, die deze twintig staten in 1938 uit elkanders landen invoerden tot een waarde van 10 milliard dollar, vallen onder de overeenkomst, die hier op 30 October ondertekend werd. Zo als reeds gezegd, voorlopig zullen de con tingenteringen nog verhinderen, dat deze tarief verlagingen hun volle uitwerking hebben. Doch wanneer eenmaal de finan ciële toestand beter wordt en eerstgenoem de handelsbelemmering overeenkomstig het Handvest zal moeten verdwijnen, zal de wereld de vruchten ervan plukken, dat de onderhandelingen van Genève hoge tol muren aanzienlijk verlaagd hebben. Verplaatste personen De financiële moeilijkheden der staten, die een onmiddellijke afschaffing der con tingenteringen nog beletten, staan helaas ook de verwezenlijking van een groots plan van de Amerikaanse directeur der Vluch telingenorganisatie William H. Tuck in de weg, om door emigratie van een paar hon derdduizend „verplaatste personen" en an dere vluchtelingen naar overzeese staten de oplossing van het vluchtelingenvraag stuk aanzienlijk te bespoedigen. Met dit doel voor ogen had Tuck een ontwerp begroting ten bedrage van 129 millioen dollar ingediend. Voor dit bedrag zouden de ruim 650.000 vluchtelingen, die geheel van de organisatie der Verenigde Naties afhankelijk zijn, een onderdak verkrijgen en gevoed en gekleed kunnen worden, ter wijl voorts enige duizenden naar hun oude vaderland gerepatrieerd zouden kunnen worden en een paar honderdduizend een nieuw leven over zee zouden kunnen be ginnen. Alle administratiekosten waren natuurlijk ook in dit bedrag inbegrepen. De Vluchtelingenorganisatie der Ver enigde Naties staat helaas nog op zeer losse schroeven. Haar in December 1946 door dc Algemene Vergadering goedgekeurde Grondwet is nog slechts door elf staten geratificeerd en dus nog niet van kracht De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301 M. 7, 8, 13, 18, 30 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Jehudi Menuhin. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Paul Gtimmer zingt. 9.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zuid-Amerikaanse muziek. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Zang en orgel. 11.40 „Waar om doen we zo gek?" 11.50 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.43 Piano en orgel. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Vierhandig pia nospel. 15.00 Symphonische muziek. 16.30 Orgel. 16.40 Bespreking van jeugdboexen. 17.00 Muziek voor de jeugd. 17.30 Riohard Tauber. 17.45 Riik Overzee. 18.15 Piano- potpourri. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Nu naar bed. 19.05 Praatje uit New- York. 19.15 Bijzondere bezettingen. 19.43 Niwin. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Een KLM stewardess. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein 21.30 Gevraagde platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Mendelssohn-herdenking. 23.15 Dansorkest. 23.45 Symphonische mu ziek. HILVERSUM II, 415 M. 7, 8, 13. 19, 20 en 22.30 uur: Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7.45 Zang, fluit en orgel. 8.15 Platen. 9.00 Herhaling lichtbaken. 9.35 Jehudi Menuhin. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Operettemuziek. 10.40 Voordracht. 10.50 Platen. 11.30 Als dc ziele luistert. 11.40 Koor. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vaudeville-orkest. 12.55 Zonnewijzer 13.15 Welk boek? 12.30 Vervolg Vaudeville orkest. 13.50 Werken van Bizet en Chabrier 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Slavische mu ziek. 16.00 Ziekenbezoek. 16.30 Ziekonlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 18.00 Orgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole orkest 19.20 Negerliederen. 19.45 De ana tomische les. 20.05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Luisterspel „De brug van San Luis Rey"; 22.10 De Van Rooyens. £2-15 Gebed. 22.45 Symphonische muziek. geworden. Geen enkele staat is nog ver plicht zijn contributie aan de Vluchtelingen organisatie te betalen. Zij kan slechts wer ken, omdat enige staten, waaronder Ame rika, zich bereid verklaarden vrijwillig bij wijze van voorschot reeds hun contributie voor het eerste jaar te betalen. Deze vrij willige toezeggingen bedragen echter slechts 90 millioen dollar. Onder deze omstandigheden kan men het de uitvoerende commissie niet euvel duiden, wanneer zij een begroting van 129 millioen dollar niet aandurfde. In de hoop op nog enige vrijwillige voorschotten werd zij op 115 millioen vastgesteld. Met het ge volg dat het grootse emigratieplan moet worden uitgesteld. Want de vluchtelingen moeten in de eerste plaats gevoed worden, zodat deze uitgaven voorgaan. Het uitstel der emigratie is zeer te betreuren voor de vluchtelingen, doch ook voof de financiën der staten. Hoe sneller de vluchtelingen zouden ophouden vluchtelingen te zijn, des te sneller zullen de kosten der Vluchte lingenorganisatie afnemen. Voedsel Een te Genève genomen beslissing, waar van men voor de toekomst veel heil ver wacht, is die tot oprichting van een Wereld voedselraad, waartoe de Voedsel-en-Land- bouw Organisatie der Verenigde Naties in September besloten heeft. Deze Raad van 18 regeringen, waarin ook Nederland ge kozen werd, zal moeten streven naar een verhoging der levensmiddelenproductie, naar een rechtvaardige verdeling der le vensmiddelen onder de verschillende sta ten en naar een verkoop van alle levens middelen tegen redelijke prijzen. De di recteur-generaal Sir John Boyd Orr wil trachten de productie in landen, waar de landbouw nog heel primitief bedreven wordt, tot zulk een hoogte te brengen, dat het weldra blijken zal, dat de aarde rijk is en dat de volkeren niet behoeven te hongeren, indien men slechts in alle landen de beschikking krijgt over alle technische middelen tot exploitatie van de bodem. Studiecommissies en de financiële bijstand van de Intematoinale Bank voor Herstel zullen Sir John's optimisme moeten recht vaardigen. De Economische Commissie voor Europa (wel te onderscheiden van de Parijse Marshall-conferentie) heeft deskundigen aan het werk gezet, om advies uit te brengen over de doeltreffendste wijze, om enige speqiale belemmeringen van de eco nomische wederopbouw uit de weg te rui men. Hoe kan men de bemesting van de grond verbeteren? Hoe kan men aan meer natronhoudende producten voor de in dustrie komen? Hoe kan men de eleetri- sche energie beter in dienst van de weder opbouw stellen? Hoe verkrijgt men meer woningen? Allen waren van mening, dat voor een grondige verbetering bovenal no dig zijn: meer deviezen, meer steenkolen, meer arbeidskrachten. Doch intussen heb ben zij ieder op hun gebied ook tal van kleinere middeltjes aangegeven, die voor lopig toch enige vooruitgang zullen kunnen brengen. De Wereldorganisatie voor de Gezond heid verkeert in dezelfde toestand als de Vluchtelingenorganisatie: door gebrek aan de nodige ratificaties (het is overal het zelfde oude liedje uit de Volkenbondstijd!) is zij nog niet rechtens in werking getre den. Doch ook zij werkt reeds, dank zij voorschotten uit de schatkist der Verenig de Naties. Deskundigen hebben reeds nut tige rapporten uitgebracht ter bestrijding van tuberculose, malaria, griep. En toen de cholera in Egypte ernstige omvang begon aan te nemen, is de quarantainecommissie in een spoedzitting bijeengekomen, om ver breiding buiten de grenzen tegen te gaan en Egypte zelf met raad en daad bij te staan. Het is voor een groot deel aan haar te danken, dat Egypte in zo ruime mate van inentingsstof tegen de cholera voor zien werd, die thans het gevaar schijnt te bezweren. Amsterdams burgemeester vliegt naar New York Zaterdagavond is de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, met de nieuwe KLM-constellation PH-TES naar New York vertrokken voor het voeren van enige besprekingen. In zijn gezelschap be vindt zich ir. L. Boogerd, directeur van de gemeentelijke handelsinrichtingen te Am sterdam. mr. d'Ailly zal vermoedelijk een week in New York vertoeven. NA DE WILDE ZWIJNEN ZEEHONDEN. Vissers in het gebied van Hedel, Heus- den, Ammerzoden en andere plaatsen langs de Maas hebben de laatste dagen gecon stateerd dat zich herhaaldelijk zeehonden vertoonden aan de oppervlakte van de rivier. „Willem Ruys" voor de tweede maal het zeegat uit Technische proefvaart naar de Golf van Biscaye Zaterdagmiddag om ongeveer kwart over een is het nieuwe vlaggeschip van de Rot terdamse Lloyd „Willem Ruys" uit Rot terdam vertrokken voor zijn technische proefvaart, welke zich waarschijnlijk zal uitstrekken tot de Golf van Biscaye. Woensdag wordt de „Willem Ruys" terug verwacht. Aan boord bevinden zich enige honderden officials op scheepvaart- en aanverwant gebied, deskundigen en tech nici om de verschillende navigatie- en andere instrumenten en installaties te pro beren en te controleren en personeel van de Rotterdamse Lloyd. Ook het hötel- en keukenbedrijf aan boord van het schip zal op deze proefvaart met een technisch oog worden bekeken en op zijn mogelijkheden beproefd. Indien alles in goede orde zal zijn bevonden, zal het schip in de komende week door de werf „De Schelde" officieel v/orden overgedragen aan de Rotterdamse Lloyd. In de laatste weken is er aan de Lloyd- kade, waar het schip sinds 4 October voor de wal lag om verder afgebouwd en in gericht te worden, met man en macht ge werkt. Het interieur is echter nog niet tot in de puntjes klaar. NIWIN-actie voor gewonde en zieke militairen in Indië De Nationale Inspanning Welzijnsver- zorging Indië (NIWIN) heeft met de in haar gecoördineerde verenigingen als Ka tholiek Thuisfront, Protestants Interker kelijk Thuisfront en de Band Nederland- Indië besloten tot een landelijke actie voor de verzorging en ontspanning van de in hospitalen en zielcenverbljjven opgenomen militairen in Indië. De NIWIN heeft reeds 25.000 beschikbaar gesteld ter ondersteu ning en uitbreiding van de reeds in Indië bestaande activiteit op dit gebied. De nieuwe actie waarvoor de Koningin reeds een vorstelijke bijdrage schonk heeft ten doel het verkrijgen van materia len voor arbeidstherapie en huisvlijt, het aan de hospitalen ten geschenke geven van radio-installaties, het vormen van een fonds in Indië, waaruit door op hospitaal- bezoek gaande dames kan worden geput voor kleine surprises en voorts het moge lijk maken van eventueel nog verder wen selijk geachte voorzieningen op dit speciale gebied. Om deze actie zo nationaal móge lijk te voeren, zoekt de NIWIN contact met alle verenigingen en instellingen, die op dit terrein reeds werkzaam zijn. Prinselijk paar in Londen MEER AMERIKAANSE MILITAIREN NAAR GRIEKENLAND. Officieel wordt te Washington medege deeld, dat de Amerikaanse regering haar militaire adviescommissie in Griekenland van 62 officieren en manschappen zal uit breiden tot ongeveer 90 officieren en 80 manschappen, op verzoek van de Griekse Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn regering. Zaterdag met een particulier vliegtuig van het vliegveld Soesterberg naar Lon den vertrokken, waar zij de huwelijks plechtigheid van Prinses Elisabeth en Philip Mountbatten zullen bijwonen. Bij aankomst op het vliegveld Northolt bij Londen werd het Prinselijk Paar begroet door de hertog van Gloucester, een broer van de Engelse koning. Gedurende hun verblijf in Londen zullen Prinses en Prins de gasten zijn van de hertog. Nederlandse plantenexperts waken voor exportbelangen Het Amerikaanse departement van Land bouw zal te beginnen op 18 November een enquête houden teneinde eventuele ver dere beperking van de invoer van zaaigoed en bloembollen te overwegen. Vele tui niersclubs in de Verenigde Staten hebben reeds te kennen gegeven, dat zij gekant zijn tegen maatregelen van te beperkende aard. Andere zenden vertegenwoordigers naar de vergadering waar de enquête wordt gehouden om hun standpunt uiteen te zet ten. De Amerikaanse tuinlieden zijn over het algemeen voor de regelingen, die nood zakelijk zijn voor het controleren van plan tenziekten, doch zij zijn de mening toe gedaan, dat een voldoende controle kan worden uitgeoefend, zonder dat hen de gelegenheid behoeft te worden ontnomen om variëteiten van sierplanten en bloem bollen uit het buitenland te verkrijgen. Nederland heeft naar de vergadering twee van zijn bekendste geleerden op het gebied van plantenziekten, dr. C. J. Brie- jer en B. J. Hermans gezonden, die zullen aantonen op welk hoog peil de controle van plantenziekten in Nederland staat. Als vertegenwoordiger van de Nederlandse vereniging van plantenexporteurs is de heer H. G. Dekens te Washington gearri veerd en ook vertegenwoordigers van Ne derlandse bloembollenkwekers zullen de vergaderingen bijwonen. Na bevestiging door ds. D. Driessen van Vlaardingen deed ds. A. Zwiep, geko men van IJmuiden, intrede bij de Chr. Geref. Gemeente van Schiedam, met Ex. 33 18. Roofmoordenaars krijgen levenslang In December 1941 werd een oude dame in haar woning aan de Steynlaan te Hil versum vermoord. Roof bleek het motief. De daders waren twee Hilversumse jon gelieden, die beide lid van de SS bleken te zijn. De strafzaak tegen hen werd toen niet behandeld, daar zij aan het Oostfront gin gen vechten. Enige maanden geleden werd het tweetal hiervoor door het Bijzonder Hof tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Amsterdamse rechtbank heeft beiden thans wegens roofmoord tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. DE MILL HILL-PATERS IN PENDSJAAB EN KASJMIR. Op het missiehuis te Roosendaal is be richt ontvangen, dat alle Mill Hill-paters, zowel Engelse als Nederlanders, in de Pendsjaab en Kasjmir, waa'r zoals bekend gevechten hebben plaats gehad, behouden en wel zijn. In het kader-van de door de regering nagestreefde prijsverlagingen zullen de prijzen van alle textielgoederen vrij aan zienlijk worden verlaagd. Deze prijsverla ging is mede mogelijk geworden door de medewerking van het grootste deel van de desbetreffende takken van industrie en handel. Verlaagd worden de fabrieksprijzen van de katoen-, kunstzijde- en linnenindustrie, de wolstoffenindustrie, de tricotage- en de confectie-industrie. Ook de marges van groot- en kleinhandel zijn herzien. Boven dien wordt binnenkort een verlaging der maatkleermakerstarieven verwacht. De herenconfectie zal met ongeveer 7 procent worden verlaagd, dames japonnen zullen 13 15 procent goed koper worden, damesmantels zullen een daling van 11 a 12 pet. te zien geven. Verdere verlagingen zijn: wol len stoffen 10 pet., kunstzijden en katoenen stoffen 12 pet., overallstof 9 pet., luiers en doeken 8 pet, katoe nen bedlakens 9 pet., overhemden 10 pet., dameskousen 71/2 pet., baby- tfuitjes 11 pet., tapijten 15 pet., trijp Verzoek tot opneming van Nederlandse kinderen uit Duitsland en het delen van woonruimte met anderen. Zondag is in de Nederlands Hervormde Kerken een oproep voorgelezen, welke het Moderamen der Generale Synode van de Nederlands Hervormde kerk aan alle ker keraden heeft gezonden. In deze oproep wordt verklaard dat de gezamenlijke ker ken zich reeds geruime tijd beraden heb ben op de vraag op welke wijze aan kin deren uit het buitenland hulp kan worden verleend, vooral daar waar de voedsel- nood het meest teistert. Thans is het mo gelijk iets te doen, nu de regering heeft toegestaan, dat 10.000 kinderen van Ne derlandse nationaliteit, woonachtig in Duitsland, lijdelijk in ons land worden op genomen. De actie tot hulp aan het nood lijdende kind in het buitenland zal ge schieden onder auspiciën van het Inter kerkelijk Overleg en de daarin samenwer kende kerken. Het Moderamen dringt er bij de gezin nen op aan de bereidheid te tonen een kind voor de tijd van drie maanden op te nemen. Ook in alle R.-K. kerken is een herder lijk schrijven voorgelezen van de aarts bisschop en de bisschoppen van Nederland, die de speciale aandacht der gelovigen vragen voor het tekort aan woonruimte en de ontbering der Nederlandse kinderen in Duitsland. Ten aanzien van de huisvestingsmoeilijk heden voor de oorlogsslachtoffers, de jong gehuwden, de problemen van hen, die hun huwelijk steeds moeten uitstellen, de huis vestingsmoeilijkheden voor de groter wor dende gezinnen, voor de gerepatrieerden en voor de vrijgelaten politieke delinquen ten constateren de bisschoppen, dat alleen met volkomen bereidwilligheid van het Nederlandse volk dit „angstwekkend pro bleem" op te lossen is. Aangespoord wordt tot het delen van beschikbare woonruimte met anderen. Met schijnredenen mag men zich niet onttrek ken aan deze plicht, al dient wegens de grote bezwaren aan samenwonen verbon den voorzichtigheid te worden betracht. Gelaakt wordt het vragen van te hoge huurprijzen. Het vertrouwen wordt uitge sproken, dat ambtenaren iedere vorm van bevoorrechting of willekeur zullen ver mijden. Degenen, die komen inwonen, worden aangespoord een beschaafde en bescheiden houding aan te nemen opdat geen twist maar vrede heerse in de huizen. Hun, die niet in staat zijn een gezin in hun huis op te nemen, wordt in overwe ging gegeven een of meer hulpbehoevende kinderen op te nemen. Tenslotte is er dan nog voor hen, die ook dit niet kunnen doen, de mogelijkheid bij te dragen aan de bestrijding der kos ten van deze massale kinderopneming en van het zenden van levensmiddelenpak ketten. Franc als betaalmiddel in Saargebied De Franse nationale vergadering keurde Vrijdagavond een maatregel goed waarbij de Franse franc als betaalmiddel werd in gevoerd in het Saargebied inplaats van de Saar-franc. Deze maatregel werd aangenomen met 416 tegen 184 stemmen. De communisten stemden tegen. De raad van de republiek heeft het wetsontwerp nog dezelfde avond goedgekeurd. Deze wet vormt een deel van het pro gramma om het Saargebied in te lijven in de Franse economie. De communistische oppositie was geba seerd op de opvatting, dat Frankrijk zijn recht op herstelbetalingen verkocht en zijn aanspraken op het Ruhrgebied door de controle te verkrijgen over het Saargebied. (U. Pr.) Panda en de Meesfer-goochelaar 2. Panda liet er geen gras over groeien. Hij had geen geld om die nacht een kamer te betalen of een bed te huren en dat is een lelijk ding. Daarom holde hij de stad in en liep regelrecht naar het Grand-Hotel. Het was een deftig hotel met een grote hall en een gewichtige portier en hoge zuilen en alles wat er bij hoort en Panda voelde zich wel een beetje verlegen. „Ik eh,... ik wil graag meneer Pocus Sahib of zo spreken!" zei hij tegen de portier. „Dat is een tove naar, die hier woont! Ik heb een brief van hem ontvangen, kijk maar!" „Hm!" zei de portier. „Ik zal eens zien of die heer thuis is. Een ogenblikje!" Hij greep de telefoon en voerde een kort gesprek. „Meneer. eh.Pocus is er!" zei hij. Tweede ver dieping, derde gang rechts, vierde gang links, kamer negenhonderd vijfenveertig! Ga je gang, maar veeg eerst je voeten. Meneer.eh.Pocus is erg precies in die dingen. Hij is een hooggeplaatst vreem deling!" Panda werd nog zenuwachtiger dan hij al was.... geconfectionneerde overalls 18 pet., 5 pet. De prijzen van goederen in luxueuze uit voering gaan minder omlaag. Sommige verlagingen van fabrikanten- prijzen zijn reeds per 1 October ingegaan. De meeste andere verlagingen zullen begin December in werking treden. De nieuwe handelsmarges zullen per 1 Januari in gaan. Het totale effect der verlagingen zal eerst over enkele maanden volledig tot uit drukking komen. Duitse journalisten naar de Londense conferentie Vier Duitse journalisten zullen komen de week naar Londen vertrekken om ver slag te geven van de bijeenkomst der mi nisters van Buitenlandse Zaken van de grote vier voor de Duitse pers van de Britse zóne. Evenals de andere correspon denten te Londen zullen zij toegang heb ben tol de officiële persconferenties na de bijeenkomsten van de raad der vier mi nisters, waarop de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk ter sprake zijn gekomen. Elk der Duitse journalisten zal dagelijks een verslag van 750 woorden per- telex mogen verzenden en onbeperkte postcorrespondentie mogen voeren. Naar verluidt zouden ook enkele journalisten uit de Franse en de Amerikaanse zóne aan wezig zijn. Malaria-bestrijding per Dakota Dezer dagen heeft een Dakota-vlieg- tuig in het kader van de malariabestrij ding zeven vluchten gemaakt boven de moerassige streek bij Tandjong Priok en ten Westen van de stad Batavia. Zeven tienduizend liter D.D.T.-oplossing in ke rosine werd boven deze gebieden ge sproeid. Dr. Nanning van het departement van volksgezondheid, onder wiens leiding de vluchten werden ondernomen, achtte de proef volkomen geslaagd. Over 14 da gen zal de behandeling herhaald worden. Nieuwe uitgaven F. C. Terborgh, Het gezicht vin Penafiel, 's-Gravenhage, A. A M. Stols Zo dun golft het water der bezielin» over de kale betonnen bodem van dit boek, dat het leven er zich niet in spiegelen kan De voortdurende beschrijving van he; Spaanse landschap vindt tot geen innerliij leven een betrekking, die haar boven afc. stracte observatie kan verheffen. Moeizaam trekken wij langs de rijen kleurige, man- versteende woorden: nergens komt he: wonder, dat al die woorden uit hun dor» verlamming bevrijdt, en aan het eind zij; wij niet wijzer dan aan het begin. Het ge! zicht van Penafiel, dat Ferrer, die ons niet nader komt dan een onbekende van eec foto, in het begin treft, even een beeld vaü een andere wereld, dat blijft bestaan alj het verdwenen is, ontroert slechts hem, en zonder belangstelling lezen wij de pros- pectus van zijn volgende zwerftochten. Wij slagen er niet in ons voor te stellen waar hij naar zoekt; of wat hem drijft; aan het eind sterft hij, hetgeen ons onverschillig laat, want geleefd heeft hij nooit. „Ontevreden met allen en met mijzelt ten prooi aan een grauwe leegte, aan de slepende verwording van trage sleur..., mistroostig, met wankelende zekerheid ei versleten ontzag, met lege handen op de drempel van een verstreken jeugd, mijn leven minachtend en mijn doen. K kenschetst de schrijver' zichzelf. Het i; waarlijk een stoute verwachting, dat o; zulke grond een herinnering leven kar doen spruiten. Er is ook niets van gekomec tenzij desnoods een cactus. Het is jam! mer van al die goede woorden. S. M. P.R.A.-personeel wadil op wachtgeldregeling Het bestuur van de P.R,A.-Persone«!. bond heeft enige mededelingen gedaa: over de actie ter verkrijging van mee zekerheid voor het P.R.A.-personeel. Dea actie richt zich vooral"op herziening vat de wachtgeldregeling. Volgens de mede- delingen heeft het P.R.A.-personeel des- fijds niet om deze betrekking gevraagd De leden zijn reeds tijdens de bezetlin; door de B.S.-commandanten aangewezy om de Nederlandse belangen te dienen. Op aandringen van het M.G. hebben zij na de bevrijding hun taak voortgezet. Et was sprake van werkzaamheden geduren de 3 4 maanden. Na deze periode wilde ieder van het personeel graag naar eigen werkkring terug, doch van overheidsweg! is op blijven aangedrongen en is in het al gemeen belang aan dit verzoek gehoor geven. Men heeft vertrouwen gesteld in de re gering en de in uitzicht gestelde omscho ling en overbruggingsregelingen. Een te rugkeer in het particulier bedrijf weri later vrijwel onmogelijk. De mensen wa ren te lang uit hun werk en bovendien zagen zii hun plaatsen ingenomen doo- anderen, meermalen zelfs door oud-poli tieke delinquenten. Bovendien nemen veel werkgevers liever geen oud-P.R.A.-men sen, die huns inziens „te veel weten' Per 1 Januari wordt de taak van d! P.R.A. overgenomen door de gemeente politie, die er wel prijs op stelt de oud- P.R.A.-mensen in te schakelen. De her haaldelijk aangekondigde wachtgeldrege ling is echter nog steeds niet bekend ge maakt en de betrokkenen vrezen nu. da: zij door het aannemen van de (tijdelijke! werkzaamheden bij de politie hun recht o? wachtgeld zullen verspelen. Wanneer deze werkzaamheden na enkele maanden zijn afgelopen, hebben zij zelfs geen enkele kerheid, dat de in uitzicht gestelde wacht- geldregeling in werking zal treden. Dit ij de reden waarom zij besloten om na Januari de werkzaamheden bij de politi! niet voort te zetten, vóór zij zeker zijn van de wachtgeldregeling. Het personeel bestaat uit: 546 burger» rechercheurs, 965 man administratief per soneel en nog 330 man voor algemen! diensten. Verklaring van het Argentijnse consulaat Het Argentijnse consulaat in Amsterdam heeft een verklaring gepubliceerd over het feit, dat in Argentinië grote graanvoorra den wordt verbrand. „Men beschuldigt ons" zo wordt in deze verklaring gezegd, „dat wij niet voldoen aan de dringende vraag naar graan voor West-Europa en dat wij graan slechts zouden willen verkopen tegen zulke hoge prijzen, dat het onmogelijk is het graan op de wereldmarkt te brengen. In Juni 1946 heeft staats-president gene raal Juan Peron aangeboden met alle mo gelijke middelen deel te nemen aan de hulpverlening ten behoeve van de door de oorlog geteisterde landen en die, welke zonder zelf in oorlog geweest te zijn, toch de gevolgen daarvan hebber) ondervonden. Naar aanleiding hiervan zijn vrije handels verdragen gesloten met Spanje, Frankrijk, Italië en andere landen. Argentinië heeft belangeloos graan geschonken aan Spanje, Frankrijk, Italië en Griekenland. Indien Argentinië niet meer deed, was dit omdat men niet kon door de economische blok kade van ons land. Deze blokkade, welke de invoer heeft verhinderd van machines, automotoren, vrachtwagens en werktuigen voor industrie en landbouw, heeft geleid tot het verbranden van graanoogsten ter waarde van meer dan 2000 millioen pesos. De blokkade maakt onze havens onbruik baar omdat wij niet over de nodige bag germachines beschikten om de kanalen open te houden. Het transport heeft grote moeilijkheden ondervonden door het ont breken van nieuw rollend materiaal en van onderdelen om het bestaande te vernieu- en en te onderhouden. Als resultaat van déze politiek ten opzichte van Argentinië is er thans een overschot van granen in de Verdedigingspact tussen Rusland en Finland Volgens kringen, die in nauwe relatie staan met de Finse regering, hebben de Sovjet-Unie en Finland tijdens het bezoek van de delegatie der Finse regering aan Moskou een wederzijds verdedigingspact getekend. De Finse delegatie, onder leiding van Pekkala, de minister-president, zou voorts verzocht hebben om verlenging van de ter mijtten voor schadevergoeding, daar de productie belemmerd wordt door ge brek aan electrische stroom tengevolge vau de droogte. productiecentra en in onze havens, granen waar de wereld dringend behoefte heeft en welke niet verscheept kunnen worden als gevolg van genoemde oorza ken, waaraan Argentinië geen schuld heeft. Indien Argentinië goederen en pro ducten moet kopen in het buitenland, moe! het in de meeste gevallen prijzen betalen, welke tienmaal hoger zijn dan voor de oor log, hetgeen een ernstig gebrek aan devie zen ten gevolge heeft. Argentinië heeft voorts aan de arbeiders klasse voordelen gegeven, hetgeen de pro ductieprijzen heeft doen stijgen". Bussiim wil belasting verlagen B. en W. van Bussum hebben de raad een voorstel gedaan de vermakelijkheids belasting met 5 procent te verlagen, de opcenten op de Personele Belasting van op 150 te brengen, de straatbelasting van 8 op 6 procent terug te brengen en de wegrioolbelasting af te schaffen. Come-back. - In welingelichte kringen W Londen heeft men de verwachting ie- opperd, dat de afgetreden minister van financiën Hugh Dalton misschien bin» nen een jaar weer in het Britse kabi net zal Worden opgenomen. Men vreest, dat door de kwestie-Dalton onenigheid in de partij zou kunnen ontstaan, doch van sommige zijden wordt tot uiting gebracht, dat de partij niet de beschik king over de bekwaamheden van Dal ton mag verliezen op grond van een for mele indiscretie. Donker Parijs. - De Franse minister vaa industrie en handel, Lacoste, heeft aan- fekondigd, dat er te Parijs tussen 14 0 uur een semi-verduistering zal ko men en dat er besparing van electrici- teit voor industriële doeleinden doorge voerd zal worden. Behalve Zaterdag, Zondag en vacantiedagen zullen all? luxe verlichtingen, zoals van theater ingangen en verlichte winkelramen ver- boden worden en de verlichting van bars en winkelramen zal tot de helft te ruggebracht worden. Gelukt. - Naar verluidt, zijn ongeveer Joodse illegale immigranten bij de Duits-Joodlse nederzetting Naharia ten Noorden van Haifa geland. Zij hebben zich over de omgeving verspreid. Waar schijnlijk ziin deze immigranten afkom stig van de twee schepen, die, naar Joodse bronnen meldden, de Palestijn^ kubt naderden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2