Veilig verkeer voor voetgangers Taxi? Bel 1.2.3.4.5 De Franse „derde macht" confereert Kort en Bondig Huis van barmhartigheid en naastenliefde Een aantal opvarenden van de„WillemBarendsz" uit zijn critiek op dr. Melchior HAARLEMS DAGBLAD 4 Politie begint Vrijdag met het uitdelen van correctie-briefjes In 1946 vielen in Nederland op de weer 1175 doden en 6612 gewonden. Dat is drie doden en achttien gewonden per dag. In 1947 vielen tot nn toe in Haarlem elf doden, als slachtoffer van het verkeer. Maar niettemin zijn wij bijna allemaal nog steeds geneigd om een kwaad gezicht te trekken, wanneer een agent naar zijn bloc-note grijpt teneinde ons via een finan ciële aderlating in het geheugen te prenten, dat wij het verkeer (en onszelf!) in gevaar hebben gebracht. En omdat de politie, die er zich nog steeds over verbaast, dat de mensen zich om een moord drukker maken dan om een dodelijk verkeersongeval, er van over tuigd is geraakt, dat een paedagogischer manier dan bonnen uitdelen gebruikt zal moeten worden, heeft zij zo'n nieuwe ma nier gezocht en gevonden. Van Vrijdag aanstaande af, kunnen de Haarlemse voetgangers er van verzekerd zijn, dat wanneer zij een verkeersfout ma ken, een agent hun een briefje zal over handigen. Echter geen briefje, dat een uitnodiging inhoudt om bij de kantonrech ter het lijdend voorwerp te komen uithan gen, maar een kattebelletje waarop de negen voornaamste fouten, die een voet ganger maken kan, vermeld zijn. Bij die ene fout, die de wandelaar ge maakt heeft zal een dikke streep komen te staan. En als hij een weetgierige natuur heeft, kan hü er bovendien nog op vinden hoe hij het wel had moeten doen. Er zijn tienduizend van deze briefjes gedrukt en men hoopt er 3 weken mee toe te kunnen. Is deze actie afgelopen dan zal wederom het bonboekje gehanteerd wor den. Goedkope groenten naar de grote steden? In een vergadering van besturen van veilingen, aangesloten bij de Provinciale Bond van Veilingen in Noordholland, wel ke in Alkmaar werd gehouden, hebben veertien grote veilingen, die samen negen tig procent van de groentenproductie in Noordholland vertegenwoordigen, besloten, teneinde aan de verlangens van de rege ring tegemoet te komen, een aantal winkels in de grote steden in de komende winter van goedkope groenten te voorzien. De tuinbouwers stellen zich overigens op het standpunt, dat de voorgenomen prijsvaststelling voor groenten, welke op 22 November een feit zal worden, niet door moet gaan, daar men zich achtergesteld voelt bij diegenen, die in de afgelopen zo mer hun producten op een vrije markt kon den afzetten. Hartelijke huldiging van een hartelijk mens Zaterdagavond werd in het gebouw ,.Zang en Vriendschap" te Haarlem een man gehuldigd, die gedurende een halve eeuw zijn veelzijdige gaven als mens en als kunstenaar in dienst van de gemeen schap had gesteld. Het was vooral de heer A. Cassee uit Bloemendaal, lid van het ere-comité, die met een geestig en humoristisch speechje de verdiensten van de thans ruim zeventig jarige Nico de Zwager als koor- en kwartetleider, maar vooral als muziekmin naar, kindervriend en paedagoog in het licht stelde. „De roeping van de mens is mens te zijn", zo zei een ander der vele sprekers en het was de verwerkelijking van deze hoge leuze, waarnaar de jubilaris zich bij zijn onbaatzuchtige arbeid als directeur van koren en kwartetten gericht had. Voor dit waarachtig socialistisch getuigen brachten velen hem dan ook dank en hulde. Zowel van het ere-comité, waarvan Jac. Zwaan voorzitter was, als van het feest comité, met de leden van het solomannen- kwartet „Orphetfs" als bezielende kern, waren er schone bloemen en geschenken, waarvoor Nico de Zwager met kwinksla gen die zijn ontroering niet vermochten te verbergen, dankte. Het was een bijeenkomst van mensen, die elkander een goed hart toedragen en waarin de^door mejuffrouw Westerbeek voortreffelijk gezegde vredesgedichten een kostbaar ogenblik van stilte en inkeer vormden. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen te: Haarlem (Vleeshal): Va tot en met VI. Bennebroek: 912.30 uur A, B, C en D; 24 uur E, F, G en H. Vogelenzang: N tot en met Z. Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem, 15 November 1947. GEHUWD: 15 Nov. C. W. Straathof en M. E. de Haas: P. H. Eykman. v. d. Kemp en A. M. Lugt. BEVALLEN van een zoon: 13 Nov. T. H. BorstPudney. 15 Nov. W. PootFranken. H. A. JansenPostma. C. J. Arxhoekv. Veen. J. J. van AalstGrumi.au. G. Hoo- genboomVan Arnhem. M. C. Snikkers Ha age. BEVALLEN van een dochter: 14 Nov, E. Winnuhstv. d. Bosch. A. M. PiëtVan Leeuwen. 15 Nov. Z. M. SchranderRobe- sin. J. M. GaartmanMeijer. J. de Rooij Johannisse. H. W. KuijpersPrinsen. OVERLEDEN: 13 Nov. P. Jacobs. 72 j., Amsterdamsevaart. G. Onrust, 9 j., Schoter singel. 14 Nov. J. L. Tosseram, 13 d.. Korte Jansstraat. E. C. M. VerdoornBongers, 80 i., Essenstraat. H. Blank, 70 j., Hazepaters- laan. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Men is met de voetgangers begonnen, omdat deze categorie de meeste verkeers- fouten maakt en zulks bovendien meestal ongestraft. Maar straks zullen ook wielrij ders en automobilisten een beurt krijgen. Zo staat er ook een „geruisloos-verkeer- actie" op het programma. Al deze acties worden landelijk gevoerd en zijn voorbe reid door de verkeerspolitie-commissie en de KNAC. Nieuw handelsaccoord met Spanje Tussen Nederland en Spanje is een nieuw handelsaccoord gesloten. Dit ac- coord voorziet in een uitbreiding van het wederzijdse handelsverkeer. Nederland zal uit Spanje betrekken ijzer- en zinkeris pyriet, lood, loodmenie, kali, huiden, ma chines en zuidvruchten. Ons land zal aan Spanje leveren pootaardappelen, vee, za den, chemische en pharmaceutische pro ducten, artikelen der electrotechnische in dustrie, klompen en kleurstoffen. De overeenkomst zal na goedkeuring door beide regeringen in werking treden. De lieer J. J. Haje nam afscheid Agenda voor Haarlem MAANDAG 17 NOVEMBER. Gebouw ,,De Nijverheid": Derde voor dracht H. C. Verkruysen over „De weg tot zuiver levensinzicht", 8 uur. City: „Ge vaarlijke vrienden", 14 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De opschepper', alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Barbier van Sevilla", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De hemel kan wach ten", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zigeuneradel" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrolijke jongens", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Volksconcert H.O. V., 8 uur. Gebouw Ver. Vryz. Hervormden: Christian Science Society, 9 uur. Haarlem- *c Kegelbond: Haarlemse Handelsvereni- pnr?, vergadering 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. In het gebouw aan de Fonteinlaan heeft de heer J. J. Haje wegens zyn vertrek naar Amsterdam afscheid genomen van de P.RA.. Namens het personeel werd hij toegespro ken door de heer H. van Dijk, hoofd van de afdeling recherche, die de totstandko ming van de P.R.A. in Haarlem in herin nering bracht en hulde bracht aan de heer Haje voor zijn werk. Tenslotte bood hij enige foto's aan. Mr. B. J. Besier, het eer ste hoofd van de dienst en advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, dankte de heer Haje en de P.R.A. voor het goede werk, dat in Haarlem ver richt wordt. De heer J. Fontijne, hoofdcom missaris van politie, dankte voor de pret tige samenwerking en hoopte, dat nu de P.R.A. onder zijn leiding komt, er met de zelfde ijver gewerkt wordt. Verder spra ken de heren K. H. R. Meinema, de nieu we commandant en H. J. A. Brantjes, na mens de personeelsvereniging, waarna de heer Haje dank bracht voor de hem ge brachte hulde. „Volksonderwijs" werkt voor het kleuteronderwijs Fonds voor de bevordering er van is gevormd Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van Volksonderwijs heeft de voorzitter, de heer W. F. H a p p een uit eenzetting gegeven van het kleuteronder wijs te dezer stede en van de pogingen, welke in het werk gesteld zijn, om verbe tering voor het openbaar onderwijs te ver krijgen. Nadat er door bezuiniging geen subsidie meer werd gegeven aan nieuwe scholen, waren zeven bijzondere scholen opgericht. Het gemeentebestuur wilde na de bevrijding uitbreiding geven aan het openbaar onderwijs en tevens subsidie uit keren aan de inmiddels opgerichte zeven scholen. De minister van onderwijs had hiertegen bezwaren. Daarom heeft de af deling van Volksonderwijs in samenwer king met andere organisaties een rapport opgesteld, doch het resultaat was teleur stellend voor het openbaar kleuteronder wijs. Er mocht geen uitbreiding gegeven worden en aan de zeven bijzondere scho len kon subsidie verleend worden. Wel mocht in plaats van de opgeheven klassen van de school aan de Jansstraat elders les worden gegeven en daarvoor zijn uitge kozen de P. H. van der Leyschool en de Frans Halsschool. De heer Happé protes teerde tegen deze achterstand en bracht hulde aan B. en W. en de gemeenteraad,' die zoveel mogelijk doen. Mogelijk kan in 1948 wat bereikt worden, als Haarlem niet langer als een noodlijdende gemeente be schouwd wordt. Vervolgens deelde spreker mee, wat Volksonderwijs in samenwerking met de Maatschappij tot Nut van 't alge meen gedaan heeft. In Spaarndam is een klas gevormd en mogelijk worden elders ook klassen geëxploiteerd. De Stichtinj kreeg steun van belangstellende stadge noten en inmiddels is een fonds voor de bevordering van het kleuteronderwijs ge vormd. Dezer dagen overhandigde de oudercommissie van de Mr. Bruchschool voor het fonds f 82. Met de actie zal men eerst ophouden, als aan alle openbare scholen een kleuterklas verbonden is. Vervolgens was het woord aan de heer A. van Wijngaardén, algemeen se cretaris van het hoofdbestuur, die het on derwérp „Wordt het openbaar onderwijs achtergesteld bij het bijzonder?" behandel de. Hij merkte op, dat er bij de pacificatie en de daarop aansluitende wetgeving fou ten zijn gemaakt Het is de primaire plicht door zelf een voorbeeld te geven anderen te stimuleren verbetering te verkrijgen. Het is echter uitermate moeilijk de idealen tot een concrete vorm te brengen. Volks onderwijs en alle mogelijke instanties op cultureel, economisch en politiek gebied, die ten aanzien van het onderwijs een taak hebben, moeten zich met deze aangelegen heid bezig houden. In de bezettingsjaren is reeds een rapport samengesteld, dat na de bevrijding is gepubliceerd. Over enkele punten, zoals stichting en opheffing van scholen en over het beheer van scholen, zowel voor openbaar als bijzonder onder wijs, sprak de heer Van Wijngaarden, om daarmee te betogen welke fouten er kle ven aan de pacificatie van 1920. „Schildersprenten" Morgen om drie uur opent loco-burge meester D. J. A. Geluk in de kunstzalen „Frans Heerkens Thijssen" op het Plein de tentoonstelling van de veelbesproken „schildersprenten". Deze tentoonstelling, die tot 7 December geopend blijft, wordt ge organiseerd door de Stichting „Beeldende Kunst binnen ieders bereik". Er is hier een ere-comité gevormd, waarin naast loco burgemeester D. J. A. Geluk enige wet houders van omliggende gemeenten en vertegenwoordigers van pers, musea en beeldende kunsten zitting hebben genomen. De heer J. J. Haje heeft afscheid genomen als hoofd van de P.R.A. te Haarlem. - hoofdcommissaris van politie te Haarlem, de heer J. J. Fontijne, die de leiding per 1 Januari 1948 over de P.Rji. overneemt, drukt de scheidende functionaris de hand. Geheel rechts hoofdinspecteur Meinema, die de plaats van de heer Haje inneemt. Belgische beiaardiers op hel Bavo-carillon De Belgische beiaardkunst kent men in onze stad reeds door de bespeling van de Haarlemse beiaard door de vermaarde Mechelse stadsbeiaardier Staf Nees. Zondag heeft men een andere represen tant van deze kunst kunnen horen, de stads beiaardier van Antwerpen: John Gebruers. Hij was gekomen op uitnodiging van het Haarlemse gemeentebestuur en op voorstel van de stadsbeiaardier Reinoud Heering, die Zondag vóór het optreden van zijn Antwerose collega eveneens een bespeling van hef klokkenspel in de toren van de Grote Kerk gaf. John Gebruers is een leer ling van de kunstenaar, die de stoot gaf tot de herleving van de belangstelling voor de beiaardkunst Jef Deniin; Heering ontving zijn opleiding van Staf Nees. zodat de be speling van Zondag een demonstratie werd van de kunstprincipes der - Mechelse beiaardschool. Reinoud Heering stelde zijn programma samen met werken van instrumentale aard, als het Allegro van Fiocco en de Variaties van A. Deniin en verder met vrij algemeen bekende liederen: oud-Nederlandse, liede ren van Loosjes, Hullebroeck en Van An- rooy, Engelse liederen en een duet uit „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart. Hierdoor kon er direct contact tot stand korrfen met diegenen, die op een haastige wandeling door Haarlems straten in het gure Novem berweer of op een beschut plekje de door windvlagen voortgestuwde klokkenklanken hoorden. Het spel van Heering klonk bij zonder beheerst. Het overtuigde door een gezonde expressie en door zuiver muzikale elementen als pittige rhythmiek en klank schakering. Ook het programma van John Gebruers vroeg niet om een oplossing van muzikale problemen, waarvoor slechts een betrekke lijk kleine groep geïnteresseerden belang stelling toont. Hi.i kon met zijn uitvoerin gen een uitgebreide kring "van muziek- vrienden bereiken. John Gebruers is een gevoelig kunstenaar, die zijn innerlijke emoties liet uitzingen in de klare klokken- .klank, een kunstenaar die, gesteund door een voortreffelijke techniek, zijn geestdrift tot uitdrukking kan brengen in een feest van klanken, zijn stille ontroering in een verfijnd tremolo, dat een van de wezen lijke kenmerken van zijn spel is. Hij deed ons beseffen, welk een kostbaar bezit de stad Haarlem de prachtige Hemony-klok- ken mag noemen, een instrument, dat zo- velen verenigen kan in het gemeenschap- Deliik ervaren van de eenvoudige schoon heid van het goede lied. P. ZWAANSWIJK De pianist Sas Buiige in het Frans Hals Museum Een piano-avond door de zeer begaafde jonge kunstenaar Sas Bunge in de Renais- sance-zaal van het Frans Halsmuseum, on der het milde licht van de kaarsenkronen, dit was Zaterdagavond wel een bijzonder aantrekkelijke tractatie van de Volksuni versiteit. De belangstelling was dan ook zeer groot, zodanig zelfs dat het uiteinde lijk een waar probleem werd iedereen aan een zitplaats te helpen. De sfeer werd er niet minder om, wel de acoustiek. Maar wie zou er deze stemmige ruimte hebben willen missen voor een beter klinkende maar ongezellige zaal? Voorzeker niemand, trouwens Sas Bunge maakte het zo met zijn eerste nummer, de Engelse Suite in g van Bach, dat zijn piano een clavecimbel ging lijken, zodat de muziek in overeen stemming was met de omgeving en de 17e- eeuwse dames in hun lijsten aan de wand het oor schenen .te spitsen. Dat was het eerste staaltje van fijn stijlbegrip van de concertgever. Zijn tweede, al even delicaat, vormde hiermee een sterk contrast. Sas Bunge vertolkte de sonate in A van Schu bert met de gevoelige expressiviteit van de jonge romantiek, die de bewuste dames uit de Gouden eeuw wel wat vreemd en vrij moedig moet toegeklonken hebben, waar om ze zich maar in hun lijsten terug trok ken. Maar de overige aanwezigen, de men sen van vandaag, zullen het wel mooi ge vonden hebben, vooral het brillante slot- Allegro, dat een markant stuk is, een goede compensatie voor het vrij slappe Andante dat er aan voorafgaat. Toen kwam de gran diose Fantasie in f van Chopin, waarvoor èn de ruimte èn de vleugel te klein bleek om de energie van schepper en herschep per te verwerken, doch niettemin een mach tige indruk gaf als een derde voorbeeld van zuiver stijlbegrip en pianistisch beeldend vermogen van de jeugdige virtuoos. Met Ravel's Valses nobles et sentimentales be reikte Sas Bunge volkomen de mondaine sfeer in al haar geraffineerdheid, die de componist hier heeft willen wekken. Als men het stuk zo hoort vraagt men zich af waarom Ravel het later nog eens voor or kest moest zetten. Tot slot de suite „Pour le piano" van Debussy, muziek die wellicht de in hun diepe lijsten al lang weer sluimerende dames aan de wand wakker riep, want zij konden hierin een „renaissance" van hun Renaissance horen, misschien wel waar deren. Voor ons was het in ieder geval een weldaad deze gezonde muziek, zo stijlvol en fris gespeeld, te beluisteren. Sas Bunge dankte voor het gulle applaus met Debussy's „La fille aux cheveux de j lin", een nichtje van zijn dierbare Méli- I sande. JOS. DE KLERK. Nederlandse verliezen Volgens tot dusverre beschikbare ge gevens bedroeg het aantal Nederlandse verliezen op 14 November twee gesneu velden en vier gewonden. BlumReynaad of Ramadier of alle drie Zondag kwamen de leiders van de Franse „derde macht" zoals de nieuwe coalitie van socialisten en M.R.P. genoemd wordt, bijeen in het buitengoed van presi dent Vincent Auriol. De officiële aanleiding was een jacht partij, doch waarnemers waren van me ning, dat Auriol uitziet naar een man die aan het hoofd kan staan van een krachtige stabiele regering, waarom de laatste weken herhaaldelijk is gevraagd en waar toe het dagelijks bestuur van de M.R.P. de afgelopen week een resolutie aannam. De meest waarschijnlijke candidaat voor een „derde machts"regering zou de onaf hankelijke republikein, Paul Reynaud zijn. Deze had Zondag in het hotel Matignon, de residentie van de premier, een onder houd van een uur met Ramadier en de mi nister voor de nationale verdediging, Pierre Teitgen van de M.R.P. Toen hij "A Als huldeblijk van alle vrouwen van Nederland aan de Koningin bij Haar gou den regeringsjubileum zal bet volgend jaar in de Houtrusthallen te 's Gravenhage een tentoonstelling getiteld „De Nederlandse vrouw 18981948" worden gehouden. Het comité, dat deze tentoonstelling organiseert, is een actie begonnen het bedrijfskapitaal door alle Nederlandse vrouwen bijeen te doen brengen. Om deze actie te bevorderen worden plaatselijke comités gesticht.' Het landelijk comité is gevestigd te 's-Graven- hage. Koninginnegracht 12B Tot voorzitter der parlementaire en quêtecommissie is benoemd mr. L. A. Don ker (Partij van de Arbeid) te Rotterdam, De minister van Verkeer en Water staat heeft om tot een definitief onderzoek te komen inzake de mogelijkheid van sa menwerking tussen luchtvaart en scheep vaart binnen het kader van één internatio naal opererende luchtvaartmaatschappij een commissie ingesteld. Voorzitter is ir. J. W. Albarda, oud-minister van Water staat. De heer G. A. Groote Haar, oud- inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, vroeger te Haarlem wonend, thans te 's-Gravenhage, wordt 26 November 70 jaar. Op de „Willem Ruys" is benoemd als sportleider onze oud-stadgenoot W. C. van Zutphen, leraar lichanjelijke opvoeding thans woonachtig te Rotterdam. In Poortugaal is overleden een der oudste mannelijke inwoners van Nederland, de heer M. Molenaar, die de leeftijd van 103 jaar en acht maanden bereikte. KAMPERSINGEL 70 Officiële opening Dragers van velerlei schakering en rich ting van het maatschappelijk leven te Haarlem waren Zaterdagmiddag aanwezig bij de officiële opening van het eerste club- en buurthuis van de stichting van die naam aan de Kampersingel. De voorzitter van de stichting, mr. J. van der Hoeven, herinnerde eraan hoe de buurfchuisgedachte in de bezettingsjaren gegroeid was en hoe de Armenraad in 1944 op dit terrein het coördinerend initiatief nam. Na de bevrijding kon het werk eerst goed ter hand worden genomen, zij het dan ook. dat er hoegenaamd geen geld, noch huis of inventaris was. Maar er kwam hulp en mr. Van der Hoeven noemde in dit verband dankbaar Volksherstel Haarlem, het gemeentebestuur, de stichting „Hulp na onderzoek", het „Nut", de be volking der scholen, die de prikactie deed slagen, de Erven Van der Ban, die het huis voor dit doel beschikbaar stelden, en de directie van de Sociale Colonne, die het pand weer voor het buurthuis vrij maakte. Al deze hulp zou zeker niet tot zijn recht %ijn gekomen als de stichting in mejuffrouw Memeling niet zo'n uitstekend leidster had Duizenden olifanten reizen van Spanje naar Nederland Bij Uw boekhandelaar is in goede welstand uit het land van Sinterklaas gearriveerd: „BABAR", het beroemde olifantje van Jean de Brnnhoff. dat met „DE GESCHIEDENIS VAN HET OLIFANTJE BABAR" zicb aan Uw kinderen komt presenteren. Een uniek ge schenk, dit wereldsucces, op het gebied van kinderliteratuur. (Advj Wij ontvingen van een vijftiental opva renden van de Willem Barendsz die naar zij zeggen namens de hele bemanning spreken een getekend schrijven uit Kaapstad, waarin zij protesteren tegen de „sensatieberichten" door dr. Melchior de wereld .ingestuurd. Zij karakteriseren zijn boek als „een boosaardig relaas van fouten, misdragin gen en tekortkomingen van ons allen, ge zien door de sterk gekleurde bril van een leek" en voelen zich geroepen iets aan te stippen „over de houding en gedragingen van dr. Melchior gedurende de reis". Aangezien deze brief niets afdoet aan de door dr. Melchior gesignaleerde misstan den, maar slechts een zeer persoonlijke aanval op het karakter van de scheeparts inhoudt, zullen wij ons er toe bepalen, de ernstigste beschuldigingen er uit te lichten. Deze zijn, dat dr. Melchior geweigerd zou hebben, toen hij op een der jagers voer, naar een ernstig gewonde op een an dere jager te gaan, dat hij geweigerd zou hebben naar een „benauwde kameraad" te komen kijken en dat zyn hut steeds op slot was. De ondertekenaars besluiten met de ver klaring, dat zij het volste vertrouwen heb ben in hun rederij, hun kapitein en hun medische dienst. Het vertrouwen in de laatste wordt gedeeld door de nieuwe scheepsarts, dr. Kraan, die daar in een bij gevoegd schrijven uiting aan geeft. Repliek. Wij hebben deze brief aan dr. Melchior getoond en nadat hij de gelegenheid te baat had genomen, om ons een schrijven te tonen van de heer Lopez Cardozo, de meteoroloog van de expeditie, waarin deze zei ieder woord van dr. Melchiors boek te kunnen onderschrijven, repliceerde hij: „Langzamerhand heeft heel Nederland kunnen lezen, hoe ik de eerste reis van de „Willem Barendsz" gezien heb door de „sterk gekleurde bril van een leek" Aan de mij getoonde brief van de vijftien „er varen" Nederlandse walvisvaarders ont leen iis nog het volgende: „Het is een continubedrijf van hard wer ken, van het villen en in stukken hakken en zagen van walvissen, enorme dieren, waarbij tonnen bloed en vuil met de zo begeerde traan vrijkomen. In dat vuil moet gewerkt worden en alles is daarmee be vuild. Bovendien waaien de stinkende dampen van ketels, machines over het schip en wordt er langszij de afval van de ketels afgeblazen. Ook dit kwam nogal dikwijls verkeerd terecht. Voeg hier .dan nog de wel zeer gemengde bemanning aan toe, van velerlei nationaliteit en waaron der velen met een lage moraal en helemaal geen begrip van hygiëne en samenwer king! Met de veel voorkomende infecties hier aan boord zijn wij vertrouwd. Wij kennen die van onze Noordzeevisserij. Het is hard nekkig en pijnlijk, doch wij hebben nooit geweten dat zo iets ons leven bedreigde". Ik dank de briefschrijvers voor de be vestiging van mijn „boosaardig relaas", dat echter nooit in enig opzicht was gericht tegen de talrijke harde werkers aan boord van de „Willem Barendsz". De aanval op mijn persoon laat ik graag voor wat ze is. Behalve de valse be schuldiging. dat ik ooit geweigerd zou hebben hulp te verlenen, waar en wanneer ook. Dit tast mijn beroepseer aan en dwingt mij tot een aanklacht wegens smaadschrift. Dat de tegenwoordige scheepsarts getuigt dat thans de samenwerking meer dan uit stekend is, dat aan al zijn verlangens te- gemoed is gekomen en dat aan elke rede lijke eis prompt werd voldaan bewyst mij, dat ik mijn boek tenminste niet tevergeefs heb geschreven". Dr. L. M. van Dis docent aan Utrechtse universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd tot docent in de didactiek van de Nederlandse taal en letterkunde dr. L. M van Dis, rector aan het Coornhertlyceum te Haarlem. Mr. J. van der Hoeven, voorzitter van de Stichting „Club- en Buurthuizen" toont vol trots loco-burgemeester D. J. A. Geluk de speelkamer, waar onder even bekwame als liefdevolle leiding honderden kinde ren nuttig en aangenaam worden bezig gehouden. gevonden. ,.De betekenis van haar werk is recht omgekeerd evenredig met haar leef tijd", aldus mr. Van der Hoeven, die voorts trots was op de weerklank die dit werk in de buurt had gevonden: bij de eerste op roep hadden zich reeds tweehonderd jonge re en oudere „huisgenoten" gemeld en het nieuwe seizoen was men met 700 deelne mers en 35 leiders en leidsters, die dit werk belangeloos op zich nemen, ingegaan. De voorzitter stipte nog de vele plannen aan, die men voor de toekomst heeft: in- stuifmiddagen en -avonden, een huis in het centrum van de stad en een consultatie bureau, zodat het club- en buurthuis met recht 'net centrum van de sociale zorg zou worden. „Gerechtigheid, barmhartigheid en naas tenliefde zijn de pijlers, waarop onze ar beid rust", aldus mr. Van der Hoeven, die alle gelijkgezinden opriep samen te wer ken, „want onze stichting is geen doel op zichzelf, maar wil liefst opgaan in groter verband met een zelfde doelstelling". In dit verband wees spr. op de samenwerking met de federatie van Haarlemse Speeltuin verenigingen. De loco-burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, zei in zijn openingswoord, dat deze vertraagde opening in ieder geval het voordeel heeft dat men iets kan laten zien, dat in werking is en waaruit duidelijk blijkt, dat hier iets verricht wordt, dat in Haarlem niet gemist kan worden. Spr. bracht dan ook hulde aan allen, die hier aan hebben meegewerkt in enthousiasme en gemeenschapszin. De heer Geluk merkte op, dat in onze ingewikkelde maatschappij steeds meer mensen in gedrang komen, zon der dat de overheid tussenbeide kan komen. Het is de taak van het rijk geschakeerde sociale leven deze mensen op te vangen. De overheid mag zich gelukkig prijzen mensen gevonden te hebben die, nu velen zich te rugtrekken op hun eigenbelang, dit pio nierswerk willen verrichten. Spr. sprak de wens uit, dat de stichting tot heil van de bevolking zou mogen groeien en bloeien. Enige kinderen, die in de huiskamer van Kampersingel 70 een veilig onderdak had den gevonden, lieten vervolgens met succes de resultaten van de leiding zien en horen. Drie Nobelprijzen toegekend De Zweedse Academie van Wetenschap pen heeft de Nobelprijzen voor 1947 voor litteratuur, natuur- en scheikunde toege kend aan de Franse schrijver André Gide, de Engelse geleerde Sir Edward Victor Apple ton en de hoogleraar te Oxford Sir Robert Robinson. naderhand door de pers ondervraagd werd zei hij, dat er niets gedaan was. Hij gaf evenwel toe, dat de mogelijk heid niet was uitgesloten, dat hij bij een wijziging in het kabinet zitting zou nemen. De besprekingen welke hij echter tot nu toe gevoerd had, zo deelde hij United Press mede, hadden alleen de mogelijk heden onderzocht om tot een wijziging te komen en men had gepoogd een gezamen lijk program van actie op te stellen. Hij ontkende ten stelligste de berichten welke door anderen waren verspreid, dat hij het premierschap, indien hem dit werd aan geboden zou aanvaarden. Toen hem gevraagd werd of het nieuwe kabinet wellicht een driemanschap zijn, samengesteld uit hem zelf, Leon Blum en Ramadier, antwoordde hij: „Ik denk dat het heel goed mogelijk is, dat deze drie in het kabinet zullen zitten." De mogelijkheid, dat Leon Blum aan het hoofd van de regering zou komen, wordt door sommigen eveneens overwogen, ter wijl anderen Robert Schumann noemen, de minister van financiën, die de economie van Frankrijk beheerst. HET LIED VAN: De eerste vrouwelijke rechter Justitia, die steeds een Vrouw is (als zij, van steen, in een gebouw is) vertoont reëler zich en hechter als levend-vrouwelijke rechter. In Rotterdam .herinnert u zich) benoemde men mejuffrouw Hudig en 'k vind zo'n vrouwelijke rechter veel échter dan een mannenrechter. Wie éérlijk haar portret beoordeelt voelt zich, (veroordeeld) haast bevóór- deeld! Wat kan een man nog méér verlangen dan door twee lachend-gulle wangen en 'n wenkbrauw, (die een échte is) gedoemd te zijn tot hechtenis!? Ja waarlijk, thans voel ik terdege de lust, een misdrijf te gaan plegen geen ordinaire, ruwe misdaad die maar lukraak en op de g i s gaat met gummiknuppel ter verdoving en dan een laagstaande beroving o neen, het moet geraffineerder volleerder, voor een Vrouw-Vereerder, 'n Millioenenzwendel, vlot en vaardig dat is pas gróóts en harer waardig! En dan, na mijn succesvol pogen (een aanslag op ons volksvermogen) ben ik geen prutser in haar ogen die ogen, die mij zo bewogen! „De mens Is goed!" (in vele strophen bezingen dat de filosofen) „De mens is slecht en wordt steeds slechter" zo oordeelt menigeen als rechter. En dóarom juist, (dat durf ik wedden) tracht men het Mensdom nog te redden door nu, in uiterste instantie met charme en met elegantie de minne misdaad te bestrijden. Men moest meer vrouwen in gaan wijden! Het brengt de boeven tot bekering zij hebben voor de vrouw verering ja waarlijk, bij zo'n uiterst-lieve vervalt men niet in recidive. Een man zou zich toch hevig schamen om wéér een kraakje te beramen wanneer hij voor diezèlfde Dame opnieuw zijn zonden moet beamen! En 'k zeg tot slot van deze zang: „Ik kwam niet graag in het gevang maar kreeg b ij haar graag levenslang!" WOUTERTJE. Een nieuw hotel in een oude buitenplaats De fraaie buitenplaats „Het Oude Ko- ningshuys" in Sassenheim, eertijds bezit van Koning-Stadhouder Willem III en de laatste tijd alleen des zomers door de te- gewoordige eigenaar bewoond, heeft een nieuwe bestemming gekregen. Het is na een zeer grondige restauratie Zaterdag in gebruik genomen als hotel en restaurant. Enige zeer ruime vertrekken zijn met veel smaak ingericht tot eet- en vergaderzalen en in het souterrain vindt men onder de oude gewelven een bizonder gezellige bar. Het vroegere cachot herinnert in niets meer aan zijn voormalige bestemming. Het is een eetzaaltje geworden met een zeer bijzondere sfeer, een intieme kaarsverlich ting en toepasselijke wandschilderingen. Dat de opening van deze nieuwe gelegen heid tot vergaderen, logeren en dineren niet alleen voor Sassenheim, maar voor de gehele bloembollenstreek van belang ge acht wordt, bewees cje zeer grote belang stelling uit de kringen van bloembollen handelaren op de openingsmiddag. De bur gemeester van Sassenheim, die vergezeld was van de wethouders, gewaagde in een toespraak eveneens van het grote belang dat een inrichting als deze voor zijn ge meente en voor de bollenstreek heeft. Er waren zeer veel bloemen, onder an dere van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Vrijdag 1)4 uur Koninklijke Olie 453 429 295 292 378 368 A. K. U 167 165 171% Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 296 290 Calvé certificaten 17454 173 Scheepvaart-Unie 189)4 188 doll.-Amerika Lijn 18114 181% Deli Maatschappij 153 172% H. V. A 232 li 1 230 A'dam Rubber 159 y2 155 Ned. Handel Mij. 142 140 N.-I. Handelsbank 104 104T4 Billiton Mij II 415 407 DISTRIBUTIEKRING BLOEMENRAAL, omvattende de Gemeenten Bloemendaal en Zandvoort. Brandstoffen. Toeslag voor grote gezinnen. Voor een toeslag brandstoffen komen in aan merking grote gezinnen van 8 of meer per sonen. Betrokkenen dienen zich met de Tweede Stamkaarten van alle op l November 1947 aanwezige gezinsleden, waaronder begrepen alle inwonenden, met uitzondering van hen, waarvoor reeds een brandstof f enkaart voor kamerhuur werd verstrekt, doch met inbe grip van het inwonend dienstpersoneel, te vervoegen in de distributiekantoren Bloe mend.weg 188 te Overveen en Haltestraai 4 te Zandvoort op werkdagen van 912J/2 eo 1416 uur. Des Zaterdags van 911 uurT

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6