Haarlems Dagblad Die Schilder „Sovjet-Rusland joeg het volk derVerenigdeStaten in het harnas" «um „Europa is rijk, Europeanen* zijn arm" Taxi-chauffeur door tv/ee jongemannen op de Rijksweg bij Sassénheim vermoord Krachtige reactie op anti-inflatieplan Weerbericht 62e Jaargang No. 18791 Bureaux: Grote Houtstr 93 Tel Admin. 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B.' Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 19 November 1947 Verschijnt dagelijksbehalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,—. Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bi) de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem |~\E VEROORDELING vaii de sdhilder D Han van Meegeren tot een jaar ge vangenisstraf heeft de belangstelling m zijn merkwaardige daden en successen op nieuw- doen stijgen. Op zulk peil zal die belangstelling niet blijven. Maar het schijnt wel te verwachten, dat de zaak blijvende invloed zal doen gelden. Twijfel is in de gemoederen van tallozen gezaaid niet alleen in dit land, maar in de wereld. Mocht Straks iemand een onbekend schil derij van een oude meester ontdekken, dan zal zijn pad niet over rozen gaan. Men zal hem zowel als zijn schilderij met achter docht beschouwen.Experts zullen zich uitsloven om motieven te vinden, waarop de echtheid 'van het stuk kan worden be twist. Er zullen afbeeldingen van gepubli ceerd worden met allerlei ironische onder schriften en commentaren. Men zal absoluilt willen aantonen, dat men er zich niet tussen laat nemen. En misschien zal het toch een echt oud meesterstuk zijn. Mis schien zal het zo mooi wezen, dat het gewone kunstliefhebbers, mensen die geen experts zijn, onweerstaanbaar boeit en ontroert. Wat dan? Nu, dan zal de mens een brok ware schoonheid rijker zijn ge worden. En welbeschouwd is dat van meer belang dan de vraag, hoeveel geld zijn ontdekker ervoor krijgt. Ofschoon ik bij voorbaat met hem te doen heb als het een waarlijk sohoon wei*k is, hetzij van een oude meester of van een nieuwe meester onder oude vlag. Misschien zullen de vinders van oude schilderijen voorlopig hun vondsten ver borgen houden. Dat &)U men zich best kunnen voorstellen: dat zij wachten tot dé storm, wat geluwd iis en de zaak-van Mee geren min-of meer in het vergeetboek ge raakt. Maar ook dit beleid zal in de practijk niet zo eenvoudig zijn. Het zdu er licht toe kunnen leiden, dat over enige jaren plotseling een hele verzameling ontdek kingen aan de markt komt. Dat zal de prijzen drukken en bovendien de herinne ring aan Han van Meegeren doen ont waken. In de redactie-archieven zal hij onder Persoonlijkheden op Kunstgebied zo wel als onder het hoofd Rechtzaken worden teruggevonden en opnieuw worden meege sleurd door die machtige golf der publici teit. die hem zo dierbaar is en die hij met zo nauwkeurige voorbereiding en kennis van.de schilderkunst' heeft weten te ont ketenen. Er is mij een oude anecdote te binnen geschoten. Die betrof onze grote schilder Breitner. Ik dank haar aan een andere schilder, ook al sinds jaren heengegaan. Hij vertelde, hoe lang geleden eens een man bij hem kwam die een prachtige Am sterdamse gracht, dragend de signatuur van Breitner, gekocht had. Hij vertoonde het stuk aan mijn vriend, die het bewon derde. Maar de koper bleek te twijfelen. Men had hem gezegd dat er vrijwat valse Breifcners bestonden. Wilde de schilder voor hem onderzoeken, of dit een echte -was? „Neen", zei deze, „want ik ben alleen'maar schilder en geen expert.Maar ik zal ir een goede en eenvoudige raad geven: neem een Jaxi, rijd met het stuk naar Breitner en ïraag het hem zelf. Hier hebt u zijn adres". (Het geval moet dus geschied zijn voor Juni 1923, want in die maand stierf Breitner). De bezitter van het stuk nam een taxi en reed erheen, Hij zette het op een ezel in des schilders atelier. Die bekeek het lang. Toen'zei hij: ..Een prachtig werk. Ik wou dat ik het gemaakt had. Treurig dat iemand, die zo schilderen kan, de naam van eëh ander moet gebruiken om wat te kunnen verdienen". Ontzetting beving de koper. Hij ha,d er dan veel te veel voor betaald. Maar Breit ner was dat niet met hem eens. Hij vond het stuk de hoge prijs waard. En tenslotte zei hij: ..Laat u mijn naam er maar op staan; ik heb er geen enkel bezwaar tegen". Er moet dus nog ergens een Breitner hangen die geen Breitner is, maar wel door de kunstenaar aanvaard. En deze historie geeft weer tot nieuwe overdenkin gen aanleiding: De kunsthandel is trou wens een terrein, waarop zich veel afwis seling en een niet geringe mate van humor plegen voor te doen. Als ik weinig over de zaak-van Mïegeren heb geschreven is dat vooral, omdat het mij te veel moeite kostte er ernstig bij te blijven en het geval toch zo ernstig was. Ook de'leek begrijpt immers dat in een land als dit, een der bakermatten der schilderkunst, de vader landse grond onder nnz'e^vdbten moet gaan trillen als wij niet meer zeker weten of een ^schilderij aan een oude of nieuwe meester te danken is, omdat wij óf niet meer op onze kunstexperts aan kqnnen, óf niet meer op de inferioriteit van nieuwe schil derijen. De anecdote omtrent Breitner bewijst dat van Meegeren verstandiger zou hebben gedaan als hij een levende inplaats van een dode meester had uitgekozen om in diens maniéF' te schilderen. Dat zou hem ook een heleboel geknoei met oud linnen en spij kertjes en met craquelé hebben bespaard. Al had het dan geen millioenen opgebracht. En als hij tenslotte voor de kadi gesleurd was, zou hij de nagebootste collega als ge tuige'hebben kunnen oproepen en»die had met zwier kunnen zeggen: „Mooi situk laat mijn naam maar staan geen enkel bezwaar". Ja, als de geest van Vermeer van Delft eens in de rechtzitting had kunnen ver schijnen en met holle stem hetzelfde om trent De Emmaüsgangers hadde getuigd! Wat dan? Er zit niet alleen een film in van Meegeren's historie, maar ook een goed blijspel. R. P. Clearingsovereeiikomst in Parijs Dinsdag is in Parijs een clearingsover- eenkomst getekend tussen Frankrijk, Ita lië, Nederland en de Belgisch-Luxem burgse economische unie. Deze overeenkomst, welke door de ge delegeerde van de betrokken landen tij dens de van 15 tot 25 October jl. gehou den bijeenkomst van de commissie voor betalingsovereenlcomsten is gesloten, stelt deze landen in staat periodiek de debet- en credit-saldi hunner betalingsbalansen te vereffenen. Ieder' land kan, met goedvinden der on- dertëkenaars, tot de overeenkomst toe treden. MACKENZIE KING ONDERSCHEIDEN. In de „Times" wordt meegedeeld, dat de Engelse koning de premier van Canada, Mackenzie King, die kort geleden in ons land eredoctor in de rechten 'is geworden, de „Order of Merit" heeft verleend» MARSHALL: Rusland heeft een ander doel dan Amerika en Engeland ,WVij zijn ons bewust van de erns{ en de draagwijdte van de campagne, welke tegen ons wordt gevoerd als een van de bolwer ken der Westerse beschaving.. Tezelfdertijd echter zijn w« ons bewust van onze kracht en van het feit, dat er in vele landen grote behoefte bestaat aan onze hulp en vriend schap. Wij kunnen ons de weelde veroor loven, geen acht te slaan op hetgeen waar mede men ons van de wijs wil brengen, en met kalme vastbeslotenheid voort te gaan op het pad, dat ons door de traditie is ge baand". Marshall zeide, dat de Verenigde Staten en Groot-Briltannië Waarlijk streven naar het herstel van Europa, doch dat de derde grote mogendheid, die zoveel tot de geza menlijke overwinning heeft bijgedragen, het streven naar dit doel niet blijkt te delen. Uit dit verschil in doelstelling komen vele van de diepgewortelde meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-' Unie voort. Deze kwestie zal echter beslecht zijn wanneer Europa is hersteld als sol vente en levenskrachtige gemeenschap, en het meningsversohil tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, voorzover h,et Europa betreft, zal alsdan verzwakken". De minister verklaarde dat de Sovjet-Russische functionarissen en de communistische groe pen elders een welberekende campagne voerden, om de Amerikaanse motieven in zake buitenlandse aangelegenheden te ver draaien en in een verkfeerd daglicht te stellen. In dit verband wees, hij erop, dat zowel de Verenigde Staten als Groot-Brit- tannië na de oorlog' vrijwillig het gebied van hun souvereiniteit in de wereld hebben ingekrompen en afhankelijke volken on afhankelijk hebben gemaakt en binnenge voerd in de UNO. Marshall gaf toe, dat er „elementen van onzekerheid" te vinden zijij jn een zo uit gebreide en ingewikkelde onderneming als het hulpplan, „doch, aldus zeide hij, de risico's van het nalaten van een poging om Europa tot herstel te brengen zijn veel groter". Tenslotte zeide de minister, nog ver der ingaande op de verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, dat het volk van' de Verenigde Staten aan het einde van" de oorlog hoge waardering koes terde voor volk, leger en leiders van de Sovjet-Unie, doch dat de Sovjet-Russische regering sindsdien alles heeft gedaan om de wrevel van het Amerikaanse volk op te wékken. „Nu het Amerikaanse volk aldus eenmaal in liet harnas is gejaagd, worden wij er van beschuldigd deze publieke wre vel te hebben aangestookt". Marshall voeg de er evenwel aan toe, dat hij niet pessi mistisch is over de door {le UNO tijdens de huidige Algemene Vergadering ge maakte voortgang. ltulirgcbied voor Europa Marshall legde er de nadruk op, dat er waarborgen gesteld moeten worden, opdat de economische kracht van Duitsland door een toekomstige Duitse regering niet ge bruikt zal worden als een wapen voor het bevorderen van exclusieve Duitse politieke doeleinden. In het bijzonder mogen de steenkool- en staaireserves van het Ruhr- gebied niet. worden overgelaten aan dé controle van enige toekomstige Duitse rege ring, doch zij moeten aangewend worden ten bate van de Europese gemeenschap als een geheel- Strijd in Vietnam opgevlamd' Het Vietnamese militaire communiqué meldt, dat tweehonderd Franse' soldaten Maandag tijdens een opleving van de Viet namese militaire activiteit fcyn gedood. De% Vietnamese strijdkrachten vielen aan in het Noorden en Westen van de provincie Quanghun en deden een aanval op de ha ven van Hoinan, aldus het communiqué. DE ORANJE ZATERDAG VERWACHT. Onvoorziene oYnstandigheden voorbe houden wordt het m.s. „Oranje" met re- patriërenden aan boord Vrijdagmorgen om 10 uur te Southampton en Zaterdagmor gen omstreeks 9 uur te IJmuiden ver wacht. r .fSk -ffc Londen herbergt op deze vooravond van het kroonprinselijk huwelijk vele hoge gasten. Koning Michael van Roemenië e.4 zijn moeder zijn deier dagen per vliegtuig gearriveerd om de huwelijksplechtigheid bij te wonen. VOOR EÉN VERENIGD EUROPA Op Schiphol arriveerden met een K.L.M.- toestel uit Curagao vier dozen met zorg vuldig uitgezochte lelies, die bestemd zijn voor de bruiloft van prinses Elisabeth van EngelandOp Schiphol werden de bloemen overgeladen in een toestel dat naar Londen vloog. Dinsdagavond heeft de beweging van Europese Federalisten in een der zalen van Krasnapolsky te -Amsterdam voor de eerste'maal een openbare vergadering ge houden. Vier sprekers voerden op déze bijeenkomst het woord. De eerste was mr. F. H. C. van Wijk, wethouder van Financiën te Amsterdam, die sprak over „Europa en het federa lisme''. „Bij het streven naar vrede", zo zeiae mr.. van Wijk, „kan Europa geen belang- rijke rol spelen, omdat het verdeeld en verbrokkeld is. Indien Europa echter één hechte eenheid was, zou het een krachtige stem kunnen doen horen en het zijne bij dragen tot de vrede. Deze eenheid van Europa is het doel van de Europese fede ralisten. Een verenigd Europa, waarin dé staten samenwerken en een deel van hun souvereiniteit afstaan aan éen bovenstate- lijk, overkoepelend lichaam, zal krachtig genoeg zijn om de moeilijke problemen, die thans de wereld beheersen, op te I lossen". De tweede spreker, mr. C. van Rij, voerde het. woord -over „de Christelijke, grondslagen der Europese cultuur". „Het middel om de Europese cultuur te behouden, is het verenigd Europa. Want indien Europa verenigd is, zal het gevrij waard zijn van.oorlogen, die de culturele waarden, welke dooi* de eeuwen heen verworven zijn, vernietigen". De derde .spreker, Jef Last, had als on derwerp gekozen: „Duitsland en het nieu we Europa". De heer Last betoogde,' dat de West- Europese cultuur groot gevaar loopt ten onder te gaan als de toestand in .Duitsland blijft als hij is. 1 Na de pauze sprak dr H. BFugmans, vice-voorzitter van het algemeen bestuur en internationaal voorzitter van de Fede rale Beweging, ovver „Europa tussen Oost en West". Europa ontgoocheld. „In het oude, vermoeide Europa", zo zeide spreker, „is er iets bijzonders gaande. Op cynische wijze spreekt men in. Fr ank rijk over „de verraden bevrijding". Over al in Europa heeft men de bittere ontgoo cheling van het telkens weer falen gevoeld. En thans weet men dat geen enkel pro bleem' van enige importantie binnen de nationale- grenzen kan worden opgeldst. Sprekende over het oorlogsgevaar, zeide dr. Brugjnans: „Wij willen zekerheid heb ben over ons toekomstig lot en niet de kans lopen binnen afzienbare tijd weder om in een oorlog te worden gestort: en dif gevaar", zo vervolgde hij, „behoeft niet te bestaan. Immers: Europa is rijk en het Vijf doden bij Amerikaanse Constellation-ramp Bij het vliegveld van Newcastle in de nabijheid van (ie stad Wilmington in de Amerikaanse staat Delaware, is een Con stellation van de Transworld Airways bij een proefvlucht verongelukt. De vijf in zittenden kwamen om het leven. Reuter meldt nader, dat zich in het vliegtuig een bemanning van vier koppen, en een inspecteur van de burgerluchtvaart bevonden. De machine, die een oefénvlucht maakte voor candidaat-piloten voor de overzeese lijnen, is omlaag gestort en in brand gevlogen. Nazi's in liet nauw Te» Frankfort am Main is een kaart systeem met de namen van minstens 10.000 leden van de nazi-partij gevonden. Het werd tussen oude papieren, propaganda- brochures en partij-insignes, opgestapeld in een schuilplaats tegen luchtaanvallen, ontdekt. Men is van mening, dat 3000 Duit sers, die berecht zijn en vrijgesproken door het zuiveringsho'f van Frankfort, tenge volge van deze ontdekking opnieuw voor het tribunaal zullen moeten verschijnen. een „Westers blok" te vormen. De Euro pese federalisten wensen "een verenigd Europa als overgang tot ten verenigde wereld, want slechts' deze kan uiteindelijk 'een blijvende vrede brengen. Aan het slot van zijn betoog kondigde dr. Brugmans aan, dat er in de lente van het komende jaar te 's-Gravenhage een groot internationaal congres bijeen zal komen, waarin alle lagen van de Euro pese maatschappij vertegenwoordigd zul len zijrv Met deze vergadering, die spre ker, „de Staten-Generaal van Europa" noemde, zal de campagne worden ingeluid, die „slechts zal eindigen op de dag, dat Europa verenigd en vrij zal zijn". De textieldistributie blijft voorlopig Zoals gemeld heeft het bestuur van het N.V.V. een* telegram gezonden aan de minister vaii Economische «Zaken, naar aanleiding van geruchten over een in overweging genomen opheffing der ge hele textieldistributie. Het ministerie van fi&onomische Zaken deelt nu méde, dat van een beslissing in zake het vrijkomen van de distributie van textielgoederen geen sprake is en voor lopig geen sprake zal zijn. Het, is begrij pelijk. aldus zegt de mededeling van het ministerie, dat, zo lang er goederen ge distribueerd worden, de overheid zich van tijd tot tijd moet afvragen, of deze distri buties nog langer verantwoord zijn. Indien dit het geval is, dient voorts te worden nagegaan, of er eventueel in het bestaan de distributiesysteem een wijziging moet worden aangebracht. Uit tie aard der zaak wordt momenteel eveneens bestudeerd in hoeverre de tex tieldistributie in haar huidige vorm ge handhaafd moet blijven. Vermeld zij, dat de hierbij betrokkenen overwegend de mening zijn toegedaan, dat deze.distributie niet zou moeten worden opgeheven. Het is .duidelijk, dat zo lang er van een beslissing nóg geen sprake is, de besprekfhgen hier over een vertrouwelijk karakter dragen. Hel woord is aan Lichtenberg: De meeste mensen leven meer naar de mode dan naar de rede. EERSTE VERGADERING ENQUêTE- COMMISSIE. De commissie uit de Tweede Kluner, belast met het houden van een parlemen taire enquête naar de gebeurtenissen, ver band houdende met de Duitse inval in Nederland, naar het beleid van de opeen volgende kabinetten te Londen en dat van het kabinet Schermerhorn-Drees,heeft Dinsdagavond in het gebouw der Tweede Kamer haar eerste vergadering gehouden. VERTREK VAN DE ..POELAU LACT" UITGESTELD. Het vertrek van het m.s. „Poelau Lant", dat 18 dezer van Amsterdam via Londen naar Batavia zou vertrekken is uitgesteld. Het schip zal thans 22 dezer van Am sterdam naar Londen vertrekken en van daar op 28 November de reis naar Batavia aanvaardem De passagiers, die voor de „Poelau Laut" zijn bestemd en te Londen zullen embarkeren, -vertrekken thans op 27'Nov. des avonds met het s.s. „Arnhem" van de Harwich lijn van Hoek van Holland naar Engeland. Taxi sloeg over tie kop, doch daders wisten te ontkomen Dinsdagavond -omstreeks negen uur is nabij het viaduct in de Rijksweg den Haag- Amsterdam een uit Rotterdaiii komende taxi over de kop geslagen. De chauffeur, de 62-jarige A. G. Globus uit Rotterdam, is kort na het ongeluk over leden. De Rijkspolitie te Sassénheim, die het onderzoek in handen nam. kwam spoedig tot de conclusie, dat hier misdrijf in het spel was. Er waren aanwijzingen, dat de chjRif- feur met een hard voorwerp op het hoofd was geslagen, waardoor hij de macht over het 'stuur moet hebben verloren. Automobilisten, die dadelijk na het on geval ter plaatse waren, verklaarden, dat twee jongelieden, die ongedeerd uit <^e auto waren gekomen! onmiddellijk met een auto in de richting Amsterdam verder gelift waren. Het- slachtoffer Het slachtoffer was in dienst bij de auto garage „Ons belang" te Rotterdam en was voor de tweede keer gehuwd. Hij laat twee kinderen uit zijn eerste huwelijk na. Hij werd Dinsdagavond om kwart over zes Dij het station' Delftse poort te Rotterdam voor het laatst gezien. Op dat ogenblik stapten drie heren in zijn wagen. Vervolgens is hij weggereden. - De toedracht Uit dé voorlopige door de rijkspolitie .te Sassénheim in samenwerking met de bur gemeester opgestelde reconstructie van de Truman wekte „slapende honden" De eisen van president Truman ten aan zien van de binnenlandse economie der Verenigde Staten om de uitvoering van het Europese hulpplan*mogelijk te maken, hebben een scherpe reactie in het Congres gehad, waardoor een snelle beslissing over deze aangelegenheid in gevaar is gebracht. De commissie voor de uitgaven van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren ge- eist, dat de Amerikaanse voedselvoorraden worden geïnventariseerd, alvorens Hét Congres een beslissing neemt ten aanzien van president Trumans plan om Frank rijk, Italië en Oostenrijk tussentijdse hulp te verlenen tot een bedrag van 597 millioen dollar. De voorzitter der commissie. Sena tor Bridges, deelde aan de pers mede, dat de commissie eenstemmig heeft Besloten een grondig onderzoek te doen instellen naar de binnenlandse voedselsituatie, ten einde uit te maken, hoeveel voedsel voor de export kan worden gemist. Blum de leider van een Franse „evenwichtsregering"? Reutér meent te weten, dat Paul Rey- naud geen deel zal uitmaken van de nieuwe Franse-regering, waarover besprekingen gaande zijn tussen de leiders van de mid- den-pai'tijen. Léon Blum zou in beginsel bereid zijn de leiding op zich te nemen van een regering op basis van de midden partijen en strevende naar een verzet tegen de druk zowel van de zijde der com munisten als van de R.P.F. van de Gaulle, zijn alleen maar de Europeanen, die arm Waarnemers betwijfelen echter, of hij wel zijn. Arm. omdat door de verdeeldheid, die er héerst, geen sociaal-economische w^léaart kan heersen. Een verenigd Europa kan bovendien als grote, verzoenende derde macht een be langrijke rol spelen als tegenwicht tegen over de twee wereldmachten, die thans het lot vati de mensheid in handen hebben". Dr. Brugmans wees er op dat het stre ven van de Europese federalisten niet is Driejarig kind overreden en gedood Dinsdagmiddag omstreeks half vier stak het driejarige jongetje J. d.! L. de Tromp straat in IJmuiden-Oost over. Op dat moment naderde uit de richting IJmuiden een zware militaire vrachtauto. Hoewel de Bestuurder daarvan nog krachtig rem de, werd het kind door het voorwiel ge grepen en overreden. Twee IJmuidense doktoren verleenden de eerste hulp; de heer Bakker vervoerde het slachtoffertje met een gapende hoofd wond en zware inwendige kneuzingen naar het Antonius-ziekenhuis, waar het twee uur later is overleden. in staat zal zijn een regering te vormen, welke kan rekenen op een hechte meer derheid in het parlement. Reynaud zou gestrand- zijn op de door hem gestelde eis, dat de nieuwe regering vriendschappelijk zou staan tegenover generaal de Gaulle. Stakingen epidemie. De stakingen, die in Noord- en Zuid- Frankrijk zijn ontstaan, zijn ook jiaar Parijs overgeslagen. In de vitale mijnen in het Noorden van het land waren Dinsdagmiddag ongeveer 130.000 mijnwerkers in staking. Er is ook geen .verbetering ingetreden in de stakings toestand in Marseille, waar minstens 'drie kwart van, de bevolking sedert het begin van de vorige week staakt. De arbeiders der Citroën- en Hotchkissfabrieken hebben zich bij de stakenden van de Renault-, Penhard- en Simcafabrieken gevoegd. De Franse auto-industrie is hierdoor bijna geheel stilgelegd. Het communistische blad „Ce Soir" voorspelde, dat binnen 48 uur alle arbeiders in de metaalindustrie het werk zullen neerleggen." De mogelijkheid van uitbreiding der staking vrfn de koopvaardij te Marseille tot andere grote havensleden in Frankrijk, neemt toe. Dinsdagavond begon een ge deeltelijke staking der havenarbeiders van Parijs. Een aanzienlijk aantal democraten in het Congres heeft zich aangesloten bij de repu blikeinen om een hecht blok te vormen tegen het anti-inflatieprogram vin presi dent Truman. De radicale en onverwachte- voorstellen, die Truman ten aanzien van prijsbeheersing en rantsoenering opperde, schijnen in de afgelopen 24 uur de aan dacht in de huidige speciale zitting van het Congres van de buitenlandse aange legenheden naar de binnenlandse verlegd te hebben. Het schijnt, dat Truman opnieuw voed sel gegeven lïeeft aan de beweringen dat de ontzaglijke Amerikaanse export in ver band met het hulpprogram zo niet de voor-3 naamste, dan toch een van de oorzaken zou zijn van de inflatie. Het heeft er ook de schijn van. dat de eis van senator Taft, dat het plan-Marshall maximaal niet meer moet kosten dan de huidige uitgaven voor het buitenland, meer steun ondervindt. Bovendien blijkt Truman een atmosfeer van bittere politieke tegenstellingen ge schapen en een krachtige beweging aan de gang gebracht \e hebben tegen het nemen van beslissingen over het hulpplan op lange termijn voordat de kwesties van binnenlands economische aard zijn ge regeld. Er was gisteren niets, dat er op wees, dat deze reactie een behandeling van het wetsontwerp voor tussentijdse hulp in de weg zullen staan. Er was eveneens weinig te bespeuren van een vermindering van de steun voor het beginsel van het plan- Marshall op zichzelf. Welingelichte kringen zijn van mening, dat de voorstellen van Truman voor een wederinvoering van een controle op lonen en prijzen en een rantsoenering van ver- bruiksgóederen „ten dode zijn opgeschre ven". De vakverenigingen verzetten zich vierkant tegen de invoering van een loon stop. en de zakènwereld. republikeinen en rechtse democraten tonen zich onverbid delijk tonen tegenover de andere twee voorstellen. Spoorabonnemeiiton worden goedkoper Teneinde medg te werken aan het stre ven der regering om tot zo laag mogelijke prijzen te geraken, hebben de Nederlandse Spoorwegen thans besloten de prijzen van alle abonnementskaarten met ingang van 1 Januari 1948 te verlagen met ongeveer 15%. Het betreft hier dus de algemene abonnementskaarten, de maandtraject- kaarten, de weektrajectkaarten, de week kaarten en de jeugdkaarten. En goedkopere briefkaarten. Het porto vpor briefkaarten voor ihter- locaal verkeer zal worden verlaagd van 1/ cent tot 6 cent. Men verwacht, dat deze verlaging per I Januari a.s. van kracht zal worden. aanslag blijkt, dat er waarschijnlijk twee daders zijn geweest. Gisteravond omstreeks .9 uur vroegen twee nog onbekende, en iet wat verfomfaaid uitziende jonge mannen bij het viaduct'nabij Sassenheim op de weg den Haag-Amsterdam een passerend auto mobilist of hij hun epn lift wilde geven tot Amsterdam. Onderweg deden zij hem een verward verhaal, waaruit* bleek, dat zij zelf met een wagen op weg waren geweest naar de hoofdstad, maar ter hoogte van het viaduct," waar het wegdek is opgebroken en afgezet, met hun wagen tweemaal over de kop waren gevlogen, doordat zij Je omlegging niet tijdig hadden bemerkt. De gastvrije automobilist zette zijn lifters later af, maar keerde terug naar Sassenheim. omdat hij het verhaal niet geheel ver trouwde. Zijn wantrouwen bleek toen ge rechtvaardigd te zijn, want in de inderdaad over de kop geslagen Chevrolet 1946 had de rijkspolitie tc Sassenheim intussen het lijk aangetroffen van de taxichauffeur. Men gelooft nu, dat de ongelukkige chauf feur reeds van het leven was beroofd n >g voor de auto 'oij het viaduct .verongelukte. Waarschijnlijk heeft één der daders de wa gen bestuurd Dat hij in zijn agitatie de omlegging bij de opgebroken weg niet tijdig in het oog kreeg, behoeft geen verwonde ring te wekken, want de noodverlichting, die bevestigdWas aan do afzetting, was gisteravond weer eens ontvreemd. Behalve de taxi zijn dan ook andere automobilisten gisteravond in moeilijkheden geraakt, doordat .zij de afzetting niet tijdig opmerk ten. Verscheidene van hen glipten door het harde remmen rechts van de dubbele weg de berm af, anderen reden tegen de on- yerlichte afzetting op. Verdwenen lantaari^ handicap Voor de beide daders van de aanslag be tekende de diefstal varl de lantaarn- een onvoorziene handicap bij de ten uitvoerleg ging van hun plannen. Hun wagen slipte naar het linkergedeelte van de weg. sloeg over de kop. maar kwam weer hp de wielen op het zachte gede'elte tussen de twee wegen in terecht, echter nu met de neus *h de richting den Haag. De. wagen was on klaar geraakt, zodat zij deze. met bet stof felijk overschot van de taxichauffeur er in. in. de steek lieten en naar Amsterdam liftten. - Naar het motief van deze atmslag kan men %-oorlopig slechts gissen. Eén der ver onderstellingen is, dat roof de aanleiding is geweest. Signalement Uit de verklaringen van de automobilist, die de twee daders van de aanslag een lift gaf naar Amsterdam, heeft de rijkspolitie te Sassenheim het volgende, signalement getrokken: De eerste is eën jongeman van naar schatting 18 jaar óud en l.«5 m. lang. sjofel gekleed in een colbertcostuum, zonder hoed en waarschijnlijk een donkerblauwe regenjas. De tweede is een beter geklede man van ongeveer 24 jaren oud, zeer slank postuur, klein snorretje, bruin costuum. Bij de bij het viaduct achtergebleven taxi heeft de politie een hoed aangetroffen, "die vermoedelijk ran de jongste dader toebe hoort en waarin de initialen W. B. zijn be vestigd. Naar de automobilist voorts verklaarde, heeft hij de beide mannen gisteravond omstreeks 21 15 uur op het Rem'orandt*- plein te Amsterdam afgezet. De Volendam vervolgt liaar reis Het Nederlandse schip „Volendam". dat Maandag met de Egyptische spoorbrug over het Sifezkanaal in aanvaring is geko men, heeft met slechts lichte dekschade zijn reis kunnen voortzetten. Een onderzoek naar de ooi-zaak van de aanvaring heeft aan het licht gebracht, dat het schip jjoor.de wind naar de brug werd gedreven en met zijn anker, dat volgens de voorschriften steeds buiten boord moet hangen, in een brugbalk heeft gehaakt, die met kracht weggetrokken werd Het schip stootte vervolgens tegen een brugpijler, die» afbrak. KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M 1. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond- Aanvankelijk wind uit Oostelijke rich tingen. later veranderlijk, zwaar be wolkt met opklaringen, plaatselijk enige lichte sneeuw én hier en daar nevel of mist. In de nacht op, verschei dene plaatsen weer lichte vorst. 20 November: Zon op 8.07 uur, onder 16 44 uur Maan op 14.19 uur. onder 23 20 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1