Prinses Elizabeth en hertog van Edinburgh heden in de echt verbonden Autobandieten Sinds gisteravond groot koud en nevelig in een enthousiasme Londen Vlaardingen door brand geteisterd De stakingen en troebelen in Italië breiden zich steeds verder uit León Blum wordt beschouwd als formateur van nieuw coalitie kabinet Weerbericht 62e Jaargang No. 18792 v m 11 1 Donderdag 20 November 1917! Bureaux Grote Houlstt 93 Tel Admin 10724. I f+B ^*B V* I "MA A S I /N? {A I /N Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur I I 1 feJI 1 I MM 1 K 1 J I ll 1 AbonnemenUprOs per «eek SI cent, per 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37 Tel 12230 V X J. _L _l_ -L V^L %lj JOX X I ^"TL<:0 Per Post '4,5° c° f prukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713, 10132 >W Adverttarieven op aanvraag b8 de AdnünletraU. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem o P HET VIADUCT in de Rijksweg Den HaagAmsterdam is een vermoorde Rotterdamse taxi-chauffeur in zijn omge slagen voertuig gevonden. Zijn twee pas sagiers waren er al vandoor; die hadden een „lift" gevraagd aan een passerende automobilist, die hen naar Amsterdam bracht en later terugkeerde om mede te delen, dat hij het geval niet vertrouwde. Daar bleek aanleiding voor te zijn. Wij hebben de gevallen van het optreden van autobandieten niet precies statfetisch bijgehouden, maar weten dat zij sinds de oorlog vrij talrijk zijn. Menigeen zal zich overvallen op taxi-chauffeurs herinneren, die zich in het Gooi en in Halfweg hebben voorgedaan. En niet alleen op taxi-chauf feurs. Ook op automobilisten, die hun eigen wagen reden en de vriendelijkheid hadden gehad, lifters mee te nemen die zich wel buitengemeen ondankbaar toonden. Het is nog maar een week of zes geleden dat een medicus, die een lifter had meegenomen van de Moerdijk af, bij aankomst in deze contreien 'door de man werd aangevallen. Dit auto-banditisme zal zijn uitwerking op de bereidwilligheid, om lifters mee te nemen, nu wel doen gelden. Geen wonder. Wie in de avonduren alleen in zijn auto zit moge nog zo vriendelijk en menslievend van aanleg zijn, maar als hij door te stop pen en de lifter op te nemen de kans gaat lopen als is het maar een kleine kans om neergeslagen en beroofd te worden, zal hij liever doorrijden. Dienen twee of meer aspirant-lifters zich tegelijk aan, dan zal hij er nog minder voor voelen. Overdag kan men de solliciterende passagiers beter bekijken eer men hen aan boord laat komen. En overdag zijn er in dit overbe volkte Westen ook teveel mensen op de been, om iemand kans te laten voor het plegen van een aanslag. Maar wie in pro vincies als Gelderland of Drente eenzame wegen berijden moet zal zich bedenken, eer hij lifters meeneemt. Dat is het gevolg van zulke gebeurtenissen en het is jammer, want de grote meerderheid ondervindt het nadeel van het misdadig optreden van en kelen. Voor taxi-chauffeurs is het moeilijk, de gevaren te ontgaan. Bij hen betreft het geen lifters, maar klanten. En als zij eenmaal bereid zijn, iemand te vervoeren kunnen zij bezwaarlijk weigeren, een tweede reiziger mee te nemen. Ik zou mij evenwel kunnen voorstellen dat taxi-ondernemers voorzich tig worden ten aanzien van het 's avonds vervoeren, buiten de stad waar zij wonen, vafa mensen die hun totaal onbekend zijn. Vooral hij, die passagiers achter zich in de wagen heeft zitten, is machteloos tegenover een" plotselinge overval, ook al mocht hij potiger zijn dan zijn aanvaller. Het autobanditisme is niet nieuw. Zijn eerste grote sensatie verwekte het zo lang geleden als het jaar 1911. toen zich in Parijs een bende gevormd had onder leiding van een individu genaamd Bonnot. Het was in de tijd toen het begrip „Parijse apachen" beruchtheid had verworven Bonnot en zijn handlangers Garnier en Valet stalen ergens een auto, volbrachten een overval op een Parijse bank en gingen er met de buit van door. Dat was dus een ander soort, misdrijf dan de gevallen van auto-banditisme, die zich tegenwoordig in ons land voordoen. De gevolgen van deze en andere wandaden der bende-Bonnot waren zeer gerucht makend. Bonnot werd door de politie ont dekt, toen hij zich verborgen had in een garage in Choisy-le-Roi. Hij had zich daar in gebarricadeerd en was bewapend, zodat men een compleet beleg moest ondernemen eer men hem doqd te pakken had. Een dergelijk beleg had later in Nogent- sur-Marne plaats, waar Garnier en Valet zich in een villaatje verstopt hadden. Er kwamen zelfs troepen aan te pas. Ook deze twee boosdoeners sneefden. De politie greep meer veronderstelde leden der bende en zii stonden terecht. Een zekere Dieudonné werd tot deportatie naar de beruchte straf kolonie op het Duivelseiland (Frans Guya na) veroordeeld. Na jaren ontkwam hij en slaagde er ondanks de ongelofelijke moei lijkheden in, Brazilië te bereiken. Daar leefde hij een tijdlang vredig en onopge merkt. tot iemand hem verried en hij naar het eiland werd teruggebracht. Daarop koos de journalist Albert Londres zijn partij: hij toonde aan dat Dieudonné onschuldig ver oordeeld was en slaagde er na lang en hardnekkig poged in, hem in vrijheid en naar Frankrijk terug te krijgen. Londres' boek over Dieudonné heeft indertijd op gang gemaakt; de schrijver zelf kwam later om bij een van die geheimzinnige grote scheepsbranden, die zich voor de Tweede Wereldoorlog in een reeks hebben voorgedaan. Dat zijn oude journalistieke herinnerin gen, die met het huidige auto-banditisme in Nederland niets uitstaande hebben, be halve dan dat 'zij eraan herinneren, dat de auto al lang geleden als middel tot het plegen van misdaad is gebruikt. In ons land, ordelijker dan de meeste andere lan den, kwam het vroeger niet of alleen bij hoge uitzondering voor. Maar wij leven nu in een andere tijd. Een tijd, waarin het oök bij herhaling kan voovkomen dat lantaarns, die een wegversperring 's avonds verlich ten, worden gestolen, zodat ettelijke men sen in levensgevaar worden gebracht. Dit was ook te Sassenheim gebeurd en wij hebben ervan gemeld: „De noodverlichting, die bevestigd was aan de afzetting, was gisteravond weer eens ontvreemd. Behalve de bestuurder van de taxi zijn dan ook andere automobilisten in moeilijkheden geraakt, doordat zij de afzetting niet tijdig opmerkten. Verscheidenen glipten door het harde remmen rechts van de weg de berm af: anderen reden tegen de onverlichte af- aetting op." Het stelen van lantaarns op wegversper ringen moge niet hetzelfde zijn als het over vallen van weerloze mensen achter een autostuur, het staat er niettemin nauw mee In betrekking en is niet minder laaghartig en gemeen. R. P. Ruhrinijnen aan de Duitsers overgedragen Gisteren heeft in de villa „Hügel" te Essen, het oude bezit van de familie Krupp, thans zetel van het Brits-Amerikaanse con trolebureau dat de Britse North German Coal Control" zal vervangen, de overdracht plaats gehad van de leiding en het beheer van de mijnen in het Ruhrgebied aan de Duitsers. De officiële overdracht geschied de door William Ashbury, de Britse gou verneur van Noordrijn-Westfalen. Onze correspondent in Londen was ae enige Nederlandse journalist, die éen van de twaalf plaatsen geloot heet", welke voor de buitenlandse journalisten beschikbaar waren in Westminster Abbey Hiernaast volgt een relaas van zijn eerste indrukken tijdens de voor avond en de grote dag van het Kroon prinselijk huwelijksfeest Prinses Elizabeth, troonopvolgster van de Engelse koning, is heden in Westminster Abbey in het huwelijk getreden niet luitenant Philip Mounlbatten, die gisteren de titel van „hertog van Edinburgh ontving. De huwelijksplechtigheid in Westminster Abbey begon om half een, nadat de prinses een are zegetocht had gemaakt van Buckingham Palace langs de juichende menigte, die de route van de stoet omzoomde. Een laaiend enthousiasme verdreef de mistroostigheid van de koude nevelige Londense ochtend, en een onafgebroken koor van toejuichingen klonk op uit de duizenden, die zich merendeels reeds van Woensdagavond af op hun plaatsje bevonden en de koude nacht hadden getrotseerd om een glimp op te vangen van de bruidsstoet. Voor 200.000 pond aan huwelijksgeschenken Over Londen hing gisteren een dikke I grijze nevel. Het was vochtig en guur en het weer beloofde voor de huwelijksdag Areinig goeds. Desondanks trokken duizen den des avonds naar Buckingham Palace, gefascineerd door het lichtbad van de tal rijke schijnwerpers waarin het was ge dompeld. Tegen middernacht keerden de me.esten huiswaarts, doch honderden beslo ten liever de koude nacht te trotseren, dan een eenmaal veroverde plaats af te staan. De versieringen langs de route die de stoet zal volgen, zijn sober. Voor het paleis staan in een halve cirkel om het Victoria- gedenkteken hoge masten opgericht met kleurige banieren, waarop de letters E. P. zyn aangebracht. Van de Admiraliteitspoort aan het eind van de Mali wapperen enkele vlaggen en de regeringsgebouwen in White Hall tonen een decoratie van vlaggen en goudgerande blauwe of rode doeken onder de vensters. Rond de Cenotaph zijn verse bloemkransen neergelegd. De ingang van de Westminster Abbey gaat schuil achter een baldakijn van rood, crème en goud, dat zich aan weerskanten voortzet in een lang werpige galerij waar de aankomende hoge gasten beschutting kunnen vinden. Van heihde en ver zijn duizenden naar Londen gestroomd, niet alleen uit Engeland zelf, doch uit alle delen van Europa en overige delen van de wereld. De aanhan kelijkheid jegens het vorstenhuis is in En geland diep geworteld en alle lagen der bevolking geven daar thans uiting aan, zo als zij in het verleden zo dikwijls deden, doch de meesten van hen zullen waar schijnlijk niet meer dan een glimp van het bruidspaar opvangen. De linkse politicus prof. Joab schreef Woensdag in een artikel, dat hij zijn vroegere republikeinse gezind heid heeft afgezworen; hij achtte de mo narchie een zegen voor het land, vooral om dat de vorst in deze moderne tijd de typi sche vertegenwoordiger is van de gemid delde Engelsman, representatiever zelfs dan regering of parlement. In het begin van de avond heeft de ge hele plechtigheid reeds plaats gehad ach ter gesloten deuren, de generale repetitie, waaraan ook het bruidspaar en de leden van de koninklijke familie hebben deelge nomen. Dinsdag had een schitterende re ceptie plaats in Buckingham Palace, welke ook door prinses-regentes Juliana en prins Bernhard werd bijgewoond. Inmiddels neemt de politie grondige maatregelen ten behoeve'van de veiligheid, zo zelfs, dat de brievenbussen langs de route verzegeld zijn. Een léger van 1600 agenten en re chercheurs is gevormd om een wakend oogje op *het publiek te houden, doch tot dusver is de enige voorgevallen misdaad geweest de diefstal van 2000 pond sterling aan juwelen, toebehorend aan een van de bruidsmeisjes- De huwelijksgeschenken zijn De nieuwe schoenenbon Cijfercombinatie uitgebreid Bij het uitreiken van de nieuwe distri butiebonkaarten zal aan personen, wier Tweede Distvibutiestamkaartnummer ein digt met het cijfer 8 een schoenenbon naar keuze worden uitgei'eikt. Dit geldt ook voor hen, wier stamkaart- nummer eindigt met. de laatste cijfers 04, 14, 24, 34 en 44 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bon 612 bevindt. Verder koVnen in hetzelfde tijdvak de kinderen in aanmerking, die geboren zijn in de maand December van één der jaren 1932 tot en met 1945, mits zij in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich bon 6Ö4 bevindt. Deze bonnen geven alleen recht op een paar schoenen, die voor de betrokkenen zelf bestemd zijn. Aan kinderen van 010 maanden wordt geen schoenenbon verstrekt. De plaatselijke distributiediensten zullen tijd en wijze van uitreiking nader bekend maken. ondertussen aangegroeid tot een gezamen lijk geschatte waarde van 200.000 pond sterling. Na de huwelijksvoltrekking heeft dr Cyrill Garbett, aartsbisschop van York, pripses Elizabeth en haar echtgenoot toe gesproken. De aartsbisschop noemde on zelfzuchtigheid het ware geheim van een gelukkig huwelijksleven. „Onzelfzuchtig heid moet niet alleen aan de dag treden in de grote ogenblikken van heldhaftige zelf opoffering, doch voortdurend in alle kleine vraagstukken en voorvallen van het dage lijks leven. Het vraagt bezonnenheid en geduld, medeleven en verdraagzaamheid. Door deze onzelfzuchtigheid zult ge uw huis tot een oase van vrede en liefde kun nen maken in uw leven, dat ongetwijfeld overladen zal worden met openbare plich ten en waarin dikwijls beslag zal worden gelegd op uw tijd. Gij gaat thans heen met de liefdevolle, goede wensen van allen, die hier tegenwoordig zijn. Moge Gods nim mer falende liefde u altijd omringen en beschermen Moge Hij u van dag tot dag nu en immer Zijn zegen geven en uw vrede en geluk schenken," aldus besloot de bis schop zijn toespraak. De huwelijksreis van het Engelse prinse lijke bruidspaar zal gedeeltelijk worden gemaakt in een Pullman-expres, en de lo comotief nan deze trein moet er natuurlijk feestelijk uitzien. De laatste hand wordt gelegd aan de decoratie van „Rosemary", zoals d&ze machine in de wandeling heet. Het bruidspaar van vandaag, de Engelse kroonprinses Elizabeth en hiitenant Philip Mounlbatten, deze officiële foto werd kort na de bekendmaking der verloving in Buckingham Palace gemaakt. Luitenant Mountbatten ontving Woensdag van de Engelse koning de titels van Hertog van Edinburgh, graaf van Merioneth en baron van Greenwich, en de onderschei dingstekenen van de Orde van de Kousen band. Een algemene slaking in Frankrijk voor de deur De situatie was gisteravond ongeveer als volgt: De metaalarbeiders in het gebied rond de Franse hoofdstad hebben nagenoeg allen het werk neergelegd. Hun aantal be draagt naar schatting 200.000 man. In het Noorden van Frankrijk staken ongeveer 100.000 mijnwerkers. De havens van Marseille, Rouen, Bor deaux en Nantes liggen stil; nagenoeg 100.000 man hebben daar het werk ver laten. De bakkerijen in Parijs en de voor steden van de hoofdstad moeten hun deu ren gesloten houden daar de maalderijen hun staking voortzetten. In de loop van deze week zullen waarschijnlijk de onder wijzers en burgerlijke ambtenaren in sta king gaan. In verantwoordelijke communistische kringen werd ontkend, dat een algemene staking als politiek wapen zou worden afgekondigd. In de meeste gevallen wordt een 25 percent loonsverhoging gevraagd, waarbij sommigen nog eisen voor tege moetkoming in de hoge levensonderhouds kosten gevraagd hebben. Oostenrijks minister afgetreden De Oostenrijkse communistische minister van electrische energie, Karl Altmann, is afgetreden uit protest tegen de wet van de regering ter hervorming van het geldwezen. Volgens een officieel communiqué betekent dit aftreden een zich terugtrekken van de communisten uit de coalitie-regering. Wel ingelichte politieke kringen vrezen door dit aftreden een politieke crisis, die zelfs zou kunnen leiden tot het aftreden van de ge hele regering en tot het houden van nieuwe verkiezingen. In hel centrum van de stad is voor tonnen schade aangericht Twee belangrijke winkelstraten van Vlaardingen boden hedenmorgen een troos teloze aanblik en deden denken aan het resultaat van een bombardement tijdens de oorlog. Puin en glasscherven versperden de Hoogstraat en de Breede Havenstraat, met nog slechts de rokende resten van eens bloeiende winkels en bedrijven, die in de afgelopen nacht in vlammen opgin gen. De schade is niet bij benadering te schat ten. doch loopt in de tonnen. In de afgelopen nacht omstreeks drie uur werd de Vlaardingse brandweer gealar meerd voor een brand in een warenhuis aan de Hoogstraat hoek Breede Havenstraat te Vlaardingen. Met ontzaggelijke snelheid greep het vuur, dat in de winkel was ont staan en daar een overvloed van voedsel vond, om zich heen, zodat binnen tien mi nuten het pand in lichterlaaie stond De brandweer, die spoedig met volledig ma teriaal ter plaatse kwam, zag zich dan ook vrijwel voor een hopeloze taak geplaatst. Het vuur sloeg al spoedig over naar een Constellation raakte in een greppel eu verongelukte De president van de Transworld Airways, Lamotte Cohu, heeft volgens het' bureau der maatschappij te Amsterdam medege deeld, dat de Constellation, die Dinsdag op het vliegveld Newcastle in de Ameri kaanse staat Delaware is verongelukt, volgens waarnemers een normale landing scheen te maken, doch waarschijnlijk met het landingsgestel in een greppel aan de rand van het vliegveld geraakte. De piloot had de machine daardoor niet meer in zijn macht; het toestel sloeg tegen de grond en ging in vlammen op. Zoals gemeld kwamen vijf personen hierbij om het leven. Uit Rotterdam vertrok Woensdag wederom een troépenschtp naar Indonesië en we] de ..Kota Baroe" met 1500 man grenadiers en jagers aan boord. Ook ernstige onlusten op Sicilië Krachtige politieversterkingen op Sicilië zijn Woensdag van Palermo uitgerukt naar Caltanisetta, waar volgens berichten ern stige ongeregeldheden plaats hebben. Land arbeiders vielen de bureaux der rechtse partijen aan en in de stad zou een groot tumult heersen. De commissaris van politie van Caltani- Dc industrie op Java begint, ondanks veel moeilijkheden, langzamerhand weer op gang te komen. In'de Philipsfabrieken is de montage van kleine radio-toestellen hervatinlandse arbeiders aan de transportband. setta werd ernstig gewond, toen hij de landarbeiders tegen wilde houden De me nigte dreigt ook het omliggende land te bezetten. Op het vasteland van Italië blijkt de al gemene staking, die gisteren in het gebied van Bari werd uitgeroepen, zich tot de ge hele provincie uit te breiden, als protest tegen „neo-fascistische" activiteit. Volgens onbevestigde berichten hebben rechtse groe pen de communistische bureaux en die van de plaatselijke vakverenigingsraad te Ser- racapriola nabij Roggia in brand gestoken. Er werd nabij Bari tevens een poging ge daan om een bom te werpen, op een auto. die communistische en socialistische vak- vereni gi n gsf un ctionarissen vervoerd e Bij gevechten in Corato. 35 kilomteer ten Noorden van Bari. waarbij een uit 5000 per sonen bestaande menigte, gewapend met handgranaten en machinegeweren, slaags raakte met de politie, werden twee perso nen gedood en tien andere gewond. Een infanteriebataljon en een bataljon politie slaagden er na negen uur in de rust in het plaatsje te herstellen. De troepen moesten gebruik maken van pantserwapens en kleine tanks om de orde te herstellen. Het politie-garnizoen van de plaats was door de menigte overmeesterd. Vele in woners waren gevlucht omdat' zij vreesden voor hun veiligheid. In de provincie Bari heerst thans in alle plaatsen een algemene staking, die zich ook uitstrekt tot de openbare nutsbedrijven. Corato, dat 45,000 inwoners telt, ligt op 25 mijl ten Noorden van Bari Mees extra Voor personen van vijf jaar en ouder (groepen A. B en C) wordt wederom een extra-rantsoen van 100 gram vlees be schikbaar gesteld In verband hiermede deelt het Centraal Distributie Kantoor mee, da; voor het tijdvak van 23 November t.m. 6 December op bon 028 Algemeen 100 gram vlees of vleeswaren verkrijgbaar is. i schoenenmagazijn en een sigarenwinkel aan ae Breede Havenstraat. De brand nam zulk een enorme omvang aan. dat assisten tie werd gevraagd van de brandweer van Rotterdam. Schiedam en Maassluis. Niet alleen genoemde panden werden aangetast, maar ook een meelpakhuis, een goudsmids-» winkel, een kapperszaak en de gebouwen van een meubelmagazijn aan de overzijde van de Hoogstraat. Verder stonden al spoe dig een levensmiddelenbedrijf en een lam- pekappenatelièr in brand. Met niet min der dan 20 stralen werd de enorme vuur massa bestreden. De brand werd zoveel mogelijk ingesloten, zodat verdere uitbrei ding voorkomen kon worden. De genoemde panden brandden bijna geheel uit. Van de verschillende magazijnen van het waren huis, de schoen- en levensmiddelenwinkel en de kapperszaak bleven slechts de muren staan. Vele andere panden in de nabijheid kregen brand- en waterschade. Tegen zes uur was het gevaar voor uitbreiding ge weken en kon met de nablussing worden begonnen. Omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Hel woord is aan.™ La Bruyère De verveling is door de luiheid in de wereld gekomen. Emissies der „Koninklijke' De N.V. Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot exploitatie van Petroleum- bronnen in Nederlands-Indië bericht, dat de inschrijving op nominaal 302.174.400 aandelen aan toonder, verdeeld in aandelen van nominaal f 1000 en onderaandelen van nominaal 100. ten volle delende in de winst over het boekjaar 1948 en volgende jaren, zal zijn opengesteld op 30 December, uitsluitend voor houders van aandelen en onderaandelen tot de koers van 100 pCt. De dividendbewijzen no. 88 der aandelen van 1000 en van onderaandelen van 100,, respectievelijk de dividend bewijzen no. 2 der recepissen van aandelen van 1000 en van onderaandelen van 100 worden aangewezen als claim. Houders van twee dividendbewijzen van 1000 hebben recht op toewijzing van een nieuw aandeel en omgekeerd. De afdeling effec- lenregistratie van de raad voor het rechts herstel h§eft d.d. 10 November vergun ning verleend voor de uitgifte. De storting op de toegewezen aandelen moet plaats hebben in vrij geld op 15 Januari 1948. De officiële notering ter beurze van Amsterdam, Rotterdam, Lon den, Brussel,. Zürich en Parijs van de thans aangeboden aandelen en onderaandelen zal worden aangevraagd. Voorts is de inschrij ving op 100.000.000 3V2 Pct- obligatiën in stukken van nominaal 1000 aan toon der ten laste van de Koninklijke open ge steld op 28 November tot de koers van 101 pCt. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op 17 December. De no tering der obligatiën ter beurze van Am sterdam en Rotterdam zal worden aan gevraagd. In de toelichting op de aandelen- en obli gatie-uitgifte verklaart de „Koninklijke": „De zeer sterke ontwikkeling van de tot de Koninklijke Shell-groep behorende be drijven maakt het noodzakelijk een be roep op de kapitaalmarkt te doen. De in vesteringen dezer maatschappijen worden voor de jaren tot en met 1949 geraamd op ongeveer 105 millioen pondsterling (ruim 1.100 millioen). welke bedrag voor 60 pCt. voor rekening van de Koninklijke en voor 40 pCt. voor rekening van The „Shell" Transport and Trading Co. Ltd. komt. Het is niet wel doenlijk reeds thans financiële voorzieningen voor de jaren na 1949 te tref fen. Voor de Koninklijke betekent dit het eerste beroep op de Nederlandse kapitaal markt sinds 1928 De opbrengsten van deze uitgifte zullen met de aanwezige midde len de Koninklijke in staat stellen groten deels te voorzien in de tot het einde van 1949 benodigde gelden. Shell Transport. Te Londen heeft de Shell Transport and Trading Co. de uitgifte bekend ge maakt van 10 millioen gewone aandelen van 1 pondsterling elk, uitsluitend voor oude aandeelhouders op basis van één nieuw aandeel voor elke drie oude aan delen tegen een koers van drie pond ster ling. Het kapitaal der maatschappij wordt hierdoor verhoog^ tot 53 millioen pond sterling. FRANKRIJK WEER ZONDER REGERING: Zoals te verwachten viel. is het Franse kabinet afgetreden teneinde de vorming van een krachtiger regering mogelijk te maken. Na een kabinetszitting van enkele uren heeft minister-president Ramadier gisteravond het ontslag van het voltallige kabinet ingediend. Later werd een officiële verklaring uitgegeven door het bureau van president Auriol. waarin wordt gezegd: „Minister-president Ramadier en de mi nisters zijn afgetreden opdat stappen mo gen worden gedaan, waarbij de gehele re publiek en alle partijen hun verantwoor delijkheid beschikbaar kunnen houden". De president is onmiddellijk begonnen met besprekingen met het oog op de be noeming van een nieuwe minister-presi dent. Hij had eerst een onderhoud met de voorzitter van de Nationale Vergadering, Edouard Herriot, en confereerde daarna met de voorzitter van de raad van de republiek en de voorzitters van de fracties der leidende partijen. Men verwacht, dat deze besprekingen heden zullen worden voortgezet. Het aftreden van het coalitie kabinet zou verhaast zijn door de onte vredenheid onder de radicale afgevaardig den, die generaal de Gaulle vriendschap pelijk gezind zijn. Zij hadden bezwaar tegen de „manoeuvres achter de scher men" met de bedoeling een alternatieve regering samen te stellen alvorens de kwestie aan het parlement voor te leggen. De radicale fractie van de Nationale Ver gadering weigerde aldus in overleg te treden met de socialisten. Men verwachtte Woensdagavond, dat de leider der socialisten. Léon Blum, de man zou zijn. aan wie president Auriol zou ver zoeken een nieuwe regering de negende sedert de bevrijding te vormen.. Blum is. zoals bekend, fel tegenstander van de Gaulle. Tussen Blum en de leiders van de voor naamste middenpartijen, met inbegrip van de MRP onder Bidault. zou. nog voordat Warenhuis-brand; 31 doden Een catastrofale brand heeft gisteren op het drukste uur van de dag, gewoed in het vier verdiepingen tellende warenhuis van Ballentyne te Christchurch (Nieuw Zee land) Het vuur verspreidde zich snel door het. gebouw en in de bovenste verdiepingen werden winkelbedienden en klanten vol komen geïsoleerd Volgens de laatste be richten van Un Pubss is het dodencijfer tot 31 gestegen De grote omvang van de brand is gedeeltelijk te verklaren uit de aanwezig heid van grote hoeveelheden brandbaar materiaal in het gebouw. De brandweer stond voor een hopeloze taak en bepaalde zich in hoofdzaak tot het voorkomen van uitbreiding van de brand. De oorzaak van de brand is niet bekend. Ramadier zijn ontslag indiende, een over eenkomst tot stand zijn gekomen over een toekomstige coalitie en haar program. Wanneer Blum een meerderheid in het parlement zou bunnen verkrijgen zou hi}, wellicht de portefeuille van Buitenlandse Zaken nemen en aldus als vertegenwoordi ger van Frankrijk optreden op de komende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen. Blum bereid. De Franse socialistische leider Léon Blum heeft zich bereid verklaard een nieuwe regering te vormen indien presi dent Auriol hem dit opdraagt, aldus een bekendmaking van Guy Mollet, algemeen secretaris van de Franse socialistische par tij. Mollet voegde er aan toe, dat een ge heel socialistische regering niet uitgeslo ten zou zijn, maar dat men oveneens reke ning moest houden mot een coalitie tussen socialisten, MRP, radicalen en onafhanke lijke conservatieven. Mollet verklaarde voorts, dat de huidige situatie maatregelen vereist, die niet po pulair zijn doch wel streng. Naar zijn mening is het noodzakelijk, dat een nieuwe man, die door zijn persoonlijke invloed de publieke mening weet te winnen, aan het hoofd der regering komt te staan. Op de vraag, wat het programma der nieuwe regering zou zijn, antwoordde hij, dat ver hoging der minimum-Ionen, bepaling van een nieuw prijspeil en het instellen van een prijs- en loonstop op het nieuwe ni veau het eerst zouden moeten geschieden. Mollet meende, dat zowel de socialisten als alle meer rechtse groepen voorstanders zijn van het invoeren van geheime stem ming bij de beslissing over het al dan niet autoriseren van stakingen door vakver enigingen. Verdacht van meineed Tijdens de zitting van Donderdag van de Haarlemse rechtbank zijn twN> Haarlemmers In arrest gesteld, die In de zaak van heling van een fiets een andere verklaring aflegden dan destijds bij de politie. De zaak van heling werd voor onbepaalde tijd ges* orst. ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het KNMI ln De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar eniee lichte regen of motregen en op vele plaatsen vooral aanvankelijk nog nevel of mist Matige aan de kust tijdelijk vrij krach- tinge wind tussen Zuid en Zuidwest. Belangrijke stijging van temperatuur. 21 November: Zon op 8 08 uur. onder 16.42 uur Maan op 14.36 uur. onder uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1