J Onhnanfeling der Duitse fabrieken slotphase der herstelbetalingen De 9 Muzen SOORT EN AANTAL TE ONTMANTELEN BEDRIJVEN Hl sill u li nr CC" 1 HAMBURG 1 1 1 zs r m EJ J K T IB2_ v 77 Tj SQ 2l_ uü2 i Weer nieuwsoorf montage-woning De bouw duurde mbruUt van puinbeton mct ln cnorme hoc' acht weken PHILIPS ph/iiShave Onderwijsdebat „met muziek" Geen hocus-pocus Wijziging in vermogensaanwasbelasting en de vermogensheffing voorgesteld DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947 3 „OPBOUW DOOR AFBRAAK" Van onze correspondent te Berlijn) Het lijkt paradoxaal, dat de geallieerden plannen ontwerpen tot bevordering van Duitslands economisch herstel en tegelij kertijd een besluit nemen om enige hon derden Duitse fabrieken in hun zones te ontmantelen. Dat is „opbouw door af braak" zegt de Duitse critiek en het zal ook menig buitenstaander onlogisch voor komen. De ontmantelingslijst is evenwel het resultaat van langdurig en rijp overleg en het zou al te eenvoudig zijn de ampu tatie der Duitse industrie te willen voor stellen als een poging om de concurrentie der Duitse producenten uit te schakelen of haar te willen brandmerken als een pure vergeldingsmaatregel. Het probleem der herstelbetalingen heeft ook na de eerste wereldoorlog veel hoofd brekens gekost. De deskundigen, die thans met de oplossing van dit vraagstuk zijn be last, hebben uit de "fouten van toen ge leerd. Bij het begin van hun werk wisten zij in ieder geval hoe het niet moest wor den gedaan. In het vredesverdrag van Versailles werd Duitsland tot lopende be talingen verplicht, 'die in 1932 nog niet waren voldaan. Dit systeem leidde eerst tot een inflatie, vervolgens tot een bijna ondragelijke werk loosheid en tenslotte tot het rampzalige experiment van het nationaal-socialisme. Het Duitse bedrijfsleven kwijnde lang zaam weg. De thans ontworpen demon tage zet, 2','2 jaar na afloop van de tweede wereldoorlog, een punt achter de reparatie rekening. Als de laatste der 682 fabrieken, die op de lijst voorkomen, na verloop van ongeveer twee jaar zal zijn gesloopt, is de materiële oorlogsschuld van Duitsland, wat de Engels-Amerikaanse zönes betreft, be taald. Reeds nu kan de Duitse industrie in het Westen met bekende factoren reke ning houden en aan haar toekomst bouwen. Het element der onzekerheid is verdwe nen. De critiek van Duitse zijde op het ont mantelingsplan is verklaarbaar, maar daar om nog niet gerechtvaardigd. Voor de ge troffen fabrieken, voor de bezitters en ar beiders moge de maatregel hard zijn. Hij wordt echter niet zonder consideratie toe gepast. Indien, enigszins mogelijk, wordt de aflevering van reeds geplaatste bestel lingen toegestaan, wordt voor mogelijk heden gezorgd om ontslagen arbeiders in andere bedrijven onder te brengen en is een systeem uitgedacht, dat correcties in de keuze der fabrieken, die gesloopt moe ten worden, veroorlooft. Geen onbarmhartige besnoeiing. De omvang der ontmanteling blijft aan merkelijk beneden de aanvankelijk gestelde verwachtingen. Van de oorspronkelijk 1636 voor ontmanteling in aanmerking komen de ondernemingen staan er nog slechts 682 op de lijst. Bijna de helft daarvan zijn speciale bewapeningsfabrieken. zodat het definitieve offer, dat de Duitse industrie moet brengen, beperkt blijft tot een goede 300 bedrijven. Als men bedenkt, dat de ver enigde Brits-Amerikaanse zónes ongeveer 50.000 industriële ondernemingen tellen, zal men nauwelijks van een onbarmhartige bgsnociïng kunnen gewagen. Hiermee is natuurlijk nog niet de doeltreffendheid of de billijkheid der demontages bewezen; ook niet met het argument, dat behalve Rusland en Polen (die 25% van het ge demonteerde materiaal krijgen toegewezen) 13 Europese staten althans een gering ge deelte terug ontvangen van wat hun door de Duitsers tijdens de oorlog is ontnomen. Steekhoudender daarentegen, is de moti vering, dat Duitsland na de eerste verloren oorlog met een industriële capaciteit zat opgescheept, die de behoeften van het land verre overtrof en dan een herhaling moet worden vermeden van wat toen geschiedde. Het was n.l. de drang om deze oneven redig grote capaciteit in volle omvang te activeren, die tal van industriëlen er toe verleidde een beweging té financieren en te ondersteunen, die meer waarde hechtte aan kanonnen dan aan boter en in het ka der van een gevaarlijk bewapeningspfo- gramma grote bestellingen in uitzicht stelde. Het is interessant vast te stellen, dat behalve -felle critiek ook menig gematigd oordeel uit Duitse mond wordt vernomen, en dat de aangekondigde proteststakingen en de gevreesde onlusten tot dusverre vrij wel achterwege zijn gebleven. 1-Iet is be treurenswaardig, dat de werkman een deel van het gelag moet betalen. Men kan hem vertellen, dat het woord reparaties is af geleid van repareren, weer-goed-maken. Hij zal zich terecht afvragen, of de demo cratische toekomst, die men hem belooft, daarin bestaat, dat de rekening aan hem en niet aan de grote heren van gisteren wordt gepresenteerd. Dat is nu eenmaal één van de psychologische bedenkelijk heden, die de liquidatie van elke oorlog plegen te ontsieren. Het ontmantelingsplan is een logische consequentie van het project, dat in 1945 te Potsdam, door de overwinnaars is ge maakt. Dit project ging evenwel uit van de veronderstelling, dat Duitsland een „Halen". Insluipers hebben zich toegang verschaft, tot de Hollandse schouwburg te Am sterdam en hebben de egaal Wauw zijden toneel gordijn ontvreemd. Dit doek, dat 10 meter ln het vierkant meet, heeft een waarde van f3000. Tito Schjpa komt terug. De tenor Tito Schipa, die' dezer dagen te Arasterdam optrad, is door dc Italiaanse regering uitgenodigd het seizoen in de Scala te Milaan te openen en zeven gala-voorstellingen ate geven. Ook de nationale opera te Rome heeft de zanger voor zeven gast rollen geiingageerd. Na zijn optreden te Londen en .in de grote Engelse steden bevindt Tlto Schipa zich nu ln Scandinavië. Tito Schipa is nog voor een enkel concert in Nederland geëngageerd, n.l. op Zaterdag 6 Decembre in het gebouw van K. en w. te Den Haag. Vernietigend. De Bredase culturele vereni gingen hebben ln een uitvoerig rapport aan minister Gielen aangedrongen op beter en min der duur beroepstoneel. Geconstateerd wordt, dat aan de na-oorlogse verwachtingen omtrent de kwaliteit der toneelwerken niet Is voldaan. De beste door het Rijk gesubsidieerde gezel schappen hebben hel minst gepresteerd, zegt het rapport. ccu De hoofdoorzaak zoekt men in de ongezonde j Amsterdam noodlottig zou worden, indien economische eenheid zou worden. Deze r"'aUte;t der regisseurs. Een groot aantal stukkeneen vorstperi0de zou worden ingegaan met eenheid is een veronderstelling gebleven. J?wï^51°ïï15, een te kleine voorraad meel. Voedselpositie in gevaar door meelconflict Zondagsarbeid noodzakelijk De heer C. van der Lende, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen sprak Woensdagavond voor de radio naar aanleiding van het meelconflict in de hoofdstad. De heer Van der Lende begon met een uitvoerig overzicht te geven van de ontwikkeling van het conflict sinds het uitbreken van de staking bij de meelfabriek „Holland" te Amsterdam en zeide onder meer: „Mede als gevolg van deze staking, die thans dertien weken duurt, is de meelvoorraad in ons land be langrijk kleiner dan goed is, hetgeen een grote spanning in de voedselvoorziening zal brengen, ingeval wij een vorstperiode krijgen. Vandaar dan ook, dat de vakgroep meel-industrie te kennen heeft gegeven, dat het nodig is, door middel van Zondags- arbeid een grotere voorraad meel aan te leggen. De Unie van fabriekmatige bedrijven heeft zich altijd verzet 'tegen Zondag- arbeid in de meelindustrie, maar erkent, dat het voor het Nederlandse volk en voor l,„ - - - -x 1 onaanvaardbaar. Het rapport wijst er verder op. Zij vormt echter het fundament van Duits- veIe stukkea zodanig gemonteerd worden en lands economische genezing en het is twij- j zo groots van opzet zijn, dat zij maar in een felachtig of de ontmantelingsmaatregelen plaats met die entourage gespeeld kunnen wor- hun positief doel ooit zullen kunnen be- j den> wat dus ln feite hierop neerkomt, dat er Cepensionneerden zijn het wachten thans beu Ongeveer 1400 leden van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden, de Bond van gepensionneerden van spoor- en tramwegpersoneel en de Algemene militaire pensioenbond kwamen in de Haagse Dierentuin bijeen om de noodtoe stand in hun gelederen te bespreken. De sprekers ter vergadering de heren W. Klooster uit Baarn en J. D. Mulder uit Haarlem bespraken de algemene noodtoe stand onder het gepensïonneerd overheids personeel. Zij critiseerden het belofte- beleid om tot een nieuwe wetgeving, te komen. De heeb Mulder zeide, dat men bij in formaties naar de stand van zaken achter eenvolgens te horen kreeg: „In de naaste toekomst, binnen afzienbare tijd, het zal niet lang meer duren, er wordt aan ge werkt, binnenkort, de laatste hand...." „Indien wij in onze diensttijd zo gewerkt hadden, wai-en wij zeker aan de dijk ge zet", riep de heer Mulder uit. Deze spreker uitte bittere klachten over het feit, dat de bonden bij het ontwerpen van een nieuwe pensioenregeling niet geraadpleegd zijn. „Wij hebben," aldus spreker, „recht op meer dan armoede of fatsoenlijke ar moede'.' Beide sprekers drongen aan o*p een voorschot over 1947 voor gepension neerden. Deze wens werd in een resolutie omgezet, die ter kennis van de regering en de volksvertegenwoordiging gebracht zal worden. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 20 NOVEMBER Brinkman»: Benelux, spreker prof. F. de Backer, 8 uur. City: „Gevaarlijke vrienden", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9,15 uiir. Spaarne: „De op schepper". alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Vrij dag geen matinée). Frans Hals: „De Barbier, van Sevilla". alle leeft., 2.30 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: ,,De hemel kan wachten". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Zigeuneradel". alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Vrolijke Jongens", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Concert H. O. V.. 8 uur. Kunstzaal Frans Heerkons TliUssen: „ln de pren- tenkamen" en schildersprenlen, 10—1, 2—5 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. reiken zolang de verdeling in zönes de opbouw van een'nieuw Duits bedrijfsleven op losse schroeven plaatst. De ontmanteling der industrie in West-Duitsland. subsidiegelden gebruikt worden, zonder dat de provincie er enig profijt van heeft. Ook tegen het centrale eoördinatlebun de belangen der gesubsidieerde gezelschappen behartigt, worden bezwaren naar voren gebracht. ij ,rg 3 g \SLEESWUK- HOLSTE/N 44 42 42 BRES NEDER - 4EH B 8 SAKSËH 93 9 13 H5 _WE SAOi M .72 STFALEN *3 77 294 ESSEN 27 I s 19 51 IRTEMBERG 39 j BEIEREN 77 87 1 TOTAAL 337 190 45 55S f: - 200 .175 tf» 20C 175 -15Q. 125. 2 CC 25 71 t, J r'~\ '35 C m. Aanzienlijke besparing op materiaal en werkkrachten (Van een speciale medewerker) Aan de Hugo de Grootstraat te Alphen aan de Rijn is in de afgelopen maanden een blok van twee woningen (voor zes per sonen elk) verrezen, gebouwd volgens een nieuwe montagemethode, die, naar het zich laat aanzien, mogelijkheden biedt voor ons woiiingarme land. Twee factoren belemmeren in deze tijd een spoedige en bevredigende oplossing van het woningbouwprobleem: schaarste aan materialen, voornamelijk hout en ijzer, en gebrek aan geschoolde arbeidskrachten, ge paard aan weinig animo om zich in het bouwvak te bekwamen en een langdurige opleidingstijd. De thans in Alphen gebouw de proefwoningen volgens het nieuwe systeem-Klijn, wordt door deskundigen een waardevolle mogelijkheid geacht om deze hindernissen voor een deel te overwinnen. De ontwerper van het systeem, de heer D. Klijn, zette een en ander uiteen op een te Alphen gehouden werd bijgewoond door ir. Houtsma namens het departement van wederopbouw en dr. J. P. Mazure, directeur van de stichting Ratiobouw, welke instantie het ministerie •an Wederopbouw adviseert bij de beoor deling van nieuwe bouwsystemen. Bij de bouw van dit systeem huizen is de machine in sterke mate nodig voor ver vaardiging, desnoods in massaproductie, van bepaalde standaardonderdelen: beton nen tegels, die de binnen- en buitenzijde van de muren vormen. Deze tegels worden met behulp van ijzeren stellages gevormd tot een bekisting voor naderhand te stor ten puinbetonmuren. Na storting van dit beton kunnen de ijzeren montagestellingen worden weggenomen, waardoor geheel ijzerloze muren ontstaan. Volgens een soort gelijk systeem worden ook vloeren ei>. dak geconstrueerd, met dien verstande dat in de balken enig ijzer voor bewapening is verwerkt. Tengevolge van deze wijze van bouwen wordt een grote hoeveelheid hout en ijzer bespaard. De proefwoningen in Alphen be vatten ieder slechts twee en een halve ku bieke meter hout (het minister wijst er zeven toe per woning van deze grootte: in normale tijden wordt 12 gebruikt) en 13 kg ijzer. De overige bouwmaterialen zijn binnenslands voldoende verkrijgbaar, be houdens het cement, dat echter door het veelheden benodigd is. Voorts is een zeer belangrijk voordeel, dat de montagebouw volgens dit systeem niet behoeft te worden verricht door ge schoolde arbeiders, althans niet door meer dan 20 procent. De kosten van de thans gebouwde wonin gen worden op 26.600 tezamen geschat, waarbij men in aanmerking moet nemen dat het een eerste proef geldt en dat massa productie der onderdelen waarop drie bedrijven zich thans gaan toeleggen met een jaarproductie van materiaal voor 1500 huizen in 1948 en 3000 in 1949 de kosten van de onderdelen zeker tot ongeveer 30 procent van de huidige zal doen dalen. De bouwtijd van een huis van de grootte der proefwoningen bedraagt omstreeks acht weken. De eerste 1000 huizen volgens dit systeem-Klijn komen waarschijnlijk in Maassluis te staan. De heer Mazure verklaarde ter confe rentie, dat de overheid grote interesse heeft voor deze proef, en dat hij in deze bouw wijze wellicht een oplossing zag voor de grootste moeilijkheden, waarvoor de wo ningbouw zich tot dusvere gesteld ziet. POOLSE BOERENPARTIJ „GEZUIVERD". Naar radio Warschau meldt, is* een nieuw centraal bestuur van de Poolse boerenpartij bekend gemaakt, met Niecko als voorzitter en Czeslaw Wyceh, de leider van de linkervleugel persconferentie, die I>"«J Madeezyk .ls vtoe-voorzltlers. He, bestuur besloot bij stemming tot onnnddelijke royering van verschillende partijleiders, die onder Mikolajczyk zitting in het bestuur hebben gehad. Een en ander is dan ook voor de Unie van fabriekmatige bedrijven aanleiding geweest om tenslotte er geen bezwaar tegen te maken, dat de arbeiders in de meel industrie in ons land enkele Zondagen gaan werken om de voorraad meel groter te maken". De heer Van der Lende eindigde met de Amsterdamse arbeiders het advies te geven aan de stakingsbeweging geen steun te verlenen en ried de stakers aan het werk te hervatten. De heer H. Kroon te Bloemendaal slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het tandartsexamen. Staalbaard kent het gemak en het genot van elecuisch scheren als geen ander. En hij veroorlooft zich, om deze raad uit te spreken: geef als Sinterklaascadeau een Philips „PHILISHAVE" Staalbaard 1 Electrisch droogscheerapparaat H.V. PHILIPS" VERKOOP-HU V. NEOERLAND. EINDHOVEN (Adv.: TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp had aangeno men waardoor straks het Burgerlijk Wet boek de mogelijkheid zal bevatten om op hen, die zich aan (familie-) onderhouds verplichtingen onttrekken lijfsdwang toe te passen, kwam er muziek in. Dit bij de voortgezette behandeling van minister Gielen's voorstel tot partiële wijziging van de wet betreffende het voorbereidend hoger en die aangaande het middelbaar onderwijs. De heer Tilanus (C.-H.) voelde veel voor jeugdconcerten en dergelijken, maar „muziek" als verplicht leervak op Gymnasia enz. achtte hij uit den boze. Zang valt er niet onder, muziek-instru- menten zijn er niet voor nodig, had de minister .gezegd. Derhalve zal het wel op een louter intellectualistisch, dus het leer programma nog verzwarend vak neerko men was de conclusie van de C.-H. woord voerder. die bovendien betoogde dat heel wat leerlingen geen aanleg voor muziek hebben terecht" verwierp de bewinds man dit als argument en die steun kreeg van de heer Hoogcarspel (commun.) Deze wees er op, dat blijkens, opzet en verklaring van de minister muziek pas op zijn vroegst met 1 September 1949 gedoceerd zal worden. Dan had het zijns inziens ook veel meer zin om een bepaling als nu voorgesteld, te laten rusten tot het ontwerp tot definitieve herziening van voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs aan de orde zal komen, dat im mers volgens de minister nog voor het eind van dit jaar zijn departement zal verlaten. Excellentie Gielen hield voet bij stuk, gaf onder meer te kennen, dat het door hem beoogde ook allerminst te zwaar in tellectualistisch zal zijn maar een inleiding is om de scholieren begrip voor de schoon heid van klank en compositie bij te bren gen. Dank zij de beide regeringspartijen kreeg de minister, tot ziin zichtbare vreug de het door de heer Tilanus bestreden artikel er met 3828 door. Laatstgenoemde behaalde wel op een ander gebied succes, maar eigenlijk ging hij strijken met „winst", die een ander, met name mevrouw Fortanier-de Wit (Vrijh.) toekwam. Zij toch had het initia tief ondernomen om in de wet ten aanzien van de H.B.S.'en voor meisjes als onder deel van de geschiedenis het vak „staats burgerlijke opvoeding" op te nemen, waar Binnenkort uitsluitend met Constellations naar Indië Zoals wij reeds berichtten zal met in gang van Zaterdag 22 November de lucht velbinding Amsterdam-Batav% der K. L. M. dagelijks worden uitgevoerd door het instellen van een driemaal wekelijkse Lockheed-Constellation dienst. Tot dusver werd op deze lijn viermaal in dé week gevlogen met Douglas DC-4 en Skymaster vliegtuigen en tweemaal in de week met een Constellation. Het ligt in de bedoeling binnenkort deze verbinding geheel met Constellation vliegtuigen te onderhouden. De door Douglas DC-4 en Skymasters gevolgde route leidt van Amsterdam via Rome, Lydda. Dahran, Karachi, Calcutta, Bangkok en Singapore naar Batavia,' de Constellations vliegen van Rome via Basra rechtstreeks naar Karachi en slaan Singa pore over. De totale reisduur bedraagt met deze toestellen drie dagen, de Douglas- toestellen doen er een dag langer over. Clarence House is de toekomstige stadsw oning van het Engelse kroonprinselijk paar, dat hier na zijn huwelijk zijn intrek zal nemen. Het gebouw ligt. naast St. James Palace en dateert van 1S25, toen het werd gebouwd door de hertog van Clarence, later koning Willem IV. Radio-reportages aan boord van K.L.M.-vliegtnig Bij de passagiers, die zich aan boord be vonden van het K.L.M.-toestel, dat Dins dag voor de eerste keer van Schiphol via Rome naar Zuid-Amerika vertrok, was ir. Orsini, directeur van „Radio Rome". Deze zal tijdens de vlucht een radioreportage verzorgen, welke mogelijk wordt gemaakt door een nieuwe uitvinding, die door hem in samenwerking met de Marconifabrie- ken is gedaan en waardoor een zuivere overkomst wordt verkregen. De Commissie van drie naar Djokja Een communiqué van de commissie van goede diensten meldt, dat de commissie Woensdag wederom informele besprekin gen heeft gevoerd met de leden van de technische commissies tot uitvoering van het bestand. Er werd overeengekomen, dat de technische commissies Vrijdag naar Djokja zullen vertreden en de vergade ringen aldaar zullen voortzetten. De N.V, Van Haren's schoenfabrieken te Waalwijk besteden binnenkort de bouw van een fabriekscomplex te '6 Hertogeuboscrt aan. tegenover minister Gielen haar trachtte zoet te houden door er op te wijzen, dat hij, via een algemene maatregel van be stuur betreffende de eindexamens, van de candidaten kennis op dit gebied eist. Me vrouw Fortanier hield echter voet bij stuk, wijzigde gevolg gevende aan wenken van medeleden haar amendement een paar maal, totdat het eindelijk gewaagde van staatsinrichting en maatschappelijk leer. Behalve de communisten, twee leden van de Partij van de Arbeid en de Kamer voorzitter bleek alleen de fractie van de Partij van de Vrijheid voor dit amende ment voelen. Even later koos de mi nister eieren voor zijn geld, door een amendement-Tilanus over te nemen, waardoor staatsinrichting onder geschie denis wordt gerangschikt en kunstgeschie denis daaronder of onder tekenen. Hiermee ging de Kamer zonder hoofdelijke stem ming accoord, wat ze vervolgens ook deed met het hele wetsontwerp. Binnenlandse Zaken. Bij de begroting van Binnenlandse Zaken bepleitte de heer Krol (C.-H.) en onder andere eveneens de heer van Sleen (Arb.) verbetering van de salarispositie van de ambtenaren, kwam mevrouw For tanier-de Wit (Vrijh.) voor hogere pen sionnering en een nieuwe extra-uitkering vóór Kerstmis op, heten de heren Algera (A.-R.) en Maenen (K.V.P.) sympathise rende geluiden ten opzichte van autonomie van lagere publiekrechterlijke organen horen, en deed laatstgenoemde verder als zedelijkheidsapostel een aanval op matige" kleding bij het zonnebaden. Wij spraken: een mental trainer „Lotsy zei al", citeerde de mental trainer, „mental training is geen hocus-pocus, zoals sommigen haar nog steeds willen zien. En om Lotsy, die de Oranje-elf van nederlaag tot overwinning praatte, nog even aan het woord te laten: men heeft er een grote dosis fijngevoeligheid voor nodig, men moet fee ling hebben voor dit subtiele werk". Voor ons, die dol zijn op dit soort krach tige fijngevoeligheid, waren deze woorden van „Karei de kacrel" een prima referentie. „Mental training", zo vervolgde onze geestelijke oefenmeester, „is heilgymnastiek: voor het brein. Zij verjaagt minderwaardig heidsgevoelens, willoosheid, blozen, beslui teloosheid en wat dies meqr zij en geeft er concentratie, initiatief, wilskracht, optinris- me, drijfkracht, charme, tact en zelfbe wustheid voor terug." „Dat zal dan wel niet een-twec-drie gaan", meenden wij. „Vijftien lessen meneer", zei hij en sloeg zelfbewust een asbak van de tafel. „Zij maken u gereed voor .de strijd van het leven, waarin wetenschap, moed en persoonlijkheid de wapens zijn en rijkdom, macht en eer de prijzen. Zij wijzen u de weg naar het „Bredere Leven". Vijftien eenvoudige boekjes waarin tevens enige nuttige wenken omtrent lichaamsoefenin gen, dieet en koude afwassingen zijn ver vat." Nu behoren wij tot de mensen, die nooit overdreven haast met de arbeid maken, veel prettige slechte gewoonten hebben en altijd onze gedachten laten afdwalen. Wel een plezant leven dus, maar niet het „Bre dere Leven". Aangezien wij echter wel naar rijkdom en ook wel naar macht en zelfs wel naar eer talen, zeiden wij het wel eens te willen proberen. „Maar zijn die koude afwassingen beslist noodzakelijk?" stamelden wij blozend. „Ja kijk'es, zo moet u niet beginnen." zei onze mentale mentor koszelig, „u moet natuurlijk de cursus aanvangen met een behoorlijke dosis moed. wil tot volhouden, concentratie-capaciteit en het verlangen om wat te bereiken". „Ja meneer", zeiden wij onderdanig, „het spijt ons". „Zo mag ik het horen", zei hij, „dat is cle goede geest. U moet eens zien wat voor frappante resultaten wij hier bereiken. Ik heb hier een brief van een uienkruider uit Lutjegast, die door onze methode een totaal veranderde uienkruider is geworden. En hier is een brief van een generaal uit Australië, die een geheel nieuwe generaal is geworden. U schrijft nietwaar? Welnu meneer, wij hebben getuigschriften van schrijvers, die nadat wij hen verteld had den, hoe zij moesten denken en schrijven, de wereld versteld deden staan van hun geschriften." Wij werden zo meegesleept door zijn machtig betoog, dat wij een kleine brochure namen en die krachtig tegen -de grond wierpen. „En dan nog een prachtig ding", zo ver volgde onze hersenmasseur. „is het feno menale geheugen, dat u krijgt. U vergeet niets meer. Geen gezichten en geen namen. U zult ze zich te allen tijde herinneren." Wij stonden op om afscheid te nemen. „Dag meneer Jansen," zeiden wij, „tot ge noegen hoor." Toen kwam de klap. Meneer Jansen zei: „Dag meneer ehmeneereh. Hoe was uw naam ook weer?" W. L. B. Dr. P. KASTEEL NAAR NEW YORK. Dr. P Kasteel, gouverneur van Curacao, s Woensdagavond ner K. L. M. naar New York vertrokken. Hij zal contact opnemen met de Nederlandse ambassade te Wash ington. Minister Lieftinck houdf zijn belofte Op voordracht van de minister van Fi nanciën is bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp tot wijziging van een aantal artikelen van de wet op de vermogens aanwasbelasting en van de wet op de ver mogensheffing ineens. Een van de voornaamste punten van dit wijzigingsontwerp houdt in, dat op verzoek van een belastingplichtig lichaam, dat ge durende de oorlog een bedrijf uitoefende in het buitenland, de belaste waardestijging van het afzonderlijke vermogensbestand deel, dat op 31 December 1945 behoorde tot het deel van het bedrijf, dat buiten Nederland werd uitgeoefend, wordt be grensd tot 10 pet. van de waarde op 1 Mei 1940. Op kas- en banksaldi in de omvang van 1 Mei 1940 zal geen valutakoerswinst worden berekend. Uiteraard zal dan de con tante waarde op 31 December 1945 van de in vreemde valuta luidende schulden,welke op 1 Mei 1940 tegenover genoemde activa stonden, eveneens worden gelimiteerd. Aan de toepassing van de bepaling wordt door de thans voorgestelde bepalingen de voor waarde verbonden, dat het bedrijf in het buitenland is uitgeoefend met behulp van een vaste inrichting. Een tweede belangrijke wijziging betreft het betrekken in de vermogensaanwasbe lasting en in de vermogensheffing ineens van de tantièmes, aan directie (en ander personeel) en commissarissen van maat schappijen, welke eerst in 1946 of 1947, dus na de tweede peildatum, de winst over de jaren 19401945 hebben vastgesteld. Deze tantièmes welke van het eindvermogen van het lichaam mogen worden afgetrokken, behoren te worden toegevoegd aan het eind- vermogen van de gerechtigden. Een derde wijziging van betekenis heeft de strekking te voorkomen, dat het staken van de vervolging van prijsdelieten, ge pleegd ten tijde van de bezetting, en het niet-invorderen van daarvoor opgelegde boeten, ongewenste-invloed zou hebben op de berekening van de vermoeensaanwns of het zuivere vermogen, doordat op 31 De cember 1945 verwachte of reeds ongelegde boeten, welke nimmer betaal'1 •'ün. zouden worden afgetrokken van he* v«»mogen bil het einde van December 1945 Voorts zijn in het wetsontwerp enige wijzigingen voorgesteld, welke de strek king gemeen hebben een meer gelijkmatige druk van de vermogensaanwasbelasting te verzekeren. Tenslotte bevat het ontwerp enkele ver duidelijkingen van de wettekst. Door een gewijzigde formulering van enige bepalin gen wordt beoogd te voorkomen, dat aan sommige artikelen een tegen de strekking van de wet ingaande interpretatie kan wor den gegeven. Reeds bij de parlementaire behandeling van de vermogensaanwas-belasting had de minister wijzigingen in zijn ontwerp be loofd. Max i m ii ni aar da ppcl prijzen voor producent en handel Teneinde het oplopen der prijzen van consumptie-aardappelen te voorkomen en een zekere winstmarge voor groot- en kleinhandel te garanderen, heeft de minis ter van Landbouw met ingang van 24 No vember in plaats van de tot dusver gel dende richtprijs een maxinvimproducenten- prijs voor consumptie-aardappelen (zowel zand- als klei-aardappelen) vastgesteld. De per 100 kg. Deze prijs mag worden ver basis-maximumprijs is gesteld op 7.40 meerderd met een bewaarvergoeding, die geleidelijk opklimt. Met ingang van 15 De cember zullen tevens maximumprijzen gel den voor verkoop van groothandelaar aan groothandelaar.. Eveneens zielen met in gang van 15 December maximumprijzen worden vastgesteld voor verkooD van con- sumntie-aardanpelen door m'-xithandehren aan detaillisten, n.l van 15 December 1947 lot en met ?fi April 19''8 11 cent ner kg., van 27 Aoril tot en met 3] Mei 1948 12 cent per kg en na 31 Mei 1948 13 cent per kg. De vaststelling van deze maximumprij zen voor teler en handelaar brengt geen wijziging in de prijs voor de consument. Hollandse Schouwburg krijgt waardige bestemming Het comité „Hollandse Schouwburg", dat eert jaar geleden een beroep op het Nederlandse volle deed om gelden bijeen te bregen voor dc aan koop van de Hollandse schouwburg te Amster dam. 1s er dezer dagen na lancdurige onderhan- dellngen ln geslaagd deze aankoop tot stand to brengen. Binnenkort zal uit de leden van het comité een stichting .Hollandse schouwburg" woiden gevormd, die zich zal beraden o-rer do e nemen «tapoen om aan het gebouw de oe- stood - een dschterrs van vertoefden ei terugkeerden. het ogen de vele Joden die er gedwongen i die na hun deportatie niet Te Bern Is op 71-Jarige leeftijd overleden da heer Arthur de Pury die van 1922 tot 1945 Zwit serse gezant was bij 'ons Hof. De heer De Pury, gedurende een groot gedeelte van zijn nmbstljd deken van het corps diplomatique, was een vooraanstaande figuur ln de diplomatieke wereld van voor de wereldoorlog.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 5