Haarlems Dagblad Weer Blum Westminster Abbey was hettoneel van een onvergetelijk schouwspel Kleine prinsjes in angst De commissie van goede diensten meldt uit Batavia „vooruitgang" Hij vraagt parlementairvertrouwen alvorens een kabinet te formeren Weerbericht 62e Jaargang No. 18793 Bureaux. Grote Houtstr 93 Tel Admin 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 21 November 194-7 Verschijnt dagelijks behalve Zon* en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem N DE HISTORIE van Frankrijks Derde Republiek prijkt het wonderlijke geval van het kabinet-Waldeck-Rousseau, dat bij zijn eerste optreden voor de Kamer een meerderheid van één stem haalde en niet temin jaren aan het bewind bleef. Om precies te zijn: liet regeerde van 1899 tot 1902. Gelukkig heeft het zich niet voort durend op die éne stem moeten verlaten; zijn meerderheid dijde spoedig uit. Maar het was dan toch wel onder heel slecht voorteken begonnen. Met een minstens even trieste notering zal het kabinet der Vierde Republiek, dat gisteravond geroepen is om Ramadier's regering op te volgen, zijn moeizame weg betreden. Al zou het vanmiddag groter meerderheid behalen dan één stem. Dé toestand in Frankrijk is critiek, sinds bij de gemeenteraadsverkiezingen de Gaullisten als sterkste partij uit de bus zijn gekomen len koste van het vooruitsti-evend Katho lieke centrum, de Kamer van Afge vaardigden dus geen juiste weergave meer biedt van de stemming der kiezers en uiterst-rechts (de Gaulle) én uiterst-links (de communisten) als woedende kemp hanen tegenover elkaar staan. Vooral de spektakels in Marseille hebben dat laatste bewezen. De socialist Ramadier, een be hendig man op het slappe koord der partij politiek, heeft het in deze omstandigheden met zijn op de middenpartijen steunende regering niet lang meer kunnen uithouden. Dat hij al acht maanden aan het bewind was is eigenlijk verbazingwekkend. Hij gaf evenwel duidelijke tekenen van uitputting en de nieuwe stakingsgolf, die over Frank rijk gaat, heeft hem tenslotte zijn houvast doen verliezen. De economische toestand, ontaard in de bekende wedloop tussen lonen en prijzen, kon hij niet meer bezweren. Zal het de oude Léon Blum wel gelukken? In 1946 heeft hij een poging van korte duur gedaan, waarbij het prijsniveau eerst met vijf en later met tien procent verlaagd werd. Hij leek in de aanvang èucces te zul len hebben, maar op den duur baatte ook deze interventie niet. Guy Mollet, secre taris-generaal van de socialistische partij, leek zich dan ook nogal erg optimistisch uit te drukken toen hij zei* dat z.i. „een nieuwe man", die door zijn persoonlijke invloed de publieke mening zou weten te winnen, aan het hoofd der regering moest komen te staan. Met welke nieuwe man hij, zoals uit zijn overige mededelingen bleek, Blum bedoelde. Ongetwijfeld geniet Blum bij een deel der bevolking grote populari teit, maar zijn vorig experiment heeft niet tot welslagen geleid en toen bleek al dat hij niet alleen oud hij is vijf-en- zeventig maar ook zwak van gezondheid is. Mollet is alvast op zijn komende beleid vooruitgelopen door te verklaren dat ver hoging der minimum-lonen, bepaling van een nieuw prijspeil en het instellen van een prijs- en loonstop de eerste maatrege len zouden moeten zijn. Maar de kern der moeilijkheden in Frankrijk ligt dieper dan de economische noden van het ogenblik, ofschoon die zo erg zijn dat de honderd duizenden stakers een loonsverhoging van 25 vragen en daarbij tal van onmisbare nutsbedrijven stilgelegd hebbenomdat zij er niet meer met hun lonen kunnen komen. Het in meerderheid door commu nisten beheerste vakverbond, de C.G.T., heeft daarbij roet in het eten gestrooid en dat op hetzelfde moment grote stakingen en onlusten in Italië zijn uitgebroken is kenmerkend voor de toestand. Men zou wel erg naief moeten zijn als men hierbij niet aan de „Kominform" dacht, onlangs door de communisten opge richt als opvolgster van de oude commu nistische internationale. Zij is met een be perkt aantal landen begonnen, maar de twee enige uit West-Europa, die evtoe be hoorden. waren juist Italië en .Frankrijk. Wie dit overdenkt vindt meteen een soort verklaring van het feit. dat de aanhang van de generaal de Gaulle zo sterk is toe genomen al zou men zich zelf niet in het tegenovergestelde kamp laten drijven en stand houden tegenover iedere kans op dic tatuur en de daarvan onafscheidelijke on dergang dér persoonlijke vrijheid. Veel Fransen houden inderdaad daartegen stand. Denkend aan de geest van hun revolutie, die Europa vrijheid van spreken, van ver gadering, van pers en van verkiezing van 'olksvertegenwoordigers schonk, herinne ren zij zich Voltaire's vermaarde woord: „Ik ben het volslagen oneens met wat u zegt, maar ik zal tot mijn dood toe strijden voor uw recht om het te zeggen." En de Gaulle's taal en methoden herinneren hen wat al te sterk aan de voorboden van het tegendeel. Maar anderen staan blijkbaar gereed om naar hem over te lopen of zijn bereid een toeschietelijke houdipg tegen hem aan te nemen. Dat geldt odk voor Paul' Reynaud, die Frankrijks laatste minister-president was voor de ineenstorting in 1940 en die eergisteren aan bod scheen te zijn voor de vorming van een nieuwe regering, maar moest wijken op grond van zijn Gaullisti sche sympathie. Reynaud! Aan zijn bewind en aan zijn persoonlijk optreden in 1940 lijn geen glorieuse herinneringen verbon den. Zijn politieke invloed moge zich beter hersteld hebben dan die van zijn oude tegenstander Daladier, maar de herinne ring aan de débacle van 1940 en aan de onplezierige commentaren, die André Mau- rois later op hem gaf in zijn boek „La Tra gédie Frangaise" tijdens de bezetting ook in Nederland clandestien verspreid doen toch wel begrijpen, dat dit niet de man is om het Franse volk uit een crisis als de huidige te redden. Léon Blum is een achtenswaardig man een overtuigd tegenstander van iedere vorm van dictatuur. Hij is geen „volks menner", geen demagoog en in vergade ringen, waarin ik hem vroeger meermalen gehoord heb, ook geen goed spreker. Hij beschikt over grote politieke ervaring en zijn ernst en oprechtheid zijn onbetwist. Na de oorlog heeft hij de eerste Amerikaanse lening voor Frankrijk weten los te krijgen. Op liet moment hunkert het naar een nieu we, alleen maar om zich te kunnen redden tot 31 Maart. En daarna zal het hunkeren naar de uitvoering van het Plan-Marshall. Medewerking van de communisten zal Blum niet krijgen. Medewerking van de Gaulle zal hij niet vragen. Hij gaat beoroe ven, temidden der stormen een midden koers te sturen..Indien hij tóch slagen zou, zou hij het dan rijp kunnen maken voor intrede in een West-Europese federatie en eindelijk afscheid van die andere, maar overleefde erfenis der revolutie: de onbe perkte nationale souvereiniteit? Het is on getwijfeld Frankrijks enige kans, die in die richting ligt. Maar men vraagt zich af, of Blum haar zou kunnen verwezenlijken. Een koningsdochter in een droom van tulle, satijn en paarlen zei: „I Wil geleide. Zij wuifden en riepen vaarwel. Om 4.17 uur arriveerde het echtpaar aan het Waterloo station en drie minuten later ver waar zij de eerste dagen van hun huwelijk zullen doorbrengen op een landhuis van de gouverneur van India, lord Louis Mount- batten. Televisie. Dit is de eerste koninklijke huwelijks plechtigheid in Engeland, die per televisie is uitgezonden. Het is tevens de eerste keer, dat televisie werd gebruikt voor het over brengen van bulletins voor de kranten. Een Brits persbureau gebruikte een televisie- apparaat. Naar aanleiding van de beelden, die op het televisiescherm verschenen, werden berichten opgesteld, die naar de kranten werden doorgegeven. Overal ter wereld, waar Britten wonen, is met'de radio het contact met het moe derland onderhouden en heeft men feest gevierd. De Britse troepen in Duitsland hebben gisteren het koninklijke huwelijk gevierd met parades. Klokken beieren, de menigte jubelt. Machtige orgelklankcn vullen de kerkge welven. Klare knapenstemmen klinken om hoog. Dit is het moment waarop een prins zijn uitverkorene naar het altaar voert. Niet minder dan zes koningen cn zeven koninginnen zijn van deze grote gebeurte nis getuige. Het is een schouwspel van ont roerende schoonheid en eenvoud tevens. De eeuwenoude Westminster Abbey, waar vorsten werden gekroond, vormt opnieuw de omlijsting van een dier zeldzame mo menten in het leven van een natie. Even wordt datgene wat wij historie noemen tastbaar in een feest van kleur en klank. Geen volk als het Engelse bezit het ver mogen om het geschiedkundig verleden over te brengen naar het levende heden. Het is een treffend moment als bruid en bruidegom zich naar het hoge altaar met zijn gouden versierin gen en sneeuwwitte bekleding begeven om de zegen over zich te horen afsmeken. Toen deed zich een angstig moment voor: De kleine bruidsjon kers, prins William en prins Michael, bleken niet in staat de zware met paarlen bezette sleep van de prinses te torsen. De prinses keerde zich een ogen blik om en zei op zachte toon iets tot haar vader, die zich hierop uit de stoet los maakte, zich bulcte en met behulp van de „Best man", de mar kies van Milford Ha ven, de sleep los maakte. De ouders van de bruidsjonkers, de hertogin van Kent en de hertogin van Gloucester, wisselden angstige blikken, ter wijl hun zoontjes worstelden met de kostbare sleep. Het bruidstoilet was een prachtige creatie waarvan het satijn afgezet was met glin sterend kristal en paarlen. De sleep was drie meter lang en £)e koets met prinses Elizabeth en haar vader op weg naar bevestigd aan de Westminster Abbeygekiekt op Trafalgar Square. schouders. De tulle sluier was bij 't gelaat afgezet met een tiara van paarlen en diamanten. De prinses droeg wit satijnen sandalen, met zilveren riemen, die met paarlen waren bezet. Zij had een bruidsbouquet van witte orchideeën. De huwelijksplechtigheid nam betrekke lijk korte tijd in beslag. Na-de gebeden brak het ogenblik aan dat de aartsbisschop van Canterbury de grote vraag stelde: Elizabeth Alexandra Mary, wilt gij deze man tot echt genoot nemen om niet hem volgens Gods gebod in de heilige staat van het huwelijk te leven? En de Britse troonopvolgster ant woordde zacht: „I will". Even later zeide zij met ontroerde stem de aartsbisschop de woorden na: „Ik Elizabeth Alexandra Mary, neem u, Philip, tot mijn echtgenoot om u in voor- en tegenspoed lief te hebben en te gehoorzamen tot de dood ons zal schei den." Hierna schoof Philip de ring aan de vinger van zijn bruid. Ongevallen. Onophoudelijk toegejuicht door de men senmassa's begaf de stoet rijtuigen zich na de plechtigheid naar Buckingham Palace. Onder de ontzaglijke menigte welke zich j had opgemaakt om iets van de luisterrijke gebeurtenissen rond de huwelijksvoltrek king te zien, hebben zich verscheidene on gevallen voorgedaan. Officieel werd be kend gemaakt dat 's middags om half drie het aantal tot tweeduizend was opgelopen. Hiervan moesten 37 personen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Naar schatting stonden tweemillioen mensen langs de route opgesteld. Om half twee begon zich een grote mensenmenigte te verzamelen op Westminster Bridge om Elizabeth en haar echtgenoot naar Water loo-station te zien rijden, waar zij per trein hun huwelijksreis naar Romsey in Hampshire zouden beginnen. Om even over half twee verschenen de jonggehuwden op het balcon van Bucking- ham Palace, waar* zij een geweldige ovatie j in ontvangst hadden te nemen. Toen zij 's middags uitreden, stonden weer honderdduizenden langs de korte 1 route samengepakt. Opvallend was de rust en ordelijkheid van de menigte tijdens het urenlange wachten. Om vier uur vertrokken bruid en brui degom uit het paleis om hun huwelijks reis te beginnen. De koning en de koningin en de buitenlandse gasten strooiden, toen zij vertrokken, rose bloembladeren over hen uit. De zestig gasten aan de lunch deden het rijtuig bijna tot aan de paleispoorten uit- Marshall naar Londen George Marshall, minister van Buiten landse Zaken der Verenigde Staten is uit Washington naar Londen, waar hij de con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier zal bijwonen, ver trokken. Marshall verklaarde voor zijn vertrek, dat zijn enige doel zou zijn de middelen te vinden om de „tragische impasse", waarin de Sovjet-Russisch-Amerikaanse betrekkingen zich thans bevinden, op te lóssen. DE VOLGENDE ZET Ontbinding der Hongaarse oppositie-partij De Hongaarse minister van Binnenlandse Zaken, Laszlo Rajk, heeft de ontbinding van de Hongaarse Onafhankelijkheids partij bevolen waarvan de vroegere leider, Zoltan Pfeiffer, naar de Verenigde Staten is gevlucht. Het bezit van de partij wordt geconfiskeerd. De politie heeft reeds het hoofdkwartier van de partij overgenomen. De staatsprocureur heeft de opheffing der parlementaire onschendbaarheid ge vraagd van vier afgevaardigden van Pfeif- fers partij, die iets te maken zouden heb ben met de groep welke gevormd was om „alarmerend nieuws" te verspreiden, welke te Szegëd ontdekt is. Tien andere perso nen, waaronder zes leden van de partij van Pfeiffer zijn te Szeged gearresteerd op aanklacht vals nieuws verspreid te hebben. De onafhankelijkheidspartij behaalde in de verkiezingen in Augustus 13.4 procent der stemmen en 49 zetels in het parlement. De meerderheid der afgevaardigden zegde het lidmaatschap van de partij op nadat Pfeiffer uit het land was gevlucht toen hem arrestatie wegens „activiteit tegen de staat" boven het hoofd hing. (U. P.) Ook Peyer verkoos de vrijheid. Charles Peyer, een socialistisch veteraan en leider, wiens parlementaire onschend baarheid op verzoek van het Volksge rechtshof zou worden opgeheven, is Woens dagavond laat verdwenen en men ver moedt, dat hij het land ontvlucht is. Peyer, een voormalig democraat van de rechtervleugel, die zich twee weken voor de verkiezingen in Augustus van de socia listen terugtrok om zich bij de radicalen aan te sluiten, wordt in verband gebracht met de negen personen, die verleden maand werden gearresteerd wegens spion- nage voor een buitenlandse mogendheid. (U. P.) Roemenië gaat Amerikaanse films zuiveren Te Boekarest zijn tijdelijk alle Ameri kaanse films aan de circulatie onttrokken. De Amerikaanse film-verhuurkantoren hebben opdracht gekregen alle zich in Roemenië bevindende Amerikaanse films opnieuw te laten censureren. Zij hebben bericht ontvangen, dat films met Ginger Rogers, Wallace Beery, Clark Gable, Ro bert Taylor, Adolphe Menjou, Barbara Stanwyck en Greta- Garbo niet eens voor herkeuring behoeven te worden ingeleverd, daar deze automatisch worden verboden. Het merendeel van bovengenoemde film spelers en speelsters is voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Congres verschenen. Naar verluidt behoren Walt,Disney en Cecil de Mille tot de regisseurs, wier films "ver boden zijn. - Een waakzaam oog op Mosley „en anderen" Sir Oswald Mosley's verklaring, de vorige week afgelegd, dat hij binnenkort zal over wegen, of hij een nieuwe politieke bewe ging zal beginnen, is in het Britse Lager huis ter sprake gebracht door de commu nist Piratin. Deze vroeg, wat de minister van Binnenlandse Zaken van plan is te doen om een herleving van Mosley's fascis tische beweging te verhinderen. Kenneth Younger, onder-minister van Binnenlandse Zaken, antwoordde, dat men een waakzaam oog gericht houdt op „alle bewegingen, die omverwerping der regering ten doel heb ben" en dat verdere bevoegdheden zullen worden gevraagd, indien blijkt, dat de be staande wet niet toereikend is voor de be strijding van onordelijke activiteit, welke een ernstige bedreiging betekent. Voor de Religieuze Kring In Aerdenhout zal de heer L. Domhoff Maandag a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan een voordracht houden over de betekenis der Universele heiligen voor onze wereld. Steeds meer slachtoffers in Palestina Naar uit Joodse bron wordt gemeld, heb ben leden van de groep Stern ten Noorden van de Joodse stad Tel Aviv eerj overval op een Arabisch huis gedaan. Zij sleepten vijf Arabieren naar buiten en schoten hen ter plaatse neer. Vier der slachtoffers wer den gedood en een vijfde ernstig gewond. Men neemt aan, dat deze geweldpleging in verband staat met de inval van Britse troepen in een oefenschool van de groep Stern, waarbij drie Joodse meisjes en twee jonge mannen werden gedood. De groep Stern schijnt te geloven, dat de Arabieren het bestaan van de oefenschool, die ih de nabijheid was gevestigd, aan de Engelsen hebben medegedeeld. Sinds de Britse inval, die vorige week plaats had, heeft de groep Stern als repré saille reeds 11 Britse soldaten en burgers gedood en 31 gewond. Het woord is aan Hebbel: Tot medelijden gaf de natuur veel het talenttot medevreug de weinigen. Bloedige onlusten in Italië In de Italiaanse plaats Gravina heeft een groot aantal demonstranten een po ging gedaan om het bureau van de Ita liaanse christen-democratische partij bin nen te dringen. Toen daarop geschoten werd, viel er een dode en werden verscheiden personen gewond. De telefonische en telegrafische verbinding met Gravina werd verbroken. In een kamp te Salentina ontstond een schietpartij tussen demonstranten en poli tie. Twee stakers werden gedood, 6 sta kers en 8 politie-agenten gewond. De Commissie van Goede Diensten heeft renties, alsmede de besprekingen van vele Donderdagavond te Batavia in een com muniqué medegedeeld, dat er degelijke vooruitgang is gemaakt bij de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische commissies tot uitvoering van de order tot het staken der vijandelijkheden. „In goede verstandhouding", aldus het communiqué, „hebben de commissies vriendschappelijke besprekingen gehouden. Behalve het afwerken van routinezaken, welke altijd gepaard gaan met alle confe- ONDERZOEK VAN HET DALTON INCIDENT. Het Lagerhuis heeft besloten een com missie van alle partijen te vormen voor een onderzoek naar het uitlekken van details van de Engelse begroting, hetwelk verleden week Donderdag tot het aftreden van Dalton, de Engelse minister van Finan ciën, heeft geleid. In elk geval een moedig man, deze Léon Blum. Dit is zijn vierde kabinet en zijn tweede sinds de bevrijding. R. P. technische détails met de militaire advi seurs der beide commissies en der com missie van goede diensten, is wederzijds begrip gevonden („meeting of minds") aan gaande de volgende punten van het begin selprogramma a. Het achterwege laten van radio-uit zendingen of enige andere vorm van pro paganda met het doel te provoceren of onrust te verwekken onder troepen en burgers. b. Het onmiddellijk staken van publica tie der dagelijkse, militaire communiqués betreffende de operaties, tenzij voorafgaan de, wederzijdse schriftelijke overeenstem ming. Uitgezonderd zijn de wekelijkse pu blicaties van de verlieslijsten met namen, legernummers en thuisadressen. c. Volledige gelegenheid zal gegeven worden voor waarnemingen aan de advi seurs der commissie van goede diensten. d. Ingesteld zullen worden radio-uitzen dingen en andere soortgelijke maatregelen om alle troepen en burgers op de hoogte te stellen van de delicate situatie. Voor dit doel zijn beide partijen overeengekomen, alle geschikte middelen, het uitwerpen van pamfletten en het gebruikmaken van mo biele radiowagens inbegrepen, aan te grij pen. De commissie van goede diensten heeft zich beschikbaar gesteld om op alle mo gelijke wijzen behulpzaam te zijn, teneinde toe te zien, dat de voorlichting over de huidige situatie zo wijd mogelijk wordt ver spreid. Héden en Zaterdag zullen vertegenwoor digers van de Commissie van Goede Dien sten en leden der speciale commissie tot het staken der vijandelijkheden naar Djokja vertrekken, aldus eindigt het communiqué. Oog om oog in Palestina Een gewiekste jonge Londense, die niet van Gewapende extremisten, naar men ver- pian was het risico te nemen dat z\j niets moedt Arabieren, hebben een overval ge- van de bruwsstoet zou zien, besloot zich daan op een bus waarin Joden zaten. De voor deze gelegenheid wat meer lengte te overval had plaats in de buitenwijken van geven en bond „verhogingen" onderzodat Tel Aviv en er werd een tot nog toe on- zij over de schouders van degenen die voor bekend aantal passagiers bij gewond Ver haar stonden, heen kon kijken. Als ieder- moed werd dat de aanval in verband stond een op dit idee zou zijn gekomen, zou het met en bedoeld was als représaille voor succcs natuurlijk nihil zijn geweest, doch een aanval op drie Arabieren welke eerder de jongedame rekende terecht op deop de dag plaats had en werd uitgevoerd kracht van de uitzondering. i door leden van de Stemgroep. BLUM WEER TEN TONELE: De president van de Franse republiek Vincent Auriol, heeft gisteren de bejaarde leider der socialistische partij Léon Blum opgedragen een nieuwe regering te formeren. Blum heeft de opdracht aanvaard, onder voo'behoud dot de Nationale Vergadering haar vertrouwen zal schenken aan de politiek, die de te vormen regering zal volgen. Hedenmiddag zal de Nationale Vegadering een uiteen zetting van Bium aanhoren en daarna stemmen over de vertrouwenskwestie. Léon Blum is,75 Jaar oud en reeds drie maal premier geweest. Op 17 December 1946 werd hij beiast met de vorming van een regering die slechts een maand in functie bleef. Ramadier volgde hem op. Intussen is er een kleine verbetering in de binnenlandse toestand ingetreden, al liggen er nog grote bedreigingen in het verschiet. De verbetering betreft Marseille, waar arbeiders van veertien betirijven naar hun werk terug keerden, nadat zij loonsverhoging hadden toegezegd ge kregen. Onder de bedrijven die weer werken zijn ook de metaalfabrieken. Er wordt nu nog gestaakt door 125 000 130.000 arbeiders in het departement Bouche du Rhöne. Het transport en de havenarbeid in Marseille liggen stil met uitzondering van de werkzaamheden, die door de troepen worden verricht. Léon Blum Naar vernomen wordt hebben in Parijs, waar 200.000 arbeiders werkloos rondlopen tengevolge van de algemene staking dei- metaalarbeiders, de employés van de Ci- troënfabrieken bij geheime stemming uit gemaakt dat zij de staking niet zullen voortzetten. Zaterdag komen de onderwijzers van Parijs bjjeen om zich uit te spreken over een eventuele staking. De ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben in principe besloten Maandag het werk neer te leggen. De minderheidsgroepen onder de arbei ders zelf, die tegenstanders zijn van sta king, blijken inmiddels meer aanhang Ie krijgen. In de steenkoolgebieden in het Noorden des lands, waar ruim honderd duizend man het werk hebben neergelegd, is volgens regeringsautoriteiten tweederde der arbeiders het niet eens met de staking. Blum's program Verwacht wordt dat de belangrijkste punten van het program van Blum zullen zijn: algemene salarisverbeteringen, ver hoging van het laagste loon tot een nieuwe Nederlandse hulp aan Madoera begonnen Een officieel Nederlands communiqué meldt uit Batavia, dat op Oost Madoera een Nederlandse hulpverlening aan de be volking is ingezet. Dit is mogalijk gewor den toen gebleken was, dat geen georga niseerde republikeinse troepen aanwezig waren, aldus het communiqué. „Verder is gebleken, dat de voedsel- en kledingpositie op Oost Madoera nog slechter was dan op West- en Midden-Madoera, en dat de door de republikeinse leiders gedurende geruime tijd gehandhaafde evacuaties de positie van de bevolking zeer hadden bemoeilijkt" Het communiqué vervolgt, dat op 11 No vember de kledingdistributie te Goeloek en Ganding is begonnen. Op 13 November had deze distribune plaats in de districten Soemanep, Manding en Lenteng. De kle dingdistributie wordt deze week uitgebreid tot de overige districten. Met de voedsel distributie is allerwege direct een aanvang gemaakt. De resident van Madoera, Tjaka- ningrat, zond van Pamekasan en Bankalen uit personeel om de plaatselijke Indone sische bestuursambtenaren bij te staan bij hun overstelpende werkzaamhederi tot leni ging van de nood. De republikeinse viceprecier Setiadjit noemde volgens United Press deze Neder landse stap „een flagrante schending van het bevel tot het staken van het vuren". Hij zeide dat hij de situatie met de drie mogendheden-commissie zou opnemen. Communisten leden nederlaag in Slowaakse politieke crisis Na tien weken politieke storm heeft het Tsjechoslowaakse Nationale Front, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, een oplossing gevonden voor de crisis in Slowa kije. Dit compromis over de Slowaakse ministerraad bevredigt geen der partijen volkomen, maar het minst tevreden zijn de communisten. In feite verschilt de nieuwe Slowaakse raad weinig van de oude. Onder de vijftien leden telt men slechts vier nieuwe gezichten, namelijk de partijloze minister van Justitie Andrej Buza, de nieu we vertegenwoordigers van de sociaal democratische en de vrijheidspartij en een vertegenwoordiger van de Slowaakse demo craten. De 95 meerderheid van de democraten op de communisten is tot 65 terugge bracht. Het communistische verzoek om opneming in de raad van pro-communisti sche vertegenwoordigers van de voormalige verzets-organisaties en de vakbonden werd niet ingewilligd, aldus U. P AMNESTIE VOOR 2.000 DUITSERS. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft bekend ge maakt. dat aan 2.000 Duitsers, die tot ge vangenisstraffen werden veroordeeld, op 15 December amnestie zal worden ver leend. De amnestie geldt voor hen, wier straftijd tussen 15 December 1947 en 30 anuari 1948 zou zijn yëindigd. minimum-basis van levensonderhoud, „be vriezen" van salarissen en prijzen geduren de een arbitrageperiode van misschien zeg maanden en een nieuwe financieel pro gram „tot het redden van de franc". De nieuwe regering zal waarschijnlijk bestaan uit socialisten, links republikeinen, volksrepublikeinen en enige onafhankelijk republikeinen. De eerste taak van Blum zal zijn om d» stakingsgolf te bestrijden. De communistcr hebben reeds duidelijk gemaakt dat zij cllf wapen in hun arsenaal zullen gebruike» tegen een regering-Blum of welke ander# regering van bet centrum of rechts da» ook. precies zoals zij deden tegen Ramadier Zonder twijfel zal Blum terugslaan doof volledige steun te bieden aan Léon Jouhau» en het socialistische deel van het algemeen vakverbond dat probeert Frankrijks grote arbeidersorganisatie los te maken uit de hui- 1 dige communistische greep, aldus United Press. Amsterdamse typiste in kelder geworpen Een twintig-jarige typiste uit de Van Breestraat te Amsterdam, die Donderdag avond om kwart voor negen van een tram wagen stapte cn de Baarsjesweg opliep, werd ingehaald door twee haar onbekendo mannen, die haar zouden hebben gevraagd of zij haar mochten begeleiden. Over het verdere gesprek staat nog niets vast, maar uit vage verklaringen van ooggetuigen blijkt, dat de twee mannen haar enkele meters verder beet grepen en pardoes over een laag hekje in de bijna twee meter diepe kelder van het perceel Baarsjesweg 206 der „Algemene Taxi-onderneming': wiej-pen. De daders namen daarop ijlings de vlucht. Met een schedelbasisfractuur is het meisje naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Een onmiddellijk door de politie inge stelde achtervolging had tot resultaat, dat twee mannen, 24 en 5*2 jaar oud, beiden woonachtig in de .omgeving van de Baars jesweg. gearresteerd werden in een na burig café. De agent, die hen arresteerde, verklaarde, dat de mannen bij zijn eerste ondervraging door de mand vielen. 'Bij een nader verhoor door de wachtcomman dant in het politieposthuis aan de Admi raal de Ruyterweg rees echter twijfel aan hun schuld. Hier ontkenden zij het meisje te hebben aangevallen. Hel onderzoek wordt bemoeilijkt, door dat het meisje nog niet verhoord kon worden. Tsjechisch parlementslid hield een „enquête" Een Tsjechoslowaaks parlementslid uit een dorp bij Oiomouc (60 km ten Noord- Oosten van Brno) heeft als een tweede Sherlock Holmes door eigen nasporingen een samenzwering ontdekt van drie perso nen tegen Tsjechoslowaakse ministers, waarna arrestatie is gevolgd. De gearre steerden worden er van verdacht betrok ken te, zijn geweest bij het vervaardigen van bommen om Zenkl, de socialistische plaatsvervangende minister-president, Jan Masaryk, de partijloze minister van Buiten landse Zaken en dr. Tina, de socialistische minister van Justitie, te vermoorden. Een van de verdachten is een timmerman, die bekend heeft, kisten te hebben gemaakt voor helse machines. AANHOUDEND ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen. Overwegend droog weer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid Zeer zacht voor de tijd van het jaar. 22 November: Zon op 8.10 uur. onder 16.41 uur Maan op 14.49 uur, onder 0.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1