c J c USSM1M Grauw en somber Londen Zuidzande begroet weldoener uit Amerika De Justitie zal voortaan gaan optreden tegen beledigende pers-artikelen De „Koninklijke" stelt alles in de schaduw idee PHILIPS PHILISHAVE Ex-burgemeesfer van Hilversum tot twee jaar veroordeeld CHEFAROX Wereldnieuws ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Zonder twijfel zijn er na de oorlog nog slag: Consolidatie van het verworven ter maar weinig internationale conferenties geweest, die zo weinig ruimte lieten voor illusies als de vier-ministersbijeenkomst van Londen, die Dinsdag begint. Bevin heeft haar reeds „de laatste kans" ge noemd Marshall sprak van „een kleine mogelijkheid om de tragische impasse te doorbreken" en de Russen hebben eigenlijk alleen nog maar de nadruk gelegd op de dingen, waartegen zij zich op deze confe rentie zullen verzetten; tenslotte, de Franse minister van Buitenlandse Zaken gaat naar Londen met een reeks voorstellen, waar tegen reeds zo uiterst fel is gereageerd van Sovjet-Russische zijde, dat Bidault weinig optimisme kan hebben overgehouden ten aanzien van een bevredigend verloop der besprekingen. Tijdens een rede te Chicago, die in ons blad werd geciteerd, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall zich buitengewoon kernachtig uitgelaten over de aard van het conflict, dat ten aan zien van de na-oorlogse ordening in Europa tussen de mogendheden is gerezen. Hij zeide: „De Sovjet-Unie heeft andere plan nen met Europa dan wij; zij deelt het op rechte streven naar werkelijk herstel van Europa, dat de Verenigde Staten en En geland beogen, niet. Dit was een ernstig woord, dat tot na denken stemt en grote consequenties in de gedachtengang der Europeanen moet wek ken. Want daarmede is de mogelijkheid tot een accoord volkomen van de baan, omdat de Russen voor hun medewerking aan de Europese ordening een onmogelijke voor waarde zouden hebben gesteld, die lijn recht in strijd is met het doel, waarvoor zijn er dan nog over? die medewerking wordt gevraagd. Wan- neer herstel van ons werelddeel niet hun dool is, dan is er maar één alternatief: dan streven zij naar wanorde en armoede in Europa. Kan iemand die een mens in het water smijt alleen met het doel, hem daarna te redden en de naam van edele redder te verwerven, op de medewerking en de er kentelijkheid van het slachtoffer rekenen? Waarschijnlijk niet. De millioenen werkers in Europa, die de economische ineenstor ting en het daarmee verbonden ellendige materiële gebrek in het verschiet zien, zul len degene dankbaar zijn, die hen uit der gelijke troosteloze omstandigheden redt, doch alleen dan wanneer zij ervan over tuigd zijn, dat hun redder niet eerst de chaos en de ineenstorting moedwillig rein tot het uiterste, recalcitrantie tegen ieder plan tot samenwerking, verhinderen wat nog te verhinderen valt. Daarom zou het onlogisch zijn, enige verwachting te hebben van Londen en van het daar ter tafel komende. Zelfs onverhoopte eenstem migheid ten aanzien van bepaalde onder werpen zou geen enkele zekerheid bieden. De realiteit van het ogenblik is niet, dat er een vage mogelijkheid bestaat tot het slui ten van een viermogendhedenverdrag of tot het ontwerpen van een regeling voor Duitsland. Realiteit is wel, dat Sovjet- Rusland in het Oosten volhardende pogin gen doet om zich een sterke positie te ver werven op de pijlers, die het tot zijn be schikking heeft en dat zonder gesloten en geratificeerde vredesverdragen te eerbiedi gen. Het maakt bijvoorbeeld het geallieer de vredesverdrag met Bulgarije tot een waardeloos stuk papier, door Joego-Slavië te dringen in de richting van een politieke en militaire alliantie met die vroegere as- bondgenoot, waardoor de beperkingen die Bulgarije in het vredesverdrag zijn opge legd ten aanzien van zijn leger, ongedaan worden gemaakt; de militaire zwakte van Bulgarije, dat volgens de vredesbepalingen slechts 65.000 man onder de wapenen mag hebben, zou volledig kunnen worden aan gevuld door de militaire sterkte van een niet aan voorschriften gebonden Joego- Slavië. Dergelijke handige doch betreurens waardige ontduiking van een document, dat plechtig goedgekeurd en ondertekend werd, geeft weinig vertrouwen ten aanzien van eventuele documenten, die in Londen zouden worden opgesteld. Welke illusies wêêêêê^ÊM MÊÊÊM VERLOVINGSRINGEN Een kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL. 20049, HAARLEM Op hartelijke wijze heeft het West- Zeeuws-Vlaamse dorpje Zuidzande de heer Charles L. Bowlby, onderwijzer te Dalton in de Verenigde Staten en zijn beide doch tertjes Donderdagmiddag ontvangen. De stad Dalton adopteerde destijds het zwaar getroffen Zuidzande en de heer Bowbly was bij de inzameling der pak ketten de stuwende kracht. Als winnaar van een prijsvraag werd hij tezamen met zijn kinderen in de gelegenheid gesteld een reis naar Nederland en in het bijzon der naar Zuidzande te maken, waarmede de hartewens van de Amerikaanse school meester in vervulling ging. Voor het eerst na de bevrijding is het parket van de arrondissements-rechtbank te Amsterdam er toe overgegaan een ver volging in te stellen wegens smaadschrift casu quo belediging tegen twee journa listen, te weten tegen de heer A J. K., hoofdredacteur van het dagblad „De Waarheid" wegens een op 24 September gepubliceerde spotprent, die betrekking had op de troepenuitzendingen naar Indo nesië met het onderschrift: „Struikelblok voor Beel" en tegen de 38-jarige hoofd redacteur van het weekblad „De Nieuwe Post", de heer L. A. R. L- wegens een ar tikel van zijn hand, waarin over het Ne derlandse politie-apparaat in beledigende termen werd geschreven. De zaak tegen de heer K. werd wegens ziekte van de verdachte tot 15 Jan. aange houden. Tegen de heer R. eiste de officier A L T IJ D VERS! Wel zelden zal het moeilijker geweest allerlei gissingen aanleiding gaven, zijn - - zijn zich een voorstelling te vox-men van Donderdag bekend gemaakt. Niet minder bevorderde. Het is een goed recht van de.de toekomstige ontwikkeling der interna- dan 400 millioen zal tot eind 1949 voor minderbedeelde, zijn hoop te vestigen op tionale economische verhoudingen en de de financiering van uitbreidingen nodig de vooruitgang van zijn klasse in een com- n.aarmee uiteraard verband houdende na- zijn, waarvan 300 millioen wordt ge- mimistisehe maatschappij, doch hij zal wél-IÏSSÜ» economic, dan nu deze beheerst j vraagd Ul.de vorm van aandejen en f 100 'worden door de grote vraag of de Ameri- licht minder enthousiast zijn wanneer hij j kaanse bevolking bereid is de offers te weet, dat die armoedige omstandigheden brengen, welke Truman ten behoeve van eerst door een natie, die zich communis- de uitvoering van het plan-Marshall van tisch noemt, met geweld zijn geschapen, haar vraagt. Nog afgezien van de politieke Dit achter de wagen gespannen naard zal I repercussies, die ongetwijfeld van het aller- hij onmogelijk in zijn hongerend Troje kun nen binnenhalen zonder zijn meest elemen taire begrippen van logica en doelmatigheid geweld aan te doen. Wending naar rechts In Europa.Er is in de na-oorlogse jaren geen begrijpelijker politiek verschijnsel ge- weest dan dit. Het is wel duidelijk dat het Kremlin in tussen die wending en de daarmede ge paard gaande Europese buiging in de rich ting van de Verenigde Staten niet tijdig heeft zien aankomen. Anders zou het im mers niet te verklaren zijn, dat Moskou op het moment, waarop enkele grote naties in Europa op een dood punt weifelden tussen Oost en West Frankrijk, Italië, Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije toeliet en be vorderde dat een aantal vertegenwoordigers der democratie van Oost-Europa uit als verslagen en bedreigde oppositieleiders naar het Westen vluchtte, waarmede de com munistische democratie zich onsterfelijk blameerde en een gelaat naar de massa in het Westen keerde dat een. gelijkenis met de algemeen-verachte Duitse dictatuur ver toonde. Dat de reactie daarop oversloeg naar het andere uiterste en zelfs crypto-fascisten de driestheid gaf om openlijk voor de dag te komen, is slechts een bewijs voor de spon taneïteit dier reactie en toont allerduidelijkst aan, dat er thans van een dood punt geen sprake meer kan zijn. Wat Moskou nu doet en het is moeilijk de indruk te ontgaan, dat het gebeurt met spijt en wrevel is de consequentie van de moreel verloren De radio geeff Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. Ringende torens. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Platen op verzoek. 9,45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Evangelisch Lutherse Kerkdienst. 11.45 Tpt het hart van het volk. 12.00 Harmonie-orkest. 12.30 Zondagclub 12.40 Hoorplaten. 13.15 Musette- orkest. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boeken halfuur. 14.30 Planoconcert no. 5, van Beethoven, Schotse symphonle, Mendelssohn. Pauze: Film- praatje. 16.30 Sport. 17.00 Gesprekken met luis teraars, 17.20 Een gedicht. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.16 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.10 „De Speeldoos". 20.30 Detective-luisterspel. 21.10 „De Paarlvlssers" van Blzet. 22.25 Cabaret Chiel de Boer, 23.15 Reportage. 23.25 Filmmelodieën. HILVERSUM, II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8 00. 9.30, 13.00. 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8.15 Bach. 8.30 Kerkdienst uit de Begijnhofkapel te Haarlem. Voorganger: Ds. F. R. A. Henkels. 10.00 Hoogmis. 11.30 Trio's van Haydn en van Beet hoven. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Lunchconcert. 13 40 Apologie. 14.00 Piano en voordracht. 16 00 Vesper. 16.40 Platen. 17.00 Christelijk Gerefor meerde kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek. 19.15 Reportages en gewone man. 20.20 Nederlandse potpourri. 21.10 Luisterspel. 21.55 Piano. 22.15 Avondgebed. 22,50 Symphonieconcert. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13 00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 9.15 Morgen wijding. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zang. 11 00 Natuurpraatje. 11.15 Licht «ymphonlsch concert. 11.45 Orgel en tenor. 12.15 Platen. 12.30 Weerpraatje; .jn 't spinone- tje". 12.38 Harmonie-orkest. 13.50 Engelse operet temuziek. 14.20 Wat gaar er om in de wereld? 14.35 Zang en plano. 15.00 Gevariëerd program ma. 16.00 Plano. 16 30 Hoogtepunten in de opera. 17.15 Orgel. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Rijk over ïce. 18.15 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Voor kleuters 19 05 Strijkkwartet van Mendelssohn. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip. 19.45 Admiraal Helfrich spreekt over de nationale monumenten actie. 20.05 Gevarieerd programma, 22.30 Brazi liaans programma. 23.15 Swing College. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7 00. 8,00. 13.00, 49,00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Wijdingswoord. 8,15 Slonsliede- ren. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.05 Tsjai- kofskl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Voorlezen. 11.35 Alt en piano. 12.00 Platen. 12.15 O-gel. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Voor scholen. 14 39 Lichte muziek. 15.00 Piano. 15.30 Koor. 16.00 B'.;be:iezlng. 17.00 Voor kleuters.'17.15 Orgel. 17.30 Marinierskapel. 18.15 Sport. 18.30 Llch'e muziek 19.15 Boekenpraatje. 19.30 Actualiteiten. 20 15 Pianokwartet, Fauré. 20.45 Luisterspel.. 21.20 Mendelssohn. 22.45 Avondwijding. 23.00 Cursus kerkelijk orgelspel. 23,30 Platen. grootste belang zijn, gaat het hier om de stoffelijke wehvaart van een halve wereld bevolking, want zoals Truman in zijn jong ste suggestieve redevoering heeft aange toond, lisngt ook de economische toekomst van de V. S. ten nauwste met de hulp aan Europa samen. Bekende Amerikaanse economisten heb ben er dezer dagen op gewezen dat indien de buitenlandse aankopen door gebrek aan dollars worden afgesneden, niet een lichte economische terugslag, maar een depressie in volle omvang zal intreden. In het andere geval echter, als namelijk het plan-Marshall zal worden uitgevoerd, zullen drastische maatregelen nodig zijn om in de V. S. aan de opmars der inflatie, die thans reeds in alarmerende mate dreigt, een halt toe te roepen. Met het oog daarop, wil de presi dent de Amerikaanse bevolking onder een nieuwe economische wet van tien geboden plaatsen, die door prijzencontröle, loonstop en rantsoenering de sinds korte tijd herkre gen Amerikaanse vrijheid voor geruime tijd zal beknotten. Het is daarom geen wonder dat in het Congres niet alleen de Republi keinen, de felle tegenstanders der „New- Deal", maar ook een groot deel der Demo craten de boodschap van Truman met wei nig enthousiasme hebben ontvangen en dat de Nederlandse regering binnenskamers reeds maatregelen getroffen heeft voor het geval de ook in ons land dringend nodige Amerikaanse hulp uitblijft. Er is volgens millioen als obligatiekapitaal. De aandelen- uitgifte, welke a pari geschiedt met voor keursrecht voor de oude aandelen (twee oude aandelen op één nieuw) is de grootste, welke ooit in Nederland is voorgekomen en het valt te begrijpen, dat zij in een markt als deze, die nog op allerlei manier aan banden ligt, grote deining moet veroor zaken. Ten aanzien van de grootte van het buitenlandse claimaanbod bijvoorbeeld ver keert men in grote onzekerheid en de grote koersdaling van pl.m. 100 pet. die de laat ste weken te zien gaven, is grotendeels het* gevolg van de vrees voor een zodanig aan bod van buitenlandse zijde, dat Amster dam het niet dan tegen sterk dalende koer sen verwerken kan. Gelijk men weet be staat er een grote dispariteit tussen de koers van aandelen Koninklijke hier en in het buitenland, verband houdende met de waardering van onze gulden, waardoor het voor buitenlandse houders onvoordelig wordt in te schrijven. Een goed tegenwicht vormt de thans te venvachten betaalbaar stelling van achterstallige Amerikaanse dividenden, naar schatting 100 millioen. Er is weinig helderziendheid voor nodig om te voorspellen, dat er om de obligaties der Koninklijke gevochten zal worden. Weliswaar is er de minder fraaie bepaling, dat de maatschappij, wanneer de obliga- tiën tot beneden pari mochten dalen, kan inkopen in plaats van aflossen, doch de kans dat deze lening beneden pari zal komen is zeer gering. Ook al houdt men rekening met een stijging van de rentestand, dan nog is er voldoende speling voor de notering. De solvabiliteit van de Koninklijke is boven alle twijfel verheven en haar obligaties zijn derhalve beleggingsmateriaal van de minister Lieftinck geen reden voor een jers^e,.^nf- Een grote aantrekkelijkheid in alarmstemming, omdat hij hoopt, dat de hulp niet te laat zal komen. Men zij echter ge waarsch uwd. Onder deze omstandigheden is het ook begrijpelijk, dat de beurs te Amsterdam tot dusver weinig aandacht geschonken heeft aan het resultaat der internationale be sprekingen te Genève, dat tussen 23 lan den de invoeirechten zijn herzien, met dien verstande dat reeds van 1 Januai'i 1948 voor een zevental landen, waaronder ook Nederland, de rechten op de import naar Amerika zullen worden verlaagd, wat dus wil zeggen dat die export zal worden ver gemakkelijkt en dat voor de geëxporteerde goederen, onder andere electriciteitsartike- len, bloembollen, kunstzijde, rubber en ha ring, een groter bedrag aan dollars zal worden verkregen. Immers ook deze ver gemakkelijkte en voordeliger import zal alleen mogelijk zijn als het Nederlandse productie-apparaat van de nodige grond stoffen en kapitaalgoederen wordt voor zien, wat alleen mogelijk is als aan de ex port een grotere import kan voorafgaan, die op zijn beurt weer van het plan- Marshall afhankelijk is. De Amsterdamse beurs heeft zich deze week, ondanks deze belangrijke factoren, dan ook nagenoeg uitsluitend - met locale factoren bezig gehouden, namelijk met de thans aangekondigde emissies der Konink lijke en de tengevolge daarvan gewijzigde noteringsvoorschriften. De Koninklijke. De reeds enige tijd boven de markt han gende uitgiften van de Koninklijke, die tot deze tijd van „converteren of verdrinken' is, dat vóór 1 December 1951 niet tot ver vroegde of versterkte aflossing mag wor den overgegaan en dat de verplichte af lossing eerst op 1 December 1953 begint. Gedurende de eerste vijf jaren heerst er dus rust rondom deze obligaties, een factor van niet te onderschatten betekenis. Duitse volkswagens naar België Naar in kringen der Belgische auto- industrie verluidt, zal een eerste contingent ondei'delen, bestemd voor de bouw van 1500 volkswagens begin 1948 uit Duitsland in België worden ingevoerd. Deze volkswagens zullen in België worden gemonteerd, het geen het voordeel heeft dat Belgische ar beiders er werk aan hebben en enkele Bel gische industrieën kunnen worden inge schakeld, zoals de textielindustrie voor de fabricage van kussens. Ook de volkswagens, bestemd voor Nederland, zouden in België worden gemonteerd. De kostprijs van de afgewerkte volkswagens zou in België 33.000 francs bedragen. Rekening houdend met de winstmarges zou men zich in België een dergelijk wagentje dan tegen een be drag van 40.000 tot 45.000 francs kunnen aanschaffen, een niet te hoog bedrag wan neer men bedenkt dat men op het ogenblik voor een auto in België bedragen moet neerleggen, die, al naar gelang van het merk, variëren van 80.000 tot 150.000 francs van" justitie, mr. B. Kist. een geldboete van f 300 subs. 30 dagen en een voorwaar delijke gevangenisstraf van 6 maanden met'een proeftijd van 3 jaar. De heer R. had op 20 September in zijn artikelen-reeks „Het Heilige Huisje" het Nederlandse politie-apparaat corrupt ge noemd en geschreven, dat een groot ge deelte van de misdadigers in Nedeiiand in politie-uniform rondliep. Bij het begin van de zitting merkte de president op, dat de verdachte geen blanco strafregister bezit. Hij is in April 1940 in België voor het uitgeven van ongedekte chèques veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf en een boete van 100 francs, welke straf nimmer ten uitvoer is gelegd, omdat hij kort na zijn veroordeling in de Mei dagen van 1940, naar Engeland uitweek. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir onder andere, dat het parket zich in de eerste tijd na de bevrijding op het standpunt heeft gesteld, dat de pers een bijzondere functie had te vervullen en dat zij wel weer op haar voor-oorlogs peil zou terugkomen. Daarom is in de eerste anderhalf jaar geen vervolging ingesteld, hoewel daar zeker aanleiding toe bestond. Nu de hoop op zelfredresseren van de pers ijdel is gebleken, aldus mr. Kist, heb ben wii dit standpunt opgegeven. Voortaan zal er met kracht worden opgetreden te gen persdelicten, vooral tegen die welke een gezagsondermijnende strekking heb ben. GELDVERSPILLING BIJ DE SPOORWEGEN? Het lid der Tweede Kamer de heer Van Lienden heeft aan de rfiinister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het juist is dat in het directiekantoor der Nederlandse Spoorwegen een eikenhouten lambrizering is vervangen door een van mahoniehout, welke f 40.000 zou hebben gekost en dat een nieuwe verlichting zou worden aan gebracht in de directiekantoren, welke 100.000 zou moeten kosten. Als U peinst over een welkom geschenk voor een man... denk er dan aan, dar iedere man, jong of oud in de wolken zal zijn met een Philips „PH1USHAVE" Staal- baard! Eleclriscb droogscheerapparaat N.V. PH1UPS' VERK00P-MU V. NEDERLAND. EINDHOVEN Vierde volksconcert der HOV Op het Volks-concert van Dinsdag 25 November a.s. zal de sopraan Hélène Ludolph als soliste optreden, eveneens zal medewerking wor den verleend door het H.O.V.-vrouwen'koor en wel aan een uitvoering van het Miserere (Psalm 51) van Joh_ A. Hasse. De alt-soli hierin worden vervuld door de dames Tilly Schade en Anny Deloriei Bets Nederkoorn zal de orgelpartij spelen. Keer Hartvelt laat het concert openen met het Concerto grosso in g kl. terts van Handel en besluit met een uitvoering van Mahler's Vierde symphonie met Hélène Ludolph als soliste In het laatste gedeelte. Iieiiwe in traven .Hel geslacht Dalman" door BAARDMAN, M. Stenvert en Zoon, Meppel. Dit is pas Drift - van episoden m- wikkeling het eerste deel het heet „oj een verhaal, dat blijkbaar uit twe6 iet bestaan. Het schildert de om- een dorpsfamiiie. waar zeer puri- gewoonten in ere worden gehouden en waar eer oude oom alle verwanten tyranniseer Een der ïonse familieleden komt echter ln ve_ zet en daarmee begint een kentering in treden Als de lezer zover gekomen is. wordt het ver. haal echter afgebroken met de mededeling da: er nog een deel in voorbereiding is en daj begint hij te vermoeden dat deze manier va3 indelen kunstmatig is en er op gericht hem t( nopen nog een boek aan te schaffen. En dan voelt hij de neiging te bedenken, of dit. boeken toch al geenszins goedkoop zijn, getuigt van een juist inzicht van degenen die deze m. deling of beter verdeling hebben bedacht. Baardman, die reeds verscheidene boekei schreef, laat zich overigens kennen als een go« verteller, die een helder inzicht heeft geestelijke gesteldheid van deze orthodoxs famnie, welker hoofd „ten gronde gaat aan zijj rechtvaardigheid". De-- tyrannieke oom komt echtei niet ..uit de verf" en blijft een schema, tlsche opeenhoping van minder sympathieks eigenschappen. Naarmate van de jeugd de andere familieleden wordt de tekening van hm karakter echter reëler. De sfeer om het. aïi contrast gebruikte, stadsmeisje zal de lezer misschien klaarder worden als hij toch maat besluit boek nummer twee te kopen. Panda en de Meester-gooehelaar 7. De hoteldirecteur staarde met open mond naar het konijn, dat Joris Goedbloed uit zijn binnenzak gehaald had en slikte moeilijk. „Ik heb genoeg van Uw flauwe goochel-kunstjes!" snauwde hij. Vandaag moet de rekening betaald rijn en anders laat ik U door de politie irvrekenen! Uit!" Hij draaide zich om en stapte met grote passen de kamer uit. „Het is nog altijd het biljetten gevulde portefeuille naar voren en zelfde, zie ik" zei Panda. ...Te hent nna hetnnna die> nnnr PnntTn'v nnnn hoon on zelfde, zie ik" zei Panda. „Je bent nog niets veranderd! Nu woon je in het def tigste hotel van de stad en je hebt niet eens geld om te betalen. Je bent nog steeds een oplichter!" Tuttut!" zei Joris. „Niet zulke rare woorden, kleine Panda.' Wat zei je daar? Ik zou geen geld hebben? Wat is dat dan?" Hij stak een dikke, met bank- be woog die voor Panda's ogen heen en weer. „Wel", zei Panda, „dateh dat is natuurlijk de portefeuille van de hoteldirecteurDie heb je uit zijn zak ge haald toen je dat konijn er uit toverde!" „Foei!' zei Joris. „Dat kun je niet bewe zen, ventje! Dat is laster!" Na aankomst te Zuidzande werd eerst kennis gemaakt met het gezin van de Zuidzandse hoofdonderwijzer, de heer Van de Reepe, die reeds twee en een half jaar met zijn Amerikaanse collega in briefwis seling stond. Vervolgens werd de heer Bowlby officieel ontvangen door het ge meentebestuur. De burgemeester, de heer D. M. Vermet sprak er zijn vreugde over uit vertegenwoordigers der adopterende gemeente in Zuidzande te mogen begroe ten. Hij getuigde voorts van de grote dankbaarheid, welke in de harten der Zuidzandenaren bestaat voor de vele goede gaven, welke zij reeds uit Dalton mochten ontvangen. De heer Bowlby werd een boek over de wederopbouw van Nederland aan geboden. Hij zeide getroffen te zijn door de bijzonder hartelijke ontvangst, welke hem en zijn kinderen overal in Nederland ten deel viel. Hij gaf de verzekering zijn Amerikaanse vrienden te zullen aansporen de hulp zo mogelijk nog te vergroten. Hierna werd een bezoek aan het school gebouw gebracht. Het was een bijzonder aardig tafereeltje toen bijna alle kinderen te kennen gaven, dat zij kleertjes droegen, welke afkomstig waren uit Dalton. De dochtex'tjes van de heer Bowlby werden elk met een broche, samengesteld uit Zeeuwse knoopjes, verrast. De school jeugd nam op spontane wijze afscheid van de Amerikaanse gasten, nadat zij eerst rijkelijk op chocolade was getracteerd. Des avonds werd aan de bezoeker door de oudercommissie der school een koffiemaal tijd aangeboden. Vandaag stond een be zoek aan plaatsen in West-Zeeuws-Vlaan- deren en op Walcheren op het programma. Vijf jaar gevangenis geëist tegen kampdokter uit Amersfoort Voor de Utrechtse Kamer van het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof had zich te verantwoorden de Amersfoortse arts J. H. K. In Januari 1942 heeft K. dienst ge nomen by de Sicherheitspolizei, Van Fe bruari van dat jaar tot April 1945 is hij werkzaam geweest als kamparts in het kamp Amersfoort. Verdachte wordt be schuldigd zijn beroep als medicus te heb ben uitgeoefend zonder inachtneming van de meest elementaire beginselen op het ge bied der phophylaxis en therapie en in strijd met de eisen der ethiek. Ernstige zie ken werden niet in het hospitaal opgeno men, doch gedwongen te werken. De ge-, vangenen werden in de ziekenafdeling October 1947 was het gevolg van een al- mishandeld. Verdachte vermeldde in de gemene stijging, welke zich zowel bij da officiële verklaringen over de doodsoorzaak agrarische als bij de industriële export voor bij een gewelddadige dood een normale I vacantie-seizoen, welke omstandigheid een In het dossier bevonden zich vele zeer algemene productie-verhoging ten gevolge bezwarende verklaringen over de barbaar- had. Bij de agrarische sector waren de se mishandelingen, die de gedetineerden bij gunstige resultaten mede een gevolg van het geneeskundig onderzoek moesten on- seizoenexporten, zodat voor de naaste toe- dergaan I komst wel met enige terugslag moet wor- De Drocureur-fisoaal mr L W M M d,en rekening gehouden. Deze seizoenterug- slag was reeds merkbaar bij bloembollen. Drabbe verklaarde in zijn requisitoir, dat pianten, e.d., waarvan de uitvoer van 333 verdachte zijn medische waardigheid heeft millioen in September tot 17,5 millioen ia verkwanseld. Boven zijn salaris kreeg Lij October verminderde, drie cent voor de eerste duizend patiënten, I die hij behandelde en later anderhalve1 Maandag zal het eerste transport van Neder- cent per patiënt. Voor een Rus ontving hij la"dse kinderen uit Duitsland ln ons land één cent. Mr. Drabbe eistë vijf jaar hech-"et bel^ft hl" ee" groep van ongeveer 100 kinderen afkomstig uit München-Gladibaeh terns met aftrek en ontzetting uit de kies- en omgeving. Na medische keuring ln het kamp rechten en uit het recht het ambt van arts i America bij Horst (L.) worden zij doorgezonden te bekleden voor het leven. I naar hun pleegouders ln Hoorn en Medembllk. Uitvoer in October belangrijk gestegen Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers had de invoer in October 1947 een waarde van 380,5 millioen (1.436.804 ton) tegen f 334,9 millioen (1.422.504 ton) ia September 1947. De waarde van de uitvoer bedroeg in October 217.3 millioen 581.278 ton) tegen 160,2 millioen (497.254 ton) ir September. Hoewel de stijging van dé waarde de invoer in October vrij belangrijk was, was de toeneming bij de uitvoer naar ver houding veel groter. Het invoeroverschoi, dat in Juli van dit jaar nog 284 millioea bedroeg, liep dan ook verder terug van 175 millioen in September tot 164 mil- lioen in October. Het deel van de invoer dat gedekt werd door uitvoer steeg van 47,8 procent in September tot 57,1 procent in October, een verhoudingscijfer, dat na de oorlog nog niet werd bereikt. De aanzienlijk hogere uitvoerwaarde in Voor het Bijzonder Gerechtshof te Al melo heeft terecht gestaan jhr. mr. R. J. B. M. von B., voormalig burgemeester van Hilversum en Tubbergen. Hem was ten laste gelegd, te hebben meegewerkt aan de arrestatie van de heer J. G. D. J. Vrijdag, destijds commissaris van politie te Hil versum. Verder zou hij de Hilversumse gemeente-ambtenaar P. van Dijk hebben ontslagen, omdat deze ten tijde van de verjaardag van Prins Bernhard met een witte anjer in het knoopsgat zou hebben gelopen. Ontslag gaf Von B. ook aan de leraar W. Stender van het gemeentelijk lyceum ip Hilversum omdat deze een bij eenkomst had bijgewoond, waarin maat regelen van protest besproken waren te gen de verwijdering van Joodse leerlingen van de school. In Tubbergen zou de ver dachte aan een SS-officier het voorstel gedaan hebben om als représaille voor de brimd in het distributiekantoor een razzia te houden. Voorts zou de burgemeester zich bereid verklaard hebben een lijst te verstrekken met de namen van een aantal mensen, die voor gijzeling in aanmerking kwamen. Verdachte ontkende de hand gehad te hebben in de arrestatie van de heer Vrijdag. Een voormalige handlanger van de SD uit Almelo verklaarde dat verdachte hem de naam van een illegale werker uit Tub bergen had genoemd en er bij had gezegd, dat als men deze „op SD-manier" zou ver horen, hij de ondergrondse organisatie in Tubbergen wel zou verraden. Ook dit ont kende de voormalige burgemeester, al gaf hij toe wel de naam van de ondergrondse" strijder genoemd te hebben, zij het met een ander doel. Drie getuigen décharge, mr. L. Reyenga, oud-commissaris van politie te Hilversum, ir. Felix, directeur van Pu blieke Werken te Hilversum en ir. Bree- mer, eveneens werkzaam bij Publieke Werken, bevestigden onder ede de gunstige verklaringen, welke zij reeds eerder over von B. hadden afgelegd. De procureur-fiscaal mr. W. L. de Walle zeide in zijn requisitoir., dat verdachte vele fouten heeft gemaakt, maar ook wel goede dingen heeft gedaan. Uit rapporten van de SD staat vast dat hij hulp aan de Duit sers heeft verleend. Indertijd heeft hij zich persoonlijk bij Mussert aangemeld voor dienstneming bij de „SS-Standarte Russische olienota aan Perzië De Sovjet-Russische regering heeft door haar ambassadeur te Teheran de Perzische regering een protestnota doen toekomen, waarin zij verklaart, dat hét ongeldig ver klaren door het Perzische parlement van de olieovereenkomst tussen Perzië en Rus land een „botte discriminatie" is, gericht tegen de Sovjet-Unie. De nota wijst er op, dat de Britse olieconcessie in Zuid-Perzië blijft gehandhaafd. De Sovjet-Unie acht deze „discriminatie" onverenigbaar met de normale relaties tus sen Rusland en Perzië en „belast de Per zische regering met de verantwoordelijk heid voor de gevolgen". De Sovjet-Russische ambassadeur te Te heran verklaarde, dat de Perzische rege ring de op zich genomen verplichtingen „verraderlijk seschonden" heeft. Westland". Spreker eiste tenslotte 2'/2 jaa? gevangenisstraf met ontzetting voor he! leven uit alle rechten. Op verzoek van de verdediger deed hei Hof na raadkamer onmiddellijk uitspraak en veroordeelde von B. tot 2 jaar gevan genisstraf met ontzetting uit alle rechten voor het leven. Waarom Chefarox bij maagzuur? Omdat CHEFAROX - behalve dat het direct verlichting geeft - géén vorming van steeds méér zuur veroorzaakt en bovendien omdat het een geleiachtige genezende laag op de maagwand vormt. De laatste jaren zijn o.a. in de grote Amerikaanse ziekenhuizen uit gebreide onderzoekingen gedaan, waarbij is vastgesteld, dat inder daad colloïdaal aluminium hydro- xyde - waaruit Chefarox bestaat - het ideale middel is. f 1.25 per doos - f 0.40 per buisje. (Adv) Dag. De vroegere Amerikaanse president Herben Hoover verklaarde gisteren op een bijeen komst van de Holland Society, dat ieder Ja» dat gewonnen kon worden om een oor'.oj met Rusland te vermijden de dag nader bi brengt waarop het communistisch regiem rf vallen. Hoover verzekerde dat de door d« communisten uiteen gerukte volkeren reeds tekenen van onverdraagzaamheid vertoond» en dat de communistische vijfde colonnet reeds minder succes boekten, Koude stilte. Het Russische prestige dat sedert de oorlog aan het tanen Is, heeft bij hel Britse publiek een nieuwe klap gekregen doordat de Sovjet-Unie de enige van alle geallieerden is, die geen gift heeft gezonden of melding heeft gemaakt van het huwelljl ln de Britse Koninklijke familie. Dit bleet gisteren bij de Westminster Abdij toen H auto welke de hamer en sikkel van de Ras- slsche ambassade voerde, bij de grote Wet telijke deur voorreed. Het applaus dat eis arriverende auto begroet had, stierf wef Or.der een koude stilte ging de Sovjet-dele gatie de abdij binnen. Baan. Charles Luckman is afgetreden als actief leider van het regeringsprogram voor voedsel bespa ring. Hierdoor wordt Luckman in staat gesteld zijn functie van president van Lever Brothers, die hem een Jaarsalarii van 300.000 dollar oplevert te hervatten. (U. PJ In het Engels. Zondag zal de Paus in de Engels! taal een radiorede tot de Verenigde Staten houden waarin hij om voedsel en andere materiële hulp zal vragen om Europa doof de winter te helpen (U. P.) Stafchef. President Truman heeft tegenover de pers bevestigd dat op het tijdstip dat ger.fr raai Eisenhower zijn functie aLs president va de Columbia universiteit zal aanvaarden - welk tijdstip nog altijd niet bekend maakt is generaal Bradley stafchef het leger der Verenigde Staten zal worde»

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2