Haarlems Dagblad Robert Schuman vormt kabinet De doodstraf geëist tegen moordenaar van Hannie Schaft De periode van zacht weer is geëindigd j Weerbericht 62c Jaargang No. 1879b Bureaux. Grote Houtstr 93. Tel Admin 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur J5054.-Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Maandag 24 NovemEer 1947 Verschijnt Oageltjks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4IFranco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag b\j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Devies; Handelen en zo weinig mogelijk praten De 61-jarige Robert Schuman, een der leidende figuren in de partij der Franse vooruitstrevende katholieken, de M.R.P., js er in geslaagd het vertrouwen te ver werven van de Nationale Vergadering en heeft daaróp een nieuwe regering samen gesteld, bestaande uit leden van de M.R.P., socialisten, radicalen en een onafhankelïjk- conservatieve vertegenwoordiger. Het nicuwè kabinet bevat één vrouw, de minis ter voor Volksgezondheid en Bevolking', madame Germaine PoinsoChapuis, M. R. p. Voor Schumaq hadden Yvon Delbos en André Marie de uitnodiging van de presi dent tot vorming van een regering van de hand gewezen wegens gezondheidsredenen. In het nieuwe kabinet blijft Georges Bi- dault (M.R.P.) minister van Buitenlandse Zaken. Andere ministers van het nieuwe kabi- jiet-Schuman zijn: Strijdkrachten: Pierre Henri Teitgen (M.RJM. Arbeid: Daniel Mayer (soc.). Onderwijs: Marcel Naegelen (soc.). Financiën en Economische Zaken: René Mayer (radicaal). Openbare Werken: Christian Pineau (soc.). Justitie: André Marie (rad.).. Wederopbouw: René Coty (onafhankelijk conservatief). Overzeese Gebiedsdelen: Paul Coste- Floret M.R.P. Binnenlandse Zaken: Jules Moch (soc.). Industriële Productie: Robert Lacoste (soc.). Oud-strijders: Francois Mitterand (rad.). Volksgezondheid en Bevolking: Poinso Chapuis (M.R.P.).- Landbouw: Pierre Pelimlin (M.R.P.). Staatssecretaris, toegevoegd aan.het bu reau van de premier: Pierre Abelin (M. R. P-). Staatssecretaris voor Oorlog: Paul Bechard (soc.). Staatssecretaris voor Marine: Johannes- pierre Dupraz, (M.R.P.). Staatssecretaris Voor Luchtvaart: André 'Maroselli (rad.). Staatssecretaris voor Duitse aangelegen heden: Pierre Schneiter (M.R.P.). Dit kabinet is het negende sedert de bevrijding. In politieke kringen was men opgelucht, toen de nieuwe regering ge vormd was, want de binnenlandse toestand is sedert het aftreden van Ramadier ge stadig slechter geworden. Er staken thans 800.000 tot een millioen arbeiders in ver schillende delen van het land en men vreest dat het stilliggen van de vitale spoorweg- en havendiensten een ernstige terugslag op de Franse economie zal heb ben. Schuman verklaarde, nadat hij de nieuwe ministerlijst aan de president had voorge legd, tegenover de pers: „Mijn regering is een ploeg, welke boven alles besloten is le handelen en zo weinig mogelijk te pra ten. Wij staan voor vele moeilijkheden. Wij rekenen op de discipline en vastbesloten partijen, welke tegen de communisten zijn, hadden gewild. Schuman heeft slechts met moeite, bij wijze van compromis, de goedkeuring der socialisten verkregen voor de benoeming van René Mayer (Financiën en Economi sche Zaken). Mayer is tegenstander van niet-noodzakelijke staatsinmenging en wordt beschouwd als aanhanger van de Gaulle. In sommige politieke kringen heeft men de neiging het nieuwe kabinet te beschou wen als een overgangsregering, die gaarne of ongaarne de weg voor het aan de macht komen van de Gaulle bereidt. George Marshall, de Amerikaanss minister van Buitenlandse Zaken, heeft het ere doctoraat van Oxford ontvangen enkele dagen nadat hij in Engeland arriveerde voor het bijwonen van de Londense confe rentie, die Dinsdag begint. Marshall in de stoet die zich naar het Sheldonian theatre begeeft, waar hem de bul werd overhandigd. Twee rovers maken f58.000 buit in Den Haag Geldkistje gestolen op Station Twef mannen nebben op het station Hol landse Spoor iri Den Haag kans gezien een kistje met f 58.000 tc bemachtigen, dat door een ambtenaar op de fiets van het ene bureau naar het andere werd overge bracht. De ambtenaar liep met de fiets aan de hand op het perron. Op de bagagedrager stonden twee geldkistjes, welke de ambte-' naar met één hand in evenwicht hield. Plotseling liepen twee mannen op de ambtenaar toe, grepen één der geldkisten en zetten het op een lopen. De ambtenaar was het eerste ogenblik zo verbouwereerd, dat hij geen alarm sloeg. De daders wisten daardoor te ontkomen. Het kistje bevatte f 58.000, welk geld eigendom was van de N.V. Van Gend er» Loos. De politie heeft nog geen spoor van de daders gevonden. Nederlandse'ondersclieidingen voor de Mountbattens Prinses Juliana heeft in Londen onder scheidingen uitgereikt aan Lord en Lady Mountbatten. Aan Lord Mountbatten werd het Grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw verleend voor zijn verdien sten gedurende de oorlog als bevelhebber van „Combined Operation" en later als opperbevelhebber van „South East Asia Command". Aan Lady Mountbatten, die onmiddellijk na de Japanse capitulatie onder zeer moei lijke omstandigheden gevangenkampen in Indonesië bezocht, werd de medaille van het Rode Kruis uitgereikt. Pontdicnst weer normaal Nadat twee weken lang door een repa ratie aan een van de pont-havens de veer dienst over het Noordzeekanaal bij Velsen slechts met twee ponten kon worden on derhouden, is vanmorgen de derde pont weer in gebruik genomen. Deze derde pont heeft bij Buitenhuizen gevaren, maar het publiek maakte er, ondanks verscheidene aankondigingen, opmerkelijk weinig ge bruik van. „Voor deze man kan in ons land geen plaats meer zijn" zeide de advocaatrfiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam mr. P. N. Jansen, Zaterdagmiddag in zijn requisitoir tegen de 49-jarige cx-„Sturm- scharführer" Maarten Kuiper uit Amster dam. „Deze verdachte heeft als handlanger van de Duitsers een beestachtige rol ver heid van het Franse volk, zonder welke wij vuld en ik vraag het Hof hem tot de hoog ste straf, de doodstraf te veroordelen." 'In de zeer uitgebreide dagvaarding wa ren lang niet alle door Kuiper in de bezet tingstijd verrichte arrestaties en executies van illegale werkers verhield. K. werd on der andere,ten laste gelegd, dat hij heeft deelgenomen aan het doen mislukken van de beraamde overval op het Huis van be? waring te Amsterdam op 16 Juli 1944. De illegale werkers, die deze overval wilden uitvoeren, werden in bijzijn van verdachte in de duinen bij Overveen doodgeschoten. Bij de talrijke slachtoffers van K.- is ook de bekende illegale werkster Hannie Schaft die in April 1945 in de duinen bij Zand- voort, met een mitrailleur is doodgeschoten. Voor de president met het verhoor dei- getuigen begon las hij een verklaring voor, door verdachte tijdens zijn detentie afge legd. In deze verklaring schrijft K.: „Ik heb 17 moorden op mijn geweten. Ik ben een slecht Nederlander geweest en heb wroeging over de schanddaden, die ik be dreven heb. Het zou mij een grote verlich ting zijn als ik, liever vandaag dan morgen, de kogel kreeg. Het systeem der Duitsers was zodanig, dat men niet meer terug kon als men zich eenmaal in hun dienst had gesteld. Ik zal alles doen om de vreselijke schanddaden door de S.D. verricht aan het volle licht te brengen." Na voorlezing van deze brief vroeg de president aan verdachte, of hij bij deze ver klaring bleef. K. antwoordde hierop be vestigend. Bij de verdere ondervraging wilde K. van de zestien punten, welke in de dag vaarding zijn opgenomen er slecht? twee toegeven. Een der eerste getuigen vertelde hoe de verdachte* zich als goed Nedeidander voor doende, zijn vertrouwen wist te winnen. Toen getuige aan verdachte verteld had, dat hij Engelse vliegers had geholpen, werd hij door verdachte en andere S.D.'ers gearresteerd en kort daarop fot levens lange gevangenisstraf veroordeeld- Verdachte: „De verklaring van deze ge tuige is onwaar." President: „Hoe waren de feiten dan?" Verdachte: „Ik venvonder mij er over, dat getuige aan iemand die hij niet kende, vertelde van de Engelse vliegers. Het is zijn eigen schuld, dat hij gearresteerd werd." •President: „Uw houding is wel heel on beschaamd. U bent zeker de laatste, die aan getuige het vertrouwen, dat hij u toonde, moogt verwijten." Verdachte: „Ik heb getuige niet verraden en ook niet gearresteerd." De thans gedetineerde S.D.'ers H. J. D. onze missie niet uit kunnen voi O y ergangskabin et Desamenstelling van de nieuwe rege ring is min of meer een teleurstelling voor degenen,, cue een „sterk" kabinet van alle TweeCanadezén verdwaalden lussen Warschau en- Danzig Russen verdenken hen van spionnage Radio Moskou deelde Vrijdagavond mede dat de Rtissen op het ogenblik twee Cana dese leden van de militaire missie in arrest houden onder' beschuldiginig dat zij de 'Russische grens geschonden zouden heb ben. In de uitzending werd een bericht h'er- haalcl afkomstig uit Kaliningrad, het voor malige Koningsbergen, dat twee Canade zen het gebied van Kaliningrad zijn binnen getrokken onder voorwendsel dat zij ver dwaald waren. Zij wisten echter zeer goed waar zij heen moesten doch waren blijk baar niet op de hoogte van de waakzaam heid der Russische grenswachten, aldus radio Moskou. In het bericht werd niet opgegeven waar de mannen zich momenteel bevinden. Gisteren hadden twee onbekende perso- •nen aan een grenswacht de weg gevraagd. Zij vertelden dat zij op weg van Warschau naar Danzig waren en daar waren ver dwaald. Dit leek de grenswacht verdacht aangezien Kaliningrad ten noorden van Warschau ligt en Danzig ten noord-westen. Daarbjj kwam nog, dat de plaats waar de twee Canadezen gearresteerd zijn op circa .100 km afstand van de weg Warschau Danzig ligt. Volgens radio Moskou zouden de Canadezen zeer goed geweten hebben waar zij .waren en zouden zij belast zijn met een speciale opdracht. '(U.P.) Nog een proces in Roemenië Op 25 November zal een nieuw politiek proces geopend worden wanneer Adrian Dimitrioc. secretaris-generaal van Petres- coc's onafhankelijke sociaal-democratische partij, voor een militair gerechtshof in Boekarest zal verschijnen, onder beschul diging van inbreuk op de censuur. Ondertussen wordt van officiële zijde verklaard, dat zeventien personèn zijn ge arresteerd, nadat «gisteren in Boekarest werd ontdekt, dat een aantal aanhangers 'an Manioe geregeld geheime bijeenkom sten hield in Boekarest. De politie ver klaarde. dat een aantal pamfletten, wape nen en manifesten werden in beslag ge nomen. De politie verklaarde, dat bij een huis zoeking op, 26 Api-il bij Dimitrïoe een aan tal verkleinde circulaires werd ontdekt welke gericht waren aan de provinciale afdelingen van de sociaal-democratische partij. Deze circulaires waren niet te voren bij de censuur ingeleverd. De tekst hield een protest-nota in, welke getekend was door de drie oppositie-partijen de natio nale boerenpartij, nationaal liberalen en on afhankelijk sociaal-democratische partij Pn was overhandigd aan de Amerikaanse, .Britse en Sovjetrussische legaties in Boe karest na de jongste verkiezingen. (U.P.) en N. J. R. bevestigden in grote lijnen de verklaring van getuige. Verdachte verklaarde hierop, dat hij „nooit in zijn gehele loopbaan bij de S.D. en de Inlichtingendienst iemand had aan gehouden." De arrestatie van een aantal illegale werkers ontkende hij. „Ik ben er bij ge weest, als chauffeur. Met de arrestaties had ik niets te maken." Enige vroegere illegale werkers verklaar den echter, dat K. wel degelijk actief aan de arrestaties had meegewerkt. Bij het zeer langdurige getuigenverhoor kwam ook de moord op Hannie Schaft ter sprake. „Iemand anders schoot op haar" fcei ver dachte. „Ik heb haar slechts met een ge nadeschot uit haar lijden verlost."" De S.D.'er Schmitz, als getuige gehoord, verklaarde dat zijn wapen, ketste en dat Kuiper daarop Hannie Schaft had dood geschoten. Aan het einde van de langdurige zitting nadat de advocaat-fiscaal de doodstraf tegen K. had geëist, bepaalde de president de uitspraak op 6 December.' Een extra bon vóór 200 gram suiker Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen 0-26 en 524 aange wezen zijn voor het extra rantsoen voor 200 gram suiker of versnaperingen of 400 gram jam voor Sint Nicolaas. Deze bonnen zijn geldig tot en met 13 December. Acht (loden bij vliegtuig ongeluk Een vliegramp in Bohem'en heeft Zater dag acht doden geëist. Een Tsjechisch vlieg tuig op weg van Boekarest naar Praag stortte in regen en mist neer bij Plouznice in het district Lomnice. Er waren 21 pas sagiers en een bemanning van vijf koppen aan boord. Acht inzittenden zijn om het leven gekomen. De Roemeense ambassadeur te Praag behoort tot de ernstig gewonden. Overleg in Indonesië Principieel accoord over gevangenen-uitwisseling De technische commissies voor de uit voering van het bevel „staakt het vuren", die te Kalioerang vergaderen, hebben vol gens Antara Zondagavond op" verschillende punten principiële overeenstemming be reikt. In eeij communiqué van de vertegen woordigers der commissie voor goede dien sten bij deze commissies wordt verklaard, dat men is overeengekomen, dat sabotage, intimidatie, représailles en andere activi teit van dezelfde strekking jegens personen, groepen, en eigendommen zal gorden ver boden, evenals vernietiging van eigendom men, onverschillig wie de eigenaar is. Ver der is men in principe overeengekomen, dat de wederzijdse gevangenen in vrijheid moeten worden gestelek Zo spoedig moge lijk zullen besprekingen worden gehouden om deze beslissing uit te voeren. Het aan- fai gevangenen zal niet in aanmerking wor den genomen. Voorts werd op de vergadering van heden een aantal voorstellen ingediend,,die eerst aan de betrokken regeringen moe'ten worden voorgelegd. Daarom zal tot het eind van deze week niet worden vergaderd. De technische commissie van de republiek blijft te Djokja, doch de Nederlandse keert Maan- dag naar Batavia terug. De financiën van Noordholland Saldo 1945: f 1.211.373 De rekening van de provincie Noord holland over 1945 geeft als gewone inkom sten aan f 38.930.422 en als uitgaven f 37.719.049, zodat er een batig saldo is van f 1.211.373. Molotof in Londen Molotof is, vergezeld van maarschalk Sokolofsky, hoofd van het Russische mili taire bestuur in Duitsland, te Londen aan gekomen. Op doorreis naar Londen heeft hij te Berlijn langdurige besprekingen met het militaire Sovjet-bestuur gehouden. Men zou o.m. de gevolgen hebben besproken van een eventueel mislukken der confe rentie te Londen. Bijzondere aandacht zou zijn geschonken aan de mogelijkheid de Sovjet-vertegenwoordiger uit de geallieer de bestuursraad voor Duitsland terug te trekken wanneer bepaalde, niet nader ge noemde omstandigheden daartoe aanlei ding zouden geven. Naar verluidt, heeft Molotof verklaard, dat hij de hoop op een compromis inzake Duitsland en Oostenrijk nog niet heeft opgegeven. Molotof lustte geen tliee. United Press meldt, dat Molotof bij zijn aankomst in Berlijn het kopje thee wei gerde dat hem in de receptiekamer, werd aangeboden en naar" een wachtende auto van de Russische ambassade ging zonder pon verklaring af te leggen. Europese kolenproductie neemt steeds toe De Europese kolenorganisatie rapporteert in haar jongste overzicht dat gedurende October in geheel Europa de kolenproduc tie is toegenomen; ook de Amerikaanse kolenexport naar Europa nam toe. De kolenexport van West-Duitsland was van-1.048.000 ton in September tot 1.142.000 ton in October gestegen. Het Ruhrgebied en Aken produceerden in October 6.658.000 ton kolen, of 65 procent van het vooroor logse gemiddelde, terwijl de personeels sterkte 98 procent van het vooroorlogse ge middelde bedroeg. Polen, Frankrijk en Italië zijn de Euro pese landen waar de kolenproductie op het ogenblik het vooroorlogse maandgemiddel- de overtreft. De import van Frankrijk, België, Neder land, Zwitserland, lei-land en Finland nam toe, in Zweden en Denemarken af. (U.P.) Turks-Bulgaars incident Radio-Moskou heeft omgeroepen, dat volgens een bericht van het Bulgaarse tele- graafagentschap, op de avond van 15 No vember een Turks onderofficier en een sol daat de grens hebben overschreden en ge tracht hebben Bulgaarse grenswachten ge vangen te nemen. Zij werden gearresteerd en ontwapend, doc"h een van hen wist te ontkomen toen van de Turkse zijde het vuur geopend werd. De Bulgaarse regering zou de UNO onmiddellijk van het incident >ajde hoogte hebben gesteld en een scherp nïfest aan de Turkse regering gezonden hebben. In Rotterdam zijn enkele werken stilgelegd wegens een tijdelijk gebrek aan cement, hierbij betrokken arbeiders zijn ontslagen. Rusland boos op Perzië Ernstige gevolgen niet uitgesloten Het Perzische kabinet is in speciale zit ting bijeengekomen om de protestnota van de Sovjet-Unie, waarin voor „ernstige ge volgen" gewaarschuwd wordt, te bespre ken. Het protest, dat door de Sovjet-am bassade overhandigd was, is ingediend, omdat het parlement de olie-overeenkomst van 1946 niet geratificeerd heeft. De weigering wordt als een ruwe discri minatie betiteld. Het verdrag was door de Pezische premier, Ghavam es Soeltaneh, getekend toen Sovjet-troepen gedeelten van Perzië bezet hielden. De handhaving der Britse olieconcessies in Zuid-Perzië beschouwt de Sovjet-Unie als een onbillijke bevoorrechting. Daarom, aldus de tekst, protestéert de Sovjet-Unie tegen deze vijandige'actie der Perzische regering welke onverenigbaar is met het onderhouden van normale betrekkingen tussen de twee landen. Perzië wordt ver antwoordelijk gesteld voor de gevolgen hiervan. Van Zeeland in Den Haag Daar er Zondagavond geen verbinding meer met Brussel was heeft de heer Paul van Zeeland zijn reis van Indonesië naar België op Schiphol onderbroken. Na zijn aankomst op Schiphol is de heer Van Zeeland naar Den Haag vertrokken waar hij met de minister-president dr. L. J. M. Beel, de minister zonder portofeuille Götzen, de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. J. A. Jonkman en de mi nister van Buitenlandse Zaken mr. C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout het diner» gebruikte. Hel woord is aan..-. B a e r-O b e r d o r f De geest van zijn lij-d te begrij pen betekent, zijn tijd vooruit te zijn. Locoburgemeester D. houder mr. S. C. van der Wall waren van ochtend de eersten die zich aan de bekende blauwe V.V.V.-wagen een geschenk van de bevolking van Kenya en Kambu op de Grote Markt te Haarlem meldden om hun grondaankoop ten bate vdn het Natio- nale Monument op de Dam te doen. Vijf en twintig vierkante centimeter Am- sterdamse grond gingen hierbij voor een schone zaak in Haarlemse handen over. De voorzitter van het Haarlemse comité, de heer P. J. Kapteyh, voegde zich al spoedig bij de beide heren, die zich schertsend ver- diépten in de speculatieve mogclijklieden, die deze transactie hen zou kunnen bieden. J Cocosolie in de zachte zeep De directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten deelt med» dat door het grote gebrek aan grondstoffen, welke het meest geschikt .zijn vöor de fabricage van zachte zeep. noodgedwongen een niet onaanzienlijk percentage cocosolie aan de zachte-zeepindustrie moet worden toege wezen. Cocosolie is zeer hoogwaardige olie, doch heeft het nadeel, dat zij de zachte zeep témperatuurgevoelig maakt, zodat de zeep in de koude wit wordt. Aan de kwaliteit wordt hierdoor evenwel geen afbreuk ge daan. Statuut voor Indonesië in voorbereiding? Naar Reuter heden uit „welingelichte Nederlandse bron" verneemt, bereidt de Nederlandse regering een „statuut voor Indonesië" voor, dat in sommige opzichten te vergelijken is met het Britse statuut van Westminster, waarbij aan sommige overzeese gebieden de dominionstatus werd verleend. Het nieuwe statuut, aldus verneemt_Reuter verder, zal tevens bevat ten een politiek programma voor autono mie, gebaseerd op de beginselen van de overeenkomst van Linggadjati. waarbij voorzien werd in de vorming van de „Ver enigde Staten van Indonesië". Naar aanleiding van bovenstaand be richt verneemt het A.Ï^P. van bevoegde zijde, dat hier hoogstens bedoeld kan zijn de in voorbereiding zijnde overeenkomst met Oost-Indonesië. Betoging voor de terugkeer van koning Leopold Twaalfduizend Belgen, die uit het ge hele land naar Brussel gekomen, waren om het „Nationale congres voor oplossing van de koningskwestie" bij te wonen, stonden Zondagmorgen bij de onthulling van een reusachtig portret van de omstreden vorst vijf minuten lang.op hun stoelen, wierpen hun hoeden in de lucht en overstemden de openingsrede van de voorzitter met een driewerf „De koning!" De president, oud-minister De Vleeschau- wer,- opende het congres met het voorlezen van een boodschap van de vroegere premier Paul van Zeeland, die in Indonesië ver toeft. Volgens deze boodschap was ,.de hui dige situatie van de koning onrechtvaardig en onconstitutioneel. Hij moet onmiddellijk terugkeren om aan zijn grondwettelijke plichten te voldoen". Eenstemmig nam het congres een ver klaring aan, welke de onmiddellijke terug keer van de koning eist. Waarnemers hechten niet veel belang aan-dit congres, daar het geen enkele an dere autoriteit heeft dan het zichzelf heeft aangemeten, doch wel bewijst het dat de Belgen onrustig worden en volgens deze waarnemers zal de regering gedwongen zijn om een definitief besluit te nemen, hetgeen'nog niet de terugkeer .van de ko ning behoeft te betekenen. HEDEN ARRIVEERT DE „INDRAPOERA" Het m.s. „Indrapoera" met 877 repa- triërenden aan boord wordt hedenavond in Hoek van Holland verwacht. De ontsche ping zal Dinsdagmorgen 9.00 uur in Rot terdam beginnen. Een betere wereld? Het Residentie toneel heeft In studie „Een betere wereld?" toneelspel bedrijven door Warren Chetham Strode. Bels Ranuccl—Beekman voert de regie. Nieuwe luchtvaart maatschappij opgericht Tussen dc Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de Frits Diepen A'Iiegtuigen N.V. is overeenstemming: bereikt inzake de oprichting van een nieuwe Nederlandse luchtvaartmaatschappij, die zich zal bezig houden met vracht- en personenvervoer. Deze maatschappij, die de naam „N.V. Aerolanda" zal dragen, zal geen lijndien sten exploiteren, doch zal uitsluitend char tervluchten uitvoeren. Aanvankelijk zal hiervoor gebruik gemaakt worden van de Cessna- en Koolhoventoestellen van de Diepen N.V., doch men hoopt later de luchtvloot te kunnen uitbreiden. Onder auspiciën van Hollywood rij-dt op het moment een zogenaamde „friendship train" in de Verenigde Staten, die voedsel en kleding voor Europa inzamelt. De ste den die door de trein worden aangedaan, leveren hun bijdrage voor Europa in onder schetterende fanfares van het muziekcorps, dat in de trein meerijdt. Op de foto ziet men de voedseltrein de Hudson oversteken op een pont, om zijn zegetocht aan de overkant voort te zetten. Op de achtergrond de New Yorkse wolkenkrabber Aan de periode van buitengewoon zacht weer is nu een einde gekomen. Nadat ons land enkele dagen achtereen in een Zuid- Westelijke luchtstroming was gelegen met aanvoer van warme en zeer vochtige lucht, ontwikkelde zich gisteren bij Ierland een storing, welke aanzienlijk in betekenis toenam en over de Noordzee in de richting van het Skagerrak trok. Het koude front van deze storing .verplaatste zich naar het Zuidoosten en passeerde gisteravond laat ons land. De frontpassage veroorzaakte flinke buien en stormachtige wind. De lucht achter het front is kouder en be langrijk droger en het temperatuurverschil met de achter ons liggende dagen zal dan ook groot zijn, vooral des nachts, wanneer de temperatuur tot om en bij het vriespunt zal gaan dalen. Hoe bijzonder zacht het geweest is, blijkt wel hieruit, dat in De Bilt de minimum temperatuur drie nachten achtereen niet bene'den twaalf graden is gewCest. Op de 22ste daalde het kwik zelfs "niet beneden 13.1 grgad. Hiermede werd het record voor de absoluut hoogste minimumtemperatuur, die sinds het begin van deze eeuw in de maand November werd geregistreerd, met 0.1 graad verbeterd. Het merkwaardige hiervan is, dat het tot nu toe hoogste mi nimum van 13.1 graden, gemeten in het jaar 1938, voorkwam'op de 5de November. Molotof heeft liet geluk van elf echtparen in zijn hand Opnieuw is tot de Sovjet-Unie een ver zoek gericht de vrouwen van de elf Britse ex-militairen permissie te geven Rusland te verlaten om zich bij hun echtgenoten in Engeland te voegen. Een deputatie van de elf echtgenoten overhandigde vandaag op de Russische ambassade een brief welke gericht was aan minister Molotof. „Zonder twijfel is het verstrekken van dergelijke documenten en visa voor onze vrouwen en kinderen voor u slechts eenvoudig een kwestie van „ja" zeggen. Een dergelijk gebaar zal niet na laten in brede kringen geapprecieerd te worden en zal aan velen in dit land die. gelijk wij zelf, de steeds wijder wordende kloof tussen de Sovjet-Unie en Engeland betreuren, nieuwe hoop geven." Minister Bevin heeft reeds herhaalde malen verklaard dat hij deze kwestie ver scheidene keren met de Russische rege ring heeft besproken doch steeds zonder succes. (U, P.) Nu registreren we een halve maand later in het jaar een nog hoger minimum. De gemiddelde, temperatuur was de laatste drie etmalen ongeveer 10 graden boven normaal en daardoor kwam het ge middelde over Noverhber tot nu toe meer dan twee en een halve graad te hoog. Industriële samenwerking in Europa In Genève had de eerste bijeenkomst plaats van de commissie voor industrie en materialen, de belangrijkste sub-commis sie van de economische UNO-commissie voor Europa. Twintig landen waren verte genwoordigd, waaronder vier staten uit Oost-Europa: Polen. Tsjech o-Slowakije, Joego-Slavië en Hongarije. De Sovjet- Unie, de Oekraine noch Wit-Rusland had den gedelegeerden gezonden. Deze com missie zal in de loop van de volgende week haar aandacht wijden aan de basis industrieën van Europa en trachten een programma op te stellen voor het beste gemeenschappelijke gebruik van de voor naamste industriële grondstoffen. De an dere 16 aan de bijeenkomst deelnemende landen zijn Engeland, Amerika. Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland, Zwit serland. Turkije, Oostenrijk, Italië, Grie kenland en Ierland. De secretaris van de economische com missie deelde mede, dat hij van de Sovjet legatie te Bern een schrijven had ontvan gen. waarin werd medegedeeld, dat de Sovjet-Unie niet aan de eerste bijeenkomst zou deelnemen. I"i NOG VEEL WIND j Verwachting, medegedeeld door het K-N.M I, in De Bilt, geldig van Maan- dagavond tot Dinsdagavond: In het Noorden van het land wisselen- de bewolking met regen- én hagel- buien Krachtige, vooral langs de Wad- f deneiianden vtijdelijk stormachtige Noord-Westelijke wind. Guur weer. In het Zuiden van het land wisselende j bewolking met enkele verspreide buien S Matige, tot krachtige Noord-Westelijke wind Overdag weinig verandering van temperatuur In de nacht oo tegen de wind beschutte plaatsen hiér en daar lichte nachtvorst. Zon op Maan op 25 November: 8.15 uur, onder 16.38 uur 15,27 uur, onder 4.16 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1