Voor inkoop en vérkoop Te Haarlem zijn 300 huizen in aanbouw BOEKEN? Kort en Bondig CORRY DE WEERS Zandvoorts wederopbouw ingeluid De wereld is weer gewoon Taxi? Bel 1.2.3.4.5 MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Daarmee is helaas de maximum capaciteit bereikt In Haarlem zijn thans 300 arbeiders woningen in aanbouw. Van de eerste groep een honderdtal is het werk al flink gevorderd, van de overigf 200 is de bouw pas begonnen. Driehonderd nieuwe huizen hebben on getwijfeld veel betekenis voor de bestrij ding van de vreselijke woningnood die in onze stad bestaat, maar zij brengen helaas nog geen vermindering. Niettegenstaande deze bouw stijgt het tekort aan woningen nog geregeld. Haarlem heeft namelijk zo'n sterke aanwas van bevolking, dat er elk jaar 500'nieuwe woningen nodig zijn om in de normale behoefte te voorzien. Als wij eenmaal (wanneer?) het tempo van 500 woningen per jaar overschrijden, beginnen wij pas op ons tekort van ongeveer 5000 huizen in te lopen! Voorlopig is er nog geen kans op, dat onze bouwcapaciteit meer wordt opgevoerd. Bij Bouw- en Woningtoezicht deelde men ons mede, dat het "bouw-volume dat aan Haarlem door de Wederopbouw is toege staan. wel mogelijk zou maken om meer huizen te laten bouwen, maar hier gaat het tekort aan bouwvakarbeiders spreken. De Haarlemse arbeidsmarkt zal haar handen vol hebben om geregeld de arbeiders te leveren voor het ongestoord afwerken van dekhuizen die nu onderhanden zijn. Toen in Haarlem alleen de 100 huizen van de eerste groep gebouwd werden,- ontstond reeds herhaaldelijk vertraging door het tekort aan arbeiders. Er was ook wel ver traging door moeilijkheden met de mate rialen, maar dat was toch geenszins de enige oorzaak. Gehoopt wordt dat, als de 200 huizen die men nu begonnen is te zetten in de zomer van 1948 wat de opbouw betreft gereed zijn, met een nieuw complex kan worden begonnen. Waar zun de Haarlemse bouwvakarbeiders? Haarlem had in de oude tijd altijd veel bouwvakarbeiders. Waar zijn die thans? Op die vraag werd ons op het Gewestelijk Arbeidsbureau het antwoord gegeven. Al lereerst werkt ongeveer 1/3 van onze bouwvakarbeiders in de getroffen gebie den buiten ons gewest. Daarenboven wer ken veel Haarlemse arbeiders in onze om geving, vooral in Zandvoort, Velsen (o.a. aan de Hoogovens-) en Haarlemmermeer (Schiphol). Dat maakt dat er in Haarlem een tekort gevoeld wordt. Als in Haarlem de bouwcapaciteit zou worden opgevoerd, zou dat gaan ten koste van het werk in de omgeving en van de getroffen gebieden elders. Er is vooral een tekort aan metselaars. Al was het soms met moeite, toch slaagde de beurs er in het algemeen tot heden in om aan de 'vraag naar jimmerlieden te vol doen. Het tekort aan bouwvakarbeiders is „DE BOEKPERS" GR. HOUTSTRAAT 55-57 - HAARLEM TEL. 19397 (Adv.) Uit het veelbewogen leven van een veearts Als U van dierenboeken en doktersromans houdt, vindt U deze verenigd in het prachtige geschenk „PAARDENDOKTER", gedurende veje maanden in Amerika .een bestseller en terecht: P. J. Dinsmorc heeft ki hoogst boeiende styi, tintelend van geest, zijn levens verhaal voor ons vastgelegd. Uw boekver koper is enthousiast! (Adv.) Herdenkiügsraam onthuld In aansluiting aan de laatste dienst In het kerkelijk Jaar, waarin ds. W. R. M. Noordhoff preekte over „Verlos ons. van de boze", werd ln de Remonstrants Gereformeerde Kerk te Haarlem een gebrandschilderd raam. opgedra gen aan- de nagedachtenis van mejuffrouw Levlna 'Anna CatharlHa de Clercq van Weel, onthuld „In haar* zo zeide de predikant, danken, wij een gehele generatie, die in stoere standvas tigheid veel voor deze wereld heeft .gedaan. In het bijzonder danken wij haar voor de warmte en de menselijkheid van haar geloof waarin zij In eenvoude steeds naaSt ons ging." Woorden van lof en dank had ds. Noord hoff voorts voor de ontwerper van het raam, de heer R. Gerbrands, die naar zijn meening hiermee een van zijn beste werken geleverd had. De glasschilder had door een menigte zingende en spelende mensen de gedachte van Psalm 103 „Loof de Heer,* mijn ziel" uitge drukt. „Mensenwerk is broos als glas, aldus de predikant, glans, kleur en gloed wordt er eerst aan verleend als het licht van Gods aan gezicht er doorheen schfjnt. Ges'.achten wor den in de kerk verenigd in een Loflied: moge dit raam verleden, heden en toekomst ver- blndeji ln de Lofprijzing aan hem, die wij altijd moeten loven van herten zeer". Een Suster van de herdachte .trok vervol- gens het verhullende doek weg. Tot besluit voerde een tenor met instrumentale begelei ding een Bachcantate uit. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Noveber 1947 GEHUWD: 22 Nov., C M. Seherpenhuijsen en J. G. N. Slicher; J E. Bast en E. C. Eekartz. BEVALLEN van een zoon:.21 Nov. C. J. Wolff Tolmeijer; F. L. ReinaldaBortoli; H. W. GieskeHoenderdos; 22 Nov., J. A. LeursKoo nings; M. P. Fennis—v. d* Heiden. BEVALLEN van een dochter: 22 Nov., W. M. Baas—Verkoeijen; T. Decossaux—Sinnema. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: R. IJntema en M. Spruit: H. Schotanus en A. M. Pellen: M. G. Houben en J. H. M. Westerkamp: J. G. Manger en M. A. C. Zpehuisen; H. G. Schoo en S. M. Veening. GETROUWD: Y. Plokker en M. A. Schulz; A. van '1 Riet en L. de Jong. OVERLEDEN: C. J. Laus. 31 j.; Wed. R. Bohl- meijer—Lassing, 81 j.; W. J. J. A. Borsboom. 75 Jaar. BEVALLEN: G. Reddering—Minakowski. d.; J. S. v. Kogelenberg—Endendijk, z.; H. De Meer- lelre—van der List. d.: M. v. Koningshoven- Hoogkamer, z.; G, KoopmanLancetti, d.; M. C. v. Sa rit voort—Janssen, z.: R. A. Wolff—Duiker, d H. L. de ZwartBerentsen, d.; M. E. Pellerin —Nagelhout, z. Agenda voor Haarlem MAANDAG 24 NOVEMBER Brlnkmann: Boekverkopersbond, lezing dr. A. Melchior over ,.De Eerste walvisvaart van de Willem Barensz", 8 uur. Heemstede, Hecmsteedse Sportparken. Par ty van de Vrijheid, spreker mr G. Vonk. 8 uur. Spaarnc: ..Bleke Bef', alle leeft. 2.30. 7 00 en 9.15 uur Frans Hals: „Sport staalt spieren" alle leeft,, 2.30, 7.00 en 9 15 uur Rembrandt: „Neem mijn leven". 14 j.. 2.00. 4 15. 7 00 en 9.15 uur. Palnee: „Het huls der vrouwen". 18 j.t 2.00 4.15, 7.00 en 9.15 uur. I.uxor: „Het huls der verloren kinderen". 18 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 u City: George wint op alle fronten", alle leeft. 2.15. 4.30. 7 00 er. 9.15 uur. DINSDAG 25 NOVEMBER Gom. Concertgebouw, Volksconcert H. O. V, 8 uur. Ged. Oude Gracht 47: Soefl-beweglng, spreker dr. R. van Brakke.'1 Buys, 8 uur. Nas- saupleln 8: Voordracht „Zijn vegetarisme en Christendom verenigbaar?". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. 'natuurlijk allereerst een gevolg van de om standigheid, dat er meer bouwprojecten op stapel staan dan in de normale tijd. Dit is natuurlijk een gevolg van de grote ver nielingen in de oorlogstijd. Daarbij komt dat er veel arbeiders in Indië zijn. Boven dien heeft de opleiding in de oorlogsjaren gedeeltelijk stil gestaan. Ook is het een handicap, dat de Ambachtsschool geen op leiding geeft voor het metselvak. De rijks werkplaats voor scholing en herscholing te Haarlem heeft wel een metselcursus, maar die kan natuurlijk niet in de grote behoefte voorzien. Wil men dus uit de moeilijkheden komen, dan zal meer aandacht gegeven dienen te worden aan de opleiding van metselaars. De Haarlemse politie krijgt radio-telefoon Een verdienste van de politie is ergens te verschijnen waar zij het meest nodig is. Maar daarin kan zij alleen slagen als er goede hulpmiddelen zijn, niet alleen om te weten waar de hulp gewenst wordt (tot heden alleen de telefoon), maar ook snelle vervoermiddelen om er te komen (fiets, motor en auto). Het is juist tien jaar geleden dat de politie 'op ongeveer 35 punten in de ge meente telefoonkastjes liet plaatsen, waar door het mogelijk is, dat agenten die in een wijk hulp of instructie moeten hebben, in contact komen met het hoofdbureau. Die telefoönkastjes hebben goede diensten be wezen. In de bezettingstijd hadden de Duitsers zich evenwel verschillende tele foontoestellen toegeëigend. Na de bevrij ding zijn er natuurlijk nieuwe geplaatst. Helaas zijn nog niet alle gestolen toestel len vervangen, maar de weinige die er nog ontbreken zullen nu wel niet lang meer op zich laten wachten. De politie zal in de toekomst nog beter uitgerust worden. Haarlem zal een van de eerste gemeenten zijn die een radiozender op het politiebureau krijgt. Daardoor zal het mogelijk zijn .dat politie-auto's die op shet pad zijn steeds in contact staan met het hoofdbureau. Dit is van bijzonder veel betekenis bij ongeregeldheden, brand, be togingen, enzovoort. Er wordt gezocht naar een oplossing van de technische moeilijkheden om de radio toestellen ook te plaatsen op motorrijwie len met zijspan. Slaagt men daarin dan zou men voor het geregeld straattoezicht ook gebruik kunnen maken van het radio contact. Door gas bedwelmd In een woning aan de Jansstraat te Haarlem was Zaterdagmorgen vermoede lijk door de gasdruk de gummislang van het gascomfoor los geraakt. Daar de hoofd kraan niet was afgesloten, kon het gas vrij ontsnappen. De bewoner, een 31- jarige rijwielhersteller en zijn zevenjarig zoontje, zijn even buiten bewustzijn ge weest, doch kwamen na behandeling" door de Ongevallendienst spoedig .weer bij. Roken alleen op de balcons der bijwagens toegestaan Door een abuis van de N.Z.H. is aan vankelijk meegedeeld, dat het rookverbod in de bijwagens der stadslijn in zijn geheel was opgeheven. Gebleken is, dat dit in de praktijk slecht voldeed. Daarom heeft de directie be paald, dat alleen op de balcons der bij wagens gerookt mag worden, niet in het gedeelte met de zitplaatsen. Pottenbakster exposeerde De Aerdenhoutse pottenbakster Guurke van Dijk hield gisteren ter gelegenheid van de opening van haar atelier in., de Dahlia laan aldaar een expositie van 'haar werk. Het tentoongestelde omvatte gedraaid en gekneed werk en er waren zowel huishou delijke als decoratieve stukken te bewon deren. De bezoekers werden tevens in de gele genheid gesteld om in de werkplaats de attributen te bekijken, waarmee dit oude ambacht uitgeoefend wordt. ALLEEN DOOR DAMES Eerstkomende Vrijdagavond geeft Het Neder lands Toneel in de Stadsschouwburg te Haarlem de landelijke première van een blijsjDel uit de balletwereld, geschreven door Evelyn Millard, vertaald door Caroline van Dommelen, waarin alleen vrouwenrollen voorkomen. De voornaam ste daarvan worden gespeeld door Annie van Ees, Magda Janssens en Lia Dorana, De enige man in dit spel. dat de naam Prima Ballerina draagt, Is de regisseur.Cor van der Lugt Melsert en deze blijft de hele avond achter de schermen. Een dergelijk geheel vrouwelijk stuk is overigens niets nieuws Zo schreef de' Amerikaanse Clare goothe eind 1936 haar bijtende satire „The Wo man" waar in maar liefst vijfendertig vróuwen drie uur achtereen venijn zaaien. OVER PALESTINA Voor de Bond Nederland-Israël, afd. Haarlem wordt een lezing gehouden In Lio d' Or op Woensdagavond 26 November. Spreker is de heer H. G. Binnendijk, met als onderwerp: ..Jerusa lem in de branding sinds de bevrijding ln 1917". Muziek BINNENLAND Militairen In Indië zullen ln de gelegenheid j worden gesteld het middenstandsexamen alge- j mene handelskennis af te leggen. Vrijdag heeft een' brand gewoed ln het pompenhuls van de Amsterdamse Petroleum- haven De sch'ade blijkt zo gering te zijn, dat j het bedrijf heden hervat kan worden* Tegen de 3S-Jarlge onderluitenant der staats--! politie K D. uit Nunspeet, die ln het Noordelijk deel van de Veluwe tijdens de bezetting eeo waar schrikbewind uitoefende en die kort voor de bevrijding nog vele Joden arresteerde. Is de doodstraf geëist. In Rotterdam heeft een hevige brand twee hulzen ln de Robert Fruinstraat in de as gelegd'. De huizen waren eigendom der gemeente en niet bewoond. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de Amsterdammer H. J. K. tot 7 Jaar ge vangenisstraf en ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor het leven veroordeeld. K was ln het kamp te Amersfoort kampcontro leur. Zijn optreden tegen de medegevangenen is van dien aard geweest, dat hij de bijnaam ..knuppelkoning" verwierf. Om hgt verkeersvraagstuk ln Assen op te lossen heeft de gemeenteraad besloten (ot een doorbraak dwars door de stad. Het plan zal ln 5 jaar worden uitgevoerd. Enige rijwielfabrikanten hebben telegrafisch aan de minister van Economische Zaken ge vraagd maatregelen te nemen, opdat de rijwiel- bestelbonnen 1» sneller tempo worden uitgereikt, daar de voorraden bU de fabrikanten te groot worden. Het ministerie van Economische Zaken ves tigt er nog eens de aandacht op, dat het ln de periode van 1 tot en met 5 December en van 22 tot en met 24 December is toegestaan étalage- verlichting te ontsteken tot uiterlijk 22 uur. Lichtreclames en neonverlichting blijven echter verboden. De sectie groentenlmporteurs van de onder vakgroep import van groenten en fruit heeft aan de minister van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening een telegram gezonden, waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid van her stel van de voor de oorlog steeds gebruikelijke groentenimport gedurende de wintermaanden, omdat volgens de importeurs ln deze maanden een grote groentenschaarste te verwachten is. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Haarlemse Kunstgeraeenschap houdt Henri A. Ett, conservator van het Multa- tuli-müseum ln Amsterdam, op Dinsdag 25 No vember om 8 uur een lezing over E. du Perron in het gebouw Lange Margarethastraat 13. Voor „Les conférences francalses" houdt de Franse schrijver. Journalist en dichter. Luc Estang op Donderdag 27 November om 8 uur in Brinkmann een lezing over de hedendaagse stro mingen in de poëzie. In het atelier van de Kunstkring „de Acht" Baljuwslaan 23 rood te Haarlem ls van heden Maandag 24 November af tot en met Vrijdag 23 November gelegenheid tot het bezichtigen van werken van enkele leden. Te Haarlem ls opgericht het solomannen- kwartet „Kunstmin", onder leiding van Nico de Zwager. De heer H. van Putten uit Haarlem ls be noemd tot onderwijzer en mevrouw W. Salomons tot tijdelijk onderwijzeres aan de Andreasschool voor buttengewoon Chr. L. O. te Amsterdam. Mr. F. P. T. Rohling, wethouder van Onder wijs en Personeelszaken der gemeente Bloemen- daal, is verhinderd op 26 November zijn spreek uur te houden. De heer Jacques de Kadt spreekt Donderdag 27 November op een openbare vergadering van de Partij van de Arbeid ln het Jeugdhuis te Bloe- mendaal over „Amerika en wij". Op Zaterdag 29 en Zondag 30 November wordt In het Centrum van de Open Religieuse Gemeenschap'. Westerhoutpark 1 A. een week end gehouden over: Humanisme. Zaterdag 7 uur spreekt ds. J. de Graaf uit Haarlem over: „Humanisme èn Christendom", Zondag 11 uur prof. dr. H. Oldewelt uit Amsterdam over: „Humanisme óf Christendom" en Zondag 3 uur ds. A. R. de Jong uit Haarlem over: „Het Mes siaanse element in het Humanisme". van Dames- en Herenkleding en ander Textiel slaagt U 't beste bij KAMPERVEST 45 „Slaperdijk" in feeststemming De Haarlemse en Santpoortse bewoners van de Slaperdijk waren Zaterdagavond in broederlijke en zusterlijke eensgezindheid naar ,.De Weyman" getrokken, om daar een paar gezellige uurtjes door te brengen en, als het kon. de St. Nicolaas-kas voor het feest der kleinen te spekken. Men had er een non-stop avond van gemaakt en de verzorging er van opgedragen aan de toneelvereniging „Jan van Dommelen", welke de aandacht vroeg voor declamatie en de opvoering van sketches. Ook deze kunst bleken de leden der Santpoortse vereniging te verstaan, zodat er een prettig contact tussen zaal en toneel ontstond. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter der buurtvereniging „Jan van Dommelen" dan ook hartelijk en bood de medewerkende dames bloemen aan. Zij nog vermeld, dat St. Nicolaas en zijn knecht zich beschikbaar gesteld hadden om loten te verkopen ten bate van het St. Nicolaasfonds. Amsterdams strijktrio in „Aerdenhout" Wij waren Zaterdagnamiddag te gast ln In ternaat „Aerdenhout", aan de Slingerweg. De daar ondergebrachte Jeugd (meestal kinderen waarvan de ouders ln Indië verbleven) werd onthaald op een auditie van kamermuziek, verzorgd dooi; de heren Martin Haitjema, viool, Louis H. Delachaux, alt, en Ch Louis Sme- hulzen. cello, te zamen vormende Het Am sterdams Strijk-Trlo. Het was niet zo maar een auditie zonder meer. De bedoeling zat voor om de Jongelui nader ln contact te brengen met de „echte muziek". De taak om dlt.Jeugd- concert te lelden was toevertrouwd aan Louis Delachaux, en deze wist daarvoor de goede toon te treffen en. zo onder een gezellig plaatje door. de karakteristieke schoonheden van Schubert's trio ln Bes en Beethoven's op 9 no. 1 te belichten. Als de gewlkste paedagoog, die Delachaux bleek' te zijn, ondervond dat het lijden kon, ging hy dieper op de materie ln. en zo gaf hij zelfs een vrij uitvoerige analyse van het werk van Beethoven. De uitvoering van beide composities had stellig zeer goede kwaliteiten, gerekend dat hier een jong ensemble aan 't woord was. dat pas van wal stak. Individueel zijn de drie spe lers vaardige musici, en niar het resultaat dat zij bijvoorbeeld bereikten in het eerste snelle deel van Beethoven's trio, kan men zeer goede verwachtingen koesteren omtrent de ontwikkeling van hun samenspel Dit lang niet eenvoudige „Allegro con brio" was een knappe prestatie. XTot slot werd het gehoor getracteerd op een deel uit een trio van Mll- haud. Dit was dan bedoeld als tegemoetkoming aan de Jazz-llefhebbers, omdat Milhaud niet wars ls van Jazz-effecten. Doch eerlijk ge zegd. ik heb in het fragment meer spoorweg- rhythme dan moderne dansrhythme waarge nomen. En geen wonder, want de componist schreef het werk ln de trein, die hem ln de zomer van 1940 naar San Francisco voerde JOS. DE KLERK De toneelcensuur te Haarlem De heer H. Deinum. directeur van de Stadsschouwburg te Haarlem, deelt ons, ter verbetering van onze gegevens over de toneelcensuur te Haarlem mede, dat de verklaring der politie, dat hem in be paalde gevallen advies gevraagd wordt, niet juist is. Hij heeft alleen in één geval het opvragen van een stuk ter keuring af geraden, omdat daarvoor geen aanleiding bestond. Verder heeft hij alleen, opgaaf ontvangen dat een stuk. uit „Het paard van Troje" moest vervallen. Die beslissing was dus toen al gevallen zonder dat hij daarop invloed» heeft gehad. Bovendien vindt hij het niet tot zijn taak behdren om te cen sureren. Hij heeft op de avogd van de op voering van dit stuk kennis genomen van de bewuste passages en alleen aan het be stuur der betrokken vereniging als zijn persoonlijk oordeel gezegd, dat hij, indien hij de censuur had moeten uitoefenen, hij misschien die passages niet geschrapt had, maar dat hij zich in dit geval kon in denken, dat andere personen het onge wenst vonden' dat zij werden uitgesproken. Bovendien werd het stuk door het weg laten wat de inhoud betreft niet geschaad. Kind bijna slachtoffer van zijn onoplettendheid Maandagmorgen stak een knaapje, dat op weg naar school was, zonder uit te kij ken of de weg vrij was, bij de Westergracht de Leidsevaart over. Hij liep pardoes tegen een passerende autobus op. De bestuurder kon door krachtig remmen het persoonlijk letsel tot een schram en een buil beperken. Het jongetje heeft, na van de schrik be komen te zijn, zijn weg kunnen vervolgen. DISTRIBUTIENIEUWS In' de Vleeshal te Haarlem bestaat Dinsdag gelegenheid voor het afhalen van extra rantsoen bonnen brandstoffen voor gezinnen van 8 of meer personen voor hen, die wonen ln straten, welke beginnen met K, L en M. In Heemstede kan men zich wenden tot kan toor Binnenweg 160. In Haarlem kunnen bonkaarten voedingsmid delen, tabaks- of versnaperingskaarten en schoe nenbonnen afgehaald worden door Ba tot en met Ben. DE KINDERCANTATE VAN JOS. DE KLERK Vrijdag werd In Musis Sacrum te Arnhem de kindercantate „Herboren Holland" van Jos. de. Klerk, op tekst van Jaap Moulijn, uit gevoerd met begeleiding van orkest (de A. O. V.) onder leiding van Willem Wernicke. Het werk werd geestdriftig vertolkt en even geest driftig onthaald. De Arnhemse Courant roemt cantate als een kunstzinnige uiting van nationaal gevoel. De film van Walt Disney „Fantasia" kon tot dusverre door allerlei moeilijkheden niet ln Ne derland worden uitgebracht. Thans hebben be sprekingen tot het resultaat geleid. dat „Fantasia" omstreeks Kerstmis in Nederlandse bioscopen vertoond kan worden. DE EERSTE 41 Zaterdagmiddag had in aanwezigheid van vele autoriteiten en genodigden de plechtige inwijding plaats van het eerste complex huizen dat in het grote plan voor de wederopbouw voor bewoning gereed kwam. Het betrof hier een hofje voor ouden van dagen, 27 woningen tellend, ontwor pen door architect Stevens en gebouwd door de firma Brandjes te Bussum, en 14 grote woningen, plus een bestuurskamer voor de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" eveneens ontworpen door dezelfde architect en gebouwd door de fir ma Ebbing te Haarlem. Van vele gebouwen in het dorp wapper de de driekleur, toen burgemeester Van Aiphen in de raadzaal het woord richtte tot de talrijke aanwezigen, feiten en voor vallen annhaalde die de wederopbouw had den bemoeilijkt en nog bemoeilijken en tenslotte verklaarde, dat we hier nog slechts aan het begin staan van een groot j plan. Deze middag zal zijn, verklaarde j spreker, het symbool van al hetgeen straks nog te gebeuren staat.. Eenenveertig wo ningen, de eerste in het grote plan. worden' straks in gebruik genomen, straks zullen er wederom honderdzestig in het centrum J van het dorp gereed zijn en vijftig wo ningen in plan Noord. Zes woningen en negen winkels met woning? café-restaurants en pensions zijn in bewerking. Bovendien zijn er plannen in voorbereiding voor de bouw van vijftien villa's aan de Zuid- Boulevard, tien middenstandswoningen aan de Marisstraat, een pension aan de Zuid- Boulevard en een restaurant aan het ovale plein. Het gezelschap begaf zich toen naar de poort, die toegang geeft tot het hofje, waar de burgemeester de aanwezigen welkom heette. Hierna verzocht spreker Hildo Kropp tot onthulling van de gedenksteen te willen overgaan. Deze dankte de burgemeester voor zijn vriendelijke woorden en felici teerde mevrouw Limpers met haar buiten gewoon knap uitgevoerde opdracht. Hij trok daarna het gordijn weg. dat de ge denkplaat nog aan het*>og onttrok, waarna hij deze namens het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen over droeg. Wethouder v. d. Moolen sprak vervolgens woorden van dankbaarheid als voorzitter van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht'-, in het bijzonder tot de bur gemeester, voor het vele en dikwijls on dankbare werk dcTor hem in dit opzicht voor Zandvoortverricht met nimmer falende energie en grenzeloos enthousiasme. Na afloop van deze officiële toespraken bezichtigde het gezelschap de gereed ge komen woningen, die uitmunten door prac- tische bouw en keurige uitvoering. Toen men terug was in de raadzaal, na nog even de uitvoering op het Tramplein van de Zandvoortse^ muziekkapel te hebben aangehoord, zette ir. Friedhoff de symbo- Een overzicht van de plechtigheid bij het onthullen van de gedenksteen van mevrouw Limpers in een gevel van een der nieuwe huizen. liek van de gedenkplaat nog nader uiteen. Het is een compositie van twee figuren, een mannen- en een vrouwen-figuur. De man, getroffen door een bliksemstraal, symboliseert Zandvoort in nood, de draak, iets hoger aangebracht, verzinnebeeldt het einde van de oorlog, waarna de opbouw van Zandvoort wordt voorgesteld door de prachtige vrouwenfiguur, beschenen door een stralende zon, welke wederopbouw zich verenigt in het meest rechtse beeld de toren en een woning van Zandvoort, sa mengevat in een schelp. Een nieuwe periode in Zandvoorts we deropbouw werd op plechtige en indruk- wekkende wijze deze middag ingeluid. Existentiephilosophie Lezing door prol. C. Mennicke Zondagmiddag sprak voor de Kennemer- kring van vrienden va»» de Amersfoortse School voor Wijsbegeerte Prof. Dr. C. Mennlcke over „Existentiephilosophie". De existentiephilosophie gaat uit van de1 concrete, de existerende mens Elke mens heeft door geboorte, aanleg en andere Invloeden een existentiële bepaaldheid, en door op deze be paaldheid hef licht te laten vallen, wil de existentiephilosophie de mogelijkheid schep pen. de mens ervan vr(J te maken. Want de mens als gedeeltelijk bepaald en gedeeltelijk onbepaald wezen 'heeft een grote mate van vrijheid. Ten aanzien van deze vrijheid zijn er twee duidelijke stromingen ln de existentie philosophie. De eerste" Is die van Heidegger en Sartre. die de mens zien als voortgekomen uit het nimmer te doorgronden onbekende, en voor wie dit eindige leven de enige kans ls om .de ln hem sluimerende mogelijkheden te verwerkelijken. waarby steeds de onzekerheid blijft of de diepste mogelijkheden wel geheel verwezen-1 lijkt zijn. j Van de tweede stroming Is Karl Jaspers de vooraanstaande figuur. Volgens hem ls de mens niet de ln het leven .geworpene". aan wie de vrijheid verschillende mogelijkheden tot zelfverwerkelijking geeft, maat de mens ls de vragende tegenover het ondoorgrondelijke, waaruit hij voortkomt, en hij heeft de roeping geheel zichzelf te worden, met Inachtneming evenwel van zijn verhouding tot dit ondoor grondelijke. Een geanimeerde gedachtenwlssellng volgde op de belangwekkende voordracht. Vier verkeersongevallen In het^ Haarlemse station gleed Zaterdag middag een 23-jarige steno-typiste uit toen zij de perrontrap afdaalde. Zij brak daarbij haar rechterarm en ls per taxi naar St. Joannes de Deo overgebracht. Zaterdagmiddag 'stak een 15-Jarlge voetgan ger met zijn rijwiel aan de hand. zonder op het verkeer te letten ln de Grote Houtstraat de rijweg over. HIJ liep daarbij tegen een uit de Gierstraat komende auto aan en kreeg een hersenschudding. Hij ls naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Een 18-Jarlge kantoorbediende die Zater dagmiddag op de Rijksstraatweg reed. komende uit de richting Santpoort, stak zonder teken te geven en zonder zich te overtuigen of er verkeer naderde, naar links de weg over om de Jan GIJzenkade op te rijden. Hy werd daar- by door een hem achterop rydende motorrij der -aangereden, waardoor beiden vielen. Het liep goed af met alleen enige schade aan ry- wlel en motor Zaterdagavond staken twee voetgangers by de Amsterdamse Poort de Spaarnwouderstraat over. Zy werden daarbij verblind door een uit de Spaarnwouderstraat komende auto. Te- geiykertyd naderde uit de richting Amsterdam een personenauto, waarvan de bestuurder eveneens werd verblind. Deze auto reed de belde voetgangers aaa met gevolg dat een 23- Jarlge dienstbode enige lichte ontvellingen aan hoofd en rechterbeen kreeg en vermoede lijk een lichte hersenschudding. Er komen binnenkort weer standaard-vuilnisemmers De Gemeentereiniging deelt ons mede, dat zij er binnenkort toe zal overgaan om wederom standaard-vuilnisemmers in te voeren. Gezien de schaarste van emmers zal dit wijk vo.or wijk geschieden. Is de hele wijk voorzien, dan zal huisvuil uit teilen en dergelijke niet meer meegenomen worden. Op deze wijze hoopt men in Haarlem weer het systeem van 3,stofvrij laden" in gang te doen vinden. Door de grote ver scheidenheid van vuilnisemmers is men thans genoodzaakt om het mechanisme voor het stofvrij inladen niet te gebruiken en het vuil gewoon naar binnen te „kie pen". Het karakter van de Vlaming De Gentse hoogleraar prof. F. de Backer hield voor de afdeling Kennemerland van het Comité voor Belgisch^Nederlaryis- Luxemburgse samenwerking een interes sante causerie over „het karakter der Vla mingen", waarin de psychische gestalte van de Zuid-Nederlander en zijn buurman over de Belgische grens op humoristische wijze ten voeten uit getekend werd. De Vlaming, al naar gelang de Belgische land streek met karakteristieke differentiaties een verschijning in diverse karaktervor- men, is een zindelijk, hardwerkend mens, taai en gesloten, met een uiterst ontwik kelde zin vopr het uiterlijke en het alle daagse. zich uitlevend in de bontheid van de alledaagse feestelijkheden, doch zich tegelijk opsluitend in een scherp individua lisme, dat een gebrek aan burgerzin en een diep innerlijk leven meebrengt. Hij heeft een instinctief verzet tegen alle re gelmaat erf regeling gekweekt in een eeuwenlange verdrukking. De Vlamingen zijn het volk van Tijl Uylenspieghel, zij zijn het mengsel van een mysticus en een realist zoals eigenlijk ieder mens in meer of mindere mate. Dr. de Backer be sloot met vast te stellen dat de verschei denheid in de samenleving een culturele noodzakelijkheid is, die samenwerking al lerminst verhindert doch zelfs bevordert, wanneer men in alle omstandigheden grondig diegene kan zijn, die men in wer kelijkheid is. Statuut voor de jeugd Het Haarlems jeugdparlement hield een huishoudelijke.zitting in het Kennemer Lyceum. Na de opening van de zitting las de voorzitter, een voorstel van het bestuur voor, dat alle nu lopende onderwerpen wilde schorsen en' vervangen door het onderwerp „Massajeugd". De voorzitter zeide, dat de tot nu toe behandelde onderwerpen nog weinig pro ductief resultaat gehad hebben. Het be stuur oordeelde daarom het onderwerp „Massajeugd", wéarin opgenomen het plan tot het vormen van een „Statuut voor de jeugd" belangrijker dan de nu lopende onderwerpen. Na een heftig debat over het recht van het bestuur om alle lopende onderwerpen te schorsen werd het voorstel met absolute meerderheid van stemmen aangenomen. Eén studiecommissie zal nu het onder werp „Massajeugd" bestuderen en het „Statuut voor de jeugd" ontwerpen, welke op de zitting van 26 November besproken zullen worden. Is hier iets van V bij? Aan het hoofdbvireau van politie te Haarlem zijn op alle werkdagen van 10 30 tot 12.30 uur Inlichtingen te verkrijgen, omtrent de navol gende In de afgelopen week als gevonden aan gegeven vaorwerpen: armbanden autoped, post zegelalbum. breiwerk, brillen, kinderboekje, boekje en schriften, dassen, rol draad, zadeldek, autodeken, benzinedoop sehool-étui met Inhoud, gewicht, autogereedscnap, geld, horloges, hand schoenen. honden, herenregenjas, ijzeren ketting, halsketting, tabakskaar:. textlelkaart en tabak en vernaperlngenkaart. mutsen, voltmeter, mond orgel, nummerplaten van auto's, portemonnales met Inhoud, roeispaan, regenpijpen, sleutels, slot en sleutels, shawl, schoentjes, touw. tassen met inhoud, vulpenhouders, vulpotlood, wanten, wie! van kinderwagen, zweep, voederzak, zakken met kolen. Zo, nu is het huwelijk van Prinses Eli zabeth weer voorbij. De wereld heeft net weer gehad. De wereld kan weer aan het werk gaan in de nuchterheid van de wereld. Het sprookje is uit. Er waren eens twee koningskinderenNu maar weer Pa kistan,, Parijs. het IJzeren Gordijn en een reeks van boze heren, die worden opge hangen omdat zij de nare moed hebben, er een andere mening op na te houden dan een reeks andere heren. De wereld is weer gewoon. Pietje heeft een onvoldoende voor Engels; Marietje moet dat nagelbijten afleren: Jan tje heeft een rede in de Tweede Kamer gehouden: Klaasje werd professor; Dirkje is failliet gegaan: Wtmpje heeft een reuze rede in Lake Success gehouden; er zijn een paar honderdduizend Brits-Indiërs van honger gestorven en tante Mienzit zonder dienstbode. Maar wij hebben een sprookje gehad en daar zijn wij dankbaar om. Wij hebben ons omhangen met parel snoeren. Wij hebben ons een gouden kroon met edelstenen op het hoofd gezet. Wij hebben zijde en kant horen ruisen en koningen en prinsen door onze lichte we reld zien gaan. Ziet hoe het licht van November door de hoge, oude ramen van de hoge oude kerk viel. Hoort het ruisen van het orgel. De paarden trappelden ongeduldig. En er was rood en goud en zilver en hemels blauw. Er was een sprookjeskoets. Het licht van de tyg deed» de gulden helmen en de getrokken zwaaiden en de hoge laklaarzen en de paaraenlichamen glanzen in een wereld, die dorst naar glans en glorie. Wij hebben onze helden, de voetballers, een ogenblik verlaten en onze sprookjes prinsen en prinsessen van Hollywood even vergeten. Eén dag hebben wij niet gedacht aan textiel, margarine, de tabaksbon en Koosje die zjjn eerste tandje krijgen moet. Wy heb Ben ons allemaal het sprookje van de koningskinderen laten vertellen: van een -prinses en een prins, die mooi en rijk en edel zijn, en die de handen in elkaar hebben gelegd. Botticelli heeft de inspirati^ gegeven voor het bruidskleed, dat ook door onze huis kamer heeft geruist, Donderdag.Juist onder de taille slingeren zich guirlandes van witte Yorkrozen en korenaren, gezet in paarlen in de vorm van de graankorrels, welke zij voorstellen. De rozen symboli seren het huis van York, waaruit de vader van Elizabeth stamt en het korenmotief is een oud symbool der vruchtbaarheid en eeij bevestiging van de traditie, dat het de taak is van de troonopvolgster een erfge naam voort te brengen. De guirlandes van rozen en korenaren wisselen af met slingers van oranjebloesem en bloemster- ren. waarvaq de parels op doorschijnende tule zijn aangebracht.... Er waren de acht bruidsmeisjes in haar ivoren tulle en de satijnen sandaaltjes van de bruid, met een zilveren gesp en kleine parels, die daarin zijn gevat.... Er was eens een prinses. .Er was eens een prins. En er was eens een sprookje, waar de wereld haar werkelijkheid aan beeft ver geten. Voor één dag. Vandaag moet Piet zijn Engels gaan op halen. Marietje.... niet op je nagels bijten, kind. 4 En tante Dien zit weer aan haar bedde- ELIAS AMSTERDAMSC'HE RIJTUIG MIJ. De Humanistische visie op de onderwijsvernieuwing Voor de gemeenschap „Haarlem" van het Humanistisch Verbond sprak het lid van de Tweede Kamer mevr. B. v^n de Muy- zenberg-Willemse over „Humanisme en onderwijs". De spreekster behandelde voornamelijk de onderwijsvernieuwing, waarbij zij in het .bijzonder de taak besprak, die de volwas sene heeft tegenover het kind. Onze scho len moeten werkgemeenschap worden, zo betoogde zij, waarin ieder kind h<?t beste wordt geboden, rekening houdende met zijn aanleg. Voor de vorming van de per soonlijkheid is maar één weg: de kinderen moeten zelf hun problemen oplossen, waar door zij later met meer verantwoordelijk heidsgevoel in de maatschappij zullen staan. Eén en ander brengt mee, dat betere scholing en herscholing van het onderwij zend personeel -noodzakelijk is. Spreekster behandelde uitvoerig het verband tussen school en hiiis, waarbij ook de jeugdbewe ging moet zijn ingeschakeld. „In het kind moeten wij reeds de mens zien en in de opvoeding moeten wij de eerbied voor de menselijke persoonlijkheid tot gelding brengen". De opvoeding van het kind moet vooral, gericht zijn op de ont plooiing van de mens als deel der ge meenschap. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen.' Maandag 24 November: Aldabl. 22 Nov. van R!o de Janeiro te Montevideo. Alhena. 23 Nov. van Rotterdam te Antwerpen. Indrapoera, wordt heden om 17.30 ln Hoek van Holland verwacht. Kota Ba roe, RotterdamJava, passeerde 23 Nov. Sagres. K<*ta Agoeog. Rotterdam—Batavia 23 Nov. van Aden. Nieuw Holland. Amsterdam- Java, 24 Nov. te Sabang. Randkerk. Amsterdam —Zuid Afrika, passeerde 23 Nov. Finisterre. Westerdam. 14 Nov. voorgaats Nieuwe Waterweg. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 402% 305% Unilever 23612 287 Philips 357 352# A K. U I6O54 158% Fokker Nederlandse Ford 379 379 Nederlandse Kabel 285 Calvé certificaten 173 174# 190# Scheepvaart-Unie 189 Holl.-Amerika Lijn 182 182% Deli Maatschappij 163% H. V. A 224 223% A'dam Rubber 157% 154% Ned Handel Mij. 136 N.-L Handelsbank 101% Billiton Mij 11 405

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3