Haarlems Dagblad Marshall trotseert de eis om met Rusland te breken De Vrijheid Temidden van steeds toenemende chaos roept Schuman de Fransen tot de orde Eerste kindertransport uit Duitsland Zes Amerikaanse soldaten gearresteerd door Joegoslavische troepen bij Triëst 62e Jaargang No. 18796 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel Admin. 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 25 November 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprfls per week 31 cent. per kwartaal f\tFranco per post 4.50 Postgiro 2(3107. AdverLtarleven op aanvraag btf de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T N ENGDLAND is Sir Oswald Mosley, 1 baronet, voor de oorlog leider van dè Britse' fascistische partij, weer onrustig. Ofschoon men hem. tijdens de oorlog in een (blijkbaar nogal milde)* internering gehou den heeft en het hem ook door het feitelijk verloop der gebeurtenissen dus niet aan gelegenheid ontbroken heeft, om de dwa lingen zijps weegs in te zien, is hij niet wijzer geworden. Zoiets kan ons minder verwonderen bij een Duitser of een Italiaan dan bij een Engelsman. Maar lang niet alle Engelsen zijn nuchter en bezonnen, al duidt men hen gaarne in algemeenheden aan. En deze nu 51-jarige Engelsman is avontuur lijk en een politieke windvaan. Als jonge man. gehuwd met Lady Cynthia, de be hoorlijke dochter van Lord Curzon (Onder- kóning van Indië, later conservatief-minis ter van Buitenlandse Zaken) wierp hij zich in de politiek als conservatief. Hij werd parlementslid voor het district Harrow en scheen door zijn 'gaven en activiteit voor bestemd voor een regeringspost. Na vier jaar liep hij uit de partij, was twete jaar „wilde" in het parlement, trad daarna toe tot Labour,%iield het zes jaar in deze partij uit en vervulde inderdaad een jjar lang een ministers-post, verliet in 19.31 ook de Labour Party en stichtte toen- zijn eigen partij. Lady Cynthia was gestorven en hij, werd fascist, met .al het holle rumoer, de vlaggen en uniformen en de politieke war taal, aan het soort verbonden. Misschien had de man gelijk, die beweerde dat hij kwaad beïnvloed moest zijn door de over eenkomst van zijn achternaam met die van Mussolini. Hetzelfde heeft men wel eens omtrent Mussert verondersteld. Het lijkt een beetje gezocht, maar misschien zit er« toch iets in. Als variant op een bekende regswijze zou men kunnen aanvaarden: Niets is de mens vreemd. Mosley's beweging werd nooit groot, al liep een aantal politieke gelukzoekers met hem mee en al werd hijein de bekende trant als Leider, met een hoofdletter, ver eerd. De Engelsen lachten erom. Soms ver veelde het de politie en dreef zij de troep uiteen. Toen de oorlog uitbrak borg zij Sir Oswald, zoals gezegd, op. Nu is hij er weer, heeft opnieuw, een kleine aanhang om zich heen verzameld, houdt daarmee bijeenkomsten met vlaggen en uniformen, heeft nog maar eens een boek het licht doen zien en bezint zich op- het stichten van een nieuwe beweging. En ofschoon men hem weer uitlacht is toch in het Lagerhuis de vraag gesteld, wat de re gering denkt te doen om de herleving van Mosley's fascistische beweging te verhin deren. De onderstaatssecretaris van Binnen landse Zaken, Kenneth Younger, heeft de Vraagsteller, een der weinige communisten, geantwoord „dat men een waakzaam oog houdt gericht op alle bewegingen, die om- Verwerping der regering ten doel hebben" Bn dat verdere bevoegdheden aan het Huis kullen worden gevraagd als blijkt, dat de bestaande wetgeving niet toereikend is voor bestrijding van onordelijke activiteit, die een ernstige bedreiging betekent. Emery Reves zal het met dat antwoord teker niet eens zijn. Emery Reves, ex- Hongaar, later Amerika'an, is zoals u weet fie begaafde schrijver van het overal ver taalde en in millioenen exemplaren ver kochte boek „The Anatomy of Peace" (Ont leedkunde van de Vrede) waarin hij de noodzaak van wereldregering bepleit. Een ander werk van hem, eveneens reeds in Nederlandse vertaling verschenen, is „A Democratie Manifesto". In dit Democratisch Manifest-trekt Reves o.a. van leer tegen de gewoonte der democratische volken, om de door hen verworven politieke vrijheden 'on beschermd te laten. De Vrijheden van pers, van vergadering enz. zijn, zegt hij, toege kend zonder enige beperking, zonder enige duidelijke definitie, zonder voorbehoud. Dit heeft tengevolge gehad dat in de meeste landen die vrijheden vernietigd werden enkel en alleen, omdat zij in absolute vorm waren verleend en omdat men geloofde,'dat iedere beperking of dwang strijdig zou zijn .met haar principes. Ik doe u opmerken dat dit een vrij krasse Uitspraak is. Het lijkt mij aanvechtbaar dat die vrijheden „enkel en alleen" ver nietigd zouden zijn omdat er geen voor behoud of beperking bij bestond. Voor een aantal landen geldt dat zeker niet, ook niet voor het onze: als-wij beperkingen en voor behoud hadden gekend zouden de Duitsers ons land toch bezet hebben. Het is niette-» min interessant, naar Reves' verder betoog te luisteren. Hij 7egt: „Het heeft geen zin dat een vrij en democratisch land iedereen onbeperkte vrijheid en onbeperkte midde len verstrekt, om de democratie-zelf te be strijden. De doctrinaire* demoeraten gelo ven, dat zulk een toestand onafscheidelijk is van dê beginselen der democratie en dat het tegen deze zo-geheten maar nooit om schreven beginselen is, om aan verschil lende mensen vrijheden in verschillende graden te verlenenZulk een manier van denken is fundamenteel fout." Dit is een belangwekkende stelling, al is Reves geenszins de eerste die haar heeft opgeworpen. Deze tijd gebft wel aanleiding om er ons op te bezinnen. Maar daarbij kunnen wij ons niet bepalen tot hetgeen hij aanduidt als het standpunt, van leerstellige democratep. Er zit meer achter dan een theorie. De menselijke natuur is geneigd zich te verzetten tegen iedere wetgeving, die beperkingen van het vrije woord -toe past, tenzij het pogingen tot opruiing of aantasting der openbare moraal betreft, die In ieder land strafbaar zijn. Gaat men ver der en verbiedt men de verkondiging van bepaalde politieke standpunten, dan is het moeilijk die te* omschrijven en ietwat ris kant, dat iedere toevallig aan het bewind zijnde regering er een vervolging op kan Instellen. Dat zou tot ongelijkheid in de toepassing kunnen leiden. De ervaring leert bovendien, dat hetgeen men als open bare politieke meningsuiting verbiedt des te sterker in besloten bijeenkomsten en clandestiene publicaties zal worden gepro pageerd. Dus loopt men, gezien de sterke neiging tot verzet in de radicaal-aangelegde mensensoort, de grote kans dat het middel ée kwaal zal verergeren. Er zal groter fel heid en waarschijnlijk ook meer aanhang van de bestrijders der volksvriiheden ont staan. juist omdat zij hun vrijheid voelen aangetast. Dit klinkt paradoxaal, maar is begrijpelijk: Zii die volksvriiheden afge schaft willen zien„ bedoelen daarmee niet hun eigen vrijheden, mdar die van anderen. Erkenning van een vrijheid betekent altijd In wezent anderen iets gunnen. Ik geloof dat Emery Reves dit vraagstuk te eenzijdig, namelijk alleen van de theo retische zijde bekeken heeft. Het is geen wiskundig probleem. Hét raakt vooral de menselijke natuur. Daarom begrijp ik het ALS „LONDEN" MISLUKT: Geen zelfstandig West'Duitslanddoch verdere pogingen tot eenheid Vandaag, op de eerste dag der Londense conferentie van vier, heeft volgens United Press een woordvoerder uit de onmiddellijke omgeving van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaard, dat Marshall bereid is het op te nemen tegen de steeds dringender wordende eis van gezaghebbende Amerikaanse politici tot vorming van een afzonderlijke West-Duitse regering en sluiting van een afzon derlijk vredesverdrag, in het geval dat de ministersconferentie er niet- in slaagt, overeenstemming te bereiken. Marshall is gekant tegen een formele breuk met Rusland en wenst een eventuele mislukking van de Londense conferentie niet als een begin van een definitieve splitsing in Europa te zien, zodat hij zal weigeren over te gaan tot het sluiten van een vrede met Duitsland zonder Rusland, onder de overweging dat dit principiëel in strijd zou zijn met de fundamentele politiek der Verenigde Staten, die de wederopbouw van Europa als een gemeenschap van naties voorstaat. Deze verklaring is niet minder dan sen sationeel. Zij ontzenuwt de voorspellingen van gezaghebbende Amerikaanse waar nemers, die, zich baserend op uitlatingen van Amerikaanse politici wier intenties Marshall thans trotseert, de'verwachting hadden uitgesproken dat bij een misluk king der conferentie een afzonderlijk vredesverdrag een uitgemaakte zaak was. De politici, die steeds hebben aangedron gen op een formele breuk tussen de gealli eerden voor wat befreft de Duitse staats vorming, zijn vooral senator Vandenberg, Harold Slassen en zelfs de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken, James Byrnes. Ook Herbert Hoover drong aan op. een af zonderlijke vrede, toen^iij terugkeerde van zijn Europese onderzoekingSreis en ver slag uitbracht aan Truman. Marshall is ondanks al die gewichtige namen bereid aan de druk tot zulk een politiek weerstand te bieden. Hij is4er van overtuigd dat zij niet alleen irreëel doch ook onpractisch is. De woordvoerder merkte nog'op:,„Wat wij kunnen doen indien deze conferentie geen overeenstemming tussen'Oost en West betreffende Duitsland oplevert? Het antwoord is: voortgaan een machinerie tot ontwikkeling brengen binnen West- Het jonggehuwde Engelse .prinselijke paar brengt de „honeymoon" door op een land goed in Romsey, waar een strenge politie bewaking zorgt voor de ongestoorde rust. Een enkele fotograaf wordt toegelaten om de onvermijdelijke plaatjes te maken en de idylle te vereeuwigen voor de Engelse krantenlezers, die na het hoogfeest der huwelijksplechtigheid vol spanning wach ten op nadere berichten en foto's. - Het jonge paar gekiekt tijdens een wandeling door de uitgestrekte bossen van het land goed Broadlands. Engels prinselijk pay dankf Nederland De Britse ambassade verzocht ANP het volgende te publiceren: „Prinses Elizabeth en de hertog van Edin burgh hebben 'n groot aantal telegrammen en brieven jj.it Nederland ontvangen waarin hun beider geluk en een mooie toekomst werden toegewenst. Hunne koninklijke hoogheden stellen er prijs op te verklaren dat deze welgemeende wensen, een grote bijdrage geleverd hebben tot hun tegen woordig geluk. Zij zijn diep getroffen door het aantal mensen dat aan hei) geschreven heeft en door de warme genegenheid, die uit hun woorden sprak. Hunne koninklijke hoogheden zijn niet in staat al deze brieven en telegrammen persoonlijk te beantwoor den, maar*zij verzoeken deze algemene kennisgeving te aanvaarden als uitdrukking van hun grote dankbaarheid." Vrachtauto met soldaten in ravijn gestort Een-en-twintig soldaten werden gedood en drie-en-twintig gewond toen een vrachtauto met recrutea voor het Franse leger Maandagochtend bij Toulon van de weg geraakte eji in een ravijn stortte. De vrachtauto zou de recruten naar Toulon brengen vanwaar zij naarNoord-Afrika gebonden zouden worden. (U. P.) antwoord van de Engelse onderstaatssecre taris Youngep. Het lijkt zo eenvoudig en logisch te zeggen: Wij zijn dwazen als- wij lieden de vrijheid geven, de vrijheid-zelf aan te vallen. Maar het is niet zo eenvoudig. Had Reves betoogd dat het noodzakelijk is in alle democratische landen, de verbods bepalingen tegen verstoring der openbare orde in woord of geschrift ten scherpste tóe te passen, ik zou hem gelijl? geven. Had hij betoogd dat de Pers in ieder democratisch land een Raad van Tucht behoort te bezit ten met publiekrechtelijke bevoegdheid tot toepassing van sancties, ik zou hem bijval len. Het verheugt mij dat zulk een Raad van Tucht in ons land wordt voorbereid. Overigens zal de democratie moeten win nen door eigen kracht, niet - door kunst matige dwang. Dat ligt in haar wezen. R. P. Duitsland, welke in geen geval een souve- reine regeling zal zijn, doch dat gebied zal helpen om mee te werken aan de econo mische wederopbouw van Europa. Uitein delijk wordt gehoopt dat economisch her stel van het Westen zal werken als een magneet die het Oosten naar zich toetrekt. Een afzonderlijke vrede zou dit verhinde ren. Het zou voor zulk een ontwikkeling de deur voor altijd sluiten". Vanmiddag openen de grote vier hun zitting. Gisteren hielden de delegaties hun laatste vergaderingen in eigen kring om de strategie en taktiek voor de komende con ferentie vast te stellen. Intussen wordt gemeld- dat de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Lucius Cfey, het met Marshall eens is en eveneens tegen welke politiek dan ook gekant is, welke óp het ogenblik een formele breuk met Rusland in zake de Duitse kwestie zou creëren. Clay gelooft dat na twee moeilijke jaren van bezetting door vier mogendheden, /indelijk het tijds- elemer;t ten gunste van dt Westerse mo gendheden gaat werken. R.K. Landarbeidersbond krijgt 40.000 dollar terug De Raad voor Rechtsherstel te Amster dam heqft een eerste uitspraak gedaan in zake een dollarvordering, welke een der Nederlandse organisaties, die indertijd dol lars in Amerika hadden ondergebracht, had gesteld. Daarbij is aan de R.K. Landarbei dersbond de vordering groot 40.000 dollar definitief toegewezen. De bond zal dit be drag nu "in Nederlandse tegenwaarde krij gen uitgekeerd meldt de Volkskrant. Een andere organisatie bij het N.V.V. aangesloten de Nederlandse - Bond van Scheepswerktuigkundigen kreeg even eens de vordering van 40.000 dollar toe gewezen. De Amsterdamse Raad voor Rechtsherstel heeft de juistheid van de vordering van de katholieke landarbeiders erkend, nadat te voren de Raad in Utrecht deze in een an dere procedure had ontkend. De Utrechtse Raad stelde zich indertijd op het standpunt, dat de beslissingen van Woudenberg van het N.A.F. rechtsgeldig waren geweest, zodat de K.A.B. geen recht meer zou hebben op haar eigen geld. De Ams'terdamse Raad heeft anders beslist. BESPREKINGEN TUSSEN Mr. OUD EN DE PARÏIJ VAN DE VRIJHEID. Er zijn drie besprekingen gehouden tus sen een delegatie van de Partij van de Vrijheid en een delegatie van het comité tot voorbereiding van de oprichting van een democratische volkspartij (groep- Oud). De delegaties zullen thans, naar d| N.R.C. mededeelt, elk in eigen kring over de tot nu toe bereikte resultaten overleg gaan plegen. De aankomst van de Russische minister van Buitenlandse Zaken op het Engelse vliegveld Nórtholt. De Russische ambassadeur in Londen, Zarubin, verwelkomde hem. Een foto van de twee Russen vlak na de aankomst van hel vliegtuig. Premier Schuman heeft Maandag in een korte verklaring een beroep gedaan op alle Fransen en in het bijzonder op de arbei ders cm zo spoedig mogelijk terug te keren naar een normale levenswijze. Hij deelde de arbeiders mede dat „zij moesten begrij pen dat slechts met hun hulp de regering de terugkeer tot het normale leven in Frankrijk kon bereiken". De havenarbeiders-te Bordeux, Marseille, Le Havre en andere grote Franse haven plaatsen hebben besloten hun staking voort te zetten. Schuman zeide: „De mijnwerkers van Moselle, die hedenmorgen het werk hebben hervat toonden begrip en rede. Zij geven mij een gevoel van vertrouwen, iets waar ik zeer gevoelig voor ben". De spoorwegstaking, welke vorige week in Zuid-Frankrijk is begonnen, heeft zich tot Parijs uitgebreid en hoewel er nog enige speciale treinen norrfiaal vertrokken, was over het algemeen de treinenloop toch ernstig in de war. De beroemde „Golden Arrow", de Parijse boottrein naar Londen, kon niet vertrekken vanwege de machi- nistenstaking. Het uitvoerend comité van de C. G. T. heeft dringend om een onderhoud verzocht met premier Schuman, waarschijnlijk om de loonsverhogingseisen van alle aange sloten organisaties te bespreken. Ondertussen breidt zich de mijnwerkers- staking in 't Noorden verder uit. Ook de havens van Cherbourg en Lorient lagen stil. In Cherbourg besloten, zonder opgaaf van reden, de havenarbeiders te gaan staken. Zij zijn echter wel aan het lossen van het Amerikaanse schip „America" begonnen en zullen dit werk gedurende de staking ook voortzetten omdat het „zo uitstekend be taalt". Ook de P.T.T. staakt Da stakingsgolf, die de Franse spoor wegen, havens en mijnen verlamt, heeft Maandagmorgen ook de posterijen in het gebied van Parijs in zijn greep gekregen. Het Parijse hoofdpostkantoor werd geslo ten en door de stakers bezet, nadat de em ployés bij stemming welke een krappe meerderheid opleverde besloten hadden om hun salariseisen door staking kracht bij te zetten. Hun voorbeeld werd gevoigd door minstens een half dozijn andere postkan toren in de stad. Alle postauto's bleven in de garages, daar ook de chauffeurs en het personeel van de zeven garages der poste rijen in staking gingen. Met enige vertraging arriveerde gister middag in Venlo het eerstè transport uit Duitsland van Nederlandse kinderen, die voor een periode Van drie maanden in Ne derlandse gezinnen gastvrijheid zullen vinden. Het IKO hoopt in samenwerking met de Bond ter behartiging van de belangen van Nederlanders in Duitsland en met de Ne derlandse militaire missie te Berlijn er in te slagen circa 10.000 Nederlandse kinde ren een verblijf in ons land te verschaf fen. De Rijksdienst tot Steunverlening aan behoeftige Nederlanders in het buitenland verleent eveneens zijn medewerking. Op het station te'Venlo waren verschil lende autoriteiten. Dit eerste transport was als proeftransport bedoeld en omvatte een honderdtal katholieke kinderen uit de „Kreis" Düsseldorf. Het ligt in de bedoe ling om binnenkort vier transporten per week door te laten komen. De kinderen verkeerden ondanks de lan- In het kamp irAmerica" bi"Horst werd het kindertransport uit Duitsland voorlopig ondergebracht en dadelijk onthaald op echte Hollandse „snert", stekende stemming. Fn de trein werden al druk Sinterklaasliedjes gezongen. Er worden ook met de Russische bezet tingsautoriteiten besprekingen gevoerd om kinderen uit de Russische zóne naar Ne derland te laten komen, en indien de Ne derlandse regering het toestaat hbopt men De honderdduizenden arbeiders die in de voorsteden wonen konden zich voor het grootste defel niet op normale wijze naar hun werk in de binnenstad begeven, als gevolg van de spoorwegstaking. Slechts een beperkt deel vdn de dienstregeling functioneerde. De bond van hoogleraren heeft de pro- Hel woord is'aan.... Charles Dickens Alle goede doeleinden teerden bereikt door goede middelen. De doeleinden, waarbij dat niet kan, zijn slecht en kunnen on middellijk als zodania. be schouwd worden en opgegeven. (Barnaby Rudge). DE MOORD OP DE TAXI-CHAUFfEUR Inwoner van Hilversum gearresteerd Op verzoek van de Rotterdamse politie heeft de recherche te Hilversum gisteren de 22-jarige Hilversummer B. gearresteerd die, naar de politie te Rotterdam vermoedt, betrokken is bij de moord op de Rotter damse taxichauffeur A. G. Globus, wiens lük in de bü Sassenhcim verongelukte taxi werd aangetroffen, B. is naar Rotterdam overgebracht. De Hilversumsc politie acht het echter niet waarschijnlijk, dat de gearresteerde iets met deze zaak uitstaande zou hebbeu. Op de begraafplaats Crooswijk te Rot terdam is onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van de vermoorde taxichauffeur ter aarde besteld, vele collega's uit Rotterdam, Amsterdam en Den Haag volgden de baar naar de groeve waan- vertegenwoordigers van Amster damse en Rotterdamse taxi-ondernemingen het woord voerden. Af scheidstaptoe van Prins Bernhardkapel op Grote Markt De Prins Bernhardkapel heeft Maandag voor een week zijn intrek genomen in de Koudenhornkazerne 4te Haarlem. Donderdagavond zal de kapel een taptoe houden op de Grote Markt. On), 19 uur vertrekt zij daartoe uit dc kazerne om vla Nieuwe Gracht, Kruis straat en Bax-teljorisstraat naar de Markt fessoren van de Parijse.universiteiten ver- macheren. Daar wordt van 19 30 tot 20 zocht het werk neer te leggen. Dit verzoek Jnae v00r de bijwoning- werd aangeplakt op de muren van de lyi- Pdc (?0£missaris der Koningin, versiteiten. De hoogleraren schijnen er yan R m w ve)e andcre So" SSiTÏ lÏÏ«eaksohoZautoriteiten zijn langs duurt voort, niettegenstaande de groeien- Ko^XsSt, Gierstraat, Grote Houtstraat, de oppositie van de onderwijzers. ^Ctpfein, Frederikspark, Kleine Houtweg Loon- en priiscontroverscn cn -straatf Lange Veerstraat. Klokhuis oorzaak van de stakingsgolf plein, Jansstraat en Nieuwe Gracht weer kazernewaarts. De nieuwe Franse regering heeft, na Deze taptoe moet als een afscheid van viereneenhalf uur vergaderd te hebben, be-' de'kapel van de burgerij, waarmee zij voor kend gemaakt, dat zii een algemene oplos-1 zjjn verblijf in Indië zolang verbonden is sing van het vraagstuk jler lonen en prijzen geweest, beschouwd worden. nastreeft. De moeilijkheden op dit gebied worden door de regering als de grond oorzaak van de* stakingsgolf beschouwd. De regering is bovendien van plan de voor waarden te scheppen, waaronder openbare orde en vrije arbeid verzekerd zijn. Pierre Abelin, staatssecretaris (toegevoegd aan Schuman), heeft medegedeeld, dat er „ver moedelijk een algemene loonsverhoging zal plaats hebben en dat lonen en prijzen in evenwicht zullen moeten zijn". Men meent hieruit te moeten opmaken, dat de prijgen van een aantal 'industrie-producten op nieuw omhoog zullen gaan. In verband met het verzoek van het alge meen vakverbond een delegatie naar de regering te mogen zenden teneinde de situatie te bespreken, heeft de regering tot dusver het stilzwijgen bewaard. Hoewel er pogingen gedaan zijn en wor den om de Prins Bernhardkapel te doen voortbestaan, is het wel zeker, dat zij binnenkort gedemobiliseerd zaj worden. Hij is er nooit De zwijgzaamheid van Russische ambas sades is spreekwoordelijk. Een verslaggever belde onlangs dc Sovjet ambassade in Londen op om inlichtingen voor een artikel. Een vrouw kwam aan de telefoon. „Hij is er niet'', zei zij. „Wie is er niet?", vroeg de verslaggevci Degene met wie U wilde praten" zei de vrouw. (U. P.) Opperbevel moest beslissen over een voethal Het Amerikaanse hoofdkwartier in Triëst maakte Maandagavond bekend, dat zes Amerikaanse soldaten door Joegoslavische troepen zijn gevangen genomen. De zes man waren op gewone patrouille tussen de Amerikaanse wachtposten drie en vier, welke gelegen zijn tegenovér de Joegoslavische grens in het Noordelijk ge deelte v^n het vrije-gebied van Triëst. Toen de mannen om drie uur niet op hun basis waren teruggekeerd, werd een groep uit gezonden om hen te zoeken. Zij -vroegen de Joegoslavische troepen aan de andere kant van de grens of zij de mannen gezien hadden, waarop werd geantwoord, dat zij gearresteerd waren door de Joegoslaviërs. De Amerikaanse soldaten verzochten hierop onmiddellijke vrijlating van de zes .manschappen ingevolge een recente. Ita- liaans-Joegoslavische overeenkomst, waar in werd bepaald, dat geüniformeerd per soneel, dat aan een van beide zijden werd gevangengenomen, binnen 24 uyr moest worden vrijgelaten. Het Amerikaanse legerhoofdkwartier werd er eyenwel van in kennis gesteld, dat de vrijlating moest geschieden door het hoogste hoofdkwartier. Het geval werd hierop voorgelegd aan de Joegoslavische Spoedig besprekingen over Brits-Nederlandse handel Van de zijde van de Britse Board of Trade is medegedeeld, dat in de tweede week van December financiële en handelsbesprekin gen met Nederland 'zullen beginnen. Eerr; ambtenaar van de Board of Trade zeide: „Ambtenaren van de Board" of Trade cn van het ministerie van Financiën zullen eerst met de Nederlandse vertegenwoordi gers financiële kwesties bespreken, daarna vertegenwoordiger in Triëst, die nog geen beslissing heeft genomen. De soldaten die werden overmeesterd, behoorden tot de cavalerie-eenheid welke kortgeleden een.voetbal aan de Joegor slaviërs verspeelde. De bal kwam bij het spel in Joegoslavisch gebied cn werd niet teruggegeven, daar dit alleen kon geschie den op last van het opperbevel. De Ame rikanen schreven daarop een briefje, waar in zij de bal voor goed en voor eeuwig aan de Joegoslaviërs ten geschenke gaven.... Katholieke Land- en Tuinbouwers hijeen Dc Katholieke Land; en Tuinbouwersbond In het diocees Haarlem heeft alhier zijn jaarverga dering gehouden, die grote belangstelling onder vond van de aangesloten afdelingen. De voorzitter, de heer G. kampschoër uit Was senaar, hield een uitvoerige openingsrede. waar- In lüj de enorme moeilijkheden van dc land en tuinbouw releveerde, doch niettemin aen optimistisch geluid liet horen over de mate van wederopbouw en de medeweAlng daaraan door de land- en tuinbouwers. In de middagzltting kwan# het plan der Stich ting Emigratie aan de orde om in Euid-West- Frankrijk een landbouwcentrum voor Neder landse pioniers te stichten. Het nodige geld, ten bedrage van twee ton, or.tbrak echter en zou door een lening moeten worden verkregen De vergadering hechtte haar goedkeuring aan deze lening, die verstrekt znl worden door de Land en Tulribouwbank te Eindhoven Binnen afzien bare tijd zullen ongeveer 25 emigranten in het pionierscentrum In Frankrijk geplaatst kunnen worden. Uitvoerige «discussies over de talrijke afde* Ungsvoorstellen besloten deze Jaarvergadering. Nog meer goedkoop geld B en W: van Haarlem hebben o opnieuw aan- n om geldiensngen aan te .te van 3 Zij stellen de In gen te sluiten, met een het voedselvraagstuk. Vermoedelijk zal dan looptijd van 20 Jaar. tot een gezamenlijk bedrag ook "het algemene handelsvraagstuk nog ter van ƒ1.000.000. Met dit geld worden leningen sprake komen." met een hoger rentetype afgelost. De laatste besprekingen met de Neder- landers over deze onderwerpen werden in Maart gevoerd. Toen werd overeengekomen de onderhandelingen in September opnieuw te openen, doch „andere dingen" zijn daar- tussen gekomen. Als gevolg van deze besprekingen zijn ook, als begin van een ruimere .actie 500 belangrijke hoeveelheden Edammer- en katholieke kinderen uit Hongarije een andere Nederlandse kaas in Engeland aan- verblijf in Nederland te bezorgen. „Maar 1 gekomen. De Nederlandse zuivelproductie indien de voedselsituatie blijft als thans, kan daar nog niet aan gedacht worden", aldus rector van Hussen. „Bovendien gaan Nederlandse kinderen voor'. De honderd kinderen van dit eerste transport gaan naar Schagen, Wervershoof, Den Helder, en plattelandsdorpjes als de ge reis en het grote avonfuur in een uit- Weere en Nibbixwou<L_ vordt echter beperkt door het gebrek aan veevoeder in Nederland. Naar men verwacht zullen de besprekin gen ongeveer een week duren. Dr. D. de Smit, Nederlandse Commercial Councellor in Engeland, bevindt zich op het ogenblik in Nederland {er voorbereiding van deze besprekingen. Weerbericht BUIiG WEER Verwachting, medegedeeld door hei K N MI in De Bilt. geldig van Dins dagavond tol Woensdagavond" Zwaar bewolkt mei opklaringen, regen en hagelbuien, vooral in het Noorder van het land Guur weer Aans'ankelijk matige tot krachtige, langs de-kust tij delijk stormachtige wind tussen Noord west en Noord. Later wat afnemende wind. 26 November: Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur Maan op 15 43 uur. onder 5.36 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1