Haarlems Dagblad De vier ministers in Londen zi jn het eens over de agenda Franse Crisis De Lage Landen en Luxemburg zetten hun standpunt over Duitsland uiteen Sleepboot gezonken in Noordzeekanaal De N.Z.H. zal ook op de spitsuren voldoende bussen laten rijden Frankrijk wankelt aan de rand van algemene economische chaos Weerbericht 62e Jaargang No. 18798 Bureaux: Grote Houtstr 93 Tel Admin 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur (5054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Feereboom Donderdag 27 November 19-17, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal j Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarleven op aanvraag bfl de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\E SPANNING IN FRANKRIJK neemt '-'met de dag toe. Er zijn nu andérhalf millioen man in staking. De leiders van achttien stakende grote vakbonden hebben de door de regering voorgestelde loons verbeteringen onaanvaardbaar genoemd en tot voortzetting van de strijd aangespoord. Tot die bonden behoren mijnwerkers, spoorwegmannen, metaalbewerkers, perso neel van de P.T.T., havenarbeiders en zee lieden. Het spoorwegverkeer in en om Parijs ligt stil; in de provincie functioneert het nog. Maar dat zou vandaag ook stil gelegd kunnen worden. En veel meer dan dat. Want vandaag zullen negentien andere vakbonden over hun houding beslissen en als die ook tot neerleggen van de arbeid besluiten zal de algemene staking een feit worden. Dit is geen stakingsbeweging die alleen arbeiders betreft. Nevens de transport arbeiders heeft ook de Parijse sectie der staatsbeambten verklaard, in staking te zullen gaan als haar eisen niet worden in gewilligd. De onderwijzers en de politie behoren tot die Parijse sectie. Ook het nationale verbond van ingenieurs en tech nici heeft, in antwoord op de oproep tot staking van de Confédération Générale du Travail (bij afkorting C.G.T., het grootste vakverbond) de regeringsvoorstellen on aanvaardbaar genoemd. Het behoort tot de negentien vakbonden die vandaag zullgn beslissen, of zij in staking zullen gaan. Ditmaal blijkt dat het niet alleen de communisten zijn, die zich tegen het re geringsbeleid verzetten. De oude en er varen vakbondleider Léon Jouhaux, socia list en leider van de niet-communistische minderheid in de C.G.T., heeft wel grote bezorgdheid getoond over de gevolgen die deze crisis voor het welzijn des lands en voor de politieke ontwikkeling van zaken kan hebben, maar zich allerminst aangeslo ten bij de houding van de regering, die naar zijn mening „niets van 'de toestand begrijpt". In de nuchterheid van een Hol landse beschouwing van de Franse gebeur tenissen, op vijfhonderd kilometer afstand temidden van de rust, die in ons land heerst, kan men moeilijk de juistheid van 'n commentaar aanvaarden. Men kan zich niet voorstellen, dat na al hetgeen er in de laatste twee jaar al in Frankrijk gebeurd is, een regering bestaande uit ervaren po- litici niets van de heersende noden zou begrijpen. Dit te minder omdat zij, al be staat zij dan uit vertegenwoordigers van de middenpartijen en al heeft zij bij haar op treden de rechterzijde ontzien en haar aan val op de communisten gericht, toch links georiënteerd is. Dit geldt niet alleen van de zes socialisten en de vier radicalen, die er zitting in hebben, maar in zekere mate ook van de negen M.R.P.'ers, die immers de progressieve Katholieke beweging ver tegenwoordigen. Woorden als die van Jouhaux moet men evenwel verstaan in de bewogenheid van de Franse politieke sfeer, die een Hollander in Holland zich moeilijk kan voorstellen, al leert de ervaring dat vele Hollanders haar spoedig genoeg leren aanvoelen en begrijpen, als zij in Parijs komen te wonen. Daarom is het niet verstandig haar, van ons land uit, te beschouwen met het soort zelfingenomen nuchterheid dat zegt: wat zijn die Fransen toch opgewonden standjes, wat doen wij het toch veel beter, ze lijken wel gek om in zo'n crisis te geraken. Dat is alles wel eenvoudig en het leidt ook tot de gedachte: het is ver van ons weg en wij hebben er niets mee te maken. Maar het, tekent een verkeerd begrip van de situatie. Erachter zit tenslotte het politieke conflict tussen Oost en West; de communisten ageren. Wij hebben er, in breder kijk beschouwd dan de gebeurtenissen van dit ogenblik, helaas wél mee te maken. Hetgeen zich in Frankrijk afspeelt is de toespitsing van de crisis, waarin West-Europa verkeert en de gevolgen daarvan zullen hun weerslag op de overige landen doen gelden. Mocht een gunstige wending zich in het grootste en in wezen ook rijkste land van West- Europa voordoen, dan zullen wij alle reden hebben om ons daarover van harte te ver heugen. Op het ogenblik ziet het er met naar uit. En als men bedenkt dat de Franse regering een deel der bezettingstroepen uit Duitsland en andere troepen uit de koloniën heeft laten terugkomen, om ze in geval van uiterste nood te kunnen gebruiken om de voedselvoorziening te verzekeren, dan wordt weinig fantasie vereist om zeer ern stige mogelijkheden te zien. Dan komt de kwade kans op een strijd tussen de mach tige groepen van uiterst-links en van rechts (de Gaullisten) vanzelf naar voren en ziet men de mogelijkheid naderen, dat een man als generaal de Gaulle een greep naar de macht zou doen,.waarbij hij de communis ten tegenover zich zou vinden. De gedachte aan het fatale woord burgeroorlog rijst, al zet men die liever snel van zich af. Dit is geen voorspelling. Men zou niet graag voorspellingen wagen. Ook in Frank rijk zelf zullen weinigen daartoe in ernst geneigd zijn. In de politieke sfeer yan Parijs, in een toestand van hoogspanning, kan zich eigenlijk op ieder ogenblik een on verwachte wending voordoen. Maar ge vaarlijk, hoogst gevaarlijk, is de huidige toestand buiten kijf. Het is duidelijk dat het kabmet-Robert Schuman geen vast greep op de situatie heeft. Toen Léon Blum's poging tot for matie van een kabinet mislukt was ondanks zijn verwachting, dat hij een parlementaire meerderheid zou vinden, heeft de nieuwe formateur alleen kunnen slagen doordat hij in zijn regeringsverkla ring de Gaullisten spaarde. Blum had zich zowel tegen hen als tegen de communisten gekeerd. Dat kostte hem de meerderheid. Schuman trok de voor de hand liggende conclusie, maar verzwakte daarmee tevens de eigen koers van de middenpartijen, die Blum had gepoogd met beslistheid te voeren. En daarmee was onmiddellijk de kans van zijn regering, om de toestand te bezweren, slechter dan die van een kabi- net-Blum (dat bovendien een meer ge zaghebbende leider zou hebben, gehad) geweest zou zijn. Velen in den lande zien blijkbaar dit bewind als een zwak, onzeker geval dat vergeefs poogt, de volksgunst te winnen. De komende dagen zullen in Frankrijk van grote en wellicht noodlottige betekenis zijn. R- P- Ds. S. E. -Wcsbonk, Geref. predikant te IJmuiden, is heden naar de Franse havenplaats Dieppe vertrokken om aldaar 14 dagen werk zaam te zijn als geestelijk verzorger van de Ked. vissers die aldaar vertoeven. EEN LAATSTE GOEDE RAAD: Gezamenlijke nota aan de vier ministers te Londen De Lage Landen en Luxemburg hebben nog eens en nu gezamenlijk in beknopte vorm de grote vier laten weten hoe zij de oplossing van de verschillende aspecten van het Duitse vraagstuk zouden wensen. Dit is een samenvatting van de door de drie regeringen herhaaldelijk bij afzonderlijke memoranda naar voren gebrachte stand punten. In de officiële bekendmaking van deze laatste stap wordt gezegd: De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben, daartoe in het begin van dit jaar uitgenodigd, haar standpunt ten aanzien van de toekomstige status van Duitsland uiteengezet in een gemeenschappelijk memorandum, dat Woensdag aan de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen is overhandigd. J?o nh o r/7 c f-srrrf i)r%r\yr%Tï r aandacht geschonken hebben aan de vitale L^erifieiU ÖLUUL vuur up j belangen der drie landen, vooral op êcono- misch gebied. De drie laAden, aldus de nota, streven Het is de wens der drie regeringen, dat niet naar vergroting van hun veiligheid de politiek jegens Duitsland volgens de door haar aangegeven richtlijnen wordt gevoerd en wel om de volgende redenen: Enerzijds zijn zij van oordeel, dat de definitieve politieke en economische status van Duitsland bepaald moet worden, opdat er een einde komt aan de onzekerheid en verwarring, die het herstel van het alge mene evenwicht in de weg staan. Zij ge loven met deze aanbevelingen een aan vaardbaar compromis tussen haar eisen ter waarborging van eigen veiligheid en wel vaart en de redelijke aspiraties van het Duitse volk aan de hand te doen. AnderzijdMijn zij er vast van overtuigd, dat eenheid van zienswijze der grote mo gendheden ten aanzien van Duitsland als basis voor de wereldvrede van het grootste belang is. Nachtelijke aanvaring tegenover Duitsland door middel van sterke vermindering van het Duitse pro ductievermogen, behalve voor typisch destructief materiaal, waarvan de produc tie moet worden verboden. Het is raad zaam de Duitsers, nu zij van hun politieke ambities beroofd zijn, een bevredigend levenspeil en een hoopvolle toekomst te laten. Economische eenheid, opheffing van kunstmatige beperkingen op de vrije be weging van personen en handels- en fi nancieel verkeer, is een eerste voorwaarde voor het economisch herstel van Duitsland. Er moeten echter waarborgen zijn tegen een gebruik van economische macht dat het politieke evenwicht van Europa en de veiligheid van Duitslands naburen zou kunnen bedreigen. Daartoe beveelt de nota aan: Geleidelijk herstel van autonomie en politieke verantwoordelijkheid in Duits land, binnen het kader van een federale constitutie; b. Controle op het gehele Duitse be drijfsleven ter waarborging van ontwape ning en demilitarisatie; c. Speciale internationale controle op het industriële Ruhrgebied, opdat de pro ductie van dat gebied met de gehele Euro pese productie in overeenstemming ge bracht wordt. De drie regeringen eisen het recht op, aan deze contröle deel te nemen; j d. Voor het geval dat de militaire be- zetting van het gehele land zou worden opgeheven: handhaving van de militaire bezetting van zekere centra, zoals havens, vliegvelden, verkeerscentra en speciale streken zoals het Rijndal. Bevordering van het Duitse bedrijfs leven, door enige maatregel, die het tegen over het geallieerde bedrijfsleven zou be voordelen, is onduldbaar. De welvaart van Nederland, België en Luxemburg en hun samenwerking bij het herstel van de wel vaart en de handhaving van de veiligheid verdienen ten minste evenveel aandacht als de belangen van Duitsland. De drie landen vertrouwen, dat bü de oplossing van het Duitse vraagstuk in zOn geheel of van dat van het Ruhrgebied in het bijzonder geen besluit zal worden ge nomen zonder voorafgaand overleg met en goedkeuring van de drie regeringen. Zij zullen het derhalve op prijs stellen door de conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken gehoord te worden. Het is van belang op te merken, aldus de nota, dat de politiek der grote mogend heden in Duitsland in menig opzicht het zelfde beoogt als de aanbevelingen der drie regeringen. Het theoretisch productiepeil in de Britse en Amerikaanse zönes is aan zienlijk verhoogd. De meerderheid der grote mogendheden heeft zich uitgespro ken voor economische eenheid van Duits land. In alle zones is de politieke structuur geëvolueerd naar de instelling van staten in de laatste dagen is duidelijk geworden, (lander) als noodzakelijke basis voor hetdat de beslissing in de quaestie tram of uiteindelijke federale bestel. De mate van autobus nog niet. gevallen is. Wel heeft Hedennacht tussen twee en drie uur is een aanvaring ontstaan in het Noordzee kanaal, ter hoogte van Buitenhuizen tussen de sleepboot Anna Cornelia van de Rederij Goedkoop in Amsterdam en het schip Meerkerk dat door de Anna Cornelia naar Amsterdam werd gesleept. De Anna Cornelia, die onder commando stond van kapitein G. van Dijk, een van de grootste boten van Goedkoop, is direct na het ongeval gezonken, maar alle opvaren den konden zich in veiligheid stellen. De sleper dateert uit 1928, meet 64 ton en heeft een motorvermogen van 800 pk. Over de oorzaak van de aanvaring is nog niets bekend. De rederij-Goedkoop is door het verlies van de Anna Cornelia zwaar gedupeerd, daar reeds drie harer grote boten in repa ratie zijn en ook het vlaggeschip. de Maria Henrietta wegens een kapotte schroef bui ten dienst is. De scheepvaartinspectie voor de Koopvaardij heeft de zaak in onder zoek; men hoopt de Anna Cornelia, die met haar schoorsteen boven water uit steekt, dezer dagen te kunnen bergen. De scheepvaart op het kanaal onder vindt geen hinder van de gezonken sleep boot, daar deze vlak bij de zuidelijke oever ligt De bokken van de Rederij Goedkoop zijn reeds onderweg en men hoopt van middag met het bergingswerk te beginnen. Een 19-jarige doktersassistente in Garijp, die een reecpt verkeerd klaarmaakte, waardoor een 9-jarig patiëntje overleed, is tot f 50 boete en een maand voorwaardelijke hechtenis veroor deeld. De grote liclit-brulboei, welke op de grens van de 3-mijlszóne voor IJmuiden ver ankerd ligt, is tengevolge van het zeer stormachtige weer losgeslagen en in Zuidelijke richting afgedreven. De boei is ongeveer 1 km ten Zuiden van Zandvoort aangespoeld. De inspectie van het loodswezen heeft maatregelen genomen om de boeiwelke niet beschadigd is, op haar plaats terug te brengen. De lijn Haarlem—Leiden: zelfbestuur voor de Duitsers is uitgebreid en het bestuur van de geallieerde be stuursraad is minder militair van karakter geworden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft te kennen gegeven, dat hij de raad van minis ters te Londen nogmaals wil voorleggen het voorstel van zijn voorganger, Byrnes, volgens hetwelk de vier grote bezettende mogendheden een verdrag zoudeir sluiten, dat de ontwapening en demilitarisatie van Duitsland voor 40 jaar moet verzekeren. De drie regeringen bevelen dit plan ten zeerste aan. Verwijt. Ofschoon zij met voldoening geconsta teerd hebben, dat de grote mogendheden, wat haar politiek jegens Duitsland be treft, bovengenoemde algemene beginse len aanvaard hebben, voelen de drie rege ringen zich genoopt uiting te geven aan haar teleurstelling, dat de bezettingsauto riteiten ir> vele opzichten niet voldoende Prinses Elizabeth van Engeland en prins Philip, hertog van Edinburgh zijn uit Romsey vaar Londen teruggekeerd, vanwaar zij zich gisteren naar de kustplaats Aber deenshire in Schotland begaven om de rest van hun wittebroodsweken door te brengen. Het vertrek van Kings Cross station. de directie der N.Z.H. voor zich zelf ge kozen voor de opheffing der tramlijnen in Haarlem en omstreken, met inbegrip van de lijn HaarlemLeiden, maar de principiële beslissing moet nog door de minister van Verkeer en Energie genomen worden. Vandaar dat de colleges van Ge deputeerde Staten van Noord- en Zuid holland aan de gemeentebesturen om ad vies gevraagd hebben. Uit Heemstede en verschillende gemeend- ten in de Bollenstreek zijn ernstige bezwa ren gekomen tegen de opheffing van de lijn HaarlemLeiden. Men maakt zich daar ongerust over de vraag of de auto bussen wel in staat zullen zijn in de ver voersbehoeften te voorzien. In het bijzon der heeft men daarbij het oog op de spits uren. Wij hebben nadere inlichtingen aan de directie der N.Z.H. gevraagd. Deze ver zekerde ons, dat er voldoende bussen op de lijn Haarlem—Leiden zullen gaan rijden om in alle normale verkeersbehoeften te voorzien. Ook op de spitsuren. Er zullen opnieuw tellingen van het ver voer gehouden worden, zodat men precies weet hoeveel bussen er zullen moeten rijden om piet in de noodzakelijkheid te komen mensen aan de kant.van de weg te laten staan. Die bussen die voor dit ver voer nodig zijn. zullen natuurlijk ook aan geschaft worden. De bewoners van de Bollenstreek, die nu zo in het geweer komen voor het be houd van de tram. zijn zo is althans de indruk van de N.Z.H.-directie niet tegen het systeem autobussen, maar pleiten alleen voor het behoud van de tram, om dat zij bang zijn, dat de bus het vervoer niet aan kan. Die vrees is evenwel onge grond. Wij zijn een vervoermaatschappij en hebben er belang bij de dienst zo te maken, dat wij de mensen die vervoerd willen worden, ook inderdaad vervoeren De „Brastaorp' js waarschijnlijk verloren Door de brand, welke gewoed heeft op het motorschip „Brastagi" van de Rotter damse Lloyd, dat op een koraalrif aan de kust van Zuid-Oost-Afrika is gestrand, heeft het voorschip ernstige schade opge lopen. Men houdt thans ernstig rekening met de mogelijkheid, dat het schip als ver loren beschouwd zal moeten worden. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd onderzoekt thans of het achterschip nog gered kan worden door het van het muurvast zittende voorschip te laten losbranden. kunnen. Als de bus naast de tram zou rijden, zouden de bewoners van de Bollen streek ook voorkeur geven aan de bus! Men maakt zich ook ongerust over te weinig vervoerscapaciteit op de Bollen- dagen. Misschien zou het evenwel mogelijk zijn voor zulke bijzondere dagen autobus sen van elders te laten komen, want in het vroege voorjaar staan er elders in het land veel bussen (die zomers in de streken waar veel vervoer van vacantiegangers is, rijden) ongebruikt. Helaas zal het niet mogelijk zijn op enkele dagen in het jaar als er te Heem stede een voetbalwedstrijd is waar 10.000 mensen komen, alle bezoekers met de autobus te vervoeren. Op zo'n extra druk vervoer op enkele uren kan evenwel geen enkel vervoermiddel berekend zijn. Toch de tramlijn Haarlem Leiden behouden? Tenslotte vroegen wij de directie naar de mogelijkheid wel in Haarlem de tram lijn op te heffen, maar de lijn Haarlem Leiden te laten bestaan, maar die dan te doen eindigen in de Hout of aan de Dreef te Haarlem. Dan zou verkregen zijn dat de bewoners van de Bollenstreek hun tram hielden en er zou tevens voldaan zijn aan het verlangen van het Haarlemse gemeen tebestuur om de tram uit de nauwe straten der binnenstad te weren. Ons werd mede gedeeld, dat die mogelijkheid onder ogen gezien is en natuurlijk ook nog niet defini tief verworpen is. Er zijn daartegen even wel zeer ernstige bezwaren. Het nadeel zou zijn. dat alle tramwagens die geen dienst doen in Leiden in de re mise zouden moeten worden geplaatst. Voor een goed functioneren van de dienst zou dit een groot bezwaar zijn. Het zou niet gemakkelijk zijn nabij het nieuwe eindpunt te Haarlem een remise te bou wen. Het grootste bezwaar is evenwfel, dat het trammateriaal op is. Wil men de lijn HaarlemLeiden in stand houden, dan moet er nieuw materiaal komen en daarbij zouden zeer grote kapitalen geïnvesteerd moeten worden. Daartegen bestaan be denkingen, want wie zal zeggen hoe het tramvervoer over 10 jaar zal zijn. Een tramwagen is zeer duur van aanschafkos ten, zodat die niet in 5 jaar kunnen worden afgeschreven zoals bij een autobus. Daarbij komt nog dat de tramlijn Haar lem-Leiden niet best is. Bovendien is de tram in de nauwe en drukke dorpsstraten een bezwaar. De 'lijn zou natuurlijk ver beterd kunnen worden, maar daarvoor zou de medewerking van Waterstaat ver kregen moeten worden. Daarop kan niet gerekend worden, want Waterstaat heeft ook niet willen medewerkèn om de tram lijn van het Soendaplein door te trekken tot over de Jan Gijzenvaart, hoewel de weg daarvoor, naar de mening van de N.Z.H., voldoende breed is. Nieuwe partij in Frankrijk De vijf afgevaardigden van de MRP in de Franse Nationale Vergadering, die we gens hun betrekkingen met de RPF van generaal de Gaulle uit de republikeinse volkspartij zijn getreden of geroyeerd, hebben thans een eigen partij, „De Onaf hankelijke Republikeinse Volksbeweging", gesticht. Deze afgevaardigden zijn: Guil- lant, Lespes, Michelet, Palewski en Torre- noire. Hel woord is aan... Victor Hugo Er zal een dag komen, waarop men in de musea een kanon vertoont, evenals men daar tegenwoordig een martelwerk tuig laat zien. terwijl men zich vencondert dat zoiets heeft kunnen bestaan. Volledige slaking over het hele land verwacht Dc Franse minister-president Robert Schuman heeft Woensdagavond tot de an derhalf millioen stakende Franse arbeiders een oproep gericht tot hervatting van het werk. Daaraan koppelde hij de waarschu wing vast, dat de regering van alle haar ter beschikking staande middelen gebruik zou maken om de orde te handhaven en de actie der politieke agitatoren neer te slaan. In een korte radiorede kondigde de 61- jarige premier voorlopige loonsverhogingen aan en toelagen voor alle Franse arbeiders wegens de hoge levensstandaard. Boven dien beloofde hij, dat de regering met een ingrijpend program voor permanente loons verhoging voor de dag zal komen, zodra dit voltooid is. Schuman sprak zijn rede uit dadelijk nadat hij zijn plannen had voor gelegd aan een delegatie van de C.G.T., het onder communistische invloed staande Franse vakverbond. „De arbeidsconflicten breiden zich uit", aldus Schuman in zijn radiorede. „De voor naamste sectoren van onze nationale econo mie worden getroffen, de voedselvoorzie ning van de grote steden bedreigd. De re gering onderschat in geen enkel opzicht de ernstige moeilijkheden, waaronder de ar beiders van dit land te lijden hebben. Zij weet, dat vele eisen gerechtvaardigd zijn. Maar het grote drama ligt in het feit, dat deze situatie te dikwijls wordt gebruikt voor politieke doeleinden en dat deze ar moede wordt geëxploiteerd." Incidenten. Schuman hield zijn rede op een ogenblik, dat de stakingsgolf in Frankrijk reeds tot ernstige incidenten had geleid. In Lyon werden twaalf personen gewond tijdens een botsing met de politie, die van traangas gebruik maakte om een opmars van be togers naar de prefectuur te verijdelen. In Vrijdag stemt de UNO over het Palesfinaplan De Algemene Vergadering der UNO die zal stemmen over het verdelingsplan voor Palestina, zal niet vandaag, maar Vrijdag voortgezet worden met het oog op de Ame rikaanse „Thanksgiving Day". Nog altijd is de stemmenverhouding on zeker.' ANP-Aneta meldt uit New York, dat twee, wellicht drie der Benelux-landen het plan hebben bij de stemming in de Algemene Vergadering zich niet meer te onthouden maar vóór te stemmen. Het be treft België en Nederland. Zij zullen trachten ook Luxemburg te bewegen. Vol gens onbevestigde geruchten zouden ook Nieuw-Zeeland en Frankrijk hun stem aan het plan willen geven, nadat zij zich bij de stemming in de commissie onthielden. Reuter meldt, dat Haiti, dat in de com missie geen stem uitbracht, verklaard heeft, thans tegen te zullen stemmen. Nieuw-Zeeland verklaarde van twee kwaden het minst kwade te zullen kiezen en het verdelingsplan te zullen aanvaar den. Siam, dat tegen heeft gestemd in de commissie, zal ditmaal vermoedelijk blanco stemmen. het station Noisy-le-Sec nabij Parijs kwam het tot een handgemeen tussen postende spoorweg-employés en verontwaardigde reizigers, toen eerstgenoemden de eerste trein die binnenkwam overvielen en de machinist en de stoker van de locomotief trachtten te sleuren. Naar vernomen wordt heeft een massa meeting van Parijse ambtenaren reeds een eerste antwoord gegeven op het aanbod van de regering. Op deze bijeenkomst werd met algemene stemmen het besluit genomen de executieve commissie van de bond van Franse regeringsambtenaren te verzoeken ingaande Vrijdag de staking te proclame ren. Militaire voorzorgen. Naar voorts wordt vernomen, zijn in de afgelopen week 30.000 man geregel de troepen uit Duitsland en Noord- Afrika in Frankrijk teruggekeerd. Deze troepen zijn thans gelegerd nabij Parijs, Lyon en andere gebieden, die als even tuele centra van onrust worden be schouwd. Volgens andere berichten staat het Franse Rijnleger gereed om Frankrijk binnen te trekken en zijn de Italiaanse en Spaanse grenzen „ver zegeld" door grenswachten, teneinde mogelijke infiltratie van een nieuwe „internationale brigade" te voorkomen. De vrees voor een algemene nationale staking is heden toegenomen door de on gunstige reactie op de nieuwe regerings voorstellen. Staatsgevaarlijke personen uitgewezen. Volgens persberichten zijn de laatste paar dagen minstens 20 Sovjet-Russische onderdanen te Parijs gearresteerd en naar de Franse grens gebracht. Het zouden allen Sovjet-Russische emigranten geweest zijn. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bevestigd, dat de laatste dagen een aantal personen uit Frankrijk is uit gewezen, maar wilde de persberichten, dat het allemaal onderdanen van de Sovjet- Unie waren, niet bevestigen. „Wij waren steeds bezig en zijn het nog met het uit- I wijzen van personen, wier optreden scha- delijk is geweest of is voor het welzijn van Frankrijk", aldus verklaarde- de woord- j voerder van het ministerie. Het Franse ministerie van Binnenlandse I Zaken deelt nader mede, dat 19 „onge wenste personen" het land zijn uitgezet. Het zijn onder meer de voorzitter, de secre taris en de penningmeester van de vereni ging „Sovjet-burgers in Frankrijk" en de hoofdredacteur van het in de Russische taal verschijnend blad „De Sovjet-patriot". Ambtenaren van het ministerie van Bin nenlandse Zaken verklaai-den bewijzen te hebben, dat deze lieden actief waren ge weest bij het ontketenen der recente wan ordelijkheden in Frankrijk. Ofschoon regeringspersonen ontkenden, dat men bezig was met een algemene zui vering van de Russen, werd wel gezegd, dat het onderzoek nog niet gesloten was en dat meer arrestaties verwacht kunnen wor den. OOSTENRIJK PUIST ÊÊIS: De ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier hebben gisteren de impasse in de kwestie Oostenrijk verbroken en zijn overeengekomen het Oostenrijkse vredes verdrag bovenaan op de agenda te plaatsen. Na enige discussie werden de vier mi nisters het ook eens over de volgorde van de zes agendapunten. De agenda ziet er als volgt uit: 1) Het Oostenrijkse vredesverdrag; 2) de voorbereiding van het vredesver drag met Duitsland met inbegrip van de procedure en de kwestie der grenzen; 3) de economische beginselen voor de toekomst van Duitsland; 4) de vorm en bevoegdheid van de voor lopige Duitse regering; 5) een onderzoek naar de uitvoering van de demilitarisatie-instructies voor Duits land, zoals deze op de conferentie van Moskou werden opgesteld; 6) het viermogendhedenverdrag voor de demilitarisatie en ontwapening van Duits land, dat door de Amerikaanse delegatie werd voorgesteld. De Oostenrijkse kwestie werd terstond naar de speciale, door de vier ministers benoemde afgevaardigden verwezen. Deze zullen heden bijeenkomen. De Sovjet-minister Molotof hield in de bijeenkomst van gisteren een hartstochte lijk pleidooi voor een verenigd Duitsland onder een „democratisch bewind" Hij be streed de Brits-Amerikaanse bizonale po litiek en noemde haar „imperialistisch" Het vredesverdrag moet bijdragen tot het economisch herstel van Duitsland, aldus Molotof, opdat Duitsland zijn verplichtin gen jegens zijn slachtoffers zal kunnen nakomen. Er is echter een ander plan ont staan. dat tracht het economisch herstel van Duitsland te verhinderen uit vrees voor de Duitse concurrentie, terwijl het tevens gericht is op verzwakking en ver deling van Duitsland. Molotof voorspelde, dat er pogingen aan gewend zullen worden om Duitsland te gebruiken als basis voor de ontwikkeling van de.oorlogsindustrie en de reactionnaire machten in Duitsland te gebruiken tegen de democratische elementen in de Euro pese landen. „Alles wat de eenheid van Duitsland of de Duitse economie in de weg staat, zal slechts koren zijn op de molen der Duitse reactionnaïren", zo besloot Molotof. Marshall antwoordde, dat het gehele Amerikaanse volk vurig hoopt op een basis voor de vrede. De Amerikaanse de legatie stelt alleen belang in een werkelijk en geen onecht Duits vredesverdrag. Marshall voegde er aan toe: „Wij wensen in deze critieke periode van internationale onrust ons niet op te houden met lange discussies over de wijze waarop het Duitse vredesverdrag moet worden goedgekeurd". Over de beschuldigingen van Molotof zeide Marshall alleen, dat hij er geen be lang in stelde en niet overtuigd was, dat Molotof ze zelf geloofde. „Laten wij aan het werk gaan", zo zeide hij, „zonder elkaar te beschuldigen om wille van propa- ganda-doeleinden. W« moeten rust in plaats van haat en wanbegrip scheppen. AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. In De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselend bewoikt met voornamelijk In de kuststroken enkele regen-, hagel- of natte sneeeuwbuien. Des nachts op vele plaatsen lichte vorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Aan vankelijk verder afnemende wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen, later tijdelijk veranderlijke wind. 28 November: Zon op 8 20 uur, onder 16.35 uur Maan op 16.31 uur, onder 8.28 uur (Volle maan) lurmiTmnmnmii m

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1