Haarlems Dagblad Paul van Zeeland voorspelt een nieuw Linggadjati Dienst gestaakt Grenzenkwestie wordt de oorzaak van eerste botsing tussen de vier Minister van Marine wildeeen limiet aan termijn van afwachten in Indië Franse ambtenaren blijven werken Weerbericht 62e Jaargang No. 18799 Bureaux: Grote Houtstr 93 Tel. Admin. 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 28 November 191-7 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bi) de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T N HET NIEUWS van deze dag komt een eenvoudig bericht voor, dat veel te den ken geeft. Gij kunt uw aandacht toespitsen op sensationeler tijdingen. Gij kunt pro beren het raadsel op te lossen, of Frankrijk binnen enkele dagen definitief door de vak verenigingen inplaats van door de regering geregeerd zal worden. De kansen zijn wis- i selend: vandaag lijkt de notering van het kabinet-Schuman vrijwat verbeterd te zijn j doordat de ambtenaren niet tot slaking zijn i overgegaan, een deel van de C.G.T. zich van de communistische meerderheid heeft afgescheiden en de Christelijke federatie In een onderhoud met de Belgische ex- van vakverenigingen weigert te staken, premier, Paul van Zeeland, gaf deze ons Niettemin heeft Schuman in de Assemblée als zijn mening te kennen, dat de bespre- gezegd: de staking kan leiden tot opstand, kingen in Indië tot een accoord zullen lei- De toestand is spannend en gevaarlijk. den. De overeenkomst zal een nieuw Ling- Het andere bericht, dat ik op het oog heb, gadjati zijn. is eigenlijk helemaal niet sensationeel. Het De heer Van Zeeland meende, dat het betreft slechts het passagiersvervoer tussen probleem niet zo ingewikkeld is, maar dat twee volken, die volstrekt geen neiging tot de leden van de Commissie voor Goede opstand vertonen en zich moeizaam uitslo- Diensten af te rekenep hebben met het ven om hun welvaart weer op te bouwen: sedert maanden dpgestapelde wantrouwen, het Engelse en het Nederlandse. Dat bericht persoonlijke veten, enzoovoort. Als eens Schendingen van het bestand na het nieuwe accoord zouden het probleem veranderen (Van onze Brusselse correspondent) volgt hier: „De firma W. H. Müller Co. deelt mede, dat deviezen-moeilijkheden van zo danige invloed op het passagiers-verkeer zijn gebleken dat besloten is de passagiers diensten van de Batavierlijn tussen Lon den en Rotterdam van 1 December tot begin April te staken. Men hoopt dat het volgende jaar, tegen het begin van het seizoen, een oplossing zal zijn gevonden, waardoor tot op zekere hoogte de huidige beperkende bepalingen ten aanzien van het reizigers verkeer tussen Engeland en het vasteland van Europa in het algemeen, en met Neder land in het bijzonder, komen te vervallen." Het moet u wel treffen, evenals het mij heeft getroffen, dat door dergelijke dingen het moeizame streven voor herstel van wel vaart der volken van Engeland en Neder land niet wordt bevorderd, maar tegen gegaan. En daarmee bedoel ik geen verwijt aan het adres van de stoomvaartmaatschap pij, die begrijpelijkerwijze haar passagiers- dienst vier maanden stopzet, als zij veel te weinig passagiers te vervoeren krijgt. Maar ik bedoel wel dat de overheids-maatrege- len, die tot de verdwijning vmi passagiers geleid hebben, voortvloeien iM volkomen verouderde verhoudingen. De economie is sinds lang tot intense internationale ont wikkeling gegroeid. Maar staatkunde en politiek, opgesloten binnen de grenzen van tientallen souvereine staten en staatjes, eisen dat ieder land zich blijft toeleggen op een mate van zelfvoorziening, die bij de leefwijze der moderne volken onuitvoer baar is geworden. Al zwoegend jagen zij een verondersteld doel na, dat economisch onbereikbaar is en proberen krampachtig ten koste van eikaars welvaart te leven, terwijl zij bij federale samenwerking grote gemeenschappelijke welvaart zouden kun nen bereiken. Het bericht betreffende de Batavierlijn is natuurlijk geen verschijnsel dat op zichzelf staat; het is een van de vele symptomen •an een dwaze, verouderde, onzakelijke toestand, die bovendien de verhoudingen; tussen de volken voortdurend weer ver-1 6cherpt en tegenstellingen schept. Wij zijn ten aanzien van België en Luxemburg, door middel van de groeiende Tolunie onder het handelsmerk Benelux, naar beter toestan den op weg, die overigens pas duurzame rekerheid kunnen krijgen als ook politieke eenheid mocht worden bereikt. Maar als het over een jaar zover is, dat inderdaad de douane en de passencontröle van de grenzen tussen deze drie landen verdwijnen, zal in elk geval een belangrijke vooruit gang bereikt zijn. Met andere landen ken nen wij zulke verhoudingen niet en zelfs het uitzicht erop ontbreekt nog volkomen, al is dan in de laatste tijd eindelijk een krachtige beweging voor Federale Unie en zelfs voor haar logische consequentie Wereldregering ontstaan, die ook in de parlementen reeds vele aanhangers telt. De huidige toestand houdt in. dat men met de ene hand weer teniet doet wat men met de andere tot stand brengt. Ik geloof niet dat het nodig is erover uit te weiden, dat een beleid dat deviezen tracht te sparen en daarvoor maatregelen toepast, die stoom vaart-maatschappijen tot het stopzetten van haar diensten nopen, een dergelijke uitwerking heeft. Het is treurig en tevens enigszins belachelijk dus tragi-komisch dat twee-en-een-half jaar na het einde van de oorlog bevriende volken het zo noodzakelijke en gewenste onderlinge con tact. in zakelijke zowel als in andere zin, j. niet behoorlijk ten uitvoer kunnen brengen en dat van gemeenschappelijke opbouw helemaal geen sprake is. Het heeft zijn nut deze dingen duidelijk en ronduit te zeggen. U zult altijd mensen ontmoeten die u ten aanzien van ieder groot plan en van iedere grote verandering in de bestaande verhoudingen zullen zeggen, dat zij onuitvoerbaar is. Dat zijn mensen, die deze toestand opgeklaard zal zijn, zal men het zeer vlug eens kunnen worden over een procedure, wat natuurlijk nog niet zeg gen wil, dat een oplossing gevonden zal zijn voor het dilemma: federaal of unitair Indonesië en voor de talrijke economische en monetaire problemen. Zouden er na de uitwerking van een technisch plan, aan vaard en ondertekend door beide partijen, nog schendingen gemeld worden, zoals dit thans nog dagelijks het geval is, dan zal de Commissie daarvan de UNO-raden onmid dellijk op de hoogte moeten stellen en zal het probleem er geheel anders komen uit te zien. Over het algemeen kan men zeggen, dat de toestand veel verbeterd is en dat beide partijen een oplossing wensen. Alleen het contact is moeilijk en daarom vergadert de commissie afwisselend te Batavia en te Djokjakarta. De Commissie, aldus Van Zee land, voert een uitgesproken open politiek. De drie afgevaardigden en hun adjuncten besloten zoveel mogelijk contacten met per sonen en groepen van beide partijen te krijgen en daarom is het bijna zeker, dat de heer Van Zeeland verschillende bespre kingen met de Nederlandse instanties te Brussel en met de Nederlandse regering in Den Haag' zal hebben. Het schip. De vraag wat er zal gebeuren als het Amerikaanse schip „Renville", waarop de Indonesische onderhandelingen zullen plaatsvinden, in de Indische wateren zal aankomen, is in grote mate afhankelijk van de gezagvoerder van het schip, kapi tein Tyree. De gezagvoerder heeft de com missie voor goede diensten doen weten, dat 70 plaatsen beschikbaar zijn voor de accom modatie van de delegaties en voor de com missie voor goede diensten. Thans heeft de commissie voor goede diensten de plaatsen als volgt toegewezen: 20 voor iedere dele gatie, 30 voor de commissie voor goede diensten en haar staf. De delegaties van de commissie voor goede diensten bestaan uit leden voor Australië, 7 voor Amerika en 5 voor België: voor het gemeenschappelijk secretariaat door de UNO zijn 8 leden be schikbaar gesteld. Of de ..Renville" stil zal liggen of con stant zal moeten varen, is ook van de ge zagvoerder afhankelijk. Aneta verneemt, dat om scheeps-technische redenen, het schip eenmaal per week zal moeten varen en het is zeer waarschijnlijk, dat het schip de rest van de tijd gemeerd zal liggen in de baai van Batavia met een sloepverbin ding met de wal. De pers zal wel aan boord kunnen komen zonder echter de nacht op het schip door te kunnen brengen, tenzij het schip permanent zal varen. Dan zal getracht worden alsnog accomodatie te vinden. Het schip is Ame rikaans territoir zelfs binnen de grens van drie mijl waarop Amerikaanse wet ten zullen gelden. Bespreking in Den Haag. Naar het ANP verneemt, zal de heer Paul van Zeeland hedenmorgen 11 uur al hier een bespreking hebben met de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Ook de minister-president, dr. L. J. M. Beel, en de minister van Over zeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, zullen aan de bespreking deelnemen. De „Brasfagi" verloren De directie van de Koninklijke Rotter damse Lloyd heeft moeten besluiten alle pogingen op te geven het m.s. „Brastagi", dat enige weken geleden op een koraalrif aan de kust van Zuid-Oost. Afrika strandde en daarna in brand geraakte, te bergen. Ook van de gisteren nog in overweging ge nomen mogelijkheid, althans het minder ernstig beschadigde achterschip te redden, moest worden afgezien wegens de daar aan verbonden hoge kosten, die mede wegens het hieraan verbonden risico niet verantwoord zijn te achten. De bemanning zal zo spoedig mogelijk worden gerepa trieerd. Het m.s. „Brastagi", een passagiers vrachtschip, behoort tot de voor deze na oorlogse tijd nog nieuwe schepen. Het schip werd eerst drie jaar voor de oorlog ge bouwd, zodat van een aanzienlijk verlies voor onze toch reeds zo deerlijk gehavende koopvaardijvloot moet worden gesproken. Het draagvermogen van de „Brastagi" be droeg bijna 12.000 ton, de dienstsnelheid 28 km. Het was een dubbelschoef-motor- schip met twee tweetakt Dieselmotoren, die in totaal 8000 pk ontwikkelden. Gisteren heeft de Prins Bernhardkapel op de Grote Markt in Haarlem een afscheids- serenade gegeven. De Londense conferentie Saneringsmaatregelen voor bloembollen gehandhaafd Het verzoek van Bloembollen cultuur door de minister afge wezen Zoals men zich herinneren zal heeft de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur (met 185 tegen 160 stemmen) be sloten tot aanneming van het voorstel van de afdeling Grootebroek om aan de rege ring afschaffing te vragen van alle be staande saneringsmaatregelen in het bloembollenvak met ingang van het plant- jaar 1947-1948 en het aansluitende export seizoen. Naar wij vernemen heeft de minister van Landbouw op dit verzoek afwijzend beschikt. Wel zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid van wij zigingen van de bestaande bepalingen. RUSLAND GEEFT SCHEPEN TERUG. Naar te Londen officieel is bekend ge- zich alleen het afgetreden paadje kunnen maa]jt zal de Sovjet-Unie het oude pant- voorstellen waarop hun vaders en zijzelf Serschip .Royal Sovereign", negen torpe- altijd gelopen hebben en die de gewoonte jagers en vier duikboten aan Engeland hebben, voor grote moeilijkheden uit de teruggeven. Deze oorlogsschepen waren in weg te gaan. Dat zich in vroeger tijden junj 1945 door Engeland aan Rusland ge- enorme veranderingen in de wereld vol- ieen(j en zouden worden teruggegeven, trokken hebben soms in geleidelijke Wanneer Italië het door het vredesverdrag vorm, soms door hevige schokken, zoals in vastgestelde deel van zijn vloot aan de het geval van de Franse revolutie, die be- Sovjet-Unie zou hebben uitgeleverd, leid en verhoudingen in Europa totaal ver- anderde weten zij niet of willen zij maar liever niet beseffen. Gelukkig voor de wereld heeft zij altijd een ondernemender mensensoort bezetén, waaronder velen die er ernstig naar streven, verandering te ver wezenlijken zonder de ramp van revoluties. Dat wil dus zeggen: voor de toestand vol slagen onhoudbaar wordt. In een tijd als deze is het nodig, dergelijke mensen alle instemming en steun te geven die zij nodig hebben om huu doel te bereiken. Het lijkt wqfl.licht wat vreemd, een zo grote zaak aan te roeren naar aanleiding van een bericht over een zo beknopt geval als een passagiers-dienst tussen' Engeland en Nederland. Maar het zijn gewoonlijk juist de symptomatische gevallen, die ieders aandacht even trekken, die de belangstel ling voor de grote vragen opwekken. R. P. AANSLAG OP FRANSE GENERAAL. Generaal Léon Mpntrelay, de comman dant van het derde luchtverdedïein^sse- bied van Frankrijk, is bii een te Bordeaux hem gepleegde aanslag licht gewond door een schot in de borst en in het zie kenhuis opgenomen. Een kwartier na de aanslag werd luitenant Jean Muselier, een zoon van admiraal Emile Muselier. de bevelhebber van de vrije Franse vloot tij dens de oorlog, aangehouden voor onder- Vraging. Amerika en Rusland waren volgens Un. Press het gisteren roerend eens over de oprichting van een democratische regering voor Duitsland en het houden van een spoedige vredesconferentie voor Duitsland, doch Molotof verzette zich hevig tegen de onmiddellijke oprichting van een commis sie ter bestudering van de toekomstige grenzen van Duitsland. De Franse minister, Bidault, stelde for meel voor een grenscommissie in het leven te roepen om de wijzigingen der grenzen te bestuderen waarmee de raad van mi nisters zich in principe zou kunnen ver enigen. Marshall en Bevin stemden hierin toe, doch Molotof sprak over dit voorstel zijn veto uit, zeggend, dal zulk een beslissing voorbarig was op dit ogenblik. Bevin waarschuwde, dat wanneer niet een methode gevonden werd om een Duitse regering te kiezen en h'aar gezag zuiver te omschrijven, het er op zou uitlopen dat e<^ marionetten-regering zou gevormd v len. Molotof wees een bespreking van de Duitse grenzen van de hand door kortweg te verklaren, dat de Duits-Poolse grenzen in Potsdam waren geregeld en niet ver anderd kunnen worden. Hierop verklaarde Marshall, dat Molotof zich vergiste indien hij van mening was, dat de kwestie der Duits-Poolse grens in Potsdam was geregeld en las de overeen komst van Potsdam voor om aan te tonen dat de eindbeslissing moest wachten op een vredesconferentie. Hierop werd de zitting verdaagd. Aangaande de eisen van de Benelux- landen en Tsjecho-Slowakije was door de raad der vier ministers nog geen uit spraak gedaan. De plaatsvervangers. De plaatsvervangers van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken te Londen, die a.s. Woensdag rapport over het Oos tenrijkse vredesverdrag zullen moeten uit brengen hebben zich onmiddellijk op het netelige probleem der Duitse activa in Oostenrijk geworpen. Zoals hun was opgedragen, zijn zij be gonnen met het Franse compromisvoorstel om de Duitse activa in twee categorieën te verdelen: 1. De activa, welke voor Rusland van groot belang zijn, zoals de Oostenrijkse olie-industrie en de douane scheepvaart maatschappij, welke categorie in eigendom aan de respectieve bezettende mogendhe den zal worden overgedragen. 2. De activa, die Oostenrijk zal mogen behouden, doch waarvoor het een schuld op lange termijn krijgt aan de bezettende mogendheden. Deze schuld zal na verloop van redelijke tijd in goederen betaalbaar worden gesteld. Het Labour-succes in Gravesend Aardappelen in het Lagerhuis Zooals gemeld heeft de Labour-partij eergisteren in de tussentijds verkiezingen te Gravesend een parlementszetel gewon nen en daarbij de conservatieven met 1675 stemmen verslagen. Gravesend was de 32ste tussentijdse verkiezing. De Labour-candidaat Acland deed giste ren zijn intrede in het Lagerhuis. De La- bourleden stonden op en zwaaiden uitbun dig met hun papieren toen Acland onder luide toejuichingen het Huis binnentrad om de eed af te leggen. Enkele Labourleden riepen: „Waar is de leider der oppositie? Hij moet aftreden". De oppositieleider, Winston Churchill, was echter niet ver schenen. Een Labourman liet een aard appel over de vloer rollen in de richting van de oppositiebanken. Anderen zwaaiden met aardappels boven hun hoofd. De con servatieven hadden namelijk de aardap pelrantsoenering aangegrepen voor hun verkiezingscampagne te Gravesend, aldus United Press. De Labourcandidaat Sir Richard Acland en de candidaat der conservatieve par tij F. Taylor vochten om de gunst der liberalen, die geen candidaten hadden. In 1945 behaalde Labour een meerderheid van 7056 stemmen ten opzichte van de Conser vatieven en 2023 stemmen meer dan de Conservatieven en Liberalen samen. De liberalen hadden toen 5033 stemmen, die thans verdeeld zijn over de twee grote kampen. Het woord is aan.... Gustave le Bon: De vooruitgang van een volk is altijd het werk van zijn élite. Zodra de élite de massa volgt inplaats van haar te leiden is het verval nabij. I11 1948 staatsspoorwegen in Engeland Sir Cyril Hurcomb, de voorzitter van de onlangs ingestelde Britse transportcom missie, heeft meegedeeld dat de spoor wegen per 1 Januari „onmerkbaar" in staatseigendom zullen overgaan. Het Britse spoorwegnet zal dan het grootste net ter wereld zijn dat in handen van een rege ring is. De officiële naam zal „Britse spoorwegen" zijn en uiteindelijk zal deze naam de namen van de huidige maat schappijen op het rollend materiaal ver vangen, doch „wij hebben op het ogenblik •belangrijker werk te doen dan de locomo tieven en rijtuigen in een uniforme rege- ringskleur te schilderen", meende Sir Cyril. De Britse spoorwegen zullen beginnen met een net van 52.000 mijl, 20.000 loco motieven, 40.000 spoorwegrijtuigen en meer dan een millioen goederenwagens. De treinen leggen op het ogenblik 373 mil lioen mijl per jaar af. vervoeren 1.200 mil lioen passagiers en 226 millioen ton goe deren. (U.P.) TWEEDE KAMER Begroting Sociale Zaken aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De heer Tilanus (C.H.) mocht gisteren mondelinge vragen stellen aan de minister president over het aftreden van de minister van Marine. Dit vrpgenrecht komt aan elk der Kamerleden individueel toe en meestal doen zij dit schriftelijk. Maar een heel en kele keer gebeurt het mondeling, waarvoor de Vrijdagmiddag gereserveerd is, doch nu de Kamer die dag niet bijeen komt, kon de C.H.-fractieleider Donderdag met zijn vra gen voor de dag komen. Deze methode is iets anders als interpelleren, want dat ge beurt namens de Kamer en dan pleegt er ook een debat ontketend te worden. De af gevaardigde, die vragen stelt, mag echter ten hoogste nog even iets ter verduidelijking vragen, zonder dat er echter voor hem of voor wie anders ook gelegenheid tot dis cussie bestaat.-In dit geval was een aan- vulende vraag niet nodig, want Excellentie Beel gaf een bescheid, dat hiertoe geen aan leiding gaf. De heer Sehagen van Leeuwen had ontslag gekregen, omdat hij dat zelf gewenst en gevraagd had. Omtrent het marinebeleid, zo zeide dr. Beel, bestond er wel overeenstemming, maar niet inzake de Indonesische politiek. Al achtte de heer Sehagen van Leeuwen het in 's lands belang niet opportuun dat er nader zou worden ingegaan op de motieven voor zijn aftre den, de premier kon toch wel vertellen, dat de ex-minister zich in hoofdzaak bezwaard gevoeld had door de omstandigheid, dat er niet bij voorbaat een limiet was gesteld aan Nationale Vergadering schenkt Schuman haar vertrouwen De centrale bond van Franse ambtenaren welke elf federaties van ambtenaren omvat en 2 millioen leden telt, heeft Donderdag avond bij stemming besloten heden niet tot algemene staking over te gaan. Deze beslissing betekent, dat een alge mene staking in Frankrijk voorlopig voor komen is. De stemming toonde aan, dat zes federa ties tegen staking stemden, vier stemden voor onmiddellijke staking, en de bond van politiepersoneel onthield zich van stem ming. In de Nationale Vergadering deelde Schu- Vannacht is met drijvende bokken een poging gedaan om de sleepboot ,,Anna Cornelia Goedkoop", die in het Noordzeekanaal is gezonken na een aanvaring met het s.s. „Meerkerk", te lichten. Republikeinse gevangenen stierven onder treinreis Een onduidelijk bericht van de Ned. Indische regering De Nederlands-Indische regering heeft Donderdag de volgende mededeling ver strekt: „Óp 23 November vertrok van Bondowoso uit op Oost-Java een trein. o.m. bestaande uit een 3-tal goederenwagens met een transport arrestanten. Bii aan komst van de trein in Soerabaja (ongeveer 13 uur later Red. Aneta) bleken 46 van de arrestanten te zijn overleden tenge volge van het ontbraken van de nodige verzorging gedurende de reis. De regering heeft met leedwezen, afschuw en veront waardiging van genoemde feiten kennis genomen. Naar de oorzaken van dit ge beuren is terstond een gestreng onderzoek ingesteld. Alle aansprakelijke personen zullen op voorbeeldige wijze gestraft wor den. Enige arrestaties hebben reeds plaats gehad. Er zullen maatregelen genomen worden tot schadeloosstelling van de na bestaanden der slachtoffers". (Naar aanleiding van deze wel zeer summiere en vage berichtgeving hebben wij ons gewend tot het departement van Overzeese gebiedsdelen -om nader inlich tingen. Dit departement bleek eveneens van mening dat het bericht aan duidelijkheid en uit voerigheid te wensen overliet en had zich daarom terstond in verbinding gesteld met de Nederlands-Indische regering te Bata via met het verzoek om een gedétailleerd rapport over deze aangelegenheid Wij zijn thans in afwachting van de publicatie dezer informaties, die hedenmiddag nog niet binnen waren. Red.) man mede, dat de regering een stakings- dwang niet kon toestaan en als laatste hulp middel, wanneer z'< hiertoe gedwongen werd. geweld zou gaan gebruiken. „Wij kunnen de sociale en financiële si tuatie verbeteren, maar wij kunnen geen stakingen erkennen als middel om de re gering te dwingen de eisen der werknemers in te willigen. Geen regering kan toestaan, dat haar gezag wordt overweldigd. Het recht tot staken is wettelijk, maar het moet niet en zal niet uitgeoefend worden buiten het raam van de wet, die dit regelt. Wij zullen onder geen omstandigheden toe staan, dat de vrijheid om te werken aan banden gelegd wordt. Wij zullen eerst trachten te overreden en als laatste toe vlucht geweld gebruiken." Vertrouwensvotum. Schuman verzocht tenslotte de Nationale Vergadering: om het vertrouwensvotum voor zjjn nieuwe regering. De vergadering werd daarop verdaagd. Hedenochtend vroeg heeft de Nationale Vergadering met 322 tegen 186 stemmen haar vertrouwen in het kabinct-Schuman uitgesproken. De stakingen. Een sterke groepering van arbeiders, de ..Force Ouvrière", die de niet communis tische minderheid in de CGT omvat, heeft haar leden opgeroepen tot hervatting van de arbeid. Het syndicalistisch comité van actie karakteriseert in zijn oproep de sta king als een „poging om de arbeiders slaven van het Oostelijk blok te maken". De christelijke federatie van vakverenigingen met 900.000 leden doet niet aan de sta kingen mee. Naar heden in een officieel regerings communiqué is meegedeeld, zullen de Fran se kranten wegens moeilijkheden met de papiervoorziening van vandaag af elke dag met slechts twee pagina's verschijnen. In verband met de stakingen in het ver keerswezen zal een aantal voetbalwedstrij den Zondag niet doorgaan. A.F P meldt, dat het personenvervoer tussen Parijs en het Noorden voortgang vindt ondanks het sluiten van het Gare du Nord. Reizigers voor België worden van Parijs met autobussen naar Chantilly ge bracht, waar zij de trein kunnen nemen. I Reizigers voor Calais kunnen te Beauvais op de trein stappen. J de tijd gedurende welke Nederland, reke ning houdende met de wensen van de Vei ligheidsraad, militair een afwachtende houding aanneemt. Het kan zijn dat de afgetredene een braaf minister van Marine was, doch indien hij dit standpunt inneemt, heeft hij al heel weinig begrip van de werkelijkheid in de internationale samenleving, want die zou nu juist uooit zulk een eigengereid-bepalen van een tijdslimiet geduld hebben! Na dit tussenspel ging de behandeling van de begroting van Sociale Zaken weer voort. Hierbij had minister Drees flink van zich afgebeten ten aanzien van de plotse ling opgedoken grieven over de lonen van de landarbeiders, welker regeling immers berustte op tot twee keer toe met de Stich ting van de Landbouw gepleegd overleg. Toen de bewindsman het had over de nood zaak van zo laag mogelijke prijzen van onze landbouwartikelen met het oog op exportmogelijkheden, gaf hij de commu nisten wegens een interruptie van hun kant een veeg uit de pan door hun voor te hou den, dat de militaire uitgaven zeker in landen waar de communisten de baas zijn, allesbehalve laag genoemd kunnen worden. Bij de afdeling Volksgezondheid maakte Excellentie Drees, naar aanleiding van een betoog van mevrouw Van den Muyzenberg (Comm.), kenbaar eigenlijk niets te voelen voor artsenspreiding over het land met be hulp van een dwangmethode, die bij een dergelijk vrij beroep al heel slecht past. Zeker niet, wanneer er geen overeenstem ming met de organisatie van de geneesheren zelf bereikt zou zijn. Zonder hoofdelijke stemming ging zijn begroting er door, wat ook gebeurde met het wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor zeelieden als mede voor hun nagelaten betrekkingen en insgelijks met het voorstel ter verlenging van de levensduur van de commissie voor oorlogspleegkinderen. Minister Van Maar- seveen bracht hierbij hulde aan de wijze waarop prof. Meyers destijds een pijnlijk conflict binnen die commissie had weten op te lossen. In werkelijkheid is het echter met de vreedzame overeenstemming bin nen die commissie ook thans vrij matig gesteld, doordat het er niet schijnt te ont braken aan zekere drijverij. De Kamer deed via mr. Donker (Arbeid) en op instigatie van de commissie voor privaat- en straf recht tenminste goed werk door de minis ter er toe te brengen de levensduur van de commissie met haar bureau in plaats van op nog twee jaar, gelijk hij aanvankelijk had voorgesteld, tot slechts één jaar terug te brengen. Mr. Donker had schoon gelijk met zijn betoog, dat men met een beetje goede wil op 1 Januari 1949 gereed zal kunnen zijn en Excellentie Maarseveen was zo verstandig om zijn voorstel alsnog ia die zin te wijzigen. Hitiers militaire helpers in staat van beschuldiging Te Neurenberg is tegen drie veldmaar schalken, tien generaals en een admiraal een aanklacht gepubliceerd wegens hulp aan Hitier bij het opstellen en uitvoeren van zijn veroveringsplannen en wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen het mensdom gedurende de oorlog door hun troepen begaan. Onder hen bevindt zich ook generaal Blaskowitz, commandant der Duitse strijdkrachten in Nederland. Op de lijst komen veldmaarschalk Man- stein, Von Brauchitsch en Von Rundstedt, die alle Britse gevangenen zijn, niet voor. Men leest hun namen op alle bladzijden van de lange acte van beschuldiging. De militairen worden er van beschuldigd reeds in 1935 aan conferenties te hebben deelgenomen waarop Hitier plannen tot zijn oorlogen maakte. Gezegd wordt dat zij met clandestiene middelen de beperkingen over schreden welke het verdrag van Versailles aan de Duitse strijdmacht had opgelegd. •••■•innniNnnmMnmmnnnnnmnmMf OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N MI ia De Bilt. geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond: Geleidelijk wat toenemende wind uit Oostelijke richtingen Nevelig of zwaar bewo'k» met plaatselijk enige sneeuw. S voomame'iik in het Zuidoosten van het land Temperatuur om het vries- 5 punt. 29 November: Zon op Maan op 8 21 uur. onder 16.34 uur 17.11 uur, onder 9.55 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1