J D Paradox in het Noorden Italianen, Oekraïners en Duitsers PHILIPS ph/iïShave Landstormer deelde mee in de buit Wereldnieuws VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 1 1 IN DE WERELDPOLITIEK: De voormalige politiepresident van Rot terdam J. J. B„ die lid was van de N.S.B. Bij de laatste Deense verkiezingen, die uit kunnen concluderen, dat hun natuur- het gevolg waren van de regeringscrisis, lijke, moderne impuls tot economische sa- boekten de Deense communisten een aan- menwerking in de grond een politiek ka- zienlijke achteruitgang en er zijn allerlei rakter draagt en dat politieke coördinatie aanwijzingen voor eenzelfde zwenking naar in hun kwetsbare en gevaarlijke Europese Gn °e S.S., werd verleden jaar wegens zijn meer rechtse regionen in de Scandinavi- Noordhoek dus eigenlijk niets anders dan houding tijdens de oorlogsjaren tot drie sche landen, zixlat men veilig kan aanne- een eveneens natuurlijke en moderne im-|laar gevangenisstraf veroordeeld. Veertien men dat ook Noord-West-Europa zich te- puls is, die zij door d° fictie van politieke dagen geleden werd hij echter „wegens weerstelt tegen de infiltratie van commu- onafhankelijkheid trachten te ontkennen, ®oed gedrag" in vrijheid gesteld. Zijn vroe- nistische invloeden en overheersing van het doch die door de in dat opzicht fijngevoe- i ®ere secretaresse, die van deze vrijlating op politieke communisme, waarvan de laatste kge Russen reeds is geconstateerd. de hoogte was, deed hiervan mededeling onvermijdelijk op de eerste volgen zou. Wat zou trouwens logischer zijn dan dat|aan verschillende afdelingen van 't politie- Scandinavië volgt hiermede de rest van Scandinavië, waarvan delen toch ook her- C0IT>s. Het resultaat hiervan was dat bij de West-Europa op de voet, ofschoon het zich haaldelijk afzonderlijk slachtoffer van motorpolitie op een lijst een bijdrage ge- daarmede niet onmiddellijk bindt aan de internationale conflicten werden, eindelijk vraagd werd voor een bloemstuk aan de Europese plannen van de Verenigde Sta- zowel politiek als economisch de eenheid vrijgelaten B. Deze was bij die afdeling „als ten. Dat is op dit moment nog het grote ging vormen, die het geografisch reeds is? ™ens". ,z?er gezien geweest. Ongeveer twin- vorschil tussen het Noordelijk en het Zui-1 °e huidige pogingen tot isolatie der Scan- delijker deel van West-Europa, en dat ver- dinavische landen in hun afzonderlijke po- schil drukt zijn stempel op de houding I htieke hokjes en hun tegelijkertijd steeds der Scandinavische landen ten opzichte j heftiger wordend verlangen naar economi- van alle verschijnselen, die de voorberei- i sche eenheid spreken elkaar tegen; het ene ding en uitvoering van het Amerikaanse' is oeroud, het andere gloednieuw. Maar saneringsplan begeleiden. Reeds op de Pa-' het gevaar dat dreigt is van alle tijden. Een bloemstuk voor ex-politiepresident.... Zes Rotterdamse agenten '\f[ (je BelqISch-LltTlDUTOSe mijnen geschorst J De Macaroni'szijn ivcrhznmc en spaarzame mensen rijse conferentie der Europese landen was het Scandinavische deel duidelijk in de oppositie en wenste hei een strikt voorbe houd te maken ten aanzien van zijn mede werking. aangezien het volstrekte garan ties wenste ten aanzien van het behoud der politieke onafhankelijkheid ingeval het de Amerikaanse helpende hand zou aanvaarden. Ofschoon het duidelijk is dat de vrees voor een uitlokken der Russische reactie een reactie die voor de Scandinavische landen zo veel scherper voelbaar zou zijn dan voor het andere deel van West-Europa een voorname reden vormt van deze terughoudendheid, kan toch ook niet over het hoofd worden gezien dat een land als Zweden, van oudsher neutraal en nonbelli gerent bij twee wereldoorlogen, die neutra liteit zijn kostbaarste goed acht en er een wezenlijke pijler in ziet waarop zijn onaf hankelijkheid steunt. Diezelfde overtui ging heeft immers ook Zwitserland, dat toch veel minder dan Zweden en zeker niet meer dan bijvoorbeeld Nederland een Russische reactie behoeft te vrezen. Het neutraliteitsbeginsel, ten dele voort vloeiende uit het verlangen twee partijen te beledigen en geen keuze te doen lussen twee rivalen, heeft voor deze landen vol gens de ervaring goed gewerkt en blijk baar ziet men geen reden om er aan te twijfelen, dat het een volgend maal even goed zou werken. Thans doet zich echter het verschijnsel voor, dait Zweden in zijn streven naar po litieke neutraliteit in de knel komt ten aanzien van de economische wereldver houdingen. De afzijdige houding der Zwe den bij de pogingen om een Europese eco nomische eenheid te bewerkstelligen kan nog enigszins gerechtvaardigd worden door het veronderstelde politieke gevaar van de zijde der Verenigde Staten, al hebben andere Europese naties wenzeer dat ge vaar onder ogen gezien en overwogen, dat het fictief moest worden geacht. Doch wanneer Zweden zich economisch richt tot zijn naburen Noorwegen en Denemarken volgens de moderne impuls van deze tijd, die de nationale economieën doet los bersten over de nationale grenzen omdat er eenvoudig geen andere mogelijkheid meer is, dan ondervindt het meteen en zo is het reeds gegaan dat degenen, die hun vriendschap aan Zweden boden on der voorwaarde van de meest strikte neu traliteit, de Russen,* thans evenzeer veront waardigd reageren op de zuiver economi sche en regionale toenadering der Scandi navische landen, Zweden heeft niet onder stoelen of banken gestoken dat het geneigd Is tot een Scandinavische tolunie, evenmin als Noorwegen en Denemarken. Deze lan den zien daarin allerminst een soirt blok vorming tegen een dreiging uit het Oosten, J. L. (Van onze Brusselse correspondent) Een tiental van de 70 Belgische kolen mijnen ligt in 't landelijke Limburg. Het zijn zeer moderne mijnen en men heeft uitgere kend, dat er nog kolenreserves zijn voor meer dan 500 jaren. Maar de „vuile stiel" Daarom heeft de regering sedert de be- vrijding speciale commissies naar het bui- in if?T Tee" J 'e„ 1 tenland gestuurd om mijnwerkers te wer- en later gingen zes hunner, goede vader- - J- landers overigens, die menig stout stukje voor hun rekening né men, de vroegere politiechef feliciteren, 80 a 150 frs. per maand. De Bfelgische re gering heeft zich verplicht per ton gedol ven steenkool maandelijks in ruil voor deze arbeidskrachten, die dezelfde rechten en lonen als de Belgen genieten, grote hoe veelheden kolen naar Italië te verschepen. Toen wij ons op weg begaven naar het van mijnwerker trekt de Limburgse jeugd Oelcrainische dorp vertelde de mijninge- niet meer aan, niettegenstaande het zeer nieur, die als mijn zegsman en gids fun hoge loon geschoolde arbeiders verdie- geerde, dat de jonge Italianen de gunst nen tot 6.000 frs. per maand de dubbele genieten van de schonen van dit landelijk antsoenen, giften en allerhande voordelen. gebleven Limburg, dat geen stakingen kent en zeer vroom en kinderrijk is gebleven Het kwam reeds tot huwelijken tussen Italianen en meisjes van hier, aldus mijn gids, en het blijkt dat de „macaroni's", tegenstelling met wat algemeen wordt ven. Uit Italië zouden 50.000 bouwarbei- vf5ders komen, uit de kampen van ..verplaat- met de lijst reeds gewaarschuwd was de arbeiders Geef hem een PhiliShave U kant niet beter doen, dan Staalbaaref s raad op te volgen iedere man verlangt naar het gemak en het genot van eleetrisch scheren met de Philips „PHILISHAVE" Staaibaard. Dan vliegt ook zija baard eraf! Electriscb droogscbeerapparaat KV. PHILIPS- VERK00P-MU V. NfOttLAND. EINDHOVEN (Adv.) Gemaskerde mannep drongen notariswoning binnen Drie gemaskerde mannen, ieder gewa- Het gaat echter niet zo makkelijk. In Waterschei, waar een der voornaamste mijnen ligt, zag ik een groep jonge Italia nen sidderen bij het gezicht van de hoge zwarte kolenbergen. Een verrassing. ste personen" in de Anglo-Amerikaanse geloofd, werkzame en sDaarzame lieden ondanks het (eit. dat tijdens het rondeaan $.ne D<! P?t0°T °rP hee" i;;_»j_ j j_ u" z/witseiiana een ïuuu tal groeven- goede parochianen mee gewonnen. Van de 400 Oekrainers, die in de mij nen te Genk werken en in de omgeving wonen, werden reeds 200 man, met hun families die naderhand uit de Duitse kam pen zijn overgekomen, geïnstalleerd. Zij zij'n zwijgzaam en kijken achterdochtig. De meesten van hen spreken Duits. Geen van deze families wil nog ooit naar Rus land terug. Ook zif wonen in nieuwe hui zen en worden om hun regelmaat bij het werk ten zeerste gewaardeerd. De laatste soort emigranten was moei lijker op te sporen. Het betrof namelijk 80 Duitse ex-krijgsgevangenen, die thans als vrije mijnwerkers een contract met de maatschappij hebben afgesloten. Zij wo- meestal bij de burgers en betalen actie achterwege te laten. Een der agenten was bovendien in de buurt van de gevange nis geweest op het moment, dat B. werd vrijgelaten en had hem daar verwelkomd. Er was, naar de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam mededeelt, tijdens de hongerperiode een goede verstandhouding tussen dit motorcorps en B. ontstaan. Men ging gezamen lijk ten behoeve van het corps op voedsel uit en het joviale optreden van de politie- president had een soort kameraadschap ge kweekt, waarbij de politiek eigenlijk vol komen op de achtergrond stond. Door de „huldiging" hebben de betrokkenen, temeer omdat zij gewaarschuwd waren, echter iets gedaan dat niet toelaatbaar werd geacht, vandaar dat zij voorlopig bui^n dienst zijn gesteld. zo nodigde een mooie Lombardische, met fijne smaak gekleed, die hier samen met man-mijnwerker en twee kinderen woont. In een gebroken Frans-Vlaams met rol lende rrr's vertelde Maria ons dat hier in j -t .de „Cité" een dertig Italiaanse mijnwer pend met een revolver, hebben een inval -- i„ t.., t i TW,„, kersfamilies leven en dat de mijn meu Dat was een jaar geleden. Enkele dagen geleden was ik er weer, ditmaal te Genk. Naar men mij te Brussel verzekerde zijn thans een 10.000 Balten en andere „ver plaatste personen", en een 18.000 Italianen geregelde mijnarbeiders geworden en het prikkelde mij in grote mate om te gaan vaststellen, hoe zij leefden en werkten. Het werd een aangename verrassing, een openbaring. De maatschappijen hebben - der - hebben op de nette huisjes gebouwd, met een verdieping i en een tuintje er achter. „Entrez, stgnore beien, huishoudelijke artikelen levert, waarvoor de kosten maandelijks met klei- 00uau „rar.A 1 ne bedragen van het loon van de man Se h. „e Hriè wo"1™ afgehouden; de huishuur bedraagt gedaan in het huis van notaris L. J. Docter te Rumpt. De notaris was met zijn echtge note afwezig. Hun kinderen waren met de dienstbode thuis. opende de dienstbode de dëur en zag drie gemaskerde mannen voor zich staan. Zij hadden ieder een revolver in de hand. Een hunner vroeg de notaris te spreken. Toen de dienstbode antwoordde, dat deze niet thuis was, gingen de mannen het huis bin nen. Zij haalden laden en kasten in de huiskamer overhoop, doch namen niets mede. Zij begaven zich ook naar het kan- toor van de notaris. Daar was echter alles op slot. Het drietal verliet daarna het huis en vertrok met een auto. Prinses Irene is als kabouter geïnstalleerd Prinses Irene is als kabouter geïnstal leerd in de kabouterkring van het Neder landse Padvindstersgilde te Soestdijk, waar in ook haar oudste zusje is opgenomen. Prinses Juliana woonde de installatie bij. De beul staakt Desfourneaux, de Franse officiële beul, is gisteren ook in staking gegaan. Hij weigerde acht ter dood veroordeelden te guillotineren. Desfourneaux verlangt het salaris van een afdelingschef in rijksdienst en een toelage voor elk hoofd dat hij doet vallen. Twaalf jaar geëist tegen profiteur van de beroving van Tiel In Juni 1943 nam de Haarlemse foto graaf Chr. G. v. d. L. dienst bij de Land wacht Nederland. Als landstormer maakte j"i~ j- hij in Maart 1945 deel uit van de Duitse doch volgen eenvoudig de natuurlijke weg bezetting van Tiel vnrt /4o mtoenot Irvnol^ apnrin.mi'pftl,/, van de internationale economische ont wikkeling, en wat Zweden betreft wordt In die tijd hadden verscheidene in Tiel i j i-i- i - I en omgeving woonachtige Nederlanders, politieke neutraliteit daar-! die uit hun woonplaats hadden moeten door geenszins verhinderd. De Russische reactie is echter allerduidelijkst: De Sovjet-Unie wenst geen Scandinavische tol-irnie, geen Scandinavische economische toenadering en is niet tevreden met Zwe- dens politieke neutraliteit, ondanks het feit dat die zeifis leidde tot afzijdigheid ten opzichte van het plan-Marshall. Dit alles kan voor de Scandinavische landen ernstige consequenties hebben. Zwe den haalt zich nu de Russische ontstemming op de hals die het heeft trachten te ver mijden en moet tot de conclusie komen, dat deze thans volkomen overbodig is ge worden. Meer nog, landen als Zweden en Zwitserland moeten tot de conclusie ko men dat. niet hun neutraliteit, doch de mate waarin zij een economische coördina tie van West-Europa willen saboteren, het welgevallen van de Sovjet-Unie bepaalt. Wanneer men de pers- en radiocampagne van Russische zijde, die tegen het nog zeer vage idee dei* Scandinavhsche tol-unie ge voerd wordt, nader beschouwt, dan blijkt dat alias wat zweemt naar het streven tot betere economische verhoudingen in West- Europa te komen, in Russische ogen op neigingen tot politieke coördinatie wijst. De Noord-Europese landen zouden daar- De radio geeft Zatérdag HILVERSUM I. 301.S M. 7.00. 8 00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orkesten. 8.15 Orgel. 8.35 Pla ten 9.30 Werken van Mozart 10.00 Morgenwij ding 10.20 Feuilleton. 10 35 Russische liederen. 10 50 Symphonische muziek. 11.00 Herhaling Radiolympus. 11.30 In de balzaal van 1903: 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Millersextet. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13,30 Sylvestrl- en koperkwartet. 14 00 Het Nederlandse lied. 14.15 Harmonie-orkesten. 15 00 Boek en publiek. 15.15 Gevraagde platen 16.00 Coöperatie en soclaiisme. 16.15 Amateurs. 16.45 Om en bij de 20. 17.15 Volks concert. 18.15 Sponpraatje. 18.30 Strijdkrachten- programma 19 00 Werken van Beethoven en Mozart 19.30 Jeugd en leger. 19 40 Jeugdnleuws. 19.43 Voor Nederlanders in Duitsland. 20 08 Din gen van de dag. 20 15 „De winkel van Slnkel". 11 15 Socia" stiseh commentaar. 21.30 Schrammel- muzlek. 22.00 Luisterspel „Pleter Postmans be tere helft". 22.30 „Breng eens een zonnetje". 23.15 Hobbyhoek. 23 30 Platen. HILVERSUM. II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00, 13 00. 19 00 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Morgengebed. 7.45 Symphonie- orkest. 8 15 Platen. 9 35 Werken van Bach. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek 11.45 Symphonische muziek. 12 00 Angelus. 12,03 Piano en orgel. 12.30 Weerbericht. 12 33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek. 13.20 Lichte muziek 13.40 Filmpraatje. 13.50 Platen. 14.00 Toneelpraatje. 1L10 Fantasie over zeelied- jet 14.40 Engelse les. 14.40 Engelse variété- khmken. ii.Cö Voor Jongeren. 15 15 Debutanten-1 concert. 15.45 Kiosk, ts.oo Platen. 16.20 Geluks- drar.g en genotzucht. 16 30 Gregoriaans. 17 00 De Wigwam. 18.00 Negerliedjes. 13.15 Weekover zicht. 18 30 Luisterspel „Lord Jumpatit" (IX). evaeuëren, hun geld en kostbaarheden in bankkluizen in Tiel opgeborgen. Toen de geallieerden in aantocht waren, lieten de Duitsers de kluizen springen en verdeel den de kostbaarheden en het geld, dat zij te pakken konden krijgen. Van der L. deelde ook mede in de buit. Hij kreeg een bedrag van f 18.000.benevens een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, sieraden, een fototoestel en een schrijf machine. Donderdag had Van der L. zich voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof onder presidium van mr. M. van Vugt te verant woorden. Hij gaf het ten laste gelegde vol ledig toe. Volgens zijn verklaring had hij niet meegedaan aan het doen springen der kluizen. Hij bevond zich in de bunker waar de Duitsers de buit verdeelden en had het hem toegewezen deel aangenomen. Later heeft hij zijn aandeel in de tuin van zijn zuster begraven, doch de oorspronkelijke Minister Vos over het economisch herstel „ledereen zou één procent harder moeten werken" Minister Vos heeft in Amersfoort een rede gehouden over het economisch her stel van ons land. Sprekende over de productie zeide de minister, dat in 1945 slechts 40 pet. van de normale arbeidsprestatie werd geleverd. In 1946 liep deze van 60 tot 80 pet. en in 1947 tot 90 pet. op. Nu telt ons land 10 pet. meer mensen dan in 1935. hetgeen dus zeggen wil, dat ons levenspeil 20 pet. lager ligt dan voor de oorlog. Het verhogen van ons productiepeil is dus een dwingende noodzaak. Het is volgens de minister niet voldoende duidelijk tot ons volk doorgedrongen, dat ons levenspeil is opgevoerd door buiten landse hulp. Het verschil tussen in- en uitvoer is schrikbarend groot en loopt in de 18G0 millioen gulden. Dit bedrag moet beslist van maand tot maand minder wor den. „Wanneer iedere Nederlander één procent per dag meer zou doen", aldus ir. Vos. „dan zouden wij een heel eind op schieten". Worden de lonen en prijzen losgelaten, dan winnen altijd de prijzen de wedloop. In Amerika heeft men dit gedaan met als gevolg dat daar de prijzen nu 30 pet. hoger zijn dan een jaar geleden. Loslaten van lo nen en prijzen zou tot inflatie leiden. Op het levensmiddelenpakket legt de eigenaars hebben thans, naar hij verklaar de, hun eigendom teruggekregen. In zijn requisitoir noemde de procureur fiscaal mr. B. J. Besier dit „een hoogst ernstig geval". Verdachte heeft, aldus spr„ zich niet alleen schuldig gemaakt aan Drie-en-een half jaar voor Weinreb 1 Limburgse kermissen af en toe wel eens teveel gerstenat naar binnen gewerkt, waarna zij zich terug in Hitler's Rijk waanden. Zij werden echter zo duchtig „bewerkt", dat ze het nu maar liever la ten. Overigens zijn het vriendelijke men sen. maar naar ik hoorde, houden politie en Rijksveldwacht toch een oogje in het zeil! Toneel Klachtenrapport over Toneelgezelschappen Coördiriatiebureau protesteert Van onze toneelmedewerker) Dezer dagen hebben drie te Breda ge vestigde culturele verenigingen die voor eigen risico beroepsensembles voor hun leden laten optreden (z.g. uitkoopvereni- gingen) een rapport gepubliceerd waarin zij hun bezwaren tegen het beleid van de gesubsidieerde toneelgezelschappen onder de aandacht van de minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen brachten. De klachten hebben betrekking op de ge ringe productiviteit van enkele dezer ge zelschappen. de keuze van het repertoire en de voortdurende stijging der uitkoop- Niéuwe uitgaven ADRIENNE LAUTèRE; Madame d' Aul- noy et sa mère; ""asquelle, éditeurs. Paris. Mme. Lautère, die van geboorte Hollandse !s, maar reeds lang in Frankrijk woont, heeft een aardige historische roman geschreven, lang niet haar eerste werk overigens. Mme. d' Aulnoy oorspronkelijk geheten Marie Catherine Le Jumel de Barneville, en haar latere naam ont lenend aan een brulit en gehaat echtgenoot, leefde haar ganse belangwekkende leven in de regeringsperiode van Louis XIV. Beginnend als dame. eindigde zij bovendien als schrijfster en gastvrouwe in een vermaarde salon; haai sprookjes zijn haar bekendste werk. Het boek beschrijft de tijd voor zij zich aan de literatuur ging wijden de langste tijd van haar leven De sinistere bedrijven -van haar moeder, een duchtige intrigante, nemen ook veel plaats in. Het is alles levendig verteld wij worden van BarnevlUe-le-Bertrand naar Parijs gevoerd, dan naar Rome. naai Madrid, en naar Londen zonder dat overigens uit dit gewemel een drama tische eenheid tot stand komt En Juist die een heid. geboren uit een meer dan strikt weten schappelijke visie, is toch wel een van de recht vaardigingen van de historische romanvorm, die de gegevens tot klaarder en vooral persoon lijker. leven wil brengen dan de geschiedweten schap dat doen kan. De pretentie naar een omvatting van het ge beuren heeft het boek echter ook slechts- zwak jes. aan het begin en het eind. waar de moeder als de éne boze. maar tenslotte verslagen fee aan de wieg van Mme. d' Aulnoy word! voor gesteld. Verder stelt het zich tevreden met een kleurig verhaal te zijn. rijk aan figuren en be weging. dat men zo niet met vrucht, dan toch met genoegen kan lezen. S. M. EVE CURIE: MUn wereldreis in oorlogs tijd (vertaling door N. G« Hazelhoff van Journey among warriors), v.h. van Ditmar, Amsterdam. Het zou een te hoge els aan Eve Curie's boek zijn. dat het met verouderd ware. De stof er voor is Immers opgedaan in een reis van November 1941 tot April 1942. De oorlogsfeer, waarin zelfs de verst ziende geesten sterker dan anders be ïnvloed worden door de eisen van het ogenblik, kleurt zowel de eigen woorden van de schrijf ster als die van degenen, die zij interviewde. Ook de atmosfeer van de landen, die zij be schrijft. was uitzonderlijk, felier en minder ge varieerd dan nu. En tenslotte hebben de toe standen zich sterk gewijzigd, van de landen die zij aandeed het meest in de gebieden onder Engelse Invloed of heerschappij: Egypte. Voor- Azlë. Brits Indlë. De andere landen: Rusland en China, hebben sindsdien wat meer voortgezette lijn in hun ontwikkeling gehad. Daarom zijn de stukken over die beide het interessantst. Maar ook daar heeft de tijd uiteraard de grootste kracht van actuele reportage verzwakt; omzich tig moet men de trekken van algemene aard er uit schiften. Tenzij men verzot is op deze verhalen uit de oorlog: dan vindt men er veel genietbaars in. Maar de spanning die er toen heerste, en het I enthousiasme voor het streven naar de overwin- i ning, hebben toch na de nederlaag van Duits land en Japan^veel van hun bekoring verloren, tezamen met hun zin. Daarom is het eminent belang van deze vertaling niet duidelijk ten zij het boek er misschien ln slaagt bij de lezer achteraf lets van het gevoel van opgeslotenheid gedurende de oorlog weg te nemen, en op die wijze de visie op die vijf Jaar wat te verruimen. Dat zou nog de beste rechtvaardiging van deze publicaties zijn. Deze bedenkingen willen overigens de ver dienste van Mme. Curie niet aantasten; zij heeft een voortreffelijk leesbaar boek geschreven, dat redelijk vertaald is en men bewondert haar energie al evenzeer als haar schranderheid en haar toewijding. Die factoren en haar charmante portret maken dat men op het boek niet kwaad kan worden. S. M. dienstneming bij de Landstorm, doch niet zjj<js zjjn na inschrijving Joodse landgeno- ontzien te profiteren van de roof der Duit- ten ZOrgloos geworden, waardoor hun sers in een stadje, dat door de ongelukkige waakzaamheid ten aanzien van Duitse inwoners was verlaten. Voor dit ernstige delict meende mr. Besier een zware straf te moeten eisen. Hij besloot zijn requisitoir met een gevangenisstraf te vorderen van 12 jaar met aftrek van de tijd, doorge bracht in preventieve detentie en ontzet ting uit alle rechten voor de tijd van het leven. Uitspraak volgt op 11 December. Eerste katholieke M.T.S. in Nederland geopend Ter gelegenheid van de opening te Breda van de Katholieke Middelbare Technische School „St. Virgilius", de eerste Katholieke M.T.S. in ons land, heeft de minister van Onderwijs, dr. Jos. J. Gielen een korte rede uitgesproken. Hij zeide. dat het misschien verwondering mag wekken, dat de totstand koming van deze eerste bijzondere M.T.S. geschiedt onder een kabinet van deze sa menstelling. „Het kabinet heeft zich voor genomen met name de gelijkstelling van het bijzondere met het algemene onderwijs te verwezenlijken. De bedoeling is met het middelbaar technisch onderwijs te begin- Het Haagse Bijzondere Gerechtshof ver- oordeelde drs. F. Weinreb tot drie jaar en opvoeringen worden zes maanden gevangenisstraf met aftrek apd en ontzetting uit de kiesrechten voor het 8 centraal Coördinatiebureau voor het leven, wegens hulpverlening aan de vijand. proteSteert tegen de publicatie van Tegen hem was 10 jaar Seetst. Uit de over- me£,orardum vlL v„or de behnnde- weging van het vonnis blijkt, dat het Hot bearotina in de Staten-Gene- het opstellen van emigratielij^sten voor tamelijk "doorzichtige manoeu- ^gerXeïedragen Seï i overigens - juist op het ogenblik dat ^."STS stelt vast, dat niet subsidieregeling nader dienen wilde en zichzelf en zijn gezm j e eziG Bezwaren weerlegd redden. Het gebruik van een gedeelte van j Bezwaren weeriega. dit geld om andere Joden te helpen, speelt, Wat de beschuldiging van imptoductivi- naar het oordeel van het Hof. geen rol bij ^ej^. aan^aat: het gezamenliik aantal op- de veroordeling^ van W., omdat het^voör voeringen der eesubsidieerde gezelschao- pen in het betreffende seizoen bedroeg 2074, waarvan alleen Comedia er op 320 dagen ruim 600 verzorgde. Ook het ver wijt, dat het repertoire te beperkt zou andere doeleinden verkregen was. Ener- deportatieplannen verminderde, anderzijds zjjn houdt volgens genoemd bureau geen kregen velen uitstel en konden op die ----- - - manier veiligheidsmaatregelen nemen. Het Hof achtte deze twee kwesties ongeveer tegen elkaar opwegend. Voorts achtte het Hof bewezen, dat W. zekere V. P. aan de SD verraden heeft. Vier andere personen werden door hem verraden wegens het verbergen van Joodse eigendommen. Even eens achtte het Hof bewezen, dat W. fn de gevangenis medegevangenen ten behoeve van de SD uithoorde, hetgeen voor één fa milie onaangename gevolgen had. In aan merking werd echter genomen, dat geen van deze verraadzaken zeer ernstige gevol gen heeft gehad. steek. Na de oorlog werden ongeveer 100 nieuwe stukken uitgebracht, waarvan meer dan de helft met algemeen erkende culturele waai-de. Tn geen enkel land van Europa biedt het toneel een dergelijke verscheidenheid. Dat het publiek belang stelling voor het eebodene aan de dag left, wordt bewezen door ciifers van 't Centraal Bureau voor de Statistiek die uitwijzen dat de schouwburgen in ruim vier millioen bezoekers telden Muziekuitvoe ringen werden in dezelfde Deriode door minder dan de helft van dit aantal perso nen bijeewóond. Het gebrek aan voldoende blijspelen is b een internationaal verschijnsel waarvan Middenstancispartij opgericht men de bezwaren tracht weg te nemen door naar oude successen terue te grijpen. Zo brengt Cees Laseur binnenkort een re prise van „Je kunt het toch niet mee nemen" en Ko Arnoldi van „George and Margaret". Toegegeven moet o.i. worden dat Van Dalsum het lachen verleerd schijnt te zijn. Tenslotte trachten de Bredase Uitkoop- Te Utrecht is door personen uit het be drijfsleven 'n midderistandspartij opgericht, welke teil doel heeft de middenstandsbe- langen door een eigen fractie in het parle ment te laten behandelen. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren A. Th. van Engh. Den Haag, voorzitter; W. M. Hartman, Scheveningen, I verenigingen de minister in de kaart te nen. Met het L. O. is het reeds zover. Bij secretaris: T. de Bruijn. Gouda, penning- spelen door het voor te stellen, zonder de kabinetsformatie is vooropgezet, dat ten meester: G. de Jager. Leidschendam; J. H. daarvoor bewijzen te leveren, alsof „het aanzien van de middelbaar technische scho- de Sterke. Amsterdam. toneel faalt in de vervulling van zijn len een evenredig aandeel zal worden ge- j Afdelingen werden reeds opgericht in sociaal-paedagogische functie" door het geven aan het bijzonder onderwijs. Met Den Haag, Amsterdam. Rotterdam. Kin- opvoeren van stukken die met de zedeliik- deze dag is dus een nieuwe stap gezet op derdijk, Zoetermeer. Leidschendam, Gouda, heid in strijd moeten worden geacht. Be de weg naar de uitvoering van het rege- Delft. Goes, Raamdonksveer. Maastricht, houdens in twee of drie gevallen echter ringsprogram." Venlo, Arnhem, Oosterbeek en Purmerend. zijn, van welke zijde dan ook, geen ern- Panda en de Meester-gooehelaar stige morele bezwaren naar voren ge bracht. Wij hebben het bestuurslid van de ver eniging „Geloof en Wetenschap" te Haar lem mevrouw Th. VorstmanCoelen naar haar mening over de klachten uit Breda gevraagd. Haar antwoord luidde dat zij niet anders dan medewerking ondervond van de grote gezelschappen en getuigde sterk van waardering voor de geleverde prestaties. Moeilijkheden bij het samen stellen van een geschikt repertoire werden door deze Katholieke uitkoop vereniging in samenwerking met de toneeldirecties vol komen naar wens overwonnen. De stijging der uitkoopsommen achtte zij verre van onredelijk als men de duurte van materia len en de zeer noodzakelijke salarisverho gingen in de beschouwing betrekt. Mevr. Vorstman, erkennende dat Haarlem in een andere positie verkeert dan Breda, achtte de geuite bezwaren te fel gekleurd en ver klaarde dat het speelplan van de gezel schappen de vereniging „Geloof en Weten schap" de mogelijkheid bood haar culturele taak in de schouwburg naar behoren te vervullen. Welke bedenkingen men ook mag koesteren tegen artistiek beleid en zakelijk beheer van de gesubsidieerde ge zelschappen. aldus luidt onze eigen con clusie, die van Breda zijn te onzuiver en getuigen van te veel ondeskundigheid om nog langer ernstig in discussie te kunnen worden genomen. En wat denkt men van de volgende opmerking in het besproken memorandum: „Wij werden (na de bevrij ding) teleurgesteld want de grote gezel schappen hebben ons in het afgelopen sei zoen minder goede toneelstukken aange boden dan in de bezettingstijd"? Sweelinrk-ronrert bi) kaarslicht. Op Maan dag 1 Decembei zal in de Nieuwe Kerk te Haarlem een Sweelinck-concert geeeven worden door het Colleai'im Muslcum Amstelodamense onder leiding van Toon Vranken en door de organist Dolf Hendrlkse. Er zullen psalmen, geestelijke liederen en orgelwerken van Neder lands grootste componist uitgevoerd worden :n de sfeer der Gouden eeuw met kaarsverlichting. ma!g!" zei Joris. En gevolgd door Panda liep hij achter de man aan een ruim ver trek binnen waar, op een divan, een zéér dik iemand in Oosterse kleding een pijp 12. Joris Goedbloed schreef in een post- stond. „Inderdaad!" zei de heer. „Welnu?" staat nog altijd 5 gulden per gezin toe. De kantoortje een aanbevelingsbrief voor „Die wens ik tc spreken!" zei Joris. ,,Ik heb minister hekelde de houding van een groot zichzelf, op het briefpapier van de impres- een belangrijke brief voor hem! Hij zoekt 19 20 Dansorkest. 19.45 Bandon die binden. 19.55 aantal ondernemers, die een goede prijs- sario, en daarmee gewapend stapten hij en een hoftovenaar, niet waarDie ben ik! Symphonische muziek. 20.05 Actualiteiten. 20.12 poiitiek: trachten onmogelijk te maken. De Panda de hall van een groot hotel binnen. Geef hem dit schrijven en haast U, vriend! lag te roken. Hier is de tovenaar, Üwe De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat?. 20.30 regerjng hoopt op vrijwillige medewer- I „Alt ik goed ben ingelicht, verblijft hier Ontstem mij niet!" De zwarte heer snelde majesteit!" zei de zwarte heer buigend. zifidzreklanker.00 22'ïo^D^riries 22 40 De van king van de ondernemers. Zo deze niet de sultan van Negorije!" zei Joris tegen heen en keerde al heel gauw weer terug ..Joris ben Pocus Effendi!' voegde Joris Fooyens. 22.45 Avöndgebed. 23^5 Mis voor driei verleend wordt, dan zal zij niet aarzelen een in het zwart gekleed heer die daar„Inderdaad!" zei hij. „De sultan wenst U er aan toe. «temmen. tot het nemen van dwangmaatregelen. te ontvangen! Mag ik U voorgaan?" „Dat Slotoffensief. Themistocles. Sophoelis, minister president van Griekenland, heeft te Athene verklaard, dat de Griekse regeringsstrijd krachten de laatste voorbereidingen treffen voor het slotoffensief tegen de guerillastrij- ders Themistocles noemde het moreel van de troepen, die hij op een reis langs de grens van Nooid-Griekenrand heeft bezocht, hoog en de discipline onwankelbaar. Voddenraper. De Parljse prefectuur van politie heeft medegedeeld, dat Joanovicl gear resteerd is. Reuter meldt nader, dat Joseph Joanovicl. de tot mlllionalr opgeklommen Roemeense voddenraper, die gezocht werd wegens handel met de Duitsers tijdens de bezetting van Frankrijk, in de Amerikaanse zöne van Duitsiand is aangetroffen en zich vrijwillig overgegeven heeft. Ramp. Ongeveer 200 personen zijn gedood of ge wond tengevolge van het uit de rails lopen van een speciale trein met Mohammedaanse evacués bij Ambala (Oost-Pendsiaab). Naar verluidt is het ongeluk te wijten aan een fout van de wisselwachter. Oplossing. De drujekers van de grdotste 6 dag bladen te Chicago zijn 1n staking gegaan. Zij eisen 15 dollar per 'week loonsverhoging. De bladen worden thans getypt en vervolgens fotografisch vermenigvuldigd. :ioog vliegende buik. De 'Spaanse onderminis ter van landbouw. Emillo Lama de Esprlnosa, is toen hij zich gisteren met Franco en enige ministers op een Jachtpartij bevond, door een schot getroffen en ernstig gewond. Toen de Esplnosa geraakt werd. was het reeds sche mer en het is algemeen bekend dat het een gevaarlijke bezigheid Is ir. de duisternis op snelle, hoogvliegende vogels te j#gen. Lama de Espinosa ls in een ziekenhuis te Madrid opgenomen. (U. P.)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2