Haarlems Dagblad Heksenketel Twee daders van de moord op de taxichauffeur hebben bekend Drijfveer: roof In Frankrijk komt de burgeroorlog met het uur naderbij Saneringsvraagstuk opnieuw aan de orde bij „Bloembollencultuur" Weerbericht 62e Jaargang No. 18800 Bureaux: Grote Houtstr 93 Tel Admln 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantooi H.N.. Soendaplein 37 Tel 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713^ 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 29 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- eD Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4.—. Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET nieuws uit Frankrijk is vandaag heel slecht. Het is waar dat de algemene staking is vermeden. De minderheid in de C.G.T. doet niet mee. Een syndicalistische groep is er uit gelopen. De staking van twee millioen ambtenaren is niet doorgegaan en een Christelijke vakbond met 900.000 leden heeft besloten, aan het werk te blijven. Dat lijken grote getallen: 2.000.000 en 900.000. Maar zij betreffen slechts min derheden, want Frankrijk is een groot land, dat wel onderbevolkt is maar toch nog altijd veertig millioen inwoners telt, meer dan viermaal zoveel als het onze Dat vermijden van algemene staking markeert eigenlijk vooral de bestaande tegenstellin gen. En uit het nieuws blijkt dat de sta kende meerderheid der arbeiders al een geweldige ontwrichting van het maat schappelijk leven teweeggebracht heeft, die blijkbaar voortdurend verergert. Het spoorwegverkeer ligt ten dele stil. De mijnen liggen volkomen stil, hetgeen 150.000 ton kolen per dag kost en de gas- en electriciteitsbedrijven met sluiting be dreigt. Ieder kan zich voorstellen wat een mijnstaking vlak voor de winter, terwijl het in Parijs al sneeuwt en koud is en er reeds een kolentekort bestaat, ook voor de verwarming der huizen betekent. De posterijen staken al ten dele in Parijs; I voor vandaag is een algemene staking der P.T.T. voor geheel Frankrijk aangekondigd. Als die doorgaat zou het gevolg kunnen zijn, dat er weldra maar heel onvolledige berichten over de toestand meer naar buiten zullen komen. Denkelijk zouden er wel radio-stations blijven functioneren maar het schijnt de vraag, hoeveel be trouwbaar nieuws uit het land zü nog zouden ontvangen. Ik zal de opsomming der stilgelegde diensten en bedrijven hier niet voortzetten; u vindt die elders in dit blad. Niet alleen daaruit blijkt, dat in Frankrijk een heksen ketel gaande is. In hét algemeen hoofd kwartier voor de staking voert Benoit Frachon. communistisch leider van de C.G.T.de strijd aan. United Press ver klaart. dat de regering zich tegenover een openlijke uitdaging van het politieke bureau van de communistische partij ziet geplaatst. De communistische leider Maurice Thorez keert naar Frankrijk terug uit Moskou; hij heeft te Berlijn besprekin gen gevoerd met de Duitse communisten Pieck en Grotewohl. De secretaris-generaal van het Italiaanse vakverbond is met een staf naar Parijs gekomen om ..coördinatie van stakingen" in de beide landen te be spreken. En de Franse regering heeft de handschoen opgenomen. Zij wil ..tot elke prijs de orde handhaven". Zij heeft 80.000 reservisten van de lichting 1946 opnieuw i onder de wapenen geroepen. Een crediet van twintig.milliard francs voor militaire uitgaven in December is op haar voorstel door - de Nationale Vergadering goedge- j keurd. Zij wil spoorwegpersoneel en haven- J cn mijnwerkers mobiliseren om de staking der twee millioen door de communisten geleide arbeiders te breken. Het heet dat zij twee pantserdivisies nabij Versailles gereed houdt met de bedoeling dat die Parijs zullen binnenrukken, zodra zich daar ernstige onlusten- mochten voordoen. Andere strijdkrachten vertoeven in Parijs zelf en in meer grote steden, terwijl na tuurlijk het Rijnleger ook nog er bij ge haald kan worden. De regering maakt nu geen aarzelende of zwakke indruk. Maar men kan moeilijk 'uit de berichten afleiden of zij de toestand in zoverre meester is, dat zij volkomen op haar mensen kan rekenen. Zal burgeroorlog in Frankrijk kunnen worden vermeden? Dat is de benauwende vraag, die zich inderdaad voordoet. Het is geen wonder dat gisteren Bevm op de confei*entie der Grote Vier, waar Molotof weer bezig is met de voorstellen der andere drie af te wijzen of althans dwars te'zitten, de Russische minister van Buitenlandse Zaken heeft toegevoegd: „U moet wel begrijpen dat u ons niet kunt vragen bij de pakken neer te zitten terwijl de chaos in Europa toeneemt". Er is zeker sprake, van toenemende chaos in Europa. Op het ogenblik verneemt men niets over generaal de Gaulle. Maar men kan Zich voorstellen hoe hij niet ver buiten Parijs, de ontwikkeling van de toestand met scherpe blik volgt, omgeven door zijn getrouwen. Eén van hen, een van zijn be langrijkste medestanders, is gisteren met een vliegtuig verongelukt. Hij, generaal Leclerc, keerde met stafofficieren uit Oran naar Frankrijk terug toen de Mitchell- bommenwerper, die ten vervoerde, ten val kwam. Leclerc en vijf anderen werden gedood. Hij was een van de meest succes volle Franse generaals uit de ooi-log: zijn naam herinnert aan de tocht door de Sa hara en de strijd in Tunis. Ook aan de be vrijding van Parijs in 1944; hij was het die met zijn tank-divisie de hoofdstad ver overde. Leclerc dood. Natuurlijk lopen er ge ruchten over sabotage. Dat wil niet zeggen dat ze waar zijn. Maar het is wel duidelijk dat dit verlies de verbittering bij de Gaullisten zal doen toenemen en dat de kans op uitbarsting van een conflict met de wapenen ermee vergroot wordt. Niet alleen voor de toestand in geheel West- Europa maar ook en vooral voor de rustige meerderheid der Franse bevolking die al zoveel te doorstaan heeft gehad en die in de huidige omstandigheden wel in d< grootste zorg en beklemming moet ver keren. hopen wij van harte dat het nog zal Worden vermeden. Finse ainbtenjirenstaking Clobus werd bij De Lier tussen Maassluis en Delft doodgeschoten Binnen tien dagen is de politie er in geslaagd de moord op de Rotterdamse taxi chauffeur A. G. Globus, wiens lijk in de avond van 18 November in zijn taxi op de rijksweg Amsterdam-Den Haag bij Sassenheim werd gevonden, op te helderen. Reeds in het begin van deze week waren de vermoedelijke daders, de 21-jarige Henk B. en zijn 16-jarige broer Wim, beiden uit Hilversum, gearresteerd én gisteren hebben zij een bekentenis afgelegd. Het motief van de moord is roof geweest. Het was de twee jongens voornamelijk te doen om de taxi, een nieuwe Chevrolet. De stemming over Palestina uitgesteld Het lot van Palestina is gisteravond niet beslist, daar de Algemene Vergadering der UNO een Frans voorstel heeft aanvaard, waarbij de stemming over de verdeling van Palestina 24 uur wordt uitgesteld. De bijeenkomst der Algemene Vergadering is tot heden 22.00 uur (Ned. tijd) verdaagd. liep op niets uit Tachtigduizend Finse ambtenaren heb ben in de afgelopen week het werk neer gelegd ten einde betere salarisvoorwaarden te verkrijgen. De regering hield echter voet bij stuk daarin gesteund door de communisten en willigde de eisen van de stakers niet in. Wel dreigde zij de algemene mobilisatie af te kondigen, indien de ambtenaven Vrij dag het werk niet zouden hervatten. Hierop heeft een grpot deel van de sta kers geweigerd langer aan de actie deel te nemen, zodat de ambtenaren weer naar hun bureaux teruggekeerd zijn „in verband met de noodlottige gevolgen voor de gehele natie". Prof. J. W. Geels van Apeldoorn, vroeger predikant alhier, hoopt a.s. Zondag 30 Nov. het Woord te bedienen in de Chr. Ger. Kerk a. d. Raaks. In de morgendienst heeft een herden- ding plaats van zijn 40-jarige ambtsbediening. Op 18 November, toen de jongens in Rot terdam vertoefden, hebben zij een taxi ge nomen en de chauffeur Globus verzocht, hen naar Maassluis te rijden. Bij het dorpje De Lier, halverwege Delft en Maassluis, heeft Henk de chauffeur met een schot in de nek op slag gedood. Het slachtoffer werd achter in de wagen gelegd, Henk nam plaats achter het stuur en reed via Delft en Den Haag de rijksweg op naar Amster dam. Welke de plannen van de jeugdige misdadigers ook waren, het noodlot in de persoon van een dief bracht hen letterlijk ten val: onder Sassenheim was de weg opgebroken en de daar ter waarschuwing voor het snelverkeer opgehangen storm lantaarns waren juist te voren gestolen. De jongen achter het stuur, die de versperring te laat zag, remde zo sterk, dat de auto kantelde en in de berm links van de weg terecht kwam. Voor geen kleintje vervaard trachtten de broers de wagen overeind te tillen en zij hielden zich goed, toen voor bijgangers daarbij een handje hielpen. In derdaad slaagde men er in de Chevrolet weer op zijn wielen te zetten en het moet de duisternis geweest zijn, die het nog steeds in de wagen liggende stoffelijk over schot van de taxichauffeur aan het oog der helpers heeft onttrokken. Tot hun teleurstelling merkten de twee broers, toen zij trachtten verder te rijden, dat de wagen zo béschadigd was, dat er niet meer mee gereden kon worden. Zij liepen schie lijk weg en liftten naar Amsterdam, waar zij zich lieten afzetten op het Rembrandt- plein. De volgende dag reisden zij tezamen naar de ouderlijke woning in Hilversum en wachtten de berichten af. Intussen was de moord ontdekt. De be reidwillige autobestuurder, die de jongens naar Amsterdam vervoerd had en achter dochtig werd door hun verhalen, verschaf te de rijkspolitie te Sassenheim een signa lement. Door de publicatie hiervan kregen de jongens wellicht de indruk, dat de po litie over geen andere aanwijzingen be schikte. Zij bleven althans enkele dagen thuis. De oudste, Henk, ging daarna tijdens het weekend naar kennissen in Rotterdam. Hij had echter buiten de waard gerekend, in casu buiten één der vingerafdrukken, die op de taxi werden aangetroffen. Op 56 punten stemde deze afdruk overeen met een afdruk te zijnen name in het politie register. Henk is namelijk verleden jaar reeds veroordeeld voor een overval, waar bij hij een revolver gebruikte. De rijks politie verzocht daarop Maandagmorgen de Hilversumse politie tot arrestatie over te gaan, maar deze trof slechts de jongste broer, Wim, thuis. De 16-jarige knaap werd aangehouden en de na enige aarze ling door de familie gegeven inlichting, dat Henk in Rotterdam was. werd doorgegeven aan de Rotterdamse politie. Deze slaagde er dezelfde dag ih, Henk op een adres, waar hij zich dikwijls ophield, te arreste ren. Aanvankelijk ontkenden de gebroeders ten sterkste. Zij werden in hun houding gesterkt door een misverstand met de in de taxi gevonden hoed met de initialen W. B. Indien de twee verdachten inderdaad de daders waren, dan lag het voor de hand, dat de hoed aan W. B., in dit geval dus aan de jongste broer, W. B., toebehoorde. Toen men Wim de hoed opzette, zakte deze hem tot over de oren. Men kon nau welijks aannemen, dat de initialen met het oog op opzettelijke misleiding der politie van te voren waren verwisseld, zodat hier een pimt was, dat in het voordeel van de jongste verdachte sprak. Tenslotte bleek echter, dat de hoed toebehoorde aan de vader van de jongens, wiens initialen even eens W. B. zijn. De samenwerking tussen de rijkspolitie te Sassenheim en Den Haag en de Amster damse. Hilversumse en Rotterdamse ge meentepolitie heelt tot dit goede resultaat geleid. De bewijzen stapelden zich binnen enkele dagen op en de daders vielen gis teravond door de mand. Vandaag is de jongste reeds voor de Officier van Justitie in den Haag, mr. Ha melberg, geleid. De oudste bevindt zich nog in het politiebureau te Sassenheim. Ook tegen hem zal thans spoedig het voor onderzoek worden geopend. De politie onderzoekt thans, of de jongens medeplichtigen hebben gehad en tracht nog enkele bijkomstige omstandigheden, weLke niet geheel duidelijk zijn, op te hel deren. Bevrijder van Parijs bij vliegramp omgekomen Generaal Jacques Leclerc, de bevrijder van Parijs, is Vrijdag bij een vliegramp in Noord-Afrika om het leven gekomen. Het particuliere Mitchell-toestel van de generaal, die in de afgelopen zomer tot opperbevelhebber van de Franse strijd krachten in Noord-Afrika benoemd was, was met generaal Leclerc en verscheidene leden van diens staf, voor een inspectie reis te Oran opgestegen. Omstreeks half één stortte het bij Colomb-Bechar, het be ginpunt van de karavaanroute door de Sahara, neer. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Vermoedelijk is het toe stel in een zandstorm terecht gekomen. Behalve generaal Leclerc kwamen nog zeven tochtgenoten om het leven. De overledene, wiens eigenlijke naam Philippe de Hautecloque luidt, bevrijdde in 1944 Parijs en voerde de Franse strijd krachten via Straatsburg naar het hart van Oostenrijk. Na de bevrijding voerde hij enige tijd het bevel over de Franse bezettingstroepen in Indo-China. De Franse regering heeft wegens de dood van generaal Leclerc nationale rouw afgekondigd. Slakende en pratende door het leven, schijnt het devies van deze Franse post beambten te zijn. Terwijl de brieven zich in de bussen ophopen, bespreken zij de benarde situatie, waarin hun land verkeert en waaraan zij zelf meewerken. Zij schij nen er echter nogal optimistisch over te denken. Ondanks gepantserde divisies breiden de stakingen zich nog steeds uit Coördinatiepogingen in Europese stakingen De Franse communistenleider Thorez heeft volgens United Press op zijn terug reis uit Moskou, waar hij de feestelijkheden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Sovjet-Unie bijwoonde, besprekingen gevoerd met de leiders der Duitse socia listische eenheidspartij, Grotewohl en Pieck. Naar verluidt zijn Italiaanse vakvereni gingsleiders naar Parijs onderweg om te trachten de stakingsbeweging in hun land te coördineren met de Franse. In Milaan is een algemene staking uitgebroken, en men vreest dat de stakingen in verschil lende Italiaanse steden zullen opleven on der druk van de communistische elementen die aansturen op een gezamenlijke actie der Franse en Italiaanse communisten. Het feit dat Thorez in Berlijn heeft geconfe reerd met Duitse communisten zou er op kunnen wijzen dat ook in die richting pogingen tot coördinatie worden gedaan. Parijs zag gisteren de eerste sneeuw. Lange rijen mensen wachtten in bittere kou op bussen of vrachtwagens welke hen van en naar de hoofdstad zouden vervoe ren. De Parijse huisvrouwen konden op de markten nauwelijks genoeg voedsel voor de maaltijd bijeengaren en de gasvoorzie- ning was zo miniem, dat men noodgedwon gen de wintervoorraad huisbrand moest aanspreken voor het koken van eten. Intussen nam de Franse regering krach tige en snelle maatregelen, die de feite-: lijke mobilisatie voor een burgeroorlog be tekenen. Tachtigduizend reservisten van de lich ting 1946 werden opnieuw onder de wape nen geroepen. Tevens zou de regering van plan zijn de mobilisatie af te kondigen van de spoorwegen en de haven- en mijn bedrijven. om de staking van de twee mil lioen door de communisten geleide arbei ders te breken. Binnen twee uur na de besluiten van het kabinet keurde de Nationale Vergade ring een crediet van twintig milliard voor militaire zaken voor December goed. Het drastische besluit van de regering tot mobilisatie op te roepen volgde na een kabinetszitting, die vier uur geduurd had. Naar verluidt staan twee gepantserde divisies in de buurt van Versailles gereed om Parijs binnen te rukken, zodra zich ernstige onlusten zouden voordoen. In brede kring gaat het gerucht, dat generaal Koenig, Frans opperbevelhebber in Duitsland, zich gereed houdt binnen zes uur Frankrijk binnen te rukken. Bezinning blijft uit. Als gevolg van deze maatregelen heeft het personeel van de posterijen in geheel Frankrijk besloten in staking te gaan. Moord in Groningen Toen de heer K. S., wonende in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen, Vrij dagavond om kwart over tien een praatje wilde maken met zijn benedenbuurman, de 69-jarige C. de B., kwam hij tot de af schuwelijke ontdekking, dat De B. was vermoord. Hij waarschuwde de politie, die constateerde dat de dader zijn slachtoffer door verscheidene steken met een mes van het leven had beroofd. Het woord is aan .Voltaire: Het lot van een land. heeft vaak afgehangen van de goede of slechte spijsvertering fan zü» eerste minister. De eerste sneeuw Naar de gemeentereiniging ons meedeelt, houdt zij een oogje in het zeil of liever gezegd op de lucht waaitiit sinds vannacht de natte sneeuw naar beneden dwarrelt. Vanochtend is zij reeds begonnen in de binnenstad met zand en zout te strooien om slippertjes te voorkomen en zonodig zal dat ook in de buitenwijken geschieden. De N.Z.H. bleek het eerste wit ook nogal luchtig op te vatten. Noch haar trams, noch haar bussen ondervonden noemens waardige hinder van het donzen goedje. Door de plotselinge sneeuwval zijn alle wedstrijden in de Koninklijke Nederlandse Kolfbalbond voor Zaterdag en Zondag af gelast. De Minister is bereid de uitvoeringsmaatregelen stuk voor stuk te bezien Ten behoeve van de Amsterdamse Waterleiding wordt een buis gelegd van Leyduin naar Amsterdam. Het eerste deel wordt in het Zuider Buiten Spaarne uitgevoerd, dat op een diepte van zes meter is uitgebaggerd. Vandaag zijn twee buizen, ieder van een lengte van 108 meter, mei behulp van twee sleepboten, te water gelaten. - Een foto van de voorbereidende werkzaamheden in de omgeving van de Maria-Stichting te Haarlem. Het bestuur van het Franse vakverbond kondigde een algemene mijnwerkerssta king af. De arbeiders van de Parijse publieke werken besloten wederom het werk neer te leggen. Het personeel van de onder grondse overweegt eenzelfde houding aan te nemen. Gisteren liepen er weer minder treinen dan Donderdag; de pogingen tot sabotage van het verkeer namen toe. Mijnen, havens, auto- en textielfabrieken, scholen, alles biedt hetzelfde beeld van doelloze verlaten heid Vermakelijkheidsbelasting wordt hoger Heffing van 45 tot 50 procent De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen medegedeeld, dat het noodzakelijk is, dat zij de vermake lijkheidsbelasting verhogen. Het heffings percentage zal in het algemeen op 50 pet. dienen te worden gesteld. Voor serieuze kunst en voor vermakelijk heden, welke een cultureel- of opvoedkun dig karakter dragen, zoals muziekuitvoerin gen. zanguitvoeringen, toneel- en daarmede gelijk te stellen cabaretvoorstellingen, bal let, tentoonstellingen, lezingen, voordrach ten, voetbal-, korfbal-, hockey-, athletiek- en soortgelijke wedstrijden kan het per centage op 20 gehandhaafd blijven. Ten aanzien van de bioscoopvoor stellingen is de regering van oordeel, dat hjervoor het percentage van 50 in beginsel eveneens kan gelden. Gezien evenwel de plaats, welke het bioscoop- vermaak bij een brede laag der bevol king inneemt, verdient het overweging de lagere rangen tot een qnigszins ge ringer percentage te belasten, en wel zodanig, dat voor deze gelegenheden een gemiddelde heffing van 45 pet. wordt aangehouden. Geeft de gemeente de voorkeur aan uni forme heffing voor alle rangen, dan dient deze op 45 pet. gesteld te worden. Het percentage van 50 zal moeten gelden voor die vermakelijkheden, waarbij het culturele of opvoedkundige element niet of' vrijwel niet aanwezig is en het zuivere vermaak de hoofdzaak is, zoals bals. dan cings, lunaparken, kermisinrichtingen, cir cusvoorstellingen. revues, operettes, variété voorstellingen, café-chantants en sport evenementen. welke een overwegend sensa tioneel karakter dragen en waarbij de gel delijke uitkomsten (in de vorm van wed denschappen, beloningen voor de deelne mers) hoofdzaak zijn. Indien de vermake- lijkhedenbelasting verhoogd wordt, kan worden voorkomen dat de regering zich genoodzaakt zou zien, maatregelen te tref fen, welke hetzelfde effect zouden hebben als verhoging der belasting, met dit verschil dat de baten daarvan niet ten goede van de gemeenten zouden komen. De regering acht het gewenst, dat de herziening van de belasting 1 Januari haar beslag zal hebben gekregen. Staking in Velsen-Noord ten einde Naar wij vernemen gaan de stakers bü de firma Ridderink. die in Velsen-Noord aan de huizenbouw bezig is. Maandag weer aan het werk. Het overleg tussen Arbeids bureau. E.V.C. en de bevoegde autoriteiten heeft tot resultaat gehad, dat er 25 procent loonsverhoging is toegestaan, die met terug werkende kracht betaald zal worden, doch pas zodra de dispensatie van het college van rijksbemiddelaars afkomt. Maandagmiddag om half vier zal de zaak Ridderink versus het Arbeidsbureau aan gaande de bekeuring voor een clandestiene boekhouding door de Haarlemse politic- rechter behandeld worden. In ons vorig nummer deelden wij mede dat de minister van Landbouw afgewezen heeft het verzoek van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur om de saneringsmaatregelen af te schaffen. (De vereniging had op haar algemene vergade ring dit besluit met 185 tegen 160 stem men genomen). Nader is te melden, dat een deputatie van Bloembollencultuur een onderhoud heeft gehad met minister Mansholt, nadat tevoren een brief aan hem was gezonden waarin het besluit der vetgadering was toegelicht. De minister heeft het onjuist genoemd, dat een verzoek als dit, hem was voorge legd als uitspraak van een toevallige meer derheid, zonder daarbij ook de mening van de in de minderheid gebleven voorstan ders uiteen te zetten. De uitspraak der al gemene vergadering noemt ten onrechte de vraag, voortzetting der maatregelen of niet, een kwestie van „wit of zwart". Hgt advies in het. votum gelegen, had daardoor voor hem weinig of geen waarde en Zijne Excellentie heeft aan de deputatie meege deeld, er niet aan te kunnen denken de maatregelen ineens en plotseling op te heffen. De regering heeft haar verantwoor delijkheid en er zij», door buitenlandse, de invoer beperkende maatregelen en door overheidvoorschriften althans ehkele maatregelen onvermijdelijk. De minister is wel bereid om de ver schillende uitvoeringsmaatregelen stuk voor stuk nog eens te bezien, gelijk op het ogenblik reeds geschiedt door een ambte lijke commissie. Zodra deze met haar ar beid gereed is, stelt de minister zich voor om aan alle bij dit vraagstuk betrokken organisaties dit resultaat ter beoordeling voor te leggen en daarbij zal ook het hoofd bestuur van Bloembollencultuur zijn. Het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur heeft de motie Beverwijk besproken. Daarin wordt voorgesteld: „Draagt het hoofdbestuur op om met alle haar ten dienste staande middelen in de kortst mogelijke tijd afschaffing van alle maatregelen te bewerkstelligen; draagt het hoofdbestuur op om, indien aan het verzoek tot afschaffing van de maatregelen op 1 Januari 1948 niet is voldaan, die hoofdbestuursleden en die an dere leden onze organisatie, die in het Be- drijfsschap voor Sierteeltproducten of een harer onderdelen zitting hebben per die datum uit het B.V.S. of een harer onder delen terug te trekken, desnoods op straffe van boycot; draagt het hoofdbestuur op om, indien op 1 Januari 1948 niet aan de wens van deze algemene vergadering (tot afschaf fing van de sanering) is voldaan, zich van iedere medewerking aan het B.V.S. of een harer onderdelen te onthouden; Republikeinse gevangenen stierven tijdens treinreis Kamerlid stelt vragen aan de minister Het Kamerlid de heer Paul de Groot (Comm.) heeft aan de minister van Over zeese gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeling der Nederlands-Indische regering betreffende een gevangenen- transport in drie goederenwagons, dat op 23 November uit Bondowoso (Oost-Java) is vertrokken en. waarbij 46 arrestanten zijn omgekomen? Is de minister bereid mede te delen, uit hoeveel arrestanten dit transport in totaal bestond en om welke redenen zij zijn ge arresteerd? Is de minister bereid mede te delen, wie de aansprakelijke personen zijn, die vol gens de mededeling der Nederlands- Indische regering in verband hiermede zijn gearresteerd? Kan de minister mededelen, waaruit de schadeloosstelling aan de nabestaanden der omgekomen arrestanten zal bestaan? Aneta meldt nader, dat de regerings voorlichtingsdienst te Batavia hedenoch tend nog enkele gegevens over het trans port van gevangenen uit Bondowoso heeft gepubliceerd. Tot nu toe waren, behalve het communiqué van de Nederlands- Indische regering, geen nadere gegevens bekend gemaakt. Inmiddels heeft de R.V.D. hedenochtend bekend gemaakt, dat de commissie van I onderzoek bestaat uit 2 hoofdofficieren van gezondheid en een kapitein, die mees ter in de rechten is. 11 van de 54 over levenden moesten in het hospitaal worden opgenomen. Volgens de berichten uit I Soerabaja zij» zij allen herstellende, aldus ,Je mededeling van de R.VJD.-Batavia. draagt het hoofdbestuur op om alle mo gelijke middelen te baat te nemen om de tweede areaalheffing met haar funeste ge volgen. alsnog ongedaan te maken". Het hoofdbestuur wees met de grootst mogelijke meerderheid deze motie af, het verwachtte van aanneming niet anders dan grote schade voor het aanzien en de invloed der vereniging. Als de vereniging zou doen wat Bever wijk voorstelt, zou zij zichzelf uitschakelen. Het hoofdbestuur wenst niet. dat de vakgroeporganisatie teruggedrongen wordt tot de positie van toeschouwer en kan al leen aanvaarden een gedragslijn, waarbij, onder alle omstandigheden, het recht op medezeggenschap wordt erkend. Teneinde de algemene vergadering (die Maandag 22 December bijeenkomt) ge legenheid te geven om te beoordelen welke richting het hoofdbestuur wél uit wil, werd aan het slot van het prae-advies de uitspraak gedaan, die iets positiefs stelt tegenover het negatieve der motie. Nu de minister vooralsnog niet bereid is tot be ëindiging van alle saneringsmaatregelen, wil het hoofdbestuur het volgende als richtlijn voor het beleid aanvaarden: „Indien afschaffing van alle maatregelen op zéér korte termijn niet mogelijk is, dan behoren zij toch beperkt te blijven tot de strikt nodige. De aard en de vorm der maatregelen behoort beperkt te blijven tot die welke een spoedige terugkeer tot vrije teelt en vrije hahdel niet in de weg staan en de uitvoering ervan mag geen bevoordeling van bepaalde groepen mee brengen, mag de buitenlandse afzet niet belemmeren door een kunstmatig hoog houden van het prijspeil en cle kosten voor steun aan de binnenlandse markt moeten zo laag mogeliik worden gehouden". Ook het deel der motie wat de areaal heffing aangaat ontraadt het hoofdbe stuur. Het kan deze opdracht niet aan vaarden. omdat de voorgenomen uitkerin gen van het Surplusfonds dan immers niet zouden verzekerd zijn. Het verzoek aan de regering om een groot deel van de lasten van het oogstjaar 1946 voor haar rekening te nemen, is perti nent afgewezen: slechts bleek de regering bereid tot credietverlening aan hen, die kunnen aantonen door de tweede areaal heffing in financiële moeilijkheden te zijn gekomen. Nog tot zéér onlangs zijn pogin gen aangewend om althans in de voor waarden van deze credietverstrekking ver zachting te verkrijgen. G. A. van der Beek overleden Gisteren is 78-jarige leeftijd in zijn wo ning aan de Middenweg 127 overleden de oud-inspecteur van de Haarlemse politie G. A. van der Beek. De overledene, die op 5 October 1869 in Tiel werd geboren, kwam in Augustus 1902 als adjunct-inspecteur bij de Haar lemse politie in dienst. Hij wend in 1919 bevorderd tot inspecteur eerste klas en kreeg in 1924 eervol ontslag. De begrafenis zal Dinsdag 2 December op de algemene begraafplaats aan de Kle verlaan plaats hebben. Geen Zaterdagmiddagvoetbal De voor hedenmiddag vastgestelde wed strijden van de Zaterdagmiddag- en ad- spirantencompetitie in de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond zijn afgelast. Te verwachten is, dat Zondag een aantal wedstrijden geen doorgang zal vinden. De afdelingen Amsterdam en Rotterdam heb ben reeds besloten de wedstrijden af te gelasten. De afdeling Haarlem zal eerst he denavond een beslissing nemen. De K-N.V.B.-wedstrjjden gaan gewoon door. Het wordt aan de plaatselijke consul» overgelaten of zij het nodig achten de vel den al of niet af te keuren. WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Aanvankelijk meest zwakke verander lijke. later weer toenemende wind tussen Zuid en Oost. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen, hier en daar nevel of mist en plaat selijk enige sneeuw of regen. Des nachts op sommige plaatsen lichte vorst Overdag temperatuur even boven vriespunt. 30 November: Zon op 8.23 uur. onder 16.34 uut Maan op 18.09 uur, onder 11.11 uur 1 December: Zon op 8.24 uur, onder 16.33 uur Maan op 19.23 uur, onder 12.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1