c Londen en Parijs „Gebrek aan moed, initiatief en fantasie" De reis van minister Neher naar Indië heeft drieledig doel Rode Kruis bevordert de vredesbeweging DINSDAG 2 DECEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Hoe staat het in Londen? Een vraag die evenzeer van belang is als die, welke op het ogenblik de gemoederen in de eerste plaats bezig houdt: Hoe staat het in Parijs? In Parijs is het allerminst goed, in Lon den niet veel beter. Tenminste niet in de Gulden Zaal van Lancaster House, waar de vier ministers van Buitenlandse Zaken elkaar Duitsland toewerpen alsof het een gloeiende aardappel is AZij zijn alle vier om .beurten bezorgd dat zij hun vin gers zullen branden; inderdaad is dat ge vaar niet denkbeeldig, gezien de overwel digende betekenis van het probleem, dat zij trachten, op te lossen. Overigens is dè situatie thans wel in een merkwaardig sta dium gekomen, nu de Russische minister Molotof een nieuw staal van zijn diploma tieke handigheid heeft gegeven een han digheid die zoals gewoonlijk alleen maar berekend is op de Russische belangen en dus het tegendeel betekent van een stap naar de oplossing. Molotof heeft de directe eis tot instelling van een centrale Duitse regering gesteld en deze gegoten in de vorm van een vér- klaring, waarvoor hij de goedkeuring van de raad van ministers vraagt. Hij heeft in dit voorste! tevens de verklaring verwerkt, dat de instelling van een afzonderlijke re gering in een der vier zönes in strijd is met het standpunt der Grote Vier. De urgentie van deze laatste verklaring motiveerde de Rus met een kunstig opgebouwd kaarten- tenhuis van azen, in casu „bewijzen" voor het feit dat de Westelijke mogendheden van plan zijn een afzonderlijke regering voor West-Duitsland in het leven te roe pen. Die azen waren gemakkelijk genoeg te vinden. De Amerikaanse politici, die voor eigen rekening nog altijd kunnen verkondigen wat zij zelf willen, hebben herhaaldelijk betoogd dat de tegenwerking van Rusland bij de totstandkoming van 'een economische eenheid in Duitsland ten slotte onvermijdelijk zou leiden tot een splitsing van het Reich Marshall zelf en zijn voorganger Byrnes hebben meermalen in hun functie var*»minister zelfs de mo gelijkheid van een afzonderlijke vrede in het Westen onder ogen gezien, en invloed rijke figuren der Amerikaanse politiek dringen nog dagelijks aan op spijkers met koppen, desnoods zonder Rusland. Maar dat alles vormt eeen bewijs voor Molotofs stelling, dat de Westerse mogendheden 'een half Duitsland zouden prefereren boven een eenheid. Het is slechts een aanwijzing te meer voor de veldwinnende mening, dat de Russische obstructie niet lang meer getolereerd kan worden. Als zodanig moet ook de samenvoeging der Amerikaanse en Engelse zönes gezien worden dat was louter een beslissing ten einde raad, omdat de Duitse economie op sterven na dood Franse geestgenoten. Dat zou een steen in eigen ruiten gooien zijn. Nu is door deze ontwikkeling de situatie in Londen op een van de vele dode sporen geLopen. Wellicht zou een opklaring in Parijs, die -na de afbrokkeling van het stakersfront 'niet tot de onmogelijkheden behoort, ook in Londen invloed hebben. Maar of Bidault dan de dreiging die boven Frankrijk gehangen heeft, zal kunnen ver gelen? Hij za! er waarschijnlijk telkens weer onbehagelijk duidelijk aan herinnerd worden, iedere middag als hy tegenover Molotof plaats neemt J. L. Noodkreet van Haagse H.B.S.-directeuren Twintig directeuren, directrices en recto ren van Haagse gemeentelijke en bijzon dere scholen hebben een verklaring uit gegeven over „de noodtoestand, waarin het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs zich thans bevindt!' Daarin, zeggen 2ij: „De onvoldoende be zoldiging der docenten heeft het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs in een gevaarlijke en onhoudbare toestand gebracht. De leraren, die dit onderwijs ondanks alles trouw blijven, gaan zo diep gebukt onder de materiële zorgen, dat zij hun taak niet met de nodige opgewektheid kunnen vervullen. Vele leraren verlate^t een taak, die hun tot nog toe dierbaar was. Plichtsgevoel drijft rectoren en direc teuren het onderwijs zo lang en volledig mogelijk voort te zetten. Daar de bevoegde krachten ontbreken, behelpen zij zich met onbevoegden. Aan de Nederlandse hogere burgerscho len werken thans 3387 leraren. Hiervan zijn 399 of bijna 12 pet. onbevoegd, 57 vacatures zijn onvervuld. Voor de gymna sia zijn deze getallen even somber. RAPPORT DER PAKKETTENCOMMISSIE Aan de Londense regering wordt grove nalatigheid verweten Thans is voor publicatie vrijgegeven het rapport van de commissie van onderzoek inzake het verstrekken van pakketten door het Rode Kruis en andere instanties aan Nederlandse po litieke gevangenen in het buitenland gedurende de bezettingstijd alsmede inzake het evacueren van Nederlandse gévangenen kort vóór en na het einde van de oorlog. De commissie bestond uit de heer K. Vorrink, voorzitter; mevrouw A. M. BoissevainVan Lennep;,de heer W. A. H. C. Boellaard; 'de heer A. J. Teu- nissen, allen namens de Grote Advies commissie der Illegaliteit en jhr. G. M. Verspyck namens het Nederlandse Rode Kruis. Aan het rapport, waaruit reeds de be langrijkste punten zijn gepubliceerd, ont- deze te zwaar belaste mensen goed onder- (Adv.) richt te verwachten isonredelijk". Met een drievoudige taak is hedenmor gen' minister L. Neher van Schiphol per vliegtuig naar Batavia vertrokken, ver gezeld van mr. Riphagen, secretaris van jhr. Van Vredenburgh. De minister zou gisteren met de PH-TDB vertrokken zijn, doch een technische storing maakte het noodzakelijk, de reis een dag uit te stellen. De minister bevestigde dat hij in de eerste plaats naar de Oost vertrekt om in opdracht van de regering met dr. Van Mook en jhr. Van Vredenburgh bespre kingen te voeren over de instelling van een collegiaal orgaan, dat zich zal belasten met de uitgebreide werkzaamhederi én verantwoordelijkheden, die tot dusverre alleen op de schouders van d® luitenant gouverneur-generaal hebben gerust. In de tweede-plaats heeft dit bezoek van minister Neher aan Batavia ten doel, con tact te houden met de zojuist bij ministe rieel besluit benoemde nieuwe delegatie, die op het Amerikaanse schip „Renville" politieke besprekingen gaat voeren met de republiek onder toezicht van de Commis- sie van Örie. Het schip zal in telefonisch was~ën de~Russên steeds" ma'ar'blëvOT ™ntact staan met de y.-al en-zo nodig zullen weigeren om ook maar de mogelijkheid de leden van de nieuw benoemde delegatie tor economische coördinatie te bespreken. I zich ook voor een nauwer overleg met Thans weigeren de Russen iliet. een een- !dr- Van Mook en minister -Neher tijdens wording van Duitsland te bespreken. Zij de besprekingen naar Batavia kunnen be- eisen zelfs een onmiddellijke centrale re-l?even; -Wanneer de besprekingen op de gering. Maar zij stellen de Westelijke mogendheden voor het alternatief,*een vage en algemene verklaring te ondertekenen zonder de aard en de bevoegdheden van die toekomstige Duitse regering nader te bepalen of stof te leveren aan een uit bundige Russische propaganda die zegt; „Zii willen geen eenheid!" Inderdaad een merkwaardige situatie, die minder geduldige politici als Marshall, Bevin en Bidault met deuren zou doen Renville zo ver gevorderd zouden zijn, dat er beslissingen vagrote importantie ge nomen moeten worden" aldus minister Neher, „dan zal het van betekenis zijn, dat ook"minister Jonkman zich naar Indië begeeft".. Ten derde is de minister van Weder opbouw naar Indië vertrokken om zich bezig te houden met wat hij uitdrukkelijk betitelde als „reconstructie in de meest uitgebreide zin van het woord" en waar- smijten Want als Molotof ergens zeker medf ze'de te "'Hen ven zou kunnen zijn. dan is dat toch wel aanduiden dan alleen „wederopbouw, van het verlangen dezer heren tot einde- 1 Terugkomende op de plannen tot vor- lijke economische eenwording van het van een collegiaal orgaan zeide de verscheurde Duitsland een verlangen minister dat hem mets bekend was over dat de uitsluitende voedingsbodem geweest ge eventuele aanstelling van oud-minister is van hun dreigement tot instelling van Steenberghe als vierde lid van dit orgaan, een afzonderlijke Duitse regering. Het -Als onze "besprekingen tot gevolg zullen is duidelijk dat op deze manier geen mtf- hebben, dat tot vorming van het orgaan geliikheid tot vordering der Londense be- word' besloten en als de lijn vast staat, spekingen aanwezig is. „Als we falen, gaan waarlangs gewerkt zal worden, als het •we het alleen doen!" klinkt uit het Westen dan ,VOI>rts wenselijk zal zijn. dat dr. Van en „We falen, omdat jullie het alleen wil- Mook, jhr. Van Vredenburgh en ik daarin len doen!" klinkt even luid uit het Oosten. De gewiekste Bidault zou de enige man ziin. die deze knoop zou kunnen Ohtwarren. Maar bij hem is de lust sinds gisteren ook gedeeltelijk vergaan, want Molotof heeft gewejgerd zijn goédkeuring te hechten aan de eenwording van frankrijk met het Saargebied een éis die de Fra--man meende te mogen stellen zonder kan.t van een weigering te lopen, aangezien die een wording een kwestie van geografische, economische en bijna ook politieke logica was. Molotof weigerde zelfs een commissie toe te laten, die zich met de Westeliike grenzen van Duitsland zou bezig houden en die dus eventuele bezwaren van de Saar-annexatie formeel zou kunnen be handelen. Georges Bidault weet wel, dat Molotofs weigering te maken heeft met datgene, wat zich od het ogenblik in Frankrijk afspeelt en dat de atmosfeer in Parijs vervult van burgej;oorlogsdreiging. Want een succes der huidige, verguisde Franse regering ten aanzien van de Saarkwestie is ie'ts. wat Molotof niet cadeau kan doen aan degenen die zich teweerstellen tegen de goedgeor ganiseerde machinaties van Molotofs zitting nemen, dan twijfel ik er niet aan of wij drieën zullen deze functies gaarne aanvaarden'" De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur" Nieuws. 715 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Musette 9.30 Strijkorkest van Sibelius 30.00 Morgenwijding,. 10.20 Voor de keu ken. 10.35 Platen. 10.45 De legende van St. Nico- laas. 11.00 Platen, 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland 12.38 Kilima- Ha wal Vans 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 14.00 Nieuwe kinderboeken 14.15 Jeugdconceri. 15 00 Luisterspel voor de Jeugd. 15.30 Kinderzang. 15.45 Voor zieken. '.6.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het Btor.d in de krant. 17.1£ Uit filmland. 17.30 Volks herstel. 17 35 Accordeonorkest. 18.20 Rumba's. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Programma van de Partij van de Arbeid. 19.15 Plano en orgel. 19.30 VPRO-eursus. 19 45 Lezen ln de Bij bel. 20.05 Reportage over de „Willem Ruys". 20 20 Metropole-orkest. 21.00 Lulstenspel „Het- onbewoonde eiland". 22.15 Platen. 22.45 Wlnter- gedichten. 23.35. Dansmuziek. HILVERSUM, II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. B 00, 13 00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Orgel 8.30 Symphonische muziek. 9.00 Ziekenbezoek. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst^ 11.00 Zang en Plano. 11,30 Luisterspel ..Esther" (I). 12.05 Viool. 12.15 Kamerorkest. 12 30 Weerbericht. 13.15 Plano! 13.45 Er.gc!s=e militaire muziek. 14.00 Herden kingsbijeenkomst „Het Hoogeland". 15.30 Slavl- Eche rhapsodie van Dvorak. 15.45 Amatl-trio. Auto met arbeiders botste tegen een boom Een dode, drie gewonden In Wij lre' is een vrachtauto van de aan nemer Bartels uit Valkenburg voor de brug over .de Geul geslipt en tegen een boom gereden. Op de open vrachtwagen zaten zes personen, die van hun werk kwamen. Allen werden van de wagen geslingerd. Een hunner, de hrbeider C. uit Valkenburg werd gedood, drie anderen gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. De auto is zwaar gehavend. s Reyolver gevonden waarmee taxichauffeur werd vermoord Bij zijn verhpor heeft de moordenaar van de Rotterdamse taxi-chauffeur ver klaard, dat hy de revolver, waarmee de daad werd gepleegd, in zijn woonplaats Hilversum in een vijver hhd geworpen. De Hilversumse recherche heeft Zaterdag op zijn aanwijzingen de Lorentzvijver afge- dregd en de revolver, welke nog enige Jöatronen bevatte, gevonden. Er zijn leraren, die vijf-en-dertig en ienen wjj nog) ^at de Nederlandse krijgs- Zelfs meer ^lesuren Per^week^ J^even^ Van gevangenen gedurende de oorlog wel Rode Kruis-pakketten hebben ontvangen, doch in mindere mate dan krijgsgevangenen van andere nationaliteiten. De voedingstoestand van de.Nederlandse politieke gev'angenen in de concentratie kampen was zeer slecht. Nederlanders ont vingen zo weinig, dat dit aan duizenden het leven heeft gekost. Na September 1944 werd de toestand nog aanmerkelijk slechter als gevolg van het feit, dat. geen particuliere pakketten uit Nederland meer konden worden gezonden. Politieke gevangenen in tuchthuizen en gevangenissen ontvingen doorgaans geen enkel pakket als gevolg van de afwijzende houding der gevangenisdirecties. Het totaal aantal Nederlandse krijgsge vangenen in Duitsland bedroeg ongeveer 10.500, waarvan er 22 als vermist zijn op gegeven en 244 als overleden zijn geregi streerd. Het aantal over de grenzen gevoerde po litieke gevangenen bedroeg 28.935 waai'van als gerepatriered zijn vermeld 6872, over leden (voor zoyer geregistreerd) 16.167 en nog als vermist staan opgegeven maximaal 3000. Van de circa 140.000 Joden hier te lande werden er 110.000 naar het buitenland ge voerd, waarvan er slechts 6000 terugkeer den. Aan het begin van de „Dodenmars" ver trokken op 21 April 1945 uit Sachsenhausen ongeveer 900 Nederlanders. Van deze groep Naar men weet iè jhr. mr. H. L. F. G. van Vredenburgh chef van de directie Politieke Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister en lid van de Nederlandse contact-commissie in Indo nesië. Eventueel aftreden. Desgevraagd bevestigde de minister, dat hy, in geval hij zitting zal nemen in het collegiaal orgaan, zich niet vol doende zal kunnen wijden aan zijn taak als minister van Wederopbouw in Nederland en dus. als zodanig ont slag zal nemen. Over een eventuele •opvolger durfde hij niets te zeggen. Bovendien achtte hij dit wat ver vooruitlopen op de nog te voeren be sprekingen en de daaruit voortvloei ende resultaten. Uiteraard was het de minister onmogelijk te zeggen hoe lang zijn verblijf in Indië dit maal zou duren. Dit hangt ten nauwste samen met de besprekingen op de „Ren ville", waarvan de tijdsduur evenmin bij benadering te schatten is. Het schip wordt Dinsdag verwacht en minister Neher ge loofde. dat de delegaties en de Commissie van Drie zich bijna ogenblikkelijk 'aan boord zouden begeven om de besprekingen te openen. in September 1944 kort voor het uitbreken van de spoorwegstaking verzonden. In November 1944 hield de verzending ge heel op, waarvan aan de Londense regering via een geheime zender mededeling werd gedaan. Het Londense comité van het Rode Kruis heeft zich bijna uitsluitend met de verzor ging van krijgsgevangenen bezig gehouden. Ten opzichte van de pakketverzendingen aan politieke gevangenen en gedeporteerde Joden was het Londen-comité van mening, dat dit onmogelijk was wegens de weiger achtige houding van de geallieerden.' Ook de geringe financiële steun aan het werk van hun gedelegeerde te Genève zou volgens de heer Harinxma thoe Slooten destijds voorzitter van dit comité het gevolg zijn van het feit, dat op legale wijze geen gelden naar Zwitserland konden wor den overgemaakt. De mening van het Londen-comité, dat door Genève geen enkel pakket van buiten de blokkade is behandeld, kan onjuist ge noemd worden. Te laat. In de zomer van 1944 werd in Londen besloten tot hulpverlening via Zweden. In Januari 1945 geschiedde de eerste verzen ding van pakketten aan gevangenen in con centratiekampen. Dat dezen hiervan prac- tisch niets hebben ontvangen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat men uit Londen niet voldoende en niet snel genoeg adressen kon verschaffen. Het verzamelen van adres sen was eerst enkele maanden vroeger begonnen In Januari 1945 werd aan de Poolse il legaliteit 10.000 dollar verstrekt om Neder landse gedeporteerde Joden in Polen te redden. Dit bedrag was reeds in Juli 1944 toegezegd. Toen het bedrag éindelijk ter beschikking werd gesteld, was Warschau intussen door de Russen bezet Iets dergelijks gebeurde in Zwitserland. De heer Ferwerda, regeringscommissaris voor repatriëring, berichtte in Juni 1944 aan de heer Gans, organisator van de Joodse coördinatiecommissie dat. een bedrag van 500 Pond Sterling voor zijn werk was over gemaakt. Dit bedrag bleef zes weken liggen bij de heer De Vos van Steenwijk, gedele geerde van het Londen-comité te Genève, die er volgens de heer Gans de bedoeling niet van had begrepen. In Augustus 1944 werd door de Nedef- Nieuwe uitgaven- NIEUWE MEISJESBOEKEN Bij de firma Boom-Ruygrok verscheen „Wees bereid" een door Riek Goudappel—Bos vlot ge schreven verhaal over Joop, die eerst kabouter en dan padvindster wordt. Het boek geeft een goed beeld niet alleen van de technische zijde van het padvindsters-spel. maar ook .van ideële kant, de verantwoording die een meisje op zich neemt wanneer ze bij het afleggen van de padvindstersbelofte belooft ernstig te zullen trachten de padvindsters-wet na te leven, boek voorziet zeker ln een grote behoefte, zijn niet veel boeken die een duidelijk begrip geven van dit soort jeugdwerk, waarvoor bij de meisjes vooral .na de bevrijding een groot enthousiasme bestaat. Ook ouderen zullen van dit boek genieten en de waarde van jeugdwerk, juist nu, ln deze verwarde tijd, leren verstaan. De illustraties van Hans van Leeuwen zijn aardig Een heel ander socyt boek Is „Do en de berke. mannetjes", van Nettie WUnberg. uitgegeven door Bigot en Van Rossum. Het is votkomen voor-oörlogs; er komt bijvoorbeeld een vacantie aan een der Italiaanse meren in voor en meet dingen, die we ons tegenwoordig nauwelijks meer kunnen indenken. Het verhaal is aardig en zal meisjes van 11 tot 34 jaar zeker boeien. De sfeer in het gezin Berkeman is uitstekend, er zit hier en daar de nodige spanning ln het verhaal en de illustraties van Rein van Looy doen prettig aan, al zouden ze af en toé wat beter afgewerkt kunnen zijn. .- is het grootste deel ojiderweg om het leven landse regering voor hetzelfde doel een gekomen. Naar aanleiding van de aan de j maandelijkse subsidie van 12.500 Zwitserse grensstations gehouden tellingen van uit franc aan het American Joint Distribution Duitsland terugkerende politieke gevange- j Committee toegezegd. Dit bedrag werd voor nen moet worden aangenomen, dat ten slotte van deze groep niet meer dan 236 het vaderland hebben bereikt. Het Nederlandse Rode Kruis hield zich hoofdzakelijk bezig met de verzorging van krijgsgevangenen. Het laatste pakket werd Samenwerking beoogd van 150 organisaties In een persconferentie in het gebouw van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gra- venhage heeft ds. O. T. Hylkema een uit eenzetting gegeven, zowel van de voorge schiedenis der „Nederlandse Beweging tot Bevordering van Internationale Vrede en Internationale Veiligheid" als van het doel en streven dezer' organisatie in wording. Een te Oxford in Juli 1946 door vei-te- genwoordigers van Rode Kruisverenigin gen van 51 lafiden eenstemmig genomen besluit, erkende het dagelijkse streven naar het behoud van de vrede als eerste taak van alle Rode Kruis-organisaties. Zo heeft het Nederlandse Rode Kruis zich ongeveer een half jaar geleden bereid verklaard zich met een aantal pacifistische verenigingen te beraden over de grond slagen, waarop een Nedei'landse beweging de voorbereiding tot dusver op de meest aangename wijze samengewerkt. In het teken van deze geest zal ook de gehele verdere arbeid moeten staan van deze Nederlandse beweging. Op dit ogenblik, aldus deelde ds. Hyl kema mede, is een honderdvijftigtal, or ganisaties op sociaal, cultureel en econo misch gebied, juist in het bezit gekomen van een rondschrijven, waarbij zij worden uitgenodigd .afgevaardigden te zenden naar een besloten vergadering, die op Zatei'dag het eerst in Februa'ri 1945 uitbetaald. In tussen had men bijna twee maanden lang geen pakketten kunnen verzenden. Dé commissie van onderzoek is van oor deel, dat de geboden hulp, vooral voor de concentratiekampen, in totaal zeer onvol doende is geweest. Zulks neemt niet weg, dat alle genoemde instanties te kenften géven, dat al het mogelijke is gedaan om hulp te bieden. De in de Duitse "kampen vei'blijvende politiekegevangenen zijn bovendien het slachtoffer geworden van een achteraf be zien verwonderlijke mentaliteit van hun eigen groepen, organisaties en vriendên in Nederland. Aan de commissie zijn slechts twee gevallen bekend, waarin comités een geslaagde poging deden om in de Duitse kampen door te dringen. Men voelde zich machteloos ook nog voor de vrienden over de grens te zorgen. Een werkelijk goed ge organiseerde poging is door de illegaliteit niet ondernomen. Zo werd de opinie, dat „wie over de grens .was, verloren was'" me'engoed. Zo zelfs, dat regelmatig dringen- 20 December te Utrecht zal worden ge houden. Die vergadering zal zich hebben de verzoeken aan de Londense regering om uit te spreken over een ontwerp- het uiterste te doen voor de „oud-strijders" zelden aan Engelandvaarders of „linecros- sers" werden meegegeven. „Onbegrijpelijk' Het is voor de commissie onbegrijpelijk, dat noch bij het Londen-comité noch bij de programma. Wat beoogd wordt. In dit ontwerp-pi-ogramma worden de volgende voorwaarden besproken om het gestelde doel te bereiken: De samenwer kende oi'ganisaties behouden, in afwach ting va# eventuele latere mogelijkheden van reorganisaties, haar volkomen ze"lf- Nederlandse regering een vroegere actie standigheid en blijven werkzaam op het lot hulpverlening aan politieke gevangenen tot bevordering van internationale vrede door haar gekozen terrein naar eigen be- j en gedeporteerde Joden dan Juli 1944 is te en internationale veiligheid zou zijn op te ginsel en doelstelling. bespeuren. bouwen. j Wél beoogt men samenwerking. Daarbij Met droefheid heeft de commissie moeten Bij dit gezamenlijk streven mag de par- wordt gedacht aan: het stichten van een vaststellen, dat, terwijl bijvoorbeeld aan tij politiek zich nimmer doen gelden, er is centraal vredesbureau, dat ten dienste 1 Noorse zijde alles sprankelde van initiatief alleen plaats voor vredespolitiek in alge- staat van alle aangesloten organisaties en j en durf, zowel bil het Noorse Rode Kruis, zich toelegt op informatie, documentatie, de Noorse illegaliteit, de Noorse regering vorming van een bibliotheek, organiseren Londen en de Noorse uitgewekenen in van tentoonstellingen én het eventueel het buitenland, men aan Nederlandse zijde uitvoeren van acties die voor de gezamen- bij haast alle officiële instanties, zowel in lijke organisaties wenselijk worden ge- Den Haag als in Londen en elders op een acht: het gezamenlijk organiseren van na- muur van formalisme en bureaucratie tionale manifestaties en met name van stuitte. een vredesdag; verkoop van een' vredes- i De commissie kan hieruit niet anders embleem ter bekoming van de nodige gel- concluderen dan dat deze mentaliteit er de den; het leggen van contact met gelijk- hoofdoorzaak van is, dat duizenden Neder- soortige organisaties of groeperingen in landers het leven hebben verloren, welke, het buitenland; het houden van congressen, naar menselijke berekening, bij tijdige hulp conferenties en cursussen; het doen leven der vredesgedachte in de meest uitgebreide meen opbouwende zin. In deze geest is bij ORGANISATIE VAN PROGRESSIEVE STUDERENDE JEUGD. In' Amsterdam is een landelijke confe rentie gehouden van studerende jongeren van middelbare scholen en universiteiten. Besloten werd tot oprichting van een or ganisatie van progressieve studerende jeugd. Deze organisatie, die er naar zal streven de vooruitstrevende studerende jongeren te verenigen, stelt zich op het standpunt, dat het de taak van de toekom- zin des woords bij de jeugd, via school en stige intellectuelen is, de culturele en we- universiteit, alsmede door het organiseren tenschappelijke waarden, welke het Ne- van propaganda-bijeenkomsten, zomer- derlandse volk zich door de werkzaam heid van haar grootste geesten verworven heeft, levend te houden en verder te ont wikkelen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Wolff uit Haarlem. kampen en dergelijke. WATERPOLOWEDSTRIJDEN. De uitslagen van de competitiewedstrijden ln de kring Haar lem luiden: Dames: DWR 2—DWT 1 0—5; Haar lem 1—VZV 1 0—5. Heren, afd. Ill: HPC 3-r PSV 1 3—1. Adspiranten: Haarlem—HVGB 9—7. Panda en de Meester-goochelaar „v—v. 115. De volgende morgen vroeg kwamen als het ware zonder gewicht„Hm", 16.15 Meisjeskoor. 16.45 voor "de jeugd. 17.30 Pad 'Panda C7t Joris Goedbloed op het vliegveld mopperde Panda, die onder de bagage-ge- vindersband. 17.45 Rijk over zee. 18.00 laj\ads kamerkoor. 18.30. Eredienst en 18.50 Pianomuziek van Mozart. 19.16 n imtie. i.Actual»»"™. M>. voordelen heeft cm in mijn dienst te tre- Proloog. 20.15 Kerk concert 21.00 Platen 21.15 Is, is geschiedenis. 21.45 Strijkorkest. 22.45den. Waar krijyt ge de gelegenheid om per Overdenking. 23.oo swèeiinckkwartot. 23.30 1 vliegtuig te reizen, vraag ik U? Reizen m Pi^tea. [gemak en weeldet snorrend door de lucht, en zweeg tot het vliegtuig gestart was. verlening zouden zijn gered. Hulp aan uitgeweken Nederlanders In het rapport wordt ook gesproken over de hulpverlening aan uitgeweken Neder landers, die in het onbezette Frankrijk en in Spanje vertoefden. Er is in dit opzicht schefpe critiek geoefend op het Nederland se gezantschap in Madrid en op de heer Van Harinxma thoe Slooten, vertegenwoordiger van het Londen-comité en regeringscom missaris voor vluchtelingen-aangelegen- heden in Madrid. De heer Harinxma wijst de beschuldigingen af en verklaart, onge veer 1500 personen gered te hebben. De commissie vermeldt voprts, dat ook in Zwitserland de officiële vertegenwoor digers van de Nederlandse regering en het Nederlandse Rode Kruis tekort zijn gescho ten in hun taak. Zij acht evenwel de Ne derlandse regering te Londen in casu het regeringscommissariaat voor de repa triëring alsmede het Londen-comité mede verantwoordelijk voor het mislukken van de Zwitsei-se hulp-acties. De commissie herinnert er aan, dat door bemiddeling van graaf Bernadotte de in Ravensbrtick geïnterneerde vrouwelijke politieke gevangenen naar Zweden zijn ge- evacueerd. Er is volgens de commissie re'den om aan- te nemen, dat soortgelijke pogingen zijnerzijds inzake Bergen-Belsen, Sachsenhausen en andere kampen tot re sultaat geleid zouden kunngn hebben, mits men te Londen meer belangstelling en acti viteit ten opzichte van de^e reddingsmoge lijkheden had getoond. De commissie merkt een eventueel slagen van dodenmars uit het rapport, dat op 11 Mei 1945 een ver trouwensman van de Nederlanders Dachau naar Nederland vertrok om hulp te halen. Op 14 Mei had hij een bespreking 1 met het repatriëringscomité Ferwerda in j Oisterwijk, waarbij hem bleek, dat er voor daadwerkèlijke hulpverlening nog niets ge daan was. Op 18 Mei ging hij weer naar Oisterwijk, maar toen was er van het co mité niemand aanwezig. Hij heeft zich toen tot Prins Bernhard gewend. Door diens medewerking en met de hulp van het Mi litair Gezaj* in Noord-Brabant, kon men op 21 Mei met 60 auto's naar Dachau ver trekken. Aan het rapport zijn toegevoegd 41 bij. lagen, waaronder een verweerschrift van mr. B. Ph. baron Harinxma thoe Slooten. j Hij verklaart daarin onder andere, dat tot September 1944, toen. hij Londen verliet, noch de Nederlandse regering, noch een der nationale Rode Kruisverenigingen de mo gelijkheid kende om politieke gevangenen pakketten te doen toekomen. In een andere bijlage verklaart mr. H. G, J. Maas Geesteranus, eertijds verbonden aan de Inlichtingendienst të Lissabon, dat de Nederlandse gezant in Bern- Joden zon der hulp heeft weggezonden. In Spanje werd vrijwel ieder illegaal rei zende Nederlander gearresteerd. De Neder landse regeringscommissaris en andere Ne derlandse autoriteiten hebben niets gedaan om dit te beletten. Hoewel in 1943 massa's Polen en Fransen werden vrijgelaten en voorzien van alle nodjge papieren Spanje konden verlaten, bleven de Neder landse geïnterneerden achter. Zelfs werden Nederlanders die zich in Madrid op vrije voeten bevonden, niet geholpen, zodat zij clandestien, met alle risico's daaraan ver bonden, naar Portugal geëvacueerd moes ten worden. N.S.B.'ers kregen uit Lissabon pakketten. De ondersteuning, welke Nederlanders hebben genoten in de verschillende Spaanse gevangenissen, is onbetekenend geweest, In het kamp te Miranda stonden zij, wat betreft ondersteuning in de - vorm van voedsel, pakketten, kleding, schoeisel en geneesmiddelen, ten achter bij alle andere nationaliteiten, met uitzondering alleen van I de „Heimatlozen" en Grieken. Baron van I Harinxma thoe Slooten heeft het kamp te Miranda nimmer bezocht. In Portugal heerste destijds overvloed en niets was een voudiger geweest dan enige vrachtauto's met levensmiddelen van Lissabon naar Miranda te sturen. Onder de personen in Nederland, aan wie van Lissabon uit voedselpakketten v/erden gezonden, bevonden zich voor aanstaande N.SlB.'ers, die te Londen en te Lissabon als zodanig in Nederlandse kringen bekend stonden. Wie' had op gedragen hen namens en wellicht op kosten van het Rode Kruis te Londen van levensmiddelen te voorzien? Gedurende zijn verblijf in Portugal en zelfs na zijn vertrek naar Londen ontving baron Van Harinxma thoe Slooten geregel de geldzendingen uit Nederland. „Afge scheiden van het feit, dat het geniéten van een dergelijke faciliteit een zekere schroom ten aanzien van de vijand ten gevolge kan hebben hetgeen het geval is geweest met een van baron Harinxma's medewerkers te Lissabon, blijkens diens eigen mededelin gen .ligt volgens de commissie de con clusie voor de hand, dat de bezetter in de regeringscommissaris niet een tegenstander zag. De bezetter zou dit wel hebben gedaan, als bedoelde regeringscommissaris met alle hem ten dienste staande middelen een zo groot mogelijk aantal Engelandvaarders en andere illegalen had geëvacueerd en in hun gevangenschap had bijgestaan." Tlto Schipa naar de Residentie. Tito Schlpa, die op het ogenblik in Scandinavië vertoeft, zal op weg naar België en Frankrijk Vrijdag ln Nederland arriveren voor zijn concert op Zater dag 6 December te Den Haag. Tito zal nagenoeg hetzelfde programma als te Amsterdam ten ge hore brengen. tegiuig gesian was. hiprhij or) hij Toen vervolgde hij: „Ge moet beseffen, pvaniat'p d h v>t Neder- aan om zich in te schepen naar Dagbad. bukt ging. „Ik heb genoeg gevlogen, Jo- dat ge de leerling van een groot tovenaar0 °0jffr"r? oi uscum. Het kistje staal al klaar, jonge Panda!" ris! Een hele tocht om de wereld heb ik ge- zijt geworden, jonge Panda! Ge gaat een tMn, jws ti:t ze{ joris opgeruimd. „Ge ziet, dat het 'zijn maaktIk weet er meer van dan jij!" „Ge gouden toekomst tegemoet! Eer en rijkdom! was voorkomen ecieriancter. Detreit, *- begint overmoedig te worden!" zei Joris W.eest dus nederig en dankbaar en zet Uw afkeurend. Hij zette zich gemakkelijk in i hoedje recht! En vergeet niet, mij in de één van de stoelen van de passagierscabine toekomst Effendi te noemen! Geen jij en 1 jou, en Jopis meerbegrepenZ" Repatriëring. Over de repatriëring van politieke ge vangenen en gedeporteerde Joden vermeldt Zuivering. Het Britse militaire bestuur in Duitsland heeft de Duitse autoriteiten doen weten, dat van 1 December af de Britten geen verantwoordelijkheid meer dragen voor de zuivering in het Ruhrgebjpd De regering van Noord-Rijn-Westfalen heeft echter nog geen wet op de zuivering aangenomen, zodat de zuiveringsgerechten zullen óphouden te functioneren. Vrijspraak. Graaf Dino Grandl, Italfaans am bassadeur ip Londen tijdens het bewind van Mussolini, is door een bijzondere rechtbank ln Rome vrijgesproken van beschuldigingen betreffende Fascistische "activiteit. Brave zoon. De Japanse minister van vervoer heeft zijn ontslag ingediend. Hij zou dit be sluit hebben moeten nemen omdat zijn zoon bij een zwarte handel-affaire is betrokken. Detectors.' Door honderden politlemanschappen wordt in de omgeving van Rome en ln een aantal dorpen gezocht naar Illegaal ln bezit gehouden wapenen. Men maakt hierbij ook gebruik van zogenaamde detectors, met be hulp van welke apparaten men de aanwezig heid van wapenen op verborgen plaatsen kan constateren. Smokkel. Volgens de „Daily Graphic" Is door de douane van het Londense vliegveld, bij aankomst van een vliegtuig uit Brussel, voor een waarde van honderdduizend pond ster ling aan Juwelen* in beslag genomen. Men meent hierdoor op hei spoor gekomen te zijn van eert der grootste smokkelbenden, welke tussen het vasteland en Londen opereren. In de dubbele bodem van een koffer van een der reizigers werden voorts brieven aange troffen met aanwijzingen voor bepaaldfl adressen la Londen en België, -• Aj

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2