Haarlems Dagblad Arabische wereld maaktzich gereed voor „heilige oorlog" Treurig De Gaulle achter de schermen van de conferentie in Londen Boudewijn op de Belgische troon? Trawlers blijven in de haven Moord en brand in Palestina Belastingklaagzangen in de Kamer Weerbericht Bureaux: Grote Houtstr 93. Tel Admin 10724, 14825. Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12. Tel. 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom 62e Jaargang No. 18803 Woensdag 3 December 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen- Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4.—. Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET RAPPORT van de Commissie- Vorrink over de werkzaamheden van het Nederlandse Rode Kruis ten aanzien van de hulp, tijdens en na de oorlog aan gevangenen verleend, bevat zware be schuldigingen. Er blijkt uit, dat wel veel voor de Nederlandse krijgsgevangenen in Duitsland is gedaan, maar dat men ten opzichte van de politieke gevangenen en de Joden deerlijk is tekortgeschoten. Aan het toenmalige hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag wordt verweten, dat de hulpverlening aan politieke gevangenen belangrijk beter had kunnen zijn als het meer moed, initiatief en fantaisie had ge toond. Aan dc toenmalige Nederlandse Regering te Londen wordt verweten, dat zij de zorg voor politieke gevangenen en Joden afgeschoven heeft op andere instan ties zonder er zich voldoende van te over tuigen. of die taak naar behoren werd uitgevoerd. De Nederlandse Regering te Londen en het Londen-Comité van het Nederlandse Rode Kruis worden beide beticht van grove nalatigheid, omdat tot Juni 1944 dus in vier oorlogsjaren geen enkele maatregel was genomen voor directe hulpverlening aan genoemde ge vangenen, zelfs niet het registreren van de te Londen bekende namen. Zelfs in '44 en '45 was de werkzaamheid van de meeste officiële instanties te Londen nog zo gering en werd eventuele toegezegde financiële hulp zo traag uitbetaald, dat iedere poging tot hulpverlening vrijwel tot mislukking gedoemd was. Het Londense departement van Sociale Zaken wordt besdhuldigd van onvoldoende medewerking, waardoor belangrijke kansen tot hulpverlening via Zweden (door middel van evacuatie) niet zijn gebruikt. En onze gezantschappen in Lissabon, Madrid en Bern krijgen ook een niet geringe veeg uit de pan. Aan het eind der conclusies van het rapport wordt opnieuw, ditmaal in verzamel-vorm, gesproken over tekort aan Initiatief, durf en fantaisie, met een teveel aan formalisme en bureaucratie. Het rapport verklaart onomwonden, dat deze tekortkomingen er oorzaak van zijn dat duizenden Nederlanders het leven heb ben verloren die, naar menselijke bereke ning, bij tijdige hulpverlening zouden zijn gered. Dit is een allertreurigste zaak. Van sommige zijden is critiek op dit rap port uitgeoefend. Men heeft gezegd, dat aan enige met name genoemde personen niet voldoende gelegenheid zou zijn gege ven om zich te verdedigen. Als dat inder daad zo is, moet die gelegenheid hun alsnog verstrekt worden. Ten opzichte van de naleving van erkende rechtsregels met de nadruk op het woord erkende be hoort de Pers op de bres te staan; dit blad is er zich wel van bewust. Maar aan de feitelijke tekortkomingen, in het rapport vastgesteld, verandert deze critiek niets. En het leeuwendeel der verantwoordelijk heid voor die tekortkomingen valt zonder twijfel op diegenen, die buiten het bezette Nederland, dus onbedreigd in de vervul ling van hun taak door de Duitsers, hun arbeid hadden te verrichten. Dus: op de regering te Londen en op de Nederlandse vertegenwoordigingen in niet aan de oorlog deelnemende landen. Omtrent die laatste is een rapport der commissie-Cleveringa vertrouwelijk aan de Kamer verstrekt. De Kamer heeft al bij monde van verscheidene harer leden doen blijken, dat zij dat niet voldoende achtte. Ik zou nog eens willen herhalen dat volledige openbaarmaking ook van het rapport-Cleveringa noodzake lijk is (en tevens van het rapport-de Visser inzake de militaire missie in Duitsland). Wat de Londense regering betreft is^er de aanhangige enquête van de Tweede Kamer. Men zal tenslotte, als na volledig onder zoek en toepassing van het hoor- en weder hoor het falen van bepaalde personen onweerlegbaar vaststaat, tot maatregelen moeten overgaan. Men kan geen mensen op verantwoordelijke bestuursposten hand haven die, nota bene vertoevend buiten de voortdurende gevaren van ons bezette land, formalisme en bureaucratie inplaats van initiatief en durf hebben getoond en daarbij zulk een gemis aan hart en aan medegevoel met hun zwaarst-beproefde landgenoten: de politieke gevangenen en gedeporteerde Joden. Het rapport herinnert aan de aantallen. Er waren 10.500 krijgsgevangenen (voor wie dus wel veel door zending van voedsel pakketten en kleding is gedaan) in Duits land. Daarvan zijn er 244 overleden en 22 als vermist opgegeven. Er waren ^28935 politieke gevangenen, van wie er 6872 zijn teruggekeerd, 16167 (voorzover geregis treerd) als overleden zijn opgegeven en nog maximaal drieduizend op de lijst der vermisten staan. Van de ongeveer 140.000 Joden in ons land werden 110.000 naar het buitenland gevoerd. Slechts 6000 keerden Ook als men in aanmerking neemt, dat in een groot aantal gevallen de moord op de betrokkenen niet door pakketten-zen dingen voorkomen had kunnen worden, blijft het verschrikkelijk thans te moeten lezen: „Het is voor de commissie onbegrij pelijk, dat noch bij het Londen-Comite noch bij de Nederlandse Regering een vroe gere actie tot hulpverlening aan politieke gevangenen en gedeporteerde Joden dan in Juli 1944 is te bespeuren. Met droefheid heeft de commissie moeten vaststellen, dat terwijl bv. ban Noorse zijde alles spran kelde van initiatief en durf.... men aan Nederlandse zijde bij haast alle officiële instanties, zowel in Den Haag als in Lon den en elders, op een muur van formalisme en bureaucratie stuitte. De commissie kan hieruit niet anders concluderen dan dat deze mentaliteit er de hoofdoorzaak van is, dat duizenden Nederlanders het leven heb ben verloren". Het rapport bepaalt zich niet tot verge lijking met de Noren. Het stelt vast dat ook de officiële instanties van landen als Denemarken, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië veel meer voor hun in de Duitse hel vertoevende landgenoten hebben ge daan. Wij zijn nogal%gewend om ons heel wat meer te voelen dan bijvoorbeeld „die Balkanlanden". Wat meer bescheidenheid blijkt gewenst. Wij herinneren ons ook heel goed het roerende vertrouwen, dat wij In de Londense regering stelden, overtuigd als wij waren dat zij en onze vertegen woordigers in de niet-vechtende landen geen poging onbeproefd lieten en geen groter voldoening kenden dan te helpen waar zij maar konden. Een illusie minder. Laat ons erkennen dat wij al die jaren geen ogenblik hebben verondersteld, dat zulke tekortkomingen konden bestaan als uit dit rapport blijken. Het is diep-treurig. R. P. Bidault 24 uur naar Parijs om te horen waar hij aan toe is Zoals gisteren werd gemeld is de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, plotseling naar Parijs vertrokken voor besprekingen met de Franse regering. Hij zou binnen 24 uur weer in Londen terugkomen. Het is duidelijk dat de labiele toestand in Frankrijk het voor de Franse minister zeer moeilijk maakt, beslissingen in Londen te nemen. Thans is bekend geworden aldus meldt United Press dat de voor naamste reden van Bidaults terugkeer gelegen is in het feit, dat generaal de Gaulle met de invloedrijke massa zijner aanhangers achter zich, gewaarschuwd heeft tegen concessies in Londen, daar hij vast van plan is eventuele beslissingen ten aanzien van Duitsland, waarmede hij zich niet kan verenigen, „openlijk af te wijzen". De positie van Bidault is hierdoor onzeker geworden, daar hij met het ooq op de mogelijkheid, dat de Gaulle uit de huidige crisis te voorschijn zal komen als „sterke man", thans reeds rekening zou moeten houden met de inzichten van de generaal. De Gaulle is de sterkste tegenstander van een herstel der Duitse economie en heeft herhaaldelijk aangedrongen op de afscheiding van Ruhrgebied en Rijnland. Hij wil geen eenheid der zones voordat de Franse eisen zijn ingewilligd en verzet zich tegen een internationaal toezicht op het Ruhrgebied. De mogelijkheid dat Bidault gedwongen zou worden in dit laatste pro bleem een concessie aan de Russische eisen te doen, heeft dé Gaulle wellicht ge ïnspireerd tot zijn waarschuwing. De in vloed van de generaal achter de schermen van de Londense conferentie wordt door de overhaaste reis van Bidault wel duide lijk gedemonstreerd. De toestand. Het eerste deel van de anti-stakingswet, waardoor de regering de macht krijgt 30.000 reservisten op te roepen voor poli tiediensten indien deze noodzakelijk zijn, werd Dinsdag van kracht door publicatie in de staatscourant. Langzamerhand stemmen steeds meer arbeiders voor het hervatten van het werk. Een aantal mijnwerkers in het Noorden besloot vandaag naar het werk terug te keren. In de afgelopen nacht hebben mo biele gardisten in verscheidene mijnen de stakers verjaagd, zodat men met werk willigen rustig aan het werk kan gaan. Ook het spoorwegverkeer werd weer enigszins normaal. Van verscheidene sta tions in de provincies kwamen echter be richten over sabotages en de politie moest enkele depóts bezetten om de werkwilligen in de gelegenheid te stellen de treinen te laten lopen. In Parijs waren nagenoeg alle stations normaal open behalve „Gare d'Austerlitz" waar slechts de helft van het normale verkeer doorgang vindt, omdat in dat deel van de stad de electrische voorziening zeer onregelmatig is. In Parijs keerden de ambtenaren van posterijen naar het werk terug en voor het eerst sedert tien dagen ontvingen kan toren en particulieren post uit het buiten land. In „Les Halles" werd gisteren normaal gewerkt en er kwamen voldoende voor raden op de markt. De regering liet met behulp van troe pen en politie zes krachtstations in het ge bied van Parijs bezetten en zette regerings technici aan het werk. Tengevolge hiervan begon de Métro weer te lopen en konden bioscopen en theaters hun deuren weer openen. De verlichting in huizen en kan toren, die eerst doorlopend aan en uit ging was gisteren weer normaal. Twaalf doden bij sabotage Nader wordt gemeld dat in de Nationale Vergadering hedenmorgen artikel twee van de „wet ter bescherming van de ar beid" in stemming gebracht en aanvaard is. Dit artikel voorziet in oplegging van boeten tot een maximum van vijfhonderd duizend francs of gevangenisstraf van vijf a zes jaar aan degene, die .,met behulp van bedreigingen, opzettelijk verspreide onjuiste inlichtingen, geweld, handtaste lijkheden of fraudeleuze handelingen op houding van arbeid teweeg brengt of doet voortduren of dit poogt te doen, of de vrij heid van arbeid aantast of tracht aan te tasten". Om zes uur deed^minister Mayer mede deling van de sabotage op de spoorlijn tus sen Parijs en Atrecht, tengevolge waarvan twaalf doden zijn gevallen. De communis tische afgevaardigde Charles Tillon, vroegere minister van Luchtvaart riep toen: „Jullie hebt bloed nodig om ons te compromitteren!" De leider van de niet-communistische minderheid in de CGT, Léon Jouhaux. heeft verklaard, dat men de moed om met de regering tot een vergelijk te komen niet heeft opgegeven. Zijn groep wil een einde zien aan de „spiraal van lonen en prijzen, die inflatie moet veroorzaken" Verlangd wordt een „werkelijk minimum salaris" met doelmatig gegarandeerde koopkracht. „De stakingen", aldus Jouhaux, „moeten eindigen. Zij kosten het land veel meer dan onze gerechtvaardigde eisen". Uit Marseille wordt gemeld, dat de span ning tussen stakers enerzijds, politie en legerstrijdkrachten anderzijds toeneemt. De botsingen worden steeds heviger. Sta kers zijn verscheidene fabrieken binnen gedrongen en hebben deze gesloten. Officieel wordt geschat dat de mijnsta king Frankrijk tot dusverre anderhalf millioen ton kolen heeft gekost, hetgeen een ernstige slag voor het industrieel her stelplan betekent. Normaal wordt 160.000 ton per dag gedolven; de gemiddelde pro ductie sedert het begin van de staking is ongeveei; 5000 ton geweest. De Franse generaal Jacques Leclerc, die een voorname rol speelde in de laatste oorlog en aan het hoofd van de Franse troepen Parijs en Straatsburg binnentrok, is, naar gemeld, bij een vliegtuig-ongeluk in Noord-Afrika om het leven gekomen In de Belgische hoofdstad wordt leven dig gediscussieerd over een mogelijke te rugkeer op de troon van koning Leopold of van zijn zoon, kroonprins Boudewijn. United Press meldt, dat minister-presi dent Spaak in contact is geweest met de koning, die in Zwitserland vertoeft om een oplossing te vinden voor de vraag waarmee de regering en het volk zich reeds twee jaar bezig houden. Volgens deze berichten zou Spaak heb ben gezegd, dat het in het belang van de koninklijke familie \«gs, dat de kroonprins naar België zou terugkeren. Op 7 September 1948 zal prins Boude wijn 18 jaar worden. Hij zal dan alle rech ten op de troon venverven. De koning zou minister-president Spaak hebben geantwoord, dat hij in pi-incipe niet tegen zulk een terugkeer gekeerd was, mits een officiële verklaring terzelfdertijd zou zeggen, dat de prins zonder enige schaduw van twijfel loyaal geweest is ten aanzien van België. De fracties van de Christelijke Volks partij in de Kamer en de Senaat hebben deze stap van de regering Dinsdag goed gekeurd. (United Press). Conflict te IJmuiden Het woord is aan...- H. G. Wells: Een duurzame wereldvrede be tekent een diepgaande revolutie in de natuur van iedere be staande regering ter wereld en levens in de grondbeginselen, waarop deze regering wordt gegrondvest. Hebben wij dit wel voldoende beseft en wordt hel ook heden in voldoende mate beseft? Uit: The Common-Sense of World Peace. De situatie in de IJmuidcnse visserij heeft zich sinds Zaterdag:, toen dc bil de Algemene Nederlandse Bond van Zeeva renden aangesloten trawlerbemanningen weigerden uit te varen en de hele trawler- vloot daardoor stil kwam te liggen, niet noemenswaard gewijzigd In die zin. dat ook vanochtend alle trawlers binnen zijn gebleven. Na afloop van de vergadering, die Maan dag door de A.N.B.Z. in Tlialia werd be legd, is bij de Redersvereniging een brief bezorgd, waarin de reeds bekende suggestie aangaande onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract was neergelegd. antwoord hierop is namens de Redersver- I eniging thans medegedeeld, dat zij het niet tot haar gewoonte wenst te maken, in rechtstreekse besprekinsen te treden met concer, gevïa en vvel voor de opvarenden van schepen, maar slechts ir>,nincrin met vakorganisaties, welke bü de Stichting ontving de kapel om van de Arbeid zijn aangesloten. Dit stand- in de Eurgerzaal van het paleis De Prins Bernhardkapel is vandaag ontbonden Zij* gaf haar laatste concert voor H.M. de Koningin De Prins Bernhardkapel. welke vandaag ontbonden is, heeft gistermiddag haar punt is nogmaals beklemtoond tijdens de vergadering. die de Redersvereniging balfvijf in op de Dam waarbij tegenwoordig waren Dinsdagmiddag hield. Inmiddels heeft dc A.N.B.Z. hedenmorgen opnieuw hi Thalia De politie te 's Hertogenbosch heeft zes v(»r«jadcrd en besloten het werk op de rren mlnrlar errtprt pp. mannen gearresteerd die van minder goed ge situeerde gezinnen de bonnen opkochten. In dien de verkopers zonder levensmiddelen kwa men, konden zij weer een deel hunner bon nen van de opkopers terugkrijgen tegen ver hoogde prijzen. Hel Britse bergingsschip „Freija" is bij een poging om een in de branding geraakte motortorpedoboot der marine te bergen, zelf slachtoffer van de sterke branding bij Plymouth geworden, waardoor het schip binnenkort als wrak zal moeten worden gebo rgen Joden gedemonstreerd van Aleppo in Syrië tot Cairo in Egypte doch deze demonstraties werden in de schaduw ge- trawlers neer te leggen. Op dc vergadering werden 124 stemmen vóór en 28 tegen staking uitgebracht. Dit betekent dus dat de trawlers niet gaan varen. Nieuwe bankbiljetten van tien gulden Binnenkort worden nieuwe bankbiljetten van tien gulden in omloop gebracht. Het nieuwe model draagt, evenals alle andere thans gangbare bandbiljetten, de handte keningen van mr. L. J. A. Trip en mr. J. Westerman Holstijn. de datum 7 Mei 1945 en is slechts aan de achterzijde genum merd. De voorzijde is blauw en vertoont een portret van koning Willem I met daaron der op sommige biljetten de jaartallen 1788-1843. Op andere biljetten is het fou tieve geboortejaar verbeterd en zijn di jaartallen 1772-1843 vermeld. De hoofd kleur van de achterzijde is karmijn-rood en bevat een afbeelding van het mijnge- bied in Limburg. de bevelhebber van de le militaire afde ling. de luitenant-kolonel Wr. C. Maas en de kapitein T. Homan van 10 X R I. te Haarlem, een der oprichters van de kapel. Nadat de kapel enige muzieknummers ten gehore had gebracht, heeft de Koningin zich met de leden onderhouden, in het bij zonder met hen. die als illegale strijders een aandeel hadden in het verzet. Jan Bernhard Binam werd door H.M. op chocolade met koek getracteerd. De ontvangst, die een half uur duurde, droeg een ongedwongen karakter. Des middags om 12 uur, bij de aflossing van de paleiswacht, had de Prins Bern hardkapel zich reeds op de Dam doen horen. Daarna marcheerde de kapel, die met Kees de Bok en Jan Bernhard Binam op dit middaguur grote belangstelling trok. naar het Amsterdamse stadhuis, waar op de binnenplaats in aanwezigheid van de burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly het Wilhelmus gespeeld werd. De burgemeester bracht een driewerf hoera op H.M. de Koningin uit, dat door de leden der kapel en de vele ambtenaren, die op de binnenplaats verzameld waren, over genomen werd. TWEEDE KAMER Sinds de Algemene Vergadering der Verenigde Volken het besluit nam Pales tina in een Joodse en Arabische staat te verdelen, komen uit het Heilige land berichten en verslagen, die een even duidelijk als triest beeld geven van de felheid van de Arabische reactie op deze beslissing. Oosters fanatisme heeft deze reactie doen ontaarden in een reeks geweld plegingen, variërend van brandstichtingen tot lynchpartijen, die de toch al zo zwaar beproefde Joodse gezinnen in vrees en rouw gedompeld hebben. De Arabieren begonnen Dinsdag te Jeru zalem een driedaagste staking, welke uit protest tegen de splitsing van het Heilige land gehouden wordt, met een serie steek en schietpartijen, brandstichtingen en ge weldplegingen tegen de Joden, waardoor de Hagana, het Joodse leger, voor de eerste maal in zijn geschiedenis in het openbaar als orde-macht optrad. Om drie uur 's middags, toen de rust hersteld scheen te zijn, maakte de politie bekend dat in de Arabische wijken van Jeruzalem een avondklok zou worden in gesteld. Een uur later echter laaide het geweld al weer op. Een Arabische menigte trachtte de Joodse wijk Motefiore aan te vallen welke door tweehonderd leden van de Hagena verdedigd werd en in het gevecht dat zich ontwikkelde, moest de politie van traangas gebruik maken. Overal elders in de Arabische wereld werd tegen de Verenigde Volken en de De Koningin kocht een stukje van het midden-Dainterrein De Koningin heeft gistermorgen een rte wandeling dooi Amsterdam gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal dit keer, wat sedert lang niet meer gebeurd is, Sinter klaas in ere houden door op 5 December niet te vergaderen. Toch geschiedt dit ver moedelijk niet louter uit de zucht om die goede Heilige eerbied te betuigen, of om op die dag aan onze afgevaardigden gele genheid te verschaffen zich aan de dicht kunst te wijden. Het feit dat buiten de schuld van het parlementair beleid de begrotingshoofdstukken ditmaal nog steeds niet voor openbare behandeling rijp zijn, is waarschijnlijk mede, zo niet in hoofdzaak, oorzaak van de vrije Sinterklaasdag. Gisteren viel er intussen weinig dichter lijks in 's lands vergaderzaal waar te ne men, waar men zich met zo iets dor pro zaïsch als onze belasting had bezig te hou den. Mr. Van der Feltz (C.-H.), die later bijval van anderen kreeg, liet een treur zang horen over de ingewikkeldheid van de door de belastingschuldigen in te vullen steld door het geweld in het Heilige land. I formulieren, nadat de heer Van der Weij- Omstreeks half vier stegen reusachtige j den (K.V.P.) hem met een klaagzang was wolken dikke; olieachtige rook op uit de l voorgegaan over de hoge grondbelasting, omgeving van Julians Way het was de een erfenis van de Duitsers, grootste brand van de dag. Tot de verder te berde gebrachte grie- Na uren van geweld kreeg het Joodse ven behoorde onder meer de handhaving van mr.'Mees, voorzitter van de bedrijfs groep van assurantie-bemiddelaars, tegen de uitdrukkelijke wens van die groep zelf in, iets waarover mr. De Wilde (A.-R.) onder meer de staf brak. Deze afgevaar digde behoorde mede tot hen die slecht te spreken waren over het feit dat minister Lieftinck niet steeds de als verbruiksbe lasting bedoelde omzetbelasting, welke dus de consument moest betalen, in de prijzen liet doorberekenen. Na vermeld te hebben dat men het in constitutioneel noemde, dat niet bij de wet maar door een besluit de superdividend belasting verlaagd was en dat verschillen de leden betere salariëring van de ontvan gers bepleitten, moge ik allereerst aan stippen, dat minister Lieftinck na deze vrijwel algemene aandrang bereid bleek die laatste kwestie nog eens nader te be kijken. Concreet uitzicht, wanneer het al lang geleden beloofde wetsontwerp inzake materiële oorlogsschade bij het parlement zal binnenkomen, kon hij niet geven. Wel zei hij nogmaals toe te hopen weldra de wetsregeling te kunnen indienen ter sane ring van het assurantie-bemiddelingsbe- driif. De in de betreffende groep gepleegde „openlijke rebellie" onder leiding van iemand, die niet zijn vertrouwen had, was voor hem de aanleiding geweest om de wèl zijn vertrouwen bezittende voorzitter te handhaven. En, zo dreigde Zijne Excel lentie, als men in die organisatie tenslotte niet tot overeenstemming komt, dan zal ik haar zelfs opheffen. Aangestipt zij nog dat de bewindsman leger toestemming om de Joden te evacue ren uit het Princess Mary-gebied, dat door de Arabieren bedreigd werd. Op dat ogenblik waren honderden tot razernij opgezweepte Arabieren brand stichtend en plunderend door de districten van de benedenstad getrokken en hadden zij voor naar schatting een millioen dollar aan Joods bezit gestolen in een orgie van vijf uren, welke oorspronkelijk door de Arabische leiders bedoeld was als een vreedzaam doch onheilspellend protest. Joden roepen om wraak. Intussen geraakten ook de Joodse gemoe deren verhit en een Joodse menigte met jongelui aan het hoofd die het woord „wraak" tot hun strijdkreet kozen, trok van het Zion-plein naar het gebied der ge weldplegingen. In allerijl rukten politie en troepenversterkingen aan om een botsing te verhinderen die stellig bloedig zou worden. De Joden schreeuwden en zongen en enige stenen vlogen een Arabisch theater binnen, doch nadat een Britse soldaat een schot in de lucht had gevuurd, trokken de Joden af. Intussen werden in Egypte door premier Nokrasjy Pasja alle demonstraties verbo den nadat studenten in de zakenwijk Cairo ruiten hadden ingeworpen. De ironie van het noodlot wilde, dat de meeste be schadigde winkels aan Grieken toebehoor den, onderdanen van het enige Europese land dat tegen de splitsing had gestemd. Joden willen geld en wapenen. Peter Bergson, de voorzitter van het Joodse comité voor nationale bevrijding, heeft een beroep op de Verenigde Staten gedaan om de „Joodse republiek" surplus- goederen van het Amerikaanse leger te - ju- j geven, waaronder tanks, vliegtuigen, lichte korte wandeling door de binnenstad van m&rie en handwapenen. msterdam gemaakt. Het Joodse bureau overweegt de Ver- Staten een lening van 135.000.000 de speciale stand kinderpostzegels, waar na zij zich naar de Dam begaf en in het huisje van de Nationale Momumentencom- missie een aantal vierkante centimeters midden-Damterrein kocht. Een wandeling over het Rokin besloot dit korte uitstapje. dollar te verzoeken ten bate van de immi gratie van verplaatste personen in Palesti- „Heilisre oorlog". Dezer dagen zullen de premiers van de {zeven Arabische staten in Cairo vergade- Curacaose afgevaardigden ren om de ontwikkelingen van het Pale- i r i stijnse probleem te bespreken en tevens VOOr roncletat elconi erentie rapport uit te brengen over de uitvoering De staten van Curasao hebben Maandag- van de geheime overeenkomsten die door avond in besloten zitting definitief de can- de Arabische liga zijn opgesteld, didaturen vastgesteld voor de delegatie van Het is niet uitgesloten dat de Arabieren het gebiedsdeel Curasao ter ronde-tafel- van het nabije Oosten de „Johad", de hei conferentie. Men is daarbij niet ingegaan lige oorlog, zullen uitroepen, maar het aan- op de suggestie van de Nederlandse rege- I tal Arabische staten dat aan zulk een oor ring om voor elk van de acht plaatsen twee log zou meedoen, is afhankelijk van een candidaten te presenteren, uit welke de 1 nog te bereiken overeenstemming ten aan- Kroon een keuze zou kunnen maken. Voor zien van de hoeveelheden wapens, troepen iedere plaats is slechts één candidaat ge- en geld die elk der staten beschikbaar zal kozen. istellen. (UP.) HET RADtOVRAAGSTUK Minister Gielen zal een eigen wetsontwerp indienen In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt minister Gielen me de, dat het advies van de Radioraad over een nieuw radiobestel is toegezonden aan de belanghebbenden in de radiowereld. Naar aanleiding van een vraag of be paalde suggesties uit het advies van de Radioraad zullen worden overgenomen in de wettelijke grondslagen voor het defini tieve radiobestel, kan de minister op dit ogenblik slechts mededelen, dat hij bij het indienen van zijn voorstellen zal streven naar een oplossing, welke aanvaardbaar is voor de belanghebbenden en voor de meerderheid van het Nederlandse volk. Hij hoopt binnenkort over de oplossing van het radio-vraagstuk besprekingen te voeren en daarna een eigen ontwerp in te dienen. de tegenwoordige hoogte van de grondbe lasting als redelijk verdedigde, dat hij voorts een juridisch niet aanvaardbaar schijnend argument aanvoerde voor zijn optreden inzake de superdividend belasting en verder dat.blijkens een zijner uitlatin gen de belastingautoriteiten op ruime wijze tewerk zullen moeten gaan ten opzichte van kinderaftrek voor studerende kinderen boven de 25 jaar, wier studie tengevolge van oorlogsomstandigheden destijds on derbroken werd. Tenslotte ging hoofdstuk VII-B van de begroting van financiën er zonder hoof delijke stemming door. Betalingsverkeer met Frankrijk uitgebreid Het ministerie van Financiën deelt mede dat het betalingsverkeer tussen Frankrijk en Nederland is uitgebreid. Be halve overmakingen van betalingen uit hoofde van leveranties van goederen en diensten, van kosten en lasten van de transitohandel, van premies en uitkeringen van verzekeringen en herverzekeringen, van salarissen, tractementen, toelagen en pensioenen en andere uit het internatio- naal-verkeer voortspruitende betalingen, zullen in het vervolg ook opbrengsten van kapitaalbezit, aflossingen en terugbetalin gen van kortlopende crcdieten, welke voor de financiering van industriële en handels transacties zijn verleend, van het ene land naar het andere over de monetaire reke ning worden overgemaakt. Voorts is de mogelijkheid geschapen om saldi van de rekening luidende in dollars, welke Nederland met de Franse bezettings zone in Duitsland voert, te verrekenen over de Frans-Nederlandse monetaire re kening. Ten aanzien van het zich in Frankrijk bevindende bezit aan Nederlandse effec ten werd een belangrijke regeling getrof fen. welke het mogelijk maakt de handel in Nederlandse fondsen op de Franse beurzen te hervatten. Effecten, welke zijn aangemeld, niet op de Nederlandse zwarte lijst voorkomen, zich thans in Frankrijk bevinden en be horen tot de categorieën, waarvan de han del op de Franse beurzen was toegestaan, zullen een voorlopige Nederlandse erken ning krijgen. Door deze regeling is hervatting van het beursverkeer in Frankrijk wan Nederlandse stukken wederom op ruime schaal moge lijk gemaakt. Zij is van belang voor de emissie van de Koninklijke Olie, waarvan een aanzienlijk aantal aandelen in Franse handen is. Voor de claims van deze stukken is een afzonderlijke regeling getroffen, waarbij in het algemeen een eenvoudige verkla ring van een Franse bank voldoende is, om het claimrecht te kunnen uitoefenen. PRIJZEN VAN KAARSEN Met ingang van 6 December zullen de maxi mum gebrul Persprijzen voor kaarsen zijn: stearine huishoud- en Kerstkaarsen 60 cent per pjak van 170 gram. paraffine huishoud- en Kerst kaarsen 46 cent per pak van 170 gram Ook voor dc grotere pakken tot 300 gram zijn maximum prijzen vastgesteld. VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K N M I in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagax'ond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwakke en veranderlijke wind Weer iets kouder. 4 December: Zon op Maan op 8.28 uur, onder 16 31 uur 23.43 uur. onder 13.41 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1