■PHILIP* jfl-APLITA" 1 !N KWALITEIT* V£tUAA6P£ Schakel Van Altena N.V. „Zuiniger verbruik, anders moeten weer gasloze uren worden ingevoerd" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 CITY TAX N V. BOEKEN? Kort en Bondig café vergunning café-verlof 2 WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 De directie der Haarlemse gasfabriek zegt: Dg rantsoenering van gas en electriciteit Is nog steeds van kracht. Wel werden, daar onze kolenpositie wat verbeterd is, de be palingen de laatste tijd wat minder streng toegepast. Maar nu er een vinger gegeven is neemt zo verklaarde de directie der gasfabriek te Haarlem ons het publiek, althans een gedeelte daarvan,, de gehele hand, of zelfs de arm er nog bij. Het gasverbruik in Haarlem heeft hel voor-oorlogse peil zelfs overschreden. Het gebruik is sinds 1946 met 20 procent toege nomen. Zo kan het niet voortgaan. Niet alleen zouden er meer kolen opgemaakt worden dan het bedrijf krijgt toegewezen, maar de capaciteit der fabriek laat het niet toe. Op dit moment is de maximum grens van de capaciteit bereikt. Als het gasverbruik nog meer zou toenemen, komt de fabriek in moeilijkheden en dan is het noodzakelijk weer gasloze uren in te voeren. De burgerij heeft het zelf in de hand om dit dreigende gevaar tegen te gaan. Reeds nu wordt 's avonds na 7 uur de gas druk verlaagd. Men kan op het gas nog wat koken, maar het gebruik van gaskachels wordt moeilijker. Dat de Haarlemmers zoveel meer gas verbruiken dar. het rantsoen toestaat, moet geweten worden aan de gaskachels. Het is zeker dat velen hun beperkt kolenrant- soen aanvuUen door een gaskachel aan te steken. Dat is natuurlijk zeer onbillijk tegenover andere ingezetenen die met hun 12 eenheden brandstoffen trachten toe te komen. Natuurlijk geschiedt dit niet onge straft, want iemand die een gaskachel ge bruikt overschrijdt het rantsoen (dat alleen berekend is voor koken en een matig ge bruik van het bad) in erge mate. In de afgelopen maanden is men spaarzaam ge weest met het afsnijden van de overschrij- ders van het rantsoen, maar nu de regel matige gasvoorziening in gevaar komt. is besloten bij de mensen, die in ernstige male hun rantsoen overschreden hebben, voor enige tijd de gastoevoer af te sluiten. De directie doet een dringend beroep op de ingezetenen om de ga?kachels buiten gebruik te stellen. Wordt algemeen daar aan voldaan, dan kan dé gasvoorziening ongestoord voortgang vinden. Is het zelfs niet eens nodig voor het koken al te zuinig te zijn, want op een kleine overschrijding van het rantsoen wordt niet gelet. In het vorige wixiterseizoen was het nodig gasloze uren in te voeren omdat de aan voer van de kolen ernstig stagneerde. Gelukkig dreigt dit gevaar nu niet, want voor de komende winter is de kolenvoor- ziening van het bedrijf gewaarborgd. De Haarlemse fabriek zit slechts tijdelijk met de moeilijkheid van de beperkte capa citeit. In de oorlogsmaanden kon weinig aan herstelwerk gedaan worden. Enige versleten kamerovens moesten toen buiten gebruik gesteld worden. Daarvoor worden nu nieuwe gebouwd. Die zullen in het vol gende winterseizoen gereed zijn. Dan kan er dus, mits natuurlijk de rantsoenering tegen die tijd wordt opgeheven, door ieder weer net zoveel gas verbruikt worden als hij wil. Haarlem betrekt thans reeds een zekere hoeveelheid gas van de Hoogovens in Vel gen. Het is thans niet mogelijk om die le vering op te voeren om de capaciteit der fabriek te vergroten. Dit kan vermoedelijk wel over een jaar of drie. Natuurlijk geldt de aanmaning de gas kachels tijdelijk buiten gebruik te stellen niet voor de mensen die him kolenbonnen omgezet hebben in een gasrantsoen. Zij hebben vanzelf recht hun toegewezen gasrantsoen ten volle te gebruiken. Concentratie van gasfabrieken Er zijn plannen - indertijd gaven wij daarover bijzonderheden - de gaislevering in ons land te concentreren. Er dreigde daar bij zelfs de mogelijkheid dat de Haarlemse fabriek zou worden stilgelegd. Thans ver nemen wij evenwel, dat aangenomen kan worden, dat de Haarlemse fabriek in elk geval de eerste tien of vijftien jaar zal blij ven draaien. Dit is trouwens wel af te lei den uit het feit dat de minister voor Verkeer en Energie de aanschaffing van de nieuwe ovens voor het bedrijf heeft goedgekeurd. Haarlem neemt in zeker opzicht ook reeds deel aan de concentratie der 'gas bedrijven, want er wordt immers al gas geleverd aan Heemstede, Benneb roek, AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 December 1947. GEHUWD: 2 Dec., J. P. F. Grose en B. C. J. Behagen. BEVALLEN van een zoon: 29 Nov., P. J. van Zanten-van Etten: C. C. van HaaftenRijswijk; 30 Nov., M. Gorter—Kraan; 1 Dec., E. G. W. BljnsdorpSchraders; J. van Rongen—Scheffers; C. Kuipers—van Laangelaar; G. J. Versteeg—van Telgen; 2 Dec., A. C. H. van Eden—Kerkhoff; C. M. Uilkende Rooij. BEVALLEN van een dochter: 29 Nov., J. de VriesBrugman; 30 Nov., M. L. OutAarde- Wijn; M. E. Berghuijs—Berg. OVERLEDEN: 1 Dec., G. Lubbers—van der Roest, 56 j., Zijlstraat; E. Veen, 78 j., Schoter- siragel; J. P. Wesselius, 74 J., v. d. Meerstraat; J. de Visser, 9 m., Kamperlaan. Zandvoort, Bloemendaal, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede. Voor al die gemeenten gelden dezelfde overwegingen. Ook daar dus de kranen der gaskachels dicht! Ook zuinig met electriciteit! Natuurlijk is het ook niet toegestaan in- plaats van gaskachels electrische kachels aan te zetten. Dit laat het ook beperkte kolenrantsoen van het Electriciteitsbedrijf niet toe. De „Stadsleelijkerd". In de oorlogsjaren is de „Stadsleelijkerd", de hoge gashouder, op eis van de Duitsers verlaagd. De afgebroken stukken zijn uit de handen der Duitsers gehouden en veilig opgeborgen. Het is nog onzeker of de gas houder in de toekomst nog weer opge bouwd zal worden. Het wordt wel sterk betwijfeld, omdat in de oorlog de ervaring is opgedaan, dat zulke hoge gashouders ongewenst zijn. Als de gaslevering na jaren zoveel stijgt, dat er geen voldoende berg ruimte meer zou zijn, dan zal het vraag stuk nader onder ogen gezien worden. Vermoedelijk zal de beslissing dan wel ge zocht worden in het bouwen van een nieu we gashouder. Gelukkig voor het Haarlemse stadsbeeld! TELEFOON 16.17.2 I Rozenstraat 49, DAG EN NACHT „DE BOEKPERS" GR. HOUTSTRAAT 55-57 - HAARLEM TEL. 19397 De grote kinderverrassing Waarom vraagt ieder kind aan Sint De geschiedenis van „SIJMEN SNOEK"? Omdat men uit dit vissenbock De rjjmpjes meer dan prachtig vindt. Koopt dus snel een exemplaar Bij Uw boekenhandelaar. (Adv. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 3 DECEMBER Frans Hals: ..Het doornige pad". 18 J., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van Berna- dette". alle leeft., 2.30 en 7.3Ö uur. Palace: „Tarzan overwint", 14 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.i5 uur. Luxor: „Circusbloed", 18 j.. 2 30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Ellandprinses". 18 j.t 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De greep naar de macht", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 4 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Ds. H. J. van Rooyen overleden In de ouderdom van 73 jaar is overleden ds. H. J. van Rooyen, emeritus-predikant der Nederlands Hervormde Kerk, die tal var jaren met name in Nederlands Indië een voor aanstaande plaats heeft ingenomen. Na zijn emeritaat vestigde hij zich in 1932 in Heem stede, waar hij vele malen godsdienstoefenin gen leidde, enige tijd als hulpprediker optrad en secretaris was van het college van kerk voogden. In de restauratie der kerk aan het Wilhelminaplein had hij een belangrijk aan deel. Kerkdievegge bekent De 28-jarige Amsterdamse E. J. Th, M.H.. die vorige Woensdag door twee rechercheurs van politie in de Spaarnekerk werd gearres teerd onder verdenking een serie diefstallen te hebben gepleegd in een aantal Haarlemse R K. kerken heeft thans een bekentenis af gelegd. Zij heeft toegegeven onder andere zeven tassen en een koffer te hebben ontvreemd: diefstallen, die werden gepleegd terwijl haar slachtoffers ter communie gingen en de tas sen bij hun plaatsen lieten staan. De tassen gooide zij weg. het geld gebruikte zij voor zichzelf en de bonkaarten die zij er in aantrof, verkocht zij op de zwarte markt. Een van de tassen bevatte driehonderd gulden- IJsvereniging voor Haarlem Onder leiding van lr. W. FuhrJ Snethlage ver gaderde Dinsdagavond de IJsvereniging Haar lem en Omstreken, afdeling van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Uitgebracht werden de verslagen van de secretaris en penningmees ter Vroeger deed de afdeling veel. om arbeiders, die door de vorst werkloos waren geworden, te helpen, door ze te laten optreden als baanveger enz. Thans is er een andere taak voor de bond weggelegd, n.l. het organiseren van dorpen- tochten. Het vorig seizoen zijn er in West Friesland, Zaanstreek en op de Amstel enige gehouden. De omgeving van Haarlem leent zich er echter niet voor. De vergadering behandelde tevens de beschrij vingsbrief van de vergadering van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Afgevaardigden wer den benoemd. FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: W, P. Koedooder, manufacturer, wonende te Haarlem, Paul Krugerstraat 26. Rechter-Com- missaris: Mr. C. E Muller. Curatqr: Mr. dr. A, F. H, Sckreurs,advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: Hendrlkus Bleljendaal, vrachtrijder, wonende te Heemskerk. Ooster- streng 60 en Gerardus Arnoldus Bolng. boek bandelaar, wonende te Zwanenburg, Zwanen burgerdijk 457. Scheepsberichten Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Woensdag 3 December: Abbekerk, 2 Dec. van Melbourne naar Brisbane. Alcinous, Java—Am sterdam, 2 Dec. te Londen. Boissevain. 30 Nov. van Singapore naar Rio de Janeiro. Boschfon- tein. Kaapstad—Amsterdam, 2 Dec. van Southampton te Antwerpen. Bredero, Rotterdam —Japan, 2 Dec. van Shanghai. Congostroom, Verdon—Dakar, 2 Dec. 150 mijl van Las Palmas. Duivendijk, Vancouver—Rotterdam, 2 Dec. te Gravesend. Haarlem. Amsterdam—Valparaiso. 2 Dec. te Callao. Jolian de Wilt. Java—Amster dam, passeerde 2 Dec. Perlm. Kota Baroe, Rot terdamJava, 2 Dec. van Port Said. Lawak, 30 Nov. van Singapore naar Makassar, Lindekerk, 29 Nov. van Vizagapatan te Rangoon. Maasland, Buenos Aires—Amsterdam, passeerde 1 Dec. Kaap Finlsterre. Meliskerk, AustraliëRotter dam, 2 Dec. te Suez. Nigerstroom, West Afrika —Amsterdam. 5 Dec. te Havre. Ridderkerk, Shanghai—Rotterdam, 30 Nov. van Colombo. Rijnkerk, 29 Nov. van Karachi te Bombay- Rijnland, Amsterdam—Buenos Aires, passeerde 30 Nov. Fernando Noronha. Samarinda, 2 Dec. van Cheribon naar Soerabaja. Saparoea, 29 Nov. •an Singapore naar Los Angeles. Tawali, 2 Dec. van Batavia naar Bima. Ternate, 27 Nov. v. Port Neches te Houston. Tosarl. Amsterdam—Java. 2 Dec. van Suez. Van 't Hoff, Java—New York. 30 Nov. van Colombo. Veendam, 2 Dec. van Rotter dam naar New York. Willem Ruys, 2 Dec. van Rotterdam naar Batavia. BINNENLAND In Hilversum Is een huls in de Heren straat geheel uitgebrand. Een der bewoners kon zich slechts redden door uit het raam van de bovenverdieping op straat te springen. HU moest ln een ziekenhuis worden opge nomen. Het Loldsche tribunaal heeft advies uit gebracht ln de zaak tegen Ir J. J. Voud leraar aan de gemeentelijke H. B S te Lelden en voormalig assistent van de Inspecteur voor het onderwijs. Geadviseerd werd zes jaar In ternering. verbeurdverk'arlng van f 22.000 van zUn vermogen, van zUn woning en een aantal roerende goederen, verlies van de kiesrechten en van het recht tot het bekleden van over heidsambten en van functies bij het onder wijs en bU de gewapende macht. Het tribunaal rekende verdachte ln het bijzonder ernstig aan zUn poging om het Nederlandse onderwijs ln natlonaal-soclallstlsche geest te wijzigen. Het nieuwe vlaggeschlp van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys" is gis teren voor zijn eerste reis naar Indië vertrokken. Op een kunstveiling in Amsterdam is een schilderij van Han van Meegeren ..Isaac zegent zijn zoon Jacob" voor f 7500 verkocht. Een ander werk van Van Meegeren, een Bijbelse figuur op perkament geschilderd, bracht f 350 op. HAARLEM EN OMGEVING Op 9 December aanstaande presenteert de ULO a uit de Jacobstraat een revue in de Concertzaal ter gelegenheid van haar veertig- Jarig bestaan. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door het P.T.T.-symphonle-orkest. Aan vang 7.45 uur. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert op Donderdag 4 en II December in Brinkmann een tweetal lezingen over het onder werp „Het nieuwe Europa". Inleider is de heer J. v. Broekhuizen, Journalist te Amsterdam. In de kerk van de Ned. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal aan de Potgietersweg zal ds. J. van Dorp uit Londen op Dinsdag 9 December een lezing houden over: ,,In Engeland geduren de de oorlog". Zondagochtend draalt in het Frans Hals theater voor leden van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling en belangstellenden de film van René Clair, „Sous les toits de Paris". Op het tweetal voor predikant bU de Chr. Gereformeerde Gemeente te IJmuiden zijn ge plaatst: Ds. B Nederhof te Eindhoven en Ds. P. Westerloo te Thesinge. De heer J. C. Zaadnoordïjk te Hoofddorp !s benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Bolsward Dinsdagmiddag werden de ouden van dagen, die in het Junoplantsoen wonen, verrast door de komst van Sint Nlcolaas. Nadat hij door een deputatie uit de bewoners was ontvangen, be zocht hij de ouden van dagen. Twee Zwarte Pleten reikten geschenken uit. De bewoners hebben de attentie zeer op prijs gesteld. De heer Berger, candidaat te Heemstede, heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Kootwijkerbroek aangenomen en heeft voor acht andere beroepen bedankt. De heer J. H. Pesman, die eerst ambtenaar ter secretarie der gemeente Zandvoort was en daarna burgemeester van Koedijk, Is thans be noemd tot burgemeester van Beemster. (Ver beterd bericht). 't Is buiten koud, mij deert het niet, En ik bewaar mijn antbraciet. Ik heb geen warmte van de zon. Maar stook met BRUINKOOL ZONDER BON Taxi Bel 13 000 DAG EN NACHT Cricket Hevige regens in Brisbane O O Hevige regens verhinderden in Brisbane het spelen op de vijfde dag van de testmatch Australië—India, die zes dagen zal duren. India lijkt met 254 runs achterstand en zes wickets in handen kansloos een Inningsnederlaag te voor komen, doch indien de regen aanhoudt eindigt de wedstrijd in een draw. Biljarten Kampioenschap klein biljart Dinsdag zijn in restaurant „Bolwerk" te Haarlem de voorwedstrijden begonnen om het kampioenschap van Nederland klein bil jart 35'2. Na de eerste dag had de Haarlem mer Steffens twee partijen gewonnen, doch zijn gemiddelde, 17.02, was lager dan dat van Wessels (18.87). die een partij won en één verloor. Metz won één partij en verloor er een; zijn gemiddelde was 15.82. Schoen ver loor twee maal en heeft een gemiddelde van 12.02. Vandaag en morgen worden de wed strijden voortgezet Sint Nicolaasfeest voor kinderen van ex-politieke gevangenen Honderdvijftig opgetogen kinderen van ex-politieke gevangenen verlieten Dinsdag avond met een geschenk het gebouw van de Haarl. Kegelbond, waar zij gedurende drie uur lang genoten hadden van een voortreffe lijk samengesteld programma. Natuurlijk waren ze een beetje bang ge weest toen Marguérite Couperus op charman te wijze verwelkomd, het dikke boek opsloeg, j waarin al hun kleine zonden pijnlijk nauw- keurig geboekstaafd bleken te zijn, maar de I „Goedheilig man" wist zijn ernstige verma- I ningen ruimschoots te compenseren met een 1 hartelijk woord. Behalve Sint en Zwarte Piet was er het Ambu-variété-theater, een gezelschap dat alle lof verdient voor het uitstekende, op het jeugdige publiek afgestemde répertoire, waar in de goochelaar Truxini met de acrobaat Frans Weber in vele en veelzijdige prestaties naar de geestdriftige bewondering der kinder, schare dong. De Beierse kapel van Vrugt luisterde de avond met Nederlands-Spaanse klanken op. De „Commissiè kinderen naar buiten" van de afdeling Haarlem der Nederlandse Vere niging van Ex-politieke gevangenen met mejuffrouw J. van Laar als bezielende kracht had bovendien voor een tractatie zorg ge dragen. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen te: Haarlem (Vleeshal) restant F., Ga tot en met Gem. Heemstede 912.15 uur C; 2 tot 4.30 uur Da tot en met Di. Aerdenhout (Gem. kwekerij) X tot en met Z. Vermiste Dakota gevonden Officieren van het Franse militaire be stuur hebben bekend gemaakt dat het Amerikaanse vliegtuig, dat met 20 perso nen aan boord sinds Vrijdag vermist wordt, is ontdekt nabij de Frans-Duitse grens tussen Bitche (Frankrijk) en Kroeppen (Duitsland), ten Zuidwesten van Pirme- sens. Men veronderstelt dat zich nog overle venden aan boord bevinden. Amerikaanse afdelingen trekken thans met reddings ploegen, medicamenten en ambulances zuidwaarts naar Pirmesens, meldt United Press. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie Unilever Philips A K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart-Unie Holi.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned Handel Mij. N.-l. Handelsbank Billitnn Mij II. Claims Koninklijke Slotkners gisteren 277 281 362 163^4 350 294 178 193*4 185 155% 222 147 136)4 100 *t> 404 Olie Openings koersen 305 280 360*4 164)4 355 175*4 194*4 184-K 155 y2 221 146 Volksconcert der H.O.V. met een brillant slot Marinus Adam stond voor de dirigeerlessenaar en leidde het concert in met de Slnfonia Pasto rale voor strijkers (eigenlijk een concerto grosso) van Tartini. Daarna kwam de cellist Mare Rozelaar zijn muzikale vaardigheid en zijn over tuigend temperament tonen met het celloconcert In D van Haydn ln de bewerking van Gevaert. Dit laatste betreft voornamelijk de orchestrate partij. We hebben het concert indertijd ook wel eens ln de originele bezetting, voor strijkorkest, te horen gekregen op een H.O. V.-concert. doch een dergelijk streven naar oorspronkelijkheid schijnt geen navolging te vinden: de kleurige partituur van Gevaert. die niettemin in Haydn- stijl klinkt, blijft het winnen. Ook de niet op geloste vraag of het concert al of niet van Haydn is. wordt als niet bestaande beschouwd. De cellisten al hebben zij er dan ook een hele kluif aan spelen juist dit concert en de als authentiek erkende vijf of zeven andere cello concerten van de meester krijgen zo goed als geen beurt. Doch ter zake; Mare Rozelaar musi ceerde als een rasmuzikant en hij wist te boeien, ondanks het feit dat het hier en daar ln de dubbelgrepen niet erg zuiver was. Maar mei puntige preciesheid van het orkest, waaronder ook het klankevenwicht gerekend dient te wor den. was het niet volkomen ln orde. De ware muziekgeest scheen pas over Adam te komen, toen het romantische gedeelte van het program ma begon met de „Vier emsie Gesange" voor alt en orkest van Brahms. Het werd een ede'.e wedstrijd tussen de zangeres Oiga Ongena en het Instrumentaal ensemble om deze waardevolle compositie op haar mooist te belichten. Met vereende krachten werd dit glansrijk bereikt. Het mooit getimbreerde geluid van Olga Ongena. waarin een fijne intelligentie leefde, paste wondergoed bij de ernstige en toch klare sfeer dezer liederen. De geest bleef over Adam en het orkest vol komen vaardig bij de vertolking van Mous- sorgsky's „Schilderij en-ten toonstelling", welke compositie oorspronkelijk voor klavier door onze dirigent op zeer effectrijke wijze voor orkest gezet is. Adam toont in deze bewerking, dat hij thuis Is in de orchestrate keuken, en met allerhande ingrediënten de zeldzaamste gerech ten vermag klaar te maken. En zo brillant als de partituur is. zo brillant werd ook de uitvoering van het werk. Het gaf een zeer bevredigend slot aan de avond. JOS DE KLERK. Moonlight Serenaders in het zonnetje Gisteravond was de zaal van de Leeuwerik gevuld met mensen die doorgaans het toneel plegen te bevolken, namelijk een schare Haar lemse cabaret- en variété-artisten, die op initia tief van Lou Marti de Moonlight Serenaders kwamen huldigen ter gelegenheid van hun vijftien-jarig bestaan. Het was met hen als met de postbode, die op zijn vrije dag een wandeling gir.g maken, want deze vertegenwoordigers van de kleinkunst ble ken zelfs op hun eigen feest de verleiding niet te kunnen weerstaan om op de planken te klimmen. Het werd een volledig variété met een jodelende schone, een telepaath, een sneldichter, die voordat men tijd had de neus te snulten een complete aria dichtte en op muziek zette, acrobaten en een conférencier, die beschaafde grapjes ten beste gaf. Voor Jan Davids en zijn Moonlight Serenaders waren er bloemen en toespraken en aan het eind verscheen zowaar de oude bisschop uit Spanje ten tonele. Het feest werd besloten met een artistenbal in de letterlijke zin van het woord. Eerste ontmoeting op de Renville op 5 December De eerste ontmoeting tussen de Neder landse en republikeinse delegaties aan boord van de „Renville" is vastgesteld op Vrijdag 5 December. Op die dag zal de republikeinse delegatie met Sjarifoeddin als voorzitter van Djokja naar Batavia vliegen. Een woordvoerder van de RVD-Batavia heeft Dinsdagavond verklaard: „De Neder landse delegatie heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat zij van politieke besprekingen geen resultaat verwacht zo lang de order om het vuren te staken niet op bevredigende wijze in praktijk wordt gebracht". N. Z. H. HELPT KLEUTERS Dank zij een zeer roayle geste van de N. Z. H. V. M zullen eerstdaags de kinderen, die ln het kolonie-huis „Margriet" verblijven, per speciale autobus van en naar huis gebracht worden. Daardoor worden de moeders ontlast van zorg om de kinderen iedere dag te brengen te halen. Het vervoer van de kinderen geschiedt bovendien tegen gereduceerd tarief. Geen radio-uitzeil dingen der Geref. kerk te Bloemendaal Op het verzoek van de Gereformeerde Kerk te Bloemendaal om haar radio-uitzendingen pp Zondag te mogen hervatten heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen voor lopig afwijzend beschikt op grond van de over weging, dat bij de regeling van het definitieve radiobeslult zal moeten worden uitgemaakt of het zelfstandig uitzenden over een eigen zender door deze gemeente mogelijk en wenselijk Is, Bovendien verklaart de minister, dat de Gere formeerde Kerk te Bloemendaal. evenals alle andere Gereformeerde kerken, gelegenheid heeft, zich op haar beurt te doen horen 171 de aan deze kerken gezamenlijk toegewezen zendtijd op Zondagen. Stormschool legt contact met de burgerij Het was een prijzenswaardig initiatief van de leiding van dè Stormschool, die gevestigd is op „Wildhoef" te Bloemendaal. Dinsdagavond in het Jeugdhuis een avond te organiseren, met als doel een nauwer contact te leggen tussen de burgerij en de cursisten van de school. Dat het gemeen tebestuur met dit streven ten volle in stemde, blijkt wel uit het feit, dat de bur gemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, in eigen persoon aanwezig was. In zijn ope ningswoord sprak de commandant der Stormschool, de res.-majoor der artillerie J. H. A. K. Gualtherie van Weezei, hier over zijn voldoening uit. Wij willen laten zien, aldus spr., dat wij als capabele mili tairen ook nog wel iets anders kunnen presteren, waardoor tevens tussen burger lijke en militaire elementen een nauwer contact zal ontstaan. Inderdaad is duidelijk tot uiting geko men, dat de „jongens" van de Stormschool nog wel iets anders kunnen, dan alleen een stengun hanteren. Onder leiding van de R.A.O.-verbindingsofficier. J. A. v. d. Pol, werd geheel door eigen krachten een „elck- wat-wils" programma gebracht. Er waren sketches, imitatie, cowboy-liedjes en twee jongens, met een guitaar, die uitstekend werk leverden. De inmiddels in korte tijd populair geworden band van de Storm school. „The Sweet Devils" zorgde voor de rhythmisehe klanken. Londen in oorlogstijd Voor de afdeling Heemstede van de Nederlandse Protestantenbond hield ds. J. van Dorp, vroeger Nederlands Hervormd predikant te Londen, een voordracht over „Londen in oorlogstijd", nadat de voorzit ter der afdeling, de heer Blokker hem had ingeleid. Spreker begon met te herinneren aan de samenwerking tussen Nederland en Engeland in de loop der jaren. Vaak trok ken Nederlanders naar Engeland en ook in 1946 verleenden ingenieurs medewerking om ondergelopen polders droog te malen. Ds. Van Dorp gaf een beschrijving van de Engelsman. Hij ontwaakt eerst echt, wan neer de nood het hoogst is. Dat is in de oorlog wel gebleken. Voor de stille armen Evenals andere jaren zal in Heemstede een inzameling worden gehouden voor de „Stille Armen" in die gemeente. Het comité, met de burgemeester als voorzitter, de heer E. J. van Lent als secre taris en de heer A. van Wingerde als pen ningmeester, doet ook nu weer een drin gend beroep op de inwoners van Heemstede om een bijdrage voor dit doel af te zonde ren. Er zijn zeer velen die geholpen moeten worden en daarom vraagt het comité de medewerking van ieder, die helpen kan. De bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, hoofdcommies ter secretarie of aan hem persoonlijk worden afgedragen ten Raadhuize. „EN WAAR DE STERRE BLEEF STILLE STAAN Het bekende Kerstspel van Felix Tim mermans „En waar de sterre bleef stille staan" zal voor de leden van de Katholieke Arbeidersbeweging te Heemstede op 21 en 22 December in het R.K. Verenigingsge bouw worden opgevoerd door de toneel afdeling „Door Eendracht Sterk". Feest op „Duinhage" De oud-illegale werkers, die nog verpleegd worden ln het herstellingsoord „Duinhage" te Bentveld, hebben gisteren genoten van een (eestavond, die hun werd aangeboden door de toneelvereniging „De Volharding" uit Zaandam. Dit amateurgezelschap, geheel bestaande uit jonge krachten, voerde een cabaretprogramma op dat bijzonder tn de smaak is gevallen. In de pauze bood de voorzitter, de heer W. Teeuwis. elke patiënt een St. Nïcolaaspakket aar., da: overvloedig gevuld bleek te zijn met voedsel voor lichaam en ziel. Deze milde gaven werden met dankbaar stemmende offervaardig heid bijeengebracht door de leden der ver- enrging. De oudste patrënt, de heer J. C. M. Smit. sprak een woord van dank en bood Iedere speler een boekenlegger aan, een product van toegepaste arbeldstherapie. 40 watt f 0.65 75 watt f 0.80 60 watt f 0.70 'A- 100 watt f 0.85 N.V. PHILIPS1 VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN WnJl ee^i dit SUÏ&uUIclcuI OHi S/L VEQ STOEP KE ie cicuuk, xdaoXfi; aê6yc£. Voor de Dames Gero zilver theelepeltje.1.65 Franse cig.koker8.75 Echte Zilv. armband9. Echt Zilv. lepeltje 4.85 Echte Zilv. ring met kleur steen 5. Echte Gouden ring18.50 Echt Zilveren collier met hanger 5.25 Voor de Heren Zilver cigarettenpijpje 9.— Zwaar verz. koker 11.50 Echte Zilv. manchetknopen 8.- Echte Zilv. dasklem 6.75 Echt Zilv. potlood 16,50 Gouden dasspeld 17. Gouden monogram- en zegelringen Onze étalage is te klein om alle artikelen te tonen 1 Binnen vindt U nog een zeer mooie sortering Gero artikelen en Delftsblauw met zilver gemonteerd Alle geprijsde artikelen in deze advertentie zijn zonder inlevering, alle andere artikelen kunnen worden bijbetaald. GROTE HOUTSTRAAT 5» TELEFOON 20049 HAARLEM Assurantie- Portefeuille t. o. gevr Br 110. 130 869, Bolrek, Kon.pl. 1, A'dam. Te huur of te koop Gevraagd: een HUIS, niet te klein, met liefst fl tuin Inwonende oude dam of heer of echtp geen bezw In mooie omg Z.-Holland. Utrecht, 't Gooi of omstr. Haarlem Br no. 6221 Adv Bur. Ekerlng N.V., Appel straat 200, den Haag Sint Nicolaas geeft bij VERLAAGDE PRIJZEN Twee pers. Slaapkamer m 3-d. kast vanaf f 350 Een old fi nish Huiskamerameublement met vooroorl. st. f 450. Sclir(|f- machlne. Haarden. Kachels. Dit. Kleden en Tafels, enz. ZIJLWEG 82 Tel. 21588 SIMON DE WIT N V kan ln haar ïlllalen te Haar- lem en IJmuiden plaatsen: VERKOPERS (18.25 jaar) en LEERLING.VERKOPERS (15.18 jaar), die bij gebleken geschiktheid een opleiding tot filiaalchef kunnen ontvangen. Vakkennis strekt tot aanbeveling, doch Is geen vereiste. LEERLING.VERKOOPSTERS (15-18 j.) en VERKOOPSTERS (18.25 jaar). Schriftelijke sollicitaties te richten aan Simon de Wit N V., Personeelsafdeling. Postbus 2. te Zaandam Te koop: Hls Master's V'olcc KOFFKKGRA.MOFOON m. en kele platen en bl. ljzeieu Esse haardje (Schots) Nobellaan 3, Heemstede. Tel. 29926 Vanaf 5 cent per iu2 Heuvelachtig bosterreln. ge- deelt. In cultuur te br. f 500 per H.A. Brieven no. 9471. INBOEDELS en Zolclernprulmlngen koopt I1AZE VOET, Koningstraat 48 Haarlem. Tel. 17308 ln drukke straat ln Haarlem. Grote toewijzing. Alleen con tant, Brieven no. 9476. Kanarievogels en Luxe Kooien met garantie. Uebrs. Veenlnga, Naturalisten Jacnb(|nestr 1018. Gevraagd ter overname te Haarlem. Brieven no. 9473. WONIN'GRL'IL Doorn-omger. Haarlem. Aangeb. te Doorn, helft v. dubb Herenhuls. bev 5 gr. kam., badk. keuk.. bij kcuk 2 W.C.'s en gr. zolder Ideaal gelegen. Gevr. ln omg Hrl. (bij voork Hst.) een derg huls. Brieven no. 9470

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3