Haarlems Dagblad Vijf Franse communisten bekennen treinaanslag te hebben gepleegd Palestina in Mei onder U N 0-bestuur Joegoslavië lijdt aan landhonger Weerbericht 62e Jaargang No. 18805 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel Admin. 10724, 14825. Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Vrijdag 5 December 1947 Verschflnt dagellJK» Zon' feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal M,_. Franco per post ƒ4,80 Postgiro 2,3107. Advert.tarieven op aanvraag bu de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Botsingen en sabotage in heel Frankrijk Thorez over vechten Volgens een eommuniqué van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn vijf beambten van de genationaliseerde Franse spoorwegmaatschappij, leden van de Franse communistische partij en de communisti sche bond. van republikeinse jeugd, gear resteerd. Zü hebben bekend medeplichtig te zijn geweest aan een aanslag op de spoor lijn tussen Menecy en Balancourt in de nacht van 2 op 3 December en gehandeld te hebben op instructie van een stakings commissie te Parijs. Thorez, de secretaris-generaal van de I Franse communistische partij, heeft in een toespraak tot mijnwerkers verklaard, dat de ..arbeidersklassen en het volk van I Frankrijk besloten hebben te vechten" en dat zij de overwinning zullen behalen. Thorez vergeleek „de misdaad van Atrecht" waarbij door sabotage 30 personen om het leven kwamen, met de rijksdagbrand, die door Gbring was gesticht om als reden te dienen voor onderdrukking der communis ten in Duitsland. Thorez beweerde, dat de mijnwerkers door de regering gedwongen waren te sta ken, daar deze de arbeidersklasse vreest en haat en bevelen opvolgt van het „Ameri kaans kapitalisme". Bom. Even voor elf uur gisteravond is voor de woning van Maurice Thorez een bom ont ploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Thorez woont te Choisy le Roi, even buiten Parijs. De leuze „vechten" wordt door de vol gelingen van Thorez prompt opgevolgd. Bij botsingen tussen politie en stakers te Valence in Zuid-Oost-Frankrijk zijn twee stakers, gedood; verscheidene stakers en politie-agenten raakten gewond.Te Puteaux J heeft de politie traangasbommen gebruikt. I Te St. Ouen hebben twaalfhonderd stakers gepoogd een electrische centrale binnen te dringen. Te Clermont Ferrand is het hoofdbureau van de socialistische partij vernield. Elec trische hoogspanningsinstallaties tussen Bordeaux en Bayonnes zijn met springstof vernietigd. Vrij hevig zijn de botsingen te Marseille geweest, onder andere bij het voornaamste spoorwegstation, dat door de stakers bezet werd gehouden. De politie verdreef hen. Ongeveer honderd arrestaties hebben plaats gehad, meestal wegens hinderen van de politie bij de bescherming van werkwilli gen. In de voorsteden hebben, zo besluit Reuter, de stakers gepoogd voedselzendin- gen tegen te houden. In het avondcommuniqué van het cen trale stakingscomité staat, dat dit comité practische maatregelen heeft genomen orn de actie der arbeiders en hun solidariteit te versterken. Nederlands consulaat in Alexandrië in gevaar In Britse kringen te Washington verklaart men, dat Engeland overweegt om het bur gerlijke bestuur van Palestina in Mei aan staande aan de commissie der UNO over te dragen. Het mandaat zal tegen die tijd be ëindigd zijn. Arabische demonstranten hebben te Alexandrië, Cairo en Bagdad Europese ge bouwen aangevallen uit protest tegen het besluit der UNO Palestina te verdelen. In Palestina heeft het 80.000 man sterke verdedigingsleger van de Joodse verzets beweging Haganah bevel gekregen, met in gang van hedenavond mede te helpen aan de verdediging van de Joden tegen verdere Arabische gewelddaden, die men morgen verwacht. Te Alexandrië bestormden 5000 demon stranten onder het zwaaien van knuppels en ijzeren staven luid schreeuwend het po- litiecordon om het Britse algemeen-consu laat. De politie trok de gummistok, vier personen werden gewond. Een poging, om het Nederlandse consulaat aan te vallen, werd door de politie verijdeld. Sinds het verdelingsplan door de UNO is aangenomen zijn er negentien Joden en vijftien Arabieren gedood. Een nieuwe poging van de commissie van drie Naar United Press uit Batavia meldt zou de drie mogendheden-commissie van de Veiligheidsraad een aantal nieuwe voor stellen hebben gedaan aan de gezamenlijke Nederlands-Indonesische wapenstilstands commissie om een reële uitvoering van de order „staakt het vuren" te verkrijgen, en daardoor de impasse te breken. De nieuwe voorstellen zouden gericht zijn op het vinden van een modus-vivendi door de vorming van eqn gedemilitairi- seerde zóne in de gebieden, die zich tussen de Nederlandse opmarswegen bevinden. In semi-officiële kringen wordt gezegd, dat het doel van de commissie van drie is een gedeeltelijk terugtrekken te bewerk stelligen van de Nederlandse en Indone sische strijdkrachten in de verschillende gebieden. Intussen i6 er een voorlopige commissie van onderzoek ingesteld door de drie mo gendheden om rapport uit te brengen over het Madoera-incident en om de verdere ontwikkelingen gade te slaan. (U.P.) IJmuider vloot vaart morgen uit Op een vanochtend in IJmuiden gehou den vergadering is de beslissing gevallen dat de trawlers morgen weer zullen uit varen. Dit geschiedt in afwachting van radere onderhandelingen over de Ionen- kwestie. De postbeambten te Saint-Etienne en de tram-employés te Toulouse hebben het werk hervat. Te Tulle zijn de spoorweg arbeiders en bloc uit de vakvereniging getreden en weer aan het werk gegaan. Te Clermont-Ferrand zijn alle fabrieken op een na weer in bedrijf. Doordat een rail was losgemaakt is een goederentrein uit Bordeaux hedennacht bij Tours ontspoord. De over de spoorlijn ge schoven wagons belemmeren het treinver keer tussen Tours en Poitiers. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. In de metaalindustrie van het departe ment Rijssel staakten Donderdagavond 37.000 van de 101.000 arbeiders. Tengevolge van door de stakers uitge oefende pressie zyn de stations van Va lenciennes, Somain, Lens en Bethune ge sloten. Verplichte ziekenfonds premie verlaagd De minister van Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de Commissie van Advies voor het Zieken fondswezen. om de premie van de ver plichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1948 te verlagen van 4 tot 3.8 pet. van het loon, dat voor premieberekening in aanmerking komt. Deze premie wordt door werkgever en werknemer, ieder voor de helft betaald. Het aandeel van de werk nemer in de verlaagde premie zal door de werkgever, die het loon wekelijks betaalt, voor het eerst van het loon over de eerste volle werkweek van het jaar 1948 worden ingehouden. INDONESIë IX DE VEILIGHEIDSRAAD. De agenda van de Veiligheidsraad voor 9 December bevat als punt van bespreking hel „routine-telegram" van de Indonesi sche commissie voor goede diensten. Men verwacht geen uitgebreide discussie. Ontmoedigend gebrek aan voortgang op de Londense conferentie De Joegoslavische "ambassadeur te Lon den, Leontitsj, heeft bekend gemaakt, dat Joegoslavië zijn eis tot inlijving van Karin- thië weer aanhangig heeft gemaakt door aan de raad van ministers der grote vier te «verzoeken in deze kwestie gehoord te worden. Andere eisen betreffen herstel betalingen en vergoedingen, een regeling van het vraagstuk der verplaatste perso nen, de uitlevering van oorlogsmisdadigers, de bescherming van Joegoslavische min derheden in Oostenrijk buiten Karinthië en een regeling voor vijandelijk bezit in Joegoslavië. Er is nog geen antwoord ont vangen, aldus de ambassadeur. De Joegoslavische eisen zijn reeds naar voren gebracht op de conferentie der plaatsvervangers voor het vredesverdrag met Oostenrijk te Londen en op de confe rentie der ministers van Buitenlandse Za ken in Moskou. De Joegoslavische regering heeft ook getracht gehoord te worden bij de besprekingen der plaatsvervangers te Weneq en heeft reeds vroeger verzoeken gericht aan de vier grote mogendheden om haar eisen ter Londense conferentie ken baar te mogen maken. Volgens Leontitsj waren de Westelijke mogendheden er schuld aan, dat de eisen verschillende malen verworpen waren. Hij zeide. dat zijn regering dezelfde rechten eiste, die zij had bij het opstellen van het Italiaanse vredes verdrag. De ambassadeur sprak zich tegen een plebisciet uit, daar naar zijn mening de uitslag in handen is van de mogendheid die het gezag ter plaatse uitoefent. Molotof hult zich in nevelen. De raad van ministers van Buitenlandse £aken der grote vier te Londen slaagde er ook Donderdag niet in tot overeenstem ming te komen, daar Molotof gedurende de gehele zitting weigerde het Franse voorstel betreffende de definitie van Duitse activa in Oostenrijk in gedétailleerde beschou wing te nemen of een concrete opgave te verstrekken van de activa, waarop de Sov jet-Unie ftanspraak maakt. Molotof bleef zelfs weigeren toen Marshall op de man af om een dergelijke concrete lijst verzocht. Wel beschuldigde Molotof dc drie Westerse mogendheden ervan, dat zij in Oostenrijk interveniëren en trachten door voorwaarden voor eco nomische hulp Oostenrijk onder slavernij te brengen. Slechts de Sovjetregering had Oostenrijk zonder bijbedoelingen gehol pen, aldus Molotof. Marshall noemde Molotofs beschuldiging „een verdraaiing van de bedoelingen der Verenigde Staten, zoals men die reeds zo dikwij'ls had gehoord". Hij zeide echter niet te wensen, dat de tijd van de confe rentie met onbetamelijke en zwartgallige propaganda zou worden verdaan. Marshall verklaarde, dat men de Oosten rijkse kwestie voorlopig beter ter zijde kan laten en overgaan op het volgende punt op de agenda: de economische beginselen, die de toekomst van Duitsland zullen beheer sen. Dit punt zal hedenmiddag in behan deling worden genomen. Viermogendhedenvcrdrag. De Britse regering heeft de Verenigde Staten een gedétailleerd ontwerp doen toekomen van het viermogendhedenver- drag, dat in April 1946 door de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, is voorgesteld als garantie voor Duitslands ontwapening en demilitarisatie. De „Chicago Sun", heeft een overzicht De oudste man van Europa is de Joegoslaaf Dragu Milovitz, die pas zijn 117de verjaar dag heeft gevierd. Hij is nog steeds actie/. dagelijks werkt hij nog op zijn tabaks plantage waarmede het bewijs geleverd is dat tabak en speciaal Joegoslavische, niet schadelijk is voor de gezondheid. van het Britse voorstel gepubliceerd, dat de garantie voor de Duitse ontwapening van 40 tot 50 jaar zou willen zien uitge breid en dat geen der grote vier het recht van veto zou willen toekennen tegen acties om de ontwapening van Duitsland uit te voeren. Prof. ir. C. L. overleden an der Bilt Te 's-Gravenhage is in de leeftijd van 72 jaar overleden prof. ir. C. L. Aan der Bilt, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. In 1913 werd hij lid van de gemeenteraad van Den Haag en in 1933 wethouder. Van 1929 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer voor de Vrij heidsbond en in 1933 werd hij wederom hoogleraar. Na het aftreden van mr. S. J. R. de Monchy in 1940 was hij gedurende anderhalf jaar waarnemend burgemeester van de residentie. De teraardebestelling geschiedt Maandag om 1 uur op Oud Eik en Duinen te 's-Gra venhage. Het regeringsbeleid van 1940 tot 1945 Oproep van de enquêtecommissie De Staatscourant van heden bevat een oproep van de „Enquêtecommissie rege ringsbeleid 1940-1945". Zij zal gaarne zo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 22 December 1947 opgave ontvangen van de namen en adressen van alle personen, die er prijs op stellen door de commissie te worden gehoord, met nauwkeurige opgave van het onderwerp, waarover zij verklarin gen zouden willen afleggen. Voorts verzoekt zij allen, die stukken, betrekking hebbende op het onderwerp van haar onderzoek, aan haar zouden wil len inzenden, dit te doen binnen dezelfde termijn. De commissie zal zelf beslissen, wie zij al dan niet wenst te horen. De stukken, welke aan haar worden toegezonden, zal zij desgewenst na afloop van het onder zoek terugzenden. Zij behoudt zich het recht voor, van alle aan haar toegezonden stukken afschrift te maken. Het onderzoek strekt zich uit tot het regeringsbeleid der kabinetten-De Geer, Gerbrandv en Schermerhorn-Drees sedert de Duitse inval in Nederland van 10 Mei 1940 en de oorlog met Japan tot aan de opening van de zitting der voorlopige Sta- ten-Generaal op 20 November 1945, als mede tot het daaraan voorafgaande beleid, voor zover dit onmiddellijk verband houdt met de gebeurtenissen in de vorenbedoelde tijdvakken. Wederzijdse bijstand op het Westelijk halfrond President Truman heeft het verdrag voor Pan-Amerikaanse verdediging, dat in Sep tember te Petropolis in Brazilië is ge tekend, naar de Senaat gezonden, daarbij aandringende op snelle ratificatie. Het verdrag, dat door alle landen van het Westelijk halfrond, behalve door Canada, Ecuador en Nicaragua is getekend, voor ziet in wederzijdse bijstand, indien een der Amerikaanse staten wordt aangeval len. Reddingsploeg bij vermiste Dakota Een reddingsploeg heeft het wrak van het in Duitsland vermiste Amerikaanse toestel thans bereikt. De Dakota werd door een Frans verkenningsvliegtuig ontdekt in een bergkloof nabij Kusel. Vandaag vertrekt Harold Wilson, de Engelse minister van Handel, met zijn delegatie naar Moskou voor hervatting der Brits-Russische handelsbesprekingen, die in Juli werden afgebroken. Het gezelschap heeft zich tegen de Russische winter gewapend met alle beschikbare dikke jassen Het gematigde element in Indonesië spreekt „Komite Serikat' il spijkers met kopp< w en Twaalf vertegenwoordigers van niet- republikeinse delen van Indonesië hebben gezamenlijk een oproep gericht tot alle staatkundige eenheden in Indonesië, om zich te verenigen teneinde tot de spoedige vorming van een federatie te komen. De naam dezer organisatie luidt: „Ko- mite Indonesia Serikat". en het secreta riaat is gevestigd te Batavia. Het concept voor een politiek program ma is reeds opgesteld. Het is gebaseerd op drie beginselen, namelijk: a. federatie: b. democratie, en c. samenwerking met Ne derland. Daarbij wordt voor wat punt a betreft uiteengezet, dat Indonesië, door zijn uitgestrektheid en gevarieerde bevol king met uiteenlopende belangen slechts krachtig kan zijn wanneer het wordt ge organiseerd op federale basis, waardoor voor de deelstaten zeggenschap in eigen huis wordt gewaarborgd.' Deze zeggen schap zal niet mogen worden aangetast of gewijzigd zonder medewerking van deze deelstaten zelf, bovendien kkan bij de samenstelling van het centrale gezag re kening worden gehouden met het in wonertal van de deelstaten en met de eco nomische en andere belangen. Voor de uitwerking dezer beginselen stipuleert het politieke program als nood zakelijk, dat zo spoedig mogelijk een cen trale regering zal worden gevormd uit vertegenwoordigers der verschillende ge organiseerde delen van Indonesië, die in het bijzonder de taak hebben het tot stand komen der Verenigde Staten van Indonesië voor te bereiden, tevens moet de ver houding met Nederland in de Nederlands- Indonesische Unie in overleg met de Ne derlandse regering worden ontwor pen. Voorts dient men de beschikking te hebben over een apparaat, dat de fede rale belangen behartigt, de federale dien sten organiseert, en de verantwoordelijk heid voor de handhaving van orde en vei ligheid draagt, ofschoon in eerste aanleg de deelstaten zelf de binnenlandse aange legenheden moeten behandelen en orde en veiligheid dienen te handhaven. Op eco nomisch gebied moet de Indonesische een heid naar buiten tevens rekening houden met de aanspraak der deelstaten op een redelijk aandeel in de eigen welvaarts bronnen. „Korporaal Stumpertje deserteerde „Korporaal Stumpertje", de scheeps hond van Hr. Ms. Jan van Galen", welke oorlogsbodem op het ogenblik op weg is naar Indië, sloop in Lissabon van boord om op eigen houtje de stad te gaan bezichtigen. Hij was niet op tijd voor het vertrek van het schip terug, dat zonder scheepshond de reis voort zette. Een der officieren van de „Jan van Galen" schreef het droevige relaas van Stumpertje's desertie aan zijn vader, die zich na ontvangst van de brief in verbinding stelde met de K.L.M., welke daarop haar vertegenwoordiger in de Portugese hoofdstad verzocht, een onder zoek naar Stumpertje 'in te stellen. Een oproep 'in de couranten had tot resul taat, dat dagelijks tientallen Portugezen met alle mogelijke soorten van het spe cimen Canis Familiaris het K.L.M.- kantoor in Lissabon kwamen bezoeken. En een der viervoeters bleek waarlijk Stumpertje te zijn, hongerig, moe en met doorgelopen voetzooltjes. Morgen vliegt de kleine deserteur naar Amsterdam, waar hij door de vader van de officier van de „Jan van Galen" zal worden verzorgd totdat in overleg met de marine-autoriteiten een middel ge vonden zal zijn om „Korporaal Stum pertje" naar zijn „onderdeel" te doen terugkeren. Schouwburgdirecteuren vragen uitstel De voorgenomen verhoging der vermakelijkheidsbelasting De schouwburgdirecteuren hebben gis teren in Hilversum een vergadering ge houden om de plannen tot verhoging der vermakelijkheidsbelasting te bespreken. In een telegram aan de minister van Binnen landse Zaken werd er op aangedrongen, de verhoging in elk geval uit te stellen tot 1 September 1948, het begin van het nieuwe toneelseizoen. Invoering op 1 Januari 1948 zou catastrofale gevolgen hebben volgens de directeuren, die de minister voorts verzocht hebben, hun een onderhoud toe te staan, waarin zij «ie bezwaren tegen de verhoging der vermakelijkheidsbelasting uiteen kunnen zetten. De pogingen om door het graven van een geul de bij Ter Heide gestrande trawler Sch. 5 vlot te brengen, zijn mislukt. De vol gende week zal men met een bulldozer proberen het schip een weg naar zee te verschaffen. Venlo heeft een Baileybrug Uitvinder krijgt hoge onderscheiding De houten noodbrug welke Venlo met Blerick verbond, is vervangen door een Baileybrug, welke gisteren officieel door minister Vos is geopend. Het was een teleurstelling, dat Sir Donald Bailev, de uitvinder van dit type brug, dat zulk een belangrijk geallieerd wapen was in de laatste oorlog, niet tijdig aanwezig kon zijn, om de opening bij te wonen. Het vliegtuig, dat Sir Donald van Engeland naar Schiphol bracht, had namelijk ver traging débr de mist. Hij arriveerde pas later in Venlo, waar hem een maaltijd werd aangeboden. Mi nister Vos bracht hem namens de regering hulde voor zijn uitvinding, welke het mo gelijk maakt in korte tijd met grotendeels ongeschoolde arbeiders bruggen te bouwen en deelde mede dat de Prinses-regentes Sir Donald Bailey benoemd had tot Comman deur in de Orde van Oranje Nassau. Hij hing de Engelse gast vervolgens de ver sierselen van deze orde om. Venlo was ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe brug in vlaggentooi. Speciale voorwaarden voor Frankrijk en Italië Geen hulp der V.S. aan communistisch regiem Robert Lovett, de Amerikaanse waar nemende minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan de senaatscommissie voor de toewijzingen verklaard, dat Frankrijk, en Italië voor het ontvangen en verdelen van de tussentijdse Amerikaanse hulpzendin gen aan speciale voorwaarden gebonden zijn. „Bij wijziging van de omstandighe den" kan de hulpverlening worden stop gezet. Volgens Lovett behoort tot een van deze voorwaarden, dat de communisten in deze beide landen niet aan de macht ko men. Op een vraag aan Lovett, of het vast staat, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken de hulpverlening zou stopzetten in geval van een communistische staatsgreep te Parijs of Rome, antwoordde hij: „Ik kan natuurlijk niet met volledig gezag namens minister Marshall spreken, doch ik kan beloven, dat ik als waarnemend minister een dergelijke handelwijze sterk zou aan bevelen aan de president en zijn advi seurs". De leden van de commissie ver klaarden daarop, dat zij een amendemeni in de wet zouden aanbrengen, volgens het welk voortzetting van het programma bij een communistisch regiem zal worden voorkomen. Staatsrechtelijk probleem in Hilversum Kunnen lyceumleraren raadslid blijven? In de Hilversumse gemeenteraad is een interessante staatsrechtelijke kwestie aan de orde gesteld door B en W die de stel ling hebben geponeerd, dat de raadsleden dr. Garmt Stuiveling (Arbeid) en mr. dr. H. J. P. Westerveld (A.R.) hun mandaat ter beschikking moeten stellen op grond van hun leraarschap aan de HBS-afdeling van een lyceum. B. en W. beroepen zich daarbij op een Koninklijk Besluit, waarbij aan twee raadscandidaten te Heemstede de bevoegdheid werd ontzegd raadslid te zijn, daar zij leraren waren bij het mid delbaar onderwijs. Gedeputeerde Staten van Noordholland waren het indertijd met deze opvatting niet eens, doch de Kroon besliste anders. Dr. Stuiveling en mr. dr. Westerveld be togen nu, dat dit Koninklijk Besluit slechts op één bepaald geval betrekking heeft en personen betreft, die nog geen raadslid waren. Zij leggen er de nadruk op dat zij reeds geruime tijd raadslid zijn. Boven dien zijn zij leraren aan een lyceum, een instituut dat de wet niet kent. Hun standpunt werd in de laatste raads vergadering door alle fracties gedeeld. De raad nam het besluit, dat het raadslid maatschap van beide heren gecontinu eerd moet worden. Dit raadsbesluit zal nu aan Gedeputeerde Staten worden voorge legd. dat het om consequent te blijven aan het in het geval Heemstede ingenomen standpunt behoort goed te keuren waarna de Kroon het eventueel weer zal ver nietigen. aannemend dat een lyceum wel valt onder het middelbare onderwijs. Mr. P. J. Witteman. die dit geval thans als minister van Binnenlandse Zaken te beoordelen krijgt, heeft destijds als Ge deputeerde. blijkens de beslissing van het college, een ander standpunt ingenomen dan de Kroon. Indien beslist wordt, dat beide heren geen raadslid mogen zijn. dan zijn alle raadsbesluiten, die met hun medewer king genomen werden, ongeldig. Nieuwe Bulgaarse grondwet De nationale vergadering van Bulgarije heeft de tekst van een nieuwe grondwet goedgekeurd. Deze wijzigt de sociale en economische verhoudingen en versterkt de macht van de staat op economisch gebied. Het woord is aan..... Sir William Beveridge: Teneinde de vrede te verzeke ren is het nodig, zoutel het doel als de middelen te willen. Uit: The Price of Peace. Slechts één gegadigde voor houw van 107 huizen Aanbesteed is de bouw van 107 woningen aan de Melklaan te Velsen-Noord. Enige inschrijver was de heer Joh. Seynen voor een bedrag van 1.191.682. De gunning is aangehouden. Tribunalen blijven tot 1 Juni 1948 De minister van Justitie heeft bij de be handeling der begroting van zijn departe ment in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de tribunalen tot 1 Juni zullen blijven werken. Geldzuivering in Oostenrijk In de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk is men het eens geworden over de wet op de geldzuivering. die reeds eer der door het Oostenrijkse parlement is aangenomen. De wet wordt nu onmiddel lijk van kracht. De Koningin wandelde door de Kalverstraat De Koningin heeft gisteren een wande ling in de omgeving van het paleis op de Dam gemaakt in gezelschap van haar hofdame mevrouw De Beaufort. Na op de Rozengracht enige inkopen te hebben ge daan en deze op het paleis te hebben af gegeven. zette H.M. de wandeling voort langs het Rokin en de Munt om door de Kalverstraat naar de Dam terug te keren. Zaterdagmiddag zal de Koningin een rijtoer door een deel van de stad maken en een bezoek brengen aan de tentoonstel ling William Turner in het Stedelijk Museum. Levenslang geëist tegen pro-Duits journalist Levenslange gevangenisstraf heeft de ad vocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam mr. C. van Rijn geëist tegen de 34-jarige ex-joumalist H. J. J. M., die tijdens de bezetting in enige bla den pro-Duitse? artikelen schreef onder het pseudoniem „Hama", „kwaadwillige" collega's bij de Duitsers aanbracht en een functie bekleedde bij het rijkscommissa riaat. Hij maakte zich in iedere kring on mogelijk en tenslotte verleenden zelfs zijn Duitse beschermheren hem geen steun meer. M. was er steeds op uit, zijn positie ten koste van anderen te verbeteren. Hij trachtte zelfs chantage te plegen op Max Blokzijl, die moeilijkheden had met het samenstellen van zijn stamboom, omdat er Joods bloed in voorkwam. H. maakte telkens van deze omstandigheid gebruik, als hij iels van Blokzijl gedaan wilde krijgen. De advocaat-fiscaal vergeleek M. met Blokzijl en eiste behalve levenslange ge vangenisstraf ontzetting uit de openbare rechten en uit het recht een journalistieke of economische functie bij de Pers uit te oefenen. Uitspraak 17 December. Weigerde „Oom Joseph" aan koning Michael het ja woord? Volgens het conservatieve Engelse blad .Daily Graphic" zou een verloving van koning Michael van Roemenië met prinses Anne de Bourbon-Parma door Sovjetrus- sische tussenkomst verhinderd zijn. De cor respondent van het blad te Lausanne meldt namelijk uit „betrouwbare diplomatieke bron" vernomen te hebben, dat koning Michael tijdens de laatste week van zijn verblijf te Londen aan zijn regering te kennen gegeven zou hebben met de prinses in het huwelijk te willen treden. Anna Pauker. de Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken, die van Russische ori gine is. aldus de „Daily Graphic", stond er op, dat eerst het Kremlin geraadpleegd zou worden. Het antwoord van Moskou zou een kort en bondig „neen" geweest zijn. Reden voor deze weigering is, aldus het blad, dat een huwelijk met een West- Europese prinses Michael's banden met het Westen op een aan de Sovjets onwelge vallige manier zou verstevigen. Devaluatie van de roebel? Volgens Robert Lovett, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, is het ministerie in het bezit van berichten over een „panische kooplust" in de Sov jet-Unie en over een devaluatie of wijzi ging in de koers van de roebel, die 5 December zou ingaan. Lovett voegde er aan toe. dat hij de Amerikaanse ambassade te Moskou om meer détails heeft getelegrafeerd en bin nen een paar dagen antwoord hoopt te hebben van Walter Bedell Smith, In officiële Sovjetrussische kringen te Washington ontkende men iets van deze berichten af te weten. Men is echter alge meen van oordeel, dat de berichten veel grond van waarheid hebben. TATARESCU LEGT PARTIJ- LEIDERSCHAP NEER. Georges Tatarescu, de vroegere Roe meense vice-premier heeft het voorzitter schap van de nationale liberale partij neer gelegd. Men beschouwt dit als een terug trekking uit het politieke leven. VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen Regenbuien. Aanvankelijk nog krachtige en aan de kust harde naar Zuid-West of West draaiende wind. Weinig verandering van temperatuur. 6 December: Zon op 8.31 uur. onder 16.30 uur Maan op 1.06 uur. onder 14 12 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1