Haarlems Dagblad Kersïgave Franse communisten gebruiken Duitsers om hervatting van werk te beletten Ingrediënten van atoombom werden in Duitsland „zwart" verhandeld De Kerstinzameling voor de stille armen Drie Franse principes ten aanzien van Duitsland Meelproducfen gaan weeropde bon Brand in Haarlemmermeer: twee doden Weerbericht 62e Jaargang No. 18806 Bureaux. Grote Houtstr 93 Tel Admin. 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230 Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 6 DeceinEer 1947 Verschuilt dageltfks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bfl de Administratis Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IIET HEERLIJK AVONDJE is gekomen t*en gegaan; de maand December spoedt zich voort naar de kortste dag des jaars en de winter, naar Kerstmis en Oudejaars avond, naar een nieuw jaar. En als het Kerstfeest in zicht komt, klopt dit blad tel ken jare bij u aan om uw Kerstgave voor de Stille Armen van Haarlem en omgeving. Wij doen dat ingevolge de oproep van het bekende Comité, die vandaag weer in dit blad verschijnt. Wij helpen het Comité. Zij is een traditie geworden, die Kerstinzame ling. Alleen de oorlog heeft haar voor enige jaren kunnen onderbreken, omdat de be zetter haar belette. Maar onmiddellijk daar na is zij hervat. En het bleek dat evenals roeger de kranten-weg de meest bewan delde was. Daarlangs pleegt het grootste deel der giften te worden binnengebracht. Omdat dit nu eenmaal zo is zijn wij ons telken jare van onze verantwoordelijkheid voor het welslagen sterk bewust en doen krfchtig berèep op u. Gij zijt altijd bereid geweest er gevolg aan te geven; dit schenkt ons de verwachting, dat het ook ditmaal zo zal zijn. Het doel is, Kerstvreugde te brengen in een groot aantal gezinnen waar de nood nijpt en de vreugde schaars is. Het geldt vooral mensen, die in stilte hun moeilijk beden dragen, die er zich op eigen houtje doorheen proberen te worstelen, die ertegen opzien zich tot officiële instellingen van mlpverlening te wenden om bijstand. Men jan de juistheid van deze laatste opvatting logisch weerleggen en opmerken, dat deze instellingen tenslotte voor zulk doel ge schapen zijn en dat alle mensen daarvan in geval van nood gebruik moeten maken. Wij willen de zakelijke juistheid van deze redenering erkennen, maar tevens inzien dat een aantal mensen nu eenmaal anders doet. De redenen die zij daarvoor hebben tijfli niet zo eenvoudig te formuleren. Het jepaalt zich ongetwijfeld niet tot één reden; het zijn er meer en in wezen is het zeker een gevoelskwestie, ten -aanzien waarvan nuchtere argumenten niet kunnen overtui gen. Een gevoelskwestie, die men tenslotte eerbiedigen moet en die dat respect ook zeker verdient, al kan men een andere op vatting eveneens tenvolle aanvaarden. De mensen zijn niet hetzelfde gemaakt en pas- niet allen in het kader van centrale regelingen, al hebben verstandige lieden die met nog zoveel zorg en overleg in ilkaar gezet. Dat er ook ditmaal weer veel gezinnen voor een Kerstgave in aanmerking komen alt niet te betwijfelen. Dat het aantal gro ter is dan verleden jaar staat vast. Ik kan niet aangeven welke categorie der bevol king het precies betreft; dat is niet te om schrijven, omdat zij over verschillende soorten mensen verdeeld ligt en omdat de armoede zich, zoals altijd na een oorlog het geval is, in menig opzicht heeft verplaatst. Ik zou vooral een beroep op uw belangstel ling en medegevoel voor de kinderen willen doen. Dat kan niet onverhoord blijven. De kinderen uit die gezinnen hebben geen heerlijk avondje van St. Nicolaas gehad. Vanmorgen fietste er een klein meisje door een straat; dat juichte naar een ander klein meisje: „Wat heb jij gehad? Ik een hele- joel." En het andere riep terug: „Ik ook. Een heleboel en nog wat." Het doet vol wassenen plezier, zulke uitingen van stra- ende vreugd te horen en wij zouden graag willen dat alle kinderen vandaag van die •eugcle vervuld waren. Maar dat is niet zo; zij ontbreekt'in een groot aantal gezin- Daarom vragen wij u, te helpen zor gen dat er op Kerstmis een vergoeding voor komt. Op Kerstmis móeten alle kin deren weten, dat anderen aan hen en hun ouders gedacht hebben! Het is altijd van groot belang geweest dat het begin van een inzameling succes had. Dat beïnvloedde steevast het vervolg. Daar- verzoek ik u vriendelijk niet te wach- niet uit te stellen. Op onze bureaux, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zul len wij gaarne bijdragen in ontvangst ne men en ons postgironummer (273107) stelt zich voor zendingen met bijvoeging „Voor de Stille Armen" even gretig be schikbaar. R. P. Belangrijk experiment voor Europees wegvervoer Zes maanden lang geen grenzen meer De New York Times meldt uit Genève, dat de regeringen van acht Europese lan den, waaronder Nederland en het bestuur van de drie Westelijke zones van Duitsland in de economische commissie voor Europa der UNO zijn overeengekomen met ingang 1 Januari bü wijze van proef voor de duur van zes maanden de grenzen op te heffen voor bet internationaal goederen- Vervoer per vrachtauto op de grote wegen. De acht bedoelde landen zijn: Engeland, Frankrijk, Nederland. Zweden, Zwitser and, Italië, Denemarken en Tsjecho-Slowa- kije. De overeenkomst heeft voorlopig al leen op het transitoverkeer betrekking, doch op drie landen na hebben alle onder tekenaars van de overeenkomst zich bereid verklaard, ook voor het afleveren van goe deren vrachtauto's vrije toegang te ver schaffen. Men noemt te Genève deze overeenkomst een van de belangrijkste resultaten van de Europese economische samenwerking sinds de oorlog. Romeinse werklozen vielen de politie aan Ultimatum aan de regering In de Romeinse voorstad Primavalle heeft de politie het vuur geopend op een menigte demonstrerende werklozen, die met stokken, stenen en ijzeren staven een aanval op de politie deed. De politie kon de orde eerst gedeeltelijk herstellen, na dat zij aanzienlijke versterking had ont vangen. Eén betoger werd gedood, twaalf an deren en een politie-agent gewond. De Kamer van Arbeid der stad Rome heeft de Italiaanse regering een ultimatum gesteld tot het nemen van maatregelen ter verlichting der werkloosheid in Rome, daar anders Dinsdag een algemene sta king in Rome zal worden afgekondigd. VLIEGTUIG IN WALES VERONGELUKT Een vrachtvliegtuig, dat op weg was van Rijssel naar Liverpool is tegen een berg in Noord-Wales te pletter gevlogen. Tot nu toe zijn vier lijken gevonden. Troebelen nemen het karakter van openlijke revolte aan De neiging in Frankrijk tot hervatting van het werk neemt toe, doch gelijke tred daarmee houdt het geweld, dat in sommige delen van het land het karakter van een openlijke revolte aanneemt. Vooral in Zuid-Frankrijk en de Noordelijke mijn- gebieden was dit net geval. In Valence, het grote spoorwegknooppunt ten Noorden van Marseille, vielen drie doden onoer de stakers bij gevechten met de politie. Traangasbommen waren in Avignon het enige middel om het station te bevrijden van duizenden stakers. In sommige plaatsen gebruiken de communisten vrijgelaten Duitse krijgsgevangenen als posters voor fabrieken, zodat men het merkwaardige beeld krijgt dat Duitsers de Franse werkwilligen beletten hun werkzaamheden te hervatten. Over Zuid-Frankrijk rolt een golf van ongeregeldheden en twee grote steden wa ren gisteren tijdelijk in handen van de stakers, terwijl andere nog altijd geïso leerd waren doch onder gezag van krach tige troepeneenheden stonden, meldt United Press. Van uur tot uur namen in de provincie de geweldplegingen en sabotage toe. hoewel de toestand in Parijs zelf, met uitzonde ring van kleinere schermutselingen tussen de politie en de stakers, kalm doch ge spannen bleef. In Zuid-Frankrijk waren de ste den St. Etienne en Arles volkomen in handen der stakers. Frankrijks grootste haven, Marseille, bleef geïsoleerd en er patrouilleerden 10.000 man koloniale troe pen met tanks door de straten. Alle toe gangswegen tot Nice, de hoofdstad van de Rivièra, waren door de stakers afgezet. Te Valence en Avignon en in het noorde lijk mijngebied kwam het tot nieuwe ge vechten. In Marseille heerst al twee dagen prac- tisch de staat van beleg. De winkels zijn gesloten. Gisteren is een bataljon val schermjagers in Marseille gearriveerd dat uit Indochina is teruggekeerd. Vrijdag ochtend kwam de kruiser Jeaiye d'Arc aan. vol met troepen uit Noord-Afrika. Valence, het grote spoorwegknooppunt ten Noorden van Marseille, waar drie sta kers werden gedood in gevechten met de politie, was gisteren een dode stad. Sta kers dwongen alle winkels om te sluiten en het station is nog in hun handen. Dulles confereert. John Foster Dulles, de speciale adviseur van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft op een persconferentie te Parijs verklaard, dat hij de communisti sche partij van Frankrijk niet als een Franse politieke partij beschouwt. Hij heeft gistermorgen een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur te Pa rijs, Jefferson Caffery. In de loop van de dag confereerde hij met president Vincent Auriol, minister-president Robert Schu- man, de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken André Marie en de minister van Financiën en Economische Zaken René Mayer. Een veldslag in Aden tussen Joden en Arabieren Britse troepen snellen te wapen Het Engelse ministerie van Koloniën deelde gisteren mede dat zowel aan Joodse als aan Arabische zijde zware verliezen zijn geleden tijdens relletjes die in Aden plaats hadden. Twee compagnieën Britse infanterie zijn thans van de kanaal-zóne uit naar Aden op weg. Een zegsman van het ministerie zeide dat in totaal 44 personen werden gedood. De onlusten begonnen Dinsdag toen een aantal Joodse winkels en auto's door de Arabieren in brand werden gestoken. Tot dusver werden 100 Arabieren gearresteerd. De Moefti van Irak heeft te Bagdad iedere Mohammedaan, die in staat is de wapenen te voeren, bevolen voor Palestina te vechten tegen de „onrechtvaardige agres sie der UNO". De rabbijn van Bagdad, Sas- son Chedoeri, verklaarde, dat de verdeling van Palestina onrechtvaardig is en dat de Joden van Irak „aan de zijde van hun Ara bische broeders" moeten staan. Tijdens een „volkscongres" hebben 20.000 Egyptenaren besloten een „overkoepelende organisatie" te vormen van Arabische orga nisaties, welke bereid zijn tegen de ver deling van Palestina te vechten. De Egyptische regering heeft het congres doen mededelen, dat zij bereid is 42 pet. te dragen van de onkoSten der campagne „om Palestina te redden". VIER POLEN KRIJGEN DE STROP. Door het Engelse Hoog-gerechtshof te Hannover zijn vier Polen schuldig bevon den aan samenzwering en poging om een trein met ongeveer 60 Britse militairen op de lijn van Hannover naar Hamburg op te blazen. Zij zijn tot de strop veroordeeld. De „winst" der stakingen Volgens officieel te Parijs bekend ge maakte cijfers heeft Frankrijk tenge volge van de stakingen in de laatste weken tot 4 December 2 millioen ton steenkool400.000 ton ijzer, 130.000 ton gietijzer, 175.000 ton staal en 160.000 ton staalproducten verloren. Naar schatting zijn 1,2 millioen uren in de electriciteits- bedrijven verloren gegaan (ruim een derde van het totaal aantal uren per maand). De levensmiddelenvoorziening in stakend Parijs wordt door militairen verzorgd, zodat een schaarste van de elementaire levens middelen kan worden voorkomen. - Meel voor de bakkers. Gevraagd, of hij generaal de Gaulle zou bezoeken, antwoordde hij: „Ik ben niet hier, om onderhandelingen met iemand over wat dan ook te voeren, doch om inlichtin gen in te winnen. Ik sluit de mogelijkheid niet uit dat ik een bezoek breng aan enig vertegenwoordiger van enige Franse partij". Citroenen voor jeugdige personen Voor personen, geboren in een der jaren 1928 tot en met 1933 zullen 250 gram Ita liaanse citroenen verkrijgbaar worden ge steld. Hiervoor moet uiterlijk op 13 De cember bon „Reserve 045" worden inge leverd bij een détaillist. Aflevering zal geschieden zodra de détaillisten bevoor raad zijn. rf Een functionaris van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft te Ber lijn verklaard, dat „er zeer sterke bewij zen voor zijn, dat Duitse geleerden grote hoeveelheden mesothorium een radio actief metaal dat hoofdzakelijk gebruikt wordt voor kernsplitsing en het maken van atoombommen voor een der bezettende mogendheden in Duitsland produceren." De Amerikaanse strijdkrachten hebben op de Berlijnse zwarte markt mesothorium in beslag genomen, Een hoeveelheid mesothorium en radium ter waarde van minstens een millioen dol lar is na een razzia van de criminele politie in Amerikaanse handen gekomen, aldus deze functionaris. Twintig Duitsers en een Nederlander zijn tijdens de razzia gear resteerd. De zegsman wees er op, dat de Sovjet- Unie de mogendheid is, waarvoor het me taal wordt geproduceerd. Hij verklaarde, dat de Britse autoriteiten een kleine hoe veelheid hadden gekocht en dat de Chinese militaire missie ook graag wat wilde heb ben. In totaal zijn 60 milligram mesotho rium en 60 gram radium in beslag geno men tijdens de razzia. Een functionaris van de Britse bestuurs raad stelde het als belachelijk voor, dat de Britten van het mesothorium gekocht zou den hebben. De enige bekende voorraden bevinden zich in de Oeral en in het door Polen bezette Silezië. Er zou zich in de vier De heren Asscher en Cohen -in vrijheid gesteld Gistermiddag zijn de heren A. Asscher en prof. D. Cohen, die tijdens de bezettin. deel uitmaakten van de Joodse Raad te Amsterdam en die op 6 November waren gearresteerd ten behoeve van een onder zoek naar hun activiteit in de bezettings tijd. in vrijheid gesteld. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam mr. N. J. G, Sikkel heeft de beide heren persoonlijk van hun Invrijheidstelling in kennis ge steld en hieraan de drie volgende voor waarden verbonden: Zij mogen voorlopig niet met getuigen spreken tot het tijdstip door de procureur-fiscaal aan te geven dat het vooronderzoek in een dusdanig stadium is gekomen, dat het geen schade meer aan de zaak kan berokkenen. Zij mo gen niet zonder voorkennis en toestemming van de procureur-fiscaal het land verlaten en geen contact met elkaar onderhouden. De heren Asscher en Cohen aanvaardden deze drie voorwaarden en beloofden zich hieraan te zullen houden. De verdedigers, die bij het onderhoud aanwezig waren, stelden zich garant voor de naleving door hun cliënten van de aan hen gestelde voor waarden. Het reusachtige nieuwe Amerikaanse transportvliegtuig, de XC-99, heeft sijn proef vlucht met goed gevolg volbracht. Deze luchtreus is het grootste vliegtuig ter wereld en kan 400 personen laden. Duizenden personen in San Diego sloegen de proefvlucht gade. sectoren van Berlijn geen uitrusting bevin den om het metaal te bewerken, waardoor het geschikt zou zijn voor kernsplitsing. Het plaatsvervangend hoofd der Chinese militaire missie te Berlijn verklaarde nooit gehoord te hebben dat het metaal in Ber lijn geproduceerd zou worden, noch zou de Chinese missie belangstelling hebben gehad om het te kopen. Opoe Herfst wordt 106 jaar De oudste inwoonster van Nederland, opoe Herfst in Rotterdam wordt Maan dag 106 jaar. „Ze wordt langzamerhand een dagje ouder", verklaarde haar schoonzoon, die dit dertig jaar geleden ook al zei. Verleden jaar kwamen hon derden feliciteren, maar opoe Herfst heeft vriendelijk verzocht haar komende verjaardag wat kalmer te laten passeren. Nu het Kerstfeest in zicht komt. doen wij weder een beroep op uw naastenliefde. Het komt ons overbodig voor deze inza meling voor de stille armen warm bij u aan te bevelen omdat zij reeds ingebur gerd is. Gedurende de komende feestdagen licht te doen schijnen in tal van gezinnen, die in deze moeilijke tijden in nood en zorg verkeren, is, zoals bekend, het doel van onze actie. Hieraan wilt gij toch zeker gaarne mede werken? Wjj vertrouwen dan ook, dat uw bij dragen rijkelijk zullen binnenkomen, op dat wij in staat zullen zijn allen, die hier voor in aanmerking komen, met een feest gave te verblijden. Stort Maandag a.s. uw bijdrage aan het Bureau van deze Courant (of bij de Twentse Bank N.V., giro nr. 4.000). Het Comité voor de stille armen: Beschermvrouwe: mevrouw J. W. Ba ronesse De Vos van Steenwijk-van Royen. Eere-presidente: mevrouw P. O. F. M. Cremers-de Bruijn. Voorzitter: mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink. Leden: S. Bakker, ds. H. C. Beker, ir. H. J. M. Bekkers, ds. M. G. Blaauw, Dick Boer, A. G. Boes, ds. A. M. Boeyinga, ds. C. M. Briet, mevr. Chr. J. Cohen Tervaert-Koch, J. C. Dirks, mevr. Is. Droog-Deckers, D. v. Egmond, mr. F. v. d. Goot, F. J. A. M. Haakman v. d. Bergh, D. G. Hazekamp. ir. P. C. v. d. Heijden, N. J. Hoeflake. mevr. M. E. Land-de Vries, B. W. Lasschuit, W. J. B. v. Liemt. mevr. T. v. Löben Sels- Lucardie, mevr. M. C. Lucassen-van Id- singa, mevr. N. I. Mouthaan-Zimmerman, pastoor C. F. Nieuwenhuijzen, G. M. Nieu- wenhuis, A. J. M. v. Os, R. Peereboom. mevr. N. H. M. Pliester-de Vries. mevr. Roeters v. Lennep-van Bassen Jongbloet. A. Ph. Romeijn, dr. J. Roorda. mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, dr. C. Spoel- der. J. W. A. Stalpers, mevr. C. A. Steen- huis-Polman, D. H. Suerink, J. C. Tadema. jhr. F. Teding van Berkhout, J. J. Thöne, E. v. d. Wall. mr. Th. A. Wesstra, mr. Th. Westerwoudt, W. v. Willige, mr. P. E. Barbas, secretaris. Tot zover deze opwekking van het Co mité. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ons Postgironummer is 2 7 3 1 0 7: s.v.p. bij vermelden: „Voor de stille armen". REPUBLIKEINS OPTREDEN TEGEN RAMPOKKERS. Antara meldt, dat de republikeinse staats politie te Solo met kracht optreedt tegen gewapende rampokkers, die de dorpen en stadjes in de omgeving onveilig maken. Volgens Antara werkt de bevolking gaarne mee bij het uitroeien van deze elémenten, hetgeen geschiedt ingevolge de belofte van Sjarifoeddin, dat rondzwervende benden zullen worden geëlimineerd. Het woord is aan John Stuart Mill: Oorspronkelijkheid is het enige, waarvan onoorsprpnkelijke geesten het nut niet kunnen inzien. Bidault, de Franse minister van Buiten landse Zaken, heeft op de conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken te Londen de drie voornaamste grondbeginse len genoemd, waardoor zijn regering zich laat leiden bij het bepalen van haar hou ding inzake de toekomstige economische regeling in Duitsland. 1. Frankrijk is niet gekant tegen her leving van een vreedzame Duitse economie noch tegen een normale levensstandaard voor het Duitse volk. Frankrijk eist alleen, dat Duitsland zijn middelen in geen geval zal gebruiken voor de voorbereiding van agressie en dat het herstel van Duitsland geen voorrang krijgt boven dat van de ge allieerde landen. In het belang van de veiligheid wil Frankrijk, dat het Ruhrgebied een speciaal bestuur krijgt, waarvan de status ver zekerd moet worden door het sluiten van een garantieverdrag, gelijk aan het door de Amerikaanse regering voorgestelde. 2. Duitsland moet in de vorm van herstel betalingen zijn bijdrage leveren tot het herstel van de chaos, die het heeft gescha pen. 3. Duitsland moet zo spoedig mogelijk de bezettende mogendheden ontlasten en zijn betalingsbalans uit eigen middelen in even wicht brengen. De Franse regering heeft er geen bezwaar tegen, dat geheel Duitsland als economische eenheid wordt behandeld, zonder iets af te doen aan de status van het Rusland zal tarwe en hout aan Nederland leveren Het inter-geallieerde bureau voor herstel betalingen te Brussel heeft zijn eerste toe wijzing aan leden-landen vastgesteld van goederen, die door de Sovjet-Unie zullen worden geleverd als deel van de herstel betalingen van Duitsland. Onder de goederen, die de Sovjet-Unie in het kader van deze „wederkerige leve ranties" ter beschikking heeft gesteld, be vinden zich 10.000 ton tarwe. 15.000 kubieke meter mijnhout, 25.000 kubieke meter on gezaagd hout, 3000 ton benzine en 5000 ton dieselolie. Nederland zal hiervan 501 ton tarwe en 4393 kubieke meter rondhout ontvangen. Minder personeel bij het Beheersinstituut Daar de afdeling roerende goederen van het Nederlandse Beheersinstituut haar werk zaamheden vrijwel voltooid heeft, zullen binnenkort ongeveer 240 leden van het per soneel ontslagen worden. Het Beheersinsti tuut had aanvankelijk van het M. G. 62 kan toren overgenomen. In 1946 en begin 1947 konden er daarvan 35 opgeheven worden zodat er nog 27 kantoren over zijn In 1948 zullen wederom enige kantoren verdwijnen en wel op 1 Januari Amersfoort, dat wordt samengevoegd met het kantoor Utrecht op 1 April de kantoren Apeldoorn. Gouda en Zierikzee en op 1 Juli het kan toor Terneuzen. Andere kantoren zullen hun personeel verminderen. In totaal waren er bij het Be heersinstituut op 1 Januari 1947 2308 perso nen werkzaam. Dit aantal daalt nu tot onge veer 1900. i Ruhrgebied en het Rijnland en op voor waarde dat het Saargebied in de economi sche en monetaire invloedssfeer van Frank rijk wordt gebracht. Bidault verklaarde, dat deze kernge dachten niet veranderd zijn sinds de con ferentie te Moskou. Nederlandse verliezen De Nederlandse verliezen bedroegen Donderdag 1 gesneuvelde en 3 gewonden. Op Java en Sumatra hadden de gebruike lijke beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles plaats. In de grensgebieden op Midden-Java waren republikeinse strijd krachten binnengedrongen, welke echter werden verdreven. Tijdens een patrouille gang in het grensgebied op Noord-Sumatra moest opgetreden worden tegen leden van eèn Laskjar Rajat groep. Officiële lezing van het Bondowoso-incident Van bevoegde zijde verneemt Aneta. dat er geen sprake is geweest van opzet bij het overlijden van de 46 gevangenen tijdens het transport Bondowoso-Soerabaja op 23 November jJ. Het gebeurde is het resul taat van een samenloop van omstandig heden. Jhr. Van Vredenbureh, generaal Spoor en de heer Abdoelkadir hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het trans port. dat een dag later vertrok dan de be doeling lag in verband met het feit, dat Soerabaja niet tijdig kon worden verwit tigd, had een min of meer geïmproviseerd trein geleide onder commando van een sergeant-majoor. Voor hem zou deze reis de laatste zijn, omdat hij te Soerabaja met groot verlof naar Nederland zou vertrek ken. Sedert 1 Augustus zijn er 53 soort gelijke transporten van Oost-Java naar Soerabaja overgebracht met totaal 2826 gevangenen, zonder dat zich daarbij onge vallen hebben voorgedaan. Een van de wagens was op 22 November afgekeurd en wegens onreinheid vervangen door een an dere wagon. Gebrek aan ventilatie op deze uitzonderlijk warme 23 November wordt door de dokters, die het onderzoek instel den, als de waarschijnlijkste doodsoorzaak opgegeven. De wagens waren niet overvol. De instructies voor de sergeant-majoor wa ren echter onvoldoende. Onderweg heeft de treingeleider uit vrees voor ontvluch ting, welke zijn niet-afzwaaien tot gevolg zou kunnen hebben, geen maatregelen ge nomen om de wagens te openen om verse lucht toe te laten en voedsel en water te verstrekken. Het feit, dat hij zijn orders op deze zonderlinge wijze letterlijk uitvoerde is de belangrijkste oorzaak van deze cala miteit. Zo zijn door de commissie van on derzoek vergrijpen geconstateerd, die in geen enkele verhouding staan tot het ge beurde en blijven de betrokken personen en instanties verantwoordelijk, aldus ver neemt Aneta van bevoegde zijde. Met ingang van 3 Januari gaan de vol gende producten weer op de bon: vermi celli, vermicellisoep, macaroni, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten puddingpoeder, custard, maizena, aard appelmeel, aardappelsago, aardappeltapio- oa, biscuits, wafels, crackers, matzes, be schuit, toast, koekjes, speculaas, stroop wafels, ontbijtkoek en taai-taai. Het ligt in de bedoeling het broodrant soen ingaande 3 Januari 1948 te brengen op gemiddeld 2100 gram per week, name lijk afwisselend 2000 gram en 2200 gram. Echter zal voor 400 gram elke week een keuzebon worden aangewezen, waarop 400 gram brood of een nader te bepalen hoeveelheid van de bovengenoemde pro ducten verkrijgbaar zal worden gesteld. Daar het noodzakelijk is, dat de winke lier bjj het begin van de distributie van deze producten over een voldoende voor raad beschikt, moet de aflevering van deze artikelen aan de consument gedurende enige tijd worden stilgelegd. Dit verbod tot aflevering geldt voor de volgende producten voor het tijdvak van 8 December 1947 tot 2 Januari 1948: ver micelli, vermicellisoep, marcaroni, spaghet ti, noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten puddingpoeder, custard, maizena, aardappelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, en aardappeltapioca. In het tijdvak van 25 December 1947 tot 9 Januari 1948 voor: biscuits, wafels, crackers, matzes, beschuit, toast, koekjes, speculaas, stroopwafels, ontbijtkoek, taai taai, behalve indien deze producten zijn bereid van door consumenten ingeleverde grondstoffen. Een brand, door zijn gevolgen zo tragisch als in de Haarlemmermeer zelden of nooit is voorgekomen, verwoestte hedenmorgen vroeg een'boerenwoning aan de IJweg tus- sen de Vijfhuizerweg en de Geniedijk, waar liet gezin van de heer Van Ekeren woonde. Deze was om half.zeven reeds naar zijn werk gegaan. Een goed half uur later zagen twee voorbijgangers dikke rookwolken uit het huis naar buiten dringen. De moeder van het gezin sprong op dit moment uit een venster van de bovenverdieping. Ter wijl zij radeloos om hulp schreeuwde ver scheen een dochtertje van ongeveer negen jaar in de raamopening. Zij liet zich ook vallen en werd door één van de voorbij gangers opgevangen. Er bleken nog twee mensen in huis te zijn: een 83-jarige grijs aard en een jongetje van ongeveer 12 jaar. De twéé mannen, Van Leeuwen Bloos, drongen het huis binnen om hen te redden, doch door de dikke rook dreigden zij te stikken. Na drie pogingen moesten zij het opgeven. De normale toegang tot •het huis was gesloten door de vader toen deze wegging, anders was er wellicht nog een kans op redding geweest. Toen de Hoofddorpse brandweer terstond na de brandmelding verscheen, stond het huis reeds in lichter laaie, zodat de vrese lijke dood van de in hun slaap overvallen bewoners al moest zijn ingetreden. De vrouw en het dochtertje werden bü overburen ondergebracht. Beiden hadden wonden opgelopen en de eerste was geheel overstuur. Van het huis brandden het mid den- en het voorste deel geheel uit De schuur stond naast de woning en bleef ge spaard. De burgemeester en de wethouder van Openbare Werken waren enige tijd op het terrein van de brand aanwezig. De oorzaak van de brand is nog niet GELIJKE RECHTEN VOOR GODSDIENSTEN IN HONGARIJE. Het Hongaarse parlement heeft een wet op de gelijkheid van rechten van alle godsdiensten aanvaard. Het onderscheid tussen ^jrkende" en „toegelaten" gods diensten m hierdoor ter zijde gesteld. vastgesteld. Volgens de heer Van Ekeren, die zelf nog vóór de brandweer ter plaatse was en enige wanhopige pogingen deed om de slachtoffers te redden, bestaat er een mogelijkheid dat het petroleumstel, dat hij voor zijn vertrek had aangestoken, de brand veroorzaakt heeft. Republikeinse delegatie in Batavia Hedenmorgen is de republikeinse dele gatie met twee vliegtuigen op het vlieg veld Kemajoran bij Batavia aangekomen en meteen per auto naar de ambtswoning van Gani vertrokken. De delegatie werd verwelkomd door talrijke republikeinse autoriteiten, alsmede door de leden Kirby en Graham van de commissie van drie en een Nederlands verbindings-officier bij- deze commissie. De industrieel Patnaik uit India, die enkele dagen geleden met een eigen vliegtuig naar Djokja gereisd was, heeft zijn vliegtuig voor de republikeinse delegatie beschikbaar gesteld; het tweede vliegtuig was een Dakota van de RAF die ter beschikking van de commissie voor goede diensten was gesteld. Maandag beginnen de onderhandelingen op het Amerikaanse schip „Renville" op de rede van Batavia. 's NACHTS WAT KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Meest zwakke tot matige wind tussen Zuid cm Oost. Tijdelijk wat meer be wolking met hoofdzakelijk in het Zui den van het land hier en daar er.ige regen Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 December: Zon op 8.32 uur. onder 16.30 uur Maan op 2 26 uur. onder 14 25 uur 8 December: Zon op 8 34 uur, onder 16.29 uur Maan op 3 44 uur, onder 14.38 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1