Haarlems Dagblad Duitse Kampen Worsteling tussen stakers en de Franse regering thans ten einde" Een millioen Joden zullen binnen tien jaar naar Palestina gaan Eerste contact van Nederlanders en Indonesiërs op de „Renville" Europa s oudste monarch vandaag veertig jaar op de Zweedse troon W eerbericht 62e Jaargang No. 18807 Bureaux: Grote Houtstr 93. Tel Admln 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantooi H.N.. Soendaplem 37. Tel 12230. Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pesreboom Maandag 8 December 1947 Verschflnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bQ de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IAAT DE GROTE VIER in Londen niet ^verder komen met hun voorbereiding van het Duitse vredesverdrag is niet be vorderlijk voor de Duitse situatie, die toch al zoveel nadelen heeft. Al hebben wij geen dagelijks contact met Duitsland, al leven wij er zelfs vrijwel afgezonderd van, wij vernemen toch genoeg, om te begrijpen dat de ontevredenheid onder de Duitse be volking toeneemt. Dit is ongunstig met het oog op de toekomst, waarin vroeger of later de geallieerde bezettingstroepen zullen moe ten worden teruggetrokken. Het juiste, vooruitziende beleid zou zich moeten rich ten op toenemend Duits geloof in de vrije democratie van het Westen. Men is er in de Westelijke zones, waarin dit zou moeten groeien, kennelijk niet in geslaagd zulk beleid te ontwikkelen. Een alarmerend voorbeeld van het tegendeel wordt gegeven in <ie te Londen verschijnende Review of World Affairs, die bittere critiek uitoefent op de burgerlijke interneringskampen in de Öritse zone. In die kampen zijn vele tien duizenden ex-Nazi's en ex-militairisten om veiligheids-redenen opgesloten. Redenen van veiligheid vormen althans de theore tische verklaring. Velen zitten al meer dan twee jaar en zijn noch voor een rechter, noch voor een „Boarcl" gebracht. Een Board wil in dit geval zeggen: een Raad van On derzoek. De gevangene heeft het formele recht, verschijning voor zulk een Raad aan te vragen om de reden van zijn gevangen neming te betwisten. Die reden is vermeld op zijn „charge sheet". De tenlastelegging, in dit stuk opgeno men. wordt kennelijk al heel kort geformu leerd. Blijkens de fotografische weergave van zo'n stuk, opgenomen in de Review of World Affairs, zijn er maar zes regels voor opengelaten en in het onderhavige geval is nog geen halve regel gebruikt. Daar staat alleen op: een overtuigd militairist. Het betreft een Duits officier, die blijkens zijn naam tot de adel behoort. Nationaal-socia- lisme wordt hem niet aangewreven; hij heeft dus niet tot de partij behoord en is er wellicht een tegenstander van geweest. Het Engelse blad herinnert eraan dat de actieve weerstand tegen Hitier voor een groot deel uit de kring v%n de adel kwam, dat ook het complot tegen zijn leven in die kring gevormd werd en dat de mislukte aanslag duizenden het leven kostte. Het merkt voorts op dat het redenen heeft om aan te nemen dat de off icier, wiens tenlaste legging het publiceert, geen „overtuigd militairist" is, dat er geen kans op appèl voor hem bestaat en dat hij nog wel twee jaar in het kamp Adelheide kan blijven zonder dat iemand zijn zaak onderzoekt. Uit een op het „charge sheet" afgedrukFe bepaling blijkt, dat men alleen een ver dediger kan krijgen en getuigen oproepen, om de onjuistheid van de tegen zich inge brachte beschuldiging aan te tonen, exceptionele gevallen. De Review geeft de commentaar: „Het is toch waarlijk een fundamenteel principe van Amerikaanse en Britse rechtspraak, dat alle gevangenen een rechtsgeleerde verdediger moeten heb ben en bovendien de gelegenheid moeten krijgen om getuigen op te roepen?" Het publiek in de geallieerde landen weet niet veel van de interneringskampen en gevangenissen in Duitsland. Maar de Duit sers weten er alles van en houden zich voortdurend met dit onderwerp bezig. Ve len van hen bezigen het als een krachtig argument tegen de Westerse democratie, waarvoor men hun begrip- wil winnen. En in welke stemming zal een groot deel van die gevangenen te eniger tijd in de vrij heid terugkeren? Het Engelse blad zegt: „Wij scheppen duizenden krachtige aanhan gers voor een Duits-Russisch verbond, dat zou- kunnen ontstaan als er eenmaal weel een centrale Duitse regering zou zijn en de Westelijke geallieerden hun troepen een maal hadden teruggetrokken." Het heeft ook ernstige bezwaren tegen in de kampen heersende toestanden. Ik citeer deze enkele punten uit een nogal uitvoerig artikel niet uit sentimentele overwegingen. Ik kan de mensen al horen die zeggen: de Duitsers hebben het ver diend. En daarmee is voor hen de ^aak afgelopen. Maar dat is een bekrompen standpunt en het getuigt niet van naden ken. Men lost deze dingen niet op door zich tot een gevoels-overweging (in dit geval: wraakgevoel) te bepalen. Men dient er zijn verstand bij te gebruiken en vooruit te zien. Wie vooruitziet begrijpt, dat de demo cratie van het Westen zich op den duur alleen zal kunnen handhaven en daarbij anderen van haar waarde overtuigen, door haar beginselen van^vrijheid en recht strikt te doen gelden. Er zijn na de oorlog rare dingen gebeurd, heus niet alleen in de Wes telijke zones van Duitsland, maar ook in ex-bezette landen. Hoe eerder de democratie deze inzinking geheel te boven is, hoe beter het zal zijn. Het ontstelt te vernemen dat op een zo belangrijk punt als het bezette West-Duits- land zich nog verkeerde rechts-toepassin- gen doen geiden, die de bezetters in hun eigen land zeker niet zouden toestaan. Het verwondert in zoverre, dat vooral de En gelsen in het algemeen steeds blijk hebben gegeven van een milder stemming tegen over de verslagen Duitsers, dan in de ex- bezette landen aan de dag is getreden. Een -verschil, dat men steeds verklaard heeft door de overweging, dat Engeland niet bezet was geweest. Strikte naleving van hoge rechtsbegin selen is wellicht de belangrijkste grond slag van de moderne democratische staat. Men kan daar niet buiten. Zij rechtvaar digt hem inderdaad. Achteloosheid op dit punt, al dan niet door gevoelens van ver gelding beïnvloed, kunnen noch wij, noch andere volken van het Westen ons veroor loven. Wij moeten bewijzen dat onze de mocratie de beste levensstaat is. die de volleen in deze wereld deelachtig' kan worden. Wij moeten het beter doen. R. P. Ex-burgemeester Voute krijgt drie-en-een half jaar De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde heden de oud-burgemeester van Amsterdam E. J. Voute tot drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. De procu reur-fiscaal had geconcludeerd tot vier jaar gevangenisstraf. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had de ex-burgemeester tot zes jaar veroordeeld. Een negenjarige jongen, die Zondagmid dag in de Thorbeckestraat speelde, kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij het rechter- onderbeen brak. Hij is naar het St. Elisa- belhsgasthuis overgebracht. JULES MOCH ZEGT: n Velen der twee millioen stakers handelden onder dwang „Ik ben de situatie meester", aldus verklaarde de Franse minister van Binnenlandse Zaken Zaterdag tegen een journalist, die hem kwam interviewen voor het persbureau Reuter. „De worsteling tussen stakers 'en regering is thans ten einde. De strijd is beslist, het offensief der regering tegen stakers en saboteurs is in het.stadium van opruiming gekomen. Steeds meer arbeiders keren naar hun werk terug. Het meren deel van hen heeft gehandeld onder dwang. Dit was een internationale campagne van stakingen en opstanden om het plan-Marshall te doen mislukken." Intussen duren de onderhandelingen met het C.G.T. voort. De minister van Arbeid, Daniel Mayer, heeft verklaard dat de C.G.T. vlug zal moeten zijn met een oproep tot hervat ting der werkzaamheden, omdat er anders geen stakers meer zullen zijn Daniel Mayer heeft Zondag de regerings voorstellen tot beëindiging van de stakin gen aan een delegatie van de CGT mee gedeeld. Bénoit Frachon, een afgevaardig de van de CGT, verklaarde na afloop van de conferentie, dat de voorstellen nog geen algehele bevrediging schenken. De CGT eist, dat het minimum-salaris schriftelijk wordt gegarandeerd. „Wij zullen de voor stellen van de regering aan onze kamera den overbrengen", aldus Frachon, er bij voegend dat hij op eerr spoedig einde van het conflict blijft hopen. Het verbond van employés van de Pa- rijse ondergrondse, dal zich onlangs van de CGT heeft afgescheiden, heeft Zondag met grote meerderheid besloten niet mede te doen aan de symbolische staking, die 's nachts zou beginnen. Het verbond om vat een groot aantal bestuurders van on dergrondse treinen, zodat de Parijzenaars deze week waarschijnlijk gebruik kunnen maken van de Métro. De politie te Nice besloot eveneens niet deel te nemen aan de symbolische staking, die Zaterdag door leraren van de middelbare scholen werd ingezet. Ook het personeel van drukke rijen en uitgeverijen te Nice zal niet sta ken. Het Franse ministerie van Opvoeding maakt bekend, dat slechts een deel van het onderwijzend personeel uit de natio nale federatie van onderwijzers deelneemt aan de door die federatie geproclameerde staking. De ambtenaren van hét ministe rie hebben tegen de staking gestemd. Opnieuw spoorwegaanslag. Naar de Franse politie bekend maakt, is de expressetrein van Parijs naar Lyon door sabotage nabij Lyon gederailleerd. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en de trein heeft slechts lichte schade opgelopen. De politie deelde mede dat de rails waren losgeschroefd. Nieuwe „goal". Generaal de Gaulle's partij, Rassemble- ment du Peuple Francais, heeft bij de ge meenteraadsverkiezing in Frankrijks twee de havenstad, le Havre, een nieuw succes geboekt en 16 van de 37 beschikbare zetels behaald. Bij de vorige verkiezing won de RPF 8 zetels. De communisten, die bij de laatste verkiezingen 16 zetels behaalden, verloren er een; de „derde macht", de groepering der gematigde en socialistische partijen, won 6 zetels. Deze cijfers zijn ontleend aan de voor lopige telling, waarvan het resultaat te middernacht werd bekend gemaakt. Volgens latere, nog onofficiële tellings uitslag zijn bij de verkiezing te Le Havre aan de communisten en aan de Rassemble- ment du Peuple Frangais van generaal de Gaulle ieder vijftien van de beschikbare zeven-en-dertig zetels toegevallen, de ove> rige zeven zetels werden verkregen door de derde macht", de groepering van gematig den en socialisten. Het zetelaantal van de R.P.F. zou aldus van zes op vijftien ge komen zijn. In de gemeenteraad, welke in October j.l. door de regering werd ontbon den na een geschil tussen rechts en links over de wettigheid van de in die maand, zoals in geheel Frankrijk, te Le Havre ge houden gemeenteraadsverkiezing, hadden de communisten zestien zetels. De Franse regering heeft 80.000 reservisten opgeroepen om het hoofd te kunnen bie den aan de noodtoestand die door stakingen en sabotage is ontstaan. - De reservisten melden zich aan de kazernes. Voor de stille armen Kerstinzameling voor de Stille Armen. le verantwoording: Haarlems Dagblad ƒ500,—. J. A. P. ƒ5.—, Zr. B. d. J. ƒ5,—, R. J. K. ƒ5,—. Mevr. M. v. d. B. ƒ1.—, A. R. ƒ10,—, A. L. de J. ƒ10,—. C. H. St. ƒ10—. Mevr. A. v. D. ƒ1,50. H. A. N. ƒ2,50, v. L. 5.—. W. v. E. 2,—. N. N. 10,—. G. S. 2.50. Mevr. M. H. 10,Wereld-Eenheid ƒ2.50. A. v. d. L. ƒ2.50, F. B. ƒ5,—. Ir. P. V. 10.—. H. R. 10.—N. N. ƒ10—, M, ƒ10.—. X. ƒ5.—. S. ƒ2,50, Gr. ƒ2,50, B. B. B. 2.50, C. ƒ1.—, P. L1.—. J. T. S. ƒ1.—. Gr. 1.—J. ƒ2,50. K. fl—L. ƒ1.—. J. B. ƒ1.—. M. C. ƒ1,—. W. T. ƒ0,50, P. K. 1.—, N. A. K. 1.—, A. S. ƒ1.—, B. ƒ1—, G. ƒ1,—, E. fl—, X. ƒ1.—. B. M. 1,—. Totaal bij ons binnengekomen giften ƒ661.—. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen- daplein 37. Ons Postgironummer is 2 7 310 7; s.v.p. bij vermelden: „Voor de stille armen". Partisaneii-parade in Rome 50.000 mannelijke en vrouwelijke „par- tisanen" trokken Zondag onder het zingen van „de rode vlag" en het brengen van de communistische groet door de hoofd straten van Rome. Aan de parade, die werd georganiseerd door de Italiaanse commu nistische partij, namen vertegenwoordigers uit elf landen, ook Nederland, deel. Zij houden een partisanen-congres, dat voor namelijk ten doel heeft „de verzetsgeest levendig te houden". De parade drpeg een militair karakter en de deelnemers waren gekleed in een soort uniform. EXODUS-PLAN Kampen van Duitsland en Cyprus moeten leeg Amerika drukt papiergeld voor Duitsland en Korea Naar door regeeingsfunctionarissen te Washington wordt meegedeeld, heeft liet Amerikaanse departement van Financiën nieuw geld voor Duitsland en Korea laten drukken voor het geval men er blijvend niet in zal slagen met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te komen over de vre desverdragen. Het drukken van het geld is weken lang geheim gehouden met het oog op de con ferentie der vier ministers van Buiten landse Zaken te Londen. Deze maatregej betekent een revaluatie van de Duitse en Koreaanse munt. Een functionaris voor het bestuur der bezette gebieden verklaarde, dat het eerste doel van deze maatregel het tegengaan inflationistische tendenzen is. Voor men tot het drukken is overgegaan, heeft men besprekingen met de Britse autoritei ten gevoerd. De kapitein de Ruiter, een van de zes officieren, die Zaterdagochtend op de Stormschool „de Wildhoef" beêedigd wer den, zweert met de hand aan het vaandel trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. De penningmeester van het Joodse bureau Klizer Kaplan heeft te New York tegenover le leiders van hét „United Palestine Appeal" verklaard, dat het Joodse bureau zich voorstelt in de komende tien jaren ten minste een millioen Joden naar Palestina te brengen. De eerste taak zal zijn het overbrengen der Joden op Cyprus en het inschakelen in de Palestijnse economie van de Joden uit de Palestijnse concentratie centra, waarvan er sommigen reeds twee jaar wachten. Terzelfdertijd zal begonnen worden met het wegbrengen van de ver plaatste Joden in Duitsland, van wie de meesten naar de Joodse staat zullen gaan. Zowel de Arabische als jie Joodse auto riteiten in Palestina zijn begonnen strijd bare mannen op te roepen. Het Joods bu reau heeft de registratie van alle Joden tussen 17 en 25 jaar bevolen. Naar schat ting gaat het om ongeveer 70.000 man. De Arabieren hebben te Jeruzalem twee aan- meldingsbureaux voor vrijwilligers ge opend. Een Arabisch comité van vijf man bespreekt de in verschillende wijken van deze stad te nemen veiligheidsmaatregelen. Intussen gaan de ongeregeldheden on verminderd voort. Gewapende leden van de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi hebben een aanval gedaan op het Arabische dor.p Aboe Kebir ten Zuidoosten van Tel Aviv. Zij maakten, naar Joodse bronnen melden, gebruik van automatische wapenen. Dertien Arabieren zijn gewond. In de afgelopen week zijn, sinds de aan vaarding van het verdelingsplan door de UNO. zes en vijftig personen bij de onge regeldheden in Palestina om het leven ge komen: 31 Joden, 23 Arabieren en twee Armeniërs. Op de grens van de Arabische en de Joodse wijk te Jeruzalem heeft een lid van de Haganah een handgranaat naar een Arabisch huis geworpen, waardoor drie Arabieren zijn gedood. Zondagochtend is een schietpartij tussen Arabieren en Joden begonnen op de grens van Jaffa en Tel Aviv. Hierbij werden handgranaten en machinegeweren ge bruikt. Ook buiten Palestina. Naar de militaire autoriteiten te Ulm in de Amerikaanse zone van Duitsland melden, hebben zich aldaar ongeregeld- Onbekend schip in nood bij Egmond aan Zee Er zijn noodseinen opgevangen van een onbekend schip, dat als zijn positfe opgaf 52 graden 39 minuten Noorderbreedte en 4 graden 33 minuten Oosterlengte. Men vermoedt, dat het een Deens schip is. De „Neeltje Jacoba" en de sleepboot „Nestor" van Bureau Wijsmuller zijn uitgevaren naar de aangegeven plaats om hulp te ver lenen. De dichte mist bemoeilijkt echter het vinden van het schip ten zeerste. De Neeltje Jacoba is in de loop van de ochtend bij de boei TX2, waar het schip zou liggen, gearriveerd, maar zij vond een verlaten vaartuig van onbekende nationali teit. Er wordt verder gezocht naar een in nood verkerend schip. heden tussen Joden en Mohammedanen voorgedaan. De onlusten begonnen toen 40 a 50 Arabieren en andere Mohamme danen een bezoek aan een ziekenhuis te Ulm brachten. Er zijn 23 personen ge arresteerd. Bij de gevechten werden negen Joden gewond, van wie een ernstig; drie Moham medanen moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De handtastelijkheden begonnen toen een aantal Mohammedanen enkele geloofsge noten, die in een eerder gevecht waren gewond, in het ziekenhuis opzocht; zij werden omringd door een groot aantal Joden, die klaarblijkelijk geloofden, dat de Mohammedanen Joodse gewonden wilden aanvallen. Amerikaanse politietroepen herstelden spoedig de orde. De Joden bleken gewa pend te zijn met messen, bajonetten, knup pels en slaghouten, die bij baseball gebruikt worden. Dr. Robert Marcus, de waarnemende po litieke leider van het Joodse wereldcon gres, heeft te New York verklaard, dat een aantal Joden is gedood door pro-Arabische Mohammedanen in Perzië en Pakistan. Marcus heeft de ambassadeurs te Washing ton van beide landen verzocht op be scherming van de Joden aan te dringen. DE CHINESE BURGEROORLOG Hevige strijd in felle kou Generaal Pai Tsjoeng-Hsi. de Chinese minister van Defensie en opperbevelheb ber van de Chinese troepen in Centraal- China is per vliegtuig naar Hankow terug gekeerd van een bezoek aan het front in Honan, waar 100.000 man regeringstroepen in gevechten gewikkeld zijn met 50.000 communisten. Na 72 uur van bittere strijd hebben de regeringstroepen noch de com munisten vorderingen gemaakt. De ope ralies worden zeer belemmerd door de hevige koude, die plotseling is ingetreden. De gevechten worden geleverd ten Noord westen van de bergketen genaamd Ta Pieh Sjan op de grens van de provincies Hoe pen en Anhwei. Het communistische leger van generaal Lioe Po-Tsjeng was uit deze bergen opge doken om vervolgens naar Zuid-Sjensi door te breken toen het werd aangevallen. In het Noord-Oosten van Sjantoeng zou den de communisten de stad Laiyang zijn binnengedrongen, dezelfde stad, van waar uit de regeringstroepen enige weken ge leden een offensief inzetten, dat leidde tot de verovering van de laatste zeehavens m communistische handen: Tsjefoe, Weihawei cn Loengkoe, ten Zuiden van de Grote Muur. De in Laiyang gelegerde regerings troepen hebben het consigne, deze strate gische plaats tot elke prijs te behouden. Kirby naar Australië geroepen Naar heden uit Batavia wordt ge meld, heeft de Australische minister president Joseph Chifley, het Austra lisch lid van de Commissie voor goede diensten, rechter R. C. Kirby, verzocht onmiddellijk voor een tijdelijk bezoek naar Australië terug te keren. Het woord is aan Ehianuel Wertheimer: Men zou vriendelijker gezind zijn jegens de mensen indien men zichzelf beter kende. Dr. J. Roorda f Het is met droefheid dat wij vermelden dat hedenmiddag de bekende Haarlemse medi cus Dr. J. Itoorda. die zoveel voor zijn medemensen gedaan heeft en in bezettings tijd een zo kranige rol in het verzet heeft vervuld, ap 54-jarige leeftijd ten gevolge van een aanval van een hartkwaal, waar aan hij sinds een jaar lijdende was, is over leden. Dit bericht bereikte ons vlak voor het af drukken van dit blad: wij zullen morgen meer over zijn leven en werken, dat zovelen ten zegen is geweest, kunnen zeggen. Egyptisch cholera uitgewoed Voor het eerst sedert het uitbreken van de cholera-epidemie in Egypte is heden in het gehele land geen nieuw ziekte- of sterfgeval gemeld. Als zich tien dagen lan' geen nieuw geval voordoet, zal Egypte tc „ongevaarlijke zóne" worden verklaard. Hevige koude in het Oosten Radio Moskou meldt, dat in het Oosten van Europees Rusland een hevige kou de is ingetreden, die dikwijls de voor bode is van koud weer in het Westen Te lakoetsk en Chabarowsk (Siberiël is de temperatuur tot 61,6 graden Fahrenheit onder nul gedaald. Alle redevoeringen spraken van „geloof en goede wil" Om precies 10.20 Java-tijd hebben de Nederlandse en Indonesische onderhande lingsdelegaties zich tegenover elkaar ge plaatst op het dek van de „Renville". Dit was de eerste plenaire zitting van de vol ledige delegaties van het Koninkrijk der Nederlanden en van de republiek, onder auspiciën van de commissie voor goede diensten. Reeds om ongeveer 9 uur begon de Amerikaanse sloep van de „Renville" regelmatig tussen het schip en de kade op en neer te varen om belangstellenden, hoofdzakelijk journalisten en fotografen, naar het schip te brengen. Daarna verhief de secretaris-generaal van de commissie voor goede diensten, T. .G. Narayan, zich van zijn zetel en opende formeel de con ferentie, waarbij hij tevens een welkomst woord namens de Verenigde Volken uit sprak. Narayan herinnerde aan de opstelling van het Atlantisch charter, dat op een schip tot stand was gekomen, evenals de wapenstilstandsovereenkomst met Japan, „Wij allen hopen, dat ook wij, aan boord KoningGustaaf tijdens de jacht, waarvan hij een groot liefhebber is. „MET MIJN VOLK VOOR MIJN LAND „Met hét volk voor mijn land", luidde het devies van de thans 89-jarige koning Gustaaf V van Zweden, die vandaag voor veertig jaren de troon besteeg. In het buitenland is deze vorst wellicht het meest bekend om zijn hartstocht voor lawntennis, dat hij tot voor een jaar, toen hij op advies van zijn arts van zijn geliefde sport afstand moest doen, nog beoefende. Toch heeft hij zijn deelneming als ,mr. G." aan tennistournooien nooit beschouwd als een middel om populair bij zijn onderdanen te worden en zeer waar schijnlijk moet men de voornaamste oor zaak van de liefde der Zweden voor hun vorst ook niet in zijn prestaties met het racquet maar wel in zijn door en door be- mocratische opvattingen zien. „In oprechte ijver voor de welvaart en c!e vooruitgang van mijn land zal ik altijd trachten mijn taak te vervullen", zei hij in zijn eerste troonrede en in de loop der jaren maakte hij deze woorden metterdaad waar. De koning hield gelijke tred met de so ciale ontwikkeling en bleef zich tevens bewust van zijn verantwoordelijkheid als hoofd van de staat. Voor de internationale politiek had hij steeds grote belangstelling. In zijn jonge jaren ondernam hij vele reizen, die hem in aanraking brachten met Europese staats hoofden en vooraanstaande politici. Tij dens de eerste wereldoorlog nam hij het initiatief voor de samenwerking der drie Scandinavische landen ter handhaving van hun neutraliteit. In 1939 hoopte hij tot het laatste ogenblik op een vreedzame regeling der geschillen. In October van dat jaar nodigde hij de koningen van Noorwegen en Denemarken en de Finse president uit tot een conferentie in Stockholnl maar de ontwikkeling in Scandinavië was een ge heel andere dan een kwart eeuw tevoren en weldra was Zweden het enige Noordse land dat buiten de oorlog bleef. De Zweed se acties tot hulpverlening en leniging van de oorlogsnood, ook door de Nederlan ders in dankbare herinnering gehouden, werden door Gustaaf V steeds van ganser harte gesteund. De „Madjoe" is gelicht De „Madjoe", het 622 ton metende bin nenvaartuig, dat enkele weken geleden tijdens een hevige storm voor de monding van het Keteldiep in het ÏJsselmeer was gezonken, is gelicht, nadat een zandzuiger de lading grint uit de ruimen gezogen had Het vaartuig is naar Amsterdam gesleept, waar de schade, welke op 30.000 wordt geschat, hersteld zal worden. Het schip, dat negentien jaar oud is, werd tijdens de oorlog in Düsseldorf door een boni getrof fen. waardoor het zonk. Het heeft toen acht maanden onder water gelegen. Het was na reparatie pas tien maanden in de vaart toen het opnieuw thans in het ÏJs selmeer ten onder ging. van de „Renville", in staat zullen zijn in de nabije toekomst de vrede voor Indone sië en zijn bevolking te bewerkstelligen", aldus Narayan. De voorzitter van de week, Raymond Horremans, die voor Paul van Zeeland optreedt, zeide als eerste spreker, dat hij pas sedert kort in Indonesië vertoeft. Thans wilde hij het woord geven aan ka pitein Tyree, waarop deze een welkomst woord sprak, daarbij de hoop te kennen gevend, dat hij spoedig zijn commandanten zou kunnen meedelen, dat de missie, waar voor het schip was aangewezen, was vol bracht. De heer Horremans hernam zijn toe spraak met te zeggen, dat de taak van de commissie voor goede diensten van een verzoenend karakter is. Het woord „ver zoening", aldus de heer Horremans, houdt noodzakelijk in het dénkbeeld van weder zijdse concessies. „In de toekomst zal het dus aan beide partijen zelf zijn om voor het rampspoedige misverstand een verbond in de plaats te stellen". Na de heer Horremans sprak het Ameri kaanse lid van de commissie voor goede diensten, de heer Frank Graham die onder meer het volgende zeide: „Wij leden van de commissie voor goede diensten brengen geen toverkracht mede uit Lake Success, wij zijn geen mensen, die wonderen ver richten, wij zijn gewone ménsen. Toch hebben wij vertrouwen in de menselijke geest". Na Graham sprak de Australiër Kirby. Ilij zeide, dat men rekening moest' houden met de vele moeilijkheden. Enkele heeft men reeds overwonnen, doch er liggen nog vele in het verschiet", aldus Kirby. „Laten wij allen van goede wil zijn". Hij voegde er aan toe, dat het geluk van millioenen mensen van deze conferentie afhangt. Na Kirby sprak Abdoelkadir: „Met het aan boord gaan van dit schip gaan wij een nieuwe faze van onze arbeid tegemoet en het is onze welgemeende hoop. dat deze faze een succesvol verloop zal hebben en beslissend zal zijn en dat deze besprekin gen tot resultaat zullen hebben, dat een regeling voor Indonesië tot stand zal wor den gebracht, welke slechts een duurzame waarde kan hebben, indien zij rechtvaardig zowel als bevredigend is, niet alleen voor de regeringen, doch tevens voor de betrok ken volkeren", aldus Abdoelkadir. Daarn sprak Sjarifoeddin. Hij verklaar de: „Wij kunnen slechts betreuren, dat tot heden acht en dertig dagen voorbij zijn sedert het besluit van de Veiligheidsraad met betrekking tot Indonesië, want er heeft een aanzienlijk verlies aan mensen levens plaats gehad en er heerst een wijd verbreide.. teleurstelling, omdat de men selijke inspanning en de menselijke geest dikwijls tekortschieten om lijden en haat te voorkomen". Sjarifoeddin zeide. dat deze onderhandelingen ten doel hebben het organiseren der democratische moge lijkheden van het Indonesische volk in zijn pogen cm een natie op te bouwen. „Wij beginnen deze qnderhandelingen met dank baarheid, omdat wij daarbij de weg van de vrede en de goede wil volgen". Tenslotte zeide Sjarifoeddin. dat de In donesische delegatie thans gereed is voor onderhandelingen, welke alle invloeden van het kwaad in Indonesië zullen ver slaan. De heer Horremans sloot de conferentie en verdaagde deze tot Dinsdag half tien (Javaanse tijd). Hij zeide, dat in alle rede voeringen de woorden „geloof en goede wil" waren gebruikt. „Laten wij deze prin cipes niet vergeten". OPKLAREND VAN HET ZUID WESTEN UIT Verwachting medegedeeld door het KNMI. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond- Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met enige regen en aanvanke lijk nog hier en daar mist Verander lijke wind. Later iets zachter. Voor het Zuiden van het land: Opkla rend na regen met matige Westelijke wind. Weinig verandering van tempe ratuur 9 December: Zon op 8.35 uur. onder 16.29 uur Maan op 5.02 uur, onder 14.53 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1