Prinses Juliana wekt artsen op hulp te gaan verlenen in Indië Taxi? Bel 1.2.3.4.5 ^oek van Oost tot West, ge vindt geen juweel als Rosalind" Koning Leopold is tot terugkeer-bereid Meer vakliteratuur voor aanstaande onderwijzers gevraagd r. Kort en Bondig I MAANDAG 8 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Prinses Juliana heeft Zaterdag in het Indisch Instituut te Amsterdam een lan delijke bijeenkomst van Nederlandse art sen geopend. Deze bijeenkomst werd ge houden onder auspiciën van de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de Medische Coördinatie commissie met het doel de Nederlandse medici aan te moedigen naar Indië tè gaan om het groot tekort aan artsen in de ar chipel aan te vullen. In haar openingswoord zeide de Prinses: „Schrijnend is het te weten, dat er in Ne derland 6000 doktoren op 9 millioen men sen zijn, en in Indië 1000 doktoren aan 60 a 70 millioen mensen medische hulp moe ten verlenen. Het moge ons dankbaar stemmen, dat er reeds vele artsen waren, die vrijwillig naar Indië gingen. Zij dra gen door hun arbeid in hoge mate bij tot wederzijds begrijpen en helpen zodoende mee een sfeer van vertrouwen te schep pen. Voor hen zelf betekent hun arbeid een rijke medische ervaring en tevens een levensbevrediging, die niet te onderschat ten is. Wij realiseren ons, dat het voor de meeste artsen een afwegen is van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van hun gezin en van hun werkkring, tegen die van de medische nood in Indië. Tijdens de bezetting hebben de artsen getoond, dat zij de hoogheid van hun beroep beseften en dat zij bereid' waren er voor te strijden, ook al kostte het grote offers. Hoe groot ook persoonlijk ongemak en eigen leed moge zijn, steeds staat de ware geneesheer gereed om zijn diensten aan te bieden". De Prinses hoopte dat er onder de art sen in Nederland wederom velen zullen zijn, die zich gedragen voelen,door een hoge opvatting van hun taak en zich zullen melden om, in nauwe samenwerking met hun Indonesische collega's, de nood te hel pen lenigen en ook om hen, die reeds ge durende lange tijd hun krachten gaven en hoog nodig moeten worden afgelost, te vervangen. Op hen, die achterblijven rust de taak alles in het werk te stellen .om de prak tijk van hun collega's naar beste weten waar te nemen en hun gezinnen met raad en daad te steunen. Na dit openingswoord van de Prinses schetste dr. J. M. Planteydt, voorzitter van de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde- Gladheid veroorzaakte reeks onaangename „slippertjes" De gladheid van de weg was oorzaak dat Zaterdagmorgen diverse ongevallen plaats vonden. In de Grote Houtstraat viel een 71- jarige dame zodanig, dat zij naar de Maria- Stichting moest worden overgebracht. Op de Verspronckweg slipte een 59-jarige lampekappenmaker, waardoor hij een link- kerbovenbeenfractuur kreeg. Hij is naar de St. Joannes de Deo vervoerd. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Vergierdeweg slipte een 12-jarige scholier. Hij kwam met zijn hoofd op de rand van het trottoir terecht en kreeg een onderhuidse bloeduitstorting. Bij het maken van de bocht naar links op de hoek Leidsevaart en Leidseplein viel een 45-jarige dame. Zij kreeg een hersenschud ding en een bloeduitstorting aan de rechter heup en is naar de Maria-Stichting over gebracht. Een konijnenberg in de Hertenkamp Nu de hertenfaniille ln de Haarlemse her tenkamp nog niet op vooroorlogse sterkte is, wordt door de dienst voor de Hout en de Plant soenen veel gedaan om daar andere passende bewoners te krijgen. Er zijn daarom ter aan vulling schapen, eenden, ganzen, kalkoenen en ander pluimvee gekomen. Nu zal deze winter ook een konijnenberg gemaakt worden, waar- In behalve ..onljnen ook marmotjes komen. De berg wordt, dicht bij het hek aangelegd, zodat de kinderen er dichtbij 'kunnen komen Tegen het aanstaande voorjaar zal allés ge reed zijn. Sinterklaas bij de P.T.T., De coöperatieve P.T.T.-cantinevereniging „Baljuw" organiseerde Zaterdagmiddag een Sint Nicolaasfeest. De oude bisschop werd door de kinderen vrolijk toegezongen en zelfs de vermaningen die hij moest .uitdelen aan enkele kleuters die in het zondenregister van zwarte Piet voorkwamen, vermochten de stemming niet te drukken. Onder de aan wezigen bevond zich de directeur var? het P.T.T.-kantoor. de heer Smit DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem Hek tot en met Hof. Heemstede 9 tot 12.15 uur Ge tot en met Go; 2 tot 4.30 uur restant G. Blocmcndaal (Hartenlustschool) G tot en met J. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 December 1947 GEHUWD: 6 Dec., F. G. Siliahus en J. van Gompel; J. H. C. van Hooijdonk en M. C. Egas. BEVALLEN van een zoon: 5 Dec., A. M. FischerSchrama; M. A. J. Nelissenvan der Eisen; H J. MeermanHoodslag; 6 Dec., J. A. van 't HoffTool: M. H. ZijpBaars; A. M. WilleWillemse; D. van KesselJonker. BEVALLEN van een dochter: 3 Dec., J. E. van Dijckvan der Wereld; 4 Dec., J. van VelsenBakker; 5 Dec., A. C. van Dijkede Ruiter: E. M. SchipperWilkes; 6 Dec., A. Van DonselaarEijkenaar; N. SmitsBroek huizen. OVERLEDEN: 3 Dec., M. E. Dedding— Handgraaf. 78 j.. Gaelstraat; 4 Dec., G. H. Creemers, 78 j., M. v. Heemskerkstraat; E. J. F. S. BonfrerHinrichs, 50 j.. Pr. Steijn- straat; 5 Dec.. A. HartkampHuisman, 70 j., Westerhoutpark; W. Wiegant. 71 j.. Santpoor terstraat. 5 Dec., H. Smink, 73 j.. Delftstraat. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Agenda voor Haarlem MAANDAG 8 DECEMBER Rembrandt: „Het lied van Bernadette", alle leeft., 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Het com plot van Teheran". 14 j. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Arsenicum en oude kant", 18 j2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „De veilige haven". 18 j.. 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Binkie Stuart". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zijn schulden be taald". 18 i 2.30. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 9 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Concertgebouw- quintet, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. ring van de Geneeskunst, die onlangs een bezoek aan Indië heeft gebracht, de toe standen op medisch gebied aldaar. Hij zeide, dat 109 algemene artsen nodig zijn. waarvan twintig voor één jaar, de anderen voor twee of drie jaar, alsmede 23 specia listen. Nadat ook dr. L. Benze, die na de oor log twee jaar in Indië heeft gewerkt, van zijn ervaringen had verteld, werd een Rode Kruisfilm vertoond. DIERENLEED KAN VOORKOMEN WORDEN. Naar aarvleitiir.g van het bericht over „Voor kom dierenleed" verzoekt de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren nogmaals de aan dacht van het publiek te vragen voor haar Asyl Ridderstraat 11. Het gaaf toch niet aan, wanneer men zich van een dier moet of wil ontdoen, dit in het water te werpen, het 's avonds in donker en koude op straat te zeiten of zoals onlangs is gebeurd het dier in de cabine van een Stilstaande vrachtauto te zetten. Waarom niet het dier in de Ridderstraat gebracht, waar het, indien het strikt nodig is, pijnloos gedood kan worden. Zwerfdieren worden steeds gratis opgenomen, de eigenaar zo mogelijk opgespoord of een nieuwe eigenaar gezocht. Indien men zich van een dier wil of moet ontdoen kan dit dier, indien plaatsruimte zulks toelaat, tegen vergoeding, -worden opgenomen en de vereniging tracht zo mogelijk een nieuwe eigenaar voor het dier ie vinden. Comedia speelde: „Naar het u lijkt' Ware ons land een land van theatermin naars. zo verzucht Cor Hermus in zijn in leiding tot de voorstellingen door Comedia van „Naar het.u lijkt" van William Shakes peare, dan zou men dit stuk altijd weer tot eigen rijk profijt willen gaan zien. Gelukkig is Haarlem vele toneelvrienden rijk die Za terdag in de schouwburg zijn samengeko men om deze blijmoedige verbeelding van stralend geluk met verbazing in zich op te nemen. De pastorale comedie ontrolt zich voor de ogen der toeschouwers als een hel der toverkleed waarin de keuren tienmaal meer beduiden dan het simpele patroon. Ge kunt er de wereld in herkennen al naar het u lijkt. Maar voor hem, die aan het weef touw zat, was de wijsheid schering en de dwaasheid inslag. De opvoering was een van de allerbeste Shakespeare's die men sinds lang te zien heeft gekregen. Deze vertoning was in de vruchtbaarste zin van het woord een spel. dat werd gedragen door twee doorslagge vende elementen: pralende jeugd en welbe- heerste charme. Door een uiterst practica- bele toneelschikking en een kleine veran dering in de volgorde der taferelen kon dit sprookje onbelemmerd worden afgewikkeld, waarbij de muziek en de daardoor mogelijk gemaakte „filmische" effecten uitstekende diensten bewezen. Mij stoorde slechts een klein maar niet hinderlijk teveel aan realis me en het kortwieken, als gevolg van on voldoende woordbeheersing. der gevleugel de gedachten, die vaak reeds halverwege hun vlucht veroordeeld waren in het niet te verzinken. Daar staat dan weer tegenover dat zelfs de kleinste rollen volwaardig wer den weergegeven en waarlijk niet alleen door lang geschoolde krachten. Dit is he laas een kwaliteit, die als zeldzaam gewaar deerd moet worden en de regisseur tot ere strekt. Moemt men Cor Hermus als de ziel van deze voorstelling beschouwen, die het Ar- denner woud en allen die er leven zijn ademtocht heeft -ingeblazen, Mary Dressel- huys was er het speelse hartje van. Men zat er als het ware op te wachten dat het publiek haar na het virtuoos vertolken van haar grote aria's in proza terug zou roepen om haar tot een herhaling te dwingen. Er waren passages, vooral in de schalkse tra- vesti-gedeelten, die men meer dan eens zou willen horen, zo treffend completeerde een spirituele fantasie haar warm gevoel. Voor haar creatie geldt, met een kleine wijziging, het motto dat haar minnaar aan de bomen hangt: „Zoek van oost tot west. ge vindt geen juweel als deze Rosalind". Ik moet deze bespreking tot de hoofdrollen beperken, al verdient juist het ensemble de hoogste eer. Uitblinker bij de mannen was Guus Hermus, eerst als verwijfde ho veling en later als een onnozele scheper. Dit kostbare talent tot uitbeelding van het burleske heeft hij met zijn vader gemeen. Het enige dat men kan tegen hebben op de weergave van Orlando door Gijsbert Ter- steeg is zijn gebrek aan forse zwier. Bepaald onvoldoende vond ik slechts Dick van Veen die achter een indrukwekkende verschij ning slechts leegte verborg en geen enkele diepere ondertoon verleende aan zijn sar casme en melancholieke overpeinzingen. De hoogst belangrijke rol van de nar Toetssteen werd door Bob de Lange gekleed in een dartel omhulsel dat meer maskeerde dan toegevoegde kracht verleende. De hu moristische werking kan veel sprekender zijn, doch Bob de Lange heeft zeer terecht gepoogd volmaakt te zijn in zijn beperkingen en is daar zeer wel in geslaagd. Dit is al met al een voorstelling die men niet mag overslaan. Ook niet wanneer men het spel in andere bezetting al eerder heeft gezien. Shakespeare's nalatenschap is nog nimmer volledig geopenbaard. Cor Hermus mag zich gelukkig prijzen er zo niet meer dan toch een helder licht op te hebben ge worpen, waarvan de afglans kostbaar is: een vreugde voor het hart. DAVID KONING. En dc muziek: Moderne muziek bij een oud toneelstuk: ik ben er altijd een beetje, huiverig voor, gedachtig de vele goed bedoelde gevallen, die in het experiment bleven steken, meest al omdat de dienende partij de muziek niet tot synthese met geest en stijl van het gegeven kon komen. Bij de partituur, die Arnold Juda voor Shakespeare's blijspel „Naar het u lijkt" schreef, vervallen echter alle zwaartillende bedenkingen. Vooreerst vraagt men zich af, is Shakespeare wel oud? Is hij van vóór zijn tijd, van zijn eigen eeuw, van de onze of van de tijden die na ons komen? Het speelt geen rol. want men ervaart dat hij van alle tijden is. dat zijn stijl alle stijlen overkoepelt. Daar om kan een goed geschreven moderne to neelmuziek bij hem alle kans makert En goed geschreven is de partituur van Juda buiten kijf. Ze is daarbij poëtisch en ver vult haar dienende rol zoals het hoort, zon der aandacht voor zichzelf te vragen. Ik hoop dat de componist er nooit toe komt om er een concert-suite uit te distilleren, want dat zou het tegenbewijs leveren van haar beste hoedanigheden. De echte prikke lende blijspeltoon wordt direct raak getrof fen; een dramatisch effect duurt niet langer dan effectief nodig is; een liedmelodie sug gereert een kunst die altijd oud en altijd nieuw is; de danstonelen hebben karakter, de instrumentatie steunt op eenvoud en klaarheid: op de schalkse toon van de fluit, de melancholie van de klarinet, de roman tische woudsfeer van de hoorns; de poëti sche innigheid van de strijkinstrumenten. Het daverend applaus aan 't eind van de avond was zonder twijfel en terecht mede bedoeld voor de componist-dirigent en zijn uitvoerders, de H.O.V. en de zingende tonelisten, die het werk van Arnold Juda alle eer aandeden. JOS. DE KLERK. Drama op St. IVicolaasavond Oud-militair schiet zijn vrouw, kind en schoonouders neer Op Sint-Nicolaasavond heeft zich te Nancy een ontstellend drama afgespeeld. Een oud-militair geboortig van de Philip- pijnen, gehuwd met een Franqaise doch van haar gescheiden levende, kwam zich vervoegen bij het huis van zijn schoon ouders. waar ook zijn vrouw vertoefde, met de armen vol geschenken voor zijn twee kinderen. De schoonvader weigerde hem de toegang, waarop de afgewezene zich verdekt opstelde op de binnenplaats van het huis. Toen de familie zich aan tafel begaf klonk opeens een schot, gelost door de oud-militair. De schoonmoeder werd door de kogel dodelijk getroffen. De schoonvader rende de binnenplaats op en viel door een tweede schot. Vervolgens drong de Philippino 't huis binnen en wond de zijn vrouw, die met haar lichaam haar baby trachtte te beschermen. Hij achter volgde haar. toen zij vluchtte, en doodde haar zowel als de baby. De oudste der twee kinderen, die zich achter een meu belstuk had verstopt, ontkwam aan het bloedbad. De dader heeft zich bij de politie aan gegeven. Mits zijn naam gezuiverd wordt Volgens een communiqué van het te Brussel zetelende secretariaat van de ko ning heeft koning Leopold te Pregny, nabij Genève, een delegatie uit „het congres voor de oplossing van het koningsvraagstuk" een partijloos orgaan, »dat onlangs ïn Bel gië werd opgericht, toegesproken Koning Leopold zeide: „Bij het afleggen van de eed tot eerbiediging van de grondwet en de wetten van het Belgische volk heb ik verplichtingen op mij genomen, waaraan ik mij niet zou mogen onttrekken. Ik ben wanneer officieel bekend zal worden ge maakt, dat de eer van het hoofd der dy nastie door niets is bevlekt evenals te voren bereid, de verantwoordelijkheid voor deze verplichtingen in het kader van onze instellingen met verdubbelde toewij ding te aanvaarden om voor alle Belgen een element van eenheid en harmonie te zijn en mede te werken aan de nationale wederopbouw en de internationale solida riteit. Ik twijfel er niet aan, of het land zal mijn standpunt begrijpen en goed keuren. Ik richt mij tot alle Belgen wan neer ik zeg, dat ik de beste wensen koester voor de welvaart en het geluk van ons •aderland". De verklaring van de koning heeft geen directe politieke betekenis omdat zij is af gelegd tegenover een niet-officieel lichaam Men verwacht, dat de Belgische regering zich binnenkort over de koningskwestie zal uitspreken. Naar Zaterdag te Brussel van bevoegde zijde werd vernomen, zal de Belgische eer- ste-minister Spaak, binnenkort een rege ringsverklaring bekendmaken, volgens welke de koning tijdens de oorlog en de Duitse bezetting „zijn eer niet heeft ver beurd", doch waarin voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van enkele zijner daden. Spoedziting van het kabinet. Het Belgische kabinet is bijeengeroepen voor een spoedvergadering op hedenmid dag, in verband met de verklaring, welke koning Leopold te Pregny heeft afgelegd. Hef Comité dat te Haarlem de actie leidt voor de verkoop van het Midden-Damter- rein te Amsterdam, is vandaag zijn grote actie begonnen. Burgemeester Mr. P. O. F. M. Cremers kocht bij het tentje dat op de Grote »Markt geplaatst is, certificaten. Het goede voorbeeld, dat spoedig navolging had. Zo'n certificaat is een mooi bezit, als dividend geeft het aan de koper het besef dat hij medegewerkt heeft aan de tot stand- homing van oorlogsmonumenten, die onze oorlogshelden en verzetslachtoffers eren :n bovendien steun gegeven heeft aan de organisaties die zorgen voor de nagelaten 'betrekkingen. Ook in de komende dagen staat het tentje daar. Er zijn nog stapels certificaten! Diefstallen bij de A.T.O. in Apeldoorn Goederen ter waarde van f 100.000.- verdwenen Reeds is gemeld, dat de spoorwegrecher che, in Apeldoorn en Eerbeek enige perso nen heeft gearresteerd, cj^e goederen welke met de 'A.T.O. waren verzonden hadden gestolen. De voornaamste schuldige is H. van L„ eerste loodsknecht bij de A.T.O. te Apel doorn, die met de A.T.O.-agent te Eerbeek. G. J. H. een plan tot ontvreemding van goederen in elkaar had gezet. Van de stuk- goedzendingen, bij de A.T.O. te Apeldoorn ten vervoer aangeboden, zocht Van L. uit wat van zijn gading scheen, deponeerde dit in de wagon, bestemd voor Eerbeek, in welke plaats G. J. H. niets anders had te doen, dan de „abusievelijk gezonden" colli te laten verdwijnen. Van L„ die een bekende zwarte hande laar is, haalde met zijn eigen auto de buit af en zorgde voor het ten gelde maken er van. Een broer van H. trad als heler op. Later, toen Van L., die gewantrouwd werd, tot stalknecht werd gedegradeerd, kocht men vier andere mensen van het loodspersoneel om. Na aanhouding van de zeven bij dit complot betrokkenen zijn vier hupner in arrest gesteld. Hoeveel er ge stolen is zal het onderzoek moeten uitma ken, doch een waarde van circa f 100.000 wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Van het gestolene vooral sterke drank, als ook goud en zilver is bij huiszoe king voor een waarde van 7000 a 8000 terug gevonden. Aanzienlijke schade door binnenbrandje Zaterdagavond brak brand uit in een perceel aan het Nassauplein te Haarlem. In een vertrek, dat als kantoorlokaal diende, werd proef gestookt met een kachel met een oliestookinriehUng. Tijdens de afwezigheid van de bewoner had diens zuster net kraantje wat hoger gedraaid met het gevolg, dat de olie over liep en begon te branden. Zij haalde hulp, doch toen deze arriveerde, was alles reeds zwaar berookt en bewalmd en waren door de hitte reeds enige ruiten gesprongen. De schade is vrij aanzienlijk, daar het kan toor practisch onbruikbaar is geworden. Gordijnen en stoelbekledingen waren ern stig geschroeid, ook enkele kostbare schil derstukken en vele belangrijke tekeningen werden vernield. De brandweer was spoedig ter plaatse, doqh kon volstaan met de kachel buiten te zetten. SLUITING VAN GEMEENTEDIENSTEN OP 27 DECEMBER. Naar wij vernemen zullen od Zaterdag 27 December de kantoren der gemeentelijke diensten en instellingen te Haarlem, voor zover de dienst dit toelaat, gesloten zijn. Deze maatregel is ter brandstoffenbespa- ring getroffen. SD-er Döhring wil niet geboeid over straat Het verraden der illegale persoonsbewijzencentrale Zaterdag heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 27-jarige Joodse vrouw Betje W„ wie ten laste is gelegd dat zij als geheim agente van het „Devisen- schutzkommando" de illegale persoonsbe- ivijzencentrale te Amsterdam aan de Duit sers heeft verraden. Op 11 November werd de behandeling van deze zaak uitgesteld, omdat „Kriminal- rat" Willy Lages weigerde als getuige ver klaringen af te leggen. Lages nam Zaterdag een andere houdihg aan en hield een uitvoerig betoog, waarin hij beweerde, dat een verklaring van Betje W., welke hem door rechercheurs van het Bureau Nationale Veiligheid was voorge lezen, opgesteld zou zijn door zijn vroegere chef. de S.D.'er R.. die er belang bij had alle schuld op de vrouw te schuiven. Vol gens Lages zou Betje W. onder druk van R. tot het verraad gekomen zijn. Lages' vroegere ondergeschikte. Döhring weigerde inlichtingen te verstrekken, om dat hij in uniform gekleed geboeid over straat was gevoerd. De president bracht hem onder het oog, dat getuigen geen voorwaarden kunnen stellen en dat hij, als hij bleef weigeren, niet langer in een kamp. maar in een ge vangenis zou worden opgesloten. Döhring: „Dat risico neem ik." De president gaf deze getuige daarna een uur tijd om over zijn houding na té den ken en ging intussen verder met het ge tuigenverhoor. Toen Döhring daarna weer werd binnengeleid, bleek hij van mening veranderd te zijn. Hij kreeg de toezegging, dat hij niet meer geboeid over straat ge voerd zal worden als hij in uniform ge kleed is. Uit zijn verklaringen bleek, dat Betje W die na de overval op de persoonsbewijzen- centrale voor de schijn was gearresteerd en een aparte kamer kreeg in het S.D.- gebouw in de Paulus Potterstraat, herhaal delijk door R. en Lages werd bezocht. De president schorste tenslotte het onder zoek voor onbepaalde tijd, daar zowel de advocaat-fiscaal als de verdediger nog enige nieuwe getuigen wilden oproepen. Een studie-centrum in het gebouw der Rijkskweek school te Haarlem Reeds thans bestaat een tekort aan on derwijzers. Gevreesd werd dat dit ontstel lend groot zou worden in de komende jaren, omdat het geboortecijfer na de oorlog immers zeer zeer sterk gestegen is. Daarom zijn men weet het uit onze vroegere mededelingen maatregelen ge nomen om meer jongelui te bewegen de onderwijzersopleiding te kiezen. Een der middelen was de oprichting van spoed cursussen, waaraan in ons land 1500 jonge lui deelnemen. Aan de Haarlemse Kweek school voor onderwijzers zijn er 54. In totaal zal deze school, naar verwacht wordt, in 1948 een tachtig nieuwe onder wijzers afleveren. Deze plotselinge stijging van leerlingen plaatst de docenten voor bijzondere moei lijkheden. Een daarvan is het schromelijk tekort aan vakliteratuur voor beginners en gevorderden. De bibliotheek van deze school kan niét in de behoefte voorzien, Dit is niet te verwonderen daar in de be zettingsjaren de voorraden bij de uitgevers zijn uitgeput en er nog weinig herdrukt kon wórden. Het algemeen belang eist, dat de oplei ding der onderwijzex-s in elk opzicht be vorderd wordt. Het tekort aan vaklitera tuur moet dus aangevuld worden. Om dit te bereiken is een commissie door het „Werkverband van Haarlemse leerkrachten" in het leven geroepen die kans gezien heeft om haar voorzienings plan op een hoger plan te brengen, waar door ook andere studerenden buiten de Kweekschool geholpen zullen worden. De Kweekschool zelf heeft al ruim 500 stu derenden, zodat de zaak wel groot moet worden opgezet om aan de behoefte te kunnen voldoen. Als basis wordt gebruikt de kleine en deels verouderde bibliotheek der Kweek school, die evenwel belangrijk moet wor den uitgebreid. Bij di| bibliotheek komt (eveneens in het schoolgebouw aan de Leidsevaart) een leestafel voor uitgaven op onderwijsgebied (week- en maandbla den, prospecti, brochures, enz.), een ver zameling van nieuw uitgekomen school boeken (ter inzage en bestudering) en een leermiddelen-collectie voor modern-onder wijs, aan de praktijk getoetst. Alle studerenden kunnen zich dus tot dit centrum wenden. De h.eer F. A. van Riet. oud-hoofd van de school voor buitenge woon lager onderwijs, heeft zich bereid verklaard als bibliothecaris op te treden. Bij voorkeur worden belanghebbenden op Woensdagmiddag en Vrijdagavond ver wacht. Maar nu moeten bibliotheek en lees tafel worden aangevuld. Daarvoor wordt een beroep op alle ingezetenen gedaan. Verwacht wordt dat er velen zijn die ma teriaal hebben dat zij voor dat goede doel willen afstaan of in bruikleen geven. In het bijzonder zijn nodig: Verhalen en ro mans over kinder- en schoolleven: een rijke verscheidenheid van vertelsel- en voorleesboeken; eenvoudige werken over kinderkennis en psychologie; verhande lingen over nieuwe onderwijssystemen (Montessori, Decroly, Dalton, Kees Boeke Wilde zwijnen worden brutaler In Maastricht heeft een wild zwijn van Heugem af een wandeling gemaakt naar de voet van de St. Pietersberg. Het dier zwom daarvoor eerst over de Maas, balanceerde over een sluisdeur en maakte een duik om het kanaal over te zwemmen. Hierna bracht het een bezoek aan een oud kapel letje, maar koos, toen de menselijke nieuwsgierigheid hem wat al te benauwd maakte, dezelfde weg naar Heugem terug. Daar geraakte het zwijn bijna onder een autobus, waarvan de chauffeur voor het dier stopte. Enkele jagers maakten ver geefs jacht op het zwijn. Het dier werd slechts gewond. Ook in Maassluis beleefde men een avontuur met een wild zwijn, dat in de Nieuwe Waterweg zwom. De bemanning van een boot van de havendienst wist het dier met een lasso te vangen. Het is door de politie doodgeschoten. Het zwijn woog ongeveer 100 kg en was 1.30 meter lang. e.d.); tijdschriften (eventueel jaargangen) en handboeken op het gebied van paeda- gogie en psychologie, karakterkunde, jeugdleiding, maatschappelijk werk en schoolinrichting, allereerst in onze eigen taal en verder in de moderne talen Laat ieder zijn boekenkast nakijken en afstaan wat mogelijk is! Nederland „bedreigt" Duits nationaal bestaan Met grenscörrectie-eisen Volgens de Berlijnse correspondent van het A. N. P. heeft het Duitse grenscomité, dat in Februari 1947 door vertegenwoordi gers van achttien langs de Nederlandse grens gelegen „Landkreise" te Bentheim werd gesticht, in een uitvoerig memoran dum zijn bevindingen omtrent de economi sche gevolgen van eventuele grenscorrecties neergelegd. Zoals alle voorgaande Duitse beschouwingen over deze kwestie stelt ook dit memorandum vast, dat het Duitse volk zich tot herstel van de tijdens de oorlog aangerichte schade verplicht voelt, doch het knoopt daar meteen de opmerking aan vast, dat bereidwilligheid tot schadeloosstelling eindigt waar het „eigen nationaal bestaan op het spel staat." Na de algemene opmerking dat de winst die voor Nederland uit grenscorrecties kan voortvloeien niet in verhouding kan staan tot de schade, die daar door aan de Euro pese economie zou worden toegebracht, be ijvert het comité zich de reeds vaak van Duitse zijde genoemde millioenencijfers over de bodemschatten van het betrokken gebied te repeteren. Daarbij wordt ook nu weer veel nadruk gelegd op de olievoorraden, die zich volgens Duitse onderzoekingen in de bodem van het graafschap Bentheim be vinden. In een historische beschouwing, die in het memorandum is opgenomen, wordt gezegd, dat „het meer voor de hand zou liggen wan neer de Nederlandse regering haar wensen tot vergroting van haar grondgebied zou richten naar voormalige delen van het ko ninkrijk (België en Luxemburg)." Voorts wordt in dit onderdeel van het geschrift de mening vertolkt, dal Nederland bij de grensvaststellingen van 1816 en 1817 te zeer bevoorrecht is geweest en dat eigenlijk plaatsen als Zevenaar, Bleyerheide. Eygels- hoven, Wylre. Sittard. Mook. Afferdën en nog een dertigtal andere Duits behoorden te zijn. DE BRAND AAN DE I3WEG Kortsluiting de oorzaak? Men is er niet in kunnen slagen de oor zaak van de brand aan de IJweg in de Haarlemmermeer,' waarbij twee personen om het leven kwamen, vast te stellen. Het wordt onmogelijk geacht, dat de brand aan het petroleumstel, dat de heer A. van Eekelen even voor zijn vertrek had aangestoken, te wijten is. Eerder wordt aan de mogelijkheid van kortsluiting ge dacht. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de twee slachtoffers, de heer C. van Tilburg, een oud-oom, die enige tijd bij de familie van Eekelen vertoefde en het zoontje Ma- rinus van Eekelen, in de dikke rookwolken gestikt. Hun stoffelijke overschotten zul len Donderdag op de Algemene Begraaf plaats te Hoofddorp ter aarde worden be steld. Sinterklaas in de weer Sinterklaas had Zaterdagmiddag in Heemstede druk werk. Hij bezocht eerst een paar honderd kinderen van de leden der Katholieke Arbeidersbeweging, die hij met geschenken verblijdde en begaf zich vervolgens naar het Volkskoffiehuis, waar hij opgewacht werd door de kinderen van P.T.T.'ers. Ook hier deelde hij met gulle hand cadeautjes uit. Op beide bijeenkom sten werden de jongelieden eerst zoet ge houden met aardige films. Burgerlijke stand van Bloemendaal Geboorten: J P. WarmerdamDuivenvoor den, dochter: B. WillemseLammerse, doch ter; NI. H. HolthuijsenBontjes, zoon; H. F Kuijten—Schoor!, zoon: E. H Ter.haeff— Heine, dochter. Ondertrouwd: Chr. J. Berends en C. S. v. Iperen. Getrouwd: B, Schouten en M. Haasnoot- BINNENLAND De boerderü van de landbouwer Giesen in Herveld (Betuwe) is tot de grond toe af gebrand. Drie paarden en vijf koeien kwa men in de vlammen om. De Koningin heeft Zondagmiddag een bezoek gebracht aan het Muiderslot De Landsvrouwe vroeg de concierge, haar be zoek als onofficieel te beschouwen. Toen daarop een groepje van vijf andere bezoe kers het slot betrad, verzocht zij de concier ge haar met deze het gebouw rond te leiden. Drie kwartier wandelde de gids met zijn gasten, waartussen zich H M. met haar hof dame bevond, door het slot. Zaterdagmiddag heeft de Koningin een rijtoer door Amsterdam onderbroken om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van werken van de Engelse schilder William Turner in het Stedelijk Museum. De eerste Oostenrijkse woningen zijn te Vlissingen gearriveerd. Op 15 December zal met de plaatsing worden begonnen. Zij zullen begin Februari voor bewoning ge schikt zijn. Er is in principe besloten tot het bou wen van een maritiem spoorwegstation te "Vlissingen Men verwacht dat het station ge- teed zal zijn wanneer in 1948 de maatschap pij Zeeland naar Vlissingen zal terugkeren. De K.N.A.C. vestigt de aandacht van de weggebruikers op de gevaren, welke vooral in deze tijd van het jaar kunnen ontstaan tengevolge van het optreden van plotselinge gladheid der wegen. Het ligt in het voornemen van de K.N.A.C.. om in 1948, het regerings-jubileum jaar vair H. M. de Koningin. waar:n tevens 't 50-jarig bestaan van de automobielclub wordt gevierd, een demonstratie te organiseren van oude automobieltypen uit de verschil lende perioden van de achter ons liggende halve eeuw. Op Schiphol arriveerden de Ameri kaanse fotojournalist Charles Alexander en zijn schrijvende echtgenote. Voor een groot Amerikaans tijdschrift zullen zij een repor tage maken over het werk van Han van Meegeren. De Officier van Justitie te Amsterdam heeft de hoofdredacteur van het weekblad „De Vlam" gedagvaard om op 18 December te verschijnen voor de rechtbank te Amster dam. Hem is belediging van het openbaar gezag ten laste gelegd. Deze vervolging heeft betrekking op een plaat en een hoofdartikel naar aanleiding van de gebeurtenissen rond om de Pasoendanbeweging. In Zuidwolde (Dr.i. heeft een brand gewoed in de beschuitfabriek van de firma A. Bosscher. Een woonhuis en een gedeelte der fabriek brandden geheel uit, waardoor een schade is ontstaan van f20.000. Twee meisjes uit Wenum zijn Zaterdag avond, terugkerend van een St. Nicolaasfeest in Apeldoorn, op de Zwolseweg samen bp één fiets rijdend, door een auto aangereden. De 10-jarige J. G. G K. die op de bagagedrager zat, werd op slag gedood. Het andere meisje liep een beenbreuk op. In Arnhem werd een wielrijder, die niet oplette, aangereden door een vrachtauto. Ter wijl hij licht gewond op straat lag, werd hij overreden door een andere vrachtauto, waar van de chauffeur onder invloed van alcohol verkeerde. De toestand van de wielrijder, die in een ziekenhuis werd opgenomen is zorg wekkend. De A. N. W. B. heeft het hoofdbestuur der P.T.T. verzocht, bij nieuwe telefoon-aan sluitingen voorrang te verlenen aan het be trekkelijk gering aantal aansluitingen, dat nodig is. om de grote verkeerswegen en ia het bijzonder de speciale autowegen te voor zien van telefooncellen. HAARLEM EN OMGEVING Woensdagavond zal ds. G. de Ru, Ned. Hervormd predikant te Rotterdam in de Ned. Hervormde Kerk aan de Ramplaan te Over- veen spreken over maatschappelijk en ker kelijk leven in Zweden. Vandaag viert mej. A. Berendes dc dag waarop zij vóór 12>/j jaar bij de familie Lampe, Amsterdamstraat 3, in dienst trad als hulp in de huishouding. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Haarlem mr. N. Smits, thans substituut- griffier bij deze rechtbank, tevens secretaris van het Centraal College voor de Reclasse ring en van de Algemene Raad voor Psycho- pathenzorg. Mr. Smits was secretaris van de commissie, die een rapport heeft gemaakt over de reorganisatie van het gevangenis wezen. De zangeres Han van Holk, alt, zal Woensdag 10 December een liederenavond geven in het Gebouw van de Religieuze Kring, Bikenlaan 5, Aerdenhout. Medewer king verleent Johan Otten. piano. Het pro gramma vermeldt werken van Purcell, Han del, Brahms, Wolf, Wildschut, Fauré en Duparc. De Kon. vereniging Oost en West orga niseert op Vrij- 12 December in De Leeu werik een le://', te houden door kapitein W. M. B. S i oosler over „De taak onzer troepen in Indie". Tevens zal de film „Bren gers van recht en veiligheid" vertoond worden. De Haarlemse Politie Muziekvereniging geeft op Woensdag 10 December in de Ge meentelijke Concertzaal een concert. Het programma vermeldt onder meer het eerste optreden van het politie-koperkwarlet onder leiding van Jacky Wildschut en van de be kende ukelelemike. Na afloop is er bal met medewerking van de „Marinucci's". Dc Stichting Haarlemse Opera zal nog één opvoering geven van de operette „Czar das Fürstin", muziek Emmerich Kalman en wel op Maandag 15 December in de Stads schouwburg te Haarlem. Dirigent: Joh. v. 't Vliet, Regie Ely Huyboom. Tristan Bernard overleden Tristan Bernard, de bekende Franse cri ticus en schrijver van vele romans en to neelstukken is Zondag te Parijs op 81- jarige leeftijd overleden. De overledene was een zeer geliefde kro niekschrijver in de boulevardbladen. Met zijn stuk „L'Anglais tel qu'on le parle" (1899) en met „Le Petit Café" (1911) schaarde hij zich in de ry van de beste blijspelschrijvers. Onder de titel „Het Café-tje" had dit laatste stuk ook in ons land groot succes; wijlen L. H. Chrispijn Jr. speelde de hoofd rol in voortreffelijke Franse stijl. Gedurende de oorlog werd Tristan Ber nard op last van de Vichy-regering ge ïnterneerd wegens zijn Joodse afkomst. Shinwell, de Engelse minister v?n oorlog, heeft op een bijeenkomst te Manches ter verklaard, dat Engeland de hoge uitgaven voor zijn gewapende strijdkrachten niet kan bekostigen. Amsterdamse Beurs Slotkoera Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 311 309% 283% 2851,4, 365 365 170% 168 Nederlandse Ford 350 348 Nederlandse Kabel 302 Calvé certificaten 174% Scheepvaart-Unie 197 19814, Holl.-Amerika Lijn 187& 187 Deli Maatschappij 165 H. V A. 229 228% A'dam Rubber 153 152^ Ned Handel Mij. 157 154 »/2 N.-I. Handelsbank 107 106i,| Biliiton Mij II 415 Claim Kon. Olie

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3