Haarlems Dagblad Dr. Jan Roorda Dreigende mislukking dwingt Molotof tot bekendmaking van Russische eisen De Gaulle en John Foster Dulles zijn het eens over Duitse kwestie Dappere Urkers onderscheiden Alfred Krupp in de beklaagdenbank Britten gaan Tel Aviv ontruimen 62e Jaargang No. 18808 Bureaux: Grote Houtstr 93 Tel Admin t0724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37 Tel 12230 Drukkerij Z.B Spaarne 12, Tel 12713. 10132 Dinsdag 9 December 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4tFranco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarteven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem LI ET VALT ZWAAR een der besten uit A 1 ons midden te zien heengaan. Zo moet de tijding van dr. Roorda's overlijden door zeer velen ervaren zijn. Er is een vriend een man die van de mensen hield en die niets liever deed dan hen helpen en zijn gaven in hun dienst stellen, voorgoed ver trokken. Het doet pijn daaraan te denken; hoevelen zullen zijn hartelijk; open woord, de grote vitaliteit en opgewektheid die van hem uitstraalden en die hun nieuwe moed gaven vaak in de moeilijkste omstandig heden des levens missen. Maar hoe dank baar zullen zij ook zijn bij het oproepen van zoveel goede en mooie herinneringen. Dit is een tijd, waarin twijfel en mismoedig heid in vele mensen gevaren zijn: twijfel niet alleen aan de heersende toestanden en aan de toekomst der menselijke samenle ving, maar ook aan de kracht en de be tekenis van het goede in de mens. Wie Roorda gekend hebben, zijn generositeit en zijn grote eerlijkheid, zijn begrip voor men- I gelijke zwakheden en de moed en volhar ding waarmee hij moeilijkheden te lijf ging, zullen die twijfel steeds opzij zetten als een momentele zwartgalligheid. Want zij heb ben hem volkomen en zonder voorbehoud vertrouwd. Zijn vader was die bekende leraar in het Engels te Groningen, uit wiens knappe taalboekjes tallozen hun Engelsgeleerd hebben en die op middelbare leeftijd besloot van beroep te veranderen en directeur van het Doofstommen Instituut werd: een taak waaraan hij zich, evenals aan zijn vorige, met hart en ziel wijdde. De "zoon, die in Groningen medicijnen studeerde en daar ook promoveerde, droeg de vader grote eerbied toe en het was ook zeker de herin nering aan hem, die ertoe bijdroeg dat hij het verrichten van een dienende taak be schouwde als iets dat vanzelf sprak. Men was daartoe geroepen en men deed dat; waar men kon helpen daar schoot men toe, altijd belangstellend, altijd opgewekt en bereid. In 1920 vestigde de jonge dokter zich te Haarlem. Zijn practijk groeide'snel en steeg I later tot een omvang, die hem schier on afgebroken in touw hield. Toch wist hij feltijd nog tijd te vinden voor extra werk zaamheden; voor zijn vaklitteratuur, voor de organisatie van het medische beroep, die hem steeds tenvolle interesseerde en ook voor de grote zaak van een door oorlog opnieuw bedreigde mensheid. Het moest een mar* als hij was diep beroeren dat hetgeen de dienaren der medische weten schap doen, om menselijk lijden te verlich ten en te strijden voor het leven, in zo hoge mate teniet wordt gedaan door het oorlogs geweld. Hij wierp zich op het vraagstuk in de overtuiging dat wij moeten helpen om de oorlog te bestrijden. Het was op zijn initiatief en aandrang dat de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Genees kunst haar Commissie voor Oorlogsprophy- laxis stichtte. Roorda nam het secretariaat op zich en geholpen door zijn vrouw daarmee het leeuwendeel van het werk. Hij zocht en vond contact met collega's in het buitenland cn het was aan zijn qnvermoeid volhouden te danken dat in de dertiger jaren dat manifest van honderden psychia ters uit tientallen landen aan de staatshoof den en regeringen der wereld gezonden werd, dat een zo helder gemotiveerde en indrukwekkende waarschuwing inhield. Vergeefs, zegt gij? Er is immers toch oorlog gekomen! Ja, er is oorlog gekomen. En toch kan dergelijk werk, dat zijn blijvende indruk nalaat en nieuwe krachten tot de strijd oproept, nimmer vergeefs zijn. Tijdens de oorlog, in de bezettingsjaren, heeft Roorda zich niet laten terneerslaan en zijn activiteit, nevens de practijk die steeds het hoofddeel van zijn energie op eiste, in nieuwe banen geleid. Hij was toen al jarenlang voorzitter van de Kring Haar lem der Maatschappij; toen de bezetter zich in de onafhankelijkheid van het medische beroep poogde te mengen stond hij op de bres. Hij was een der initiatiefnemers en een der leiders van dat Medisch Contact in ons land, dat in de oorlogsjaren het medisch verzet tot zulk een schitterend voorbeeld van moedig standhouden heeft gemaakt. In December 1941 werd hij door de Duitsers gearresteerd en zat geruime tijd gevangen: eerst maandenlang als celbewoner, later nog lange maanden in het concentratiekamp te Amersfoort. De menselijke ellende die hij daar zag, niet bij machte om zoveel te hel pen als hij van nature had willen en kun nen doen, bracht hem ongetwijfeld een schok toe. Maar na zijn vrijlating zette hij zijn werk voort, liet niets onbeproefd, hielp en waarschuwde waar hij maar kon, was als altijd steeds aan het werk. Na de oorlog nam hij actief deel aan de wederoprichting van de Maatschappij tot Bevordering der geneeskunst en werd lid van het hoofdbestuur. Ruim een jaar geleden trof ziekte hem. die dat zelden ervaren had en wiens vitaliteit onuitputte lijk had geschenen. Een hartaanval noopte tót langdurige rust, die hij aanvaardde en die hem toch niet de gelegenheid benam, zich in veel lectuur te verdiepen en zijn altijd levendige geest te verrijken. Er volgde nog een reis naar zijn vanouds ge liefd vacantieoord in Zuid-Frankrijk en in September 1947 hervatte hij zijn prac tijk. Het zou helaas voor korte tijd zijn. Een paar weken geleden werd hij weer ziek. aanvankelijk in lichte mate zodat er geen reden voor ongerustheid scheen te ziin, maar toen keerden de hartaanvallen terug. En daaruit kwam Maandagmiddag, nog plotseling, het einde. Tot in zijn laatste levensdagen is hij vol belangstelling ge weest. Opgewektheid en humor bleven hem trouw tot het laatst. Dit is een mooi en rijk leven geweest. Als een van hen die dat lang van nabij heb ben mogen ervaren uit schrijver dezes zijn dankbaarheid aan dr. Jan Roorda een nobele warm-voelende en onvermoeid- strijdende mens, die het leven heeft ge diend en de dood niet gevreesd. R. P. Franse repatriëringscommissie moet Rusland uit De Sovjet-Russische regering heeft de Franse repatriërings-missie in de Sovjet- Unie bevolen, onmiddellijk het Sovjet-Rus sisch grondgebied te verlaten, aldus heeft de Sovjet-Russische ambassade te Parijs medegedeeld. Het Lcidse tribunaal heeft geadviseerd de voormalige burgemeester van Leiden mr. R. N. de R. van S. te interneren tot 8 Mei 1955. Bij gebleken inkeer van mr. De R is het tribunaal bereid, verzachting van de straf te overwegen. Uit het distributiekantoor te Leiden is «en geldkist met f 25.000 gestolen. EEN STAP VOORUIT IN LONDEN Verschillende factoren hebben de Russische minister van Buitenlandse Zaken op de vierministersconferentie te Londen eindelijk zover gekregen dat hij de mogelijkheid tot vruchtbare besprekingen opende door de Russische eisen ten aanzien van de Duitse kwestie bekend te maken. Zaterdag had Marshall hem uitdrukkelijk gevraagd om een alle Russische eisen omvattend document. Zondag hielden de drie Westelijke groten een afzonderlijke bijeenkomst, die Molotof het gevoel moet hebben gegeven dat deze drie ernstig rekening hielden met een regeling der Duitse kwestie zondet hem - en ten derde heeft de Franse minister Bidault op de bijeenkomst van Zaterdag met een uitroep van ergernis verklaard, dat „dit gedraai in de rondte" hem misselijk zou maken als het nog langer duurde. Maandag kwam Molotof met zijn document: Hij vroeg'daarin niet minder dan 10 milliard dollar herstelbetaling voor de Sovjet- Unie en Polen, een steile herhaling van de eis ter Moskouse conferentie. Tien milliard dollar als herstelbetaling Na de westelijke geallieerden (zoals ge bruikelijk) van ondemocratisch gedi-ag te hebben beschuldigd, diende Molotof het Sovjet-Russische document in. De econo mische principes, waarop dit document is gebaseerd, houden onder meer in: Verhoging van de Duitse staalproductie tot 10 of 12.000.000 ton per jaar; opheffing van de zónegrenzen. nadat de bestuursraad zo spoedig mogelijk centrale Duitse be stuursdepartementen zal hebben ingesteld, welke de aangelegenheden zullen moeten behandelen, waarover centraal genomen beslissingen dienen te vallen: gemeen schappelijke controle der vier mogendhe den op het Ruhrgebied; hervorming van het monetaire systeem in het gehele land; overdracht van de eigendom van kartels en trusts aan de Duitse staat: ongeldig verklaring van de overeenkomst tot econo mische samensmelting der Britse en Ame rikaanse zóne. Betreffende de herstelbetalingen zijn o.m. de volgende punten opgenomen: Vaststelling van de herstelbetalingen aan Rusland en Polen op 10 milliard dollar; betaling door ontmanteling van fabrieken, welke niet noodzakelijk zijn voor de Duitse vredeseconomie, met goederen, Duitse activa in de vreemde en in diensten; de ontmanteling in de Westelijke zönes, zoals bepaald bij de overeenkomst van Potsdam, moet einde 1948 zijn voltooid. De ministers besloten het Britse document als basis voor de besprekingen te aanvaarden en het pa ragraaf voor paragraaf tezamen met het Sovjet-Russische document te behandelen. Nadat het Britse document in zijn geheel zal zijn behandeld, zullen de paragrafen in het Sovjet-document, die geen equiva lent hebben, iii^het Britse document, wor den besproken. De ministers konden niet tot overeen stemming komen over het tweede gedeelte van het Britse document, dat over de ver deling van de bezettingskosten gaat. Lord Pakenham die als plaatsvervanger van Bevin optrad, welke laatste ziek was, ver klaarde, dat de uitgaven billijk over de be zettende mogendheden moeten worden verdeeld. Molotof wilde deze kwestie naar de Eerste operatie op de „Willem Ruys" Aan boord van het Nederlandse passa giersschip „Willem Ruys" is een negen jarige jongen geopereerd aan de blinde darm, terwijl het schip zich op ongeveer honderd kilometer van Malta bevond. De minister van gezondheid van Malta, dr. P. Debon, voer in een kleine vissersboot naar de „Willem Ruys", in gezelschap van een assistent en een narcotiseur. Van de „Willem Ruys" wordt geseind, dat men in de vroege morgen de reis naar het Verre Oosten heeft voortgezet. De toestand van het patientje is bevredigend. Nationaal defensie-corps in Griekenland Minister van Staat, Hector MacNeil, heeft in het Britse parlement verklaard, dat in Griekenland een nationaal verdedigings corps zal worden opgericht om de Griekse strijdkrachten te ontlasten van hun taak de bevrijde steden te bezetten en te ver dedigen. Twintig bataljons zijn reeds ge vormd, aldus MacNeil en met de vorming van twintig andere is men thans bezig. Desgevraagd, zeide de minister, dat de Britse militaire missie in Griekenland slechts met de opleiding en organisatie te maken heeft. Zij geeft geen advies inzake operationele acties. Terwijl de stakingen in Frankrijk als niet- gevoede vuren langzaam uitsterven, doet de leiding der communistische partij koorts- achtige moeite ojn de brand aan te wakke ren en de arbeiders tot nieuwe acties op te wekken. Maurice Thorez, de leider der partij, die pas uit Moskou terug is, houd^ redevoeringen op massabijeenkomsten en toat hij vertelt zijn niet zijn reiservaringen De foto toont hem in het vuur ran zjjn rede in de Noordelijke mijjigebieden. plaatsvervangers wijzen, daar de ministers zouden moeten weten om welke bedragen hel gaat, alvorens zij een beslissing kun nen nemen. Nadat de ministers der Westelijke mo gendheden (zoals gebruikelijk) de be schuldigingen hadden tegengesproken, die Molotof in zijn verklaring na de opening der vergadering had geuit werd" de verga dering verdaagd. Ook Finland naar rechts Oost-Indonesisch kabinet Naarmate de uitslagen van de laatste 11 gemeenteraadsverkiezingen in Finland vol- ySVall en ledig bekend worden blijkt, dat de terug gang van de democratische volksunie, welke zich om de communisten gegroepeerd heeft, gevoeliger is dan men aanvankelijk voorzien had. Onderhandelingen in Indonesië vorderen De commissie voor goede diensten heeft aan-de Nederlandse en republikeinse dele gaties een voorlopige procedure-regeling voorgelegd. Dit geschiedde in de tweede vergadering der delegaties, welke heden morgen aan boord van de Renville is be legd. In de zitting van morgen zullen de voorzitters der beide delegaties hun stand punten ten aanzien van de voorgestelde procedure uiteenzetten. Hedenmiddag zul len militaire commissies aan boord van de Renville in vergadering bijeenkomen. Reuter verneemt uit welingelichte repu blikeinse bron, dat de Nederlandse en republikeinse wapenstilstandsdelegaties een overeenstemming betreffende de uitvoe ring van de order tot het staken der vijan delijkheden dichter zijn genaderd en dat zij de laatste voorstellen van de commissie voor goede diensten betreffende dit punt hebben aanvaard. „Renville" heeft de plaats ingenomen van Linggadjati. Op Amerikaans territoir ver gaderen thefts de Nederlandse en Indonesische delegaties onder leiding van de com missie voor goede diensten om een oplossing te formuleren voor het geschil, dat door de overeenkomst van Linggadjati niet kon worden beslecht. De Renvillein de baai van Priok. Zij vertegenwoordigen echter Frankrijk en Amerika niet Wanneer generaal De Gaulle staatshoofd van Frankrijk en John Foster Dulles mi nister van Buitenlandse Zaken der Ver enigde Staten was, zou er geen verschil van mening meer bestaan over de regeling der Duitse kwestie tussen deze beide landen. Want deze twee politici zyn het volkomen eens geworden over de essentiële verschil len, zoals de eenheid der drie Westelijke zónes, de Duitse economische herleving en de geallieerde controle over de Westelijke helft van Duitsland. De moeilijkheid is slechts, dat zij geen van heiden namens hun land kunnen beslissen. Zij zijn vooruitge lopen op een mogelijke toekomstige ont wikkeling, zodat hun accoord een weinig prematuur moet worden genoemd. John Foster Dulles, die adviseur van minister Marshall op de Londense confe rentie is, werd vorige week naar Frankrijk gezonden ter informatie van Marshall, doch hij blijkt meer gedaan te hebben dan alleen maar rondkijken. Hij heeft een complete conferentie met generaal De Gaulle gear rangeerd en daarbij alvast afspraken ge maakt voor het geval De Gaulle binnenkort „de macht" zou veroveren. In Amerikaanse diplomatieke kringen verheelt men niet, dat minister Marshall ontstemd is over deze eigenmachtige wijze van optreden, die zijn afgezant zich heeft veroorloofd wat be grijpelijker wordt wanneer men zich herin nert dat De Gaulle (het moeilijke kind, zo als wijlen Franklin Roosevelt hem noemde) geen persona grata is in de Amerikaanse diplomatie. De gevolgtrekking die Franse politici uit de houding van Foster Dulles maken, namelijk dat Washington rekening houdt met De Gaulle als toekomstige mi nister-president van Frankrijk, lijkt daar om wel enigszins voorbarig. Nieuwe crisis? Intussen is de positie van de regering Schuman weer précair geworden na de triomph van het overwinnen der stakings manie. doordat de onderhandelingen met de C.G.T, zijn afgebroken. Het initiatief daartoe ging van de regering uit. die geen voortzetting wenste op basis van de huidige eisen. De C.G.T. heeft thans besloten de stakingsactie voort te zetten en te verster ken. Alles hangt nu af van de lust der massa om opnieuw het avontuur te wagen, dat reeds zovele duidelijke nadelen voor haar zelf heeft opgeleverd. Tot op heden is die lust nog niet aan den dag getreden, daar de werkhervatting zich steeds uit breidt en verschillende aangekondigde sta kingen werden afgelast. Dit laatste wijst op een toenemende neiging om de orders der C.G.T. leiding te negeren. Op verschillende punten in Parijs hebben stakers getracht het ondergrondse en bus- verkeer te onderbreken, ondanks het be sluit van de gemeentelijke vervoersorgani saties om de voorgenomen symbolische sta king van twee dagen uit te stellen. Bij In de zitting van hedenochtend heeft het Oost-Indonesisch parlement het kabi- net-Warouw ten val gebracht. De door de minister-president ingediende motie van vertrouwen werd verworpen met 57 tegen 14 stemmen. Maandagochtend kwam het Oost-Indo nesische parlement bijeen om de behande ling van de moties voort te zetten doch deze behandeling werd uitgesteld, nadat de voorzitter van het parlement had me degedeeld, dat de regering de volgende dag de vertrouwenskwestie zou stellen. Na de critiek tijdens de begrotingsdebatten op de kabinetsformatie en op het regerings beleid, wenste het kabinet-Warouw thans blijkbaar te weten of het nog van de steun van het parlement verzekerd kon zijn. Dit bleek niet het geval. Voor de stille armen Kerstinzameling voor Stille Armen. 2e ver antwoording: J. S. K. O. 5,C. P. 10, N. N. ƒ1.—van C. A. D. ƒ2.—Wed. K. ƒ0.50, Mevr. S ƒ2,50. Mevr. E. C. K.—Br ƒ2.50. Wed. Br.—J. f2.—. A. T. ƒ0,50. N. N. 10.—. v. D. 1,50, A. B. H. ƒ2.—. P. S. ƒ2.—. C. D. ƒ2,50, R. F. O. ƒ1.—. P. T. ƒ5,—. Neel- tje 10,—v d. P. ƒ5—, F. B ƒ5,—, A. I. C. 10,—, Anna 2,50. S. V. 1,—, L. P. G. 2,50, P. G. 1.—. J. C. T. 10.—. van M. Z. 1,50. Mevr. M. v. S. ƒ10.—. H. D. ƒ5.—, P. E. B. 25.—, M. K. 5.—. W. J. J. S. 10,—, C. J. v. T. ƒ5—, J. v. T. ƒ2,50, J. W. v. T. 1.—. Ph. K. 24.—. C. P. 6.—. Anja 10—, H. 200—, T. 20. W. J. 10.—. Totaal binnengekomen giften 432, Samen 1093, Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37. Ons Postgironummer is 2 7 3 1 0 7; s.v.p. by vermelden: „Voor de stille armen". Het woord is aan Shakespeare Wij weten wat wij zijn, doch wij weten niet wat ivij kunnen zijn. (Hamlet) De 10e Mei 1940 wierpen Duitse vliegtui gen mijnen binnen de pieren van IJmuiden en in het Noordzeekanaal binnen de slui zen. Daartoe aangezocht, hebben enige Ur- ker vissers zich met hun houten vaartuigen en de aan boord zijnde bemanning onmid dellijk ter beschikking van de Koninklijke Marine gesteld om te proberen de mijnen onschadelijk te maken. Dit werkje was zeer gevaarlijk, temeer omdat de vissers helemaal niet op de hoogte waren van de werking dezer mijnen. De regering heeft aanleiding gevonden deze zeer lofwaardige en moedige daad van de vissers te eren. Op verzoek van de mi nister van Marine heeft de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, de schippers van de UK 16, S. Bakker en van de UK 202, L. Kramer, meegedeeld, dat H. M. de Koningin hun het Kruis van ver dienste heeft toegekend. De rest van de bemanning van beide schepen: W. Bakker, G. Post (uit IJmuiden) W. Guijt, J. Kramer en Jelle Kramer (even eens uit IJmuiden) ontvingen een dankbe tuiging van de minister en een gratificatie. De botters, die dit werk indertijd ver richtten, werden door de toenmalige Vorde ringscommissie Zeevissersvaartuigen daar toe aangewezen. Ook in Nederland viste de kanonnenkoning in troebel water Vervolgens kwamen de plunderingen van de bezette gebieden ter sprake, onder an dere Nederland, waar bijna 400.000 stalen en ijzeren pijpen werden gerequireerd. Tevens wordt Krupp ervan beschuldigd, dat hij de steden Rotterdam, Hilversum en Dordrecht onder het mom van „hulpactie voor het Ruhrgebied" bijzonder onbarmhartig heeft laten plunderen. Krupp's rol bij het deporteren en gebrui ken van buitenlandse slavenarbeiders werd door Kaufman bijzonder ernstig genoemd. Alfred Krupp was aanwezig op iedere ver gadering van het nationaal-socialistische planbureau, waarbij tot inschakeling van slavenarbeiders werd besloten. Op een ge geven moment had Krupp ongeveer 100.000 slavenarbeiders in dienst, die in dermate treurige toestanden verkeerden, dat de be- drijfsdokter weigerde een* der kampen te bezoeken, daar het krioelde van het onge dierte. Wegens onvoldoende productie werd deze mensen dikwijls het voedsel onthou den, zodat tallozen gestorven zijn. Krupp was door een Nederlandse verre bloedver want, die zich onder de gedeporteerde ar beiders bevond, van deze toestanden op de hoogte gebracht. enkele busremises werden de straten met spijkers bezaaid en werden stenen gewor pen door de ramen van volle voertuigen. Verscheidene arrestaties zouden zijn ver richt bij stations van de métro waar demon stranten de hekken voor de reizigers tracht ten te sluiten. Sommige leden van het per soneel der openbare vervoersdiensten wer den gemolesteerd. In het Parijse district Boulogne werd een chauffeur ernstig mis handeld. De politie arresteerde enkele sta kers, die het busverkeer trachtten te on derbreken. Een communistisch gemeente raadslid voor het district zou een van de arrestanten zijn. Naar verluidt werd gisteravond het métro-station Mairie d'Ivry door een twaalftal stakers overvallen, waarbij de stationschef en zijn assistent werden over meesterd en vastgebonden en de telefoon verbinding naar het hoofdstation werd ver broken. Ook voorname onderdelen van treinen werden verwijderd. „Medewerking aan de herhaalde moord lustige pogingen van Duitsland om de we reld te overweldigen", dat was de quin- tessens van de dagvaarding, die brigade generaal Telfor Taylor voorlas bij het pro ces tegen de kanonnenkoning en groot industrieel Alfred Krupp von Bohlen und Halbach en elf van zijn handlagers, dat gisteren begon voor het Amerikaanse ge rechtshof voor oorlogsmisdaden in Neu renberg. Hoofdaanklager Taylor had misdaden tegen de vrede, roof, deportatie van arbei ders, exploitatie en misbruik van gedwon gen arbeidskrachten en samenzwering om deze misdaden te kunnen verrichten ten laste gelegd en onmiddellijk na hem kwam de tweede aanklager Joseph Kaufman aan het woord om deze aanklacht te specifi ceren. Hij verklaarde, dat de Krupp-directie na het verdrag van Versailles besloot in het geheim aan technische verbeteringen op het gebied aan oorlogswapenen te werken en dat Krupp daartoe onder andere een Nederlandse „schijnmaatschappij" zou heb-, ben opgericht om buiten Duitsland proeven te kunnen nemen met duikboten. Deze Nederlandse tak van het bedrijf zou het met de experimenten zo ver hebben ge bracht, dat Duitsland in 1935 reeds met 'n volledige modern-uitgeruste duikboot op de proppen kon komen. Met de Zweedse artillerie-fabriek Bofdrs zouden soortge lijke overeenkomsten zijn aangegaan. Kaufman zeide vervolgens, dat de voor malige leider van het Krupp-concern, Gustav Krupp, in 1933 tijdens een bijeen komst van zakenlieden zich openlijk had uitgesproken vóór de nazi-partij. Handelspolitiek? Aanklager Kaufman releveerde voorts de handelspolitiek, welke Krupp voerde ten opzichte van landen, die het slachtoffer zouden worden van Duitse agressie. Zo werd de levering van de in het voorjaar van 1939 door Nederland bestelde 120 hou witsers onder allerlei vooi-wendselen uit gesteld, doch toen Nederland door de Duit sers onder de voet was gelopen, eiste Krupp betaling, daar de kanonnen toen onver koopbaar zouden zijn. Controle op illegale immigratie wordt opgeheven Staking in Rome gaat niet door Dc algemene staking, die Dinsdag te middernacht in Rome zou uitbreken, is gisteravond afgelast, daar de regering de eisen om een werkverschaffingsplan voor de werklozen heeft aanvaard. De Palestijnse regering heeft in een communiqué verklaard, dat het besluit om Britse en Arabische troepen tegen 15 December uit een aantal Joodse gebieden terug te trekken „helemaal niets te maken heeft" met het algemene plan van de man- daatsmogendheid om Palestina te ontrui men. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de ontruiming wordt uitgevoerd met het doel om gebruik te maken van het aanbod der Joodse autoriteiten om te helpen bü het handhaven van orde en recht in de Joodse gemeenschap en om meer Britse en Arabische politie vrij te maken voor dienst in gebieden met een gemengd Joods- Arabische bevolking. Het Joodse gebied dat door de Britten verlaten zou worden, beslaat de haven Tel Aviv en twee steden in het achterland van Tel Aviv; Ramat Gan en Petah Tiqva. Men kon niet de te ontruimen Arabische ge bieden noemen, maar men geloofde, dat de berichten, volgens welke Jaffa, Nabloes en Gaza hiertoe zouden behoren, juist zijn. Immigratie vrijgegeven. De ontruiming van genoemde Joodse en Arabische districten betekent practisch, dat de Britse autoriteiten zich niet verder verantwoordelijk achten voor de controle op de illegale immigratie gedurende de tijd. dat Engeland nog het mandaat uitoefent. Het betekent tevens, dat de Palestijnse regering zich niet meer verantwoordelijk acht voor het handhaven van recht en orde in deze gebieden. Arabische regering? In officiële kringen in Damascus is ver klaard, dat er reeds een „Palestijnse" rege ring gevormd is. om de toekomstige ope raties der Palestijnse Arabieren en vrijwil ligers uit andere landen tegen de verdeling te organiseren. Deze regering zou haar zetel te gelege- nertijd „ergens in de Libanon" vestigen. Zowel Joden als Arabieren roepen recru- ten op. Volgens de instructie van het Joods bureau begint vandaag de registratie van alle jonge Joden in Palestina tussen zeven tien en vijfentwintig jaar en de Arabieren hebben twee recruteringsbureaux geopend. Hadj Amin El Hoesseini, Moefti van Jeruzalem, heeft in Cairo tegenover de pers verklaard: „Wij zullen het zwaard uit de schede trekken en dat laten spreken, want woorden zijn nutteloos". Gevecht om Tel Aviv. Inmiddels zijn Arabieren gisteren het Hatikwah-district van Tel Aviv binnen gevallen na een vuurgevecht -met het Joodse Haganah-leger. Nadat de Haganah om versterking had gevraagd, is zij er ten slotte met behulp van Britse pantserwagens in geslaagd de Arabische aanvallers te ver drijven. Volgens de Haganah zijn vier Jo den gewond geraakt en drie huizen in brand gestoken. Joodse kinderen en vrou wen werden echter in allerijl met vracht auto's geëvacueerd. Springlading ontplofte te vroeg? duiker gedood Bij de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland nabij Ierseke bevond zich onder water een hindernis voor de scheep vaart. Gistermiddag zou de duiker F. W. uit Rotterdam deze hindernis met behuln van springstof opruimen. Nadat W. in het water was afgedaald is de springstof ech ter door nog onopgehelderde oorzaak te vroeg ontploft, ten gevolge waarvan de duiker werd gedood. JOEGOSLAVEN BIJ BARI GEARRESTEERD. Nabij Bari in Italië zijn 79 Joegoslaver. onder wie tien .vrouwen gearresteerd. Zij worden beschuldigd „voor een Westerse mogendheid" te hebben gespionneerd. Een geheime radiozender werd door de politie in beslaggenomen. Progressieve Amerikanen publiceren politiek plan De Amerikaanse organisatie voor demo cratische actie heeft een plan gepubliceerd voor een vooruitstrevende Amerikaanse politiek, die de volgende punten zou moe ten omvatten: bespoediging van het plan- Marshall, ondersteuning van de niet-com- munistische linkerzijde in Europa, econo mische sancties tegen het Spanje van Franco door middel van de UNO. Stopzet ting van alle „onbevoegde" militaire hulp aan de regering van Tsjang-Kai-Sjek in China. De voornaamste ondertekenaars van het plan zijn: mevrouw Eleanor Roosevelt, Graham Sumner Welles, voormalig onder minister van Buitenlandse Zaken, Paul Porter, voormalig kabinetsminister en lei der van de Amerikaanse economische mis sie in Griekenland, Archibald Macleish, voormalig toegevoegd minister van Buiten landse Zaken, en Herbert Lehmann, ex- directeur-generaal van de UNRRA. Volgens deze verklaring zou een verwer ping door het congres van het plan- Marshall Europa groter ellende brengen dan de Duitse bezetting heeft gebracht. Het voorstel wordt gedaan, het pro gramma voor de hulp aan Europa te laten opstellen door een internationaal lichaam in de geest van de Europese steenkool conferentie. Het plan verwerpt zowel het voorstel van Wallace, het verzet tegen communis tische expansie te staken, als een politiek, die uitsluitend berust op de theorie van het alternatief: kwaadwilligheid of welwil lendheid der Sovjet-Unie. Ook wordt ern stig gewaarschuwd tegen elke poging, de hulp der V. S. afhankelijk te stellen van de economische politiek der andere landen. Verdras: van Rio goed gekeurd De Amerikaanse Senaat heeft het in September gesloten wederzijds verdedi gingsverdrag van Rio goedgekeurd. De goedkeuring volgde nadat door een groep senatoren onverwachte critiek op het ver drag was uitgebracht, omdat zij van me ning waren dat het verdrag moeilijkheden zou opleveren voor het geval Amerika in een toekomstige oorlog zou verwikkeld raken. Het verdrag wordt van kracht wanneer het door tweederde van de 19 onderteke naars is geratificeerd, tot dusver hebben alleen de Verenigde Staten, Mexico en de Dominicaanse republiek het verdrag gera tificeerd. (U.P.) j Weerbericht OVERDRIJVENDE WOLKENBANKEN Verwachting medegedeeld door het KNMI :n De Bil'., geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond: Overdrijvende wolkenbanken met hier J en daar in de nacht en ochtend nevel of mist en matige tot zwakke wind uit S Noordoostelijke richting. Koude nacht met plaatselijk lichte vorst Morgen i overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag 10 December: Zon op 8 36 uur, onder 16 29 uur Maan op 6.20 uur. onder 15.11 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1