c J J De intellectuele NSB -er ten voeten uit Têge* t Madoera werd aan zijn lof overgelaten Schijvenaar maakt sprintjes bij de Westertoren Rustig gaat EDO op de ingeslagen weg voort Sport in het kort Nieuwe uitgaven Wereldnieuws DINSDAG 9 DECEMBER 1947 2 EEN SCHERP GESCHRIFT Kroniek van querulanten en fanatici. ..Memoires" door MARTHA BAAN. N V. Uitgeverij voorheen C. A. Mees, Santpoort. De belangrijkste boeken vallen niet op door hun uiterlijk. Dat geldt wel in bijzondere mate voor het sober uitgegeven geschriftje, dat zich onder de titel „Mémoires" aandient. Nietszeggend is het pseudoniem van de schrijfster, weinig oorspronkelijk ook de aanduiding van haar werk. Maar wie niet uit snobistische overwegingen het boekje uit handen legt om zich tot de klin kende en van ouds bekende namen te wenden, zal door de lectuur van deze herinneringen niet alleen geboeid, maar ook verbijsterd worden. Hij zal deze „Mémoires" van een vrouw, die in de kringen van de heel- en half-intellectuéle N S. B.-ers, van de Dijten. de Goedewaagens, de Brunlngs en de Wijdevelds, de Goedhuysen en de Krekels kind aan huis was. in een ruk uit lezen en daarbij een lnzleht verwerven in de ideologische voosheid, waarop het natlonaal- soclalismc gebouwd was. In deze Mémoires ls een vrouw aan het woord, die vijf en twintig Jaar het leven gedeeld heeft met een studeerkamergeleerde, een archivaris, die ernstig gebukt ging onder zijn gebrek aan vitaliteit en viriliteit en dit door heroïsche en overspannen theorieën poogt te maskeren. Phiiip. zo zegt de schrijfster, trachtte de begrijpende en meegaande, dociele Intellectueel, die hij in ^■zen was. niet alleen in zich zelf maar waar ook hij hem ais een spiegelbeeld van zichzelf in anderen aantrof, te vernietigen. Dit alles ter- wille van een manlijkheid, die door het intellec tuele in hem werd bedreigd en ondermijnd. Onder de haarscherpe psychologische visie van de auteur wordt ons al gauw duidelijk, dat we hier met een querulant te maken hebben, die zijn heil moest gaan zoeken ih de mythe van het Duitse rijk. „Alleen Duitsland was zo chaotisch van wezen, dat men er van verwachten en denken kon vrijwel wat men wilde". Zo komt van het één het ander: het begint, voor de oorlog, met een coquetteren met de „Dietse ge dachte". het houden van lezingen voor een kring van Duitse industriëlen. Om hem heen vormt zich een kring van vooral Jongere geest verwanten. jdie hij imponeert met apodictische uitspraken, overigens zoveel mogelijk aan anderen ontleend. Wanneer dan de oorlogs dagen van 1940 komen wordt de harde werke lijkheid door hem weggepraat met grote woor den en mistige begrippen. Hij sprak tegen de mensen graag van Revolutie, van „een terug grijpen op er. herstellen van oer-oude. onver woestbare. in vergetelheid geraakte maar eeuwige waarden". Men ziet: het gehele jargon van „De Waag". „De Schouw", „Nederland" en hoe al de andere periodieken van de intellec tuele N.S.B.-spinazie ook heten mochten vinden we terug in de mond van Philip, die natuurlijk wel zo wijs was geen lid van de „Beweging" te worden, maar dank zij de relaties met zijn Duitse industriëlen een sleutelpositie in het Ne derland van na de bezetting innam. Psychologisch meesterstukje. De analyse, die de schrijfster geeft, van de desperadohouding, die deze verdwaasden wel moesten gaan aannemen naarmate de oorlogs kansen voor Duitsland ongunstiger werden en die tenslotte uitloopt op een dienstnemen aan het Oostfront, ls een psychologisch meesterstukje. Daarbij geeft Martha Baan blijk een gevoel voor humor te bezitten, dat de beklemming, die hoe verder men met de lezing vordert benauwender wordt, weldadig doorbreekt. WIJ wijzen op de kostelijke beschrijving, die zij van een Jour- nalistenkamp op de „Cannenburg" geeft, waar in onbarmhartig de draak gestoken wordt mei de opgeblazen theorieën van de „volkse" kunst en haar symbolen. Wanneer wij echter de „Mémoires" van Martha Baan aanbevelen, dan is dat in de eerste plaats omdat zij ons een heldere kijk geven op de geestesgesteldheid en geöachtenwereld van de om ideologische motieven bewuste aanhangers var. de r.ationaal-sbcialistische idee. Litterair gesproken is dit geschrift zeker niet gaaf. het geen vooral uitkomt in de enkele bladzijden, die ter inleiding en a!s nawoord dieren en die blijk baar bedoeld zijn om vroegere geestverwanten in de waan te brengen, dat de schrijfster in het buitenland vertoeft. Vroegere geestverwanten: inderdaad. Martha Baan geeft in haar geschrift maar al te duidelijk blijk, dat de aversie, die zij jegens haar echtge noot is gaan voelen uit een zuiver persoonlijke teleurstelling in zijn karakter is ontstaan. Zij De Staat benadeeld voor millioenen Fraude in kampen voor politieke delinquenten Naar wij van welingelichte zijde verne men zijn er grote onregelmatigheden aan het licht gekomen in verschillende kampen van politieke delinquenten. Deze kampen ressorteren, onder het Di rectoraat-Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging. De knoeierijen, welke zich uitstrekken over een tijdvak van anderhalf jaar, be treffen dubbele facturen en leveranties op het gebied van auto- en motoronderdelen en het onjuist invullen van loonstaten. De Nederlandse Staat zou hierdoor voor enkele millioenen zijn benadeeld. In een der kampen is een werkplaats ontdekt voor auto's en motoren, waarvan het bestaan aan de betrokken autoriteiten niet bekend zou zijn. Met behulp van dubbel geleverde materialen werden hier herstellingen ver richt aan particuliere auto's. Door een onjuist beheer van de betrokken dienst zijn deze knoeierijen mogelijk geworden. Pe Officier van Justitie in Den Haag heeft een uitgebreid onderzoek gelast. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13 00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gvmnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Dvorak. 30.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de keuken. 10 35 Platen. 20.45 Voordracht. 11.00 Platen. 12 00 Dansorkcst. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.33 Kilima Hawaï lans. 13 15 Kalender. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Kinderboeken. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luis terspel voor de jeugd. 15.30 Kinderkoor. 15.45 Voowftieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het Stond in de krant. 17.15 Orgel. 17.30 Volks herstel. 17.35 Malando-orkest. 18 20 Orkest Jack Payne. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Beginselprogramma P. v. d. A. 19.15 E. T. A -trio. 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Operamuziek. 21.15 Luisterspel „Marietje' 21.45 Viool en piano. 22.15 Chanoekafeest. 22.45 „Multatuliana". 23.15 Zang en Orgel. 23 30 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13 00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8 15 Engels kerkkoor. 8.30 Platen. 9.00 Zieken bezoek. 9.35 Symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianosonate van Beet hoven. 11.25 Luisterspel „Esther" (II). 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Ad- ventstonde. 13.15 Piano. 13.50 Orgel. 14.35 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Voor jonge postzegelverzamelaars. 16.15 Meisjeskoor. 16 45 Voor de jeugd. 17.30 Hawaiianklanken. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Motet Psalm 130. 18 20 Platen 18.30 Over de zending. 18.50 Gerschwinmedley. 1915 Nieuws uit Indie_. 19.30 Actualiteiten 19 45 Engelse les. 2015 pianomuziek van Schubert. 20.25 Concertge bouworkest met Otto Klemperer. 21.20 Boek bespreking. 21.40 Vervolg Concertgebouw orkest 22.45 Avondwijding. 23.00 De Kapa- Jtaia's. 23.20 Platen. geeft toe. dat zij ook wel iets In de „Dietse gedachte" zag en wanneer Philip zich meer en meer met allerlei duistere figuren van de Intel lectuele zelfkant gaat inlaten, dat blijkt uit niets dat zij daar protest tegen aantekent. De lezer krijgt sterk de Indruk, dat zij ook zonder de N.S.B.ook zonder het keren van de Duitse krijgskansen van deze man genoeg zou hebben gekregen. En de schaarse opmerkingen, die zij over de „anti's" maakt, bewijzen duidelijk, dat zij van hun denkbeelden niet veel begrepen heeft. Een ehkel voorbeeld: „Terwijl ver weg de oorlog woedde, geloofden zij aan het mooie weer. Zij zetten alles van zich af en leefden onbe kommerd (spatiëring van ons) verder". Wie het geloven wil. gelove het. Andere besprekers hebben zich bezig gehou den met de vraag wie met de hoofdfiguur uit dit boekje bedoeld kan zijn. Sterke aanwijzin gen gingen in de richting van „professor" Kre kel. Persoonlijk lijkt het ons bijster onbelangrijk wiens portret ons hier geboden wordt. Zoals wij reeds in de aanhef zelden, geldt de hier gegeven zielkundige ontleding voor een gehele groep dragers van de nattonaal-soclalistische gedachte. In deze tijd. nu de wereld maatschappelijk en geestelijk nog in gisting ls cn een warme voe dingsbodem vormt voor geestelijke absurditei ten, kunnen deze herinneringen een welkome handleiding zijn. J. H. B. Kostjuffrouw van Krist voor het Haarlemse Tribunaal Naar wij vernemen zal mevr. A. R.-K.. in Haarlem beter bekend als „Zwarte Alida", de kostjuffrouw van de beruchte I.D.■.rechercheur Fake Krist, op Dinsdag 16 December voor de tweede kamer van het Haarlemse Tribunaal terecht staan. Duitse inval als tragi-comedie. In Decem ber wordt in het Castle Theatre te Farnham bij Londen de première gegeven van „Nacht schade", een nieuw toneelstuk van H. B. Fortuin. Het is een tragi-comedie in twee bedrijven, die toont hoe drie personen, een schrijver, een schilder en een emigrante reageren op de Duitse inval in Nederland. Operatieve dankbetuiging. Ter viering van de totstandkoming van de Belgisch-Ne derlands-Luxemburgse douane-unie, welke met ingang van 1 Januari 1948 in werking zal treden, en als blijk van dankbaarheid voor wat België in de na-oorlogse periode voor Nederland heeft gedaan, zal de Neder landse opera op Vrijdag 19 December te Brussel „Hoffman's vertellingen" opvoeren. Van Nederlandse zijde zal deze voorstelling bijgewoond worden door dr. L. J. M. Beel, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, dr. J. Gielen. Stuk van Slauerhoff te Haarlem. Slauer- hoff's toneelstuk „Jan Pieterszn Coen" dat ter gelegenheid van de Boekenweek 1948 zal worden opgevoerd, wordt op 1 Maart te Haarlem gebracht. De algemene artistieke leiding van de opvoeringen berust bij Carel Bnels. HANDIG OM MEE TE NEMEN.' r/ïïa&U/ ZWITSAL FABRIEKEN-APELDOORN Djokja koos slecht voorbeeld (Van onze correspondent te Batavia). De regering van de republiek heeft in haar memorandum, gericht aan de Com missie voor Goede Diensten, de Neder landers ervan beticht, de economische positie van de republiek te hebben aange tast door de militaire actie. Dit is een halve waarheid. Deze archipel kent gebieden, die een voedseloverschot produceren, en gebieden, waar een ernstig tekort aan voedsel heerst. Vele van deze overschotgebieden zijn door de actie in onze handen gevallen. Door onmiddellijk het transport te organiseren en een distributiesysteem in werking te stellen, konden wij zoals dat ook vroe ger gebeurde de andere gebieden te hulp komen. Het is waar, dat Djokja thans van dit overschot niet meer profiteert. Het is evenzeer waar, dat nu anderen ervan pro fiteren, die het zeer hard nodig hebben. Een van de meest frappante voorbeelden is Madoera, waarover heden in Indië veel te doen is. Madoera is een schraal eiland, dat weinig natuurlijke hulpbronnen bezit. De Japanners hebben weinig belangstel ling voor dit eiland gehad, en beperkten hun interesse tot de mannelijke bevolking, die tot de beste werkkrachten van Indië behoort. Zij hebben deze in grote aantallen als „romusha's" afgevoerd en ze overal, waar koelies nodig waren, aan het werk gezet, ook buiten deze archipel. Nu stelt de republiek in haar memorandum Ma doera als voorbeeld van het Nederlandse economische blokkade-systeem. Zij zegt: „De schaarste aan voedsel en kleding, die door de Japanners was geschapen, werd door de Nederlandse blokkade verscherpt, totdat de bevolking bereid was iedereen te verwelkomen, die middelen van be staan meebracht." Dit is nu een zeer averechtse voorstel ling van zaken. De Nederlandse marine heeft wel regelmatig de republikeinse transporten aangehouden, doch alleen voor onderzoek naar ondernemingsproduc ten, die niet aan de republiek, doch aan de eigenaars toebehoorden. Bevolkingsproduc ten zijn nooit in beslag genomen, en zeker geen mais en rijst, die het volksvoedsel van Madoera vormen. Bovendien werd voedsel voor de bevolking nimmer door haar in be slag genomen, ongeacht de herkomst. Een andere zaak is, dat in de jaren van de re publiek ter nauwernood voedseltransporten naar Madoera zijn gegaan. Indien er sprake is van een blokkade, dan komt deze geheel voor rekening van Djokja, dat uit machteloosheid of gebrek aan belangstel- Niets gevonden bij Egmond Een kleine vloot van sleep- en redding boten heeft gisteren in de dikke mist de zee bij Egmond en Petten, waar een on bekend schip blijkens opgevangen nood seinen in moeilijkheden zou verkeren, af gezocht. Zonder succes overigens, want zowel de Neeltje Jacoba en de sleper „Nestor", als de sleepboten „Oceaan", „Maas" en de „President Steyn" (de red dingboot uit Egmond) zijn in de loop van de dag onverrichter zake naar hun thuis haven teruggevaren. Inmiddels is gebleken, dat de boot, die door de Neeltje Jacoba Maandagochtend werd aangetroffen een vrachtboot was, die in ballast voor anker lag. ling een deel van de bevolking aan de hongerdood heeft prijsgegeven. Madoera leverde immers te weinig op om belangrijk te zjjn. Het voorbeeld is door Djokja dan ook wel uiterst ongelukkig gekozen. Het ge hele document is trouwens vermoedelijk alleen maar bedoeld om de gebeurtenissen op Madoera van republikeinse kant te rechtvaardigen, want zij vormen voor Djokja een uiterst pijnlijke zaak. Het is niet prettig, indien men een tegenstander alleen maar verwijten kan, dat hij de plich ten vervult, die men zelve zo schromelijk heeft vei-waarloosd. Het was evenmin pret tig voor de republiek, dat het Nederlandse civiele bestuur zonder enige militaire tegenstand te ondervinden met geestdrift door een verwaarloosde bevolking wordt begroet, als het kleren en voedsel komt brengen. Hierbij kwamen geen wapenen te pas, omdat er eenvoudig aan de andere kant geen soldaten stonden en omdat, als zij er wel gestaan zouden hebben, de hulp actie nooit zou zijn ondernomen. Er kan moeilijk bezwaar zijn bij een Commissie voor Goede Diensten tegen de goede diensten, welke wij aan een uitgehongerde en aan haar lot overgelaten bevolking hebben aangeboden. Het protest van de republiek staat wel zeer zwak. Chaplin keert Hollywood de rug toe Engelse weekblad „Reynolds News", verklaart Charlie Chaplin te hebben be sloten, Hollywood en zijn bewoners „de oorlog te verklaren" en wellicht binnen afzienbare tijd de Verenigde Staten te gaan verlaten. „Hollyivood"aldus Chaplin „gaat ten gronde omdat het geen films van artistieke waarde meer maakt. Holly wood vervaardigt slechts kilometers filmband. Hollywood is bezig de laatste slag te verliezen als het niet gaat beseffen, dat meesterwerken onmogelijk aan de lopende band geproduceerd kunnen worden". VOETBAL In September, toen het voetbalseizoen nog beginnen moest, vertrouwde Henk Schij venaar ons toe: „Er komt een eerste klas-kampioen in Haarlem". Natuurlijk moesten wij er op laten volgen: „Welke club?". „EDO" was zijn besliste antwoord. Wij leven nu drie maanden verder en het ziet er naar uit, dat de wens van de internationaal in vervulling zal gaan. Dezer dagen was hij echter terecht wat bescheidener, maar hij is begrijpelijk met veel hoop bezield. „Er zal nog veel ge beuren in de komende maanden en EDO krijgt het steeds moeilijker, omdat de clubs extra haar best zullen doen, om van ons te winnen. En als de eerste nederlaag ge- incasseerd moet worden, dan behoeft het nog niet te betekenen, dat spoedig meer zullen volgen. Tot nu toe heeft de ploeg verscheidene malen verdiend gewonnen. Vooral de resultaten tegen DOS, DWS en DFC mogen genoemd worden. In de toe komst gaan we rustig verder". Een deel van het gesprek was gewijd aan de huidige systemen. Schijvenaar kan zich aan enkele aanpassen. Met het Neder lands elftal is hij in het stopper-spil- systeem opgenomen en dan moet hij zich nog meer inspannen dan bij het systeem, dat EDO speelt. Daarom oefent de inter nationaal terdege, om fit te blijven, het geen blijkt uit zijn weekprogramma: Dinsdagavond trainen met de Nederlands elftalclub te Rotterdam. Woensdag en Donderdag loopoefeningen op de Prinsengracht te Amsterdam. Vrijdagavond oefenen met zijn elftal in het Noorder Sportpark. Zondagmiddag voetbalwedstrijd. Dat hij het in het Haarlemse elftal wal rustiger kan aandoen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de kanllialfs de verdediging zo uitstekend steunen. Eigenaardig vond Schijvenaar het, dat het spel van EDO niet gewaardeerd wordt. Algemeen wordt het stopper-spil-systeem het allerbeste ge noemd. Of dat zo is, wilde hij in het mid den laten, maar volgens Schijvenaar ge beurt het veel, dat het niet op de juiste wijze wordt toegepast en dan ontstaan gevaarlijke situaties, waarvan goede voor hoedespelers, waarover ons land minder beschikt dan over verdedigers, gebruik kunnen maken. Het spel van EDO is ook te bestrijden. Dat heeft Schijvenaar vooral geleerd, toen hij op 21 September de Oranje-trui droeg en tegen Zwitserland uitkwam. De internationaal merkte op, dat hij het tegenspel niet kan meedelen en wach* maar af, wat de toekomstige tegen standers zullen doen.» Wie de aanvoerder van EDO kent, weet, dat hij een serieuze speler is en veel aan dacht besteed aan de training. Hij trekt er zich niets van aan, als hü voor z.ijn bloemenwinkel op de Prinsengracht, niet ver van de Westertoren, hard loopt en de Amsterdammers hem belangstellend vol gen. Met zijn tegenwoordige stadgenoten kan hij het overigens goed vinden en hij maakt in de volkrijke wijk goede zaken. Kan hij Haarlem als woonplaats vergeten, de voetbalclub EDO blijft hij trouw. De ploeggeest is voortreffelijk en die bevor dert het verloop in de competitie ten volle. Onder leiding van» de Engelsman Lawrence wordt er ernstig gewerkt. Deze voelde aanvankelijk wel voor doorvoering van het stopper-spil-systeem. maar hij begreep volkomen, dat in dezelfde geest van EDO verder gewerkt moest worden. Dat ge schiedt thans en met groot succes. Twee- Autoeapriolen op gladde wegen Op de Bosdijk te Best schoof op het ijs- gladde wegdek een uit Boxtel komende auto van de weg af en belandde tegen een boerderij. De bestuurder stapte uit en wilde na hem komende automobilisten op het slipgevaar opmerkzaam maken, doch zij zagen hem echter blijkbaar voor een „lifter" aan. De ene wagen na de andere slipte. Twee kwamen in een sloot terecht, de derde reed tegen een boom. Toen de vier gederailleerde automobilis ten op de weg stonden te praten, kwam nog een wagen aanrijden uit de richting Best, bestuurd door een dame uit Eindhoven, die eveneens niet op de waarschuwingen van de gestrande automobilisten reageerde. Haar auto reed op een der in de sloot lig gende wagens waarbij de bestuurster en haar dochtertje gewond werden. De auto's werden alle min of meer ern stig beschadigd. „BENELUX"-TIJDSCHRIFT. Binnenkort zal vanwege het comité voor de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse sa menwerking, het maandblad „Benelux" worden uitgegeven. Het tijdschrift zal in België geredigeerd en in Nederland ge drukt worden. Opoe Herfst 106 jaar Opoe Herfst, Nederlands oudste inwoon ster, vierde gisteren haar 106de verjaardag. Er was verzocht, met het oog op het feit, dat verleden jaar vierhonderd bezoekers haar kwamen gelukwensen, waarvan zij in Januari van dit jaar nog kwade gevolgen ondervond, de belangstelling te beperken. Maar gistermorgen vroeg was de krasse oude dame, gezeten in een met bloemen versierde stoel en met een gele chrysant op de feestelijke zwart-satijnen blouse, reeds omringd door een grote schare familieleden en kennissen. Achter haar prijkte op de schoorsteen een grote bos rode rozen, die haar kleinzoon, die in Indië dient en de oudste zoon is van haar 58-jarige jongste spruit, telegrafisch voor haar in Rotterdam had besteld. De vele gelukstelegrammen en felicitatie- kaarten kon zij nog heel goed lezen, al moet bij een dergelijk karwei even de bril opgezet worden. De Rotterdamse militairen aan boord van de „Kota Inten" hadden haar een geluk- wenstelegram gestuurd van de volgende in houd: „Amsterdam heeft zijn Dampaleis, Den Haag zijn Ridderzaal, maar wij Rot terdammers zijn trots op onze opoe Herfst. Langs deze weg onze hartelijke gelukwen sen en nog vele jaren." In de loop van de morgen kwam de chef van het kabinet van de burgemeester diens gelukwensen overbrengen, daar de burge meester zelf wegens ambtsbezigheden ver hinderd was. Opoe Herfst leek na deze drukke dag niet vermoeid, 's Middags rusten doet zij niet, zo vertelde haar dochter. „Zij gaat liever om één uur 's nachts naar bed dan om twaalf uur." Panda en de Meester-gooclielaar 21. Drie en een halve tel nadat de sultan op de gong had geslagen, trad er een kost baar gekleed hoveling binnen die een diepe buiging maakte. ..Wat verlangt mijn hoog- machtige gebieder van zijn nietige groot vizier," vroeg hij, „Ahem.f" zei de sultan. „Je bent nu aï tivintig jaren mijn groot vizier, niet waar?" „Eén en twintig jaren vier maanden en twee weken, doorluchtige vorst!" antwoordde de grootvizier. „Wel nu," zei de sultan. „Dat is een lange t\jd! Eén en twintig jaren lang heb je me nu dwars gezeten en me belet om nel zo veel taartjes te eten als ik wildeKortom, je ge zicht verveelt me! Zie je dat poortje daar? Loop er onder door en verdwijn!" „Zoals U beveelt, grootmachtig opperheerser!" zei de grootvizier. Hij maakte een buiging schreed door de poort. Er verliep enige tijdmaar de grootvizier kwam niet terug. „Het schijnt te werken!" mompelde de sul tan verbaasd. „Abdullah ben Turmak.' Dit schijnt me een héél goede toverpoort toe!" maal per week komen de eerste elftal spelers bijeen op het verlichte terrein van EDO. Na afloop van de veldoefeningen volgt theorie, waarbij o.a. het resultaat van de afgelopen wedstrijd besproken wordt. Tien van de twintig competitiewedstrij den zijn achter de rug Op het ogenblik is een goede voorsprong behaald, welke als er met dezelfde ambitie verder gewerkt wordt, gehandhaafd kan worden. De Haar lemse voetballiefhebbers hopen natuurlijk, dat de successen voortgezet zullen worden. DEELNEMERS FINALE EERSTE KLASSE KLEIN BILJART 35/2. Na de voorwed strijden hebben zich voor de finale van het eerste klasse kampioenschap klein biljart cadre 35/2, die van 11 tot en met 14 Decem ber te Leeuwarden gespeeld wordt, de vol gende deelnemers geplaatst: Beekman, Haberer en Mol (Amsterdam), Rietveld (Den Haag), Van Reijen (Kerkrade), Vos (Apel doorn). Berkelmans (Vught) en De Kleine (Zwolle). BERTUS DE HARDER NAAR VENLO. Bertus de Harder zal Zondag a.s. niet in het elftal van VUC worden opgesteld. Hij heeft het bestuur van de Haagse vereniging mee gedeeld dat hij de volgende week naar Vcnlo vertrekt, waar hij een betrekking heeft ge vonden en overschrijving zal vragen naar VVV. DE STAKING BI3 DE „HOLLAND" Directie neemt niet alle stakers weer in dienst De directie van de meelfabriek „Holland" te Amsterdam heeft schriftelijk aan do sta kende arbeiders van haar fabriek medege deeld, dat de besprekingen van de laatste weken bij de stakers de verwachting heb ben gewekt, dat allen na aanmelding we derom voor herplaatsing in aanmerking zouden komen. „Dit zou, aldus de directie, het geval zijn geweest, als de stakingslei ding reeds 14 weken geleden bereid was geweest tot het vervullen van de voor waarde „eerst werken, dan praten." Thans is de fabriek op gang gebracht met vrij willige arbeidskrachten, die de directie niet van zins is op straat te zetten. Zij verklaart dat thans 70 man in dienst zijn. De oor spronkelijke bezetting was 170 man, zodat nog slechts 100 stakers teruggenomen kun nen worden. Deze gedragslijn is vastge steld in overleg met de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, alsmede van de Stichting van de Arbeid en de drie erken de vakorganisaties. De directie is bereid alle stakers bij aanmelding binnen 48 uur weer in dienst te stellen, met uitzondering van 38 man, onder wie de vier stakings leiders, vier arbeiders. die een nieuwe werkkring hebben gevonden en 22 arbeiders die geen vast dienstverband hadden, directie verbindt zich in deze 48 uur geen nieuwe werkkrachten aan te nemen. In dien de stakers van dit aanbod geen ge bruik zouden maken, zal de directie over gaan tot het in versneld tempo aannemen van nieuwe arbeidskrachten. De bedrijfsunie gevormd door de Neder landse Vereniging van Fabrieksarbeiders, de Nederlandse R.K. Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus" en de Nederlandse bond van Chr. Fabrieks- en Transportar beiders heeft in een manifest er aan herin- nei-d, dat in de C.A.O., welke ook voor de „Holland" geldt, de bepaling is opgenomen, dat gedurende de duur der overeenkomst geen stakingen zullen worden geprocla meerd of worden gesteund met de bedoelinj wijziging in de overeenkomst aan te bren gen. „Onze organisatie" aldus het manifest „heeft de staking bij de „Holland", het bijzonder om de onverantwoordelijke wijze, waarop hier met grote belangen roe keloos wordt gespeeld, ten sterkste veroor deeld". Operazanger werd ontvoerd De ontvoering van de operazanger Chris Reumer, welke destijds veel stof heeft doen opwaaien, is gisteren in een zitting van tien minuten voor het Amsterdamse gerechtshof behandeld. Noch verdachte, noch verdediger waren aanwezig. Alleen de ontvoerde tenor verscheen als getuige. De dagen, dat de uitvoeringen van de opera werden verstoord door het loslaten van witte muizen in de zaal en uitroepen als „frontzorg-opera" werden vluchtig ge memoreerd. Het hoogtepunt was „de ont voering" van een der hoofd rol-vertolkers van de opera „Fidelio" welke op 9 April 1946 in de Stadsschouwburg te Amsterdam zou worden opgevoerd. Reumer had de dag tevoren bericht ge kregen, dat hij de rol van een collega moest overnemen. Om zeven uur des avonds wilde hij te voet van zijn woning aan de Leidsekade naar de schouwburg gaan. Vlak bij zijn huis werd hij door een man aangesproken, die zeide van de justi tie te zijn en opdracht had hem naar de schouwburg te begeleiden „omdat het weer niet rustig was". „Ik geloof eerder, dat het hier niet pluis is", zei de tenor en wilde zijn weg ver volgen, maar de man bleek zich voor het welzijn van Chris Reumer zo te interes seren, dat hij tot het Americanhötel met hem meeliep. Hier werd de operazanger met zachte drang in een auto geduwd en in de richting van Schiphol gereden. In de nabijheid van het vliegveld moest Reu mer in een andere wagen overstappen. Ergens op de Haarlemmerweg werd hij af gezet. „Fidelio" ging die avond niet door. Drie maanden voorwaardelijk en hon- derdviiftig gulden boete was de straf, die de rechtbank* aan een der ontvoerders, een zekere F. H., oplegde. „Een clemente straf" zei de procureur- generaal. mr. J. Fabius. „Ik kan natuurlijk wel een hogere straf eisen, maar het is al weer zo lang geleden". Hij eiste be vestiging van het rechtbankvonnis. Uitspraak op 22 December. Melkpoedermclk Er worden de laatste tijd door het publiek klachten geuit over de smaak van de melk, speciaal in de provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht. De afdeling Voor lichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verklaart, dat tengevolge van de langdurige droogte de melkproductie zeer belangrijk beneden de verwachtingen is gebleven. Daardoor is het onvermijdelijk, dat nu en dan melk fnet een afwijkende smaak, ten gevolge van het gebruik van melkpoeder, in con sumptie wordt gebracht. De voedings waarde van de melk is echter niet vermin derd. Hopman René Gard! schreef -..Peter de Ver kenner" met gevoe: voor de padvinderij, een open oog voor het Zwitserse :aixi. waar zich deze frisse vertering van cn voor jongens af speelt en een onmiskenbaar literair talen! Alex Jagtenberg vertaalde het voor de uitgeverij Van Dltmar en G. Schftrer maakte er vlotte plaatjes bij. Wim Vonk bezorgde het tweede boek van René Gardi, „Kampeerders spreken recht", bij de zelfde uitgever, een Hollandse vertaling en ook hij deed het met smaak. De ethische inslag ervan wil zo nu en dan wel eens wat naar de gezwollen kant zwenken, maar overigens is dit verhaal van een kameraadschappelijk groepj kampeer ders, waar één „rotte plek" de eensgezindheid dreigt te verstoren, het lezen ten volle waard. Ook hier toonde G. SchSrer zch een bedreven illustrator, al moet hij oppassen, zich niet té makkelijk van zijn onderwerp af te maken. Motivering van het arrest tegen E. J. Voute De Bijzondere Raad van Cassatie heeft, zoals reeds is gemeld, de voormalige bur- jemeest'er van Amsterdam E. J. Voute, tot drie en een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In het arrest wordt verklaard, dat aan vaarding en uitoefening van het burge meestersambt op zichzelf niet ter moti vering van een strafopleging kunnen die nen. Evenmin kan requirant worden ver weten, dat hij steeds belangrijke zaken, het stadsbestuur betreffende, met de daar voor aangewezen Duitse machthebbers placht te bespreken en aan hun goedkeu ring placht te onderwerpen. In de sententie van hét Bijzonder Ge rechtshof wordt het representatieve op treden van requirant, hoe ergerlijk dat ook moge zijn geweest, te breed uitgemeten. De Raad maakt de door het Hof gegeven beoordeling van requirant's persoon en op treden voor het overige tot de zijne, be houdens dat hij de ten gunste van requi rant pleitende feiten door het Hof te laag gewaardeerd acht. Requirant kan zich niet zonder grond beroepen op goede daden die hij tijdens zijn ambtsvervulling heeft verricht, zo zegt het arrest. Deze daden heffen binnen het gehele kader zijner ambtelijke werkzaamheden weliswaar zijn strafbaarheid niet op en mogen ook niet worden overschat, maar leggen toch wel zoveel gewicht in de schaal dat de opgelegde gevangenisstraf van zes jaren te hoog moet worden geoordeeld. Nieuwe stichting wil emigratie naar Nieuw Guinea bevorderen Te Amsterdam is opgericht de stichting „Transmigratie Nederland-Overzee", welke zich ten doel stelt plannen uit te werken en voorbereidingen te treffen voor de emigra tie van Nederlanders uit het moederland en uit Indië naar Nieuw-Guinea, Het secretariaat is gevestigd te Amster dam, Keizersgracht 292294. Het bestuur der nieuwe stichting meent, gezien het steeds toenemende bevolkings overschot van Nederland, het probleem der hierdoor en door na-oorlogse oorzaken groeiende categorie werklozen en het ver langen naar emigreren onder een groot deel van het Nederlandse volk, dat het van nationaal belang moet worden geacht, met spoed en voortvarendheid alle mogelijkhe den te onderzoeken, welke kunnen leiden tot het stichten van een nieuw stamland op Nieuw-Guinea, waar dan zowel de ontwor telde Indische Nederlanders kunnen wor den opgenomen als de Nederlanders uit het moederland, die elders nieuwe bestaans mogelijkheden willen zoeken en bij een emigreren naar den vreemde voor ons land verloren zouden zijn. Joegoslavische president bezocht Boedapest Maarschalk Joseph Tito, de Joegoslavi sche minister-president, is Zaterdag per speciale trein te Boedapest gearriveerd, voor een bezoek van drie dagen tijdens het welk hij een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Hongarije zal tekenen. Hij werd aan het station ontvan gen door Lajos Dinnyes, de Hongaarse mi nister-president, en andere regeringsper sonen. Onder de aanwezige diplomatieke vertegenwoordigers waren ook die van de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten. Terstond na zijn aankomst werd Tito door Zoltan Tildy, de Hongaarse president, ontvangen. Atoom-arbeiders stellen staking uit Het Amerikaanse vakverbond, de C.I.O. heeft het verzoek van de regering ingewil ligd, de staking in de fabriek voor atoom energie in Oakridge, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag zou aanvangen, voor een maand uit te stellen. Heksen. Een groep Engelse Lagerhuisleden wil de wet op de tovenarij, die bepaalt, dat heksen en tovenaars niet bestaan en dat ieder die beweert er een te zijn het gevang in moet, wijzigen. Tevens willen zij de clausule wijzigen waarin tove naars „schurken" en ..vagebonden" wor den genoemd. De reden is. dat zij het op willen men voor de „echte" geestesbe- zweerders en media. Landing. In Texas werd de vlieger W. B. Myers bij een landing uit zijn vliegtuig geslingerd. Het toestel vloog onbemand verder, bleef 2 uur en 20 Vninuten in de lucht en maakte toen een redelijk goede landing. De piloot brak bij de eerste landing zijn ruggegraat. Rechtsstaking. De president, aanklagers en staf van de zuiveringsrechtbank in Stutt gart zijn in staking gegaan. De reden was de vrijs paak van Hermann Cuhorst een ex-nazi-reehter in Neurenberg. De leden van de zuiveringsrechtbank zeggen, dat zij het niet met hun geweten in overeenstemming kunnen brengen lichte gevallen te veroordelen, indien de zware vrij-uit gaan. Korte ontmoeting. In Kaapstad heeft men gisteren een komeet waargenomen, die de helderste schijnt te zijn op de komeet van Halley na. De komeet was oranje kleurig, circa vier maal zo groot als een ster en haar staart wees recht naar be neden. Dr Jackson van het observato rium van Kaapstad noemde het een der grootste gebeurtenissen in de astrono mie. Hij zei weemoedig: „Misschien komt zij nooit weer terug". Hondenleven. Amerikaanse artsen zijn er in geslaagd een aantal honden 90 minuten in leven te houden zonder dat de dieren ademhaalden. Daartoe werd een respira tie-pomp geconstrueerd, die het lichaam van zuurstof voorzag. Langer dan 90 minuten ging het niet. want men kon het uitademingsproduct, koe1 xyde- niet af voeren. De artsen betwijfelen echter, of deze proefnemii ug op mensen kan wor den toegepast.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2