NE0PH0T0 feUQUINTO" Zes a zevenhonderd uitkeringen nodig Te koop aangeb. Werkplaats DINSDAG 9 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 DE KERST-INZAMELING VOOR STILLE ARMEN Mr. P. E. Barbas, de secretarisvan de Armenraad te Haarlem, is ambtshalve goed bekend met de noden van allen die hulp en steun behoeven,. De archieven in het ge bouw aan de Jansweg spreken van veel kommer en gebrek. Ook al kloppen de Stille Armen niet aan bij de officiële in stanties, toch hoort en ziet men daar veel, want er is immers ook contact met alle par ticuliere liefdadigheid en de diaconieën en armbesturen der kerken. De personen die de leiding hebben in het comité, weten waar men met verlangen uitziet naar de Kerstgave, die wat zonneschijn zal brengen in hun donker lot van beproeving. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak dat er een schommeling is in de groep der Stille Armen. Er is nu gebrek aan arbeids krachten. Daardoor hebben enkelen die voorheen gedwongen aan de kant stonden, weer kans gezien zich een plaats te ver overen op de arbeidsmarkt, maar daar tegenover staat, dat er weer anderen zijn die de groep Stille Ai-men zijn komen ver groten. Het leven is duur en vele pensioe nen en renten zijn laag. Vroeger konden die mensen behoorlijk rondkomen, maar nu de koopkracht van onze gulden zo sterk ver minderd is, klopt hun huishoudrekening niet meer. De 12 eenheden brandstof die zij mogen kopen, kunnen slechts ten dele be steld worden, want er is geen voldoende geld. Ook op levensmiddelen die op de bon te halen zijn, moet uitgespaard worden. Zelfs zijn er enkele ..huiseigenaars" die nu tot de groep Stille Armen gerekend moeten worden. De oudjes hadden hun spaargeld in enkele huisjes belegd, dat was veilig voor hun levensavond. Het zou geen overdaad zijn, maar het zou toch gaan. Maar toen kwam de dure tijd; de financiële lasten die op onroerende goederen drukken zy'n gestegen en de huren mochten niet verhoogd worden. De droge boterham is voor die huiseigenaartjes wel gebleven, maar de boter is, bij wijze van spreken, verdwenen. Daarvoor moet nu de Kerst- gave zorgen, ook al zal die slechts voor luttele dagen toereikend zijn. Mr. Barbas tekende ons enige gevallen van Stille Armen. Een gezin, .bestaande uit man,- vrouw en twee jonge kinderen. Een ongeval en ten gevolge daarvan ernstige invaliditeit heb ben de man buiten het arbeidsproces ge plaatst. Zover dat mogelijk is, maar toch slechts ten dele voorziet de sociale wet geving door in dit geval een uitkering te verstrekken van 19 per week. Ondanks de zorgen voor het gezin tracht de vrouw dit. met enig huishoudelijk werk buiten h^t gezin financieel op de been te houden. Twee oude mensen, die twee kleinkinde ren, wier ouders beiden zijn overleden, tot zich genomen hebben. Hoe mooi ook, de Noodwet Ouderdomsvoorziening is hier niet toereikend met de uitkering van 18 per week, benevens enige uitkering van de Invaliditeitswet. Het ziet er nog netjes, maar verarmd uit in de kleine ëtagewoning. waar het gezin woont. De man zal nooit meer voor het gezin kunnen zorgen, wegens de hem slo pende ziekte. De thans verlengde uitkerings duur van de Ziektewet heeft de ergste ar moede nog wat verschoven. Maar toch. met 2 jonge kinderen en de derde op komst en een inkomentje van 27 per week in deze tijd? Men was het zo goed gewend in Indië. Een prachtpositie in de cuïturep. Maar ook de tegenslagen, reeds lang voor de oorlog \~Taxi? b7i 13000 j DAG EN NACHT Gewapend indringer vond niets van zijn gading Nadat Maandagmiddag ongeveer twee uur een bewoonster van de Frederik Hen driklaan, in het zuidelijk deel van Haarlem, haar woning had verlaten, belde een man aan. Een dienstbode deed open, waarna de bezoeker het huis inliep. Onder bedreiging van een revolver dwong hij de dienstbode mee te gaan, om alle kasten te openen. Zijn doel was geld mee te nemen. Nadat hij ongeveer twintig minuten gezocht had en niets van zijn gading vond, heeft de man de woning verlaten. De indringer was ongeveer dertig jaar oud, 1.85 meter lang, had een bleek ge zicht en zwart haar; hij droeg een Egyp tisch linnen regenjas, bruine leren hand schoenen en een donkerblauwe hoed. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem restant H. Heemstede 912.15 uur Ha; 24.30 uur He tot en met Hes. Bloemendaal K. L, M. Badhoevedorp J tot en met N. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 December 1947 8 Dec.. N. Persson en C. J. GEHUWD: Mulder. BEVALLEN van een zoon: 6 Dec., A. L. JansenBranneke; P, W. RekoertOlivier: L. G. HeemskerkGeppert: 7 Dec., W. Box —Verhagen; E. SohlKroesbergen; K. E van der VeldtHermann: T. ReiberDoe- vendam: M. C. de VriesCaldenhove; 8 Dec., J. E. C. HoeksemaGantzert; Houtkamp. BEVALLEN van een dochter: 5 Dec., H. Vonkvan der Veldt; 6 Dec., M. Teeuwen van Norden: W. G. van der SluisBos: W. M. d'Engelbronnervan Walen; M.: C. de Gier —Geldorp: W. J. van de Scheurvan Ewijk; 7 Dec. A J. Weijersvan Roode: M. M. Scheppersvan Druten; G. A. Hopman Demieman: M. van der TasOckeloen; A. E. KlompéCamman. OVERLEDEN: 5 Dec.. E. J. van den Anker- Si jTed. v. Berkhoutstraat: J. W. Romijn Teves. 77 j.. Delftlaan: P van RuijvenVis ser, 66 j., Raamvesi; A Borsje. 74 j„ Schut terstraat: 6 Dec., H. H. C. Heerens, 7 m.. Tet terodestraat; M. L. Tijl, 66 j., Fr. Hendrik laan; J. Oskam, 74 j., N. Tuindorplaan: 7 Dec., C. Wegman, 54 j., Kamperlaan. Agenda voor Haarlem DINSDAG 9 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Concert gebouw- quintet, 8 uur. Rembrandt: „Het lied van Bernadetle", alle leeft., 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Het complot van Teheran", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Arsenicum en oude kant", 18 j., 2.30. 7 00 en 9.15 uur. City: „De veilige haven". 18 j.. 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Binkie Stuart", 14 j., 230, 7.00 en 9.15 uur. Frans Il3ls: „Zijn schulden betaald", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg: ..Het glazen paleis", 8 uur Concertgebouw, tuinzaal Ned. vereni ging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Bioscopen: Middag- eu avondvoorstellingen. bleven niet uit en brachten het gezin ten slotte in het vaderland terug. Ziekte en gevorderde leeftijd maken het de man niet meer mogelijk zijn toch niet geringe ont wikkeling te nutte te maken. Het grote huis, veel te duur, verschaft nu woonruimte aan drie gezinnen, waardoor de huur dragelijk wordt. Als nu de netto-huur, de fondsgel den en andere vaste lasten betaald zijn, houden zij voor hun drieën, vader, moeder en invalide dochter, 14 per week over. Nu de koopkracht van het geld vermin derd is, zou het comité het gebruikelijke bedrag van de Kerstgave gaarne wat ver hogen. Voor enkele tientjes zijn immers geen wonderen meer te doen. Maar dat is alleen mogelijk als de bijdragen ruimschoots vloeien, want al wordt een strenge selectie toegepast en alleen in de meest dringende gevallen hulp verleend, er zullen zeker 600 a 700 personen voor de Kerstgave in aan merking komen, zo verzekerde mr. Barbas. Toneel „Mensen in Nood" Met de beste wil van de wereld kan ik in het spel uit het vissersleven „Mensen in nood" van Will Brakenburg geen andere verdienste ontdekken dan dat het enige stof levert tot een paar aardige typeringen. Onder de wel zeer gelukkige regie van Ferd. Koolbergen heeft de Arbeiders toneelvereniging „Herman Heijermans" er van gemaakt wat er van te maken was, zonder echter de keuze van dit onbeholpen stuk te kunnen rechtvaardigen. Is het toeval dat de vier vrouwenrollen onderaan in het programma staan? Ik ge loof het niet, want ze hingen er inderdaad maar zo'n beetje bij. In het laatste bedrijf ontwapende mevrouw C. Peper de critiek door een vertederende openbaring van lang verzwegen liefde. De andere dames ver richtten hun beseheiden aandeel in deze voorstelling naar wens. De hoofdrolspeler, de heer S. Tulen, had voortreffelijke mo menten en liet zich kennen als een beheerst karaktervast acteur. De veldwachter (die vergat z'n hoofd te ontbloten in een sterf huis) en de varensgezel vonden in de heren H. Uman en B. Peper voor hun taak be rekende vertolkers. Een suggestieve verschijning was de heer M. van Soelen als de verderf zaaiende strandjutter, eer> reptiel in mensengedaante. Het moet trouwens gezegd worden dat grime en kleding aan de hoogste eisen vol deden. Men is van de heer E. Schiffer Sr. niets dan goeds gewend. Hij stelde ook gisteravond niet teleur of het moest zijn doordat zijn alter ego geen langer leven was beschoren. Men vraagt zich alleen af waarom deze mensen zich zoveel inspan ning hebben getroost, want het stuk is de moeite niet waard. Heeft deze vereniging het wellicht geko zen omdat het een soort bloemlezing is uit het werk van de schrijver wiens naam zij draagt? Het is een pover verzinsel, ontoe reikend om een gehele avond te vullen (hetgeen het dan ook niet doet) dat bij de minste critische aanraking bezwijkt, omdat liet rammelt in al z'n voegen. De voorstel ling werd gegeven in de Stadsschouwburg. Ik wens het bestuur voor het komende jaar meer geluk en wijsheid. DAVID KONING. Modelbouwers exposeren hun treinen en schepen In de oorlogsjaren voelden velen zich edrongen zich bezig te houden met het bouwen van schepen, treinen en machines. Zij verenigden zich later in de Haarlemse Modelclub, welke op het ogenblik vijf en vijftig leden telt. Wat dezen kunnen ma ken, blijkt uit een tentoonstelling, welke in perceel Schagchelstraat 13 is ingericht en tot en met Zondagavond te bezichtigen is. Ongeveer honderd modellen zijn bijeen gebracht. Een aantal leden heeft belang stelling voor het maken van treinen en in verschillende soorten zijn zij aanwezig. Anderen besteedden aandacht aan het bou wen van schepen en het resultaat is prach tig te noemen. De „Piet Hein", een viking en een kruiser zijn o.a. te bezichtigen. Maandagavond is de tentoonstelling offi cieel geopend, waarbij de ere-voovzitter, de heer Visser uit Utrecht, die de eerste voorzitter der club is geweest, het woord heeft gevoerd. H.O.V.Ravel-herdenking De H. O. V. zal het vierde leden-concert van de Vrijdagserie geven op Vrijdag 12 December a.s. Óp dit concert, dat in verband met de herdenking van het feit, dat Maurice Ravel 10 jaar geleden stierf, geheel gewijd zal zijn aan werken van de grote Franse componist, zal Gijs Beths officiëel afscheid nemen als concertmeester der H. O. V. Het programma vermeldt de volgende composities: Pavane -pour une infante défunte. Le Tombeau de Couperin, vervol gens de door Gijs Beths met orkestbegelei ding te spelen „Tzigane". Na de pauze volgen tenslotte de suite Ma Mère 1' Oye en de Rhapsodie Espagnole. Marinus Adam zal dit belangrijke concert dirigeren. Verdeling van gelden voor de vrije jeugdvorming In het verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over de rijksbegroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verklaart de commissie, dat een becijfering heeft uitgewezen dat Gehnerhet uitgekeerde voorschot ad 300.000 ten behoeve van de vrije jeugdvorming voor 6.7 procent ten goede kwam aan de Ne derlandse Jeugdgemeenschap. Er werd I.07 pCt. aan diverse neutrale verenigingen uitgekeerd, 23 pCt. aan de protestants- christelijke, 55.4 pCt. aan de katholieke en 13.8 pCt. aan algemeen humanistische of socialistische verenigingen. Indien de mi nister de juistheid dezer berekeningen be vestigt, dan rijst bij de commissie de vraag of de minister blijft bij zijn opvattingen, dat de richtlijnen, die te dezer zake voor 1947 golden, gehandhaafd behoren te blij ven voor 1948. RIOLERINGSWERKEN AANBESTEED. Maandag werden twee rioleringswerken te Haarlem aanbesteed. Voor het maken van stamriolen in de Vondel weg en om geving werd het laagst ingeschreven door de firma De Jong en Borst te Haarlem en Bakkum met 59.700. het hoogst door J. de Vries en Zoon te Delft met 125.360; voor het maken van rioleringswerken ten Oosten van de Vergierdeweg waren de gebroeders Visser uit Wassenaar met 26.000 als laagste. J. de Wit te 's Herto genbosch met 50.700 als hoogste inschrij ver gegadigd. Voor de beide werken gecombineerd had de firma De Jong en Borst met 92.756 het laagst en J. de Wit met 126.160 het hoogst ingeschreven. Niwin-pakketten vrij van invoerrecht Tot dusverre waren voor pakketten, ge zonden door de militairen in Indië naar hun familie of vrienden in Nederland, de normale invoerrechten verschuldigd. Na overleg met het ministerie van Financiën is de NI WIN er in geslaagd voor deze pak jes vrijstelling van invoerrechten te ver krijgen, waarbij echter moet worden vol daan aan verschillende voorwaarden. Zo moet uit de zendingen blijken, dat de goe deren uitsluitend als geschenk zijn ver zonden. Het gewicht van een voor één ge adresseerde bestemde zending mag niet hoger zijn dan 4 kg., de waarde van de tnlioud niet meer dan 25.bedragen en het bedrag, dat normaal aan invoerrecht, invoerbelasting of accijns zou zijn ver schuldigd, niet meer dan 10.zijn. Ver zending en invoer moeten geschieden on der auspiciën van de NIWIN. Prof. mr. E. M. Meyers eredoctor der Sorbonne De Parijse universiteit heeft aan negen geleerden van internationale vermaard heid het ere-doctoraat verleend. Tot hen behoort ook prof. mr. E. M. Meyers, hoog leraar in het burgerlijk recht aan de Leidse universiteit. De ere-promotie geschiedde gisteren in de grote zaal van de Sorbonne in tegen woordigheid van Vincent Auriol, president der Franse republiek en de Nederlandse ambassadeur in Parijs jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. De promotor prof. Julliot de la Maran- dière herinnerde er aan, dat aan prof. Meyers de herziening van het Nederlandse Burgerlijk Wetboek is opgedragen. Distributiepersoneel vraagt een wachtgeldregeling Het hoofdbestuur van de Vereniging van Distributiepersoneel in Nederland heeft aan de ministerraad verzocht zo spoedig moge lijk een wachtgeldregeling af te kondigen voor het distributiepersoneel, dat momen teel drastisch wordt ingekrompen. Het hoofdbestuur noemt het onbillijk, dat voor het personeel van het directoraat- generaal van de bijzondere rechtspleging, dat ten hoogste twee-en-een-half jaar in overheidsdienst is geweest, wel een defini tieve regeling bestaat en niet voor het distributiepersoneel, waarvan vele leden reeds acht dienstjaren" hebben. Met klem dringt het hoofdbestuur voorts aan op het treffen van voorzieningen tot overneming in dienst bij het rijk, provincie of gemeen ten van het overblijvend personeel, dat met de liquidatie van het distributie-apparaat zal worden belast. Op 20 December komen de afgevaardig den der landelijke afdelingen in een buiten- gewoite algemene vergadering te Utrecht bijeen, teneinde te bepalen welke houding de vereniging zal aannemen. Vijf kamp Zwemclub „Haarlem" De zwgmclub „Haarlem" organiseert Woensdag de jaarlijkse vijfkamp tussen de Haarlemse verenigingen DWT. DWR. HPC. HVGB en Haarlem om de Haarlem-beker in Stoop's Bad te Overveen. Aan de start ver schijnen o.a. de dames M. Marsman, I. Smit, J. v. Waard en de heren J. v. Merkestevn. J. Lablans. J. Overeem, J. Tjebbes, J. Hoekstra en F. Maus. Het programma bevat 100 meter rugslag, schoolslag, en borstcrawl voor dames en heren en vijf estafettes. Bij de 20 x 50 m. borstcrawlestafette heren zal het niet spanning ontbreken. Het door de inmiddels ontbonden Prins Bernhardkapel geadopteerde Indonesische jongetje Jan Bernhard Binam is thans een vlijtige leerling van de Koningin Emma- school in Haarlem-Noord. Jodenhaatster voor het Haarlemse Tribunaal In de zomer van 1943 had de thans 60- jarige mevrouw D. M. J. G. V-R. dienst in het uitreiklokaal „De Vleeshal" van de Haarlemse distributiedienst. Op zekere dag wendde zij zich tot een der relaties van Oost-frontstrijders, die voor het voor hen bestemde loket stonden, met het verzoek: „Ga eens even naar de Inlichtingendienst, want er is een Jodin onder het publiek". Kort daarop verscheen de rechercheur Krist met een collega in de Vleeshal. De betrokken vrouw bleek ech ter gerechtigd te zijn in Nederland te ver- loeven, zodat deze aangifte geen kwade gevolgen had. Dit voorval vormde de kern van de ten laste legging tegen mevr. V., die de -tweede kamer van het Haarlemse tribunaal Dins dagmorgen behandelde. Verdachte ontkende strak en stijf, dat zij iets met de zaak te maken had, ondanks twee pertinente verklaringen van vroegere collega's. De president, mr. F. van der Goot, hér- nnerde eraan, dat de beschuldigde de NSB voor de NSNAP van Van Rappard verwisseld had, omdat in de NSB ook Joden werden toegelaten. Nadat de Van Rappard-beweging door de Duitsers verboden was, keerde zij met haar echtgenoot op aandringen van Plek- ker tot de NSB terug. Een distributie-ambtenaar bevestigde, dat de beschuldigde om haar fel anti-semi- tisme bekend stond. Zo herinnerde hij zich, dat zij op de eerste dag van haar tewerk stelling in de „Vleeshal" grote aandacht wijdde aan de kassier wiens Grieks ge laat met Joodse trekken kon worden ver ward. Mr. Van der Goot, die niet onder stoelen of banken stak, dat hij geneigd was aan de beide getuigen meer geloof te hechten dan aan mevr. V.-R., trachtte door een per soonlijk woord de verdachte te bewegen haar halstarrige houding te laten varen, doch het mocht niet baten. Zij bleef zich beroepen op de „vuilheid der mensen", maar toen zij door tranen overmand werd, riep de president uit .Huilt u nu maar niet, want die millioenen Joden kunnen ook niet meer huilen". Mr. O. H. van Wijk schetste zijn cliënte als iemand met een beperkte gezichtskring, die door zware tegenslagen in haar leven nog blind is voor de consequenties van haar daden. Advies op 23 December. Tribunaal-uitspraak. De tweede kamer van het Haarlemse tribunaal adviseerde in de zaak tegen de eewezen waarnemende directeur van de M.T.S. te Haarlem, ir. G. E. J.. die tijdens de bezetting gestreefd had naar de nazi- ficatie van deze school, tot internering voor de tijd van vijf jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk. De bijkomende straffen bestonden uit de ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht een overheidsfunctie te bekleden of als leraar werkzaam te zijn.. BERT DECORTE IN HAARLEM. Op uitnodiging van het Comité voor Bel gisch-Nederlandse-Luxemburgse samenwer king en de Nederlands-Vlaamse Vereniging Noord en Zuid komt deze week de jonge, talentvolle Vlaamse dichter Bert Decorte naar ons land voor het houden van lezingen en een voordracht uit eigen werk. Decorte is niet alleen binnen .zijn eigen landsgrenzen bekend. Ook in Nederland is veel belangstelling voor zijn werk. niet in het minst voor zijn uitstekende vertaling van Baudelaire's „Fleürs du Mal" Vrijdagavond om 8 uur komt Bert Decorte in Haarlem. Hij houdt een voordracht in een zaal van Brinkmaan, Grote Markt. Brandweer commandant verlaat Haarlem De commandant van de Haarlemse brand weer, de heer J. B. H. Roelofs, is benoemd tot hoofd van de afdeling Opleiding van de Rijksbrandweerinspectie te 's Gravenhage. Het lag in de bedoeling, dat de heer Roe lofs zijn nieuwe functie op 2 Januari zou aanvaarden, doch het gemeentebestuur heeft tot de Rijksbrandweerinspectie het verzoek gericht dit uit te stellen tot het vrijwilligerscorps de beroepsbrandweer kan vervangen. De heer Roelofs heeft na de bevrijding de leiding van het Haarlemse brandweer corps op zich genomen. In de afgelopen twee jaar heeft hij zich doen kennen als een harde werker, die niet bij de pakken ging neerzitten, ook toen zijn ideaal: de beroepsbrandweer in Haarlem niet verwer kelijkt kon worden. Hij bleef er steeds op uit nieuwe, efficiënte methoden bij de brandbestrijding te beproeven en toe te passen. Politie-corps voorgesteld aan de burgemeester In de hal van het Stadhuis was van morgen het Haarlemse politiecorps opge steld, om kennis te maken met de burge meester. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, richtte zich tot mr. P. O. F. M. Cremers en hoopte op een prettige samenwerking. Hij gaf de burgemeester de verzekering, dat deze altijd op het corps kan rekenen. Mr. Cremers zeide, dat hij het prettig had gevonden een goed corps te hebben aangetroffen, dat een uitstekende naam heeft, ook buiten Haarlem. Aan vele pun ten wordt aandacht besteed, o.a. aan de op leiding. Er wordt een speciale cursus ge houden en candidaten behoeven niet aan een landelijke examen deel te nemen, om dat men in Haarlem het recht heeft, zelf het examen af te nemen. De burgemeester besprak zijn functie van hoofd van de politie en hij hoopte, dat hij op de steun van allen kon rekenen. Nadat de hoofdinspecteurs, inspecteurs en adjudanten aan de burgemeester waren voorgesteld, bestond er voor delegaties van organisaties gelegenheid haar opwachting te maken. Voor de stille armen van Heemstede Het Comité voor de Stille Armen te Heemstede ontving de navolgende bijdra gen: J. K. 5; J. C. P. 1 30; J. M. v. T. 50; B. W. C. 10; N. V. 10; N.N. 10. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne bijdragen in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Dvcklaan 12. als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308. Scheepsberichten Laatste positie Nederlandse passagiers schepen. Dinsdag 9 December: Aalsum. 8 Dec. van Kaapstad naar Lobito. Abbedijk. RotterdamGolf van Mexico. 6 Dec te Tam- pico. Andijk. HavannaRotterdam, 9 Dec. te Antwerpen Boskoop. CuracaoAmsterdam, 10 Dec. te Antwerpen verwacht. Delft. Ant werpenCuracao, passeerde 8 Dec. St. Mi chaels. Groote Beer. 8 Dec. van Sabang te Balikpapan. Jaarstroom. RotterdamWest Afrika. 9 Dec. van Antwerpen. Kalianda, Rotterdam—Batavia, passeerde 8 Dec. Oues- sant. Kota Baroe, RotterdamJava, 7 Dec van Aden. Nigerstroom, 9 Dec. van West Afrika te Amsterdam. Tarakan, 8 Dec. van Batavia te Cheribon. Sloterdijk. Rotterdam Java. passeerde 8 Dec. Sagres Volendam 9 Dec. van Rotterdam te Batavia Westerdam 8 Dec. van Rotterdam te New York. Willem Ruys, Rotterdam—Batavia, 7 Dec. van Malta, Politic-onderzoek tegen Rauter is voltooid Het politie-onderzoek tegen de gewezen Duitse commissaris-generaal voor de open bare veiligheid Rauter, is thans gesloten. Dit onderzoek is geschied door de inspecteur Th. J. van Dien, die ook het politie-onderzoek tegen Mussert heeft geleid. Het wachten op documenten uit Duitsland was oorzaak, dat het onderzoek langer moest duren, dan werd verwacht. Het dossier is in handen gesteld van de procureur-fiscaal bij het bijzonder ge rechtshof te 's Gravenhage. Rijksinspecteur van Verkeer te Arnhem gearresteerd Op last van de Officier van Justitie te Arn hem is overgegaan tot de arrestatie van de rijksinspecteur voor het verkeer voor de pro vincie Gelderland te Arnhem J. van E De feiten, op grond waarvan deze arrestatie plaats had. staan los van de fraude bij de rijksverkeersinspectie te Arnhem, welke reeds gedurende een paar maanden in onder zoek is. Het betreft hier een aantal kleine verduisteringen. Amerikaans minister gaat in „base-ball" (Van onze correspondent te New York) Men zou zich in Nederland moeilijk een situatie kunnen voorstellen, waarbij een minister zijn portefeuille neerlegt om di recteur te worden van het Amsterdamse Stadion. Maar in Amerika gaat dit wel. Robert Hannegan, de Postmaster General (directeur-generaal van de posterijen), een functie met de rang van lid van het Ame rikaanse kabinet, heeft namelijk bij presi dent Truman zijn ontslag ingediend en reeds verkregen; tezelfdertijd werd bekend, dat hij president zou worden van de St. Louis Cardinals, een der prominente Ame rikaanse (beroeps) baseball clubs. Hannegan en zijn groep namen 75% van het aandelenkapitaal over voor het niet malse bedrag van ruim S 3.000.000 of bijna 8 millioen gulden. Men bedenke dat St. Louis een betrekkelijk kleine stad is van 800.000 inwoners, waar eerste klas baseball organisaties met elkaar strijden om de dollars van het sportminnend publiek. In het afgelopen seizoen trokken de Cardinals echter meer dan 1 millioen toeschouwers, die gemiddeld ruim 1 per hoofd betaalden. Hannegan wordt er niet slechter van. Hü verlaat een kabinetspost, die hem S 15.000 per jaar opbracht en het moet toch al heel scheef lopen indien hij in St. Louis geen 50.000 zou maken plus een vette tantième. Ook hier in Amerika geldt: De overheid kan niet concurreren met de salarissen, die het „bedrijfsleven" betaalt. Stichting Rijschool krijgt eigen tehuis De stichting Nederlandse Rijschool, die zich ten doel stelt te voorzien in de leemte, ontstaan door het uitvallen van de Militaire rijschool wat betreft de vorming van instruc teurs en wedstrijd-, c.q. Olympiade-ruiters, is er thans in geslaagd een eigen tehuis te krijgen. De school zal een dezer dagen gevestigd worden in een gedeelte der manege-com plexen van de heer Ad. Klebe aan de Doornse grindweg in Leusden. waar zij op korte afstand tevens een springterrein en een steeple-baan ter beschikking krijgt. Op 16 en 17 December zullen daar voor de eerste maal de examens voor instructeur der landelijke rijverénigingen worden afge nomen. Het dagelijks beheer van het centrum wordt uitgetoefend door de oud-master van de Hubertus-hunt, mr. Jos. Gillissen en als hoofd-instructeurs zullen optreden It. kol. b. d. J. de Kruyff en ritm. b. d. C. C. Has- selman. Het behoeft geen betoog, dat deze stich ting. die door tallozen, die paard en paarden sport een warm hart toedragen wordt gesteund, een eerste vereiste is voor het voortbestaan van de ruitersport. Zij heeft dit trouwens reeds bewezen door de vele suc cessen, die haar leerlingen behaalden, toen de school zich nog op de primitiefste wijze moest behelpen. Enkhuizen krijgt een Zuiderzeemuseum De stichting van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen is thans een feit geworden dooi de ondertekening van de acte van schen king van het Peperhuis en een achttal be lendende percelen, waarin het museum zal worden ondergebracht. Deze gebouwen zijn voorlopig overgedragen aan de vereniging Vrienden van het Zuiderzeemuseum", welke de restauratie zo spoedig mogelijk zal ter hand nemen en uitvoeren, waarna overdracht van de gerestaureerde panden aan het rijk za! volgen. Het rijk heeft zich verbonden vóór 1 Juli 1949 een gedeelte van deze gebouwen en vóór 1 Juli 1952 het gehele complex als Zuiderzeemuseum in te richten en voor het publiek toegankelijk te stellen en voorts dit museum te voltooien met een buiten dijks gelegen openluchtmuseum, wanneer het Westelijk deel van het IJsselmeer wordt drooggelegd. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 3081'2 303 Vz Unilever 283*4 283 367 368*4 168 167 Nederlandse Ford 348 343 Nederlandse Kabel 302 Calvé certificaten 172 Scheepvaart-Unie 197 197% Unll.-Amerika Lijn 186 186V2 Deli Maatschappij 164*4 I6OI/2 H. V A 228 *4 224 Vz A'dam Rubber 152 150V4 Ned Handel Mij. 155 1561/2 N.-I. Handelsbank 106 103*4 Rillilon Mii 11 416>6 Jlaims Kon. Olie 943. BINNENLAND Naar aanleiding van een mededeling als zou van overheidszijde een door een bepaalde firma vrijwillig ingevoerde prijsverlaging van 10 procent voor margarine zijn verboden, verklaart het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening dat er geen sprake is van een verbod tot prijsverlaging. Voor margarine geldt slechts een maximum prijs. Het staat fabrikant en handelaar vrij tot prijsverlaging over te gaan. Met ingang van 1 Januari zal het moge lijk zijn monsters per luchtpost naar Indië te verzenden. Aan jhr. ir. J. de Ranitz is met ingang van 1 Januari 1948 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van hoofd ingenieur-directeur van de provinicale direc tie van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting in Zeeland. In de nieuwe serie postzegels, vervaar digd naar het ontwerp van J. varvKrimpen zijn twee nieuwe waarden verschenen, de 7 en de 35 cent. Dc voorzitter van de Katholieke Volks partij heeft een commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft een ontwerp voor een algemeen staatkundig programma en een programma van richtlijnen op testellen. Voorzitter van de commissie is dr. S. Stok man O F M. Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" die van Tandjong Priok op weg is naar Neder land. zal op zijn reis de haven Trincomali (op Ceylon) aandoen. Post voor de opvaren den kan daar worden uitgereikt, mits deze uiterlijk 11 December a.s. gepost wordt. Een aantal oud-leerlingen van prof. mr. R. Kranenburg had vóór de oorlog het plan gevormd zijn leermeester ter gelegenheid' van diens 25-jarig hoogleraarschap in 1940 een bundel opstellen aan te bieden. De be zetting verhinderde de uitvoering van dit plan. Binnenkort zal de bundel gereed zijn en aan prof. Kranenburg worden aangebo den. Oud-leerlingen en leerlingen, die aan dit huldeblijk willen deelnemen, opdat hun namen in een aan prof. Kranenburg aan te bieden album zullen worden verzameld, kunnen zich in verbinding stellen met mr. D. Simonds. Koestraat 7 te 's-Gravenhage. Op 19 December arriveert in Venlo een transport van ongeveer 500 kinderen uit Wenen. Dit is voorlopig het enige transport Oostenrijkse kinderen, dat in Nederland gastvrijheid zal genieten. De kinderen zul len drie maanden bij pleegouders in Tilburg, blijven. Terwijl drie kinderen der familie L. in Cuyk aan de Maas bij het fornuis zaten, sprong dit met een geweldige knal uiteen. De kinderen werden slechts licht gewond. Bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat een handgranaat in het fornuis was terecht ge komen. welke in de kolenvoorraad verzeild moet zijn geraakt. Op de weg ValkenburgHouthcm is de 26-jarige H. uit Valkenburg, die met zijn vrouw en baby van zijn ouders kwam, waar hij het St. Nicolaasfeest had gevierd, door een achterop rijdende auto aangereden en twintig meter meegesleurd. De man was op slag dood De auto is doorgereden. In de komende weken zal de post voor Indië door de Kerst- en Nieuwjaarrcorres- pondentie belangrijk groter in omvang zijn dan normaaal. Wil men verzekerd zijn van een tijdige aflevering, dan poste men de stukken met Kerstgroeten uiterlijk in de week van 713 December en met Nieuw jaarswensen in die van 1420 December. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw Jacoba Eggink zal op Don derdag 11 December voor de afdeling Haar lem van de Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep in restaurant ..Brinkman" aan het Plein spreken over „Ontmoetingen met de muze". Het bestuur van de afdeling Haarlem der Nederlandse vereniging van Ex-politieke gevangenen verzoekt or.s mee te delen, dat de bijeenkomst op Woensdag 10 December wegens het overlijden van de voorzitter, dr. J. Roorda. met doorgaat. De afd. Kennemerland van de Ver. van Chr. Onderwijzers viert morgenavond in het gebouw van de Wijkverpleging in de Mole- naerstraat te Haarlem-N. haar 40-jarig be staan. Een zeer gevarieerd programma van zang, declamatie en de opvoering van een blijspel is samengesteld. De Ontspanningsvereniging „Pax" heeft op een bonte avond een loterij gehouden. Een bedrag van f 435 was de opbrengst, die be stemd zal worden voor het culturele werk voor de patiënten van „Kareol" en „Duin- hage". De uitgever J. H. Gottmcr te Haarlem heeft een vierjaarlijkse prijsvraag voor een roman uitgeschreven, pe jury, bestaande uit de heren Jan H. de Groot, Piet Bakker, P. W. Assmann, Karei Jonckhecre en André Demedts, heeft uitspraak gedaan. De uitrei king der prijzen, in totaal f 26.500, is bepaald op Zaterdagmiddag 20 December in hotel „De Leeuwerik". Maandagmiddag om kwart voor een is een vrachtauto op het Nassauplein, nabij de hoek van de Nieuwe Gracht, tegen een auto gebotst, welke voor perceel nummer acht geparkeerd stond. De auto werd beschadigd. Na de aanrijding reed de bestuurder van de vrachtauto door. Getuigen worden verzocht zich bij de politie te melden. Een vjjf en zestig jarige dame, die Maandagmorgen op de Baljuwslaan fietste, verloor haar evenwicht en viel. Het gevolg was. dat zij haar linker dijbeen brak. Per auto is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Verdacht van verduistering heeft de recherche een vijf en twintig jarig zilver smid aangehouden, die veertien gebaks vorkjes had meegenomen. De vorkjes zijn m beslag genomen. Tussen Zaterdagmiddag en Maandag ochtend is ingebroken in een fabriekje aan de Oudeweg. Een partij lood is gestolen. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterersehool te Haarlem is benoemd de heert H. J. van 't Veld te Wapenveld. De heer J. de Rooy van Bloemendaal is benoemd tot hoofd van "de*School met de Bijbel te Hulst Bij besluit van de Prinses-regentes van 29 October is goedgekeurd het besluit van de gemeenteraad van Haarlem van 7 Mei 1947, waarbij besloten werd tot onteigening van gronden, ten einde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan voor de om geving van de Oude Weg. Bloemendaal NED. HERVORMDE KERK. Ds. Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek heeft het beroep naar de Ned. Hervormde Ge meente te Bloemendaal aangenomen. VERLOREN 6 December 's morgens tus sen station Aerdenh. en Boe- kenrodeweg. via Kareol: lege leren actetas. Tegen beloning terugbez. Boekenrodeweg 16 Voor direct gevr. modern Kasregister liefst National, tegen een goede prijs. Br. no. 9511. 1400—1500 z. g a n Biblio theckboeken. ook in kleine partijen. Hieronymus v. Al- phenstr. 13, Haarlem. Kunstzinnig Portrn SCHOTERWEG 92 Telefooo 21941 Voor Vrijdag a.s. 12 Dec. kunnen goederen worden aangenomen in veilinglokaal LANGE RAAMSTRAAT 14 Haarlem. Iel. 20597. Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP Gehele Kunstgebitten f 75.- Volledige behandeling in begrepen. Spr uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspr urenMaandag Woensdag Vrijdag 58 te koop of te huur gevr pl.m. 150 M2. op behoorl. stand te- Haarlem. Blieven no. 9503.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3