De klaagmuur blijft 3 Minister Gielen wil de opleiding van de onderwijzers verbeteren Een volmaakt wit gebit SOLI D O X c D Psycholoog contra psychiater Wereldnieuws «'OENSDAG 10 DECEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: De uitbundige vreugde der Palestijnse Joden over de verdeling van het Heilige Land is bedaard nu het de meesten duide lijk is geworden, dat deze verdeling op papier allerminst het einde van leed en strijd betekent eerder het feitelijke be gin daarvan. Want de illusie van een vredig en onbedreigd bestaan in een autonome Joodse staat is voor de Palestijnse Joden in rook opgegaan toen de Arabische wereld op het beslissende moment blijk gaf van een vastberaden eenstemmigheid ten op zichte van de leuze, die eertijds in zwakte en verdeeldheid was aangeheven: „Palesti na voor de Arabieren!" Die zwakte en die verdeeldheid zijn thans verdwenen. De Arabische landen zijn vervuld van een ge vaarlijk, hysterisch voornemen: De oorlog tegen de Joden. De onge vergel ij kelijk fijngevoelige poli tieke intuïtie der Britse politici heeft dit gevaarlijke en hysterische tijdig onderkend. De Engelsen hebben in het verleden het recente verleden een moment in hun politiek ten opzichte van Palestina gekend, waarop Labour en Conservatieven het op onverklaarbare doch onmiskenbare wijze eens waren: De Engelse zin voor politieke realiteiten smolt op dat moment twee uit eenlopende politieke overtuigingen aaneen op het enige punt, dat daarvoor in aanmer king kwam: het punt waarop de Engelse politicus het gevaar ruikt. Dat gevaar is thans in nog dreigender vorm naderbij ge komen. Palestina draagt de kiem van een bittere oorlog in zijn bodem, een kiem die des te vruchtbaarder wordt naarmate die bodem wordt bevochtigd met het bloed van Joden en Arabieren, vallend onder het mes of de kogel van verborgen fanatici. Het feit dat het Engelse geduld in Pa lestina eindelijk is uitgeput, houdt een ernstige waarschuwing in voor allen, die zich momenteel op een of andere wijze met Palestina bemoeien niet het minst voor de UNO. die thans de verantwoording op zich heeft genomen. Want dat Engelse ge duld geeft het meestal niet op, voordat de mogelijkheid tot een goede oplossing vol komen is verdwenen. Geduld heeft de En gelse politiek in Palestina gekenmerkt tot het laatste moment. Er zijn vele Britten gevallen als slachtoffers van die lankmoe digheid, maar er is een oorlog door voor komen. De Britten verlaten thans een zin kend schip, en dat met een haast die erop wijst dat het gat onder de waterlijn enorm is. De herhaalde felle Britse reacties op de bemoeiingen van andere staten met het Palestijnse probleem zijn bekend. Engeland heeft er een verkoeling van zijn betrekkin gen met Amerika door geriskeerd. De Ame rikaanse aandrang tot verruiming van het immigratiequotum is steeds op vastbeslo ten weigering van de Britten uitgedraaid. Waren de Britten anti-Joods of pro-Ara bisch? Dat zouden beide overijlde gevolg trekkingen zijn. De Engelse nolitiek was pro-Engels en pacifistisch. Wat zou een oorlogsbrand in het nabije Oosten voor En geland cn dc vrede betekend hebben? Thans moeten de Britten met spijt bekennen, dat zij niet sterk genoeg geweest zijn om het heft in handen te houden en de invloed van anderen te weren. Die anderen hebben het klaargespeeld, dat er een oplossing ge creëerd werd. Die oplossing staat keurig op papier, dat het briefhoofd „UNO" draagt maar in Palestina en daarbuiten worden oorlogstoebereidselen gemaakt en duizen den zwervers, die in Europa onnoemelijk geleden hebben, vinden thans een tehuis op een rommelende vulkaan, inplaats van in lachende valleien. Een Amerikaans tekenaar schetste op de dag. dat het Palestijnse verdelingsplan in de UNO werd aanvaard, een wrange situa tie. vol humor overigens, doch humor van een uitzonderlijk zuur karakter. Hij teken de de klaagmuur te Jeruzalem en opgeto gen Joden die aanstalten maakten om hem af te breken: „We don 't need it any longer now!" En een oude, gebogen rabbi.^die mee warig zei: „Are you really sure?" In Joodse kringen is de bezorgdheid hoog gestegen. De kreten der fanatieke Joodse verzetsorganisaties („Gooi de Britten er uit!") zijn verstomd. Want men realiseert zich nu, dat de Britten een gapende leegte achterlaten. Waar zij op post stonden en waar zij neergeschoten werden van hin derlagen uit staat nu niemand dan de schim van de UNO, die slechts een Alge mene Vergadering heeft doch geen leger. Palestijnse politieagenten, die eertijds on der leiding van de Engelsen op vaak voor beeldige wijze de orde handhaafden, deser teren met hun wapens naar het Arabische Pindakaas voor de jeugd Uit de aanvoer van grondnoten zal bin nenkort een hoeveelheid van ongeveer 350 ton worden beschikbaar gesteld aan de fabrikanten van pindakaas, teneinde deze in staat te stellen voor het eerst sinds 1940 een beperkte hoeveelheid van dit voedings middel te produceren. De pindakaas zal op bon aan de rijpere jeugd (houders van levensmiddelenkaar ten B) worden beschikbaar gesteld en wel ongeveer 370 gram per persoon. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Symphonische muziek. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Pianomu ziek van Bach. 9.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Orgel. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vrouwen in de omroep. 11.20 Frans orkest concert. 12.00 Operettemuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Lichte mu ziek. 13.15 Renovaseptet. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Symphonische muziek. 15 00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Dansorkest. 18.15 Sportpraatie 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19 00 Het klokje van zeven uur. 19 05 Praatje uit New York. 19.15 Hij en zij. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20 05 Reportages. 20.15 Symphoni sche muziek. 21.15 Luisterspel „Floris cn de' Blaneheflocr". 22.00 In de schijnwerper. 22.30 Romantische pianomuziek. 22.45 De moderne rechtswetenschap. 23.15 Symphonische muz. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9 00 Symphonische muziek. 9.35 Franse operasterren. 10.00 Leger der Heils- xnuzick. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dans orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek?. 13.25 Dansorkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Lichte muziek. 14 40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15?15 Strijkkwartet van Grieg. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Ouverture Manfred van Schumann. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Geeste lijke liederen. 17 50 Het rijk over zee. 18.00 Over melkprijzen. 18.15 Zigeunermuziek Fanfarecorps. 19.15 Over de middenstand 19.30 Actualiteiten. 19.45 Platen. 19.55 Bach- koraaL 20.15 Steravond. 21.15 De vaart der volken. 21.35 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Kamermuziek van Ravel. 23.15 Platen. vrijwilligerslegioen, dat in het kader van een pan-Arabische strijdmacht is opgeno men. De Groot-Moefti van Jeruzalem. Hoesseini, organiseert met zijn onnavolg baar talent voor het inspireren van opstan dige acties de Arabische militaire coördi natie. Deze situatie vindt geen behoorlijk tegenwicht in de kracht van de UNO tot het bedwingen van de dreigende onge regeldheden. Zal Amerika troepen zenden? Misschien, maar dan zal Sovjet-Rusland zulks eveneens doen. Toen deze mogelijk heid in de Amerikaanse pers besproken werd, knoopte men er meteen de veronder stelling aan vast, dat Rusland op verovering van geheel Palestina uit was en dat de Russische "troepen het land gemakkelijk zouden kunnen bezetten „van de ene dag in de andere". De Middellandse Zee door de Russen bedreigd! In die sfeer zal de UNO dat zijn meer dan vijftig landen met meer dan vijftig duizend onderlinge tegenstellingen en riva liteiten het Heilige Land moeten redden van de oorlog. Het zal een „narrow escape" zijn. Joodse vrouwen en kinderen, wier leven sinds jaren is omwonden met prikkel draad, wachten op een land van melk en honing. Bloed en tranen worden hun nu weer beloofdJ. L. I DoeHJw handen goed Eredoctoraat van Leuven voor H.M. de Koningin Delegatie aan hoogleraren komt naar Amsterdam De aanbieding van het eredoctoraat der rechtsfaculteit van de universiteit van Leuven aan H.M. Koningin Wilhelmina op 15 December in het paleis te Amster dam zal geschieden door een delegatie van Leuvense hoogleraren. Deze delegatie zal bestaan uit mgr. H. van Waeyenbergh, rector magnificus: mrg. F. Litt, vice-rector, prof. L. van Essen, secretaris-generaal der universiteit; prof. F. Collin en prof. P. Rousseau, respectie velijk decaan en secretaris der rechtsfacul teit; de professoren J. Dabin en E. van Dievoet, van de rechtsfaculteit; prof. R. Schockaert, voorzitter van de raad van beheer van het academisch hulp- en be middelingscomité, de Nederlandse prof. H. Florin die in Leuven mathematica doceert en pater H. L. van Breda O.F.M. De universiteit heeft aan H.M. de Ko ningin dit ere-doctoraat aangeboden als blijk van erkenning van en waardering voor haar grote verdiensten in de verdedi ging van recht en rechtvaardigheid tijdens de jongste oorlog. Daarbij meende de uni versiteit tevens te handelen in de geest van het streven naar steeds nauwer toenade ring tussen Nederland en België en her denkt zij de nauwe verbondenheid met het geestelijke en culturele leven in Nederland en de hartelijke betrekkingen, welke tussen de Leuvense universiteit en de Nederland se hogescholen bestaan. Hare Majesteit zal worden toegesproken door mgr. H. van Waeyenbergh en door prof. F. Collin. Nadat mgr. Van Waeyen bergh de bul zal hebben voorgelezen, zal deze aan de Koningin worden overhandigd. De deputatie zal bij deze plechtigheid in groot universitair ornaat zijn. Des middags zullen op een receptie gelukwensen aan H.M. de Koningin worden aangeboden. Voor deze receptie worden vooraanstaande Nederlandse academici uitgenodigd, onder wie de Nederlandse oud-alumhii van Leu ven, Nederlandse eredoctoren van Leuven, Nederlandse hoogleraren en verder vrien den van de Leuvense universiteit. Waarschijnlijk zal Maandag 15 Decem ber des avonds door de beide universiteiten van Amsterdam aan de Leuvense hoog leraren een receptie worden aangeboden. Joodse staat bij het Britse imperium? Volgens een telegram van de Jeruza- lemse correspondent van de conservatieve „Daily Graphic" zouden functionarissen van het Joodse bureau in Palestina in de laatste twee dagen bij Britse legerautori- teiten gepeild hebben naar de mogelijkheid van aansluiting van de Joodse staat bij het Britse imperium. Zij zouden voorgesteld hebben in dat geval bases voor het Britse leger in Palestina ter beschikking te stel len. Deze strevingen, die geleid zouden worden door Joden die in het Britse leger hebben gediend en waarvan velen van Britse afkomst zijn, zouden tegengewerkt worden door Mosje Sneh, de bekende op perbevelhebber der Haganah. Volgens de „Daily Graphic" verontrust de steeds duidelijker wordende paraatheid der Arabieren de Joden in toenemende mate. Zij zouden daarom een vertraging an de terugtrekking der troepen of zelfs uitstel voor onbepaalde tijd willen toe juichen. De 9 Muzen Best-sellers aangewezen. De „Prix Gon- court" is toegekend aan Jean Louis Curtis voor zijn roman: „Les forêts de la nuit". De prijs „Theophraste Renaudot" werd toege kend aan Jean Cayrol voor zijn romans: „On vous parle" en „Les premiers Jours". Belangwekkende tentoonstelling. Tus sen 19 December en 10 Januari zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam de tentoon stelling „Witsen en zijn vriendenkring" wor den gehouden. Deze expositie zal een beeld geven van de betrekkingen tussen beeldende kunst en litteratuur in de tijd van de tach tigers. Aanleiding tot de tentoonstelling is het legaat aan de staat door de in 1943 over leden weduwe van Willem Witsen van het huis aan het Oosterpark dat voor schrijvers en schilders als Kloos, Van Looy, Breitner, J. Israels cn tal van anderen een middelpunt was. Behalve schilderijen, tekeningen en etsen van Witsen bevat het legaat een unieke verzameling brieven, foto's en litteraire docu menten. waarvan de kern, aangevuld met stukken uit particulier bezit, in het Stedelijk Museum te zien zal zijn. Verkeersfrequeutie op de rijkswegen De KNAC heeft de resultaten medege deeld van een der laatste verkeerstellingen op de rijkswegen in de maand September. Het motorisch verkeer was het drukst op de weg Den Haag-Rotterdam, vervolgens op de wegen Utrecht-De Bilt, Amsterdam- Bussum, Rotterdam-Zwijndrecht en Am- sterdam-Sassenheim. Voor de personen auto's alleen was de volgorde: Den Haag- Rotterdam, Amsterdam-Bussum, Utrecht- De Bilt, Amsterdam-Sassenheim, Rotter dam-Zwijndrecht en Gouda-Utrecht. Voor het busverkeer spande de weg Linne-Maas- tricht de kroon, daarna kwamen Rotter dam-Zwijndrecht en Utrecht-De Bilt. Voor de motorrijwielen was de volgorde: Utrecht-De Bilt, Den Haag-Rotterdam en Rotterdam-Zwijndrecht. Het fietsverkeer was het drukst op de wegen Utrecht-De Bilt, Best-Eindhoven en Linne-Maastricht. Maandag sneuvelde één Nederlands militair Van officiële zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen in Indonesië op 8 December bedroegen 1 gesneuvelde en 6 gewonden. Op Java en Sumatra hadden weer ge vechtshandelingen plaats tegen Neder landse posten en patrouilles. Op Midden- Java werden republikeinse strijdgroepen verdreven. Handel met Zweden wordt uitgebreid In Stockholm is op 6 December een nieuw handelsverdrag tussen Nederland en Zweden geparafeerd. Overeengekomen is een totale omvang van het verkeer voor 1948 van 515 millioen Zweedse Kronen, waarvan voor 270 millioen export van Nederland naar Zweden en voor 245 millioen export van Zweden naar Nederland. Deze omzet betekent een ver meerdering van circa 25 pet. vergeleken bij de contingenten voor het jaar 1947. De be langrijkste Nederlandse export-artikelen zijn: textiel, electro-technische producten, agrarische producten, waaronder bloembol len, cokes, ruw ijzer en chemische producten van allerlei soort. Zweedse export-artikelen naar Nederland zijn: hout, ijzererts, papiergrondstoffen, pa pier, ijzer- en staalproducten, machinerieën en lucifers. De financiële verhouding tussen Nederland en Zweden is eveneens aan een onderzoek onderworpen, hetwelk gunstige resultaten opleverde. De eerste terugbetaling van door de Zweedse regering aan Neder land verleende credieten voor hersteldoel einden zal in 1948 geschieden. Stof en rook in de Londense Gulden Zaal De Dinsdag gehouden vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier was gewijd aan de bespreking van het Britse- en Sovjet-document over de economische beginselen van het Duitse probleem. De ministers werden het eens over het gedeelte van het Bi-itse document, dat het opstellen van een gemeenschappe lijk export- en importprogram voor ge heel Duitsland voorstelde. Aan het einde van de vergadering legde Molotof een lange verklaring af over de steenkoolprijzen in de Engels-Amerikaanse zóne. Hij zeide, dat deze een te grote winstmarge voor de tussenhandel lieten. Bevin antwoordde, dat Molotof, door de steenkoolkwestie naar voren te brengen, genoeg rook en stof had doen opwaaien om het onder bespreking zijnde onderwerp te verhullen. Hij hoopte, dat de stofwolk de volgende dag naar de grond zou zijn ge dwarreld. WEDEROPBOUW BOERDERIJEN. - Door het rayonbureau Amsterdam van de Wederopbouw Boerderijen, is aanbesteed het bouwen van een nieuw model boerderij in Haarlemmerliede. architect S. J. Meegdes. De laagste inschrijver was de Haarlemse Bouw Onderneming F. H. J. de Klerk Co. Ten behoeve van een op te richten ge denkteken verzamelt een commissie gegevens over Leidse studenten en oud-studenten, die tijdens de oorlog in Nederland en Indië zijn omgekomen. Secretaris der commissie is prof. dr. H. van de Waal, Kloksteeg 25, Leiden. TWEEDE KAMER Andere eisen voor hoofdacte-examens (Van onze parlementaire redacteur) Minister Gielen kreeg zowel van de heet Van Sleen (Arb.) als van mevrouw Van de Muyzenberg (Comm.) heel wat critiek in ontvangst te nemen, niet slechts wegens de door deze afgevaardigden soms in schrille kleuren geschilderde nood toestand bij het onderwijs, maar ook omdat zij te weinig van de „vernieuwing" konden ontdekken. Mr. Roos jen (A.R.) vond, dat men het niet zo bont met de critiek moest maken, al had hij ook wel enige bezwaren. De heer Peters (K.V.P.) hield bepaald een lof zang op de bewindsman. Zover ging me vrouw F o r t a n i e rD e W i t (Vrijheid) niet, vooral niet toen zij met enige pakken de voorbeelden aantoonde hoe verschillende begrotingsposten al te vaag of in het geheel niet zijn toegelicht. Sombere klanken stiet ds. Zandt (St. Ger.) uit, die het vreselijk vond, dat er subsidies ten behoeve van zo iets als opera en danskunst van staatswege worden toegekend. Welke bezwaren men ook tegen de wijze van spreken van de minister zelf moge koesteren, hem valt moeilijk te verwijten, dat zijn rede een gebrek aan opgewektheid zou hebben getoond. Eer is de conclusie gerechtvaardigd, dat deze bewindsman zo wel door de vorm als de inhoud van zijn betoog, van een zekere zelfvoldaanheid ge tuigde, die in een strijdvaardige spreek trant tot uiting kwam. Soms maakte hij zelfs de indruk heel handig met allerlei begrippen, zoals dat van de vernieuwing, te goochelen. Ook moet gezegd worden dat hij de spijker inderdaad op de kop sloeg, toen hij er op wees, dat heel de onderwijsver nieuwing veel meer een kwestie is, die af hangt van de uit de maatschappij opkomen de krachten en wat deze er van maken dan van de staat en van de wetgever. Een goede beurt maakte Excellentie Gie len met zijn aankondiging van een Konink lijk Besluit dat een totale ommekeer teweeg zal brengen in de eisen voor de hoofdacte examens. Daaruit zbl dan weer eens blijken, dat deze minister, die allerlei pseudo-kennis overboord geworpen wil zien en in het bij zonder rekening wenst te houden met de behoeften van de school, de vorming van de menselijke persoonlijkheid belangrijker vindt dan het intellectualisme. Met betrekking tot de onderwijzersoplei ding gaf hij te kennen te willen aansturen op eerst twee jaar algemeen vormende op leiding, daarna twee jaar theoretisch-prak- tisch en tenslotte het vijfde jaar uitsluitend praktisch. In 1948 zullen we vermoedelijk geen te kort aan onderwijskrachten meer hebben, maar wat de noodtoestand inzake de scho lenbouw betreft, bleek de minister vrij somber gestemd nu het hele bouwplan her zien moet worden. Hij ziet echter kans in één opzicht een noodsituatie te doen eindi gen, want binnenkort hoopt hij textiel voor handwerkonderwijs beschikbaar te krijgen. Op de kritiek van mevrouw Fortanier De Wit wilde hij bij de verschillende be grotingsposten nader ingaan. In de avondvergadering legde de heer Tilanus (S.H.) de minister het vuur na aan de schenen met een amendement om bij de afdeling „Ministerie" de post voor raadadviseurs met 1.te verminderen, aangezien er daar iets niet scheen te klop pen. De minister kon er niet uitkomen, waarop men op aanraden van de heer Deering (Arbeid) besloot de post nog even aan te houden, tot Zijne Excellentie het geval nog eens even goed bekeken zou hebben en daarna behoorlijk uitsluitsel zou hebben gegeven. PRODUCTIE-INDEX BOVEN DE HONDERD. De algemene productie-index van de industrie is volgens het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek gestegen van 95 in September tot 103 in October. De stijging is toe te schrijven aan sei zoensinvloeden en heeft betrekking op practisch alle takken van industrie. Zo liep het productie-indexcijfer (basis 1938 100) voor steenkolen op van 80 tot 82, voor cement van 139 tot 148, straatklinkers van 85 tot 97, fosfaatmeststoffen van 134 tot 160, zwavelzuur van 63 tot 74 en tri plex van 506 tot 608. Ook de metaalindus trie laat enige belangrijk hogere cijfers zien (walsproducten van 140 op 192), als mede de textielindustrie. Zout steeg van 131 tot 179. Om trots op te zijnl Elke tand is zuiver wit en kerngezondgeen spoor tje tandsteen is zichtbaar. Solidox nam het weg I Solidox bevat sulforicinole- aat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. Solidox Is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. T ANDPASTA T E GE N TANDSTEEN Panda en de Meester-goochelaar 22. De sultan sloeg dreunend op zijn gong. „Laat de opperhofmaarschalk, de boven- kleedjesklopper, de raadsheren van het hof, de Pasjah-met-de-zeven-paardenstaarien en de hoofdonderwijzer komen!" beval hij aan de binnentredende bediende. Even later was de troonzaal (of liever: wat er van de troonzaal was overgebleven) gevuld met buigende Oosterlingen. De sultan stond op en schraapte zijn keel. „Beminde vrienden!" sprak hij. Gedurende lange tijd Jiebben jullie je beste diensten aan mijn belang gewijd. Jaren lang hebben jul lie 'mijn kleren geborsteld, mijn schoenen gepoptst, mijn eten gekookt, mijn bed op geschud, mijn land geregeerd, mij raad gegeven, mijn leger aangevoerd, mijn toe spraken geschreven en mijn leven geleefd! Dat is een onhoudbare toestand! Daar moet verandering in komen.' Het gaat, kort ge zegd, alle perken te buiten! Welnu, dank zij de nieuwe hoftovenaar, die hier naast me staat, ben ik in staat er verandering in te brengen! Maakt rechtsomkeert en ver wijdert IJ door dat poortje. Vaartwel!" SO 17-051-S4 Dinsdagmiddag was het Haarlemse Tri bunaal getuige van een dialoog tussen een psycholoog en een psychiater. De psycho loog was de voorzitter van de tweede kamer van dit Tribunaal, mr. F. van der Goot, de psychiater was de beschuldigde, de 46- jarige zenuwspecialist C. K. De laatste poogde door een analyse van de verschil lende factoren, die zijn jeugd beïnvloedden, te verklaren hoe hij tot het nationaal- socialisme gekomen was. Hij was steeds bewogen geweest door de gespletenheid der ziel van half-Joden en van Indo's. In het bijzonder was hij hierdoor tegenstander geworden van rasvermengingen en van huwelijken tussen met degeneratiever- schijnselen behepte personen. Dikwijls ad viseerde hij voor justitiële doeleinden tot sterilisatie. Waar Hitier dezelfde opvattin gen huldigde, voelde K. zich wel tot diens leer aangetrokken. Mr. Van der Goot meende, dat de be schuldigde wel veel wilde verklaren, maar niet tot het oordeel over zijn daden kwam. „U aarzelt uw houding een etiketje te geven." En de president vond het vreemd, dat de psychiater, die zeide begaan te zijn met het lot van lichamelijk en geestelijk misdeelden, in zijn carrière tijdens de be zetting zo dikwijls door zijn bemoeizucht en hatelijkheid de door de vijand verdruk ten leed had aangedaan zoals in een rapport over een Winterhulpcollecte, waar voor hij met molentjes had gelopen en waarbij „de hoogste gezagsdragers ostenta tief geweigerd hadden te offeren", tot uiting kwam. K. was in October 1940 lid^van de N.S.B. geworden, was voorts lid van het Medisch Front en het Opvoedersgilde en was enige tijd banarts van de W.A. In 1941 werd hij met Duitse hulp hoofd van de afdeling Psychiatrie en zenuwziek ten van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Amsterdam. Zijn werkzaamheid aldaar duurde net twee maanden, lang ge noeg om professor Tuntler, de directeur, te doen getuigen: „Een zeer lastig persoon, die herhaaldelijk ruzie maakte." Aan zijn betrekking kwam een abrupt einde, door dat de toenmalige burgemeester Voute, dank zij de activiteit van één der zusters van de G.G.D., een afschrift van een brief vol grieven en verdachtmakingen die K. over Voute aan een N.S.B.-kameraad had geschreven, in handen kreeg. K. verdacht op zijn beurt de kameraad, dat deze de brief had doorgezonden en bedankte toen uit gramschap voor de N.S.B. „Een stukje plat opportunisme", meende mr. Van der Goot. Na die tijd had" de beschuldigde „omdat hij toch leven moest" gesolliciteerd naar een betrekking in het Oosten. Zo was hij enige tijd arts voor de Nederlandse Oost Compagnie, dorpsarts in Duitsland en ten slotte bij de Waffen S.S. bij het Rode Kruis, meende K. geweest. In al deze functies was hij niet als belijder van een politieke overtuiging, doch alleen als me dicus opgetreden, verklaarde de beschul digde. Uit het verdere verloop van de zit ting bleek nog, dat mevr. K. zich steeds fel verzet had tegen de overtuiging van haar man en erin geslaagd was de kinderen, on danks het verblijf in Duitsland, in Neder landse zin op te voeden. Uitspraak op 23 December. Schaken „Haarlem" en „Heemstede" staan aan de kop Haarlem maakte in de competitie le klasse A van de Noordhollandse Schaakbond korte metten met Bloemendaal. De voorlopige uitslag luidt: l'A7Va voor de Haarlemmers: de afgebroken partij staat voor Bloemendaal gunstiger. Uit de eerste ronde werden de volgende uitslagen definitief: HaarlemRol land 64; Het OostenBloemendaal 91. In de eerste klasse B boekte HSG II zijn tweede overwining in successie, thans op ASC II. De voorlopige uitslag is 6'42M:. In de eerste klasse C werd de definitieve uitslag WeeninkHaarlem II uit de le ron de een gelijk spel. Een uitstekende prestatie leverde Haarlem III in de 2e klasse A tegen HSG III. De voorlopige uitslag luidt 3142Vt voor eerst genoemde vereniging; een overwinning is zeker. Heemstede II heeft goede kansen tegen Aalsmeer II; voorlopige uitslag 44. In de tweede klasse B bereikte Bloemen daal II een goede voorsprong van 4'4214 op Kijk Uit (Velsen). Een gehavend Het Oosten II faalde tegen het pas gepromoveer de, doch sterke, Rolland II. Voorlopige uit slag 53. doch waarschijnlijk 73 voor de Rollandschakers. Uit de eerste ronde werd de definitieve'uitslag Het Oosten IIBloe mendaal II 64. De Torens I ging in de tweede klasse C met 28 roemloos ten onder tegen De Uil I. De definitieve uitslag Kijk UitKennemerland II werd 55. In de derde klasse B werd nog een uitslag volledig uit de le ronde, n.l. HSG IVHet Oude Slot I: 6'4314. In de derde klasse C leed 't Schouwtje zijn tweede nederlaag in successie, thans tegen Zaandam IV met 314614. In groep F verraste Heemstede IV door met 46 te verliezen van Aalsmeer III. De Toren II in de 4e klasse B sloeg de weg naar herstel in, en bereikte een gelijk spel tegen HSG VI. In de 4e klasse E boekte 't Schouwtje II voorlopig een gelijk spel: 33 tegen Weenink III, Haarlem VI was maar net de meerdere van HWP II: 5'44*4. Sport In 't kort SUPPORTERSVERENIGING „HAARLEM" Zondag 14 December houdt de Suppor tersvereniging der HFC „Haarlem" een bij eenkomst voor leden en genodigden en wel in het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Na afloop Hl hal tot 2 uur. Nieuwe uitgaven Ook de kleintjes krijgen dit Jaar ruimschoots hun deel uit de nieuwe boekenvoorraad. Daar Is m de eerste plaats een kostelijk verhaal van Bep de Boer van der Ley—Vander: „De draak vHftelt", dat een geborduurde Chinese draak van een kimono zijn vreemde avonturen laat weergeven. De echtgenoot van de schrijfster heeft eer serie naïeve plaatjes geproduceerd, die dit „drakerige" geval uitstekend aanvullen. Als er een klein bezwaar mocht zijn, is het de vol wassen humor, waaraan de draak in zijn overi gens kostelijke verhalen laboreert en die niet door iedere peuter begrepen zal worden. Het fleurige werk werd door uitgeverij „De Sleutel" (Antwerpen-Haarlem) stevig en aantrekkelijk gelanceerd. Van een heel ander genre is J. M. Overmeer's geschiedenis over „Gicliel Gaus en Ukkle Uil", die een moderne versie geeft van het onuitroei bare thema der vriendschap tussen twee geheel verschillende dieren. Overmeer vertelde een voudig en begrijpelijk, het verhaal zit goed in elkaar en Doortje Herpel tekende er zeven grappige kleurenplaten bij. Deze uitgave van M. Stenvert en Zoon in Meppel kan ongetwijfeld op een warme belangstelling der vijf a zevenjarigen rekenen, temeer omdat het boekje niet al te duur is. Voor iets oudere kinderen schreef A. W. Willemsz „De zonderlinge reis van Jouke", dat door Nellie Donker goed geïllustreerd en door Boom-Ruygrok in Haarlem goed uitgegeven werd. Toch Is het niet alles „goed" wat er blinkt want de auteur heeft zijn verteltrant zozsftr aan de beperkte taalkennis van zijn lezertjes willen aanpassen, dat hij meermalen verviel in een sto rende telegramstijl. Jammer van het wel oor spronkelijke gegeven, dat een Friese Jongen ln een papleren scheepje laat uitvaren, schipbreuk lijden en wat dies meer het kinderhart kan ver rukken. Vervolgens bereikte ons van de uitgeverij Ploegsma in Amsterdam een vertaling van een Zweeds kleuterverhaal, dat door mevrouw J. M. Schreuders—Sinclair Proctor in het Nederlands werd vertaald. Rsa Biskow. de oorspronkelijke schrijfster heeft haar boekje indertijd met een rij van kleurige prentjes verlucht, die in zachte tinten de geschiedenis van Okke, Nootje en Doppejan vertellen, nadat dit al een keer met letters en op rijm door de schrijfster is gedaan. De vertaling Is niet overal even vlekkeloos maar het verhaaltje is toch wel zo charmant, dat de kleine feilen niet hinderlijk opvallen. Waterpolo H.V.G.B. won het tournooi van „De Waterratten" Het jaarlijks waterpolotournooi van „De Waterratten" om de „In Memoriam D. E. van Leersum-prijs" in Dinsdagavond in het Sportfondsenbad gehouden en door HVGB gewonnen, dat DWR in de eindstrijd met 4—3 versloeg. In de eerste ronde won HVGB met 5—2 van VZV, nadat de rust met 21 was inge gaan en DWR hield Haarlem er onder met 51 (rust 21). Het vrijgelote HPC bond da strijd aan tegen HVGB en verloor met 41. HTVGB en DWR kwamen in de eindstrijd. Het begin was voor de Waterratten. Kollerie was goed op dreef en bezorgde zijn ploeg een voorsprong van 30. Uit een vrije worp scoorde Frankenthal tegen. In de tweede helft had HVGB het beste van het spel en slaagde er in de achterstand in een voor sprong van 43 om te zetten. Rol en Fran kenthal (2) maakten de doelpunten. Na af loop reikte de heer G. Voogd de prijs uit aan HVGB. DWR ontving de tweede prijs. Voor de Rococentbeker-competitie is DWR HDZ gespeeld. De Haarlemse dames wpn- nen met 10. De dameswedstrijd DWR 2— Haarlem leverde een zege van 10 op voor Haarlem. Afval. Het dagboek van dr. Joseph Göbbels, de propagandaleider van het derde rijk, die tijdens dc laatste aanval der Sovjets op Berlijn zelfmoord pleegde, zal komen de lente in Engeland gepubliceerd wor den. De bladen van het dagboek zijn, verspreid over de binnenplaats van Göbbels ministerie, gevonden door een opkoper, die naar nog bruikbare afval zocht. Hij kocht het partijtje op, waarna het toevalligerwijze in handen kwam van een Amerikaan. Het eerste deel van het dagboek, in het Engels vertaald zal ongeveer tweehoijderdvijftigduizend woorden tellen. Ar en dennen. In de Belgische Ardennen heerst de winter reeds in al zijn hevig heid. De meeste plaatsen liggen onder een kleed van sneeuw, zodat er al druk ge-ard wordt. Aan de houtstand is veel schade aangericht daar meer dan een millioen dennen onder het gewicht van de sneeuw bezweken zijn. Beter en goedkoper. „In geval van een nieu we oorlog zullen wapens gebruikt wor den, die waarschijnlijk doelmatiger en goedkoper zijn dan atoombommen" heeft generaal George Kenney, bevelhebber der Amerikaanse legerluchtmacht ver klaard. „De tegenwoordige bomsoorten zijn aërodynamisch zo slecht, dat nie mand weet, waar zij zouden inslaan, indien zij door een modern snel vliegtuig werden uitgeworpen. Zij zouden waar schijnlijk door de kracht van hun eigen draaiing van zelf tot ontploffing komen". Verboden. Het Züricher cabaretgezelschap „Cornichon" heeft zijn plan voor een op treden in Wenen moeten laten varen, daar de Sovjet-Russische autoriteiten de opvoering van „Zwischen whisky und wodka", het hoofdnummer van het pro gramma hebben verboden. Record. De Britse mijnwerkers hebben alle records in de steenkoolproductie sinds de val van Duinkerken in 1940 geslagen door verleden week bijna 4.3 millioen ton kolen te delven. Rest. De Canadese minister van financiën heeft te Ottawa bekend gemaakt, dat Engeland nog slechts 317 millioen van de 114 milliard dollar, die Canada als lening beschikbaar heeft «esteld. over heef*.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2