Een vermindering van het aantal armlastigen te Haarlem Van ïüeett Een wettelijke regeling voorgesteld van het zevende en achtste leerjaar Taxi? Bel 1.2.3.4.5 CITY TAX n.v. TELEFOON 16.12.2 flinke nette WINKELJUFFROUW Net winkelmeisje 1e Winkeljuffrouw prima vakman WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD De invloed van de noodvoorziening Drees op de gemeentefinanciën Wij hebben er reeds eerder de aandacht op gevestigd, dat de Noodvoorziening Ouden van Dagen van veel belang is voor de financiën van de gemeentelijke armen verzorging. Sociale Zaken te Haarlem heeft 500 a 600 gesteunden die in aanmer king komen voor de ouderdoms-uitkering. Maar dit wil nog niet zeggen dat allen nu ook buiten de steun gaan vallen. De ouderdomsuitkering is voor gehuwden 18, dus 2 meer dan de basis van de steun, die 16 is. Maar de meeste gesteun den hebben een huurtoeslag, die varieert van 0.50 tot 7. Daarbij komt dat er ook nog andere toeslagen worden gegeven, bijvoorbeeld voor inwonede kinderen of andere familieleden. Het volle bedrag van de ouderdomsuitkering wordt gekort op het totale steunbedrag, zodat in het ver volg alleen het verschil door Sociale Zaken zal worden uitgekeerd. De ouden van dagen die in steun blijven, hebben dus geen financieel voordeel van de wet-Drees. Er zijn evenwel ook oudjes die nog enig inkomen hebben (bijvoorbeeld een pensioentje). Als zij met de ouder- domskering boven het totale steunbedrag van Sociale Zaken uitgaan, worden zij af gevoerd. Door de ouderdoms-uitkering wordt de financiële zorg die nu drukt op instellin gen van particuliere liefdadigheid (diaco nieën, kerkelijke armbesturen, enz.) be langrijk verlicht. Het is aan te nemen, dat die daardoor in staat zijn aan gesteunden die daarvoor in aanmerking komen, een bijslag te geven. Sociale Zaken verhaalde in verschillende gevallen een deel van de steun op familie leden. Indien dat verhaalde bedrag groter Is dan de aanvullende steun die de dienst nog moet geven aan personen die de ouder domsuitkering ontvangen, dan zal getracht worden een regeling te maken waardoor de ouden van dagen dat geld direct van de familie zullen krijgen. Dan worden die oudjes dus weer geheel zelfstandig en af gevoerd van de lijsten van Sociale Zaken. Het is niet nodig dat de ouden van dagen te Haarlem hun steun (of aanvullende steun) aan het bureau van Sociale Zaken halen, allen krijgen het geld thuisbezorgd. Op dit moment is nog niet te zeggen hoe groot het financieel voordeel is dat de Haarlemse gemeentekas heeft door de in voering van de Noodvoorziening, daar nog slechts een gedeelte van de 500 a 600 ge vallen is afgewerkt. Maar wel is zeker, dat het aanvankelijk genoemde bedrag van (wee ton. dat Haarlem aan steun bespaart, zal worden overschreden, zonder, dat er ge schat kan worden of het tenslotte drie of vier ton zal worden. Er zijn op dit moment bij Sociale Zaken voor de afdeling armverzorging (alle werk lozen vallen volgens de rijksregeling daar builen) in steun 93 validen en 1695 inva liden. In 1938 waren die cijfers 1105 en 1717. Onder valide armlastigen worden ver staan personen die nog tot werken in staat zijn, maar toch niet de beschikking hebben over 100% arbeidscapaciteit. Haarlemse voetgangers slaan een slecht figuur Meer dan 14 van het aantal verkeers ongevallen. dat gedurende het derde kwar taal van 1946 in Nederland gebeurde, werd veroorzaakt door fouten van voetgangers. Het gemiddelde voor Haarlem ligt echter veel hoger, n.l. 20 In Amsterdam bedroeg dit percentage 17.5 en in Den Haag 14.9 In het vierde kwartaal van hetzelfde jaar deed zich hetzelfde verschijnsel voor: in ge heel Nederland hadden de voetgangers schuld aan 12 der verkeersongevallen, in Haar lem 15 Hieruit blijkt dus, dat de voetgangers het In de Spaarnestad maar slecht doen en veel verkeersongevallen op hun geweten hebben. Voor de politie moge dit een aansporing zijn om haar verkeerspaedagogische taak met overtuiging en met tact te vervul len. Een gelukkig voorbeeld daarvan is de voetgangersactie, die tot en met 18 December voortduurt. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 December 1947 ONDERTROUWD: 9 Dec., D. A. C. van den Hoorn en P. J. E. G. Tempelman. BEVALLEN van een zoon: 6 Dec., E. Tel- jeurKlaassen; E. BottelierBoersma; 8 Dec., R. Stremmingde KÖnnigh; A. de VriesVisser; A. M. BrakenhoffSchoone; 9 Dec., J. M. van den Boschvan der Heiden. BEVALLEN van een dochter: 6 Dec., F. de VriesBerends; 7 Dec.. A. H. Kastercum Telman; 8 Dec., P. H. J. RuigrokHonnebier; C. P. MeijerKerkman; G. A. M. Lablans Kleijn; M. M. KolDe Baene; 9 Dec., C. Jan sende Jong. OVERLEDEN: 6 Dec., C. J. Pauel—Koek, 48 j.. Roerdompstraat; 7 Dec., J. J. Lunen- berg, 61 j., Planetenplein; D. Vooges, 67 j.. Zomervaart; A. C. van RoodeGramen, 70 j., Zijhuizen; 8 Dec., G. BooijSanting, 79 j., Barendsestraat; J. Roorda, 54 j.. Koninginne weg. Voor a.s. en jonge moeders hebben wij een prachtige collectie Babygoederen aangekregen, waar onder capes, jasjes en mutsjes, slob- pakjes, slaappakjes, pyjamas, truitjes, jurkjes,pakjes,onderleggers,luiers enz. Verkoop Donderdag 9 uur. voor de Baby Anegang 46 Agenda voor Haarlem WOENSDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg: ..Het glazen paleis"', 8 uur. Concertgebouw, tuinzaal Ned. vereni ging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Rembrandt: „Het lied van Bernadette". alle leeft.2.30 en 7.30 uur. Palace: „Het complot van Teheran". 14 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Arsenicum en oude kant", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „De veilige ha ven". 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Binkie Stuart". 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zijn schulden betaald", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: Groninger vereniging „Gruno". „Dizzepie-Dizzepu", 7.45 uur. Gem. Concertgebouw: Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, optreden van Nikata Magaloff, 8 uur. Bioscopen: Middag- eD avondvoorstellingen Het blijkt nu dat vrijwel deze gehele groep in de loop der jaren werk gekregen heeft, want nu zijn er immers nog slechts 93 zonder arbeid, tegen niet minder dan 1105 in 1938. De groep invalide armlastigen is sta- lionnair gebleven, hoewel dit feitelijk toch een vermindering van 15% betekent, want het inwoneraantal van Haarlem steeg in dat tijdvak van 136.000 tot 156.000. Het gemiddelde steunbedrag is in die tijd even wel verdubbeld. De gunstige stand van de Arbeidsmarkt heeft natuurlijk gemaakt, dat het aantal armlastigen sterk verminderd is. Van de 1788 armlastigen die thans in steun zijn bij Sociale Zaken zijn er, zoals wij reeds hierboven opmerkten, 500 a 600 die nu een ouderdomsuitkering krijgen. 1200 a 1300 vallen er dus niet onder, die zijn nog geen 65 jaar. Onder de gesteunden zijn vele weduwen, verlaten vrouwen met kinderen, invaliden, enzovoort. Concertgebouw Quintet gaf een Kamermuziekavond Ik heb pas een optimistische roman ge lezen van de Vlaamse schrijver Anton van de Velde, getiteld „Schep vreugde in 't leven". Dit boek begint met een repetitie van Mozart's Quintet voor blaasinstrumen ten en piano, door vijf muziekllevende bur gers, die in het verhaal een rol spelen en de titel van het boek waar weten te maken, dank zij de zegeningen van het gezamenlijk musiceren. Daar moest ik onwillekeurig aan denken toen het Concertgebouw-Quin- tet Dinsdagavond zijn programma opende met Mozart's Divertimento; ook dèt klonk als een blijde wekroep. En het werd er niet minder op bij de Serenade van Julius Röntgen, die in dit werk het opwekkende van de musiceergeest tot het uiterste heeft weten uit te buiten. Die olijkert van een componist haalt hier de grap uit de vijf spelers zich vooraf te laten voorstellen met een eigen thema, naar het karakter van hun instrument, en in de vijf delen worden die karakteristieke gegevens stuk voor stuk ontwikkeld. Wat dat alles muzikaal betekent? Och, niets meer, maar ook niets minder dan prettig samen te spelen, geestig muzikaal te converseren en vreugde te be leven aan dat alles. Maar ook die vreugde aap de toehoorders mee te delen. Het Quintet voor fluit, hobo. clarinet, fagot en hoorn van Wolfgang Wijdeveld doet ernstiger aan, de tint is donkerder, de stuwing feller al ebt zij ook wel eens weg naar rust en hartelijkheid. Maar niet temin wekt het stuk op tot heerlijk concer teren. De Kleine Kammermusik für Blaser van Hindemith pleit op haar manier ook voor een „Schep vreugde", maar zij doet het met een ironisch lachje en soms met rhyth- mische brutaliteit. En toch is het een sterk werk, al weet het niet in dezelfde mate als de andere programmanummers van de instrumentale kleur te profiteren. Vijf virtuosen op hun instrument: de fluitist Hubert Barwasser, de hobotst Haa kon Stotijn, de clarinettist Bram de Wilde, de fagottist Thom de Klerk, de hoornist Jan Bos, vertolkten dit quintet-programma op sublieme wijze en zo aanstekelijk, dat hun musiceer-vreugde ook de onze werd. En dan was er deze avond ook de sopraan Hélène Ludolph, die met degelijke zang techniek Diepenbrock's Come raggio di sol en Geistliches Lied ten gehore bracht. De zeldzame gelegenheid om deze fraaie com posities met hun blazers-begeleiding (in het laatste werkt bovendien ook een contrabas mee) als een levend orgel te horen, was een compleet concert waard. En drie liede ren van Caplet en Roussel voor sopraan en fluit waren ook in staat een avond goed te maken. Mevr. Ludolph zong ze mooi, maar hun buitengewone charme kregen ze vooral door het overheerlijke fluitspel van Barwasser. Zoveel heerlijks op één avond; en dat voor een handjevol mensen! Waar blijven toch de muziekliefhebbers als er eens wat nieuws geboden wordt? JOS. DE KLERK. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Lager- onderwijswet 1920. De minister heeft gemeend de organisatie van het voortgezet gewoon lager onderwijs, dus het zevende en achtste leerjaar, te moeten overnemen, zoals het in de bezet tingstijd is tot stand gekomen. In het alge meen acht de minister het wenselijk, dat dit onderwijs wordt gegeven in afzonder lijke scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs. In de praktijk zal het ten ge volge van een gering aantal leerlingen ech ter dikwijls niet mogelijk zijn die in het leven te roepen. In die gevallen dient het voortgezet gewoon lager onderwijs te worden gegeven in aan scholen voor gewoon lager onderwijs toegevoegde afzonderlijke klas sen. Alleen op deze wijze kan dit onderwijs naar de mening van de minister tot zijn recht komen. De school voor gewoon lager onderwijs wordt teruggebracht van zeven tot zes klas sen. De mogelijkheid is echter opengelaten aan een school voor gewoon lager onder wijs zowel meer als minder dan zes leer jaren te verbinden, een en ander met het oog op opleidingsscholen en centrale assi milatieklassen. Algemeen wordt reeds lang het ontbre ken van een behoorlijke wettelijke regeling van de rechtspositie van de vakonderwijzer als een ernstige leemte gevoeld, waarbij in het bijzonder het tot stand komen van een uniforme salarisregeling urgent wordt ge- Houders van een kolenkaart krijgen geld terug Gezinshoofden 4. kamerbewoners 2.40 In Juli werd de prijs van steenkolen ver hoogd. Deze verhoging bedroeg voor huis brandverbruikers van anthraciet en eier kolen 40 cent per hectoliter. Tegelijk met deze prijsverhoging werd bekend gemaakt, dat ter tegemoetkoming in de lasten, welke deze kolenprijsverho- ging voor een huishouden met zich brengt, aan de houders van kolenkaarten een nader te bepalen bedrag zal worden uitgekeerd. Thans is besloten aan alle houders van een kolenkaart TA 707 (gezinshoofden) een bedrag uit te keren van 4. De houders van een kolenkaart TB 707 (kamerbewoners) hebben geen van allen vóór 1 Juli 1947 brandstoffen ontvangen. Zij komen voor het volle bedrag der resti tutie op 6 eenheden (zijnde 2.40) in aan merking. Nadere mededelingen over de wijze van terugbetaling zullen dézer dagen volgen. Een avontuurlijke reis Maar de fiscale recherche stak er een stokje voor Dezer dagen is gemeld, dat in de Zeeuwse wateren een jacht is aangehouden met per sonen die naar het buitenland wilden trek ken. Nader blijkt ons, dat op dit scheepje o.a. zaten K. uit Zandvoort en S. uit Haar lem, beiden met vrouw en kinderen. Het plan was te trachten naar Zuid-Afrika te komen. Op zich zelf een gevaarlijke onder neming. want de „Zonnetij IV" is een zeil scheepje van slechts 18 meter, met een kleine motor. De gezagvoerder was iemand uit Zaandam. G. uit Haarlemmermeer had zich financieel voor de tocht geïnteresseerd. De fiscale recherche had belangstelling voor deze avontuurlijk tocht, omdat zij reden had te veronderstellen, dat de devie- zenbepalingen overtreden werden. De verdachten zijn in Middelburg in ver zekerde bewaring gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. Op het scheepje is beslag gelegd op juwelen en buitenlandse valuta. acht. De minister is van oordeel, dat juist in dit opzicht aan het vraagstuk onoverkome lijke moeilijkheden verbonden zijn. De wet gever heeft de beoordeling van de nood zakelijkheid van aanstelling van vakonder wijzers aan de gemeenten overgelaten en ook de financiering van dit Instituut als een gemeentezaak beschouwd. Het opleggen van een bindende salarisregeling van rijks wege zou in strijd komen met de gemeen telijke zelfstandigheid. De minister meent echter, dat er geen bezwaar tegen kan zijn althans een minimumsalaris van de vakonderwijzer in het Bezoldigingsbesluit vast te leggen. Tegen handhaving van het instituut van kwekeling bestaat naar het oordeel van de minister op zichzelf geen bezwaar, Het ver dient echter aanbeveling, de leeftijdsgrens voor kwekelingen op 24 jaren vast te stellen. Plan voor effectieve wapenstilstand in Indië In een communiqué van de commissie van goede diensten wordt gemeld dat aan boord van de „Renville" in de vergade ring van de technische commissies voor de uitvoering van de wapenstilstand door de vertegenwoordiger van de commissie van goede diensten een plan om tot een effec tieve wapenstilstand te komen is voor gelegd. De republikeinse delegatie kon zich met de inhoud verenigen doch de Neder landse delegatie wenste nadere toelichtiing en bespreking van dit plan, waarna zij bovendien een tegenvoorstel ter tafel bracht, dat onmiddellijk van kracht zou kunnen worden. De besprekingen werden tot Donderdag 11 December verdaagd. In Nederlandse kringen te Batavia is men van mening, dat de voorstellen van de commissie voor goede diensten inhouden, dat zij van beide partijen verlangt een om schrijving der posities, welke deze op 4 Augustus j.l, innamen, voordat de order om het vuren te staken tot uitvoering werd gebracht. Een demarcatielijn zal worden getrokken en vervolgens zal een gedemili tariseerde zóne worden ingesteld, die onder contróle van waarnemers van de Veiligheidsraad zal staan. De „Renville" op drift. Volgens een communiqué van de com missie voor goede diensten heeft deze com missie in de vergadering, welke heden morgen op de „Renville" met de delegaties werd gehouden, de verklaringen van de beide hoofden der delegaties inzake hun standpunten gehoord. De commissie voor goede diensten zal morgen met elke dele gatie afzonderlijk informele besprekingen voeren. De „Renville" is hedenmorgen van de boei losgeslagen, waarbij de kabel in de schroef verward raakte. Slechts na veel moeite slaagde men erin het schip weer vast te leggen. AMSTERDAMSl'HE RIJTUIG MIJ. Sport in 't kort HET PROGRAM VOOR DE ZWALUWEN. Vrijdag 26 December <Tweede Kerstdag) spelen de Zwaluwen te Rotterdam een wed strijd tegen het Rotterdamse elftal, en op Donderdag 1 Januari komen zij te Amster dam tegen een vertegenwoordigende hoofd stedelijke combinatie uit. Voor 17 Februari 1948. Mardi Gras, staat de traditionele wed strijd tegen de Rode Duivels op het pro gramma. die waarschijnlijk in Gent wordt gespeeld, ofschoon dit nog niet zeker is. Provincie wil subsidie voor H.O.V. verhogen Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor het sub sidie van de Haarlemse Orkest Vereniging overeenkomstig het verzoek van deze ver eniging te verhogen van f 10.000 op f 15.000. In hun toelichting delen Gedeputeerde Staten mee, dat de door de vereniging inge zonden balans per 1 October 1947 als ver lies vermeldt f 39.211. De begroting van het boekjaar 1947/1948 sluit, mede tengevolge van dat verlies, met een nadelig saldo van f 74.931. Gerekend wordt op een totaal aan ontvangsten van f 267.385. Daarin is begre pen een totaal van f 168.000. uit hoofde van subsidies, waaronder een reeds door het Rijk toegezegde subsidieverhoging van f 9000, waartegenover staat de op f 168.355 geraamde uitgave voor de salarissen van de orkestleden. De overige inkomsten, welke op f 99.885 zijn geraamd, kunnen niet hoger worden opgevoerd en worden door de ove rige uitgaven, die tezamen f 174.461 belopen, zeer aanzienlijk overtroffen. Onder deze uit gaven vallen onder meer de beloningen aan dirigenten, de salarissen van niet tot het orkest behorend personeel en de sociale lasten met de vereveningsbelasting tot een totaal van niet minder dan f 58.000. Het in het vorig jaar ontstane tekort wijst uit. dat de vereniging, hoewel zij al het mogelijke gedaan heeft, om de inkomsten op te voeren en de uitgaven te beperken, niet in staat is zonder verdere steun van de overheid een sluitende exploitatie te verkrijgen. Ge deputeerde Staten zijn onder deze omstan digheden van oordeel, dat. gelet op de po pulariteit. welke de vereniging in de pro vincie geniet en gezien het grote culturele belang, dat door haar wordt gediend, het provinciaal subsidie tot het gevraagde be drag van f 15.000 dient te worden verhoogd met ingang van het boekjaar dat op 1 Oc tober 1947 begon. Arbeiders van Stork-Hengelo krijgen aandeel in de winst Voor Conrad-Stork soortge lijke regeling voorgesteld Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan de directie van de machinefabriek Stork en Co. te Hengelo toestemming gegeven het personeel jaarlijks te laten delen in de ge maakte winst. Men is daarbij uitgegaan van de gedachte dat de aandeelhouders een vergoeding moe ten ontvangen voor het door hen geïnves teerde kapitaal, waarmede het bedrijf wordt gevoerd, doch dat de winst, die boven deze vergoeding wordt gemaakt gedeeld moet worden door kapitaalgevers en werknemers. Het winstaandeel wordt gebaseerd op het door de vennootschap uit te keren dividend op de gewone aandelen en op het in het be treffende boekjaar genoten inkomen. De winstuitkering aan het personeel gaat in, nadat een dividend van 4 c'r aan de kapi taalgevers verzekerd is. Echter zal een reserve gekweekt worden, die het in de jaren, dat er minder dan 4 dividend wordt uitge keerd, mogelijk maakt toch tot een uitkering aan het personeel over te gaan. Wij vernamen, dat de directie van de doch- terfabriek te Haarlem, de Werf Conrad en Stork Hijs N.V. aan het College van Rijks bemiddelaars vergunning heeft gevraagd een soortgelijke regeling toe te passen. Evenwel zullen de bedrijfsresultaten van het bedrijf te Hengelo niet op de winstuit kering aan de Haarlemse werknemers van invloed zijn. Beide fabrieken worden als een afzonderlijke onderneming beschouwd, juist om de band tussen de arbeider en het bedrijf, waarin hij werkzaam is scherper af te tekenen. Ir. A. Paulen ridder der militaire Willemsorde Prins Bernhard speldt ir. A. Paulen de onderscheidingstekenen der Militaire Wil lemsorde vierde klasse op de borst. Op het Vrijthof in Maastricht heeft Prins Bernhard namens H.M. de Koningin een groot aantal oorlogsonderscheidingen uit gereikt aan leden van de Nederlandse koopvaardij, het K.N.I.L., de Nederlandse Strijdkrachten en aan enige burgers. De Militaire Willemsorde vierde klasse werd uitgereikt aan de oud-Haarlemmer ir. A. Paulen, hoofdingenieur bij de staats mijnen, tijdelijk reserve-kolonel in alge mene dienst. De motivering voor deze onderscheiding vermeldde, dat ir. Paulen zich in de strijd door het bedrijven van uitstekende daden van moed, beleid en trouw onderscheiden heeft door op 16 September 1944. na daar toe van de leiding van het verzet in Lim burg opdracht te hebben ontvangen, via de vijandelijke linie door te dringen naar de Tweede Amerikaanse Pantserdivisie in Valkenburg en zich beschikbaar te stellen voor het geven van advies en het bieden van hulp bij de te verwachten operaties. Dank zij zijn grote kennis van de mijn streek en van de Duitse opstellingen en verdedigingswerken heeft hij deze opera ties op uitnemende wijze bevorderd. De Nederlandse mijnen werjlen hierdoor voor vernieling door de vijand gespaard en de bewoners van deze dichtbevolkte streek voor grote ellende behoed. Nadat Prins Bernhard ir. Paulen de onderscheiding op de borst had gespeld, sloeg hy namens H M. de Koningin de nieuwe drager der Militaire Willemsorde tot ridder. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten en schoe nenbonnen te: Haarlem: I, Ja tot en met Jong. Bloemendaal: N. O en P. Heemstede: 9 tot 12.15 uur Het tot Him; 2 lot 4.30 uur Hin tot Hof. Badhoevedorp: J tot en met N. Gratificatie voor bet provinciaal personeel Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen aan de Provinciale Staten voor een regeling vast te stellen, betreffende toeken ning van een gratificatie over het jaar 1947 aan het provinciaal personeel. Dit besluit is van toepassing op de personen, in vaste of tijdelijke dienst of op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst der provincie werkzaam, voor zover de bezoldiging of het loon a. voor gehuwden en ongehuwden- enige-kostwinneis een bedrag van f 4380, f 4212 of f 4032 per jaar en b. voor onge- huwden-niet-enige-kostwinners een bedrag van f 4152, f 3996 of f 3828 per Jaar. respec tievelijk voor standplaatsen der eerste, tweede en derde of vierde klas niet over schrijdt. De gratificatie wordt bepaald op 2 pet. van het jaarsalaris met een maximum van f 50. Voorts hebben Gedeputeerde Staten prae- advies uitgebracht op de adressen van de Vereniging van Provinciaal Personeel, die gevraagd heeft nog dit jaar een extra-maand salaris uit te keren. Zy ontraden met de meeste aandrang, op de adressen gunstig te beschikken, overtuigd ais zij zijn. dat aan een besluit tot inwilliging nimmer de Ko ninklijke goedkeuring zou worden gehecht. Mocht de regering op enigerlei wijze ver beteringen in de salariëring van het rijks personeel invoeren, dan zullen Gedeputeer de Staten, evenals in het verleden, niet aar zelen. onmiddellijk gelijksoortige maatrege len voor het Provinciaal personeel te treffen. Taxi Bei 13000 DAG EN' NACHT Veertig jaar ULO a In de Concertzaal die vol bezet was met leerlingen en oud-leerlingen heeft de ULO a gisteren haar veertig-jarig jubileum gevierd met een grote revue. Voordat het gordijn openging werden er vriendelijke woorden gesproken door de heer Kramer, voorzitter van de oudercom missie, door wethouder D. J. A. Geluk, die in een geestige speech zijn spijt betoogde over de onmacht van het gemeentebestuur om de school te geven wat haar toekwam, maar tevens de verzekering gaf, dat de overheid zou doen wat zij kon. door de heer Klimbie oud-hoofd der school, die een kort résumé gaf van de historie van de ULO a, door de heer Aarts, die namens de oud-leerlingen sprak en door het tegen woordig hoofd van de school, de heer Koerts. Toen kwam het lang-verwachte moment de leerlingen hadden in ruime mate blijk gegeven van hun zelfbeheersing door tij dens de vele en lange speeches de rust te bewaren en het gordijn ging op voor de proloog van Pallas Athene, godin der we tenschap en wysheid. die in gloedvolle be woordingen haar bewondering voor de ULO a uitsprak. In bonte rij volgden de taferelen elkaar daarna op. Men zag de gemeenteraad anno 1906 in zitting, men zag de opening van de ULO, kortom men zag de hele geschie denis van de school weerspiegeld in een aantal alleraardigste scènes afgewisseld door taferelen, die misschien niet direct iets met de ULO te maken hadden, maar het geheel tot een smakelijk allegaartje maakten. Na de revue werd een verloting gehou den met voor deze tijd vorstelijke prijzen en tot slot werd er op de tonen van de band van Dick Zonneveld tot diep in de nacht gedanst. Donderdag om twee uur vindt er op het EDO-terrein een voetbalwedstrijd tussen leerlingen en leraren plaats en Zaterdag avond wordt het feest besloten met een zwemdemonstratie in het Sportfondsen- bad. In Stolwijk, in de Krimpenerwaard, staat een kerk der Ned Herv. Gemeente met een toren die uit 1501 dateert. Haar fun damenten zijn vergaan, zodat men zich nu met een noodgebouw moet behelpen. Voor restauratie is f 150.000 nodig. De kleine ge meente van 2500 zielen bracht f 25.000 bijeen, en van andere zijde kwam ook nog hulp. Een derde van het bedrag is nog niet gedekt. Maar ds. H. van Ewijck wil toch het volgend jaar al met de restauratie laten beginnen. Hij zal in de komende dagen met belangstel ling zijn post nazien. Het tydens de bezetting fungerende hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft bij de commissie-Vorrink een protest ingediend en zal een dezer dagen een verweerschrift bij het tegenwoordige hoofd bestuur indienen tegen de in het rapport der commissie geuite beschuldigingen. HAARLEM EN OMGEVING Het Instituut voor Arbeiders-ontwik keling maakt bekend, dat de lezing van Don derdag 11 December over het nieuwe Europa, niet doorgaat. liet bestuur van de Kenncmer Journa listen Vereniging is thans als volgt samen gesteld: J. C. Aschoff, voorzitter, A. Over- tneer, secretaris-penningmeester. J. H. Bart- man, vice-voorzitter, D. Koning en J. Thomas. De achtste kamer V3n het Haarlemse Tribunaal heeft het uitbrengen van advies in de zaak tegen ce directeur van de teer- en asfaltfabriek te Haarlem A. B. S. voor on bepaalde tijd uitgesteld. Gedeputeerde Staten van Noordholland vragen machtiging aan de Provinciale Staten, om over te gaan tot verpachting van de Pro vinciale fruitteeltbedrijven in Hoofddorp en llpendam aan een voor de exploitatie van elk bedrijf als proefbedrijven in het leven te roepen stichting Anton van Duinkerken zal de Vlaamse dichter Bert Decorte, die Vrijdag in „Brink- mann" op uitnodiging van het Comité voor Belgisch-Ncderlands-Luxemburgse samen werking en de Nederlands-Vlaamse Vereni ging Noord en Zuid een voordracht zal hou den. inleiden. De sectie Film van de Haarlemse Kunst gemeenschap geeft op Zondag 14 Deeei**:r in het Luxor-theater nog een voorstelling van „You can't take it with you" van Frank Capra. Te Amsterdam slaagde voor Italiaans M.O.-B mejuffr. Sophie Boelen uit Haarlem. Pierre Bellaunay, lector aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, zal op Maandag 15 December in „Brinkmann" voor „Les Conférences fran^aises" spreken over ..Albert Camus of de mens tegenover het ongerijmde". Rözenitroat 49. DAG EN NACHT Amsterdamse Beurs Slotkoer» Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 302# 300 y2 283 283 367 361 A, K. U. 167 169VS Nederlandse Ford 349 345 Nederlandse Kabel 298 Calvé certificaten 173 Scheepvaart-Unie 198 Vz 196 Hol!.-Amerika Lijn 187 y2 186 Vz Dell Maatschappij 159 162 H. V. A 225 221 Vz A'dam Rubber 148 Ned Handel Mij. 162 160# N.-I. Handelsbank 106. 106# Billiton Mil 11 417 Claims Kon. Olie 944.— 924.50 GEVRAAGD: Nette Winkeljuffrouw voor Brood- en Banketbak kerij. Brieven met volledige inlichtingen en verlaqgd sa laris no. 9513. ROODE KRUIS SANATORIUM. Santpoort-Station vraagt voor spoedige indiensttreding een HULP IN DE HUISHOUDING 21 jaai Schriftelijke aanmelding gaarne richten aan de Directrice. Mondelinge aanmelding iedere avond na 6 uur. In JUWELIERSZAAK kan geplaatst worden een leeftijd 20 jaar. Brieven onder no. 9515 bureau van dit blad. gevraagd, in leesbibliotheek. Goed loon. Spaarnwouder- straat 52. „De Kousenkliniek" vraagt voor direct een KOUSENREPARATIE Kruisstraat 40. Tel. 21869. Gevraagd voor direct: enige flinke INPAKSTERS ca. 15—20 jaar. Goed loon, vergoeding reisgeld en goede verzorging. Aanmelden Goemans Puddingpoederfabriek N.V., KANTOOR: RAADHUISSTRAAT 2. HAARLEM-N. Banketbakkerij Lammens vraagt Aanm. Kleine Houtstr. 59. Tel. 11693, Haarlem. APOTHEKERS-ASSISTENTE GEVRAAGD te Haarlem, liefst met enige jaren praktijk. Br. met opgaaf van referenties onder no 9514. GEVRAAGD: MANGELSTERS. SORTEERSTERS, STRIJKSTERS, INPAKSTERS WASSERIJ MEULMAN. Amsterdamsevaart 28. Borstelfabriek vraagt enkele goede VERTEGENWOORDIGERS voor Noord-Holland. Hoge provisie. Brieven no. 9519. Bij de NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK, kan toor Haarlem, zijn te vervullen de vacatures van STENO-TYPISTE, TYPISTE, AANKOMENDE BEDIENDEN Persoonlijke aanmelding, bU voorkeur, des middags van 2 tot 4 uur. GEMEENTE HAARLEM Bij de Stadsbibliotheek en -leeszaal te Haarlem wordt gevraagd: een bediende niet ouder dan 23 jaar. Sa laris naar leeftijd. Schrifte lijke sollicitaties inzenden aan de Directeur der Stads bibliotheek. Prinsenhof, bin nen 10 dagen na plaatsing dezer advertentie. CARELS vraagt voor haar afdeling banketbakkerij een energiek en bekwaam CHEF-BANKETBAKKER leeftijd niet boven 40 Jaar. Br. met afschrift van getuigschriften, laatste werkkring en verl. salaris te zenden aan CARELS LUXE BROOD- EN BANKETBAKKERIJEN. Zijlstraat 12-14. Gevraagd: VERTEGENWOORDIGER Vlotte jonge kracht, leeftijd ongev. 20 jaar. Ambitieus werker. Brieven met uitv. inl. no. 9520. ROODE KRUIS SANATORIUM. Santpoort-Station vraagt voor spoedige indiensttreding een GEVORDERDE KOKS.LEERLING 18 Jaar Schriftelijke aanmelding gaarne richten aan de Directrice. Mondelinge aanmelding iedere avond na 6 uur. LAMPEKAPPENFABRIEK te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding volledige bekendheid met de fabricage van lampe- kappen vereist, o.a ontwerpen, bewerking en ver werking van perkament, decoratie, etc., leiding kun nende geven aan atelierpersoneel. Brieven met opgave van verlangd salaris onder no 9521 bureau van dit blad. KANTOOR JONGEDAME, 21 j. einddipl H. B. S. b. Ned.- en Eng. handelscorr. typen, zoekt prettig kantoor. Brie ven no. 9518. Bijbaantje gezocht Nu of later. Heer, 50 jaar. alg. ontw. oud-verz. insp. wonende op eerste stand, met tel kantoorruimte of toonzaal, zoekt voll of bij verdienste. Ook controle of incassowerkzaamheden. Pri ma ref. Brieven no. 9517. WAAR KOOPT U DAT!! Pracht blanke huiskamer f 282 Zware Eng. Kamers met Dressoir 180 m en Slaapkamer met 3 deurskast samen I 1075. Zeldzame Goth huiskamers met rundlederen deuren en Mahonie Huts- en Slaapkamers. Bankstellen vanaf f 475 MEUBFLTOONKAMERS DIRECT VAN FABRIEK. WESTERIIOLTPARK 8 b(j Wagenweg TELEFOON 18840

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3