Haarlems Dagblad „Kans op een politieke zege is voor jaren van de baan" De Noodzaak Ingraven of aanvallen Eindelijk een belangrijk accoord op de vier ministers conferentie Brits-Amerikaanse overeenkomst °P „ongelukkig moment" onthuld Weerbericht 62e Jaargang No. 18811 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Fibert Peereboom VrljHag 12 ïïeeemlier 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107 Advert-tarievcn op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem /~\NZE TIJD IS, of wij het willen of niet. belast met de noodzaak grote verande ringen in de staatkundige structuur dei- samenleving onder het oog te zien. En het is d-es te moeilijker nieuwe plannen aan te durven, omdat de verscherpte tegen stellingen in het onevenwichtig geheel al twee wereldoorlogen hebben veroorzaakt en de mogelijkheid van een derde zich alweer aankondigt. Dg grote rampen, die haar getroffen hebben moesten de Westerse beschaving wel hevige schokken toe brengen en veler vertrouwen ondermijnen. Sommigen kunnen daarbij treurig ver langen naar het pastorale leven van een ver verleden. Misschien heeft Emery Reves wel gelijk als hij hen de eigenlijke uto pisten, de dromers met een onvervulbaar verlangen, noemt. Want het verleden keert niet terug. Ook het geluk van die vlak voor ons levende geslachten, die het tijdvak 1815-1840 bevolkten in een Nederland, dat gedurende die ganse periode geen oorlog binnen zijn grenzen kende en zeer wel varend werd, is voorgoed vervlogen. Me nigeen zal zijn grootvader en overgroot vader benijden, maar daar komt hij niet vérder mee. En als hij zijn gedachten verder laat gaan dan een oppervlakkige vergelijking zal de zekerheid hem toch geworden dat hij in die negentiende eeuw, die in ander opzicht zoveel grote misstan den telde, niet thuis gehoord zou hebben. Als hij alleen maar denkt aan de ramp zalige sociale ellende, die met de snelle groei der moderne industrie gepaard ging, zal dat al tot hem dooi'dringen. Laat ons niet ontkennen dat de twintigste eeuw, bij al haar rampen en tegenslagen, ook wel vooruitgang gebracht heeft. De meesten van ons zijn een opvatting, die het begrip vooruitgang uitdrukte in materiële wel vaart en ontwikkeling der techniek, vol komen ontwassen. Zo eenzijdig en beperkt denken wij niet. Wie het leven zien als een groot en boeiend avontuur zullen het gevoel hebben, dat zij een grote tijd beleven. En zij zullen erkennen, hetgeen zeker waar is en door ervaring bewezen wordt, dat de nieuwe ondernemingen en de grote veranderingen altijd uit een periode van grote moeilijk heden en materiële zorgen moeten voort komen. Want bij welvaart en onbezorgd heid voor zijn bestaan verslapt de mens en verflauwt zijn ondernemingsgeest. Zijn beste werk, zijn moedigste en meest vol hardende arbeid, brengt hij niet in een luxe-leven tot stand. Er mogen uitzonde ringen op deze regel bestaan, maar zij zijn te schaars om bij zulk een stand van zaken het getij te kunnen doen keren. Alleen uit noodzaak, uit schijnbaar onoverwinnelijke moeilijkheden, worden de grote nieuwe dingen geboren. Alleen in zulke omstan digheden vinden diegenen, die zich reken schap van de bestaande verhoudingen heb ben gegeven en vooruit durven zien, ge hoor. Zulk een tijd beleven wij. En de toe komst is onzeker. Laten wij onzekerheid niet verwarren met zekerheid van komen de rampen. Want ook die zekerheid ont breekt en haar op te roepen werkt alleen ontmoedigend. Zo vaak in de wereldge schiedenis heeft de loop van zaken zich in een gans andere richting gewend, dan de meeste mensen aanvankelijk meenden te zien. En zo vaalc is dat een wending ten goede geweest. Herinner u de inzet van de eerste wereldoorlog: de snelle opmars der Duitsers naar Parijs en de volkomen ver rassende ommekeer in de'toestand, die de slag bij de Marne bracht. Herinner u het verloop van de tweede wereldoorlog, nadat Hitler's legers bliksemsnel het Europese vasteland veroverd hadden en Engeland, als enige overgebleven vechtende tegen stander, ten dode opgeschreven scheen. Geloofden dat toen niet de meesten? Denk aan een ander voorbeeld van nog recenter datum: hoevelen hebben twee weken gele den voorzien dat de regerrng-Schuman de orde in Frankrijk herstellen zou en de massale stakingen doen eindigen in eep nederlaag van het communisme, zelfs zon der dat daarbij de Gaulle aan bod zou komen? Zo kan het opnieuw gaan. ook in groter verhoudingen. Intussen zullen de genen, die met overtuiging naar nieuwe betrekkingen tussen de volken streven, hun werk voortzetten en het woord indach tig zijn, dat tegen grote kwalen alleen grote geneesmiddelen baten. Zij winnen voortdurend in aanhang en tot hun mar kante figuren behoren reeds vele staats lieden en denkers van bijzondere naam en betekenis. Tot de strijders voor een Euro pees federalisme behoort ook Winston Churchill, die reeds in begin 1940 de federale Unie van Groot-Brittannië en Frankrijk voorstelde. Wij hebben gisteren gemeld dat zijn beweging voor een Ver enigd Europa achter de schermen een grote activiteit ontplooit en dat de onvermoeide oude strijder van zins zou zijn deel te ne men aan het congres van zijn Europese federalistische beweging, dat in het voor jaar in Den Haag zal worden gehouden. Hij is nu naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan de voorbereiding. Churchill is geen vredesbouwer van nature. Hij is een strijder. Hij heeft zich vierkant tegenover de Sovjet-Unie gesteld en ziet in zijn federale beweging de orga nisatie van het Westen tegenover gevaar, dat uit het Oosten dreigt. Hij waarschuwt tegen een herhaling van de desorganisatie en versnippering van West-Europa, die het in 1940 een zo gemakkelijke prooi van Duitsland deed worden. Dat is een over weging, waarin hij overal bijval vindt. Maar zijn stelling-nemen tegen Sovjet- Rusland vindt geen ondersteuning bij an dere federale bewegingen, die blijven hopen op een uiteindelijke overeenstem ming met Rusland en hun actie alleen voor het welzijn van Europa willen voeren, zonder dat het zich daarmee tegen de Rus sen keert. Er is geen twijfel aan dat het verloop van de conferentie der Grote Vier te Londen, waarbij Molotof zo kennelijke onwil heeft getoond om tot vergelijk te komen, hem en zijn medestanders in hun overtuiging heeft gesterkt. Maar ook bui ten de tegenstelling tot Rusland dringt de noodzaak van hechter aaneensluiting der volken van het Westen. En het Westen zal zijn beleid niet door vrees voor Rusland kunnen laten remmen zoals het in de jaren 1938-1940 door vrees voor Duitsland deed. R. P. VERLIEZEN DER MARINE De verlieslijst van de Koninklijke Marine, met inbegrip van de mariniers- brigade, over November 1947, luidt als volgt: gesneuveld 1 onderofficier en 3 manschappen, aan bekomen verwondingen overleden 1 korporaal en 1 manschap, over leden door dienstongeval 1 korporaal en 5 manschappen, gewond 1 onderofficier. COMMUNISME EN WEST-EUROPA: De Amerikaanse commissie voor Buitenlandse Zaken van het huis van Afgevaardig den heeft een belangwekkend rapport gepubliceerd, dat kan worden beschouwd als de samenvatting van de resultaten, die de onderzoekingen der commissie in Europa opleverden. Het rapport stelt vast, dat de communisten in West-Europa thans definitief hun kans op een „legale politieke overwinning" hebben gemist en nu zullen moeten beslissen of zij alsnog een andere kans, die van geweld, willen waarnemen. Als zij niet tot geweld durven over te gaan, moeten zij „zich ingraven" en geduldig wachten op de ineenstorting van het kapitalisme, die volgens hen onver mijdelijk is. De grens van de communistische expansie in Europa is bereikt, zegt het rapport, en de macht der communisten begint reeds weer te tanen. Het rapport veronderstelt de mogelijk heid dat de communisten de weg van het geweld zullen kiezen en dan zullen begin nen met nieuwe gewelddadige stakingen in landen als Frankrijk en Italië, om burger oorlogen uit te lokken. Deze troebelen zou den dan voor de Russen het voorwendsel kunnen vormen, heel Europa te bezetten. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat de Europese communisten trachten het her stel van Europa tegen te houden tot op het moment, dat de Sovjet-Unie geheel en al van haar oorlogswonden zal zijn hersteld en ook beschikt over éfen arsenaal van atoomwapenen. „Fascisme in het rood" Het hoofd van de afdeling verkiezingen en politieke partijen van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland, Richard M. Scammon, deed gisteravond via de Duitse radio een scherpe aanval op het commu nisme, dat hij „neo-fascisme met een rood geverfd jasje" noemde. „Achter het ijzeren gordijn in Europa kan men geval na geval aanwijzen dat dit bewijst", zei Scammon, en verder: „Bij vreedzame vergaderingen van democrati sche burgers verschijnen telkens weer vrachtwagens vol communisten. Vergade ringen worden uiteengejaagd, mannen en vrouwen afgerammeld, alles op een manier die typisch is voor de ergste excessen van fascisme". Hierop somde Scammon vier karakter trekken op die van de regeringen in Oost- Europa slechts marionetten maken: 1) de door de regeringen gecontroleerde politie weigert politieke oppositiepartijen toe te laten of vernietigt deze; 2) de pers staat onder controle 3) op de leiders en leden van politieke partijen worden aanvallen gedaan waardoor hun persoonlijke vrij heid in gevaar wordt gebracht; 4) de ver kiezingen staan onder controle. Scammon verklaarde hierop, dat op het ogenblik dui zenden mannen en vrouwen achter het ijze ren gordijn gemarteld en gekweld worden omdat zij van hun rechten van politieke vrijheid gebruik hebben gemaakt. „Dat is immers hetzelfde als Hitier heeft ge daan", aldus Scammon. „De Duitsers die deze tactiek nog vers in het geheugen ligt zullen gemakkelijk een vergelijking kun nen trekken". Scammon besloot zijn rede met te ver klaren, dat het communisme bij een ver kiezing nooit aan de macht kan komen door de wil van het volk, doch uitsluitend door intriges, machinatiès, intimidatie, vervalsing, geweld of dreiging met ge weld. Dat zijn de wapenen van de zoekers van de totalitaire staat". (Un. Press.) Koning Leopold van België, thans banne ling in Zwitserland, met zijn vrouw en kinderen gefotografeerd. Geheel rechts prinses Josephine Charlotte, links van haar prins Albert en prins Boudewij-n. Geheel links het kind uit Leopolds tweede huwelijk. Pessimisme in Batavia De commissie van goede diensten heeft Donderdag de gehele dag geheime en in formele besprekingen gevoerd met leden van de Nederlandse en Indonesische dele gaties. Gedurende de ochtenduren werd niet de Indonesiërs geconfereerd en des middags met de Nederlanders. De republikeinse minister van Buiten landse Zaken, Hadji Agoes Salim zeide: „De besprekingen verlopen sneller dan ik verwachtte, dit laatste in verband met het vroegere Nederlandse standpunt dat de politieke besprekingen geen voortgang kunnen vinden indien het staakt het vuren niet ten uitvoer is gelegd". Heden zullen geen formele ontmoetin gen gehouden worden, hoewel verwacht voor dat de wapenstilstandscommissies officieel zullen samenkomen om de moei lijkheden te bespreken welke ontstaan zijn over de instelling van een demarcatie-lijn. Intussen heerst in Batavia nog altijd een pessimistische stemming over hetgeen be reikt kan worden. Eert officieel Nederlands woordvoerder zeide dat de situatie te moei lijk is „om zich te kunnen ontwikkelen tot meer dan een ernstige poging om tot elkan der te komen". (United Press). GRATIE VERLEEND. Bij Koninklijk Besluit is gratie ver leend aan C. J. Minck, die tot de doodstraf veroordeeld was door het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Dr. Beel morgen naar Indië De minister-president dr. L J. M. Beel zal morgenochtend per KLM Constellation naar Batavia vertrekken. Het ligt in de bedoeling dat de ministers Drees en Jonkman volgende week Woensdag zullen gaan. Een definitieve beslissing is hier over nog niet genomen. Gebak, koek eii suikerwerk zijn in prijs verlaagd Met ingang van heden, 12 December zijn de maximumprijzen van boterletters, groot- en kleingebak, zout gebak, luxe gevulde koekjes (petit glacé en dergelijke), cake,1 koekjes, speculaas, Limburgse vla, gevulde koeken, eierkoeken, amandelbroodjes e.d„ appelbollen van bladerdeeg, gebak van gerezen deeg, suikerborstplaat, fondant en vruchtenborstplaat, suikerbeestjes, truf fels en schuimpjes, voor zover deze door banketbakkers zelf worden bereid, met tien procent verlaagd. Ook de maxi mumverkoopprijzen van in fabrieken bereide banket- en suikerwaren ondergaan met ingang van dezelfde datum een over eenkomstige verlaging. De maximumverkoopprijzen van ont bijtkoek, vruchtenkoek, taai-taai en andere koeksoorten, zijn eveneens verlaagd. Al naar gelang het gewicht van de koek en het percentage honing of kunsthoning dat in de koek is verwerkt, bedrtagt de prijs verlaging één tot zes cent per ontbijtkoek. De bereider is verplicht de consumenten prijs en het gewicht van de koek op de verpakking te vermelden. Romeinse Arbeidskamer dreigt met „krachtiger middelen" Staking wordt voortgezet Nadat besprekingen tussen de Italiaan se regering en de Arbeidskamer de noop op een belangrijke stap tot het bijleggen van de algemene staking te Rome hadden versterkt, zou de Arbeidskamer bijeenko men om te beslissen of men voort zou gaan met de staking. Zij heeft toen ge tegen voorstellen van de regering van de hand gewezen en besloten de algemene staking voort te zetten. In een communiqué zegt. dé Arbeidskamer, dat de regeringsvoor stellen niet ver genoeg gaan om aan de werkloosheid een einde te maken. De Ar beidskamer eist onmiddellijke invrijheid stelling van gearresteerde stakers ..opdat de vakverenigingen geen gebruik van krachtiger strijdmiddelen behoeven te ma ken". De Arbeidskamer heeft het besluit tot voorzetting van de staking genomen met 12 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de communisten en een deel der links-socia listen van Pietro Nenni. De „tussentijdse hulp" weer een stap dichterbij Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft bij acclamatie het wetsont werp tot het verlenen van tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk cn China voor een bedrag van 590 millioen dollar aangenomen. Het wetsontwerp gaat nu naar de commissie uit de beide huizen van het Congres, di%de verschillen tussen de beide versies zal bespreken. Het Huis van Afgevaardigden wil van dit bedrag 60 millioen dollar aan China toewijzen, de Senaat wenst het gehele bedrag voor de drie Europese landen te besteden en China niets toewijzen. Een van de voornaamste amendementen van het Huis van Afgevaardigden, die niet in de senaatsversie vervat zijn, is het voor stel om de uitvoerende financiële instantie voor het herstel op te dragen 150 millioen dollar van het totale bedrag direct te ver strekken, zodra president Truman de wet getekend heeft, zodat met de uitvoering van het programma een begin gemaakt kan worden, voordat de commissie voor de toewijzingen haar goedkeuring hecht aan het gehele bedrag. Noordhollantlse aarde voor het Damplantsoen Dezer dagen is in drie gemeenten van Noordholland aarde opgegraven en in een urn gedaan, welke Zaterdag met de urnen uit andere provincies in het voorlopige mo nument op de Dam te Amsterdam zal worden bijgezet. Aarde is opgegraven op de erebegraaf plaats aan de Zeeweg te Ovcrveen. nabij de Oostbatterij op de Rijkswerf der Koninklijke Marine en het terrein aan de Wilholmina- straat te Den Helder en aan de Apollolaan, uit het Weteringsplantsoen en op de Amstel- dijk te Amsterdam, Duitse staalproductie op 11.500.000 ton vastgesteld De ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier zijn het gisteren eens ge worden over het peil der Duitse staal industrie, dat werd vastgesteld op een jaarlijkse staalproductie van elf en een half millioen ton. Dit is de belangrijkste beslissing die zij tot dusver genomen hebben. De rest van de vergadering was gewijd aan het economisch deel van ket Britse ontwerp. Op dit stuk kon geen resultaat worden geboekt^ De ministers werden het verder eens over het Britse voorstel tot vernietiging van de Duitse monopolies, nadat Bevin zich accoord had verkiaard met het gecombineerde Frans-Amerikaan- se amendement, dat eergisteren is inge diend. Op voorstel van Bevin besloot men de Sovjet-voorstellen mzake vestiging van centrale economische departementen in Duitsland en afschaffing van de Brits- Amerikaanse fusie-overeenkomst te be spreken na het Britse ontwerp, dat deze punten niet bevat. Overeenstemming werd nog bereikt over een Frans voorstel om de distributie van grondstoffen voor de Duitse sleutelin dustrieën onder toezicht van de geallieer de bestuursraad te plaatsen. Dit voorstel is door Engeland en Amerika geamendeerd en houdt verder in, dat bepaalde hoeveel heden Duitse steenkool, cokes en energie voor export zijn bestemd. Het accoord inzake de staalproductie betekent een concessie van Frankrijk. Bidault zeide, dat hij de Duitse arbeiders nimmer een normaal economisch peil heeft willen onthouden, doch dat Frankrijk bij de bepaling van zijn standpunt steeds zijn veiligheid en het Ruhrgebied in het oog heeft gehouden. Deze twee punten hebben voor Frankrijk nog niets van hun betekenis verloren, aldus Bidault. Hij was echter bereid deze vraagstukken voorlo pig te laten rusten en het door Bevin voorgestelde cijfer voor de staalproductie te aanvaarden. Wat het wegvoeren uit Duitsland van fabrieksinstallaties betreft, stelde men vast, dat de definitieve lijst uiterlijk 15 April 1948 door de geallieerde bestuursraad moet zijn opgesteld. Gebakken baring 12 cent, bokking 9 cent De maximum-consumentenprijs voor bokking (gerookte of gestoomde haring) wordt met één cent verlaagd. Met ingang van heden 12 December, mag voor een bokking ten hoogste 9 cent per stuk be rekend worden. De maximumverkoopprijs voor gebakken haring daarentegen wordt met 2 cent verhoogd en bedraagt dus 12 cent per stuk. Uitgesneden bokking mag tegen ten hoogste 0.35 per 100 gram worden verkocht. De overige maximumprijzen voor haring en haringproducten blijven dezelfde, met dien verstande, dat uitgezonderd voor verse haring de reders-, verwerkers- en groothandelsprijzen zijn vrijgegeven. De mogelijkheid is evenwel opengelaten, deze maximumprijzen wederom onmiddel lijk in te voeren indien zich excessen op i het gebied der prijzen zullen voordoen. Oostenrijkse tip Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik te Londen vertoeft, heeft zijn ambts genoten van Frankrijk, Engeland, Ame rika en Rusland enkele flessen Oosten rijkse wijn doen toekomen met de volgende boodschap: „Dit kleine ge schenk van Oostenrijkse bodem, dat u enig genoegen zal verschaffen, zal u misschien bovendien er aan herinneren, dat Oostenrijk nog steeds wacht op het sluiten van het vredesverdrag." Frans militair in Moskou praatte zijn mond voorbij Luitenant-kolonel Raymond Marquie, leider van de Franse repatriëringsmissie in de Sovjet-Unie, die na de uitwijzing van zijn missie uit Rusland te Moskou heeft verklaard, dat de jongste diploma tieke gebeurtenissen een onderdeel zijn van een algemeen tegen Rusland gericht plan. is van zijn functie ontheven, aldus heeft Mltterand, de Franse minister voor gedemobiiiseerden, bekend gemaakt. Naar Mitterand meedeelde, heeft de Franse regering tot dit ontslag besloten na van de Franse zaakgelastigde te Moskou een telegram te hebben ontvangen, waarin wordt verklaard dat It.kolonel Marquie tijdens een persconferentie te Moskou ..in ontoelaatbare bewoordingen heeft ge sproken". De Koningin heeft in de Amsterdamse Cineac een voorstelling bijgewoond van de gekleurde film van het huwelijk van prinses Elisabeth en Philip Mountbatter^ Het woord is aan.. Jcan Jaurès: De voorbereiding tot de oorlog is een euvel, nauwelijks ge ringer dan de oorlog zelf. Commissie van drie in de Veiligheidsraad In de Veiligheidsraad is meer dan eeu uur gedebatteerd over de kwestie of Australië lid moet blijven van#de commis sie van drie, dit in verband met het feit, dat Australië aan het eind van het jaar geen lid van de raad meer zal zijn. Geen van de leden van de Veiligheidsraad had er bezwaar tfgen, dat Australië lid van de commissie van drie zou blijven. De meeste leden bleken het normaal te vinden, dat de commissie dezelfde samenstel ling zou hebben. De Russische vertegen woordiger Gromyko echter zeide, dat hij tijd nodig had om de kwestie te overwegen, ofschoon hij niet dacht, dat hij tenslotte bezwaren zou opwerpen. Zijn voorstel tot uitstel van de beslissing werd ondersteund door de Poolse afgevaardigde Katzsuchy, waarop de beslissing tot de volgende zit- .ting werd uitgesteld. Ten aanzien van het werk van de commissie-in Indonesië uitte Gromyko de klacht, dat zij te langzaam werkt en de Veiligheidsraad niet volledig van de gang van zaken op de hoogte wordt gehouden. CENADESLAC VOOR LONDENfSE CONFERENTIE? „Bizonië" economisch voor de V.S. Op het tijdstip dat de Grote Vier in Londen voor het eerst een belangrijk ac coord bereikten, namelijk ten aanzien van het peil der toekomstige Duitse staal- productiev lekte in Londen enig nieuws uit van de geheime Britse kabinetszitting, die gisteren gehouden is. Het werd namelijk bekend, dat het Britse kabinet beraad slaagde over de aanvaarding van een door economische deskundigen uitgewerkt plan om de gecombineerde zones van Duitsland („Bizonië") geheel en al onder Ameri kaanse economische leiding te stellen. In Britse regeringskringen geeft men volgens United Press toe, dal Engeland geen andere keus overbleef, ook al betreurt men het bekend worden van dit nieuws op het tijd stip, dat critiek wordt geacht voor de Lon- dense ministersconferentie, aangezien hier mede voor Rusland het bewijs zal zijn geleverd, dat de beide westelijke gealli eerden geen Duitse eenheid wensen en hun bizonale organisatie zullen, handhaven. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent ten stelligste de geruchten, dat ook de politieke leiding in de twee zones in Amerikaanse handen zal komen, doch geeft stilzwijgend toe dat er waar heid schuilt in de berichten uit Washing ton, die spreken van een overdracht der economische leiding aan de Amerikanen. Dit zou geschieden in ruil voor een verlich ting der financiële lasten die op Engeland rusten bij het onderhoud der economische orde in Duitsland. Reuter meldt van be voegde zijde te Washington te hebben ver nomen, dat de herziene „bizonale" over eenkomst dezer dagen reeds zal worden getekend in Washington, waarmede het Londense gerucht dat het kabinet de voorstellen zou hebben aanvaard, wordt bevestigd. Volgens deze bron zou Engeland in ruil voor het afstaan der voornaamste economische bevoegdheden nog slechts 20 procent of minder van de totale bezettings- kosten der twee zónes behoeven te beta len, terwijl Amerika alle kosten zal dra gen die in dollars moeten worden betaald. Verder wordt nog eens gewezen op het feit dat de politieke organisatie der twee zónes ongewijzigd zal blijven. „Ongelukkig". Het Engelse blad der communisten „Daily Worker" reageert verbolgen op het bericht dat het Britse kabinet bereid is „de Ame rikaanse voorwaarden te aanvaarden" en waarschuwt, dat een dergelijke stap de hoop op de eenheid van en een eerlijke vrede voor Duitsland de bodem kan slaan. Volgens het blad is ook het ministerie van mening dat de onthulling van het verloop der besprekingen te Washington een „ernstige indiscretie" is en dat deze omstandigheid de houding van Bevin op de bijeenkomst der grote vier kan beïnvloe den. „Zowel de Britten als de®Amerika- nen beseffen, dat de onthulling van deze overeenkomst de onoprechtheid van hun beweringen op de Londense conferentie volledig aan het licht brengen", aldus con stateert de „Daily Worker". In regeringskringen liet men blijken, dat het tijdstip van de overeenkomst „onge- lul^iig" moet worden geacht in verband met de worsteling van de grote vier over de toekomst van Duitsland, doch dat Engeland geen andere keus overbleef in verband met de kritieke financiële toe stand de% lands. Voor de stille armen Aller medewerking is nodig De lijstjes verantwoorde giften zijn nog niet lang. Het weer werkt ook niet mee. Als een snerpende vrieswind door de schier verlaten straten snijdt, wordt de eenzame wandelaar naar huis gedreven, naar de heerlijk bran dende kachel Dan denkt hij aan de Stille Armen, die bij een koude kachel verkleumen en besluit ook zijn bijdrage aan de Kerst inzameling te geven. Maar al is het nu niet zo koud. toch zijn de noden der Stille Armen groot Laat ieder die in staat is iets te doen dit bedenken. Nog vele grote cn vele kleine giften zijn nodig, anders zullen honderden Stille Armen teleurgesteld moeten worden. Kerstinzameling voor de Stille Armen. 5e verantwoording. Mevr. J. C. H. ƒ2,50, F. S. ƒ2,50, J. A. L. D. 10.—. fam. V. ƒ4.—. A. V. W. ƒ5.—. L. Sch. ƒ2,50. J. A. T. H. de L. B. ƒ5,—. A. E. B. ƒ5,—, N. N. ƒ5,—. N. N. ƒ2,50, Mej. A. A. A. B. ƒ4,50, M. ƒ4,50. B. ƒ4,50, C. ƒ4,50, K de J. 1.50, Mevr. D. 2,50, L. L. ƒ10,—. X. B. ƒ2,—. C. v. M. ƒ5,—, J. T. ƒ40,—, C P. T. ƒ5,—, N. H. ƒ1,—, R. v. E. 1,—, H. W. v. H. ƒ2,50. Mevr. v. d. W. ƒ2,—, Mevr. S. ƒ2,Dames v. H, ƒ5,Mevr. J. V. M. 2.—, Ph. J. J. K. 25.—, J. S. 2,—, W. V. ƒ5,—, N. N. 1.—, U J. ƒ2,50, V. G. ƒ2.—, B. T. ƒ0,50. v. M. ƒ0,50, J. P. H. ƒ0.50, B. ƒ0,50, C. St. ƒ0.50. H. G. f 0.50. Gr. ƒ0.25, v. H. ƒ0,25. P. E. J. O. ƒ0,25. R. L. ƒ0.25; S. Jr. ƒ1.—. v. N. ƒ0.50. A. v. D ƒ0.50, H. J. A. E. ƒ0,25. J. v. V. ƒ0.50. St. ƒ0.25. P. v. L. ƒ0.50, W. ƒ0,25, G. v d. B. ƒ0,50, A. L. ƒ0.50, W. M. ƒ0,50. H. W. ƒ0,50. J." J. B. ƒ0.25, G. T. ƒ0.50, M ƒ0.50. v S ƒ2,50, v. B ƒ0,50. H. Sch. ƒ0,50. H. W 0,50, M. ƒ0.50. v G. ƒ0.50, I. L. ƒ0,50, Ir. S. ƒ5—, C. v. B. ƒ5.—. E. G. ƒ5.—. Mevr H. 2.50, H. de B ƒ2,50, A. 4,50. Totaal 189.75. In 't geheel is thans bij ons binnengekomen een bedrag van 1801.75. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 cn Soen daplein 37. Ons Postgironummer is 27 3 107, s.v.p. bü vermelden: ..Voor de stille armen", Kerst-bonneiilijst komt een week eerder De bonnenlijst welke in de Kerstweek gepubliceerd zou moeten worden, wordt gecombineerd met die. welke op 18 De cember bekend gemaakt wordt. Dit houdt in, dat de aanwijzing der bonnen voor sui ker, versnaperingen, bloem en huishoud zeep zal geschieden op 18 December in plaats van op 25 December. De eerstvol gende bonaanwijzing na 18 December*voor suiker en versnaperingen geschiedt op 8 Januari, voor bloem op 22 Januari. De bonaanwijzing voor brood en tabak zal op de normale wijze geschieden. SCHEERZEEPBON BINNENKORT ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Reserve 5 Tabak" der tabakskaart Q 711, welke recht geven op één rantsoen scheerzeep, na 16 Decem ber niet meer geldig zijn. KASLOPER MET 3500.— VERDWENEN. Een 24-jarige kasloper van een en reisbureau aan het Damrak te Amster dam is spoorloos verdwenen. De man moest een bedrag van 3500 voor zijn firma naar de bank brengen. Hij heeft het geld niet bij de bank afgedragen. Het motorschip „Prins Willem V" was vrijwel voltooid, toen in 19-10 de oorlog uit brak. De Duitsers maakten zich meester v an het ruim 1500 ton metende vaartuig, gebruikten het voor hun oorlogsvoering cn lieten het op 5 October 1944 bij Maassluis zinken om de Nieuwe Waterweg te blokke ren. Het schip is thans gelicht cn zal her steld worden, - Een foto van de met schel pen en algen overdekte Prins Willem V; VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K N.M I. in De Bilt. geldig van Vrijdag- S avond tot Zaterdagavond: Geleidelijk wat toenemende en vooral langs de Waddeneilanden krachtige Noordwestelijke wind Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. 2 Aanvankelijk weinig verandering van jj temperatuur, maar later iets kouder. 13 December: Zon op 8,39 uur, onder 16.28 uur Maan op 9.55 uur, onder 16.48 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1