c J Dansles Koningin aanvaardt eredoctoraat der Leuvense universiteit €cn ïvErstgtscfjenb Conclusies van het rapport-Cleveringa PHILIPS Nederlands Lunapark in moeilijkheden Nieuwe uitgaven Panda en de Meester-goochelaar Sport in het kort r Wereldnieuws DINSDAG 16 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 2 Verdedigster van recht en rechtvaardigheid Als blijk van erkenning van en waar dering voor haar grote verdiensten bij de verdediging van recht en rechtvaardigheid tijdens de laatste oorlog heeft de universi teit van Leuven aan H. M. de Koningin het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aan geboden. Deze aanbieding en de overreiking van de bul geschiedden gistermiddag in de rode eetsalon van het Koninklijk Paleis te Amsterdam door een delegatie van Leuven se hoogleraren. De rector-magnificus der Leuvense uni versiteit mgr. H. van Wayenburgh zeide in zijn toespraak dat ook de Belgen in de sombere dagen der beproeving vaak naar de radiotoespraken van de Koningin heb ben geluisterd, welke ook hen moed heb ben gegeven. Belgen en Nederlanders voel den zich gesterkt door deze woorden en werden er in gemeenschappelijk lijden door gesterkt. Thans wilde' de universiteit van Leuven haar dankbaarheid en hulde betui gen door de aanbieding van het eredocto raat in de rechtsgeleerdheid aan Haar, die steeds het recht en de rechtvaardigheid heeft verdedigd. Ook de deken der rechtsfaculteit prof. F. Collin bracht hulde aan de Koningin, die de bezielster is geweest van het verzet en verdedigster van de rechten der kleine landen tegen de meedogenloze onderdruk king door een gewetenloze geweldenaar. De Landsvrouwe antwoordt. De Koningin gaf hierna uiting aan haar erkentelijkheid voor de hoge onderschei ding. „Tenvolle beseffen mijn volk en ik de diepe betekenis van deze daad. Wij zien er in de erkenning, dat de strijd, die nog zo vers in ons geheugen ligt, werd gestreden ter verdediging van de gerechtigheid. Ik ben dankbaar voor deze erkenning door de oudste universiteit der Lage Landen, waar men zich reeds sedert vele eeuwen met zulk een rijke vrucht gewijd heeft aan de be studering en de verbreiding der rechtsbe ginselen. Door mij het eredoctoraat in uw rechtsfaculteit te verlenen, eert gij eveneens alle illegale strijders van Nederland, die hun leven op het spel zetten ter verdediging der gerechtigheid. Naast erkentelijkheid vervult mij vreug de om de nieuwe band, die gij hebt gelegd tussen uw volk en het mijne. Zij aan zij hebben België en Nederland gestreden in jaren van bittere nood. Zij aan zij staan onze volkeren ook thans, nauw verbonden met het Luxemburgse, in de strijd om her stel van de zo wreed verstoorde rechtsorde, van het diep geschokte rechtsbesef en de zo ernstig bedreigde welvaart. Moge de hechte samenwerking der beide landen, waarvan het door mij met zoveel erkente lijkheid en vreugde aanvaarde eredoctoraat een symbool is, in steeds toenemende mate vrucht dragen tot heil van België en Neder land." Mgr. Van Wavenbergh las hierna de promotiebul voor, welke vervolgens aan de vorstelijke promovenda werd overhandigd, tegelijk met de tekenen van het eredocto raat. Het gezelschap gebruikte vervolgens de lunch in de Mozeszaal. Des middags werd Socialisten uit Benelux-landen bijeen Te Ulvenhout is een bijeenkomst gehou den van socialistische afgevaardigden van België, Luxemburg en Nederland. Van Belgische zijde waren aanwezig de minister van Wederuitrusting en Economi sche Coördinatie, de heer P. Groote en de heren G. Baccus, J. Anseele, A. Spinoy en F. Tielemans. Luxemburg was vertegen woordigd door de heren Rasquin en Wil- vortz. Uit Nederland waren aanwezig de minister van Verkeer en Waterstaat ir. H. Vos. jhr. mr. M. van der Goes van Naters, H. J. Hofstra, J. Schilthuis en G. M. Ne- derhorst. De besprekingen gingen over economi sche en sociale problemen van Benelux, in het bijzonder over de belangen der ar beiders. Men was van mening dat bij de inwerkingtreding der douane-overeen komst op 1 Januari bepaalde rechten op geschort of verminderd dienen te worden om stijging der kosten van levensonder houd in de drie landen te voorkomen. Nooit gewone zeep het bederft Uw haarGebruikt uitsluitend Zwartkop Shampodor. Volkomen veilig, zeep-en alkali vrij. Shampodor BLOND DONKER f KINDER SHAMPOON De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 30L5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonische mu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Keuken praatje. 10.35 Platen. 10.45 De Sneeuwgans. 11.00 Platen. 12.00 Tango-rumba-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.30 Hawaiïanmuziek. 13.15 Kalender. 13.20 Vir- tuoso-trio. 13.50 Piano. 14.00 Nieuwe kinder boeken. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Het eiland der schatten. 15.30 Kinderzang. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Franse chansons. 17.35 Sylvestri-kwartet. 18 20 „De blauwe bitter tafel". 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Beginselprogramma P. v. d. A. 19.15 Film land. 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Cello. 20.25 Concertgebouworkest en Theo van der Pas. 21.25 Luisterspel „Meisje, pas op". 22.15 Dansvoordracht. 22.45 Gedichten. 23.15 Re portage bokswedstrijd. 23.45 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7 45 Woord voor de dag. 8.15 Ge wijde muziek. 8.30 Werken van Handel en Cimarosa. 9.00 Ziekenbezoek. 9.35 Engelse symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Liederen van Fauré. 11.15 Luisterspel „Esther" (III). 11.50 Platen. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Adventsdienst. 13.15 Piano. 13.45 Orgelwerken van César Franck. 14.15 Ballet muziek uit „Wilhelm Teil". 14.30 Voor de tuin. ré 00 Concert door blokfluiten, violen en clavecimbel. 15.45 Ensemble „Extase". 16 15 Meisjeskoor. 16.45 Voor de jeugd. 16.30 Mor.daccordeonconcert. 18.00 Liederen van Ravel 18 30 Platen 18.40 Boekbespreking. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.05 Proloog Adventsdienst. 21 15 Symphonische muziek van Mozart en Beethoven. 22.45 Over denking. 23.00 Sweelinckkwartet. 23.30 Platen. in de Burgerzaal een ontvangst gehouden, aar vele staatslieden, autoriteiten, hoog leraren en vertegenwoordigers van studen tenverenigingen H. M. de Koningin hun gelukwensen kwamen aanbieden. Na de receptie bood het hoofdstedelijk comité voor Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking de Leuvense hoog leraren een diner aan. Daarna woonden de Belgische gasten in de Stadsschouwburg de voorstelling van „Naar het u lijkt" bij. Internationaal congres van jeugdleiders Op het internationaal congres van jeugd leiders in Blaricum, waaraan 55 buitenlan ders deelnemen, heeft prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau ge sproken over „De Europese economie". Prof. Tinbergen zag in multilaterale clearing een mogelijkheid tot grotere productie. Een betere voedselvoorziening van het Duitse volk en medewerking aan de heropbouw van Diutsland achtte spreker van groot belang voor herstel der Europese welvaart. De heer J. de Kadt sprak over de princi piële grondslagen van het socialisme. Hij was overtuigd, dat socialisme en democratie slechts door nauwe samenwerking met Ame rika kunnen blijven bestaan. De overgrote meerderheid van zijn toehoorders, waartoe ook Amerikanen behoorden, zagen in de opbouw van een socialistisch Europa als „derde macht" de enige uitweg uit oorlogs dreiging en sociale nood. Woensdag spreekt het Engelse Lagerhuis lid Richard Crossman, een der „rebellen" in de Labourpartij. voor „hem" Aanvang NIEUWE CURSUSSEN voor Beginners en Gevorderden begin Januari Aparte clubs voor Gehuwden. Privéles op elk verlangd uur. Inschrijving dagelijks Vraagt prospectus Dansschool Kwekkeboom NIEUWE GRACHT 98 Grondwet voor liet Saargeliied in werking De consultatieve vergadering van het Saargebied heeft op één communistische stem na met algemene stemmen de over eenkomst met Frankrijk aanvaard, waar door de nieuwe grondwet van kracht wordt. De consultatieve vergadering koos Jo hannes Hoffman (christen-democraat) tot premier en Peter Zimmer (socialist) tot voorzitter der vergadering. De consulta tieve vergadering zal Zaterdag aanstaande bijeenkomen. Verwacht wordt, dat Hoff man dan zijn nieuwe kabinet zal voor stellen. Koop voor „hem" een „PHILtSHAVE". Dat is een cadeau naar het hart van iedere i. Dat herinnert hem iedere morgen weer opnieuw aan UI PH111$HAVE Electrisch droogscbeerapparaat N.V. PHILIPS' VERK00P-MII V. NEDERLAND, EINDHOVEN (Advj (Vervolg van pagina 1) Ten aanzien van de hulp aan Engeland vaarders concludeert de commissie, dat de heer Van Harinxma zich beijverd heeft zo lang mogelijk legale wegen te blijven be wandelen en dit heeft bevorderd. Hij heeft eerst moeizaam toegestaan tot illegale mid delen zijn toevlucht te nemen en heeft'dit zelf ook slechts schoorvoetend gedaan. Het gaat hier grotendeels over een beleidsvraag, waarover een redelijk verschil van inzicht mogelijk was, zonder aanleiding om de een of de ander wegens zijn opvatting met blaam te overladen. Tot een afkeuring van het beleid van de heer Van Harinxma zou aanleiding zijn, als hij getoond had volkomen ontoegankelijk te zijn gebleven voor de illegale eisen. Dat dit niet het geval is geweest, bewijst zijn medewerking aan verschillende illegale stappen. Van redenen om te spreken van een „ergerlijk gemis aan hulp aan Enge landvaarders" is niet gebleken. Dat het „de gebruikelijke practijk was" om geen enkele Engelandvaarder te helpen, kan van de heer Van Harinxma niet worden gezegd. Het blijkt, dat de heer Van Harinxma, wel verre van er op te uit te zijn geweest elke illegale evacuatie te dwarsbomen, deze op een gegeven ogenblik te Londen juist heeft bepleit. Geldzendingen uit bezet Nederland. In de klacht over het ontvangen van geld uit bezet Nederland wordt gesuggereerd, dat van Duitse zijde het verblijf van de heer Van Harinxma te Lissabon werd be vorderd, omdat 'zyn lijdelijke houding de vijand wel paste. De heer Van Harinxma heeft over deze zaak verklaard, dat zijn vrouw sinds de herfst van 1940 geregeld 200.per maand kreeg toegezonden van een bank te Arn hem, zonder dat een van hen beiden hiertoe enige opdracht had verstrekt. Deze geld zendingen zijn destijds bewerkstelligd bui ten hun toedoen door mevrouw Van Ha- rinxsma's rentmeester, die vernomen had, dat zij zich in Portugal bevond. Na ander half jaar kwam er een brief van de bank, dat de geldzendingen slechts voortgaan kon den vinden, als mevrouw Van Harinxma een verklaring overlegde van de Duitse ge zant te Lissabon, dat de bedragen nodig waren voor levensonderhoud. Mevrouw Van Harinxma heeft hieraan geen gevolg gegeven en van toen af aan niets meer ge kregen. De commissie concludeert dat van enige Duitse welwillendheid kennelijk geen spra ke is geweest en ook niet van een zaak met een geheimzinnig tintje. Verzorging van Engelandvaarders Een andere klacht betreft het „onbevre digend beleid" inzake de verzorging van de Engelandvaarders in het kamp „Praia das Macaes". LEGE DRAAIMOLENS AAN DE NUL De Nederlandse Lunapark-expeditie, die in Maart van dit jaar naar Egypte is ver trokken, is tot nu toe een teleurstelling geweest. Van de negen maanden, die de groep zich thans in Egypte bevindt, heeft het Lunapark nog geen vier maanden kunnen draaien. Sinds einde September staan de draai en zweefmolens, de schiettenten en de electrische autotjes werkeloos op een veld aan de Nijl in Cairo. Een deel der exploi tanten huist met zijn familie in woonwa gens en voor dat doel ingerichte pak- wagens. Enige vrouwen zijn reeds met hun kinderen, deels op kosten der familie in Nederland, naar ons land teruggekeerd. De „stijlwand"-motorrijder van het ge zelschap is reeds enige maanden geleden met zijn echtgenote naar ons land terug gekeerd. Bertus Aafjes, die de groep naar Egypte heeft begeleid, is enige malen ziek geweest. Zijn vrouw is dezer dagen naar Egypte vertrokken. Het grootste deel der kleine exploitanten is in ernstige finan ciële moeilijkheden. Hoge verwachtingen. Toen het Lunapark, bestaande uit ver scheidene bedrijven van de V.A.B. (Ver enigde Amusementsbedrijven) en enige kleinere exploitanten de tocht naar Egyp te aanvaardde, waren de verwachtingen hoog gespannen. De regering was geïnte resseerd. omdat het Lunapark in Egypte een voor ons land niet te versmaden bij drage in de „deviezenpot" beloofde te le veren. Het plan was de tenten eerst in Cairo op te slaan, doch daar aangekomen moest men ervaren, dat geen vergunning aan wezig was. De groep is daarop teruggegaan naar Alexandrië, waar het Lunaprk werd opgezet. Al spoedig bleek echter, dat ook hier de vereiste vergunning niet voorhan den was en men móest er twee maanden op wachten. Op 5 Juli opende het Lunapark zijn poorten en tot half September hebben de Egyptenaren het amusementscentrum goed bezocht. Engelse sleutel voor Arabisch slot Volgens het Egyptische blad Akbar el Yom zou generaal Noeri es Said Pasja, voorzitter van de kamer van afgevaardig den van Irak en oud-premier, uit Londen te Cairo arriveren met een Brits plan „ter regeling van alle geschillen tussen Groot- Brittannië en de Arabische wereld". Het plan zou gebaseerd zijn op „voor stellen van Britse politici" en door het ministerie van Buitenlandse Zaken be studeerd worden. Het vraagstuk Palestina zou „de sleutel zijn" voor de regeling van de geschillen tussen Groot-Brittannië en de Arabieren in Egypte, de Soedan, Libië, Transjordanië, Irak, Noord-Afrika en Pa lestina, Tegen het einde van September, toen het badseizoen in Alexandrië teneinde liep en ook de attracties iets minder begonnen te lopen, verhuisde men naar Cairo, waar op een terrein aan de Nijl het Lunapark opnieuw werd opgetrokken. All Hassan. Verder is het nooit gekomen, want de autoriteiten in Cairo gaven ook ditmaal geen toestemming voor de exploitatie van het Lunapark en hebben tot op de huidige dag in deze houding volhard. Toen de cho- lera-epidemie eenmaal was uitgebroken was de kans geheel verkeken. Het grootste deel der kleine exploitan ten verkeert op het ogenblik in zeer grote moeilijkheden. De grotere bedrijven van de V.A.B. staag er beter voor. Men zoekt de oorzaak van deze moeilijk heden vooral in de figuur van Ali Hassan, de Egyptische Kermis-impressario, met wie een contract gesloten was, maar wiens voorbereidingen zeer onvoldoende worden genoemd. Hoewel over deze man, die vroe ger veel Duitse amusementsbedrijven heeft geïntroduceerd, aanvankelijk geen ongun stige inlichtingen waren verkregen, is na derhand gebleken, dat hij enige keren het middelpunt van gerechtelijke acties is ge weest. Tenslotte is het tot een formele breuk met hem gekomen. Thans wacht men de afloop van het proces af. Mocht het con tract nietig verklaard worden, dan is er kans, dat de Nederlandse kermis in Egypte blijft om te zijner tijd misschien ter gelegenheid van een wereldtentoonstelling, die men in Egypte wil houden weer te gaan draaien. In dat geval schijnen de mogelijkheden niet ongunstig te zijn. De commissie merkt hierover op: de heer Van Harinxma was een diplomaat, door aanleg en levensloop niet in de eerste plaats geroepen tot humanitair werk. Wellicht zou een enkel hartelijk gebaar, een enkel gedul dig en begrijpend aanhoren veel ten goede hebben uitgewerkt. Dat hier inderdaad een tekort is geweest, kan de commissie niet beweren. Nochtans kan zij ook de vrees, dat het er geweest is, niet geheel van zich afzetten. In elk geval heeft zij de stellige indruk gekregen, dat het beleid inzake de verzorging zelf te Praia das Macaes alles zins bevredigend genoemd moet worden. De commissie bespreekt voorts de klacht, dat de heer Van Harinxma het onderzoek in een spionnagezaak, waarbij de Neder lander Van der W. betrokken zou zijn ge weest, heeft tegengewerkt. Zij concludeert dat het tegendeel het geval is geweest en merkt voorts op dat de heer Van der W. van rechtsvervolging is ontslagen, waarop de heer Van Harinxma geen invloed heeft uitgeoefend. Eindoordeel In haar eindconclusie zegt de commissie, dat haar van gegronde redenen voor ern stige klachten niet is gebleken. Het is mo gelijk dat de heer Van Harinxma te kort is geschoten ten opzichte van de bejegening van uitgewekenen te Lissabon en van de samenwerking met andere daar gestation- neerde ambtenaren. Wat het laatste betreft is de commissie er van overtuigd, dat hij allerminst de enige schuldige is geweest. De mogelijkheid dat in deze de schuld voornamelijk bij de heer Maas Geesteranus heeft gelegen, lijkt haar te groot dan dat zij deze mag afwijzen. De commissie is onaangenaam getroffen door de kennelijk nijdige en kribbige sfeer, die er te Lissabon heerste en die af en toe de indruk van kleinzieligheid maakt. Het moet een ellendige indruk gemaakt hebben, dat, terwijl land en volk betrokken waren in een geweldige worsteling om het bestaan, enige leiders op een belangrijke post zo danig kibbelden, dat er van een samenwer king geen sprake meer was, Deze bedorven, soms kinderachtige sfeer heeft stellig kwaad gedaan. Deze zaak af te doen met een en kel „waar twee kijven, hebben beiden schuld" zou al te simplistisch zijn. De com missie acht zich hiertoe niet gerechtigd Tot haar spijt heeft zij niet kunnen vast stellen, waar de hoofdoorzaak heeft ge legen. Nog een punt is er, waaraan de commissie meent een enkele opmerking te moeten wijden. De heer Van Harinxma stond op de Madrileense diplomatieke lijst en hij had ook de zorg voor de uitgewekenen in Spanje toegewezen gekregen. Aan die zorg zo heeft de commissie reeds vast kunnen stel len, al gelooft zij nog niet haar eindoordeel hieromtrent te kunnen geven heeft het een en ander ontbroken. De vraag is bij haar gerezen, om de heer Van Harinxma niet beter Madrid inplaats van Lissabon als standplaats had kunnen kiezen. Voorlopig geen plenaire zitting op de Renville In verband met het feit, dat er bijna een week lang geen plenaire zittingen van .de delegaties op de „Renville" zijn gehou den, verneemt Aneta van gezaghebbende zijde, dat de commissie van goede dien sten van oordeel is, dat voor het ogenblik informele afzonderlijke besprekingen met de delegaties meer vrucht afwerpen. Men kon niet zeggen, wanneer de eerstvolgende plenaire zitting zou plaats hebben. GEEN KERST-TELEGRAMMEN IN VERENIGDE STATEN? De leiders van drie Amerikaanse vak verenigingen hebben gister gedreigd met een staking van 50.000 telegraafemployés voor Kerstmis. Het voorlopige resultaat van een stemming in het gehele land, al dus deze leiders, toont aan dat men in de verhouding tien tegen een vóór staking is, ter ondersteuning van de eis der vakver enigingen, namelijk een loonsverhoging van 15%. RUSSEN IN PARIJS GEARRESTEERD. Starikof, de eerste secretaris op de Sov jet-ambassade te Parijs heeft medegedeeld, dat Vrijdag in Parijs minstens vier Sovjet burgers zijn gearresteerd, namelijk de vroegere commandant van het Russische repatriëringskamp in Beauregard, een lid van de Sovjet-repatriërings-missie en twee chauffeurs van die missie. GANGSTERPRACTIJKEN In Bergen op Zoom werd 's avonds een auto gestolen. Kort daarna hielden twee mannen, die uit een auto stapten, op een donkere buitenweg een wandelaar aan, eisten zijn geld en sloegen hem neer toen hij dit niet wilde geven. De onverlaten verdwenen na hem van zijn portefeuille beroofd te hebben. De rovers hebben zeer waarschijnlijk ook de autodiefstal ge pleegd. Republikeins commentaar op besprekingen Zaterdag heeft het republikeinse minis terie van Voorlichting een verklaring van zes punten uitgegeven „om een waar beeld te geven van de situatie betreffende de be sprekingen inzake het staakt het vuren". In.de verklaring wordt gezegd: „De repu bliek heeft zich steeds accoord verklaard met het nieuwe plan van de commissie voor goede diensten en zij acht dit plan zeer rechtvaardig en uitvoerbaar. Het is niet juist, te zeggen, dat de Nederlanders dit nieuwe plan hebben aanvaard of ver worpen. Zij hebben een aantal voorstellen naar voren gebracht, welke in feite een deel zijn van het plan van de commissie voor goede diensten. De Nederlanders hebben voorgesteld om het vuren onmiddellijk te staken, maar in werkelijkheid is deze order slechts ten dele uitgevoerd. Als zij bereid waren ge weest om het vuren onmiddellijk te staken in de, zoals zij het noemen, vooruitge schoven posten, waarom zijn zij dan niet genegen om de order in alle gebieden op te volgen, inclusief in de zogenaamde zakken en frontposities, welke thans het punt van dispuut vormen. Juist in deze zakken vin den de meeste gevechten plaats, aange zien de Nederlanders doorgaan met te trachten deze zakken te zuiveren. Indien de Nederlanders werkelijk een sfeer van goede wil willen scheppen, waarom gaan zij dan niet'accoord met het algeheel sta ken van het vuren? Vervolgens wordt de vraag gesteld, of de huidige toestand kan blijven voortbe staan en of de Nederlanders voort kunnen gaan met hun zuiveringsacties en met het uitbreiden van hun gebied. Daaraan wordt toegevoegd dat de Nederlanders alleen met die punten van de oorspronkelijke voor stellen der commissie voor goede diensten accoord zijn gegaan, welke in hun voordeel waren en welke van geen invloed zouden zijn op hun pogingen om het gezag uit te oefenen en om in hun eigen voordeel de economische opbouw ter hand te nemen van de gebieden, welke achter, wat zy noemen, hun voorposten zijn gelegen. De verklaring heeft een aanhangsel met een lijst van de „meest op de voorgrond tredende overtredingen en bestandschen dingen door de Nederlanders sedert 1 No vember bedreven". Deze lijst telt 36 voor beelden. Chinese rovers plunderden passagiers der „Van Heutsz" Zes ambtenaren en kooplieden ontvoerd Betreffende de overval door Chinese zee rovers op het s.s. Van Heutsz van de Java- China-Japanlij n in de buurt van Hongkong verneemt A.N.P. nader, dat de Van Heutsz Zondagochtend uit Hongkong vertrok. Op een teken van vermomde handlangers aan boord, voeren de zeerovers des nachts in hun jonk langszij. Zij waren tot het aan breken van de dag heer en meester van het schip, fouilleerden de passagiers roofden op hun gemak wat van hun gading was. De zes gevangen genomen passagiers, die medegevoerd werden, zijn allen voor aanstaande Chinese functionarissen ei kooplieden. United Press meldt, dat Klaas Albertus Vliek het bevel voerde over het Neder landse schip. Alle 1600 passagiers aan boord van het schip werden bestolen, de 17 offi cieren werden met de revolver in bedwang gehouden. De roverij was volgens kapitein Vliek goed uitgevoerd en wel voorbereid. De piraten bleven de gehele nacht aan boord, verduisterden het schip en zetten de motoren af om ontdekking te voorkomen. Vervolgens laadden zij de gestolen goederen in hun jonk, tesamen met de zes ontvoer den. Daarna lieten zij de motorboot van het schip zakken, waarin zij de kapitein, de eerste officier en zes leden van de beman ning plaatsten. Beide vaartuigen zetten vervolgens koers naar de kust, doch halverwege gaven de piraten de motorboot verlof terug te keren en voeren zij zelf met de jonk verder. Een van de ontvoerden was Parkson Chan, hoofd van het Chinese bureau voor overzeese aangelegenheden in Swatow. P.R.A.C.-onderzoek naar genie-opzichter Zoals wij in ons blad van Zaterdag ge meld hebben, heeft de P.R.A.C. te Haarlem een bij de dienst der Genie werkzame op zichter gearresteerd. Nader vernamen wij, dat deze opzichter, een zekere S., ook voor de oorlog reeds in deze functie werkzaam was. Na de bezet ting ging hij over naar de „Wehrmacht- bezirksverwaltung" in het Kenaupark. In hoeverre dit vrijwillig geschiedde of onder pressie, wordt op het ogenblik uitgezocht, daar dit verschil maakt voor de waarde ring van zijn handelingen in die betrek king gepleegd. Het vermoeden bestaat, dat S. in de oorlog, toen hij belast was met de controle op de uitvoering van werken voor de Duitse weermacht en ook zeggingschap had in de gunning daarvan, gelden heeft aangenomen van uitvoerders en aanne mers, die voor deze objecten belangstelling hadden. Of S. hiervan in belangrijke mate gepro fiteerd heeft, staat nog niet vast. De P. R. A. C. zal trouwens ook nagaan of de be dragen, die hij ontvangen heeft, hem als „douceurtje" geschonken zijn of dat hij van deze giften de gunning van bepaalde werken liet afhangen. Tot arrestatie werd overgegaan om mo gelijke beïnvloeding van getuigen te voor komen. Uitg. J H. Kok N.V., Kampen: De Evange listen en hun geschriften, door Ds. A. G. Barkey Wolf Van Loghum Slaterus N.V.. Arnhem, J. M. Meulenhoff. Amsterdam: Onderdrukking en Verzet, aflevering 4; onder redactie van Mr. J. J. van Bolhuis. Dr. C. D. J. Brandt, H. M. van Randwijk, Mr. B. C. Slotemaker. Nederl Keurboekerij N.V., Amsterdam: Eeuwige en eindige waarden in kunst en leven, studie over den redelijken zin van het schoone en de kunst, door H. C. Verkruysen. Nijgh van Ditmar N.V., Den Haag: Tine Valckier, een belijdenis van schuld, door J. M IJssel de SchepperBecker. Nijgh van Ditmar N.V.. Den Haag: Vlie gers. luchtoorlog 19401945. door M. W. J. M. Broekmeijer. Kapitein-Waarnemer. Uitgeverij Ploegsma. Amsterdam: 't Liep tegen het Nieuwe Jaar. een klein gezins boekje voor ouderen en jongeren om te lezen en voor te lezen op de laatste dagen van het jaar, door L. SpelbergStokmans en Dr. E. D. Spelberg. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam: Boven de Boomgrens, een boekje voor bergvrien- den, door Mr. M. Moltzer. Uitgeverij Ploegsma. Amsterdam: Gandhi, door Henriëtte Roland Holstvan der Schaik, deel III van de reeks Daad en Droom. Uitgeverij Vrij Nederland, Amsterdam: Livingstone, de bevrijder, studie van een dynamische persoonlijkheid, door James L Macnair; oorspr. titel Livingstonè, the libe rator; vertaling M. Mok. N.V. Internationale Uitg. Mij. Het Wereld venster, Amsterdam: Anna en de Koning van Siam, door Margaret Landon; oorspr. titel Anna and the king of Siam; uit het Ameri kaans vert, door C. Vorrink en M. Mok. Uitg. Mij. v/h. Van Ditmar, Amsterdam: De Stem van Europa, redactie H. Wielek, inleiding Prof. Anton van Duinkerken. 27. „Ik moet Joris onschadelijk maken.'" dacht Panda. „Het gaat niet aan, dat ik de vlucht neem en hem hier als Sultan achter laat.... De arme tmvoners van Negorije zullen bedrogen en uitgezogen worden door die schurk!" En hij holde terug naar het paleis en sloop daar met het vallen van de duisternis naar binnen. Gelukkig ivist Panda de weg en na een korte tijd bereikte hij de doolhof, die Joris had laten aanleg gen. „Ik ga proberen hel geheim van deze doolhof op te lossen!" mompelde Panda. „De sultan en de hele hofhouding moeten vast en zeker ergens gebleven zijn. Ik ge loof nietdat Joris al die lieden weggeto verd heeft. Nee die doolhof heeft natuurlijk ergens een geheim! En ik moet de oude Sultan vinden, want dat is de enige die Joris kan wegjagen!" De verzending is hervat van de gewone en luchtpostcorrespondentie, bestemd voor opvarenden van schepen, welke Port Said en Suez aandoen. Met ingang van 1 Januari zullen post pakketten per vliegtuig verzonden kunnen worden naar Argentinië, Brazilië. Canada, Columbia, Curacao. Suriname. Unie van Zuid-Afrika, Uruquay, Venezuela en de Ver enigde Staten. Gymnastiek „Kracht en Vriendschap" won de wimpel In Haarlem zijn de jaarlijkse wimpelwed strijden van de Kring Amsterdam en omstre ken van het Nederlands Christelijk Gymnas- tiekverbond gehouden, onder leiding van de Christelijke Gymnastiek Vereniging „Kracht en Vriendschap". De wimpel werd gewonnen door de damesploeg van de organiserende vereniging. De uitslagen waren: 1. Kracht en Vriend schap, Haarlem 244') pnt. (dames); 2. Kracht en Vlugheid, Zaandam 232 pnt. (heren); 3. Vlug en Vaardig, Amsterdam 231'A punt (dames). De individuele uitslagen voor dames waren: 1. Mary de Hoop (Haarlem) 91 pnt.: 2. M. Ran (Amsterdam) 88 pnt.; 3. Frieda Reymerink (Zaandam) 82V(i punt en voor de heren 1. G. Talie (Het Funen) 79'i punt; 2. J. v. d. Woude (Zaandam) 75 pnt.; 3. R. Schipper (Zaandam) 73Vj punt. FILMAVOND H.A.V. „HAARLEM".' Woensdagavond houdt de Haarlemse-Athle- tiekvereniging „Haarlem" in de aula van het Kennemer Lyceum een propaganda- bijeenkomst, waarop enige athletiekfilms vertoond worden, o.a. over de internationale Marathonloop, welke in de afgelopen zomer in Enschedé is gehouden. VIERDE KLAS KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Vanavond begint in hótel „Hof van Holland" onder leiding van de bil jartclub van deze naam het vierde klas kampioenschap van het dictrict Haarlem van de Nederlandse Biljartbond. Woensdag en Vrijdag worden de wedstrijden voortgezet. VOETBALJEUGDLEIDERS KOMEN BIJ EEN. Op de tweede bijeenkomst van de jeugdleiderscursus, welke Donderdagavond in restaurant Brinkman op het Plein wordt gehouden, spreekt de heer N. J. Twisterling over „Wat de jeugdleider van de spelregels moet weten". SUPPORTERSVERENIGING „HAARLEM". Een gezellige drukte heerste Zondagavond in het Krelagehuis. waar de Supportersver eniging HFC „Haarlem" een kienavond hield. Het bestuur en de spelers der voetbalclub waren aanwezig en werden door de voor zitter. de heer De Nijs welkom geheten. Na afloop van het kienen bood deze aan de heer J. P. van Balen Blanken een bedrag van f 50 aan voor het bouwfonds. Een bal tot drie uur besloot het feest. Zondag a.s. maken de leden der supportersvereniging een reis naar Rot terdam. om de wedstrijd tegen Neptunus bij te wonen. WANDELSPORTVERENIGING HAAR LEM. Op de jaarvergadering van de wan delsportvereniging „Haarlem" is het bestuur als volgt samengesteld: G. Faay, voorzitter; W. v. d. Berg, secretaris, Van Nesstraat 49; mej. C. J. Versteeg, penningmeesteresse; mej. A. v. d. Wetering, le commissaris; F. Kuiper, 2e commissaris. Onderduiker. De Sunday Times meldt, dat de Britse onderzeeboot „Alliance" het bestaan heeft om gedurende enige weken onder water te blijven. Het kan niette min nauwelijks als record beschouwd worden, aangezien tal van mensen het gepresteerd hebben nog veel langer onder water te blijven. Gezant. Professor Rakossa, die in 1944 tot tien jaar gevangenisstraf was veroor deeld wegens communistische activiteit, is tot Roemeens gezant in de Sovjet-Unie benoemd. Begrip. Trumans commissie voor hoger onderwijs heeft de studie van de Sovjet- Unie aanbevolen als belangrijk middel tot beter begrip. Kerstmis. Duitse krijgsgevangenen in Enge land zullen voor het eerst sedert hun gevangenneming verlof krijgen. Zij mo gen indien zjjn uitgenodigd worden met Kerstmis twee dagen en twee nachten buiten de gevangenkampen doorbrengen. Het besluit betreft 190.000 man. Zevenklappers. Een Amerikaans geleerde, dr. Samue! Lind, heeft in een lezing meegedeeld, dat de atoomenergie zal worden overtroffen door een nog grotere krachtbron, namelijk het systeem van de „kernsmelting". Deze kernsmelting zal explosies voortbrengen waarbij vergele ken de bommen van Hiroshima en Nagasaki slechts zevenklappertjes waren. Eén stem. In Le HSvre is een aanhanger van de Gaulle de heer Pierre tot burge meester gekozen. In de gemeenteraad hebben 14 Communisten en 15 aanhan gers van de Gaulle zitting.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2