VORMER Garage JAN R. DU RIEU nette jongens ENKELE JONGELUI, NEOPHOTG In totaal meer dan 3£ millioen gulden aan Consumentencrediet in Haarlem Uitgebreide bonnenhandel berecht fkort en Bondig enige flinke INPAKSTERS Zijlstra Gevr. nette jonge WERKSTER zeer bekwaam Problemen van Leven en Dood de Sato" agentschap Bekwaam Oliestook-monteur Gevraagd mantels en japonnen GRATIS DINSDAG 16 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 De terugbetalingsregeling is voor hen die loons verhoging kregen zeer teleurstellend. Thans is ook, op een zeer klein gedeelte na, de tweede aanvraag voor het Consu mentencrediet in Haarlem afgewerkt. De eerste keer werden 5844 credieten ver leend tot een bedrag van 2.451.700, de tweede keer 3815 met een totaal van 1.097.175. Er kan nu nog een tien tal bijkomen, maar dan is alles afgewerkt. In totaal zijn te Haarlem dus 9670 credie ten tot een bedrag van ruim 3.550.000 verleend. Van de 156.000 ingezetenen heb ben er ongeveer 40.000 van geprofiteerd, want de credieten lopen gemiddeld over ruim 4 personen. De regeling der terugbetaling werkt evenwel voor verscheidene credietnemers zeer teleurstellend. Bij de verlenging der eerste credieten was het percentage dat van het crediet terug betaald moest worden slechts 18.32. Dat wil zeggen dat 81.68% der aanvragers niets behoefde terug te betalen. Maar allen hebben een verklaring moeten tekenen, dat zij de verplichting op zich namen het crediet geheel of gedeeltelijk terug te be talen als in de eerste twee jaar hun loon zoveel naar boven ging dat zij in de terug- betalingssschalen vielen. Nu blijkt dat van velen het loon inderdaad naar boven ge gaan is. Dit heeft tengevolge dat het per centage dat terugbetaald moet worden ge stegen is van 18.32 tot 33. Voor de rijks kas op die 5844 credieten een voordeel van ongeveer 350.000. Maar waar komen die 3 V2 ton vandaan? Enkele voorbeelden verduidelijken dit. Een gezin van man, vrouw en twee kinde ren, dat een inkomen had van 35 in de week, behoefde aanvankelijke niets van het verkregen crediet van 500 terug te be talen. Indien dat gezin inmiddels 43.80 inkomen gekregen heeft, moet het volle bedrag terugbetaald worden. Dat wil zeg gen dat het Consumentencrediet van de loonsverhoging van 8.40 in de week niet minder dan 5 vordert. Een gezin met 6 kinderen kreeg bij 43 inkomsten 700 crediet zonder terug betaling. Indien nu *59.36 bij dat gezin inkomt, moet het volle bedrag van 7 per week aan het Consumentencrediet terug betaald worden. Op die terugbetaling hadden vele men sen niet gerekend. Nu zij voor de ver plichting staan, komen de moeilijkheden, want de verkregen loonsverhoging is be doeld voor het opvangen van de stijging der kosten van het levensonderhoud. Wij hebben nu twee uiterste gevallen als voorbeeld aangehaald, maar er zijn ook talloze gevallen waarin aanvankelijk zeer weinig terugbetaald moest worden, hoewel nu het crediet geheel, of bijna geheel moet worden terugbetaald. Van de tweede aanvraag is reeds dade lijk het terugbetalingspercentage gestegen tot 33. ITaxsBel 13 0 0 0 DAG EN NACHT De Plaatselijke Raden voor het Consu mentencrediet hebben geen bevoegdheid van de normen, die het rijk voor de te rugbetaling gesteld heeft, af te wijken. Reeds 40 credietnemers te Haarlem heb ben zich genoodzaakt gezien het deel van het aan hen verleende crediet dat nog niet opgenomen was, te laten schrappen. Het Consumentencrediet eist natuur lijk veel administratie. Niet alleen van het personeel van de Volks- credietbank, maar ook van de werk gevers, die een deel van het loon moeten inhouden voor de terugbetaling. De werk gevers zijn voor de inhouding aansprake lijk, zodat men zich kan indenken dat er moeilijkheden ontstaan als de arbeiders niet in staat zijn hun verplichtingen in deze geheel na te komen. Nog geen uitbreiding van de straatverlichting In de loop van dit jaar is de straatver lichting ook in Haarlem en de omlig gende gemeenten uitgebreid. Maar voor oorlogs is zij nog niet geworden, vooral niet in zijstraten en in lanen die geen druk verkeer hebben. Wij hebben geïnformeerd of het moge lijk is opnieuw een verbetering in te voe ren. Ons werd evenwel verzekerd, dat de lichtbedrijven nog gebonden zijn aan rant soenen (gas zowel als electriciteit) die door het Rijkskolenbureau vastgesteld zijn voor straatverlichting. Deze worden ge heel verbruikt, zodat niet verder gegaan kan worden. Alleen wanneer op een be paald punt de veiligheid in gevaar komt (daarbij heeft men niet alleen het oog op het verkeer, maar ook op inbrekers) dan kan daarvoor een uitzondering gemaakt worden. De benoeming is te verwachten van mr. H. L. 's Jacob, thans secretaris-generaal van het departement van Financiën, tot financieel expert van de Nederlandse delegatie bij de Commissie van Drie. Het ging bij duizenden Burgemeester test paraatheid van Haarlemse brandweer Hedenochtend heeft de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers de wakkerheid van de Haarlemse brandweer op de proef gesteld door een gefingeerde „uitslaande brand" te melden-in Huis te Zaanen, het filiaal van de Haarlemse leesbibliotheek. De brandweer arriveerde met grote snel heid ter plaatse en vond daar de burger vader met de brandweercommandant, die daarna vol belangstelling een demonstratie van het uitleggen der slangen gadesloegen. De burgemeester bleek zeer tevreden over de spoed waarmee de vuurbestrijders zich van hun taak kweten. Sterhuis „Uit en thuis" In de oorlogsjaren moest de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes haar werkzaamheden staken in het Sterhuis „Uit en thuis" aan de Nieuwe Gracht 100. Het gebouw werd gevorderd en daarna gebruikt voor évacués. Kort geleden is het gebouw weer vrij gegeven en opnieuw ingericht. Thans is er weer gelegenheid voor ieder meisje de vrije tijd op de avonden of Zondag in het tehuis door te brengen, een voudige maaltijden kunnen gebruikt worden en ook is er een logeemiimte. Op het bemid- delings- en informatiebureau worden de werkzaamheden eveneens hervat. Voor de oorlog stond het Sterhuis in het middelpunt der belangstelling en verwacht wordt, dat in de toekomst velen van de diensten van het Sterhuis gebruik zullen maken. DISTRIBUTIE-NIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten te: Haarlem (Vleeshal) La tot en met Lez. Heemstede (Binnenweg 160) 912.15 uur Ko; 24.30 uur rest. K. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 December 1947. GEHUWD: 15 Dec., L. F. M. Slebos en G. J. M. Fonville. BEVALLEN van een zoon: 13 Dec., A. A. Hetem—de Lange: M. HoogendoornFennis; A. M. Hottinga—Zaal. H. R. Visser—van Gammeren; 14 Dec., L. A. H. HoesKorst- jens: M. A. Wieringavan Koppen; C. M. Jordaanvan der Kuijl; M. de BruinMoer kerk; M. W. van der ColkKramer; C. J. NederstigtHeemskerk; 15 Dec., G. Roest van Zon: C. H. A. van MaaswinkelKoele- meijer; B. M. NieuwenhuysBeijer; A. L. van Tongeren—Schilstra; A. Douma—den Bra ven; F. de GansSpitse; M. M. Sluitervan Schaik. BEVALLEN van een dochter: 13 Dec.. W. van der Aarvan der Veldt; G. H. J. de NieuweGroeneveld; J. C. HendriksEijs- koot: G. C. TeunissenWolfshagen; 14 Dec., J. W. C. Liberg—Grevengoed; L. J. Chris- tiaansSmit; 15 Dec., L. C. van Damme Duijndam. OVERLEDEN: 13 Dec.. M. M. Ruijgrok, 3 m.. Hazepaterslaan; J. P. Barthel, 76 j.. Ol menstraat: R. Kruijswijk, 7 d.. Kamperlaan; 14 Dec., J. A. Cluwen. 1 m.. Kamperlaan: W. Smit, 4 m., Brouwersvaart. Agenda voor Haarlem DINSDAG 16 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V., 8 u. Palace: „Onze correspondent meldt", toeg. bov. 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur Luxor: „Arsenicum en oude kant", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „De vrouw in liet venster", 18 j„ 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Vol gas". 14 j„ 2 30, 7.00 en 9.15 u. Frans Hals: „Captain Kidd", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van Ber- nadette", 2.30 en 7.30 uur. WOENSDAG 17 DECEMBER Gem. Concertzaal: Concert Willem An- driessen, piano. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. De Haarlemse economische politierech- r, mr. Bijleveldt, kreeg gisteren een ruim sortiment zwarte zondaren ter verdere afwerking in de bank, bij de behandeling van de zaak tegen de bonnenhandelaar A. W. H. en een aantal van zijn afnemers. De 33-jarige chauffeur H. deed in het groot. Er was telkenmale sprake van dui zenden bonnen voor boter, melk, suiker, eieren, versnaperingen, textiel, kolen en andere heerlijkheden, waarmee hij ten profijte van zichzelf en a raison van een dikke duizend gulden per maand handel dreef. Ilij haalde deze per auto uit het Zuiden en begroef ze zolang met pakken tegelijk in zijn tuin. Het ging allemaal goed totdat de CCD een inval deed bij de man, die in deze zwarte N.V. aan de touwtjes trok, de poelier P. en daar meteen het nodige om trent H. te horen kreeg. Een half jaar. De inval die zij toen bij hem deed leidde voor H. gisteren via een eis van acht maanden, tot een gedwongen oponthoud van zes maanden op 's Rijks kosten. Nummer twee. een zekere C. B., die aan vankelijk bij de politie verklaard had, maar liefst 5000 valse textielpunten aan H. verkocht te hebben, vond het ter zitting maar beter alles te ontkenen, hetgeen hem echter bitter weinig hielp, want hij draaide na een aan de eis conforme uitspraak voor drie maanden achter slot en grendel. Het rechte pad. Wat de klanten betrof, passeerde mevr. S. uit Heemstede met glorieuse voorsprong de eindstreep wat betreft de hoeveelheid gekochte zwarte bonnen. Zij betrok van „Willem" zoals zij hem altijd noemde bon netjes voor boter, melk, eieren, snoep en textiel. Haar man kocht tabaksbonnen. Het feit, dat zij de zwarte piet tijdelijk een auto beschikbaar hadden gesteld en hem op andere manieren ter wille waren geweest, onder andere door hem te waar schuwen, dat er bij poelier P. een inval was geweest, deden mr. Bijleveldt vragen, of zij de praktijk van „Willem" soms finan cierden. Mevr. S. verzekerde categorisch, dat zij Willem slechts op 't rechte pad had willen helpen, een mededeling door de rechter met enig scepticisme ontvangen. Mr. Bijle veldt veroordeelde man en vrouw overeen komstig de eis tot 250 boete en legde bovendien een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden op aan de vrouw. De straffen voor de andere zes afnemers H.'s vrouw lagen tussen 100 en en H.'s vrouwen lagen tussen 100 en 175 al of niet gecombineerd met voor waardelijke straffen. Provinciale Staten bijeen In de Dinsdagmorgen gehouden verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland is de heer B. H. J. Alink (K.V.P.) geïnstalleerd als lid. Een adres van de Stichting Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken, houdende verzoek om subsidie voor 1948 ten bedrage van 750, werd in handen gesteld van Gedepu teerde Staten, die prae-advies zullen uit brengen. Als leden der Waterstaats- en Wegen commissie werden herkozen de heren ir. L. J. A. Bergansius en J. Braakman en als leden van de Raad van toezicht op de Pap- vinciale Bedrijven jhr. J. P. W. van Doorn en de heer E. P. Clijnk. In behandeling kwam het prae-advies van Gedeputeerde Staten, omtrent adres sen van de Vereniging van Provinciaal Personeel in Noordholland en de Algemene Bond van Provinciaal Personeel in Neder land, betreffende de salariëring van het nrovinciaal personeel. De meerderheid van het college stelde voor afwijzend te be schikken op de verzoeken, om dit jaar tot verhoging der salarissen over te gaan en nog dit jaar een maand salaris uit te keren. De heer Harm sen (comm.), die de minderheid in het college vormt, gaf in overweging aan het verzoek te voldoen. Ingekomen was een motie van enige leden van de fracties der Partij van de Vrijheid, Christelijk Historische Unie en Anti Revolutionaire Partij, om aan het per soneel van de provincie een maand salaris uit te keren op basis van het salaris van December 1947. De heer De Bruin (Par tij van de Vrijheid) lichtte dit voorstel toe. De salarissen zijn op het ogenblik te laag. Wil men verwachten, dat het personeel het werk naar behoren vervult, dan moet het een betere salariëring genieten. De heer Visser (Partij van de Arbeid) achtte het op grond van de prijzenpolitiek van de regering ongewenst het voorstel tot uitkering van een maand salaris, te aan vaarden. Aanneming van de motie wekt verwachtingen, maar een besluit zal ver moedelijk niet goedgekeurd worden door de regering. De heer Proper (comm.) zeide, dat de kosten van het levensonderhoud aan zienlijk gestegen zijn. Daarom is het ver zoek van de verenigingen billijk. Bij de regering moet worden aangedrongen tot verhoging van het salaris over te gaan. Spreker stelde tenslotte een motie in deze geest voor. De heer V u 1 i k (K.V.P.) merkte op, dat er orde moet komen in de chaos van de lonen- en prijzenpolitiek. Het vraagstuk is niet gemakkelijk en daarbij dient de aan dacht te worden besteed aan de politiek, welke de regering voert. Indien het rijk tot uitkering van extra salarissen overgaat, dan is het besluit goed gefundeerd. Volgens spreker kunnen de Staten thans niet tot een besluit overgaan. Er moet wat gedaan worden voor het per soneel, doch er behoort een bepaalde weg te worden gevolgd. De fractie van spreker zal de moties niet steunen. De heer Dor jee (C.H.) was van me ning dat als aanneming van de motie later teleurstelling zal opleveren, het beter haar niet aan te nemen. Het lid van Ged. Staten de heer Bouw man (K.V.P.) deelde mede, dat in de pro vincie enige correcties in de salarisregeling aangebracht zullen worden. De rijksrege ling voor de kinder-bijslag wordt overge nomen, hetgeen een verbetering betekent. De ingediende moties doorkruisen het werk van Ged. Staten en spr. gaf in overweging ze niet te aanvaarden. Het voorstel van Ged. Staten om afwij zend te beschikken op de adressen werd aangenomen met 5419 stemmen. De motie over het toekennen van een maand salaris werd verworpen met 492' stemmen, de motie-mr. Proper werd ver- - worpen met 5815 stemmen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 291 288% 286 285 359 358 169% 169% Nederlandse Ford 340 345 Nederlandse Kabel 300 Calvé certificaten 181 Va, Scheepvaart- Unie 195% 195% Holl,-Amerika Lijn 124 193% Ueli Maatschappij 161% H. V A 222 221% A'dam Rubber 146% Ned Handel Mij. 160)4 159% N.-l, Handelsbank 103)4 102% Rillitnn Mii II 430 Claims Kon. Olie 880.— 865.— Mr. A. A. van Rhijn spreekt over geloof en politiek In tegenstelling tot de overheersende me ning in de vroegere S.D.A.P., dat geloof en politiek niets met elkaar te maken hebben, stelt artikel 35 van het beginselprogramma van de Partij van de Arbeid nadrukkelijk het innige verband tussen levensbe schouwing en politieke overtuiging vast, zo betoogde mr. A. A. van Rhijn Maan dagavond in de openbare vergadering van het Protestants-Christelijk Werkverband van de Partij van de Arbeid, die in het wijkge- bouw van de Ned. Herv Gemeente aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem gehouden werd. Het verschil tussen de Christenen, die zich organiseren in specifiek-christelijke partijen en tussen hen, die zich aangesloten hebben bij de Partij van de Arbeid achtte spr. in feite een verschil tussen hen, die hel Christendom in de eigen kring willen con serveren en hen, die het willen uitdragen. De grote figuren van het Oude en Nieuwe Testament, aldus spr., hebben steeds het uit dragen gekozen. Voorts wees mr. Van Rhijn op het gevaar van verstarring der z.g.n. „Christelijke be ginselen" producten van menselijk den ken wanneer deze niet voortdurend met de Heilige Schrift geconfronteerd worden en op de onhoudbaarheid der anti-these tussen een Christelijk en een niet-Christelijk deel van de bevolking. Integendeel, zo betoogde spr.. wij zien tegenwoordig de politieke scheidslijnen in de grote vraagstukken dwars door de Chris tenheid heen lopen. Tenslotte wijde mr. Van Rhijn enige be schouwingen aan de praktijk van het socia lisme, die volgens hem perspectieven biedt om de maatschappelijke structuur zodanig te wijzigen, dat de sociale gerechtigheid op Christelijke grondslag verwerkelijkt zou kunnen worden. Pierre Bellaunay over Albert Camus „Camus is voor mij de enige werkelijke onthulling van de na-oorlogse Franse litte ratuur", zei Pierre Bellaunay, lector aan de Amsterdamse universiteit in zijn lezing voor „Les Conférences Frangaises" gisteravond en hij wees erop, dat de anderen die thans als na-oorlogse schrijvers gevierd zijn, zoals Jean Paul Sartre per slot van rekening al vóór de oorlog gepubliceerd hadden. Camus, de schrijver van „La Peste" is ongetwijfeld niet makkelijk te volgen. Zijn werk heeft een sterk filosofische inslag en zijn stijl is soms op het brute af. Niettemin wordt hij zeer veel gelezen, ook al omdat het publiek genoeg schijnt te hebben van gepo lijste, vriendelijke schrijverij. De levensbeschouwing van deze jonge schrijver is gegrond op de wil tot rehabilita tie van het lichaam boven de ziel. Hij be hoort essentieel tot deze wereld en weigert iedere verlenging van dit leven in een hier namaals te erkennen. Men vindt een vreemde tegenstrijdigheid bij hem, want ondanks zijn oordeel, dat dit leven verschrikkelijk is. is hij ervan over tuigd dat het de moeite waard is geleefd te worden. Aan de andere kant wordt zijn sensuele levensvreugde, zijn glorificatie van het ogenblik steeds weer overschaduwd door het onafwendbaar weten van het einde, dat voor hem ook werkelijk het einde betekent. Een van de dingen, die Camus steeds met verwondering heeft vervuld, is de ironische tegenstelling tussen de aspiraties van de mens en de realiteit waaraan deze aspiraties zich steeds stoten. Dit is wat hij karakteri seert als „het absurde". Dit is ook de reden van zijn scherpe aanvallen op de religieuse filosofie, die volgens Camus aan het eind van het rationele denkvermogen een God stelt, om dat wat de denkende mens als schandalig aanvoelt, aannemelijk te maken. Nodeloos te zeggen dat Camus niet in God gelooft. De causeur besloot zijn belangwekkende lezing met een bespreking van het veelvor mig oeuvre van de schrijver. Muziek „De Czardasvorstin" Deze operette van Kalman is uit de tijd toen men zich nog vrolijk kon maken om de waarschijnlijke en onwaarschijnlijke avon turen uit het hofleven aan de miniatuur vorstendommen van Midden- en Oost- Europa. Kern van het gegeven: een prins verliefd op een cabaret-zangeres; de rest volgt vanzelf. Aldus een operette in gala toilet: heren in rok, dames in feestelijke avondkleding. Verder girls en champagne, alles genoeg om de suggestie te wekken van een doorlopende fuif. Met dat al een zware opgave voor een gezelschap hoofdza kelijk uit dilettanten bestaande. Maar noch tans gaf deze opvoering in de Stadsschouw burg veel voldoening, dank zij het levendige rhythme en het vlotte tempo, dat de regisseur Ely Huyboom er had weten in te brengen. En was er al eens een moment waarop de handeling wat zwaar dreigde te worden of wat melancholiek wat hier hetzelfde is dan was het genoeg dat Huyboom op het toneel verscheen in zijn goed volgehouden komische rol van graaf Boni, om de actie te bezielen en echt sprankelend operettetoneel tot stand te brengen. Het zwakke punt in de opvoering was het zingen van het koor; daar moet nodig eens wat meer werk van gemaakt worden. De hoofdrol werd smaakvol (hoewel voor een gevierde music-hall-ster soms wel te zwaar op de hand) vertolkt door Bep de Blank: haar zingen mocht voortreffelijk heten, dat hoort men bij beroepsgezelschap pen meestal niet beter. Rita van 't Vlie, haar tegenspeelster, kon vocaal ook zeer goed voldoen. De derde vrouwelijke rol werd door Bep Koning waar dig gespeeld. Joop Dubbe maakte van vorst Leopold- Marie een fijne caricatuur; zijn opmerkelijke verdienste was het niet in overdrijving te vervallen. Bert van den Born, die de prins uitbeeldde, heeft zich tot een vlot speler ont wikkeld. Simon Verstraten, als Feri van Kerekes had met Ely Huyboom de echte operette-speeltrant en radde conversatietoon te pakken, die de uitvoering het gewenste tempo gaf. Jules van der Veldt (generaal Rousdorff) verrichtte naar behoren zijn taak. Aan de dansen was de nodige zorg be steed en de verzorgde toneelschikking pleitte mede voor de regie. Dat de zangnummers vlot verliepen en het orkestje op goede voet bleef met het gebeu ren op de planken, was te danken aan de muzikale zorgen van de dirigent Joh. van •t Vlie. Veel belangstelling en veel bijval. JOS. DE KLERK. Installatie mr. N. Smits In de grote zaal van de Haarlemse recht bank had hedenochtend in tegenwoordigheid van alle leden van de rechtbank, de griffie, het parket en een groot aantal vertegenwoor- d.gers van de Haarlemse balie de installatie plaats van mr. N. Smits als lid van de arron dissementsrechtbank. Nadat de acte van benoeming was voor gelezen installeerde mr. E. J. W. Top die de zitting presideerde de nieuwbenoemde rechter en wenste hem van harte geluk. Namens het parket feliciteerde vervolgens mr. W. M. Paardekooper Overman en ten slotte bracht mr. J. Deenik namens de balie mr. Smits zijn gelukwensen over. OFFICIËLE PUBLICATIE INLEVERING TEXTIELBONNEN DETAILLISTEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt me de, dat detaillisten de bonnen 101 t.m. 140 en de letterbonnen b. c. d. e. en f van de tex- tielkaarten VA t.m. VE 605, alsmede de bon nen 101 t.m. 200 van de textielkaart VF 605 voor het laatst in de week van 11 t.m. 17 Januari a.s. op de voor hen vastgestelde dagen bij de distributiedienst kunnen inle veren ter verkrijging van handelscoupures voor textiel. V. Ambtenaren van de Prijsbehecrsing heb ben geconstateerd, dat bij de groente- en fruitveilingen op Zuid-Beveland in vier maanden tijds ruim f 10.000 aan .zwarte" lonen is betaald. HAARLEM EN OMGEVING De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen H. J. de J. uit Bloe- mendaal, die lid was geweest van de land wacht Nederland en die een Joodse landge noot had verraden. Het Bijzonder Gerechts hof had hem veroordeeld tot 8 jaar gevangenistraf. De procureur-fiscaal conclu deerde tot verwerping van het door ver dachte ingestelde beroep De Nationaal Christelijke Geheelonthou ders Vereniging organiseert op Woensdag 17 December filmvoorstellingen in het wijkge- bouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 en op Donderdag 18 December, in het wijkge- bouw aan de Molenaerstraat. Des middags zal voor de jeugd „Het betoverde huis" ver toond worden en des avonds voor ouderen „Door leed tot vreugde". In de week van 1925 December a s zal in de theaters City. Frans Hals, Luxor. Palace en Rembrandt het tweede deel van de film „Het onsterfelijke leger" vertoond worden, die vervaardigd is ter propagering van de actie voor het nationale oorlogsmonument. In de Nieuwe Kerk aan "net Nieuwe Kerksplein zal op Zondagmiddag 21 Decem ber door het gemengd koor „Polyhymnia" een Kerstuitvoering worden gegeven, waar aan medewerking wordt verleend door mevr. J. van Houten—Kruger, alt-mezzo en Dolf Hendrikse. orgel. Het woord zal worden ge voerd door Ds. G. J. Waardenburg. Zaterdag werd te Haarlem de constitu erende vergadering van het Humanistisch werkverbond in de Partij van de Arbeid gehouden. Het dagelijks bestuur, dat bestaat uit W. F. Happé. voorzitter, mevr. B. R J. Beelaerts van Blokland—Jessurum. secreta resse en R, Breur. -penningmeester, werd herko7.en. Ds. R. Oosterhoff. Geref. predikant te Hoofddorp ontving een beroep naar Sllc- drecht. Bij de Chr. Geref. Kerk van I.isse ziin op het tweetal geplaatst de predikanten as. W. Heerma te Rotterdam-C en- ds. M. J. Visser te Hoogeveen. In de Ned. Herv. Kapel te Aerdenhout zal op Woensdag 24 Dcc. 's avonds een Kerst- wijdingsdienst gehouden worden, geleid door Ds. J. E. Drost, waaraan door een kerkkoor medewerking zal worden verleend. Het Bijzondere Kerkewerk organiseert voor Zondagavond in de Grote Kerk een Kerstsamenkomst voor iedereen. Spreker is ds. B. van Ginkel uit Amsterdam. Woensdag avond 24 December om twaalf uur wordt een Kerstnachtdienst gehouden in hetzelfde kerk gebouw. Voorganger is ds. P J. Mnckaay. Medewerking verleent een koor, onder lei ding van Egbert Vos. In de Gereformeerde Kerk aan de Ge dempte Oude Gracht wordt Donderdag 18 December een Kerstsamenkomst gehouden, waarop ds. W. Fijn van Draat zal spreken over „Hopeloos". Het Gereformeerde Kerk koor van IJmuiden, het zangkoor „Zuid en Oost" van Haarlem. Lenie Pull (sopraan Gerard Faber (orgel), het geheel onder lei ding van de heer A. Bak, verlenen mede werking. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers zal niet op 19 en 26 Decem ber, doch op 24 December spreekuur houden. Het personeel van de N.V. Goemans ruddingpocderfabriek te Haarlem heeft ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der fa briek een tegeltableau aangeboden met afbeeldingen van de eerste fabriek in Delft en van de Haarlemse fabriek voor en na de verbouwing. De directie ontving tijdens een receptie vele gelukwensen en bloemen van zakenrelaties en vertegenwoordigers van bedrijfsgroepen. Gevraagd voor direct: ca. 1520 jaar. Goed loon, vergoeding reisgeld en goede verzorging Aanmelden Goemans Puddingpoederfabriek N.V., KANTOOR: RAADHUISSTRAAT 2, HAARLEM-N. grootwinkelbedrijf In levensmiddelen vraagt wegens uitbreiding van winkels te Haarlem nog enige flinke en vlotte VERKOOPSTERS Hoog loon en voldoening gevende werkkring. Schrift, soil, aan J. Zijlstra Hz., Amsterdam, Herengracht 72, Afd. Inspectie W. BERNET Co.. Groothandel ln IJzer en Staal. Grasweg 39-40, Amsterdam-N. vraagt: TELEFONISTE 19-25 jaar, Mulo-opleiding gewenst, kunnende typen. Brieven aan de Directie. In manufacturenzaak gevraagd: 1e en 2e VERKOOPSTER beschaafd, grondige vakkennis. Brieven met opgaaf leeftijd en verlangd salaris onder no. 9550 Aanm. Coöp. „DE EENDRACHT" U.A. Donkere Spaarne 42. Bij C.V. Confectiefabriek W. J. HAVERMAN Co.. Kleine Houtstraat 106, Haarlem, kunnen geplaatst worden: bekwame machinestiksters, handwerksters en een leerling handwerkster Geen handwerk. Textielverstrekking volgens rijksregeling. Aanmelden dagelijks van 85 uur. FABRIEK VAN ZILVEREN WERKEN te AMSTERDAM vraagt Leiding kunnende geven In de vormerij. Goed loon en sociale verzorging. ALLEEN ZIJ MET JARENLANGE ERVARING gelleven te solliciteren onder No. 131.195 bij Adv. Bur. BOLREK. Koningsplein 1, Amsterdam. PARA PSYCHOLOGISCHE VERSCHIJNSELEN Donderdag 18 Dec. 1947 spreekt, onder auspiciën van „de Haagse Studiekring voor Psychologie en haar Grensgebieden" in de Bilderdijkzaal van Café-Rest. Brinikmann, Grote Markt 9 FRED. EICHHORN, Psycholoog over (Het raadsel der ziel, hallucinaties, sterfbedvisioenen, „het geesten zien", verschijningen van stervenden, droomvisioenen, telepathie, dierentelepathie e.d.) Aanvang 8 uur. Gelegenheid tot vragen stellen. HAARLEM TELEFOON 10570 Ruime voorraad originele „Mop'ar" onderdelen, passend voor alle Chryslerproducten, Plymouth. Dodge, de Soto, Chrysler en Fargo. gevraagd, in staat zelfstandig oliestookinstallatiën te mon teren, benevens grondige kennis bezittende van alle daarbij benodigde regelingsinstrumenten en geoefend in het opspo ren en herstellen van fouten; tevens zelfstandig electrisch monteur zijnde. Voor bekwame werkkracht, met behoorlijke omgangsvormen tegenover cliënten, levenspositie. Brieven onder no. 9552. Gevraagd door aannemersbedrijf een PRIMA ADMINISTRATIEVE KRACHT Hoofdzakelijk voor loon en tariefadministratie. Praktijk diploma boekhouden gewenst. Voor prima kracht goed salaris. Spoedige indiensttreding. Brieven met uitvoerige inlichtingen, ref. enz. onder no. 9544. FIJNWASSERIJ HAAK, Mr. Cornelisstraat 33-35, Haarlem, vraagt ENIGE VAKBEKWAME BONTWASSERS DIESEL HOLLAND, Spoorwegstraat 3, Haarlem Modern ingerichte fabriek voor Metaalbewerking heeft plaatsing voor ONGESCHOOLDE KRACHTEN van 18—24 jaar. Eenvoudige werkzaamheden met de mogelijkheid zich verder te bekwamen. Aanmelden 95 uur. Gevraagd bij Grote Verzekering Mij. te Haarlem een MANNELIJKE BEDIENDE voor zelfst. corresp. en administratie. Niet ouder dan 35 jaar - accuratesse vereist. Brieven met opg. v. verl. sal. en verdere Inl. onder no. 9549 bureau van dit blad. voor opleiding in het kruideniersvak. Aanm. Coöp. „DE EENDRACHT" U.A. Donkere Spaarne 42. Wij zoeken voor directe plaatsing: leeftijd 20-25 jaar, liefst met Ambachtschool opleiding en enige jaren praktijk in de metaalbewerking, om later, bij gebleken geschiktheid, een leidinggevende functie te kunnen bekleden. Aanmelden: Santpoorterstraat 18 (Kleverpark) Haarlem, 's avonds 810 uur. 's Zaterdags 2—5 uur Voor de feestdagen onze gehele voorraad van dit seizoen bieden wij vanaf heden aan tegen sterk gereduceerde prijzen. Sn„_„ j Haarlem 10131111 Koninginnew. 71 502e Staatsloterij «Til i«*:t ir TE KOOP AANGEBODEN goed renderend LEVENSMIDDELENBEDRIJF In Haarlem-N. Uitsluitend toonbankdebtet, grote omzet en ruime toewijzing, grote woning, lage huur. Met woningruil. Brieven no 9551. Net dienstmeisje of weduwe liefst voor dag en n. P. de Hooghstr. 2, Hst. Kunstzinnig Portrei SCBOTEBWEG 92 THpfoon 21941 Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP 6ehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling tn- öegrepen. Spr uren vsd de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspr uren: Maandag Woensdag Vrfjdag 58 KERSTBOMEN tegen vastgest. prijs m. gra tis steun en kaarsen. Iedere 25e koper aardige verrassing Douglasgrocn f 3.50 p. pak van 13 K.G. Wederverkopers rabat. „DE MORGENSTOND" Soendaplein 31. Telef. 19903. HANDLICHTING Bij beschikking van de Kan tonrechter te Haarlem d d. 5 December 1947, is aan Pleun Roos. Gerritszoon. wonende te Haarlemmermeer, Lisscr- dijk 267. geboren te Haar lemmermeer 29 Maart 1927, handlichting verleend tot het uitoefenen van het loon- dorsers- en loonploegersbe- drijf.met het recht om de op de uitoefening van dit be drijf betrekking hebbende overeenkomsten aan te gaan, betalingen en ontvangsten te doen en daarvoor kwijting te verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3