Haarlems Dagblad Gemeentelijke autonomie op het nulpunt Economische fusie met Franse zone waarschijnlijk geacht Voormalig dagelijks bestuur» van het Rode Kruis wijst beschuldigingen af Verklaringen over en weer 62e Jaargaug No. 18815 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N.-, Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 17 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4.Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107 Advert.tarieven op aanvraag bij de Adminlstrn' Directeur-Hoofdredacteur: ITibert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Wat zal de Haarlemse begroting voor 1918 brengen Van Bizonïè99 tot ,,Trizonië" De wereld raapt de stukken bijeen «In alle hoofdsteden van Europa vraagt men zich op het ogenblik af wat de gevolgen zullen zijn van de volslagen mislukking der Londense conferentie. De antwoorden zijn vele en verward. Voor het ogenblik althans is het belangrijkste punt wel, dat de Franse zóne waarschijnlijk economisch bij de Brits-Amerikaanse gevoegd zal worden. Maar dat is dan ook wel het enige. De Duitsers beseffen maar al te goed dat hun toekomst donkerder is dan ooit. In Oostenrijk, waar men zich nooit verheeld heeft dat een falen van de conferentie voorlopig iedere hoop de bodem zou inslaan, is de verslagenheid algemeen. Inmiddels komen van Russische zijde de beschuldigingen tegen het kapitalistische imperialisme eerst goed los en de Britse communisten hebben aangekondigd, dat zij hef voorbeeld van hun Franse broeders zullen volgen en beslist niet meer mee zullen helpen aan de verhoging der productie. Naar Reuter verneemt is men in ge woonlijk welingelichte kringen in Londen van mening, dat Marshall. Bevin en Bi- dault heden bijeen zouden komen om be slissingen te nemen over de toekomst van Duitsland. De vier Bidault heeft gisteren op een perscon ferentie verklaard, dat niemand de instel ling van een West-Duitse regering over weegt, doch noemde wel de mogelijkheid van een economische fusie, mits aan enige voorwaarden, die Frankrijk moest stellen, zou worden voldaan. Hij was van mening ciat verdaging onvermijdelijk was, maar vond dat de deur nog niet helemaal ge sloten was. Bevin bepaalde zich in zijn verklaring tot een beschuldiging aan het adres van Rusland betreffende het al te grote aan deel (hij noemde 70 procent) dat de Rus sen opeisen van de Duitse productie in hun zóne. Volgers Bevin hadden de Russen tevens valse cijfers hieromtrent verstrekt aan de conferentie. Hij zei, dat een ver enigd Duitsland slechts geschapen zou kun nen worden, indien Rusland zijn eisen zou laten vallen. George Marshall, wiens plan in feite een van de struikelblokken der conferentie is geweest, heeft zich nog nergens over uit gelaten, maar zal Vrijdagavond een radio rede tot het Amerikaanse volk houden. Hij heeft intussen vergezeld van John Foster Dulles en de Amerikaanse ambassadeur in Londen Lewis Douglas, een bezoek ge bracht. aan de Franse ambassade. Molotof heeft helemaal niets gezegd en is gisterochtend in alle stilte per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Naar verluidt is hij in Berlijn geland om besprekingen te voeren met Russische functionarissen. Oostenrijk De plaatsvervangers van de vier minis ters, die Oostenrijk behandelen, zouden heden bijeenkomen, maar men acht het iiiet uitgesloten, dat zij uiteen zullen gaan zonder overeenstemming te hebben be reikt. De stemming in Wenen is gedrukt en er worden bittere dingpn gezegd. Duitsland De vervanging van ..Bizonië" door „Tri- zonië" wordt waarschijnlijk geacht. Ook Marshall zou er een voorstander van zijn de zonale grenzen in het Westen op te hef fen, Over het algemeen blijft men echter van mening.dat een afzonderlijk vredes verdrag met de drie Westerse mogend heden nog niet op komst is. Men wil de mogelijkheid tot overeenstemming nog niet uitsluiten, ook al omdat een separaat ver drag niet erg doeltreffend zou zijn. Wat betreft de militaire indeling in Duitsland verwacht men geen grote ver anderingen. Hoogstens zal de samenwer king nog minder hartelijk worden dan zij al was. Kurt Schumacher, de leider van de so ciaal-democraten. heeft verklaard dat ieder die als Duitser denkt, wel had ge- welen, dat niet de wensen van het Duitse volk doch het machtsevenwicht der over winnaars beslissend zou zijn voor de toe komst van Duitsland. Over het algemeen is men het er links zowel als rechts over eens dat net idee van een verenigd Duitsland wel vervangen zal worden door de vor ming van een verenigd West-Duitsland. Commentaren United Press vestigt nog de aandacht op de Franse eis tot een speciaal regiem voor het Ruhrgebied. waarvan Amerika immer een tegenstander is geweest. De mogelijk heid van een compromis is echter niet uit gesloten temeer daar Marshall zich bij zijn bezoek aan de Fransche ambassade liet vergezellen door Duller en Douglas, beiden voorstander van een internationaal beheer over het Ruhrgebied. In Washington wordt verdacht, dat de breuk, door het falen van de conferentie ontstaan, het Marshall-plan in het Con gres een grotere kans geeft om aangeno men te" worden. De Britse pers is het erover eens, dal niets een verdeling van Duitsland nog Dinsdag tekenden de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, de Amerikaanse ambassadeur Douglas, de Franse ambassa deur Massigli en de Italiaanse ambassadeur Gallarali-Seotti te Londen een overeen komst voor teruggave van goud aan Italië. Links Douglas, rechts achter Massigli, tijdens de ondertekening door de Italiaanse vertegenwoordiger. tegen kan houden. De Manchester Guar dian zegt dat de oorzaak van het misluk ken der conferentie gezocht moet worden in de Russische vrees, dat Duitsland en Oostenrijk liberale democratieën zouden worden. De New York Times noemt de „dé- bacle" kenmerkend veor het mislukken van de in Potsdam en Yalta overeengeko men politiek. De secretaris van de Engelse communis tische partij, Pollitt, heeft tenslotte gezegd: „Wij communisten hebben gemeend, dat wij alles moesten doen om de productie in Engeland op te voeren. Het is een ver gissing geweest". Slechts Volgens een verklaring van Kenneth Rovall, minister van de Amerikaanse land strijdkrachten, voor de toewijzings-corrr- missie van het Pluis van Afgevaardigden, zal Groot-Brittannië in de volgende zes maanden slechts 10% van de bezettings- kosten voor de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland betalen. Volgens Britse functionarissen zou Engeland tot 30 Juni 1948 slechts 70 millioen dollar behoeven te betalen. William Draper, onder- minister van het departement voor de landstrijdkrachten, schatte het bedrag, dat Engeland in de periode van Juli 1948 tot Juni 1949 zou moéten-betalen, op 195 millioeiP dollar. Amerika en Rusland „spraken" in het Italiaanse parlement „Hier spreekt tot u de stem van Amerika", riepen de communistische afgevaardigden, toen, minister-president de Gasperi zich in de Italiaanse constituerende vergadering verhief om zijn gewijzigd kabinet voor te stellen. De Gasperi hield een pleidooi voor verdraagzaamheid en voor het vermijden van geweld. Hij verklaarde, dat de regering de republikeinse grondwet zou verdedigen. Toen de communist Togliatti vervolgens oprees werd hij door de rechtse afgevaar digden ingeleid met het geroep: „Hier spreekt tot u de stem van de Sovjet-Unie". Togliatti protesteerde tegen de wijze, waar op de wijzigingen in het kabinet hebben plaats gehad en hij beschuldigde de rege ring ervan, dat zij de constitutionele rech ten van het parlement geschonden had door niet alle politieke partijen te consul leren. Britse en Amerikaanse troepen zijn uit Hongarije weg Een woordvoerder van de Hongaarse re gering heeft op een persconferentie ver klaard, dat alle Britse en Amerikaanse troepen op 15 December, de in het vredes verdrag vastgestelde datum uit Hongarije zijn teruggetrokken. Hij weigerde een ver klaring over de Sovjet-troepen af te leggen. Dr. Beel in Batavia Minister-president dr. L. J. M. Beel is hedenmorgen om elf uur Javatijd op het vliegveld Kemajoran bij Batavia aange komen. Hij werd begroet door minister Neher, dr. Van Mook, Abdoel-kadir en géneraal Spoor. De minister-president verklaarde naar Indië te zijn gekomen om het gehele com plex der Indonesische problemen te bespre ken. Hij noemde hierbij de instelling van een collegiaal orgaan en de opbouw der federale organen en verklaarde dat zijn bezoek geen verband houdt met de bespre kingen op de „Renville". Volgens Aneta zullen dr. Beel en zijn secretaris de heer H. Hermans morgen ochtend naar Sumatra vertrekken, waar zij Palembang en Medan zullen bezoeken. Za terdag keren zij naar Batavia terug, waar na zij, naar verwacht wordt, zeer spoedig een bezoek aan Makassar zullen brengen. Minister Neher zal morgen met de mi nister-president meereizen naar Sumatra. BOEKHOUDER VAN GEZONDHEIDS RAAD VERDUISTERDE 80.000. Een inmiddels geschorste en gearresteer- de boekhouder van de Gezondheidsraad in Den Haag heeft tijdens de laatste oorlogs jaren fraude gepleegd. Om het tekort, dat door deze malveraties is ontstaan te dek ken heeft de minister van Sociale Zaken thans in een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van sociale zaken voor 1946 een bedrag van 81.148 gevraagd.. De volksmotorfiets wordt gefabriceerd door een Engelse fabriek, die het geval voor 52 pond sterling levert. Het is een 100 c.c. tweetakt motor, die ruim 45 km per uur haalt en daarvoor maar heel wei nig benzine nodig heeft. Het vehikel is op vouwbaar, zodat men het onder de arm mee kan nemen naar twee hoog. Er is in de laatste jaren veel geklaagd over het feit dat van de autonomie der gemeenten weinig was overgebleven. Door dat vrijwel alle gemeenten (voor onze streek vormde" alleen Heemstede een uit zondering) in de zin der wet „noodlij dend" waren geworden, werd door de col leges van Gedeputeerde Staten en het de partement van Binnenlandse Zaken een sterke controle uitgeoefend, zó zelfs, dat bijna van het stellen onder curatele sprake was. De verwachting is gewekt dat aan die ongewenste toestand met ingang van 1948 een einde gemaakt zou worden. De Staats commissie-Oud had uitvoerige voorstellen bij de regering ingediend en het scheen zeker, dat die ook zouden worden uitge voerd. De gemeenten hebben elk voor zich berekend wat de gevolgen van die voor stellen zouden zijn. De algemene indruk was niet ongunstig. Ook in Haarlem werd becijferd, dat als de gemeente inderdaad voor de komende jaren op de in uitzicht gestelde extra bij drage uit het Gemeentefonds zou kunnen rekenen, de begroting zou sluiten zonder tekort. Aan de „noodlijdendheid", met alle gevolgen die daaraan vast zitten, zou ge lukkig een einde komen. Maar nu is er dezer dagen door het departement van Binnenlandse Zaken een circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden, die een domper zet op de verwach tingen, die gekoesterd werden. Er is na melijk in die circulaire vastgesteld, dat een speciale commissie die door het de partement is ingesteld voor elke gemeente afzonderlijk zal uitmaken hoe groot de extra uitkering uit het Gemeentefonds zal zijn. Daarbij zullen wel in ogenschouw genomen worden de maatstaven die de Commissie-Oud heeft aanbevolen, maar daarnaast zal de departementale commissie ook de cijfers van de begroting voor 1947 bekijken en beoordelen of de gemeenten niet alleen alle mogelijke bezuinigingen hebben ingevoerd, maar ook of alle mo- gelijkheden om de ontvangsten op te voe- I ren zijn uitgeput. I Uit deze mededelingen kan dus wel af geleid worden, dat de departementale com missie aan de gemeenten geen hogere extra bijdrage zal geven dan nodig is om de be groting sluitend te maken. De mogelijkheden der gemeenten komen dan op het nulpunt te staan. Het mag dan waar zijn, dat het extra toezicht op de gemeenten komt te verval len, zodat dan alleen de gewone controle van Gedeputeerde Staten blijft bestaan, maar in het wezen van de zaak betekent het herstel van de autonomie niet veel. De gemeenten krijgen dan juist genoeg geld om de uitgaven te dekken. Daarmee moe ten zij dan in de komende jaren toekomen, want nieuwe tekorten mogen niet ontstaan. Toelagen van Britse prinselijke paar in het geding Aan de vooravond van het debat in het Lagerhuis over het voorstel om de toelage voor prinses Elizabeth van 15.000 tot 40.000 pond sterling per jaar te verhogen en haar echtgenoot een jaarlij kse toelage van 10.000 pond sterling te verstrekken, heeft het socialistische parlementslid Hughes met steun van het communistische lid Galla- cher een amendement ingediend, inhou dende een volledige verwerping van het voorstel. Een groep socialisten onder lei ding van de voorzitter der Labour-parle- mentsfractie heeft voorgesteld het bedrag van de beide nieuwe toelagen elk met 5.000 pond sterling te verlagen. Men ver wacht heden een levendig debat. PROTEST TEGEX HET RAPPORT-V ORRiyK Het voormalig- dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft geprotes teerd tegen de aan zijn adres gerichte be sehuldigingen in het rapport van de com- missie-Vorrink. Dit protest is gepubliceerd na een bespreking met het tegenwoordige hoofdbestuur. In een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie heeft dr. H. K. Offerhaus. een der zes leden van het voormalig dage lijks bestuur, uiting gegeven aan de bezwa ren tegen de conclusies in het rapport- Vorrink. Dr. Offerhaus noemde het on juist, dat men de commissie-Vorrink heeft samengesteld uit één lid van het'Neder landse Rode Kruis en vier vertegenwoor digers van de vroegere Grote Raad der Ille galiteit. Deze vier leden hebben als poli tieke gevangenen in Duitse kampen ge zeten. Zij kennen het daar doorstane leed, maar behoren in feite tot hen, die het voor malige hoofdbestuur hebben aangeklaagd. Objectiviteit kan men volgens dr. Offer haus van hen dus nauwelijks verwachten. Deze commissie stelde vast: „dat er reden is om aan te nemen dat de gehele apparatuur van het N.R.K., indien het minder door formalisme zou zijn beheerst en meer moed, initiatief en fantasie zou hebben getoond, meer bereikt zou hebben dan thans het geval is geweest." Zij verzaakte echter zelf haar eerste en duurste plicht, namelijk om het voormalige hoofdbestuur om inlichtin gen te vragen, hoewel toch juist de heren mr. W. J. baron van Lynden en dr. Offer haus volkomen op de hoogte waren van het beleid van dit bestuur. In het protest wordt er op gewezen dat, naast de hulp aan onze krijgsgevangenen, juist de politieke gevan genen in Nederland het onderwerp van grote en voortdurende zorg zijn geweest van het hoofdbestuur en al zijn organen. Zowel op het gebied van de voeding als van hygiëne en medische verzorging is zeer veel voor hen gedaan en duizenden Neder landers hebben daar hun leven aan te dan ken. Naar Frankrijk werden uitstekend in gerichte ambulances gezonden om zieke en gestrande Nederlandei's naar het vaderland terug te brengen en er werden eorrespon- dentie-bureaux ingericht om adressen te verzamelen van landgenoten in het buiten land. Tienduizenden hebben daar gebruik van gemaakt. Een speciale afdeling bracht alle mogelijke informaties bijeen voor familieleden van politieke gevangenen en zórgde zoveel mogelijk voor hun belangen. Zodra het echter over de politieke gevan genen in de Duitse kampen ging had men steeds de grootste tegenwerking van Duitse zijde. Al vóór 1942 werd een aantal proef pakketten teruggezonden. Van December 1942 af werd de verzending van Rode Kruis pakketten verboden. Op clandestiene wijze, zogenaamd op naam van particulieren, heeft het N.R.K. daarna zo nu en dan nog een aantal pakjes naar Duitsland weten te krijgen tot grote ontstemming van de Duit sers. die tenslotte in 1944 de heren Van Lynden! Offerhaus. Koot en Canté voor het „Kriegsgericht" hebben gedaagd, dat hen heeft veroordeeld wegens tegen Duitsland gerichte handelingen. Zij zijn daarop door dr. Wimmer ontslagen uit hun functies. Het hoofdbestuur had inmiddels andere wegen gezocht om onze landgenoten in Duitsland te helpen. Het heeft zich in verbinding ge steld met vertegenwoordigers van het In ternationale Rode Kruis in Genève, Zwe den en Denemarken, maar het resultaat is vrij gering geweest, mede door de Duitse tegenmaatregelen. Het protest zegt dat de commissie van onderzoek niet over statis tische gegevens of medische verklaringen beschikt, waaruit zou kunnen blijken dat in verhouding tot de Noren. Denen en Polen zoveel meer Nederlandse politieke gevan genen zijn omgekomen door verhongering. Het meent dat in ieder geval zeer veel slachtoffers het leven gelaten hebben als gevolg van mishandeling, infectieziekten en tuberculose. Het voormalige hoofdbestuur ontkent ten sterkste de juistheid van de aan zijn adres geuite beschuldigingen en noemt 't rapport- Vorrink „tendentieus, zo niet erger". Dr. Offerhaus merkte tenslotte nog op dat men in Frankrijk en België veel meer heeft kunnen doen dan in Nederland omdat men daar onder een militair bestuur stond. In België heeft men zelfs steeds de Rode Kruis uniform mogen dragen, hetgeen hier ten strengste verboden was! Mr. W. J. baron Van Lynden deelde nog mede. dat het huidige hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis hem gemachtigd had te verklaren ..dat dit bestuur geen me ning heeft over het rapport-Vorrink". Voor de stille armen „Zeer velen kunnen geen tegenslagen opvangen". Ik ben zo zei ons de directeur van de Gemeentelijke Volkscredietbank en Bank van Lening te Haarlem ons overtuigd, dat de Kerstgave aan de stille armen dit jaar noodzakelijker is dan ooit te voren. Ongetwijfeld zijn er veel meer stille armen dan voorheen. Dit is een gevolg van de steeds slechter wordende economische toe stand. In zeer veel gezinnen is men niet meer in staat,om tegenslagen op te vangen. Vroeger had menigeen een spaarpotje of oude kous. Die werden leeggehaald als er onverwachte uitgaven kwamen door ziekte of andere moeilijkheden. Maar in de loop der jaren zijn bij zeer velen die reserves opgemaakt. Nu zijn zij, als onverwachte uitgaven nodig zijn. aangewezen op hulp van anderen. Er komen thans bij de Volks credietbank aanvragen om hulp van per sonen die vroeger in staat waren anderen bij te staan. Natuurlijk klopt niet ieder om hulp aan, er wordt veel ellende in stilte gedragen. Wij hebben hier honderden dossiers en die vertellen stuk voor stuk een droeve geschiedenis van een schier hopeloze wor steling om de zorgen des levens het hoofd te bieden. Tekenend is ook dat het bedrijf van de Bank van Lening weer gaat opleven. In de afgelopen jaren hadden de ïjieeste men sen niets meer om te belenen, maar nu er in sommige gezinnen weer wat meubels en textiel gekomen is. leert men ook weer de weg naar de Bank van Lening. Het blijkt dat verscheidenen door de geldsanering in moeilijkheden gekomen zijn. Spaarpotjes zijn geblokkeerd en „dikke" bankbiljetten moesten worden in geleverd. Er zijn mensen die zich nu zorg maken om aan geld te komen om rekenin gen, die niefc'meer wachten kunnen, te betalen, maar hun contanten heeft minister Lieftinck ingerekerjd. Op hun bewijsje dat zij bankbiljetten van 500 hebben afge geven geeft geen enkele bank een voor schot. Zelfs de Volkscredietbank mag dit niet doen. 9e verantwoording: Mevr. B. 1,K. K. ƒ25.—. W. v. R. ƒ2,50. L. D. ƒ2.50, Ir. M. ƒ5.—, Wed. L. f 1.Mevr. L. G.—B. ƒ5—, C II. H. J. V.—M. 25.—. K. T. ƒ3.50. A. W. ƒ2.—. D. J. W. ƒ5,—. W. W. f2.50, J. A. V. ƒ2,50, J. C. ƒ2,50. L. K. ƒ10,—. W. ƒ2,50. Dames B ƒ5.—. Wed. Z. 10.—. J. W. A. v. S. ƒ10,—, N. N. ƒ2.50. C. K. A. f2.50, L W. ƒ5.—. H. D. f.50. v. G. ƒ1,—. G. B. M. te Bid. ƒ2.50. Mevr. de V. 10.—. Bridgeclub S. on V. ƒ21,—. Anneke f2,50. M. P. ƒ2.—. J. W. R ƒ1.— Mevr. H. S. f2,50, Mej. V. B. V. ƒ1—. Wed. S. B—H f2,50. J. B. ƒ2.50, II. G. B. ƒ2.50, D. ƒ1,50, J. A. P. H ƒ100.—. E. F. W. to O ƒ50,—. Dagtotaaal ƒ339,50. In 't geheel is thans bij ons binnengekomen 5159.22. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ons Postgironummer is 2 7 3 1 0 7: s.v.p. bij vermelden: „Voor de Stille Armen". SLACHTOFFERS VAN DE TANKER AANVARING. Men heeft gisteren nog negen lijken kun nen bergen van zeelieden die bij de botsing tussen de twee tankers voor de kust van Curacao om hef leven waren gekomen. Het aantal doden bedraagt thans zestien, maar er worden nog tien personen vermist. Wil men dus wat nieuws gaan onderne men, dal geld kost, dan moeten daarvoor ook inkomsten gezocht worden, of anders moet op andere uitgaven bezuinigd wor den. Vele gemeenten verkeren in dezelfde positie als Haarlem: nieuwe bronnen van inkomsten kunnen niet aangeboord wor den, terwijl ook geen bezuinigingen moge lijk zijn. Men zou alleen noodzakelijke dingen moeten nalaten, om nóg noodzake lijker dingen te kunnen doen. Binnenlandse Zaken heeft onlangs de gemeentebesturen „aanbevolen" (niet voorgeschreven) de vermakelijkheidsbe lasting te verhogen. Men kan er van op aan, dat het departement geen extra bij drage uit het Gemeentefonds aan een ge meente zal geven, die deze verhoging nog Vliet heeft ingevoerd. Het Haarlemse gemeentebestuur is thans bezig de begroting voor 1948 op te maken. Het zal de vraag zijn of Haarlem voor die begroting inkomt, reeds weet op hoeveel extra uitkering de gemeente kan rekenen. Niet onmogelijk lijkt ons, dat B. en W. voorlopig zullen moeten volstaan'met het geven van hun eigen raming, die dan ge baseerd is op het rapport der Commissie- Oud. Hel woord is aan.. Emerson: Vertrouw de mensen en z\j zul len oprecht jegens u zijn. (Prudence) Argentinië draagt hij tot plan-Marshall Diego Luis Molinari, leider van de Ar gentijnse delegatie ter internationale con ferentie voor handel en werkgelegenheid te Havana, heeft op een persconferentie verklaard, dat Argentinië, nu de confe rentie der ministers van Buitenlandse Za ken te Londen was mislukt, bereid was geleidelijk een bedrag ven vijf milliard dollar uit te trekken voor het plan-Mar shall. SUPERFORT BRANDEND NEERGESTORT. Een superfort van het Amerikaanse leger is na de start voor een oefenvlucht naar Jamaica, met twintig man aan boord, te Phoenix in Arizona neergestort en ver brand. Men vreest dat slechts een achttal van de inzittenden de ramp heeft overleefd. Geharrewar in Indonesië Op 26 November overhandigde gelijk gemeld de vice-premier der Indonesi sche republiek, Setiadjit, aan de commissie voor goede diensten een memorandum over de economische positie der republiek, die naar het daarin heette „wordt aangetast door ongewettigde militaire actie van Nederlandse zijde". De Neder landse delegatie, die aan de onderhande lingen op de Renville deelneemt, heeft hier op heden een antwoord ingediend, even eens gericht tot de commissie van goede diensten, waaraan het volgende wordt ontleend: „In het memorandum beweert men zich ter verkrijging van economische hulp uit sluitend op humanitaire overwegingen te baseren. Gezien in het licht der werkelijk plaats gevonden hebbende feiten, moet de juistheid van dit beroep aan twijfel onder hevig worden geacht. Deze feiten immers kunnen slechts leiden tot de conclusie, dat de republikeinse regering aan de ene kant tracht met haar verzoek de onderhande lingen te belemmeren en te vertragen en anderzijds er op uit is haar economische positie te versterken met de bedoeling eveneens docy economische maatregelen tegenstand te bieden aan de pacificerende actie van Nederlandse zijde". De republikeinse regering heeft heden een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de vorming van de staten Oost- Indonesië en West-Borneo in strijd is met Linggadjati; de vorming van de andere staten en speciale gebieden binnen en buiten het defacto gezagsgebled van de republiek is in strijd met het recht en de wet. De verklaring zegt voorts, dat uit de besluiten van de Veiligheidsraad duidelijk blijkt dat de Veiligheidsraad het geschil tussen Nederland en de republiek be schouwt als een aangelegenheid, waarbij geheel Indonesië betrokken i; Deze 62 meter hoge hijskraan met een hef vermogen van 10 ton staat nog op de werf van Blohm en Voss in Hamburg. Zij wordt weldra gedemonteerd en naar Amsterdam overgebracht, waar zij op het terrein van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij komt te staan. Parachutes boven Frankrijk Naar te Parijs wordt vernomen, hebben drie jagers gezien, dat ten Noordoosten van Saint Maixant bij Niort in West-Frankrijk drie parachutes zijn uitgeworpen. De ja gers verklaarden, dat zij aan de valscher men duidelijk drie „containers" hebben gezien, zoals die tijdens de oorlog bij het uitwerpen van wapenen voor de onder grondse strijdkrachten werden gebruikt. Dergelijke geheimzinnige „droppings" zijn in Frankrijk door de pers reeds meer ge signaleerd. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND GAAT HEEN. Met ingang van 1 Februari 1948 is eer vol .ontslag verleend aan jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford als Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Quarles van Ufford werd op 1 Mei 1921 Commissaris der Koningin in Zeeland. In September 1940 werd hij door de Duitsers uit zijn ambt ontzet en uit de provincie verbannen. Na de bevrijding keerde hy terug. De minister van binnenlandse zaken, Mohamed Roem, lichtte de bovenstaande verklaring nader toe op een persconferen tie. Hij wees erop, dat niet gezegd kon worden in hoeverre Linggadjati nog als richtsnoer zou kunnen dienen bij de on derhandelingen. Volgens Roem was de stichting van nieuwe staten echter in strijd met Linggadjati. Hij voegde eraan toe, dat de republiek geen bezwaren heeft tegen deelneming aan de conferentie van West-Java, mits deze op democratische grondslag zou geschieden. Op het ogenblik vond hij dat de vertegenwoordigers voor deze conferentie niet op democratische basis waren gekozen en achtte daarom re publikeinse deelneming nog niet gewettigd. In ieder geval zou de oprichting van een staat West-Java vooralsnog geen reden zijn voor de republiek om de onderhan delingen op de Renville af te breken. Na enige vragen omtrent de al of niet democratische wijze van verkiezingen in de republiek te hebben beantwoord, zei Roem dat in geval van mislukking der on derhandelingen op de Renville, de repu bliek bü de Veiligheidsraad eeu plebisciet voor geheel Indonesië zou aanvragen. Nog eens de opvarenden van de Zonnetij IV Een nader onderzoek tegen de textielfabrikant I. S. We deden reeds uitvoerige mededelingen over de opvarenden van het jacht „Zonne tij IV", dat in Hansweert werd aangehou den door de fiscale recherche. De beide opvarenden, S. uit Aerdenhout en K. uit Zandvoort, werden aangehouden, ver dacht van poging tot uitvoer van deviezen en een schip. Beiden verklaarden dat zij het voornemen hadden in Zuid-Afrika zich een nieuw bestaan te verschaffen. Na onderzoek was er voor de Justitie te Mid delburg geen reden de verdachten voor deze feiten in bewaring te houden. K. werd daarop in vrijheid gesteld. Er waren even wel aanwijzingen die het gewenst maakten dat de Justitie te Haarlem nog een nader onderzoek instelde tegen S. Deze textielfabrikant. I. S. uit Aerden hout, werd daarom gevankelijk naar Haar lem gebracht. Het grootste deel van de be zittingen. die aan boord van de „Zonnetij IV" gevonden waren, bleek van hem afkomstig, goud, zilver, juwelen en geld. Naar de herkomst daarvan werd een on derzoek ingesteld. Het bleek daarbij, dat slechts een deel daarvan als zijn eigendom kon worden beschouwd. Het was afkomstig van zijn vader, die een vermogend fabri kant in Enschedé was. Maar er is de ver denking gerezen dat S. zich goederen zou hebben toegeëigend die hem in bruikleen waren gegeven door het Beheersinstituut, in het bijzonder waardevolle meubelen. Die meubelen zou hij, gelijk met zijn villa, voor zijn mislukte tocht naar het buiten land hebben verkocht. De zaak is evenwel in onderzoek, zodat aldus een verkla ring die wij van bevoegde zijde ontvingen het feit nog geenszins vast staat. Door „Het Dagblad" wordt er op gezin speeld, dat die bezittingen afkomstig wa ren van de heer M. in Aerdenhout. Zoals men zich uit de publicaties, die wij deden, zal herinneren heeft deze M. na de bevrij ding enige tijd vastgezeten. Toen hij werd vrijgelaten was een deel van zijn bezit tingen verdwenen. Hij zelf deed bij de Justitie een aangifte, dat voor een waarde van 3 Vb millioen gulden gestolen was. Een deel van de bezittingen was door. de B.S. in beslag genomen en aan het Beheersinsti tuut overgedragen. Nu is het zeer goed mogelijk, dat onder de goederen die S. van dit instituut in gebruik gekregen heeft, dingen zijn die uit de villa van de heer M. gekomen zijn, maar niets wijst er op dat men nu, zoals het genoemde blad ver wacht. op het spoor gekomen zou zijn, dat leiden kan tot een oplossing van de grote diefstallen die, naar de opgaven van de heer M., indertijd in Aerdenhout gepleegd zouden zijn. i Weerbericht j WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens- 2 dagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen 5 en plaatselijk enige regen Tijdelijk wat toenemende Noordelijke wind- Voorna- melijk in het Oosten van het land iets j koudere nacht met hier en daar nevel- j of mistbanken Overigens weinig ver- andering van temperatuur 2 18 December: Zon op 8.44 uur. onder 16.29 uur Maan op 12.41 uur. onder 22.16 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1